آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > مقررات فرهنگی ،اجتماعی ،ورزشی > ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
۳۷۰ بازدید
 
   

آمریکا ۶۴ سال بعد از امضای قرارداد مستشاری‌ با مصدق، اسناد دخالتش را در کودتا منتشر کرد


تبریزی پژوهشگر تاریخ معاصر است. او می گوید که مصدق به آمریکایی ها اعتماد داشت و با آنها قرارداد مستشاری بست اما این اعتماد یک طرفه بود. آمریکا حالا اسناد دخالتش در براندازی دولت مصدق را منتشر کرده است.

کودتای آمریکایی ــ انگلیسی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در تاریخ ایران یادآور روزی است که نهضت ضد استعماری ملی شدن صنعت نفت در ایران  به دلیل عوامل متعددی با ناکامی مواجه شد. بازگشت مجدد محمدرضا پهلوی به عرصه قدرت در ایران، موجب شد تا پایه های سلطه آمریکا در ایران مستحکم تر شود و آمریکا اقدامات گوناگونی را جهت کادرسازی و نهادسازی و تشکیلات از کودتای ۱۳۳۲ تا ۱۳۴۰ انجام دهد.

گفت وگو با قاسم تبریزی کارشناس مسائل سیاسی و تاریخی در ادامه منتشر می شود.

در ابتدا لطفاً یک شمای کلی از وضعیت ایران معاصر در دهه ۱۳۲۰ بدهید.

یکی از مقاطع مهم تاریخ معاصر ما دهه ۱۳۲۰ است که جامعه از یک استبداد و اختناق سنگینی مثل دوره رضاخان گذشت. بین سال ۲۶-۱۳۲۰ علیرغم قحطی، اشغال ایران توسط سه کشور متجاوز شوروی و انگلیس و آمریکا یا حوادث  ناگوار و خیانت بار فرقه دموکرات آذربایجان و حزب دموکرات کردستان که در حقیقت توطئه شوروی ها بود جامعه خودش را پیدا کرد و توانست روی پای خودش بایستد. در این دوره به خصوص بعد از فروپاشی استبداد رضاخان، حزب توده از موقعیت استفاده کرد و جو جامعه را بدست گرفت. می توانیم بگوییم که تا سال ۱۳۲۴ جو کل جامعه سیاسی ما خصوصا دانشجویی تحت تأثیر حزب توده بود. با آن خیانت و آن حرکت یک مرتبه جامعه پشت پرده این حزب را دید که چگونه این حزب وابستگی دارد.

در این جا دو جریان ملی و مذهبی وارد میدان شدند. مذهبی ها با تأسیس فدائیان اسلام، اتحادیه مسلمین، حزب برادران، حزب اسلام در شاهرود، حزب مؤتلفه در مشهد (که با این حزب مؤتلفه مشهور تفاوت دارد) ، نشریات، مجلات، انجمن تبلیغات اسلامی دکتر شهاب پور و ... وارد میدان شدند. حرکت هایی که نشانگر پیدا کردن خود و بازگشت به هویت اسلامی بود. از طرفی هم جریان ملی گرایی در تقابل با انگلیس و حزب توده بود. اگر چه این ها در مبانی فکری سیاسی خود دو خطا داشتند: یکی این که ناسیونالیسم را به عنوان ایدئولوژی پذیرفتند یا دموکراسی و سوسیالیسم غرب را برای درست کردن ساختار ایران قبول داشتند؛ خطای دوم که فاجعه آمیز شد این بود که به آمریکا به عنوان یک ناجی نگاه می کردند و باور نداشتند که آمریکا استعمارگر است. حتی قدمی جلوتر می گذاشتند و مطرح می کردند که ما برای مبارزه با انگلیس و شوروی که هر دو دشمن هستند نیاز به یک قدرتی داریم که با اتکا به آن، این دو کشور را از ایران بیرون کنیم. این یک تفکر انحرافی بود. تحلیلشان هم این بود که در آمریکا دو جریان دموکرات و جمهوری خواه وجود دارد و ما می توانیم با دموکرات ها کنار بیاییم. مصداقشان هم این بود که آمریکایی ها بعد از جنگ جهانی دوم وقتی وارد ایران شدند مثل شوروی و انگلیس دست به غارت نزدند. اگرچه مفاسدشان زیاد بود اما آن ها غافل از این بودند که آمریکا درحال شروع کردن نفوذ خود درون حکومت است. چون از سال ۱۳۲۱ رسما مستشاران آمریکایی به کار گرفته شدند. در مجلس هم تصویب کردند که ما مستشار آمریکایی داشته باشیم. اصل ۴ ترومن هم که سال های ۱۳۲۶ مطرح شد که برای دگرگونی ساختار کشاورزی و اقتصاد ایران بود این تحلیل را داشتند که این ها در جهت رشد و توسعه است خصوصا با توجه به آن نطق هایی که ترومن و سیاستمداران آمریکایی می کردند؛ غافل از این که این ها دارند شناسایی می کنند تا از بین ببرند. اتفاقا در اسناد داریم که در یک جلسه نهج البلاغه در سال ۱۳۲۸در شیراز یکی از اساتید روحانی که شرح نهج البلاغه می گفت می گوید که آمریکایی ها مشغول شناسایی هستند تا بعدا جانشین انگلیسی ها شوند. این تفکر در مثل حزب ایران و ملی گراهایمان نبود.

آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت چه زمانی بود؟

نهضت ضد استعماری ملی شدن نفت برای کوتاه کردن دست انگلستان از ثروت مردم و سلطه بر مردم از سال ۱۳۲۷ شروع شد. دلیل آن هم این بود که قرارداد ۶۰ ساله ای که زمان پادشاهی مظفرالدین شاه امضا شد در سال ۱۳۲۷ تمام می شد. اگرچه در دوره رضاخان با سیاست خود انگلستان و خیانت رضاخان و تقی زاده این قرار داد ۶۰ سال دیگر تمدید شد که تا سال ۱۳۷۲ تمدید شده بود اما جامعه ایستاد که همان قرارداد سیدحسن تقی زاده درست است و قرارداد دوم خیانت است.

این حرکت شروع می شود تا سال ۱۳۲۹ دو جریان ملی و مذهبی در کنار هم هستند. جبهه ملی هم در آبان ۱۳۲۸ شروع می شود یعنی یکسال بعد از شروع نهضت ملی شدن صنعت نفت. این که روی تاریخ گاهی تکیه می کنیم به این دلیل است که در مواقعی مسائل را طوری مطرح می کنند که انگار همه این ها در یک شخص و یک زمان صورت گرفته است و به تقدم و تأخر زمانی توجه نمی کنند. سال ۱۳۲۸ جبهه ملی تشکیل می شود که در آن هم افراد سلطنت طلب بودند مثل عباس خلیل، مهدی میراشرافی، ابوالحسن عمید نوری و تعداد زیادی از رجال درباری؛ چون انگیزه اعتراض به انتخابات بود. هم مذهبی ها بودند و هم ملیون ولی رهبری آن با دکتر محمد مصدق بود. جبهه ملی در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت هم فعال می شود و در کنار مذهبی ها شروع به فعالیت می کند. اگرچه باید این را بگوییم که موقعیت ملیون از مذهبی ها بهتر بود. در ابتدا فدائیان اسلام هم جزو تشکیلات اقماری جبهه ملی هستند و این نکته ای است که گفته نمی شود و نمی دانم علت آن چیست؟ اگر خطا است باید نقد شود و اگر صحیح است باید مطرح شود. فدائیان  اسلام و جبهه ملی جلساتی داشتند و خود شهید حجت الاسلام سید مجتبی نواب صفوی و دکتر مصدق با یکدیگر صحبت می کردند. حتی شهید نواب صفوی از مصدق قول می گیرد که ما بعدا باید قانون اسلام را عمل کنیم و حدود اسلامی باید در این مملکت جاری شود.

جایگاه فدائیان اسلام در نهضت ملی شدن صنعت نفت چیست؟

یکی از مهم ترین علل موفقیت نهضت ملی شدن صنعت نفت، از بین بردن موانع ملی شدن نفت بود. اولین مانع عبدالحسین هژیر بود؛ او عنصری انگلیسی بود و برکشیده سید حسن تقی زاده که در کنار او بود وهم چنین با میس لمبتون جاسوس انگلستان مرتبط بود؛ اگرچه جزو تشکیلات بهائیت بودنش را هم نباید از نظر دور داشت. او به دست فدائیان اسلام از سر راه برداشته شد. اگر خود را در سال های ۲۹-۱۳۲۷ قرار دهید می بینید که شور و هیجان در جامعه بالا رفت، برای تقابل با این قضیه، دولت نظامی و حکومت نظامی تشکیل می شود. دولت نظامی با رزم آرا و عده ای از ارتشی ها است و حکومت نظامی هم تشکیل می شود. در این زمان رزم آرا می گوید که ملتی که حتی نمی تواند لوله آفتابه بسازد ملی شدن نفت چه معنی دارد؟ چنین توهینی کرد. یکی از استدلال های آیت الله سیدابوالقاسم کاشانی مبنی بر مهدورالدم بودن رزم آرا همین توهین و تحقیر ملت و دفاع غیر مستقیم از منافع انگلیس بود.

