آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۸
بازديد روز قبل: ۲۳۱
بازديد هفته: ۲۷۶۶
بازديد ماه: ۷۰۲۱
بازديد کل: ۶۲۸۱۸۴۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متني مشروح مذاكرات > ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
۲۳۰ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۲۴۲) - دوره نهم ۰۱/۰۷/۱۳۹۳


 
 
جلسه دویست و چهل و دوم (۲۴۲)
 
۱ مهر ماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی
۲۷ ذی‌القعده ۱۴۳۵ هجری‌ قمری
 
دوره نهم ـ اجلاسیه سوم
۱۳۹۴ ـ ۱۳۹۳
 
 
 
عناوین مندرجات:
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
۲ ـ‌ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
۳ ـ مراسم تقدیر از جانبازان، ایثارگران، خانواده‌های معظم شهداء، بسیجیان و فرماندهان  به مناسبت هفته دفاع مقدس
۴ ـ بحث و بررسی در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و ارجاع آن به كمیسیون مربوطه (ثبت ۳۷۷)
۵ ـ انتخاب آقایان: مفید كیائی‌نژاد و سیدرمضان شجاعی‌كیاسری به عنوان ناظر در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
۶ ـ ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحات بعدی آن (ثبت ۱۶۵)
۷ ـ انتخاب آقای حسن‌كامران‌دستجردی به عنوان عضو ناظر در شورای نظارت بر مطبوعات
۸ ـ ناطقین جلسه آقایان: حمیدرضا عزیزی‌فارسانی، سیدعبدالكریم هاشمی‌نخل‌ابراهیمی، محمدمهدی زاهدی، احمد بخشایش‌اردستانی و محمد حسن‌نژاد
۹ ـ اعلام وصول یك فقره طرح
۱۰ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
۱۱ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                              
 ب ـ  فهرست طرح اعلام وصول شده 
 
 
۱  ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
رئیس ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جلسه با حضور ۱۹۴ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
دستور جلسه دویست و چهل و دوم روز سه‌شنبه اول مهرماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی مطابق با بیست و هفتم ذی‌القعده ۱۴۳۵ هجری‌قمری:
۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی.
۲ ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.
۳ ـ انتخاب یك نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در هیأت نظارت بر مطبوعات.
۴ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یك‌فوریتی اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن.
۵ ـ گزارش كمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه نحوه اجرای محكومیت‌های مالی.
۶ ـ گزارش كمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشكیل سازمان بازرسی كل كشور.
۷ ـ گزارش كمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد چگونگی اجرای مرحله اول قانون هدفمندسازی یارانه‌ها مصوب ۲۳/۱۰/۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی.
۸ ـ گزارش كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد طرح یك‌فوریتی نجات و احیای دریاچه‌ها و تالابهای كشور.
ضمناً در جلسه امروز به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس از تعدادی از جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران گرامی تقدیر به عمل خواهد آمد.
 
۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
رئیس ـ آیاتی از كلام‌الله مجید را قرائت بفرمایید.
(آیات ۶۴ ـ ۶۰ از سوره «انفال» توسط قاری محترم آقای مهدی غلام‌نژاد تلاوت گردید)
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّكُمْ وَ آخَرِینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْكُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ* وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها وَ تَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ* وَ إِنْ یُرِیدُوا أَنْ یَخْدَعُوكَ فَإِنَّ حَسْبَكَ اللَّهُ هُوَ الَّذِی أَیَّدَكَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنِینَ* وَ أَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِی الْأَرْضِ جَمِیعاً ما أَلَّفْتَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِیزٌ حَكِیمٌ* یا أَیُّهَا النَّبِیُّ حَسْبُكَ اللَّهُ وَ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ*
(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)
رئیس ـ از جناب آقای غلام‌نژاد قاری محترم تشكر می‌كنیم، ترجمه آیات را قرائت بفرمایید.
(ترجمه آیات توسط آقای حسین سبحانی‌نیا قرائت گردید)
به نام خداوند بخشنده مهربان
«در برابر آنان هر چه در توان دارید از نیرو و اسبان با ساز و برگ آماده سازید تا با آن در دل دشمنان خدا و دشمنان خود و دیگرانی كه نمی‌شناسیدشان و خدا می‌شناسدشان رعب افكنید و هر چه در راه خدا انفاق كنید تمام و كمال عائد خودتان خواهد شد و بر شما ستمی نخواهد رفت و اگر سر صلح داشتند تو هم از در صلح درآی و بر خدا توكل كن كه او شنوایی داناست و اگر بخواهند با تو خدعه كنند خدا تو را بس است هم او كه تو را با یاری خود و نیز با مؤمنان مدد فرمود و دلهای مؤمنان را به هم الفت داد. تو اگر هر آنچه را كه در زمین است هزینه می‌كردی نمی‌توانستی دلهایشان را به هم الفت دهی ولكن خدا آنها را به هم الفت داد كه او پیروزمندی حكیم است. ای پیامبر! خدا برای یاری تو و مؤمنانی كه از تو پیروی كرده‌اند، بسنده است». صلوات. (حضار صلوات فرستادند)
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ تأخیركنندگان آغاز جلسه امروز آقایان: نبی‌اله احمدی، بهرام بیرانوند، علی جلیلیان، روح‌الله حسینیان، سیدحسین ذوالانوار، محمد رزم، احمد سجادی، هادی شوشتری، عباس صلاحی، محمدقسیم عثمانی، حمیدرضا عزیزی‌فارسانی، كمال علی‌پور‌خنكداری، محمدعلی مددی و سیدموسی موسوی.
رئیس ـ تشكر می‌كنیم.
 
۳ ـ مراسم تقدیر از جانبازان، ایثارگران، خانواده‌های معظم شهداء و ایثارگران به مناسبت هفته دفاع مقدس
رئیس ـ آقای فرهنگی دستور جلسه را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ در ابتدای جلسه امروز با پیش‌بینی كه قبلاً به عمل آمده به مناسبت هفته دفاع مقدس از جمعی از جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تقدیر به عمل خواهد آمد، بنده اسامی را اعلام می‌كنم:
از ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ امیرسرتیپ دكتر جانباز كیومرث حیدری، امیرسرتیپ دكتر محمدحسن حبیبیان، امیرسرتیپ‌دوم ستاد جانباز سیدمحمد‌رفیع رضوی، امیرسرتیپ‌دوم ستاد خلبان فرج‌الله برات‌پور.
از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ پاسدار جانباز رضا پوراحمد، پاسدار جانباز ابوالفضل‌پناه، پاسدار جانباز محمود امینی، پاسدار جانباز سیدعلی قضات.
از برادران بسیجی؛ بسیجی جانباز غلامرضا آبرودی، بسیجی جانباز رضا علامه، بسیجی جانباز عبدالحمید مینوچهر، بسیجی جانباز محمدتقی كره‌ای.
از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران ارتش، سپاه و بسیج؛ جناب آقای حمید رضائی، جناب آقای حسین كشاورزیان، جناب آقای سعید اناری، جناب آقای ابوالفضل مالی و سركار خانم سمیه‌ كوروش‌عبادی. عزیزانی كه اسامی‌شان را قرائت كردم، در جایگاه هیأت‌رئیسه تشریف بیاورند.
(در این هنگام ریاست محترم مجلس شورای اسلامی هدایایی را به مدعوین اهداء كردند)
۴ ـ بحث و بررسی در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و ارجاع آن به كمیسیون مربوطه (ثبت ۳۷۷)
دبیر (فرهنگی) ـ دستور بعد ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در مورد طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس است كه در جلسه علنی گذشته كلیات به تصویب رسید. در جزئیات جناب آقای خسروی پیشنهاد بازگشت ماده (۱) به طرح اصلی را دادند.
رئیس ـ آقای خسروی بفرمایید.
علیرضا خسروی (سمنان و مهدی‌شهر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
قبل از هر چیز پیشاپیش هفته دفاع مقدس را به همه رزمندگان، خانواده معظم شهدا، ایثارگران و آزادگان عزیز تبریك و تهنیت عرض می‌كنم.
طرحی كه در حال بررسی است ماده (۱۴۵)، موضوعش رسیدگی به طرحها و لوایح است. قبل از اینكه دلایل خودم را برای بازگشت به طرح مطرح بكنم، اجازه می‌خواهم خیلی مختصر یك توضیح كوچكی بدهم. در حال حاضر مشكل مجلس قانونگذاری نیست بلكه مشكل مجلس خلأ نظارت است. اگر معدل مجلس را به (۲۰) درصد تقسیم بكنیم، اظهارات نمایندگان، اظهارات رئیس محترم مجلس و هیأت‌رئیسه (۴۰) درصد قانونگذاری و (۴۰) درصد نظارت، ما در (۴۰) درصد نظارت نمی‌توانیم معدل قابل قبولی داشته باشیم اما در مابقی موارد به نظرم می‌رسد كه معدل خوبی را كسب كردیم. دوستان فرمایش كردند كه ما با این طرح می‌خواهیم سرعت قانونگذاری را زیاد بكنیم. در استدلال دوستان این بود كه (۱۹) هزار تا قانون گذراندیم كه بعضی از آنها (۸۰) درصدش با اصلاحیه‌ها و استفساریه‌ها به مجلس برمی‌گردد و سرعت ما را كم می‌كند اما مشكل ما در حال حاضر مشكل سرعت در قانونگذاری نیست چون قانونگذاری كه ما داریم انجام می‌دهیم پیش‌بینی خوبی در بخش‌های مختلف شده است و اشكال ما در آن بخش خلاء نظارتی است.
اما دلایلم برای بازگشت به لایحه: شما می‌خواهید سرعت قانونگذاری را بیشتر بكنید. در پیشنهاد اول شما در ماده (۱۴۵) این آمده، گفتید كه یك طرح پس از (۱۰) روز شروع می‌شود اگر عادی باشد، حداكثر دو ماه، فوریتی باشد حداكثر یك ماه و این مدت می‌تواند با نظر هیأت‌رئیسه تمدید بشود. در جای دیگر آوردید كه این مهلت می‌تواند تمدید بشود اما صدر و ذیل این طرحتان را باز گذاشتید. یعنی با تصویب این قانون شما می‌توانید یك طرحی حتی برود در (۴) سال انتهایی قرار بگیرد چون می‌تواند جایی نظر هیأت‌رئیسه این باشد كه فعلاً این ضرورتی ندارد و بیاید انتهای آن كار قرار بگیرد كه این اولین اشكال است.
در تبصره (۲) كه شما دارید در حال حاضر تصویب می‌كنید با آن اظهاراتی كه داشتید تقریباً (۱۸۰) درجه مخالف است. شما یك جایی می‌گویید ما می‌خواهیم طرحهای‌مان پخته باشد، كارشناسی باشد، از ظرفیت مركز پژوهشها استفاده بكنیم اما اینجا دیگر این كار را آنقدر ادامه دادید كه به جای پخته‌شدن، مركز پژوهشها را له كردید.
شما گفتید اگر من تشخیص بدهم می‌آیم به مركز پژوهشها معرفی می‌كنم. یك ظرفیت كارشناسی موجود است و بسیار خوب دارد این ظرفیت خدمت‌رسانی می‌كند شما آمدید جلوی این خدمت‌رسانی را بستید. در تبصره (۲) آوردید كه اگر چنانچه كمیسیون تشخیص داد این طرح را به مركز پژوهشها معرفی می‌كند، اگر تشخیص نداد از آن ظرفیت كارشناسی مركز پژوهشها نمی‌خواهید استفاده بكنید در نظر ندارید از این ظرفیت استفاده بكنید. این هم اشكال دومی است كه وارد است.
بعد در تبصره (۲) انتهایش هم آوردید چنانچه برای رسیدگی طرح مركز پژوهشها را خود كمیسیون اگر تصمیم گرفت می‌تواند به مركز پژوهشها معرفی بكند كه بتواند نظر بدهد و مجبورش كردید و مطلب بعدی و مهمی كه این اتفاق برای اولین بار دارد می‌افتد این است كه شما مركز پژوهشها را مجبور كردید با ریاست یكی از اعضای كمیسیون اصلی یك ستادی را تشكیل بدهد. یك مجموعه‌ای را با نظر كارشناسان تشكیل بدهد و بیاید نظر كارشناسی خودش را با ریاست یكی از اعضای شما ادامه بدهد. (رئیس ـ تشكر) به نظرم می‌رسد كه با توجه به این شرایط اولاً این كار اتفاق نخواهد افتاد به خاطر اینكه همه این دوستان در جاهای مختلف هم یك سری مسؤولیت‌هایی دارند، یك سری نظراتی را می‌خواهند اعمال بكنند. اجازه بدهید مركز پژوهشها كار خودش را انجام بدهد و گاهاً هم شده مركز پژوهشها نظری می‌دهد كه با نظر ما یك سو نیست.
رئیس ـ حالا این مخالف این نیست كه مركز پژوهشها نظرش را جدا هم بدهد یعنی هیچ منعی ندارد.
خسروی ـ جناب آقای دكتر لاریجانی! در مجموع وقتی كه ما می‌خواهیم با ریاست خودمان و با كارگروهی خودمان بیاییم مركز پژوهشها را زیر چتر خودمان بیاوریم و حتی در تبصره (۲) ذكر كردیم، اگر طرحی را ما ارجاع دادیم او بیاید نظر كارشناسی‌اش را بدهد به نظر می‌رسد كه این جزء اشكالاتی است كه اگر ما به همان طرح قبلی و طرح اولیه برگردیم، این اشكالات و آن ابهامات برطرف می‌شود ان‌شاءالله.
رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت می‌كند؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! مخالف آقای لاهوتی هستند، بفرمایید.
مهرداد بائوج‌لاهوتی (لنگرود) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای خسروی، مخالف محترم! ببینید مطالبی كه حضرت‌عالی فرمودید تنها در این تغییرات خلاصه نمی‌شود. در بحث مركزی كه برای آن جا هم من توضیحاتی را خدمت شما و همكاران محترم عرض خواهم كرد.
ببینید! در اصلاح ماده (۱۴۵) استحضار دارید كه در ماده (۱۴۵) فعلی فقط آمده طرحها و لوایحی كه جنبه مختلفی دارد به كمیسیون ارجاع می‌شود. بعد گفتند كمیسیون‌های اصلی رسیدگی بكنند به كمیسیون‌های فرعی ارجاع بكنند.
