آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۷
بازديد امروز: ۴۶۳
بازديد روز قبل: ۵۰۲
بازديد هفته: ۲۵۹۰
بازديد ماه: ۲۷۱۹
بازديد کل: ۶۲۷۷۹۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
نظريات مشورتي > نظرات مشورتي اداره كل حقوقي قوه قضائيه > ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
۳۴۹ بازدید
 
   

آیا در خصوص شکایت ترک انفاق زوجه می تواند در محل سکونت خود طرح شکایت کند یا خیر؟


با توجه به ماده ۱۲ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱و توجهاً به اینکه ترک انفاق در ماده ۵۳ این قانون جرم انگاری گردیده، آیا در خصوص شکایت ترک انفاق زوجه می‌تواند در محل سکونت خود (که غیر از محل زندگی مشترک است) طرح شکایت کند یا خیر؟

نظریه شماره ۷/۹۴/۱۰۰۴ ـ ۱۳۹۴/۴/۲۲

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

ماده ۱۲ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱، صرفاً ناظر به دعاوی مورد اشاره در ماده ۴ قانون مذکور است که زوجه می­تواند در محل سکونت خود علیه زوج در دادگاه خانواده طرح دعوا نماید. در مورد شکایت کیفری ترک انفاق، طبق عمومات آئین دادرسی کیفری، مرجع قضایی محل وقوع جرم، صلاحیت دارد.

 



نام
پست الکترونيک
پيام شما