به هرصورت او در برابر این قضیه می ایستد. رزم آرا توسط چه کسی از بین می رود؟ فدائیان اسلام. بلافاصله حسین علاء را که استاد اعظم لژ فراماسونری و از اعضای مورد تأیید آمریکایی ها و انگلیسی ها بود (عضو لژ بیداری انگلیسی و رئیس انجمن ایران و آمریکا است) نخست وزیر می شود. شهید حجت الاسلام نواب بیانیه ای می دهد که حسین علاء جایگاه نخست وزیری ایران در خور تو نیست؛ اگر کنار نروی به سرنوشت آن دو دچار می شوی. و از ترس استعفا می دهد. بلافاصله در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ قانون ملی شدن نفت در مجلس تصویب می شود. از این جا است که آمریکایی ها و انگلیسی ها کنار هم قرار می گیرند. آمریکایی ها مشاهده می کنند که نفت دارد از دست هر دو کشور انگلیس و خودشان بیرون می رود. توجه داشته باشید که آمریکا و انگلیس با یکدیگر دشمن نیستند بلکه رقیب هستند؛ همیشه این طور بوده که ابرقدرت ها با هم رقیب بوده اند. در مجلس مطرح می شود که چه کسی نخست وزیر شود. آیت الله کاشانی، دکتر مصدق را به عنوان بهترین فرد برای نخست وزیری مطرح می کند اگر چه جمال امامی به درست یا نادرست شاید اولین کسی بود که مصدق را به عنوان نخست وزیر مطرح می کند. شاید می پندارد که دکتر مصدق نمی پذیرد و یا احیانا چیزهای دیگری؛ عمدتا هم جریانات مذهبی و هم ملی، درست یا غلط، دکتر مصدق را انتخاب می کنند. از این جهت درست که در آن زمان شاید بهتر از مصدق فردی در ذهن آن ها نمی آید و نمی شناختند؛ دوم این که او امتحان خود را پس نداده بود. او که در برابر مثل شهید حجت الاسلام نواب صفوی همه چیز را قبول می کند.

اولین شقاق و جدایی بین فدائیان اسلام و جبهه ملی در چه زمانی شکل گرفت؟

در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۳۰ دکتر مصدق نخست وزیر می شود. اولین خطایی که مرتکب می شود این است که در ۱۴ خرداد ۱۳۳۰ نواب صفوی را دستگیر و روانه زندان می کند که از این جا اولین شقاق شروع می شود. حتی وقتی که فدائیان اسلام اعتراض می کنند آیت الله کاشانی آن ها را دعوت به صبر و شکیبایی می کند و می گوید که ما الان در حال مبارزه با انگلیس هستیم و شما سکوت کنید. فدائیان اسلام سکوت می کنند اما حجت الاسلام والمسلمین نواب آزاد نمی شود. حتی بخشی از فدائیان اسلام که شور و هیجان دارند به آیت الله کاشانی تعرض می کنند که تو همدست مصدق هستی برای نابودی فدائیان اسلام و این که مسئله ترور دکتر سید حسین فاطمی مطرح شده باز این هم من نمی دانم که چرا بعضی ها این قدر به دنبال تحریف تاریخ هستند؛ عده ای از فدائیان به زندان می روند برای ملاقات شهید نواب صفوی. در حیاط زندان تحصن می کنند تا زمانی که نواب آزاد نشود خارج نمی شوند اما دستور می دهند تا مورد ضرب و شتم قرار گیرند. تعداد بیش از ۵۰ نفر به زندان می افتند که دو تحلیل فدائیان اسلام داشتند مثل شهید حجت الاسلام و المسلمین واحدی. یکی این که همه این دستورات از طرف سیدحسین فاطمی است و برخی هم می گویند که اگر فاطمی را بزنیم مصدق از ترس نواب را رها می کند؛ دلیل ترور دکتر فاطمی، عملکرد دولت دکتر مصدق نسبت به فدائیان اسلام است.

این که کار ترور اشتباه است و خطا است درست است اما می توانیم به چرایی این ترور بپردازیم. این ترور حتما یک پیشینه و زمینه ای دارد. دولت مصدق ۲۸ ماه حکومت کرد که مدت ۲۰ ماه آن را حجت الاسلام و المسلمین نواب در زندان به سر برد. برای این مسئله چه پاسخی وجود دارد؟ بهانه اش این بود که دو سال قبل یعنی ۱۳۲۸ در ساری این ها به یک مشروب فروشی حمله کرده اند.