اما در ماده (۱۴۵) آمده كه طرح‌های عادی، شما الان استحضار دارید كه امروز هم ما در جلسه كمیسیون آیین‌نامه همین بحث را داشتیم. همه نمایندگان اصرار دارند طرح‌هایشان یا یك‌فوریتی باشد یا طرحها دوفوریتی باشد عملاً الان دیگر طرح‌های عادی از مجلس دارد حذف می‌شود. اینجا مهلت رسیدگی به طرح‌های عادی را دو ماه مشخص كردند، مهلت رسیدگی به طرح‌های یك‌فوریتی را یك ماه مشخص كردند. طرح‌های دوفوریتی و سه‌فوریتی هم كه تكلیفش در آیین‌نامه مشخص است. بنابراین یك تغییر اصلاح ماده (۱۴۵) این است كه ما یك بلاتكلیفی در زمان رسیدگی به طرح‌های عادی و یك‌فوریت داشتیم كه این معلوم نبود در چه زمانی باید وارد صحن بشود. اینجا تعیین تكلیف كردند طرح‌های عادی ظرف حداكثر دو ماه، طرح‌های یك‌فوریتی حداكثر ظرف مدت یك ماه مكلفند رسیدگی بكنند.
نكته آخر كه می‌خواهم عرض بكنم این است بالاخره طرح‌های ما باید پشتوانه كارشناسی داشته باشد. ما دیروز در كلیات طرح هم همین موضوع را عرض كردیم به جهت مشغله‌هایی كه وجود دارد ما از استعداد و توان مركز پژوهش‌های مجلس كه در هر صورت یك توان كارشناسی و یك بازوان كارشناسی قوی برای مجلس شورای اسلامی است استفاده كافی نمی‌كنیم. اینجا در ماده (۱۴۵) مكرر همین آمده است، آمده كه ما از توان مركز پژوهش‌های مجلس در قالب یك كارگروه بتوانیم استفاده بكنیم كه طرح‌های ما یك پشتوانه كارشناسی بیشتری داشته باشد.
ما دیروز عنوان كردیم كه (۸۰) درصد طرح‌های ما در مجلس اصلاح قوانین است و این اصلاح قوانین هم به خاطر این است كه ما دقت‌های لازم را در زمان تصویب قانونگذاری نداریم. استفاده از توان مركز پژوهش‌های مجلس می‌تواند پشتوانه قوی در تصمیمات درست و صحیح مجلس باشد. خواهش من از دوستان و همكاران محترم این است كه به حذف این ماده (۱۴۵) كه در واقع (رئیس ـ متشكریم) اصلاح درست و منطقی صورت گرفته رأی نفرمایید.
رئیس ـ موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای دكتر! آقای مفتح تذكر دارند.
رئیس ـ آقای مفتح بفرمایید.
محمدمهدی مفتح (تویسركان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دكتر لاریجانی! بنده تذكرم من‌‌باب معنای لغوی تذكر است. یادآوری است نه مِن‌باب اصطلاحی كه ما در مجلس داریم.
ماده (۱۴۳) آیین‌نامه یك اختیاری را به هیأت‌‌رئیسه محترم داده است كه برخی از طرحها و لوایحی كه یك‌شوری مطرح می‌شوند اگر اهمیت داشته باشد، ضرورت داشته باشد اینها به صورت دوشوری بررسی بشود. عرض من این است كه حضرت‌عالی كاملاً مستحضر هستید، دوستان و نمایندگان محترم مستحضر هستند این طرح بسیار طرح مهمی است. از بابت اینكه نحوه انجام وظیفه نمایندگان را شكل می‌دهد و روشن می‌كند. به نظر می‌رسد آنچه را كه الان دارد مبنای بحث ما قرار می‌گیرد اگر یك مقدار پخته‌تر انجام بشود و رسیدگی بشود، بهتر می‌تواند این هدف را كه هدف مهمی هم است، تأثیر مهمی هم در خروجی مجلس خواهد داشت تأمین بكند و آن هدف را تحقق ببخشد. به طور مثال عرض می‌كنم شما ببینید در ماده (۱۴۵) فعلی كه اگر این تصویب شود آن ماده (۱۴۵) حذف خواهد شد. در ماده (۱۴۵) فعلی یك تكلیفی مشخص شده كه اگر طرحها و لوایح بتوانند به كمیسیون اصلی و فرعی تقسیم شوند هیأت رئیسه باید این كار را انجام بدهد. این اختیار یا این تكلیف در این ماده (۱۴۵) فعلی وجود ندارد. (رئیس ـ بفرمایید آقای مفتح) این روالی كه الان وجود دارد كه هیأت رئیسه یا رئیس مجلس باید طرحها و لوایح را به كمیسیون اصلی و فرعی تقسیم كند این الان در اینجا نیست و حذف شده است.
یا اینكه این ماده (۱۴۵) تبصره‌ای دارد كه اگر كمیسیون یا كمیسیونهایی به نحوه ارجاع معترض باشند می‌توانند اعتراضشان را بدهند هیأت رئیسه بررسی كند. این اینجا حذف شده است. این حق كمیسیونها حذف شده است.
 یا اینكه ما در ماده (۱۵۵) یك روال رسیدگی براساس تجربه سی و چند ساله مجلس تعریف كرده‌ایم. ما در دوره قبل كه در كمیسیون آیین‌‌نامه در خدمت شما بودیم حضرت‌عالی هم فكر كنم آن جلسه تشریف داشتید، واقعاً روی این ماده (۱۵۵) بحث كردیم كه چگونه می‌تواند طرحها، اول كدام بعد چگونگی كه روال منطقی داشته باشد تا بتوانیم در پایان بهترین نتیجه را از نظر مجموعه داشته باشیم. این ماده (۱۵۵) در اینجا شكل دیگری دارد و حذف شده است و احكام مغایری در اینجا وجود دارد.
یا اینكه آنجا كه مطرح شده است كه آنهایی كه پیشنهاد ندارد، (منادی‌سفیدان ـ خیلی ممنون) نخیر تمام نشده چون طرف صحبت من آقای رئیس هستند و آن دوستان هم نمی‌گذارند كه آقای رئیس توجه كند.
رئیس ـ بسیار خوب، پس شما نظرتان این است كه با توجه به ایرادهایی كه فكر می‌كنید دارد برای شور دوم به كمیسیون برگردد.
مفتح ـ بله، دلایل دیگری هم داشتم كه حالا ظاهراً مطلب همین است.
رئیس ـ حالا یك تأملی می‌كنیم. موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ جناب آقای حسن تأمینی‌لیچائی بفرمایید.
حسن تأمینی‌لیچائی (رشت) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
من هم هفته دفاع مقدس را بر همه ملت عزیز ایران تبریك عرض می‌كنم و به شهدایمان افتخار می‌كنیم، افتخار می‌كنیم به افتخارآفرینانی كه برای اولین بار یك وجب از خاك مقدس كشور اسلامیمان را اجازه ندادند به دست دشمن بیفتد.
بنده با توجه به اینكه بازگشت به لایحه مطرح شد بحثهای خیلی زیادی را هم قبلاً روی این بحث داشتیم و از جناب آقای مفتح هم تشكر ویژه دارم كه به درستی تذكرشان را اشاره فرمودند. نگرانی ما هم همین است، چون طرح، طرح مهمی است و احساس می‌كنیم كه پختگی لازم را ندارد و می‌شود روی همان لایحه قبلی كار كرد و با توجه به اینكه اینجا حق كمیسیونها هم دارد ضایع می‌شود نیاز دارد كه ما با مداقه بیشتری به این مسئله توجه كنیم. آقای لاهوتی هم با توجه به اینكه بحثهای كارشناسانه خیلی زیادی را ما همیشه از ایشان داریم اینجا برایشان متأسفیم. من فكر می‌كنم كه خیلی خوب توجه نكردند. در همین بحث ماده (۱۴۲) كه بحث یك‌فوریتی و دوفوریتی و طرحهای عادی فرمودند برادر من! ما می‌خواهیم از این بلاتكلیفی دربیاییم. شما می‌فرمایید كه یك زمان تعیین كنیم. اگر این زمان محقق نشد باید چكار كنیم؟ بحث مشغله‌ها را مطرح كردید، باز شما دارید آنجا دست و بال مركز پژوهشها را می‌بندید. اینكه معنا پیدا نمی‌كند كه بخواهید به این شكل چیزی را تحمیل كنید كه مشكلاتی را ایجاد كند.
واقعاً ما الان در مجلس اكثر همكارانمان نظراتی كه دارند در بحث قانونگذاری ما مشكل قانونگذاری نداریم. هر روز دهها و صدها مورد مطرح می‌شود و هر روز هم ما داریم اینجا قانون جدیدی وضع می‌كنیم. یك مقدار بحث نظارت را افزایش دهیم، یك مقدار دقت داشته باشیم كه اگر این دقت نباشد فردا خودمان دچار چالش می‌شویم و مشكلاتی هم برای ما ایجاد می‌شود. الان عزیزان ما از كمیسیونهای تخصصی مواردی را نوشته‌اند كه... حتماً باید به بحث كمیسیونها توجه شود.
رئیس ـ جناب‌ آقای تأمینی! الان بحث این است كه برگردد به طرح اصلی.
تأمینی‌لیچائی ـ من تشكر می‌كنم.
رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۰۸ نفر، پیشنهاد بازگشت ماده (۱) یعنی ماده (۱۴۵) به طرح اصلی است. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. كمیسیون مخالف است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. اینجا در ماده (۱) پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد هست منتها اگر به كمیسیون برگردد اجازه بفرمایید كه بعد از رسیدگی كمیسیون بحث شود. ببینید آقای رئیس!‌ در ماده (۱) دو تا نكته هست یكی همین صدر ماده (۱۴۵)‌ است كه جناب آقای دكتر مفتح فرمودند، یكی هم اصلاح این ماده لازمه‌اش اصلاح صدر ماده (۱۵۰) هم هست چون می‌شود دو حكم مغایر.
رئیس ـ خوب حالا ماده (۱) را می‌توانیم به كمیسیون ارجاع دهیم كه این اشكال حكم اولیه بحث كه نوشته طرحها و لوایحی كه جنبه‌های مختلف دارد. این را اضافه كنند. البته محتوای طرح تا حدی این را می‌رساند، چون نوشته شده طرح به كمیسیون اصلی مهلتش این است، در تبصره گفته كمیسیونهای فرعی. ولی آن عبارت ذكرش می‌توانست تقویت كند. اگر دوستان موافق باشند آن ماده (۱) را به كمیسیون ارجاع دهیم كه این اصلاحات را در آن صورت دهد و بعد ارجاع شود و ماده (۱۵۵) را هم باید اصلاح كنند. ماده (۱۵۰) را باید اصلاح كنند و ماده (۱۵۵) هم باید اصلاح شود. این دو تا اصلاح باید صورت بگیرد.
حضار ۲۰۷ نفر، ارجاع به كمیسیون را به رأی می‌گذاریم. پیشنهاد داریم ماده (۱) به كمیسیون برود اصلاحاتش صورت بگیرد. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. ارجاع می‌دهیم به كمیسیون كه هم ماده (۱۴۵) كاملتر شود و هم (۱۵۰)، (۱۵۱) و (۱۵۵) متناسب با این اصلاح صورت بگیرد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد. ماده (۲) پیشنهادی داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ در ماده (۲) جناب آقای خسروی و جناب آقای جعفری پیشنهاد حذف دارند. آقای جعفری مطرح می‌كنند.
رئیس ـ بفرمایید.
قاسم جعفری (بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و احترام خدمت ملت بزرگوار ایران، همكاران عزیز. وجود نازنین امام صادق (علیه الصلاه و السلام) فرمود: صبح كه از خواب بیدار می‌شوید سعی كنید كه یكی از سه گروه باشید: یا عالم، یا متعلم، یا دوستدار علم و چهارمی نباشید.
آغاز سال تحصیلی را به همه دانشجویان، دانش‌آموزان، فرهنگیان، اساتید و كسانی كه دست‌اندركار فرآیند تعلیم و تعلمند تبریك عرض می‌كنیم و همچنین هفته دفاع مقدس را.
آقای رئیس ببینید! دغدغه اصلی دوستان در این طرح و اصلاح آیین‌‌نامه این است كه درواقع ما از قوانینی برخوردار شویم كه این قوانین از یك ثبات و استحكامی برخوردارند و زود تغییر نمی‌كنند كه منویات رهبر معظم انقلاب هم در دیداری كه با نمایندگان حاصل شد همین بود. اما آن چه كه در اینجا بیان شده دغدغه‌های دیگری را در این ماده ایجاد می‌كند. گفته شده است كه «اعضای معرفی‌شده كمیسیون اصلی كارگروهی متشكل از اشخاص صاحب‌نظر و خبره از نمایندگان مجلس». معلوم نیست كه این ابهامی كه اینجا وجود دارد یعنی چه؟ صاحبنظران و خبرگان مجلس كه سمت نمایندگی دارند یا اشخاص صاحبنظر خارج از اینجا هم می‌تواند مطرح شود؟
خوب این یك ابهامی ایجاد می‌كند. یك نگرانی دیگری هم ایجاد می‌كند، ما با كار كارشناسی نه اینكه مخالف نیستیم بلكه اتفاقاً درست این است چون بسیاری از طرحها و لوایح ما از یك ادبیات قانون‌نویسی درست تبعیت نمی‌كند اما سؤال این است كه این مسئله باعث می‌شود الان تحلیلهایی كه دوستان ارائه می‌كنند این است كه ما در صحن میزان مشاركت معتنی‌به همكاران را نداریم. اگر قرار شد كه همین مقدار مشاركتی هم كه هست به مركز پژوهشها بسپاریم درواقع مجلس ثانوی تشكیل شود آیا در صحن ما مشاركت دیگری خواهیم داشت؟ یا هر كسی در اینجا بخواهد اظهارنظر كند با این استدلال كه یك سری كارشناس خبره نشسته‌اند و نظر داده‌اند دیگر شما چه حرفی برای گفتن دارید معمولاً باعث آن می‌شود كه نظرات در صحن خیلی جدی گرفته نشود. كما اینكه تك‌تك ماها در بخشی از موارد ممكن است نگاه كارشناسی داشته باشیم و در بخشهای دیگر به نظر كمیسیون یا دولت یا متخصصین فن احترام می‌گذاریم.
بنابراین من فكر می‌كنم یكی از مشكلاتی كه ایجاد می‌شود صحن علنی مجلس حتماً به حاشیه‌ای بیش از اینكه الان هست خواهد رفت. ما با اصل دغدغه موافقیم ولی می‌دانیم كه این مسئله جبران‌كننده نیست.
