آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۰
بازديد روز قبل: ۲۳۱
بازديد هفته: ۲۷۶۶
بازديد ماه: ۷۰۲۱
بازديد کل: ۶۲۸۱۸۴۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
۳۳۷ بازدید
 
   

بررسی حقوقی درخواست ترامپ مبنی بر آزادی زندانیان آمریکایی


از نظر قواعد حقوقی هر کشوری در حوزه سرزمینی، قوانین خاص خود را به اجرا می گذارد و دولت های دیگر نمی توانند به اینکه چرا یک دولت در حوزه سرزمینی خود قواعد خود را اجرا می کند، متعرض شوند؛ بنابراین زمانی که در حوزه سرزمینی ایران، فردی به اتهامی تحت تعقیب قرار می گیرد یا بازداشت می شود، این اتفاق در حدود صلاحیت سرزمینی همان دولت است.

قطع نظر از اینکه آن اتهام وارد است یا نیست و آن اتهام تا چه اندازه ای مستند است، دولت های دیگر نمی توانند با توسل به زور علیه آن دولت اقدامی کنند و درواقع این قبیل موارد به منزله حق حاکمیت دولت هاست؛ بنابراین اظهارنظر ترامپ درباره زندانیان آمریکایی در ایران و تهدید دولت ایران به اینکه در صورت آزاد نکردن این افراد تبعات جدی دامن ایران را خواهد گرفت، براساس ابتدایی ترین قواعد حقوق داخلی و حقوق بین الملل، مردود است و هیچ پشتوانه یا استدلال حقوقی نمی توان برای آن در نظر گرفت.

این موضع گیری و تهدید دونالد ترامپ بی شک مداخله در امور داخلی و نقض حاکمیت ملی ایران محسوب می شود. هیچ قاعده کلی در نظام حقوق بین الملل درباره زندانیان خارجی یا دوتابعیتی وجود ندارد. در مورد کسانی که دارای تابعیت دوگانه هستند، هر دولت فقط تابعیت خود را به اجرا می گذارد. در نتیجه فردی که تابعیت ایرانی دارد و در عین حال تابعیت کشور دیگری را هم دارد، دولت ایران با او به عنوان یک ایرانی عمل می کند. اینچنین نیست که دولت ها این فرد را تابع کشور دیگری ندانند زیرا تابعیت جزء عمل حاکمیت هر دولتی است اما تابعیت دولت دوم را به اجرا نمی گذارند. در این صورت اگر کسی در ایران زندگی می کند و تابعیت دولت دیگری را هم دارد یعنی تابعیت دوگانه دارد، دولت ایران از جهات مختلف مانند مسائل مالیاتی، ارث و حتی جرایم با او به عنوان یک ایرانی برخورد می کند و تابعیت دوم او تأثیری در رفتار قانونی و حقوقی دولت ایران نخواهد داشت.

اما درمورد کسانی که یک تابعیتی هستند یا کلا فاقد تابعیت ایران هستند، اگر در داخل ایران مرتکب عملی شوند که آن عمل مطابق با قوانین ایران جرم محسوب شود، با او مطابق با قوانین ایران رفتار می شود. در واقع اگر یکی از اتباع دولت های خارجی در ایران مرتکب جرمی شود، دولت متبوعه او نمی تواند با توسل به زور در حمایت از او اقدام کند یا حتی با استناد به قوانین کشورش هم نمی تواند خواستار تغییر شرایط یا آزادی او باشد. به ویژه در حوزه حقوق کیفری، قوانین مطلقا سرزمینی هستند و قوانین کیفری در حوزه سرزمینی دولت ها حاکمیت دارند. برای مثال اگر فردی خارجی در ایالات متحده آمریکا مرتکب جرمی شود، دولت آمریکا مطابق با قوانین خود با او برخورد خواهد کرد به همین ترتیب هم اگر در ایران اتباع خارجی مرتکب جرمی شوند دولت ایران مطابق با قوانین و آیین دادرسی خود به آن جرم رسیدگی می کند.

منبع: مدرسه حقوق بین الملل


منبع:
http://cafehoghough.com/92648


نام
پست الکترونيک
پيام شما