این وضعیت ما در درون بود که جریانات را در برابر هم قرار دادند و البته اگر هم این ها را در برابر هم قرار نمی دادند دو ایدئولوژی ناسیونالیسم و اسلام نمی توانست تا آخر کنار هم قرار بگیرد. به تعبیر برخی نهضت ملی شدن یک ایدئولوژی مستقل نداشت و دوتا ایدئولوژی متضاد در کنار هم بود؛ چون بعد از ۳۰ تیر آیت الله کاشانی به دنبال تشکیل کنفرانس نهضت های اسلامی در ایران بود که مصدق مخالفت می کند، به دنبال حذف تولید شراب بود که مصدق مخالفت می کند که ما الان داریم بودجه مان را از راه مالیات شراب درمی آوریم. اما این اختلافاتی که ما مطرح می کنیم در درون بیش از این است که می گوییم.

یک جریان حزب توده است که وابسته به شوروی است و از اول تا آخر نهضت کار شکنی کرد، یک جریان دربار است، یک جریان وابسته به استعمار مثل بهائیت و فراماسونری و خاندان های فرمانفرما و رشیدیان و علم و قوام الملک است که این ها هم کارشکنی می کنند؛ یعنی در داخل باید به بررسی این ها بپردازیم.

همه این ها که مطرح می شود باید حواسمان باشد که دشمن اصلی فراموش نشود. ما می توانستیم در داخل خودمان مشکل خود را حل کنیم و بالاخره مملکت خودمان است، ایده آل این بود که مذهبی ها بیایند و معمول این بود که ملی ها بیایند و حداقل آن هم این بود که همان شاه باشد و ظلم و ستم شخصی خود را بکند ولی استعمار و سلطه و خیانت و جنایت و غارت در آن نباشد. هم چنین در این جا ما استعمار انگلیس را داریم با قدمت حدود ۳۰۰ سال.

اما بپردازیم به مسئله حضور و نقش آمریکایی ها در ایران در این دوره، لطفا کمی در این مورد صحبت بفرمایید.

اگر بخواهیم درمورد آمریکایی ها مطرح کنیم یک سوابقی از دوران محمدشاه دارند که به سلماس می آیند به بهانه دفاع از مسیحیان. همیشه این جریان تبشیری مسیحت نه تنها در ایران، بلکه در آفریقا، جهان اسلام و جاهای دیگر پیش قراولان استعمار بودند. یعنی شخص به دلیل صلح و صفای حضرت مسیح به این جا نمی آمد بلکه به دلیل تضعیف اسلام وهم چنین جاسوسی برای غرب می آمد؛ چون دستگاه کلیسا یک دستگاه فاسد و عمدتا در اختیار سرمایه داری و حاکمیت غرب بوده است ، لذا همواره ایزار بود.

در این جا باید آمریکایی ها را از سال ۱۳۲۰ مطرح کنیم که ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ یک دوره حضور و نفوذ است. این حضور و نفوذ چه مستشاران خود را می آورند، چه اصل ۴ ترومن را مطرح می کنند، مطبوعات را جذب می کنند، بعضی از نیروهای سیاسی را جذب می کنند، فارغ التحصیلان مدرسه البرز روی کار می آیند که مدافع آمریکا هستند، افرادی مثل اللهیار صالح که تحصیل کرده مدرسه آمریکایی ها بود سال های ۱۲۹۹ کارمند سفارت آمریکا بود و بعد هم در دوران پهلوی معاون وزیر بود و کار خود را انجام می داد. تا سال ۱۳۵۷ هم مدافع آمریکایی ها بود. بقیه هم همین طور بودند و در تفکر آن ها این بود که آمریکا ناجی است و سرنوشت این ها هم به آمریکا گره می خورد و آمریکا هم استعمارگر نیست. بر همین اساس سیاست صبر و انتظار را در دوران پهلوی توجیه می کردند.

این دوره، دوره نفوذ و جایگزین شدن آمریکایی ها به جای انگلیسی ها بود؛ خصوصا انگلیس و شوروی در جنگ جهانی دوم هردو آسیب سنگینی دیدند و موقعیت خود را به دلیل مسائل داخلی و خارجی از دست دادند. یک قدرت تازه نفس توانمند وارد میدان شده است. وقتی که آمریکا می بیند که ملت در حال دسترسی و دست یابی به استقلال خود است درکنار انگلیس می ایستد و عجیب است که این نکته هم از مواردی است که کتمان می شود. مرتبا از زمان تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت در مجلس (۱۳۲۹)، آمریکایی ها به دولت فشار می آورند که شما باید رضایت انگلیس را به دست آورید. موارد زیادی است که سفیر آمریکا با دکتر مصدق و دولتمردان صحبت می کند که باید رضایت انگلیسی ها را بدست آورید.