مسئله دیگری كه اینجا هست تكلیفی است مالایطاق كه گفته شده است ظرف (۳۰) روز آن گروه تخصصی كه تشكیل می‌شود علاوه بر بررسیهای كارشناسی خودش تجربیات سایر كشورها را هم در همان (۳۰) روز باید دریابد. قطعاً چنین چیزی به این راحتی شدنی نیست. مثل اینكه شما در یك موضوع پژوهشی مثلاً بفرمایید «بررسی طلاق در ایران و سایر كشورها». خوب این یك كار بسیار بزرگی است، با این راحتی شدنی نخواهد بود. لذا ممكن است دوستان بگویند كه از باب قاعده درك كه گفت «ما لا یدرك كله لا یترك كله» بخشی از آن هم اگر مورد بررسی قرار بگیرد خوب است اما همان جا هم حتماً دچار نواقصی است كه علم ناقص ممكن است ضررش از این مسئله كمتر باشد. (رئیس ـ‌ متشكر)
یك مورد دیگر هم گفته شده موارد خاص كه باز قابل تمدید است این هم ابهام دارد كه این موارد خاص را چه كسی باید مشخص كند، چگونه روشن شود؟ آیا باز هم به هیأت رئیسه واگذار می‌شود یا هیأت رئیسه كمیسیون و در محاق فرومی‌رود یا نه؟ بنابراین با این ابهاماتی كه هست پیشنهادمان این است كه یا حذف شود یا ارجاع به كمیسیون تا بررسی دقیق‌تر انجام شود.
رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت نمی‌كند، كمیسیون بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! دوستان تذكر دارند. یك (۷۹) داریم.
رئیس ـ (۷۹) برای چه دارید؟ چیزی مطرح نشده.
شهباز حسن‌پوربیگلری (سخنگوی كمیسیون تدوین آیین‌‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن تبریك مجدد هفته دفاع مقدس و همچنین بازگشایی مراكز علم و ادب به محضر همه عزیزان. تعجب می‌كنم عزیزی فرمودند صحن به حاشیه می‌رود. جناب آقای رئیس! اصلاً چنین چیزی نیست. كاملاً همه موارد پیش‌بینی شده، موارد خاص گفته شده تمدید می‌شود و این تمدید بر عهده كمیسیون است و كمیسیون كلیه مواردی را كه تشخیص بدهد انجام می‌شود. من با توجه به ارادتی كه به مخالف عزیز دارم نظرشان را به فرمایشی از مقام معظم رهبری جلب می‌كنم كه در سال ۱۳۸۴ در دیدار نمایندگان مجلس ایراد فرمودند: «یكی از اشكالات بزرگ این است كه قوانین طوری با بی‌دقتی یا عدم مراجعه لازم به مواردی كه باید مراجعه كرد تنظیم شود كه اندكی نگذشته احتیاج به تجدیدنظر پیدا كند و یك مقدار وقت مجلس به تصویب مجدد قانون جدید بگذرد».
 برادران عزیز! كمیسیون دقت لازم را كرده است، سعی شده از افراد خبره دعوت به عمل بیاید، (رئیس ـ متشكریم) به هیچ عنوان مركز پژوهشها هم به حاشیه نرفته است. آن چه كه كمیسیون تشخیص بدهد انجام می‌شود. جناب آقای رئیس! من فقط یك جمله را اشاره كنم و آن اینكه، برادران و خواهران محترم توجه بفرمایند! هم‌اكنون مركز پژوهشها راجع به همه مسائل اظهارنظر می‌كند. ما هیچ كجا نگفته‌ایم كه مركز پژوهشها اظهارنظر نكند و هر موردی را كه چه ما بفرستیم و چه نفرستیم مركز پژوهشها هم‌اكنون اظهارنظر می‌كند. راجع به مواردی هم كه فرمودید الحمدلله مركز پژوهشها آمادگی كامل دارد.
رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۱۱ نفر، پیشنهاد حذف ماده (۲) است. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد.
 اگر كمیسیون آیین‌‌نامه اجازه بفرمایند من برداشتم این است كه یك اصلاحاتی در بندهای مختلفی نیاز است. ضمن اینكه روح این اصلاح آیین‌‌نامه خیلی روح خوبی است و حتماً به تخصصی شدن كار مجلس و سرعت عمل كمك می‌كند ولی یك اشكالات جزئی دارد. مثلاً ما وقتی در این موارد این اصلاحات را انجام دادیم باید ماده (۱۵۵) را اصلاح كنیم كه ترتیب طرح پیشنهادات را یك فرمت خاصی برایش قائل شده. اینجا آن نوع دیگری را مطرح می‌كند. یا بعضی از عبارات دیگری كه باید اصلاحات دیگری صورت بگیرد. اگر كمیسیون آیین‌‌نامه اجازه بفرمایند ما پیشنهاد آقای مفتح را اینجا قبول كنیم یعنی این را دوشوری كنیم، كل آن برود به كمیسیون این اشكالاتش رفع شود. حالا كه مجلس به كلیاتش رأی داده است. فقط اشكالاتش رفع شود كه اینجا سریعتر هم تصویب شود و مشكل دیگری نداشته باشیم. اگر دوستان موافق باشند ما این را به رأی بگذاریم. البته ارجاع این به رأی هم احتیاج ندارد چون هیأت رئیسه می‌تواند این تصمیم را بگیرد. هیأت رئیسه هم الان موافق است كه ما آن را دوشوری كنیم. اگر آقایان كمیسیون هم ایرادی نداشته باشند ما این رأی را اعمال كنیم كه دوشوری شود به كمیسیون برود و در كمیسیون این اصلاحات صورت بگیرد مجدداً بیاید. البته ما اصل آن را رأی گرفتیم. در جلسه قبل دوسوم هم رأی دادند اشكالاتش رفع می‌شود. (یكی از نمایندگان ـ‌ كمیسیون هم موافق است آقای رئیس!) متشكریم. بنابراین ما این را به كمیسیون ارجاع می‌دهیم برای شور دوم این اشكالات مرتفع شود. رأی نمی‌خواهد چون تصمیم هیأت رئیسه است.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! دوستان تذكر دارند چكار كنیم؟
رئیس ـ دیگر مربوط به این بحث نیست گذشتیم.
 
۵ ـ انتخاب آقایان: مفید كیائی‌نژاد و سیدرمضان شجاعی‌كیاسری به عنوان ناظر در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی ما انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موضوع ماده (۱) قانون نحوه اجرای اصل (۱۷۵) قانون اساسی در بخش نظارت مصوب ۱۱/۷/۱۳۷۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام است. كمیسیون فرهنگی كسانی را كه براساس آیین‌‌نامه داخلی معرفی كرده‌اند آقایان: بیژن نوباوه‌وطن، حجت‌الاسلام و المسلمین مفید كیائی‌نژاد، سیدرمضان شجاعی‌كیاسری، جمشید جعفرپور و نصراله پژمانفر است. جناب آقای پژمانفر مراجعه فرمودند و اعلام كردند كه منصرفند. در نتیجه كسانی كه باقی می‌مانند آقایان: جعفرپور، شجاعی، كیائی‌نژاد و نوباوه هستند كه همكاران محترم می‌توانند دو نفر را در كارتهای... اتاق فرمان هم زحمت بكشند اسامی را در صفحه اول نمایشگر درج كنند.
رئیس ـ آقای تسلی‌بخش! كارتها را توزیع كنید. دوستان دو نفر از اسامی افرادی كه در متن نامه آقای مظفر قید شد و الان قرائت شد را در كارتها منظور كنند.
(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش اعلام گردید)[۱]
 
۶ ـ ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحات بعدی آن (ثبت ۱۶۵)
رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید. حالا تا این كارتها توزیع شود و شما هم نظرتان را مرقوم بفرمایید ما وارد بحث لایحه اصلاح قانون مالیاتها شویم. بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ در ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یك‌فوریتی اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحات بعدی آن، ما در جلسه علنی قبلی ادامه بررسی بند (۴۰) را داریم. در بند (۴۰) جناب آقای پورابراهیمی پیشنهاد چاپ‌شده‌ای در مورد تبصره (۳) دارند، آدرس را هم بفرمایید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت همكاران و مردم عزیز و بزرگوار ایران اسلامی. هفته دفاع مقدس را تبریك عرض می‌كنیم و همچنین آغاز سال تحصیلی جدید را به همه دانش‌آموزان، دانشجویان، طلاب و همه طالبان علم تبریك عرض می‌نمایم.
موضوعی كه پیشنهاد شده جناب آقای دكتر فرهنگی! در تبصره (۳) در بند (۴۰) مطرح شده كه: «پذیرش هزینه‌های پرداختی قابل قبول مالیاتی موضوع این قانون كه به شیوه تهاتری انجام نشود از مبلغ» (فرهنگی ـ پیشنهاد شما صفحه ۳ چاپ شده؟ صفحه ۳ پیوست ۲ شماره چاپ ۹۲۵) بله، صفحه (۳) تبصره (۳) ماده (۴۷) وسط صفحه. آقای دكتر! فقط عدد را افزایش دادیم اصلاً چیز خاصی نیست، فقط عدد آن افزایش پیدا كرده است، یعنی همكاران محترم دقت بكنند! پیشنهاد افزایش عدد را داده‌ایم.
در اینجا مطرح شده كه: «پذیرش هزینه‌های پرداختی قابل قبول مالیاتی موضوع این قانون كه به شیوه تهاتری انجام نشود از مبلغ (۵۰) میلیون ریال یعنی (۵) میلیون تومان منوط به پرداخت یا تسویه وجه آن از طریق سیستم بانكی خواهد بود». لذا اینجا مطرح شده كه ما تا سقف (۵) میلیون تومان را مبنا قرار بدهیم. الان شركتها و مجموعه‌های بزرگ اقتصادی وجود دارند كه گردش مالی آنها هزاران میلیارد تومان است. ما اگر بخواهیم این هزینه‌ها را به این عددها برسانیم به نظر می‌رسد غیرمنطقی است. در كمیسیون هم بحث شد كه این را ما افزایش بدهیم، به هر دلیل روی این عدد توافق نشد. پیشنهاد بنده این است كه ما این عدد را به (۱۵۰) میلیون افزایش بدهیم تا یك مقدار دست دستگاهها به دلایل مختلف باز باشد برای اینكه بتوانند نسبت به هزینه‌های قابل قبول مالیاتی كه در این تبصره لحاظ شده بتوانند از این مزیتهای آن استفاده كنند.
از این جهت پیشنهاد بنده افزایش عدد پیشنهادی در تبصره (۳) بند (۴۰) است كه در خدمت همكاران است. خواهش می‌كنم موافقت بفرمایید.
رئیس ـ متشكر.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف آقای كاتب هستند، بفرمایید.
غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ‌ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض تبریك هفته دفاع مقدس خدمت همكاران عزیز و ملت عزیز ایران و رزمندگان.
 ببینید همكاران عزیز! از یك منظر كه جناب آقای پورابراهیمی دغدغه دارند كه شركتهایی كه اعتبارات و هزینه‌كرد آنها بسیار بالا است از این منظر شاید قابل قبول باشد. اما از یك منظری كه موجب می‌شود بدهی‌های دستگاههای اجرایی و بدهی‌های مالیاتی عقب بیفتد را هم محاسبه كنیم. ما اگر میزان را افزایش دهیم، ما همین الان مالیاتمان كاهش پیدا كرده. اگر این میزان را افزایش بدهیم موجب كاهش مالیاتی می‌شود، حتی مغایر با اصل (۷۵) قانون اساسی می‌شود، موجب كاهش هزینه‌های دولت می‌شود. من خواهشم این است كه به این پیشنهاد رأی ندهید.
رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ جناب حاج‌آقا میرقسمت موسوی‌اصل هستند، بفرمایید.
رئیس ـ صندوقها را ببرید كارتها را جمع كنید، آقای موسوی! بفرمایید.
میرقسمت موسوی‌اصل (گرمی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
من هم هفته دفاع مقدس را گرامی می‌دارم و به همه جانبازان و ایثارگران و همه دست‌اندركاران دفاع مقدس تبریك می‌گویم و یاد و خاطره شهدا را هم گرامی می‌داریم. همچنین آغاز سال تحصیلی جدید مراكز علمی را هم تبریك می‌گویم.
شاید یكی از مهمترین بحثهایی كه در اصلاح قانون مالیات مستقیم است اتفاقاً این اصلاحیه است. آن بحث این است كه یكی از درآمدهای مهم دولت معمولاً در آینده هم ما فكر می‌كنیم از درآمد باید تأمین شود و مطمئن‌ترین درآمد دولت در آینده این مالیاتهایی است كه معمولاً از مشاغل می‌گیرند. متأسفانه طوری شده كه سایر شركتها و مراكز اقتصادی از مالیات به نوعی طفره می‌روند. مستقیماً آنهایی كه معمولاً مالیات پرداخت می‌كنند این كارمندان دولت آنهایی كه تحت نظر دولتند و این یارای آن هدف مقدس را نمی‌كند، آن هدف آینده‌ای كه ما استقلال اقتصادی داشته باشیم و یكی از مهم‌ترین آنها كه باید در اهداف ما تحقق پیدا كند، همان اصلاحیه است كه اینجا وجود دارد. آن اینكه در مشاغل جاهایی یا بنگاه‌ها و شركت‌هایی كه اصل تأدیه‌كننده‌ مالیات‌هاست چرا عدد را كم گرفتند؟ ما می‌توانیم براساس آن درآمدها، آن بنگاه‌ها كه درآمدهای بیشتری دارند از این عدد هم بیشتر در نظر گرفته بشود تا در آینده هم دولت بتواند از آن راه، آن استقلال مالی خودش را حفظ كند از این جهت ما موافق این پیشنهاد هستیم از دوستان هم درخواست می‌كنم به این پیشنهاد رأی بدهند.
رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.
