آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
۸۶۰ بازدید
 
   

سازمان بسیج حقوقدانان با صدور بیانیه ای قتل عام مسلمانان میانمار رامحکوم کرد


سازمان بسیج حقوقدانان ضمن محکومیت شدید اقدامات علیه مسلمانان میانمار، از وزارت خارجه می خواهد که بر اساس اصل ۱۵۲ قانون اساسی که سیاست‏ خارجی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ را بر اساس‏ دفاع‏ از حقوق‏ همه‏ مسلمانان‏ ‏ استوار نموده است، اقدامات مؤثرتری برای پیگیری حقوق مسلمانان این کشور انجام دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان، بیانیه این سازمان پیرامون قتل عام مسلمانان درمیانمار منتشر شد. متن این بیانیه به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

گرچه خشونت و نقض حقوق بشر علیه مسلمانان در میانمار موضوع چندان جدیدی نیست، اما از سال ۲۰۱۲ شدت یافته و از آن سال  تاکنون، به کشته، قطعه قطعه شدن و آتش سوزی چند صد مسلمان و آواره شدن چندین هزار نفر دیگر منجر شده است. مسلمانان روهینگیا در زمره ی مردمی هستند که مورد بیشترین آزار و اذیت در جهان قرار دارند. این مسئله عقده گشایی دیگری است که در رویارویی با حرکت های آزادی خواهانه و موج بیداری ملت های مسلمان در جریان است.

دولت میانمار مدعی است مسلمانان روهینگیا مهاجران غیرقانونی هستند که از بنگلادش به این کشور آمده اند و درنتیجه، به مسلمانانی که نتوانند ثابت کنند اجدادشان از پیش از سال ۱۸۲۳ (سال ورود بریتانیا به میانمار) در آن کشور حضورداشته اند، تابعیت نمی دهد.

به نظر می رسد که عدم اعطای تابعیت به مسلمانان از سوی دولت میانمار، درواقع به منزله ی همراهی با گروه های تندرو بودایی است که به قتل عام و شکنجه ی این مردم مشغول اند؛ چراکه اولین گام در راستای حمایت دولت از این مردم، مورد شناسایی قرار دادن تابعیت آن ها است.

این در حالی است که مطابق ماده ۱۵ اعلامیه ی حقوق بشر هیچ احدی را نمی بایست خودسرانه از تابعیت [ملیت] خویش محروم کرد.

نقض حقوق بشر در میانمار بارها از سوی نهادهای گوناگون حقوق بشری موردانتقاد قرارگرفته که به عنوان یکی از آخرین موارد،  می توان به گزارش گزارشگر ویژه ی حقوق بشر میانمار اشاره کرد که در آن، از دولت این کشور به دلیل عدم اعطای شهروندی و عدم رسیدگی به مشکلات مسلمانان روهینگیا، انتقاد شده است.

پیش ازاین نیز دولت میانمار از ورود نمایندگان سازمان ملل به این کشور، برای بررسی جنایت علیه مسلمانان جلوگیری کرده است.

بر اساس ماده ۶ اساسنامه دیوان بین المللی کیفری، منظور از نسل کشی، «قتل اعضای یک گروه ، «ایراد صدمه شدید نسبت به سلامت جسمی یا روحی اعضای یك گروه ، «قرار دادن عمدی یك گروه در معرض وضعیات زندگی نامناسبی كه منتهی به زوال قوای جسمی كلی یا جزئی آن بشود و ... به قصد نابود کردن تمام یا قسمتی از یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی است که بر اساس گزارشات مسلم و تأییدشده، همه­ی موارد علیه مسلمانان میانمار به کار گرفته شده است.

همچنین در ماده ی ۷ این اساسنامه منظور از جنایات ضد بشریت هنگامی که در چارچوب یك حمله گسترده یا سازمان یافته بر ضد یك جمعیت غیرنظامی و با علم به آن حمله ارتكاب می گردد، بیان شده است که در میان آن جنایاتی که علیه مسلمانان این کشور اقدام شده است شامل قتل، اخراج یا انتقال اجباری یك جمعیت، حبس كردن یا ایجاد محرومیت شدید از آزادی جسمانی كه برخلاف قواعد اساسی حقوق بین الملل انجام می شود؛ شكنجه؛ تجاوز جنسی، تعقیب و آزار مداوم هر گروه یا مجموعه مشخصی مذهبی است.

لازم به ذکر است که اتحادیه­ اروپا به درخواست احترام دولت میانمار به آزادی بیان، بسنده کرده است. درحالی که این اتحادیه با شکایت از دولت میانمار در دیوان بین المللی کیفری که در ماده ی ۵ اساسنامه ی آن صلاحیت رسیدگی به جرائم مربوط به نسل کشی، جنگی و ضد بشریت دیده شده است، می تواند برای جلوگیری از این جنایات اقدامی راهگشا انجام دهد.

در پایان سازمان بسیج حقوقدانان ضمن محکومیت شدید اقدامات علیه مسلمانان میانمار، از وزارت خارجه می خواهد که بر اساس اصل ۱۵۲ قانون اساسی که سیاست‏ خارجی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ را بر اساس‏ دفاع‏ از حقوق‏ همه‏ مسلمانان‏ ‏ استوار نموده است، اقدامات مؤثرتری برای پیگیری حقوق مسلمانان این کشور انجام دهد.


منبع:
http://basijlaw.ir/story/7312


نام
پست الکترونيک
پيام شما