آمریکایی ها در این دوره وارد قضیه می شوند و عمدتا به دنبال تضعیف و انحراف نهضت هستند خصوصا این که در درون دولت هم آدم دارند که به عنوان مثال طبق اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی، یکی از این افراد شاپور بختیار است که از سال ۱۳۳۱ با جاسوس های آمریکایی در ارتباط است. در این زمان او معاون وزیر کار است همزمان که در جبهه ملی و حزب ایران جزو رهبران قلمداد می شود و این چنین است برخی دیگر.

مقدمات کودتا هم از ۱۳۳۱ آغاز می شود. درست از زمانی که قضایای ۳۰ تیر رخ می دهد و قوام به دلیل حضور، مقاومت، مبارزه آیت الله کاشانی و حضور مردم در صحنه کنار می رود و مصدق می آید نغمه جدایی آغاز می شود. در این جا دو تا نکته قابل توجه است: یکی این که چه کسی گفته است که آیت الله کاشانی مجتهد جامع الشرایط باید از مصدق اطاعت کند؟ جریان مذهبی را که جریان اصلی در سراسر مملکت است چه کسی به میدان آورده است؟ مسلم است که آن شخص مصدق نیست. وقتی که آیت الله کاشانی می شود رئیس مجلس و به مصدق می گوید که تصویب لایجه در دولت خلاف قانون است، به معنی تعطیل مجلس است، دکتر مصدق که هم حقوقدان است و هم نماینده مجلس بوده است، خصوصا این که مجلس قبل (شانزدهم) لایحه ملی شدن نفت را تصویب کرده و هم چنین مصدق را نخست وزیر کرده است، مجلس هفدهم که همگی مدافع ملی شدن نفت هستند و فراکسیون اکثریت برای جبهه ملی است و آیت الله کاشانی هم رئیس مجلس است؛ سوال دوم این که ما در این جا دو قوا داریم: مجریه و مقننه؛ کدام یک برتر است؟ مقننه. چرا؟ چون قدرت دست اوست، تعیین یا استیضاح یا تحمیل نخست وزیر بر شاه در اختیار اوست. آیا در این جا باید رئیس قوه مقننه مطیع رئیس قوه مجریه باشد؟ اگر آیت الله کاشانی مجلس را به دلیل اجازه دادن به دولت جهت تصویب لوایح تعطیل می کرد آیا امروزه به ایشان ایراد نمی گرفتیم؟ بعد از این تعطیلی روند دولت به کجا می رود؟ خانه آیت الله کاشانی را سنگباران می کنید، در مطبوعات علیه ایشان مطلب می نویسید، حریم و حرمت را رعالت نمی کنید، نسبت به اعتراض مراجع نجف بی توجهی می کنید. تا می رسیم به ۱۳۳۲ ؛خب چرا مجلس را منحل می کند؟ در ۱۳۲۸ که مجلس مؤسسان تأسیس شد به خطا و اشتباه و به زور سرنیزه آمدند اختیارات شاه را زیاد کردند که نه مصدق اعتراض کرد و نه جبهه ملی، اگرچه آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی از تبعید، نامه اعتراض آمیز در بالا بردن قدرت شاه انتشار می دهد و از آینده خطرناک شاه و ملت را برحذر می دارد(این اعلامیه دارای نکات مهمی است)؛ حدقل می دانی که این قانون غلط تصویب شده است که در نبود مجلس شاه می تواند نخست وزیر انتخاب کند؛ الان برخی افراد عوام نادان به این مسئله استناد می کنند.

همه این ها را که مطرح می کنیم مشکلات داخلی است. آیا این به معنای این است که ما دخالت و خیانت و جنایت دشمن خارجی را تحمل کنیم؟ به کسی ربطی ندارد که در ایران چه خبر است. مگر آمریکا قیم است؟ مگر قیم دنیاست؟ دخالت غرب در ایران همواره مشکلات و معضلات پدید می آورد مانند سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۷.

آمریکا می آید کودتا را شکل می دهد. برخی اشتباه کرده اند و کودتا را یک روز فرض می کنند. این کودتا یک مقدمه دارد که از قبل فراهم شده، یک روز اجرا دارد که همان ۲۸ مرداد یا ۲۵ مرداد است، بحث ما این است که این کودتا تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ادامه داشته است. حالا در این جا برخی اعتراض می کنند که در اینجا کودتا نبوده چون شاه قانونی بود و همان استناد می کنند که شاه، شاه مملکت بود و در نبود مجلس می توانست نخست وزیر انخاب کند.