محمدرضا خباز (معاون تقنینی معاون امور مجلس رئیس‌جمهور) ـ
سلام علیكم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
پیشنهادی كه مطرح فرمودند در تبصره (۳) هست. ببینید! اصل تبصره (۳) را باز كنید. در تبصره (۳) چه می‌گوید؟ می‌گوید: «پذیرش هزینه‌های قابل قبول مالیاتی این قانون از مبلغ (۵۰) میلیون ریال به بالا برای هر معامله منوط به پرداخت وجه آن از طریق سیستم بانكی خواهد بود». یعنی چه؟ یعنی اگر كسی دنبال پذیرش این است كه از این معافیت استفاده كند. اگر دنبال این هست كه هزینه‌های قابل قبول بالای (۵) میلیون‌ تومانش را دولت بپذیرد باید از مسیر سیستم بانكی برود. اینكه به شفاف‌سازی كمك می‌كند. اینكه باید نمایندگان محترم از آن استقبال كنند. چون همین‌طور كه دوستان عزیز در موضوع قبلی بیان می‌فرمودند كه ما نباید همیشه دنبال وصله و پینه قانون باشیم و باید آیین‌نامه داخلی مجلس را عوض كنیم تا بر پویایی مجلس بیفزاید این در همان راستا به ما كمك می‌كند. به ما می‌گوید اگر كسی بیش از (۵) میلیون تومان دنبال هزینه‌های قابل قبول هست؛ یعنی به نوعی دنبال معافیت هست و می‌خواهد از این مزایا استفاده كند باید از طریق سیستم بانكی این وجه پرداخت شود در غیر این صورت از این مزایا نمی‌تواند استفاده كند. اگر غیر از این باشد تالی‌فاسدهایی به دنبال خواهد داشت و احیاناً ممكن است كه عده‌ای از این سوء‌استفاده كنند و بعد شما نمایندگان عزیز در حوزه‌های انتخابیه خودتان با افرادی روبرو شوید كه ببینید در اثر تصویب این قانون یك مفری برای استفاده از آن پیدا كردند. بنابراین پیشنهاددهنده محترم فرمودند (۵) میلیون تومان به (۱۵) میلیون تومان افزایش پیدا كند. ما عرضمان این است كه اگر معافیت مالیاتی می‌خواهد یعنی می‌خواهد هزینه‌های قابل قبولش بالای (۵)‌ میلیون تومان باشد حتماً از طریق سیستم بانكی و لاغیر بنابراین ما با این پیشنهاد مخالف هستیم.
رئیس ـ متشكریم، كمیسیون هم مخالف است. پیشنهاد را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ (۵۰) میلیونی كه در تبصره (۳) ذكر شده، جناب آقای پورابراهیمی پیشنهاد كردند كه به (۱۵۰) میلیون ریال تغییر پیدا كند.
رئیس ـ‌ حضار ۲۱۱ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را درباره پیشنهاد آقای پورابراهیمی اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم.
دبیر (فرهنگی) ـ نه آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید قرائت كنم.
رئیس ـ قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بند (۴۰) ـ تبصره ماده (۱۴۷) قانون حذف و متون زیر به‌عنوان تبصره‌های (۱)، (۲) و (۳) به ماده مذكور الحاق می‌شود:
تبصره (۱) ـ از لحاظ مقررات این فصل، كلیه اشخاص حقوقی و همچنین صاحبان مشاغل موضوع ماده (۹۵) این قانون كه مكلف به نگهداری دفاتر می‌باشند، در حكم مؤسسه محسوب می‌شوند. همچنین هزینه‌های قابل قبول مالیاتی در مورد سایر صاحبان مشاغل نیز قابل پذیرش است.
تبصره (۲) ـ هزینه‌های مربوط به درآمدهایی كه به موجب این قانون از پرداخت مالیات معاف یا مشمول مالیات با نرخ صفر بوده یا با نرخ مقطوع محاسبه می‌شود، به‌عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی شناخته نمی‌شوند.
تبصره (۳) ـ پذیرش هزینه‌های پرداختی قابل قبول مالیاتی موضوع این قانون كه به شیوه تهاتری انجام نشود از مبلغ (۵۰) میلیون ریال به بالا منوط به پرداخت یا تسویه وجه آن از طریق سیستم بانكی خواهد بود.
در بند (۴۴) آقای محجوب پیشنهاد مطرح می‌فرمایید؟ پیشنهاد حذف مطرح می‌كنند.
رئیس ـ بفرمایید آقای محجوب.
علیرضا محجوب (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن تبریك ایام هفته دفاع مقدس و روز اول مهر به همه دانش‌آموزان و فرهنگیان عزیز. آنچه كه ما در این پیشنهاد باید خدمت همكاران عزیزمان عرض كنیم، ما در اصلاحیه قانون مالیات‌ها متأسفانه با یك طور نگرش جدید مواجه هستیم آن نگرش جدید این است كه اصل را بر بی‌اعتمادی به مؤدیان و اصل را بر این معنا گذاشتند كه همه مجرمند. واقعاً این شكلی نمی‌شود ما سراغ قانون مالیات‌ها را بگیریم و بخواهیم از این طریق و از این راه به یك سلامت مالیاتی برسیم.
نظام مالیاتی نیازمند توجه دو طرف است یعنی دو طرف ما بایستی كاملاً با موضوع به شكلی و به وجهی اعتماد و اعتبار به همدیگر ببخشند نه اینكه راهی را طی كنیم كه صاحبان مشاغل یا كسانی را كه در معرض صدور و درخواست ما به عنوان مالیات هستند احساس كنند كه ما می‌خواهیم مرتب آنها را كنترل كنیم اگرچه در همه جای دنیا من این منطق را قبول دارم كه برای مالیات سخت‌گیری‌های فراوانی وجود دارد ما هم اعتقاد نداریم كه سخت‌گیری‌ها را بایستی حذف كرد. ولی این ترتیباتی كه من الان اینجا می‌بینم و پیشنهاد حذف ما به این دلیل در این بند است نشان از این معنا و این مفهوم دارد كه ما اگر در یك جمله بخواهیم خدمت همكاران عزیز عرض كنیم، دلیل پیشنهادهای مكرر حذف‌مان من جمله در این بند این مفهوم است؛ ما از كمیسیون محترم انتظار داشتیم طوری قانون را بنویسند كه خوداظهاری اصل باشد. طوری بنویسند افراد احساس نكنند مرتب زیر كنترل و زیر دوربین هستند بلكه احساس كنند به اختیار خود به وظیفه ملی خودشان یعنی پرداخت مالیات در همه موارد عمل می‌كنند از این حیث ما پیشنهاد حذف دادیم حتی اگر به كمیسیون برگردانند با این روحیه اصلاح كنند با این هم موافقیم. متشكرم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای پورابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
همكار محترم درخصوص پیشنهاد حذف نكاتی گفتند كه قابل تأمل است. عزیزان نماینده و همكاران بزرگوار! در این بندی كه در اینجا قرار است ان‌شاء‌الله تصویب كنیم این نكته آمده تمام بحث سراغ این بحث و این نكته است كه كسانی كه خرید و فروش كالا در كشور انجام می‌دهند موظفند كد اقتصادی و اطلاعات اقتصادی خریدار را اخذ كنند و براساس اخذ اطلاعات این اطلاعات را به سازمان امور مالیاتی بدهند این كجا با جرم ارتباط دارد كه پیشنهاددهنده محترم مطرح كردند كه ما فضای كشور را می‌خواهیم به سمت جرم ببریم كدام جرم؟ ما می‌گوییم در كشور هر كسی كه خرید و فروش كالا انجام می‌دهد، موظف است اطلاعات مربوط به خریدار و فروشنده و اطلاعات مربوط به كالای مبادله‌شده یا خدمت مبادله‌شده را افشا كنید. این چه ارتباطی به جرم دارد؟
شفافیت اطلاعات در اقتصاد ایران متأسفانه یكی از چالش‌های اصلی ما در بخش اقتصادی است. عدم وجود شفافیت در حوزه‌های مختلف كاملاً مشهود است اما در بحث مالیاتی ما آمدیم این را دیدیم، اصلاح كردیم در هیچ جای دنیا هیچ خرید و فروشی بدون ثبت اطلاعات در سامانه جامع اطلاعات سازمان مالیاتی كشورهایشان انجام نمی‌شود ما اینجا آمدیم این را آوردیم این كار بسیار ارزنده‌ای است این چه ارتباطی به جرم دارد كه پیشنهاددهنده محترم می‌گویند ما آمدیم فضای كشور را می‌خواهیم با رویكرد جرم اداره كنیم.
استفاده از كد اقتصادی دیگران در اینجا آمده كه مشمول (۲) درصد جریمه است. این كار خوبی است، این كار ارزنده‌ای است. الان بعضی از معاملاتی كه دارد در كشور صورت می‌گیرد معاملات صوری است با كدهای دیگران است قابل رصد شدن توسط سازمان امور مالیاتی كشور نیست. این فضا در كشور باعث ایجاد فرارهای بزرگ مالیاتی شده شما در مجلس آمدید این قوانین را وضع كنید كه جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرید این كجا با جرم و فضای مجرم بودن ارتباط دارد؟
بحث بعدی هم درخصوص مصرف كالاهایی است كه افراد چه حقیقی و چه حقوقی انجام می‌دهند گفتیم اگر كسی خواست كالایی بخرد نیاز ندارد كه آن اطلاعاتش را ما افشا كنیم و بگوییم، چون نیاز ندارد یك كالایی برای خرید است، مگر كسی مراجعه می‌كند وسیله‌ای برای منزلش می‌خواهد بخرد. این لازم نیست طرف خریدار اطلاعاتش را افشا كند. لذا همه این موارد دیده شده پس ما در این بند این موضوع را مطرح كردیم كه كلیه اطلاعات مربوط به معامله و یا اطلاعات مربوط به خریدار و فروشند در سامانه اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی مشخص شود این كمك به شفافیت اطلاعاتی است و من خواهش می‌كنم اجازه بدهید این پیشنهاد رأی نیاورد و بندی كه در كمیسیون تصویب شده به قوت خودش باقی بماند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی ممنون، آقای ابوذر ندیمی به عنوان موافق بفرمایید.
ابوذر ندیمی (لاهیجان و سیاهكل) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
بدواً‌ مهر دوستی، دانش، دین، اخلاق و ادب را خدمت همه ملت ایران مخصوصاً جامعه بزرگ و سترگ آموزشی و همه دانش‌آموزان و همه اولیایی كه دغدغه علم و ادب دارند تبریك عرض می‌كنم و نیز هفته دفاع، ایثار، حماسه و شجاعت.
ببینید برادر‌های مخالف! آقای محجوب می‌فرمایند كه من نگفتم جرم، گفتم نگاه مجرمانه نداشته باشیم. از قضا می‌خواستند (۷۹) بدهند ما مانع شدیم. ایشان می‌گویند كه آقا ما نگاه‌مان را نسبت به مردم از باب خوداظهاری تقویت كنیم این حرف دعوا ندارد؛ اما حرف شما هم قابل تأمل است. حرف كمیسیون اقتصادی هم محل تأمل است، چرا؟ چون آنها هم می‌گویند كه ما نمی‌توانیم دائماً امور را از چشم و دست و اعضا و جوارح پایش كنیم امروز صنایع آمده، رصدهای الكترونیك آمده و می‌شود این كار را انجام داد. آنچه كه مهم است نگرانی كسانی كه پیشنهاد حذف می‌دهند می‌گویند آیا زیرساخت‌ها آماده است؟ آیا شما این تكالیف را گذاشتید، منوط كردید به رصدها و پایش‌های الكترونیكی كه از قبل تعبیه كردید. بنده و شما مكرر می‌گوییم سازمان مالیاتی! این نظام جامع را پیاده كن. می‌بینیم كه نمی‌شود اشكال جای دیگر است چه كسی می‌تواند مخالف یك رصد قانونمند قابل اطمینانی باشد كه حق مردم به نام مالیات گرفته شود. كسی با این مخالف نیست. آنچه دوستان طراح حذف مطرح می‌كنند، این است كه آیا در چنین شرایطی چنین روشی جواب می‌دهد؟ ما باید این را جواب بدهیم. بنده خودم به عنوان كسی كه با شما آقای مخالف هم‌عقیده‌ام از نظر اصل موضوع كه مالیات حق ملی است، حق مردم است؛ اما خوب طراح هم می‌گوید كه آقا شما شرایطش را دارید؟ ضرورت و تناسب با هم باید تعریف شود. ضرورتش را كسی رد نمی‌كند اگر كسی بخواهد ضرورت اخذ مالیات كه باید جانشین درآمد نفتی بشود، كه باید عهده‌دار و متكفل تأمین هزینه بشود كه این محل بحث است راجع به خود آن با آدم هم باید حرف زد، اما می‌گویند آقا! تناسب هست، امكانات هست، ما خودمان به تمام دوستان بحث ممیزسالاری را می‌خواهیم حذف كنیم، حرف درستی است اما واقعاً می‌گویند آیا شرایط اجرای چنین پایشی وجود دارد یا نه؟ والسلام
رئیس ـ متشكریم.
 
۷ ـ انتخاب آقای حسن‌كامران‌دستجردی به عنوان عضو ناظر در شورای نظارت بر مطبوعات
رئیس ـ اگر اجازه بدهید این بحث مطبوعات را هم مطرح بفرمایید، رأی‌گیری دیگر هم داریم.
دبیر (فرهنگی) ـ در ادامه انتخابات قبلی ما انتخاب یك نفر برای عضویت در شورای نظارت بر مطبوعات را در دستور روز داشتیم كه كمیسیون فرهنگی، سه نفر از آقایان را معرفی كرده. اسامی را عرض می‌كنم آقایان: حمید رسائی، سیدمحمود نبویان و حسن كامران. كه جناب آقای نبویان طی یادداشتی انصراف‌شان را اعلام كردند. در نتیجه ما الان دو نفر نامزد برای عضویت در شورای نظارت بر مطبوعات داریم. آقایان:‌ رسائی و كامران. برعكس یك بار می‌خوانم، آقای كامران و آقای رسائی.
رئیس ـ كارتها را توزیع كنید تا دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند.
(اخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش اعلام گردید)[۲]
 (ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن)
رئیس ـ پیشنهاد را به رأی می‌گذاریم. حضار ۲۱۵ نفر، پیشنهاد را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف بند (۴۴) است.
رئیس ـ حضار ۲۱۵ نفر، دولت و كمیسیون مخالفند. پیشنهاد حذف را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ بله، جناب آقای پورابراهیمی پیشنهاد حذف آخرین جمله صدر این بند را دارند از «همچنین عدم ارائه» تا «می‌باشد». بفرمایید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای دكتر لاریجانی! اگر به قبل از تبصره (۱) شما عنایت كنید جمله‌ای آمده كه یك مقدار ابهام دارد. من خواهش می‌كنم هم آقای دكتر عسكری كه در جلسه تشریف آوردند و هم دوستان سازمان مالیاتی هم عنایت كنند. ما آمدیم (۱) درصد برای كسانی كه فهرست‌هایشان را ارائه نمی‌كنند جریمه در نظر گرفتیم. در اینجا هم اشاره شده گفتیم همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام‌شده به سازمان امور مالیاتی مشمول جریمه‌ای معادل (۱) درصد است. اما جمله را همكاران دقت كنید. در جمله درعبارتی كه در اینجا آمده گفته: «همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی كشور از طریق روش‌هایی كه تعیین می‌گردد» این روش‌هایی كه تعیین می‌گردد؛ یعنی چه طوری؟ چه روش‌هایی؟ اگر یك فردی كه به عنوان یك فعال اقتصادی است بگوید من روش‌های شما را اطلاع ندارم یا روش‌ها چه طوری انجام می‌شود؟ ما نمی‌دانیم كه احراز آن روش‌ها یعنی چه؟ اینجا به نظر می‌رسد عبارتی كه در اینجا آمده: «از طریق روش‌هایی كه تعیین می‌گردد» ابهام دارد، شفاف نیست، قانونگذاری نمی‌تواند یك جمله‌ای بگوید كه قابل احراز نیست.
