آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > مقررات فرهنگی ،اجتماعی ،ورزشی > ۱۳۹۶/۰۴/۰۸
۲۶۱ بازدید
 
   

پیشنهاد یک حقوقدان درباره پرونده مصادره اموال تاریخی: ایران می‌تواند با ارائه لایحه به دیوان عالی آمریکا اظهار مواضع کند - محمد حبیبی مجنده


در پی انتشار اخباری مبنی بر مصادره آثار باستانی ایران به بهانه واهی پرداخت غرامت ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری به شاکیان و قربانیان حادثه تروریستی سال ۱۹۹۷ اسرائیل با محمد حبیبی مجنده که از اساتید حقوق بین الملل و مدیر گروه حقوق دانشگاه مفید قم است به گفتگو پرداختیم.

محمد حبیبی مجنده در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی آنا در خصوص مصادره اموال تاریخی ایران توسط دیوان عالی آمریکا، پیشنهاد ارائه لایحه و اظهار مواضع را مطرح کرد.

این حقوقودان ضمن یادآوری این که این مسائل در حوزه قضایی است و اتفاقاتی از این دست بسیار روی داده است تصریح کرد: «تاکنون تنها موافقت شده که این پرونده توسط دیوان عالی آمریکا که عالی ترین مرجع قضایی در ایالات متحده است بررسی شود بنابراین هنوز نتیجه ای در خصوص مصادره شدن و یا نشدن اتخاذ نشده است.

وی ادامه داد: «آنچه در نهایت به تصمیم نهایی منجر می شود استدلال های دیوان عالی آمریکا است. این دیوان عالی ترین مرجع قضایی است و پرونده های خاصی چون پرونده های مطرح در ایالت ها و پرونده های مربوط به قانون اساسی را بررسی می کند بنابراین در خصوص پرونده هایی که به آنجا می رود باید به این مورد توجه کرد که در حوزه دیوان عالی هست یا خیر. در حال حاضر صرفا با بررسی پرونده مصادره اموال تاریخی ایران توسط دیوان عالی آمریکا موافقت شده است.

بر این اساس می توان نتیجه گرفت که دیوان عالی آمریکا تاکنون رای ماهوی درباره این اختلاف صادر نکرده است و تنها پذیرفته است که صلاحیت بررسی این پرونده را دارد.

این استاد حقوق بین الملل همچنین در ارائه راهکاری برای مصادره نشدن اموال تاریخی اظهار کرد: «ما در نظام حقوقی آمریکا «یاوران دادگاه را داریم که شامل کسانی می شوند که جزو طرف های اختلاف نیستند ولی به دادگاه برای این که موضوع به صورت روشن تری رسیدگی شود کمک می کنند و ما می توانیم از آنها برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده کنیم. نهادهای غیر دولتی، چند تن از حقوقدانان کشور و حتی اشخاص می توانند لایحه ای به زبان انگلیسی بنویسند و به دیوان عالی اظهار مواضع کنند.

وی خصوص این که آیا اموال تاریخی قابل ضبط هستند یا خیر نیز بیان کرد: «در لایحه ای که به دیوان عالی آمریکا ارائه می شود، می توان به قوانین مختلف اشاره کرد و اینکه اموالی که از آن صحبت می شود جزو میراث فرهنگی کشور است و میراث فرهنگی نیز قابل توقیف نیست.

لازم به ذکر است، با وقوع یک حادثه تروریستی در سال ۱۹۹۷ در اسرائیل که به صورت حمله ای انتحاری انجام شده بود، ۹ شاکی علیه ایران در دادگاه های آمریکا اعلام شکایت کردند و به عنوان غرامت، خواهان مصادره و فروش آثار باستانی متعلق به ایران شدند که در حال حاضر در دانشگاه شیکاگو نگهداری می شوند. میزان غرامتی که دادگاه برای پرداخت به شاکیان و قربانیان درنظر گفته ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار است. در همین راستا دادگاه عالی آمریکا قصد دارد حکم دادگاه پایین دستی مبنی بر اینکه قربانیان یک بمب گذاری در بیت المقدس نمی توانند مجموع آثار تاریخی ایران را در موزه تاریخ طبیعی شیکاگو و دانشگاه شیکاگو مصادره کنند، تصمیم گیری کند.


منبع:
http://www.ana.ir/news/231343


نام
پست الکترونيک
پيام شما