فرض محال که ما بپذیریم؛ اولا چرا شاه فرار کرد؟ هم چنین وقتی می خواستی برگردی چرا با کودتای خارجی ها برگشتی؟ آیا آمریکا به دنبال آن بود تا امنیت ایران را تأمین کند یا این که درصدد سلطه بر این مملکت بود؟ آیا او شاه را دوست داشت یا سلطه بر مملکت را دوست داشت؟ آیا شاه بعد از کودتا مستقل بود یا مجری آمریکایی ها بود؟ آیا آمریکایی ها بعد از کودتا ایران را رها کردند و رفتند یا ماندند و حکومت کردند و غارت و جنایت و خیانت کردند؟

آیا در دوران دولت مصدق آمریکایی ها کاری نکردند که جبهه ملی متوجه مقاصد آمریکا شوند؟

چرا، همان موقع مستشاران می آمدند، در اردیبهشت و خرداد ۱۳۳۲ با هم قرارداد بسته بودند. مصدق آمریکا را قبول داشت اما آمریکا مصدق را قبول نداشت. بهانه شان این بود که دست کمونیست ها را باز گذاشته و منافع انگلیس را هم به خطر انداخته است. نمی گفتند که نفت را به انگلیس بدهید بلکه می گفتند که رضایت انگلیس را بدست آورید و اصلا گویی مبارزات ملت در طی سه سال متوالی(۱۳۲۷-۱۳۳۰) مطرح نبود؛ آنچه که آسیب دید ملت بود، نهضت ضد استعماری ملت از میان رفت.

مصدق هیچ شکی هم نمی کرد به این طرز رفتار؟

اینجا دو تحلیل وجود دارد؛ کسانی که بدبین هستند می گویند که او عمدا این کار را کرده است که ما برای این حرف دلیل نداریم. می گویند که حرکت مصدق یک حرکت از پیش ساخته شده بود و او عمد داشته تا این خیانت را بکند. یک تحلیل، خودمان داریم که او نسبت به آمریکایی ها خوشبین بود و معتقد بود که آمریکا مدافع دموکراسی و طرفدار ایران و مخالف انگلیس است.

در این ۲۵ سال که طول کشید دیکتاتوری شاه را داریم، حضور جریان های استعماری به عنوان ابزار آمریکا را در شکل های فراماسونری و صهیونیزم و بهائیت داریم تا آن جا که دولت برگزیده آمریکایی ها (هویدا) ۹ وزیر بهائی دارد؛ این بهائیت و فراماسونری و صهیونیزم نیست که قدرت دارد بلکه قدرت اصلی آمریکا هستند؛ در این ۲۵ سال سلطه مستشاران را داریم که طبق آمار خودشان ۸۰ هزار نفر هستند، مستشارانی که برای ما تعیین تکلیف می کنند که ما چه کنیم، ارتش ما چگونه باشد، سازمان برنامه ما چگونه باشد، کشاورزی چگونه باشد، فرهنگ چگونه باشد؛ با این حساب کشور در اشغال است. این مستشاران در همه تیپ های جاسوس، نظامی، فرهنگی و ... بودند. بعضی از این مستشاران گذرنامه هم نداشتند و با هواپیمای مخصوص می آمدند و کار خود را در ایران انجام می دادند و برمی گشتند. گروهی از این افراد که برگشتشان مصادف شد با وقوع انقلاب اسلامی در ایران از وزارتخارجه درخواست صدور گذرنامه کردند تا از ایران خارج شوند.

مشخصا آمریکا در سال های پس از کودتا تا ۱۳۴۰ چه اقداماتی را جهت نهادسازی و ایجاد شبکه تشکیلاتی در ایران انجام داد؟

بعد از کودتا که آمریکا می آید مدت هشت سال اقدام به نهادسازی می کند؛ یعنی در سال های ۱۳۴۰-۱۳۳۹. کندی طرحی داده که در آن دگرگونی ساختار اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، نظامی و اجتماعی ایران باشد. یک چنین طرحی را انگلیسی ها در دوران رضاخان دادند و عمل کردند. در این دوران با توجه به سیاست آمریکا این طرح صورت می گیرد با این بهانه که ایران به کام کمونیزم نرود.