پیشنهاد بنده آقای دكتر فرهنگی! اگر شما اصلاح بفرمایید ممنون می‌شوم. به جای اینكه ما كلش را پیشنهاد حذف بدهیم از طریق روش‌هایی كه تعیین می‌گردد، ما این را حذف می‌كنیم یعنی به عبارتی جمله نهایی این طور می‌شود: «همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام‌شده به سازمان امور مالیاتی كشور مشمول جریمه‌ای معادل یك درصد فلان». این باشد: «از طریق روش‌هایی كه تعیین می‌گردد» را حذف می‌كنیم. ما پیشنهادمان ابهام یا عدم شفاف بودن متن صریح قانون است كه در آن نمی‌گوید به چه روشی سازمان مالیاتی می‌خواهد این اطلاعات را بگیرد. اگر دو روش یا سه روش داشت فردی كه مؤدی مالیاتی است، می‌خواهد اطلاعاتش را براساس روش اول ارائه كند آیا به روش دوم ارائه نكرد، سازمان امور مالیاتی می‌تواند یك درصد جریمه كند. این ابهام دارد.
من خواهش می‌كنم كمیسیون هم عنایت كند آقای فتحی‌پور حضرت‌عالی هم حتماً عنایت كنید! به این بحث كه روش‌هایی كه تعیین می‌گردند نمی‌تواند مبنای قانونگذاری الان باشند. ما می‌گوییم روش‌هایی كه به آینده موكول می‌شود. الان داریم متنی را می‌نویسیم كه امكان تفسیر متفاوت درخصوص آن وجود دارد آقای دكتر عسكری هم عنایت كنند به این عبارتی كه بنده می‌گویم حتماً نماینده دولت كه می‌خواهند صحبت كنند روی این نكته عنایت داشته باشند.
رئیس ـ آقای پورابراهیمی! ببخشید اگر حتی این پیشنهاد شما رأی بیاورد سازمان مالیاتی به هر حال از روش‌هایی كه خودش تعیین می‌كند می‌رود اینها را انجام می‌دهد، حادثه‌ای رخ نمی‌دهد.
پورابراهیمی‌داورانی ـ آقای دكتر لاریجانی! آنجا وقتی می‌گویید روش‌ها یعنی حالت‌هایی كه اعلام می‌شود و بعد مؤدی موظف است من می‌گویم سازمان مالیاتی می‌گوید ما می‌توانیم اطلاعات را اقدام كنیم به حالت‌هایی كه تعریف می‌كنم. من می‌گویم این روش‌ها ابهام ایجاد می‌كند، بعداً باعث تفسیرهای متفاوت می‌شود.
رئیس ـ نه، حالا فرض كنید حذف شما رأی بیاورد، سازمان امور مالیاتی چگونه عمل می‌كند؟ از طریق روش‌هایی كه خودش اعلام می‌كند.
پورابراهیمی‌داورانی ـ آقای دكتر! آن روش‌هایی كه سازمان مالیاتی...
رئیس ـ یعنی چیزی فرقی نمی‌كند.
پورابراهیمی‌داورانی ـ چرا فرق نمی‌كند؟
رئیس‌ ـ یعنی اگر شما حذف كنید یا حذف نكنید، سازمان مالیاتی از همان روش‌هایی كه خودش اعلام می‌كند و تعیین شدند انجام می‌دهد.
پورابراهیمی‌داورانی ـ آقای دكتر لاریجانی! شما یك وقت می‌گویید سازمان امور مالیاتی اطلاعاتش را ارائه كند. من می‌گویم این قابل قبول است. اگر كسی گفت من اطلاعات ارائه كردم سازمان گفت نه به روشی من نگفتم ما این را دیگر قبول نداریم. می‌گوییم سازمان ارائه كند.
رئیس ـ پیشنهاد ایشان این است كه عبارت «از طریق روش‌هایی كه تعیین می‌گردد». حذف شود مخالف صحبت نمی‌كند، دولت نظرتان را بفرمایید.صندوق‌ها را ببرید، رأی‌ها را جمع كنید.
علی عسكری (رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و وقت‌ به خیر دارم خدمت نمایندگان محترم همچنین هفته دفاع مقدس را خدمت عزیزان عرض تبریك دارم. نكته‌ای كه در این جمله كه جناب آقای دكتر پورابراهیمی فرمودند نكته اساسی این است در شرایط حاضر حتی ما برای اینكه ارتباط تبادل اطلاعات را با مؤدی برقرار كنیم به مؤدیان گفتیم سه روش برای تبادل اطلاعات وجود دارد، یكی روش كاغذی است. دو، سی‌دی است و سه، ارتباط بر خط است. در حال حاضر هم ما تمام این سه روش را برای مؤدیان خودمان برای (۱۶۹) موجود برقرار كردیم. بنابراین نگاه ما به مسأله این است كه اگر دو سال، سه سال، چهار سال دیگر رفتیم به سمت روش‌های مدرن‌تری كه آن روز توانستیم از آن طریق ارتباط خودمان را برای تبادل اطلاعات برقرار كنیم مؤدی نگوید شما به من نگفتید چه كار كنم. بنابراین از قبل ما روش‌هایمان را به مؤدی اعلام می‌كنیم با همان روش‌هایی كه از قبل به آن معرفی می‌كنیم به هر طریقی كه اطلاعات را بدهد ما می‌پذیریم و مشمول این جریمه‌اش نمی‌كنیم و در واقع این روش ارتباط ما با مؤدی است. كه از چه طریق بتوانیم این ارتباط را برقرار كنیم؟
رئیس ـ متشكریم،‌ كمیسیون مخالفند. آقای فرهنگی پیشنهاد را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد «از طریق روش‌هایی كه تعیین می‌گردد» در صدر بند (۴۴) حذف گردد.
رئیس ـ حضار ۲۱۷ نفر، پیشنهاد حذفی كه جناب آقای پورابراهیمی مطرح كردند را به رأی می‌گذاریم دولت و كمیسیون مخالفند. دوستان همانطور كه رأی‌شان را می‌دهند به این موضوع هم رأی بدهند، رأیی كه برای انتخابات بود و رأی برای این ماده. پیشنهاد حذف عبارت «از طریق روش‌هایی كه تعیین می‌گردد» پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ جناب آقای پورابراهیمی سه پیشنهاد حذف در ادامه دارند. كه اگر یك جا مطرح می‌كنند، بفرمایند اگر جدا مطرح می‌كنند باز بفرمایند.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای پورابراهیمی! یك لحظه اجازه بدهید، آقای شكری شما مطرح می‌كنید؟ (شكری ـ بله) همه را یكجا مطرح می‌كنند، بفرمایید. آقای رئیس!‌ جناب آقای شكری، تبصره (۱)، تبصره (۲)، قسمتی از تبصره (۴) و تبصره (۶) را پیشنهاد حذف دادند كه جدا و یك جا هم می‌توانند مطرح كنند.
شكری ـ اگر اجازه بفرمایید جداجدا مطرح كنم.
دبیر (فرهنگی) ـ بسیار خوب، تبصره (۱).
محمود شكری (طوالش، رضوانشهر و ماسال) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
من هم آغاز سال تحصیلی جدید را به اساتید، دبیران، معلمان، مربیان عزیز و همه دانشجویان و دانش‌آموزان و اولیای محترم و محترمه عزیز كشورمان تبریك عرض می‌كنم، گرامی می‌داریم هفته دفاع مقدس را برای همه آنهایی كه ایثارگرانه در مقابل دشمنان اسلام ایستادند و مقاومت كردند تا پیروز شدیم. من از عزیزان خواهشم این است این را توجه بفرمایند، یك نكته خیلی حساسی است، خیلی ظریفی است، اگر توجه نفرمایید ما از این نتیجه نمی‌گیریم. ببینید! ما در قسمت اول این ماده آمدیم گفتیم كه آقا! شماره اقتصادی را شما بگذارید تا اقتصاد كشور ما كاملاً‌ شفاف باشد. آن آقایانی هم كه درخواست حذفش را داده بودند من واقعاً یك مقدار با هم سنخیت ندارند، كلیت در مقابل كمیت و ارجحیت «واقعاً»‌ بر «یك مقدار» باعث حذف آن به قرینه استدلال‌مان خواهد شد. تعجب كردم برای اینكه عدالت مالیاتی در همین ماده‌ای كه ما داریم مصوب می‌كنیم. اگر این نباشد خود نظام مالیاتی و نظام عدالت در مالیات كلاً زیر سؤال است بخش اولش ممنونم از همكاران عزیز كه توجه فرمودند و این قسمت شفافیت را رأی به حذفش ندادند.
آقای دكتر لاریجانی، همكاران محترم! خواهش من این است این تبصره یك نگرانی دارد. آقای دكتر عسكری باید در این قسمت قضیه این نگرانی را برای همكاران ما خیلی شفاف كند. اگر ما قسمت اول گفتیم كه آقا!‌ معاملات همه باید شماره اقتصادی داشته باشند. قابل رصد باشند و همه برای سازمان امور مالیاتی شفاف باشد و همانطوری كه عزیزان باز هم اشاره كردند مخالفان حذف كه این شفافیت، عدالت مالیاتی را در جامعه مشخص می‌كند ما در تبصره (۱)‌ چه داریم می‌گوییم؟ خواهشاً توجه بفرمایید. در تبصره (۱) داریم می‌گوییم در صورتی كه طرف معاملات اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این ماده، اشخاص حقیقی مصرف‌كننده نهایی كالا یا خدمات و نیز اشخاص حقیقی مشمول عین كشاورزان باشند درج شماره اینها الزامی نیست من خواهشم از عزیزان، همكاران خوبم این است كه این را چه كسی می‌خواهد تشخیص بدهد؟ كدام مرجع می‌خواهد تشخیص بدهد كه این خریدار، ببینید كار بزرگ را قسمت اول انجام دادیم، قسمت دوم آمدیم زیر سؤال بردیم، یعنی تمام راه فرار مالیاتی در قسمت همین تبصره است.
آقای دكتر عسكری، آقای پناهی، آقایان عزیز! شما توجه بفرمایید كه این زمینه فرار همه شفافیتی كه در قسمت اول گفتیم، با تبصره یك بر باد دادیم، چگونه می‌خواهیم بگوییم و تشخیص بدهیم كه این خریدار، مصرف‌‌كننده نهایی است؟
همه معاملاتی را كه می‌خواهند پشت پرده باشند، ‌مشمول مالیات نباشند، شفافیتش رو نشود از این تبصره استفاده می‌كنند، آقای دكتر لاریجانی عزیز، همكاران! ما ابزاری برای تشخیص مصرف‌كننده نهایی نداریم، آقای دكتر عسكری بگوید كه این مصرف‌كننده نهایی را همكاران چطوری می‌خواهند تشخیص بدهند؟ راهكار تشخیص مصرف نهایی و اینكه مفاسد را، تمام فرار مالیاتی، تمام اقتصاد پنهان در اینجا پنهان نشود و از دید سازمان مالیاتی و همكاران پنهان نشود را چگونه می‌خواهیم تشخیص بدهیم و این را نهایی كنیم؟ عذرخواهی می‌كنم.
رئیس ـ متشكرم، مخالف صحبت نمی‌كند، دولت بفرمایید.
علی عسكری (رئیس‌كل سازمان امور مالیاتی كشور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
نكته‌ای كه جناب آقای شكری فرمودند، اگر نمایندگان محترم عنایت بفرمایند در زمانی كه ماده (۱۶۹) در مجلس، قبل از عید در اسفندماه مطرح شد برای سه تا موضوع به كمیسیون‌ برگشت، یكی این كه تكلیف كشاورزی را روشن كنید كه در خرید و فروش‌هایی كه در بخش كشاورزی می‌شود به لحاظ اینكه نمی‌توانند صورت حساب بدهند، تكلیف‌ آنها را روشن كنید.
۲ ـ تكلیف مصرف‌كننده نهایی را روشن كنید.
۳ ـ تشویق برای صندوق فروش بگذارید كه اگر می‌خواهند مردم از صندوق فروش استفاده كنند، چه مشوقی برایشان بگذاریم.
در مورد تبصره (۱)، در واقع ما آمدیم گفتیم كه هر كس كه هر معامله‌ای در اقتصاد می‌كند، بر اساس تكلیف ماده (۱۶۹) باید صورت معاملاتش را به نظام مالیاتی بدهد. اما اگر كسانی باشند كه در بخش كشاورزی بودند، گفتیم كه مشمولین ماده (۸۱) كه فعالان بخش كشاورزی هستند، اینها اگر ندادند مشكل ندارد.
نكته دوم، مصرف‌كننده نهایی بود، در آنجا تقریباً مصرف‌كننده نهایی از لحاظ مفهوم باز نشده بود، در كمیسیون‌ بحث‌های مفصلی شد و در همین تبصره آوردیم كه منظور ما از مصرف‌كننده نهایی در این تبصره شخص حقیقی است كه كالا و خدمات متناسب با نیاز خود برای مصرف خودش خریداری می‌كند، یعنی آنی كه می‌رود در نقطه و آخرین حلقه خرید می‌كند و می‌رود، اما اگر در حلقه‌های واسط در بخش حق‌العمل‌كاری، بخش واسطه‌گری اقتصاد، بخش‌ عمده‌فروشی اقتصاد، بخش تولیدی اقتصاد، بخش تجاری اقتصاد، فعالیت می‌كند كه تبادل معاملات خودش را با بخش‌های دیگر اقتصاد دارد، آن باید اطلاعات معاملاتش را به نظام مالیاتی بدهد. بنابراین این مفهوم هم در جلسه كمیسیون‌ بحث شد و تقریباً‌ موضوع شفاف شد، هم بخش كشاورزی روشن شد، هم مصرف‌كننده نهایی روشن شد. بنابراین اگر این تبصره آمده به لحاظ ابهام‌زدایی از آن موضوعی بود كه در جلسه قبلی مجلس به كمیسیون‌ ارجاع شد كه ما فكر می‌كنیم با این تفسیری كه در تبصره آمده موضوع حل شده و از ابهام درآمده، متشكرم، بنابراین با حذف مخالف هستیم.
