آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲
بازديد روز قبل: ۱۳
بازديد هفته: ۱۳۰
بازديد ماه: ۱۳۲۳
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۸۹
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > سازمان هاي بين المللي > ۱۳۹۵/۰۸/۰۴
۴۰۲ بازدید
 
   

نبرد حقوقی - حسام الدین برومند


سخنان اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا که علت حل نشدن مشکلات بانکی  پس از برجام را بخاطر حمایت ایران اسلامی ازگروه های مقاومت می داند، هرچند از ابعاد مختلفی قابل پردازش است ولی از زاویه نبرد حقوقی میان ما و شیطان بزرگ کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
یکم-رویارویی و مواجهه آمریکا با جمهوری اسلامی ایران در ۳۷سال گذشته در حوزه های مختلف سیاسی، نظامی و اقتصادی در جریان بوده است. اما طی سال های اخیر در شکلی جدید آمریکایی ها تلاش کردند علاوه بر جنگ سیاسی و اقتصادی که عمدتا با ابزار و ساختار تحریم های وحشیانه علیه جمهوری اسلامی بوده است؛ یک جنگ و نبرد تمام عیار حقوقی را نیز بر ضدکشورمان کلید بزنند واکنون درکارزار حقوقی  میان ایران اسلامی و آمریکا، یک جنگ تمام عیار در جریان است. جنگی که  آمریکایی ها در قالب پرونده های حقوقی به دنبال تاراج اموال ایران و ایرانی ها هستند. چند نمونه اخیر گویای این مدعاست :۱-دیوان عالی آمریکا، اردیبهشت سال جاری حکم به مصادره حدود ۲ میلیارد دلار از اموال کشورمان داد آنهم به بهانه واهی و ادعای اثبات نشده اقدامات تروریستی در پرونده انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت ۲-اسفند۹۴ یک دادگاه آمریکایی در حکمی از سوی "جرج دانی یلز"، دولت ایران را موظف کرد تا بیش از ۱۰ و نیم میلیارد دلار خسارت به خانواده های افراد کشته شده در حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و گروهی از شرکت های بیمه پرداخت نماید. ۳ -دسامبر ۲۰۱۱ دادگاهی در منهتن نیویورک باز هم به ریاست "جورج دانی یلز" با صدور حکمی ایران را به مشارکت در عملیات تروریستی ۱۱سپتامبر متهم کرد. ۴-دو سال پیش دادگاه فدرال آمریکا به مصادره و فروش برج ۳۶ طبقه بنیاد علوی در منطقه منهتن نیویورک رای داد و در نهایت بسیاری دیگر از آراء و احکامی که در پوشش حقوقی توسط دادگاه های آمریکا علیه دولت و ملت ایران صادر شده است را می توان نام برد. البته این در حالی است که برای توجیه این دزدی های  در روز روشن در قالب آراء به اصطلاح قضایی،کنگره در سال ۲۰۱۲ نیزقانونی با عنوان "کاهش تهدیدهای حقوق بشر ایران و سوریه" تصویب کرد تا مجوز برداشت از حساب بانک مرکزی کشورمان و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان به اصطلاح تروریسم را صادر نماید.
دوم- موضوع اصلی این نوشته، ضرورت اقدامات آفندی حقوقی (جدا از برخی اقدامات پدافندی است ) علیه آمریکا در مجامع بین المللی است.اینکه جان کری چند روز پیش درمصاحبه با نشریه فارن افرز، به صراحت اجرای تعهدات پس از توافق هسته ای را به عقب نشینی ایران در حمایت از حزب الله لبنان و سوریه و یمن و... منوط می کند یک نکته  و اقرارآشکار است که آمریکا نمی خواهد به تعهداتش در برجام عمل کند و در واقع دچار نقض عهد شده است. خب، آیا نباید در این باره اقدام حقوقی کرد؟ متاسفانه در موارد اینچنینی- که کم هم نبوده و بارها تکرار شده- اقدام و پیگیری حقوقی متناسب انجام نشده است. از باب تقریب به ذهن ، سخنان جان کری در نقض برجام مثل این است که دو نفر معامله ای را انجام داده اند و یکی از طرفین قرارداد بجای انجام تعهدش بگوید من فعلا ثمن معامله را پرداخت نمی کنم تا ببینم تو با فلانی قطع رابطه می کنی یا نه!!  و این در حالی است که طرف مقابل ، ساختمان مورد معامله را به او تحویل داده است. انفعال دستگاه های    ذی ربط در شرایطی که حریف به هر بهانه ای واهی علیه ما دعوای حقوقی به راه بیندازد و از این مسیر بهره های سیاسی  و رسانه ای نیز می برد، پرسش برانگیز است. نکته دیگری هم که همینجا باید بدان اشاره کرد این است که اگر دردعاوی حقوقی ای که ما بطرفیت آمریکا در مجامع بین المللی و مراجع صلاحیت دار مطرح می کنیم، نتوانیم حق مان را بگیریم حداقل این فایده را دارد که به لحاظ سیاسی و رسانه ای، افکار عمومی دنیا قضاوت خواهد کرد که حق با کیست چراکه امروزه ملتها     می فهمند که کدام طرف دارد دبه می کند و بدعهدی پیشه کرده است.
سوم- در موضوع تحریم های وحشیانه و ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران که مصداق بارز نقض حقوق بشر هر ایرانی است نیز ما باید این موضوع را به لحاظ حقوقی به یک فرصت تبدیل می کردیم. همچنانکه چند ماه پیش رهبر معظم انقلاب خواستار پیگیری حقوق پایمال شده ملت ایران به‌علت تحریم‌ها شدند ولی در این باره به نظر می رسد کوتاهی هایی از سوی مسئولان مرتبط صورت گرفته که متاسفانه علی رغم تاکید و تصریح رهبر انقلاب ، همچنان اقدام در خوری در این زمینه صورت نگرفته است.
 


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/detail/News/14576


نام
پست الکترونيک
پيام شما