این ۲۵ سال شاهد خیانت جنایت و غارت و تحقیر ملتمان هستیم. اما این که آمریکایی ها در این دوره چه می کنند؟ نهادسازی. ممکن است برخی بگویند که شما ادعاهای بدون سند می کنید. اولین کاری که می کنند اسفند ۱۳۳۲ مؤسسه فرانکلین را درست می کنند. در ذهن برخی این است که این ها یک انتشارات درست کردند، انتشارات که بد نیست، دستشون درد نکنه؛ درصورتی که این موسسه طبق اسناد ساواک یکی از مراکز جمع آوری سازمان سیا است در صورتی که خود ساواک در اختیار سازمان سیا است، خود سفارت آمریکا یک اداره اطلاعات دارد که از تشکیلات سازمان سیا است. دوم مدیریت کتاب های درسی را به عهده می گیرند، پیک دانش آموز را منتشر می کنند که هویت و تغییر هویت را روی دانش آموزان صورت می دهند، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را درست می کنند، دانشگاه شیراز را درست می کنند که در ابتدا فقط زبان انگلیسی می بایست تدریس شود، دانشگاه ملی را درست می کنند و دانشگاه دماوند که البته این مورد اخیر به افتتاح نرسید.

روزنامه آیندگان که مروج صهیونیزم است جزو مؤسسه فرانکلین است. هرکدام از این ها را باید جداگانه بررسی و تحقیق کرد. سال ۱۳۳۸ هشتصد عنوان فیلم در ایران پخش کردند و به شهرستان ها و استان ها می فرستادند تا ببینند و برگردانند؛ فیلم ها موضوعات مختلفی داشت که سه نمونه آن نظیر رضاشاه و نوسازی، محمدرضا و نوسازی ایران، نقش هواپیماهای آمریکایی در انتقال حجاج به مکه و بقیه تماما در مورد آمریکا بود.

به هرحال یکی از این تشکیلات مؤسسه فرانکلین است که فرهنگ این کشور را در اختیار گرفت. چاپخانه افست را درست کردند، مؤسسه بنگاه نشر ترجمه را در کنار فرانکلین درست می کنند که فرهنگ آمریکایی و کمی هم اروپایی در آن بود، مهندس جمشید شریف امامی و سیدحسن تقی زاده و احسان یارشاطر و ادوارد ژوزف (از فراماسون های ارامنه کرمانشاه) می گردانند. رئیس فرانکلین را فردی می گذارند که از پدر و مادر بابی ازلی است به نام «همایون صنعتی زاده . او مدتی کوتاه در حزب توده بود، سال ۱۳۲۴ به انگلیس ها وصل می شود، از سال ۱۳۳۰ به آمریکایی ها وصل می شود و از سال ۱۳۴۶ هم به اسرائیلی ها وصل می شود. یکی از اقدامات مهم مؤسسه فرانکلین این است که در سال ۱۳۳۳هشت تا از انتشارات مهم کشور را مدیریت می کند (امیرکبیر، اقبال، زوار، نیل، ابن سیناو ...).

دوم «گروه صلح را درست می کنند. عده ای جوان را با لباس نظامی به ایران می آورند که مرزهای ما بودند مثل ترکمن صحرا و دشت مغان و اطراف و این ها در حقیقت هم جاسوس بودند و هم تربیت می شدند برای کارهای جاسوسی در آینده که جلال آل احمد در کتاب سفرنامه اش به آینده به آن اشاره می کند.

سوم تشکیلات فراماسونری درست می کند. سال ۱۳۲۹ لژ پهلوی را تأسیس می کنند. خلیل جواهری از عناصر آمریکایی از لبنان می آورند و تشکیلات فراماسونری آمریکایی را تأسیس می کنند. بعد می گویند چون در ایران فراماسونری منفور است اسم آن را به همایون تغییر می دهند و از آن به بعد بیش از ۵۰ لژ در آمریکایی در ایران تشکیل می شود که در دو مرحله، تقابل بین لژهای آمریکایی و انگلیسی رخ می دهد که یکی ۳۹-۳۶ و دیگری ۴۸-۴۶ رخ داد. تشکیلات فراماسونری آمریکایی تمام ارکان مملکت را گرفت. انقلاب که شد ۷۲۰ استاد دانشگاه فراماسون اخراج شدند.

تشکیلات فراماسونری چارچوب خاص خود را دارد که هرکسی نمی تواند وارد آن شود. در دهه ۱۳۳۰ آمریکایی ها تشکیلات شبه فراماسونری را درست می کنند به نام گروه «تسلیح اخلاقی که ابوالفضل حاذقی و چند نفر بودند که سعی می کنند تا آدم های مذهبی را جذب کنند مثل تجار و سرمایه دار ها که یا افرادی که در شهرستان ها افراد معتمدی بودند و مذهبی بودند. این ها را جذب می کنند حتی برای میلاد حضرت امیر علیه السلام هم جشن می گیرند اما گرداننده احمد هومن است استاد اعظم لژ فراماسونری. گاهی چهره های از آمریکا می آمدند و برای افراد این تشکیلات صحبت می کردند.