رئیس ـ متشكریم، كمیسیون‌ نظری دارد؟ مخالف هستید، پیشنهاد را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف تبصره (۱) بند (۴۴) است.
رئیس ـ حضار ۲۰۹ نفر، پیشنهاد حذف تبصره (۱) را به رأی می‌گذاریم، دولت و كمیسیون‌ مخالف هستند، دوستان نظرشان را راجع به حذف تبصره (۱) اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب نشد.
نتایج آراء را هم خدمت شما عرض كنیم، نتایج آراء انتخاب عضو در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، آراء اخذ شده (۱۹۵) رأی، جناب آقای مفید كیائی‌نژاد با (۱۳۲) رأی و جناب آقای سیدرمضان شجاعی‌كیاسری با (۱۲۵) رأی انتخاب شدند، برای این دو عزیز آرزوی توفیق می‌كنیم.
نتیجه آراء انتخاب عضو هیأت نظارت بر مطبوعات، آراء اخذ شده (۲۰۳) رأی، جناب آقای حسن كامران با (۱۰۸) رأی انتخاب شدند، به ایشان هم تبریك عرض می‌كنیم.
ادامه مذاكرات را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس!‌ در همین قسمت یك پیشنهاد حذف داریم و یك ابهام، كه ابهام را قبل از اینكه حذف را بررسی كنیم، كمیسیون‌ مشخص كنند. جناب آقای زارع! توجه داشته باشید، در عبارتی كه گفته شده: «درج شماره اقتصادی اشخاص اخیر الزامی نیست» سازمان امور مالیاتی می‌فرمایند كه منظورشان هر دو دسته است، یعنی هم اشخاص حقیقی مصرف‌كننده نهایی و هم اشخاص حقیقی مشمول موضوع ماده (۸۱)،‌ منظورشان هر دو تا است، اگر هر دو باشد «اخیر» ابهام ایجاد می‌كند، آقای رئیس! اگر ویرایشی بپذیرید، بگوییم «آنها»، اگر نپذیریم باید آقای دكتر مفتح پیشنهاد رفع ابهام بدهند، منظورشان «آنها» است، آقای رئیس! اجازه می‌فرمایید این را ویرایشی محسوب كنیم؟
رئیس ـ بله، آن كلمه را تبدیل بكنید مشكل آقای مفتح هم حل می‌شود.
دبیر (فرهنگی) ـ پس پیشنهاد حذفی كه جناب آقای پورابراهیمی دارند در پاراگراف دوم تبصره (۱) است، بفرمایید.
«اخیر» ممكن است منظور این باشد كه همین دسته دوم، حالا فرق نمی‌كند، یك معنی دارد.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای دكتر فرهنگی! اگر همین مطلبی كه الان به آن اشاره كردید و آقای دكتر لاریجانی! مدنظر قرار بگیرد، ذیل تبصره (۱) هم پاراگراف دوم باید اصلاح شود، در تبصره (۱) ما آمده‌ایم گفته‌ایم كه اگر اشخاص حقیقی یا حقوقی كالایی را گرفتند كه برای مصرف شخصی‌شان است، اینها لازم نیست كد بدهند، در ادامه‌اش می‌گوییم مصرف‌كننده نهایی داریم تعریف می‌كنیم كه این كیست، می‌گوییم این تبصره شخص حقیقی است كه كالا و خدمات مناسب را می‌خرد، شخص حقوقی اصلاً اینجا نیامده، پیشنهاد ما این است، ‌چون در بالا شخص حقیقی و حقوقی با هم تعریف شده، یا این حذف شود یا در ذیل تبصره (۱) مجدداً به استناد همان نكته‌ای كه الان شما به آن اشاره فرمودید، شخص حقوقی هم به آن اضافه شود،‌ یعنی امكان دارد یك وسیله‌ای را یك فرد بخرد كه لازم نیست كد بدهد، برای مصارف شخصی‌اش است، امكان دارد یك شركت برای مصارفش بخرد، یعنی شخص حقوقی هم می‌تواند اینجا قرار بگیرد، لذا پیشنهاد بنده این است، نیاز به تعریف مصرف‌كننده نهایی اینجا نیست، اگر هم می‌خواهیم مصرف‌كننده نهایی را اینجا تعریف كنیم، حقوقی را هم باید به آن اضافه كنیم به استناد صدر تبصره (۱) كه در اینجا آمده.
لذا پیشنهاد بنده این است كه این را مشخص بكنیم.
رئیس ـ ایشان یك پیشنهادی دارند كه چون آنجا اشخاص حقوقی و حقیقی گفتیم، اینجا حقوقی هم اضافه شود.
پورابراهیمی‌داورانی‌ ـ بله، دقیقاً آقای دكتر همین است.
رئیس ـ ولی اینها عامداً‌ حقوقی را نیاورده‌اند.
پورابراهیمی‌داورانی ـ نه آقای دكتر! حقوقی كه مصرف‌كننده نهایی دارد كه الان وجود دارد، شما نمی‌توانید مصرف‌كننده نهایی را حذف كنید.
دبیر (فرهنگی) ـ حالا ایشان می‌توانند پیشنهاد حذف‌شان را مطرح كنند.
پورابراهیمی‌داورانی ـ آقای دكتر! ما مصرف‌كننده نهایی را در بالا تعریف كردیم، اینجا آمده‌ایم یك جمله اضافه می‌كنیم، در اینجا می‌‌گوییم مصرف‌كننده نهایی شخص حقیقی است، ما می‌گوییم امكان دارد یك وسیله كه برای مصرف استفاده می‌شود یك بنگاه باشد، یك شركت.
رئیس ـ این اصلاح عبارتی نیست، پیشنهاد شما چیست.
پورابراهیمی‌داورانی ـ پیشنهاد بنده این است كه ما در صدر تبصره مطالب مربوط به بحث مصرف‌كننده را آورده‌ایم، اینجا دیگر لازم نیست، به دلیل اینكه محدودیت ایجاد می‌كنیم برای شخصیت.
رئیس ـ یعنی این را حذف كنیم؟
پورابراهیمی‌داورانی ـ بله، پیشنهاد حذف دارم.
رئیس ـ یعنی كه «مصرف‌كننده نهایی» این دو جمله را حذف كنیم؟
پورابراهیمی‌داورانی ـ بله، مصرف‌كننده نهایی كه اینها می‌شوند حذف می‌شود، به عبارتی تعریف مصرف‌كننده در صدر تبصره (۱) خودش قرار می‌گیرد.
رئیس ـ پیشنهاد آقای پورابراهیمی حذف دو خط آخر تبصره (۱) است، (پورابراهیمی‌داورانی ـ بله، دقیقاً همین است) مخالف صحبت می‌كند؟
دبیر (فرهنگی) ـ نخیر.
رئیس ـ دولت بفرمایید.
حسین وكیلی (معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی كشور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
سروران عزیز دقت بفرمایید! شركت، اشخاص حقوقی فی‌نفسه طبق قانون تجارت تاجر محسوب می‌شوند، اصلاً اینها به عنوان مصرف‌كننده‌نهایی شناسایی نمی‌شوند، در تبصره (۱) هم آنجا كه گفته‌ایم اشخاص حقوقی، گفته‌ایم در واقع اشخاص حقیقی كه طرف معامله اشخاص حقوقی قرار می‌گیرند، تبصره (۱) با پایینش مغایرتی ندارد، در تبصره (۱) گفته‌ایم در صورتی كه طرف معاملات اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل حقیقی مصرف‌كننده،‌ یا كشاورزان باشند این شرایط را دارد.
در نتیجه بالا با پایین هیچ مغایرتی ندارد، طبق قانون تجارت، اشخاص حقوقی به عنوان مصرف‌كننده نهایی شناخته نمی‌شوند و به طور كامل به عنوان تاجر محسوب می‌شوند و مصرف‌كننده نهایی نیستند.
رئیس ـ كمیسیون‌ بفرمایید.
رحیم زارع (سخنگوی كمیسیون‌ اقتصادی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن تبریك سال تحصیلی جدید به همه فرهنگیان و دانشگاهیان. عزیزان! استحضار دارید كه شخص حقیقی، همه اشخاص حقیقی دارای كد اقتصادی نیستند اما موقعی كه نام شخص حقوقی می‌آید یعنی شخصی كه كد اقتصادی دارد، همان‌طوری كه آقای وكیلی فرمودند، این بر اساس قانون تجارت است و هدف ما اینجا مصرف‌كننده نهایی اشخاصی هستند كه از حلقه آخر توزیع برای مصارف شخصی خودشان می‌خرند و كمیسیون‌ مخالف است.
رئیس ـ پیشنهاد را مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ حذف پاراگراف دوم تبصره (۱) بند (۴۴) مطرح است.
رئیس ـ حضار ۲۰۹ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به حذف دو خط آخر تبصره (۱) اعلام بفرمایید، دولت و كمیسیون‌ مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب نشد.
دبیر (فرهنگی) ـ تبصره (۲) آقای شكری پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.
شكری ـ آقای دكتر! تبصره (۴) است، بخشی از تبصره (۴)، تبصره (۲) نه.
دبیر (فرهنگی) ـ پس (۲) را منصرف هستید،‌ تبصره (۴) قسمت «حل اختلاف و وصول»، در ادامه «و ترتیبات پرداخت آن طبق مقررات» تا «این قانون با» این قسمت را جناب آقای شكری در تبصره (۴) پیشنهاد حذف دارند.
محمود شكری (تالش، رضوانشهر و ماسال) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
خواهش می‌كنم عزیزان توجه بفرمایند! برای اینكه توجه نشود همین‌گونه كه داریم رأی می‌دهیم برای خودش همینطوری تصویب می‌شود یا تصویب نمی‌شود، اینها خیلی مهم است، خواهش می‌كنم.
تبصره (۴)، تبصره (۴) چه گفته‌ است؟ ببینید! این ماده (۱۵۷) چه می‌گوید؟ خواهش می‌كنم، ماده (۱۵۷) را اگر مشخص نكنیم تكلیف این تبصره مشخص نیست، ماده (۱۵۷) قانون مالیات‌ها می‌گوید مرور زمان، یعنی آنچه كه (۵) سال بگذرد، دیگر قابل مطالبه نیست، ماده (۱۵۷) در مورد حل اختلاف حرف نمی‌زند، در مورد وصول حرف نمی‌زند، این محدود می‌كند سازمان امور مالیاتی را، یعنی تشكیل شده، قطعی شده، «یارو پرداخت نمی‌كند بعد از (۵) سال كه بشود دیگر نمی‌توانی وصول بكنی»، آقای سازمان مالیاتی! می‌توانی این كار را بكنی؟ حل اختلافش را بعد از (۵) سال اگر رد شود،‌ (۵) سال دیگر اختلافش حل نشد،‌ دیگر نمی‌توانی رفع اختلاف بكنی.
این اصلاً معنی ندارد، خواهش می‌كنم، قسمت اول تبصره یعنی نحوه رسیدگی و مطالبه به استناد مقررات ماده (۱۵۷) درست است، می‌گوید تا (۵) سال می‌توانی مطالبه بكنی و این را رسیدگی بكنی، ولی وصول و حل اختلاف و بعد به اینها به ترتیب پرداخت و اینها را وصل كنیم كه (۵) سال فقط می‌توانیم این كار را بكنیم و (۵) سال دیگر نمی‌توانیم، واقعاً یك فاجعه‌ای است كه در این قسمت فرار مالیاتی را ما داریم اینجا زمینه‌اش را فراهم می‌كنیم و سازمان امور مالیاتی هم كاری نمی‌تواند بكند. ما قانون می‌گذاریم و او هم باید اجرا كند، ما آمده‌ایم و گفته‌ایم آقا تو (۵) سال سعی كن، فرار مالیاتی را داشته باش، بعد از (۵) سال تمام شد دیگر نمی‌توانند از تو مطالبه بكنند.
رئیس ـ نه، دوباره مقرراتش را تجدیدنظر می‌كنند، صفر كه نمی‌شود.
شكری ـ صفر می‌شود آقای دكتر! (۱۵۷) چه می‌گوید؟
رئیس ـ (۱۵۷) را بخوانید.
شكری ـ من (۱۵۷) را خدمت شما بخوانم، عزیزان توجه كنند، خیلی مهم است، این اصلاً از مهمترین نكاتی است كه در این لایحه آمده و متأسفانه مشكل ایجاد كرده.
ماده (۱۵۷) قانون فعلی چه می‌گوید؟ می‌گوید: «نسبت به مؤدیان مالیات بر درآمد كه در موعد مقرر از تسلیم اظهارنامه منبع درآمد خودداری نموده‌اند یا اصولاً طبق مقررات این قانون مكلف به تسلیم اظهارنامه در سررسید پرداخت مالیات نیستند»، مرور زمان را می‌گوید.
آقای دكتر! مرور زمان تشخیص (۵) سال از تاریخ سررسید پرداخت مالیات و پس از گذشتن (۵) سال مذكور مالیات متعلق قابل مطالبه نیست، یعنی دیگر نمی‌تواند مطالبه بكند. بنابراین رسیدگی و مطالبه در این تبصره بماند، بقیه باید حذف شود، یعنی ترتیب پرداخت را، حل اختلاف را خودش مواد قانونی دیگری دارد كه باید از طریق آن رسیدگی شود. (رئیس ـ متشكریم)، در مورد وصولش، ترتیب پرداختش ماده (۱۹۱) است، ربطی به این بحث ماده (۱۵۷) ندارد، خواهش می‌كنم عزیزان توجه بفرمایند كه این قسمتش حذف شود و بقیه بماند.
رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت نمی‌كنند، دولت بفرمایید.
محمدقاسم پناهی (قائم‌مقام سازمان امور مالیاتی كشور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب دارم خدمت نمایندگان محترم،‌ ابهامی كه جناب آقای شكری مطرح كردند، ما ابهام آقای شكری را قبول داریم، منتها با توجه به اینكه اینجا دوتا، در خود تبصره گفته‌ایم: طبق مقررات ماده (۱۵۷) انجام شود، به منزله این است كه اگر برگ مطالبه برایش كشیده باشیم، بعد از صدور برگ مطالبه طبق ماده (۱۵۷) برگ مطالبه قابلیت اجرایی و قابلیت ادامه حل اختلاف دارد و قابل وصول است. با این رفع ابهام كه صرفاً مطالبه و رسیدگی (۱۵۷) است، اما هیأت حل اختلاف، مرور زمان (۱۵۷) ندارد را با این رفع ابهام اگر در مشروح مذاكرات ذكر شود ما هم قبول داریم، ‌بنابراین چون دو تا بحث اینجا آمده، در سطر بالا گفته‌ایم «طبق مقررات» یعنی بحث رسیدگی و در انتهایش گفته‌ایم «طبق مقررات ماده (۱۵۷)» یعنی به محض اینكه برگ مطالبه صادر شد در مهلت مقرر (۱۵۷) ادامه‌اش برای حل اختلاف سازمان اختیار دارد كه ادامه بدهد و وصول كند.
