آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۴
بازديد امروز: ۳۷۰
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۲۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > امنیت بین الملل > ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
۵۸۹ بازدید
 
   

پیگیری حقوقی فاجعه منا - حسین محمدی درح


حسین محمدی درح پژوهشگر حقوق جزا و جرم شناسی در یادداشتی خطاب به دادستان کل کشور نوشت؛

دادستان کل کشور مکلف است در جرائم راجع به اموال، منافع و مصالح ملی و خسارت وارده به حقوق عمومی که نیاز به طرح دعوی دارد از طریق مراجع ذیصلاح داخلی، خارجی و یا بین المللی پیگیری و نظارت نماید.

حج تمتع یکی از فرایض واجب مسلمین جهان است، نمایشی عظیم از وحدت جامعه اسلامی که هر مسلمانی موظف است با رها شدن از همه قیدوبندها و پیوندهای زندگی و پرهیز از همه روزمرگی ها در این نمایش عظیم شرکت کند. خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: وَ أَذِّن فِى النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجَالاً وَ عَلَى کُلِّ ضَامِر یَأْتِینَ مِن کُلِّ فَجّ عَمِیق لِّیَشْهَدُواْ مَنَـفِعَ لَهُم…; (حج، ۲۷ و ۲۸)، در موضوع حج باید به ضرورت دینی و اهمیت و آثار بسیار مهم و سازنده آن در ابعاد فردی و اجتماعی توجه نمود اما از سوی دیگر هرساله با توجه به بی کفایتی حاکمان سعودی خسارات متعددی به زائرین ایرانی وارد می گردد که نیازمند پیگیری حقوقی مستمر و باقدرت، برای جلوگیری از به وجود آمدن اتفاقاتی، مشابه حوادث گذشته است.

طبق قواعد حقوق بین الملل و اصل حاکمیت برابر، دولت ها هیچ الزامی به پذیرش خارجی در خاک خود ندارند اما همین که فرد بیگانه ای در خاک دولتی پذیرفته می شود باید حداقل حقوقی برای او قائل شد. حقوق عمومی زائران در فاجعه منا در قالب حقوق بیگانگان در نظام بین الملل که می توان به حق حیات و امنیت جانی زائران و حق ترافع قضایی زائران اشاره کرد، می باشد. در مقابل دولت عربستان متعهد بوده است که از زائران بدون تبعیض حمایت و حفاظت کند، دولت میزبان باید در صورت وقوع حادثه، بیگانگی که در معرض خطر هستند را حفظ کند. در این میان فعل یا ترک فعل دولت عربستان در انجام این وظیفه می تواند ملاک تشخیص کوتاهی و قصور دولت میزبان باشد. اگر به رغم پیش بینی های لازم واقعه ای رخ داد و درنتیجه آن خسارات و زیانی متوجه اتباع خارجی گردید وظیفه دولت میزبان در موضوع مورد مبحث دولت عربستان تعقیب و مجازات عاملین واقعه است. جبران خسارت نیز از لوازم پیگیری قضایی مقامان عربستان می باشد. دولت عربستان به عنوان دولت میزبان که درنتیجه قصور و کوتاهی آن خسارات بعضاً غیرقابل جبران بر زائران واردشده است و بسیاری از زائران جان باختند متعهد است کلیه زیان های ناشی از عمل غیرقانونی و نامشروع خود را به طور کامل جبران کند؛ زیرا به موجب قواعد مسئولیت بین المللی هرگونه نقض قواعد و تعهدات بین المللی اعم از معاهده ای و عرفی و انتساب آن به دولت ذی ربط مسئولیت دولت ناقض را به همراه خواهد آورد. طرح مسئولیت بین المللی دولت ناقض از طرق مختلف و درنهایت جبران خسارت ازجمله آثار و نتایج تخلف دولت عربستان می باشد.

با توجه به گستردگی این فاجعه که فریضه حج واجب و منافع ملی را تحت تأثیر قرار می دهد و با توجه به ماده ۲۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری که مقرر می دارد:« دادستان کل کشور مکلف است در جرائم راجع به اموال، منافع و مصالح ملی و خسارت وارده به حقوق عمومی که نیاز به طرح دعوی دارد از طریق مراجع ذیصلاح داخلی، خارجی و یا بین المللی پیگیری و نظارت نماید. مناسب است دادستان محترم کل کشور اقدامات حقوقی صورت گرفته در جهت حمایت از قربانیان فاجعه ی منا را جهت آگاهی مردم و شفاف سازی، اطلاع رسانی فرمایند.


منبع:
http://basijlaw.ir/story/7553


نام
پست الکترونيک
پيام شما