دیگر این که باشگاه «لاینز را درست کردند که دو جلد اسناد آن منتشر شده است. افرادی مثل عبدالرحیم جعفری و جمشید آموزگار عضو آن هستند. باشگاه «روتاری بود که دو جلد اسناد آن منتشر شده است.

هم چنین یک جمعیت «حکومت جهانی واحد درست کردند در حدود سال ۱۳۳۹ که جالب است که برخی از افراد این ها انگلیسی بودند که آمریکایی ها آن ها را جذب کرده بودند مثل علی اصغر حکمت، سردار فاخر حکمت و احمد متین دفتری و... .

سازمان زنان را تشکیل دادند به ظاهر که ریاست آن با اشرف پهلوی است اما مدیر فکری وعملی و اصلی آن مهناز افخمی است که از مادر بهائی و از پدر شیخیه است و خودش هم عضو کانون مترقی بود و همه کاره سازمان زنان او بود نه اشرف پهلوی. او در خاطراتش می گوید که ما در سازمان زنان از یهودیان و مسیحیان و زردشتی ها داشتیم و دو نفر هم از بهائیان آوردم. حرکت این سازمان زنان در شهرستان ها عمدتا بنیان خانواده ها را به هم ریخت و سبک زندگی آمریکایی را ترویج می داد.

«انجمن ایران و آمریکا است. اگر چه قدمت این انجمن مربوط به ۱۳۰۴ است که اولین رئیس آن حسین علاء بود. «انجمن زبان انگلیسی بود که در خیابان فرصت بود. مدرسه «البرز یا کالج آمریکایی ها در تهران است.

گروه «تبشیری است که انگلیسی، فرانسوی و آمریکایی بودند. گروه های تبشیری آمریکایی اگرچه از دوران محمدشاه به ایران آمده بودند اما بعد از کودتا به طور گسترده در شهرستان ها فعالیت خود را داشتند. در تهران کلیسای انجیلی تهران در خیابان قوام السلطنه مرکز فعالیت تشکیلات فراماسونری آمریکایی ها هم بود. عمدتا روزهای یکشنبه سخنرانشان از آمریکا می آمد. در مجاورت خود یک انتشاراتی داشت که کتاب های مسیحیت را می فروخت.

مؤسسه ای هم در خیابان آیت الله طالقانی (تخت جمشید سابق) داشتند که نشریه به زبان فارسی و انگلیسی می دادند به نام «غذای روح . حتی به افرادی که این نشریه را می خواندند دیپلم مسیحیت هم می دادند. در آن علیه اسلام و پیامبر اکرم (ص)کارهایی داشتند.

«کانون مترقی را که در رأس بود و در سال ۱۳۳۶ تأسیس شد بایدا به عنوان بزرگترین تشکیلات سیاسی آمریکا در ایران دانست که در سال ۱۳۳۶ دویست نفر عضو دارد که در رأس آن هویدا و حسنعلی منصور و مهناز افخمی هستند. در همان موقع گروه های تحقیقاتی درست می کنند و برنامه ریزی می کنند که همین جریان تبدیل می شود به حزب «ایران نوین .

آمریکایی ها همه مقدمات را تا سال ۱۳۴۰ فراهم می کنند و از این سال به بعد می تواند کامل حکومت را در دست بگیرد. بین ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۷ همه چیز در اختیار آمریکایی ها است.در باب مسئله نفت هم لازم است اشاره شود که در همین ۱۳۳۲ تا ۱۳۴۰ است که عمدتا جزیره خارک در اختیار آمریکایی ها است. درحقیقت شاه می شود مأمور اجرای سیاست آمریکایی ها و تشکیلات آمریکایی، بالادست شاه هستند و شاه در ذیل آن ها حرکت می کند.این تشکیلات نهایتا به سلطه مطلق می رسد که مثلا کاپیتولاسیون را می توان اوج این سلطه دانست.

در این جا اگر بخواهیم نتیجه گیری کنیم دو موضوع را به عنوان محور عنوان می کنیم:

یکی ضرورت شناخت استعمار در ایران؛ به قول استاد محمدرضا حکیمی باید ما کرسی استعمارشناسی در مملکت داشته باشیم و تا یک سیاستمدار، دانشجو یا استاد استعمار را نشناسد نمی تواند دشمن شناسی کند.

دوم این که نیاز به چندین مراکز آمریکا شناسی، انگلیس شناسی و اروپا شناسی داریم در ابعاد مختلف و ... .


منبع:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/05/28/1495340


نام
پست الکترونيک
پيام شما