رئیس ـ متشكریم، كمیسیون‌ بفرمایید.
رحیم زارع (سخنگوی كمیسیون‌ اقتصادی) ـ همكاران محترم! در ماده (۱۵۷) فقط بحث مطالبه است و این تبصره هم اینجا در این قسمت به بحث مطالبه است، این از یك طرف، از طرف دیگر اگر ما بخواهیم بیش از (۵) سال بگذرد، ما برای همه اینها یك زمان استاندارد مشخص كرده‌ایم كه بیش از (۵) سال كه همیشه می‌آید این پرونده‌ها تلنبار می‌شود و اصلاً آن امكانات رسیدگی وجود ندارد.
از طرفی هم هدف ما مردم است، ما كه نمی‌توانیم تا آخر عمر، مردم را به نوعی نگران كنیم، دست را باز بگذاریم، شاید عده‌ای هم بیایند سوءاستفاده می‌كنند، (۵) سال یك زمان استاندارد و مناسب است و كمیسیون‌ مخالف است.
رئیس ـ متشكریم، پیشنهاد تبصره (۴) را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ در تبصره (۴) عبارت «حل اختلاف و وصول» و همچنین «و ترتیبات پرداخت آن طبق مقررات، در هر دوره مالیاتی طبق مقررات این قانون با» را پیشنهاد حذف داده‌‌اند.
رئیس ـ حضار ۲۰۵ نفر، پیشنهاد آقای شكری در تبصره (۴) كه قرائت شد را به رأی می‌گذاریم، دولت و كمیسیون‌ مخالف هستند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب نشد.
آقای شكری قبول كردند كه پیشنهاد تبصره (۶) را مطرح نفرمایند، قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! ویرایشی كه در تبصره (۱) كه گفته‌ایم «آنها»، كمیسیون‌ و دولت معتقدند كه عبارت «اشخاص مذكور» رساتر است، این را به همین شكل مطرح می‌كنیم.
رئیس ـ بله، قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بند (۴۴) ـ متن زیر جایگزین ماده (۱۶۹) قانون و تبصره آن می‌شود.
ماده (۱۶۹) ـ اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون كه حسب اعلام سازمان امور مالیاتی كشور موظف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مكلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذكور ارائه كنند.
عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب مورد مشمول جریمه‌ای معادل (۲) درصد مبلغ مورد معامله‌ می‌شود. همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی كشور از طریق روشهایی كه تعیین می‌شود، مشمول جریمه‌ای معادل (۱) درصد معاملاتی كه فهرست آنها ارائه نشده است می‌باشد.
(در این هنگام آقای سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد «نایب‌رئیس اول» ریاست جلسه را به عهده گرفتند)
تبـصره (۱) ـ در صورتی كه طرف معاملات اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این ماده، اشخاص حقیقی مصرف‌كننده نهائی كالا یا خدمات و نیز اشخاص حقیقی مشمول موضوع ماده (۸۱) این قانون باشند درج شماره اقتصادی اشخاص مذكور، الزامی نیست.
مصرف‌كننده نهائی موضوع این تبصره شخص حقیقی است كه كالاها و خدمات را متناسب با نیاز خود برای مصارف شخصی خریداری ‌كند و از آن برای عرضه كالاها و خدمات به دیگران استفاده ننماید.
تبصره (۲) ـ مؤدیان مالیاتی موضوع این ماده موظفند از سامانه‌ صندوق فروش (صندوق مكانیزه فروش) و تجهیزات مشابه استفاده كنند. معادل هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از مالیات قطعی‌شده مؤدیان مزبور در اولین سال استفاده و یا سالهای بعد آن قابل كسر است.
سازمان امور مالیاتی موظف است به تدریج و براساس اولویت، اشخاص مشمول حكم این تبصره را تعیین كند و تا شهریور ماه هر سال از طریق درج در یكی از روزنامه‌های كثیرالانتشار و روزنامه رسمی كشور اعلام و از ابتدای فروردین ماه سال بعد از آن اعمال نماید.
معادل (۱۰) درصد از مالیات ابرازی عملكرد مؤدیانی كه توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه‌ صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده‌اند مشروط به رعایت آیین‌نامه اجرائی مربوط، برای مدت دو سال اول بخشوده می‌شوند. عدم اجرای حكم این تبصره موجب تعلق جریمه‌ای به‌میزان (۲) درصد فروش می‌باشد.
نحوه استفاده از صندوق و چگونگی ارائه اطلاعات به موجب آیین‌نامه اجرائی است كه حداكثر ظرف مدت شش‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون توسط سازمان امور مالیاتی كشور و با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
تبصره (۳) ـ ترتیبات اجرائی احكام این ماده و تبصره (۱) آن و تعیین مصادیق معاملات مشمول و حد آستانه (تعیین حداقل رقم گردش مالی مؤدی) به موجب دستورالعملی است كه سازمان امور مالیاتی كشور حداكثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب این قانون تهیه و اعلام می‌شود.
تبصره (۴) ـ نحوه رسیدگی، مطالبه، حل اختلاف و وصول جرائم مذكور و ترتیبات پرداخت آن طبق مقررات در هر دوره مالیاتی طبق مقررات این قانون با رعایت مهلت مقرر در ماده (۱۵۷) انجام می‌شود.
تبصره (۵) ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است حداكثر تا مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون، سامانه انجام معاملات وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرائی را برای مدیریت انجام كلیه مراحل مناقصات و مزایده‌ها راه‌اندازی كند و امكان دسترسی برخط (آنلاین) سازمان امور مالیاتی را فراهم آورد.
كلیه دستگاه‌های اجرائی موضوع بند «ب» ماده (۱) قانون برگزاری مناقصات مصوب ۳/۱۱/۱۳۸۳ موظفند حداكثر ظرف مدت سه ماه پس از راه‌اندازی سامانه مذكور كلیه معاملات خود به‌‌غیر از معاملات محرمانه را از طریق این سامانه به ثبت برساند.
مقررات مربوط به محرمانه بودن معاملات به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
تبصره (۶) ـ جرائمی که مؤدیان به ‌واسطه عدم اجرای احکام ماده (۱۶۹ مكرر) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۱۳۸۰ مرتکب شده‌اند، مطابق مقررات این ماده محاسبه، مطالبه و وصول می‌شود.
آقای رئیس! در تبصره‌ای كه مشخص شد كه «از مبلغ كسر می‌شود» منظور «گردش خزانه» لازم است آنجا یا لازم نیست؟ اگر «گردش خزانه» نباشد ممكن است دچار مشكلی شود، این را اگر اجازه بفرمایید تا جلسه بعد كمیسیون‌ هم یك ملاحظه‌ای بكند كه این جمله را اگر نیاز است آنجا لحاظ كنیم؟
نایب‌رئیس ـ حالا یك نگاهی‌ داشته باشید روی این «گردش خزانه‌»اش تا جلسه بعد بفرمایید.
جناب آقای صادقی! از میهمانان تشكر و تقدیر داشته باشید.
دبیر (صادقی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:
ـ جمعی از بازنشستگان سپاه پاسداران بخش طرقبه استان خراسان رضوی كه میهمانان خانه ملت و جناب آقای دكتر دهقانی نماینده محترم چناران و طرقبه و شاندیز و عضو محترم هیأت رئیسه می‌باشند.
ـ جمعی از اعضای شورای مركزی نهضت صرفه‌جویی كه میهمان خانه ملت و حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای مصباحی‌مقدم نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر هستند.
به همه عزیزان خیرمقدم عرض می‌كنیم، خیلی خوش آمدید و ان‌شاء‌الله موفق باشید.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم.
 
۸ ـ ناطقین جلسه آقایان: حمیدرضا عزیزی‌فارسانی، سیدعبدالكریم هاشمی‌نخل‌ابراهیمی، محمدمهدی زاهدی، احمد بخشایش‌اردستانی و محمد حسن‌نژاد
نایب‌رئیس ـ جناب آقای بذرپاش! سخنرانان بین دستور را اعلام بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از:
ـ جناب آقای حمیدرضا عزیزی‌فارسانی نماینده محترم مردم شریف اردل و فارسان.
ـ جناب آقای سیدعبدالكریم هاشمی‌نخل‌ابراهیمی نماینده محترم مردم شریف میناب، رودان و جاسك.
ـ‌جناب آقای محمدمهدی زاهدی نماینده محترم مردم شریف كرمان و راور.
(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)
ـ‌جناب آقای احمد بخشایش‌اردستانی نماینده محترم مردم شریف اردستان.
ـ جناب آقای محمد حسن‌نژاد نماینده محترم مردم شریف مرند و جلفا.
(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)
از جناب آقای حمیدرضا عزیزی‌فارسانی نماینده محترم مردم شریف اردل و فارسان و كوهرنگ و كیار كه به ایراد نطق‌شان بپردازند.
حمیدرضا عزیزی‌فارسانی (اردل، فارسان، كوهرنگ و كیار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با درود و صلوات بر محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) و خاندان مطهرش.
هفته دفاع مقدس كه تجلی ایثار، مجاهدت، مقاومت و همت بلند ملت مؤمن ایران برای اعتلای عزت و استقلال كشور است را تبریك عرض نموده و یاد شهدا و امام شهدا را گرامی می‌داریم.
نام‌آورانی كه هنوز یادشان در قاب دلمان موج می‌زند، آنان كه به خاك افتادند تا ما از خاك برخیزیم و پیام اطاعت از ولایت را به عنوان عبادت به ما هدیه دادند. اول مهرماه شروع بهار تعلیم و تربیت و زنگ بیداری به سوی فرداهای روشن و طلوع دوباره صبح دانش بر سحرخیزان و دلدادگان عرصه علم مبارك باد.
از مقام معظم رهبری به خاطر ابلاغ سیاست‌های كلی علم و فناوری تشكر می‌نمایم و آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای ایشان دارم.
امروز ریاست محترم جمهوری برای شركت در شصت و نهمین نشست سالانه سازمان ملل متحد وارد نیویورك شده است. این در شرایطی است كه سال گذشته كلید تدبیر قفل مذاكرات هسته‌ای را باز كرد و سخت‌ترین مراحل مذاكرات هسته‌ای از هفته پیش شروع شده است. ضمن حمایت همه‌جانبه از رئیس‌جمهور محترم و تیم مذاكره‌كننده توقع دارم كه در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریكا و انگلیس و گردن‌كشی و گران‌فروشی آنان ایستادگی كنند و ذره‌ای از حقوق ملت كوتاه نیایند. چون سابقه این كشورها برای ما روشن است،‌ آنان با ساختار نظام ما مشكل دارند و هر روز بهانه‌تراشی می‌كنند. یك روز بحث هسته‌ای، یك روز نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم، این در حالی است كه خود اولین سازنده بمب اتم و به كار برنده آن در هیروشیما و ناكازاكی بودند و زاینده تروریست مانند القاعده، ‌داعش و تكفیری‌ها هستند تا بتوانند به بهانه آنها حضور خود را در خاورمیانه تثبیت كنند و منابع آنان را به تاراج ببرند و امنیت منطقه را به خطر اندازند كه البته كور خوانده‌اند.
از رئیس‌جمهور محترم و هیأت محترم دولت به دلیل سفر به استان ما و اهتمام به پروژه‌های ملی و زیربنایی تشكر می‌كنم. انتظار مردم این است كه جهت عملیاتی شدن طرح‌های مذكور فرآیند مناسب تعریف شود و اعتبارات لازم تخصیص یابد.
همانگونه كه مستحضرید، مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی و اجتماعی كشور عبارتند از: بیكاری و اعتیاد، پایین‌ بودن شاخص‌های توسعه انسانی، پایین بودن سطح رفاه اجتماعی، نامناسب بودن ضریب جینی، بالابودن تورم و ركود، پایین بودن بهره‌وری و نداشتن سند آمایش سرزمین است.
این چالش‌ها در حوزه اردل، فارسان، كوهرنگ و كیار برجسته‌تر هستند. مثلاً‌ ضریب تحت تكفل استان ما (۸/۳) است كه از میانگین كشوری حدود (۲/۱) بالاتر است و این یعنی آمار بالای بیكاری به خصوص در قشر تحصیل‌كرده و در شأن مردمی كه دارای (۱۰) درصد آب شیرین كشور، تنوع گیاهی و پل ارتباطی شمال و جنوب كشور است نیست.
در مورد مواد مخدر، بلای خانمان‌سوز كه سالانه حدود (۱۲) هزار میلیارد تومان ثروت ملی را می‌بلعند، دو راهكار پیشنهاد می‌شود.
۱ ـ اعتبارات صرف فرهنگ‌سازی و پیشگیری و آموزش شوند.
۲ ـ دولت به طور مستقیم عرضه مواد را با نظارت دقیق به عهده بگیرد، زیرا تا زمانی كه تقاضا وجود دارد و اقتصاد مواد مخدر فعال است، عرضه هم وجود خواهد داشت.
تذكرات:
رئیس‌جمهور محترم و وزیر محترم نیرو،‌ متأسفانه استان‌های هم‌جوار سوءمدیریت و بی‌تدبیری در مصرف آب را سیاست‌مدارانه و زیركانه به استان‌های دیگر ربط می‌دهند و با حربه‌های خاص و فرافكنی مغرضانه برای پوشش ضعف مدیریت خود به دولت فشار می‌آورند. نمونه آن اقدام اخیر معاون محیط زیست در مورد تونل گلاب است كه به علت فشارهای سیاسی و جانبی بوده است نه كار علمی و قانونی. این كار هم بر خلاف هدف اقتصاد سبز و برنامه محیط زیست ملل متحد است و هم منجر به تضییع حقوق نسل حاضر و آینده خواهد شد و از آتش جنگ و خشونت برای استان ما خطرناك‌تر است و توسعه پایدار را به مخاطره می‌اندازد.
هنوز پول زمین‌های مردم مهاجر و آواره مالك تونل سه كوهرنگ پرداخت نشده است كه بلای جدیدی را شاهدیم، از شما و سركار خانم ابتكار، ابتكار عمل شجاعانه و علمی انتظار دارم.
وزیر محترم نفت! استان ما محل انتقال روزانه (۵۰۰) هزار بشكه نفت و چندصد هزار متر مكعب گاز به سایر نقاط كشور است. چه سودی به جز آلودگی چشمه‌ها و آب شرب نصیب مردم شده است.
سه سال است كه آب شهر سرخون و (۱۵) روستای منطقه هلوسعد آلوده به نفت است و شما و همكاران‌تان در خواب غفلت به سر می‌برید. تا كی شاهد مرگ عزیزان‌مان در اثر حمل آب با تانكرها باشیم؟ آیا حاضرید یك قطره از این آب را نوش جان كنید؟
وزیر محترم اقتصاد! ‌تا زمانی كه بانك‌ها بنگاه اقتصادی هستند و به جای انجام عملیات بانكی سود خود را از سرقفلی شعب به دست می‌آورند و نظارت بانك مركزی بدین منوال ضعیف باشد و مسیر آن را گروه‌های سیاسی تعیین كنند و به جای متر اقتصادی متر سیاسی شاخص اندازه‌گیری باشد، چگونه می‌توان امید به اصلاح اقتصاد، تولید و اشتغال داشته باشیم؟
معاون محترم نظارت راهبردی! ضمن تشكر از زحمات شما تقاضا دارم با توجه به شروع زودرس فصل سرما و محدودیت فصل كاری اعتبارات استان ما را زودتر تخصیص دهید.
وزیر محترم ورزش! توزیع ناعادلانه اعتبارات و عدم توجه به مناطق محروم باعث شده كه همه پروژه‌های ورزشی ما راكد باشند و برای تأمین هزینه‌ هیأت‌های ورزشی هر روز دست گدایی به سوی مردم دراز كنیم.
وزیر محترم بهداشت و درمان! ضمن تشكر از اجرای طرح تحول سلامت، اما كمبود شدید پزشك عمومی به ویژه پزشك مرد در روستاها و همچنین راه‌اندازی بیمارستان شهرستان كوهرنگ و تصویب دانشكده پزشكی (بذرپاش ـ آقای عزیزی، خیلی ممنون) از انتظار به حق مردم است.
از وزیر محترم راه و شهرسازی می‌خواهم كه نسبت به تخصیص اعتبارات راه‌های اصلی و روستایی حوزه انتخابیه اهتمام جدی ورزند.
از رئیس‌جمهور می‌خواهم با توجه به سفری كه داشتند و استان ما را قطب گردشگری كشور اعلام كردند و فصل كار رو به اتمام است اعتبارات لازم را جهت اجرای این طرح مهم تخصیص دهند و ان‌شاءالله وضعیت سهام عدالت را كه مناطق محروم بیشتر از این سهام برخوردار هستند هرچه سریع‌تر روشن‌تر سازد، (نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر) به گونه‌ای كه مردم محروم به عنوان مالك واقعی از منافع سهم برخوردار باشند. والسلام‌علیكم و رحمه الله و بركاته
نایب‌رئیس ـ متشكریم.
دبیر (بذرپاش) ـ با تشكر از جناب آقای عزیزی، از ناطق بعدی جناب آقای سیدعبدالكریم ‌هاشمی‌نخل‌ابراهیمی نماینده محترم مردم شریف میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد دعوت می‌كنم كه به ایراد نطق‌شان بپردازند.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
سیدعبدالكریم هاشمی‌نخل‌ابراهیمی (میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
«ان تنصروا الله ینصركم و یثبت اقدامكم»
با سلام و عرض ادب خدمت ملت شریف ایران به ویژه مردم صبور و ولایت‌مدار شهرستان‌های میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد. آغاز سال تحصیلی جدید را به معلمان، دانش‌آموزان، اساتید، دانشجویان و طلاب تبریك عرض می‌كنم.
هفته دفاع مقدس را به مردم ایران، ایثارگران و مقام معظم رهبری تبریك عرض نموده و یاد شهدا و امام راحل را گرامی می‌دارم.
جناب آقای دكتر روحانی، رئیس‌جمهور محترم! از اقدامات انجام‌شده و در دست اجرا برای توسعه كشور و استان تقدیر و تشكر می‌نمایم. مردم شرق هرمزگان منتظر تسریع در اجرای مصوبات سفر به استان هستند.
تسریع در استقرار و ایجاد منطقه آزاد جاسك و اعلام منطقه شهری جاسك و محدوده‌ای از غرب و شرق جاسك به عنوان منطقه آزاد.
ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سیریك و میناب و بندر خشك رودان و توسعه منطقه آزاد به این مناطق در آینده و تشكیل منطقه آزاد مكران، می‌تواند روند توسعه این منطقه مهم را شتابان نماید. ما در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه هستیم. دولت محترم در لایحه برنامه ششم چند مورد مهم را مدنظر قرار دهد.
توجه ویژه به توازن منطقه‌ای و توسعه مناطق كمتر توسعه‌یافته و تأمین اعتبار ویژه برای موارد زیر در لایحه؛
۱ ـ جبران خسارت وارده به كشاورزان و باغدارانی كه از خشكسالی یا بیماری‌های گیاهی آسیب دیده و توان پرداخت اصل و سود تسهیلات را ندارند. دولت اصل و سود تسهیلات را برای اینگونه كشاورزان پرداخت نماید.
برقراری معافیت (۲۰) درصدی برای بازارچه‌های مرزی مناطق كمتر توسعه‌یافته به ویژه تیاب، سیریك،‌كوكسر و كوهستك.
۲ ـ تعیین منابع اعتباری ویژه برای آب‌رسانی و بازسازی شبكه داخلی روستاها، اكثر روستاها كه در حوزه انتخابیه اینجانب (۸۰۰) روستا وجود دارد، مشكل آب دارند، این اعتبار ویژه می‌خواهد. توصیه من این است كه از منابع اعتباری برداشته‌شده از صندوق توسعه ملی، حداقل یك میلیارد دلار به این امر اختصاص داده شود تا كل كشور مشكل آب آشامیدنی روستاها و شهرها برطرف گردد.
احداث آب‌شیرین‌كن در مناطق ساحلی، توسعه شبكه برق روستاها و احداث راه روستایی و فرعی، بهسازی روستاها و احداث واحدهای آموزشی جایگزین واحدهای تخریبی در مناطق كمتر توسعه‌یافته.
۳ـ حمایت ویژه از آموزش و پرورش و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان مناطق كمتر توسعه یافته برای امكان رقابت با سایر مناطق.
۴ ـ حمایت ویژه از ایثارگران و پرداخت مطالبات همه ایثارگران.
۵ ـ ایجاد صنایع بزرگ و اشتغالزا در مناطق كمتر توسعه‌یافته و مستعد.
تذكرات به وزرا:
جناب آقای دكتر فانی برای دیدن مسائل و مشكلات آموزشی سفری به شرق هرمزگان داشته باشید. تأمین نیروی انسانی مورد نیاز و صدور مجوز خاص برای شهرستان‌های شرق استان با توجه به كمبود (۱۰۰۰) نفری نیروی انسانی و كادر آموزشی.
افزایش سهمیه شهرستان‌های میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد در دانشگاه‌ فرهنگیان.
ایجاد نمایندگی آموزش و پرورش در بخش بندزرك و كوهستك و گافر و پارامونت، ارتقای نمایندگی آموزش و پرورش بخش جغین و توكهور به اداره.
پرداخت فوق‌العاده نوار مرزی به كلیه كاركنان آموزش و پرورش شهرستان‌های مرزی و محروم شرق هرمزگان و تجهیز كلاس‌های درس به وسایل سردكننده و هوشمندسازی.
وزیر محترم جهاد كشاورزی، جناب آقای دكتر حجتی!‌ تقاضای بازدید از منطقه كردیم منتظر بازدید حضرت‌عالی از مناطق آسیب‌دیده هستیم.
پیرو مباحثات مطرح‌شده در جلسه طرح سؤال در خصوص جبران خسارت وارده به كشاورزان و لیموكاران مینابی و رودانی ضرورت دارد میزان خسارت حداقل به میزان (۲۰۰) میلیارد تومان برآورد گردد و در لایحه بودجه سال ۹۴ پیش‌بینی شود. واگذاری مجوز صید به قایق‌ها و لنج‌های صیادی فعال در منطقه.
وزیر محترم نیرو!‌ برای دیدن مشكلات مردم در زمینه كمبود آب شرب، آب كشاورزی و نظارت بر اجرای طرح‌های آب و برق و فاضلاب و آب‌شیرین‌كن به شرق هرمزگان سفری داشته باشید.
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكی!‌ تسریع در تكمیل و راه‌اندازی بیمارستان دوم شهر رودان و تأمین لوازم و تجهیزات مورد نیاز. تسریع در تأمین نیروی انسانی و كادر پزشكی بیمارستان دوم رودان و تأمین پزشك عمومی و متخصص و آمبولانس مورد نیاز بیمارستان‌های شرق هرمزگان.
تسریع در ساخت بیمارستان سیریك و شبانه‌روزی شدن مراكز بهداشتی و درمانی جغین، بندزرك، سندرك، توكهور، كوهستك، گافر و پارامونت.
وزیر محترم راه و شهرسازی! تقدیر و تشكر از آغاز طرح‌های مهم راه و مسكن مهر در منطقه.
تسریع در آغاز بزرگراه ساحلی بندرعباس، میناب، سیریك و جاسك.
تسریع در تكمیل و بهره‌برداری از اسكله چندمنظوره سیریك.
مطالعه و احداث اسكله كرگان و بندزرك.
تسریع در توسعه و لایروبی بندر تیاب.
تسریع در تكمیل راه‌های اصلی، ‌فرعی و روستایی شهرستان‌های میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد و تأمین اعتبار ویژه برای این طرح‌ها.
تسریع در مطالعه و احداث راه‌آهن بندرعباس، میناب، سیریك و جاسك تا چابهار (بذرپاش ـ آقای هاشمی جمع‌بندی بفرمایید، ممنون).
تعیین تكلیف فرودگاه میناب و توسعه فرودگاه جاسك.
یكی از مسائل مهمی كه در منطقه وجود دارد مشكلات مربوط به مسكن مهر شهرستان‌های رودان، میناب و جاسك است.
مسائل مهمی كه به وزارت راه و شهرسازی و بانك مسكن برمی‌گردد نیازمند توجه جدی وزیر محترم هست.
والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته
دبیر (بذرپاش) ـ خیلی ممنون از جناب آقای هاشمی، از ناطق بعدی، برادر گرامی جناب آقای محمدمهدی زاهدی نماینده محترم مردم شریف كرمان و راور دعوت می‌كنم كه به ایراد نطق‌شان بپردازند.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور) ـ سلام‌علیكم
بسم‌الله الرحمن الرحیم
«هوالذی بعث فی الامیین رسولاً منهم یتلوا علیهم آیاته و یزكیهم و یعلمهم الكتاب و الحكمه و ان كانوا من قبل لفی ضلال مبین».
یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و امام راحل را گرامی داشته، از خداوند متعال مسئلت داریم كه به ما نیز توفیق ادامه راه شهدا را در خدمت به مردم و این سرزمین عطا فرماید. آرزوی طول عمر باعزت و روزافزون و سلامتی كامل برای مقام معظم رهبری داریم.
اول مهرماه آغاز سال تحصیلی در كشور است، آن را به جامعه فرهنگی، كشور معلمین عزیز پرتلاش، دانش‌آموزان آینده كشور تبریك و تهنیت عرض می‌كنم. همچنین آغاز سال تحصیلی را به جامعه دانشگاهیان كشور اعم از اعضای محترم هیأت علمی، این نخبگان و پرچم‌داران اقتصاد دانش‌بنیان و دانشجویان عزیز این فرزندان خلاق،‌ نوآور، باانگیزه و عاشق امام و رهبری و انقلاب تبریك عرض می‌كنم. تقارن هفته دفاع مقدس با آغاز سال تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌ها را به فال نیك گرفته و امیدواریم كلاس و مدرسه عشق كه در صحنه‌های مختلف دفاع مقدس شاهد بودیم با مجاهدت معلمین عزیز و اساتید گرامی در صحنه علم و فناوری و تعلیم و تربیت همچنان ادامه داشته كه عزت و عظمت كشورمان در گرو آن است.
و اما در آغاز سفر ریاست محترم جمهوری به نیویورك برای ایشان در این سفر آرزوی توفیق نموده و یقین دارم كه ایشان نماد عزت و غرور ملی در آنجا خواهند بود و به لبخندهای فریبكارانه و مغرضانه استكبار، «نه» بزرگ خواهند گفت.
و اما مسائلی در رابطه با آموزش و پرورش به مناسبت شروع سال تحصیلی؛ آموزش و پرورش مشكل ساختاری دارد و علی‌رغم اینكه حدود (۲۲) هزار میلیارد تومان بودجه آن است، اما (۹۸)‌ درصد آن صرفاً هزینه‌ جاری می‌شود. مگر می‌توان این دستگاه عظیم را با چنین وضعی اداره كرد؟ چاره‌ای نیست جز تغییر اساسی در ساختار وزارت آموزش و پرورش، ان‌شاءالله كه در این زمینه دولت و وزارت آموزش و پرورش تلاش نمایند،‌ مجلس شورای اسلامی نیز آماده همكاری در این زمینه است.
در سند بنیادین تحول آموزش و پرورش اشاره به حیات طیبه شده، برای وصول به آرمان و چشم‌انداز مورد نظر كه همان حیات طیبه است بایستی برنامه جامع تربیت و فعالیت‌های پرورشی تدوین گردد. برای آن بایستی از ظرفیت حوزه و دانشگاه و بزرگان تعلیم و تربیت بهره جست. بی‌شك توسعه و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مدارس و اجرای توسعه برنامه‌های فرهنگ قرآنی بایستی در اولویت قرار گیرند. در خصوص سند تحول بنیاد آموزش و پرورش بایستی ذكر كرد برخی موارد از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردارند. لایحه رتبه‌بندی معلمین هرچه سریع‌تر در دولت ان‌شاءالله تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد.
ارائه زیرنظام‌های برنامه، زیرنظام‌های سند تحول از واجبات است، بدون اجرا شدن زیرنظام‌ها امكان تحقق سند تحول نمی‌باشد. ان‌شاءالله با اولویت روی آن، آموزش و پرورش و شورای آموزش و پرورش كار نمایند.
با توجه به حجم وسیع مدارسی كه بایستی تخریب و مجدداً احداث شوند و یا مدارسی كه نیاز به مقاوم‌سازی و بازسازی اساسی دارند می‌طلبد كه دولت طی لایحه‌ای حدود (۱) میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را برای انجام این مهم به مجلس ارائه نماید كه خدای ناكرده در حادثه‌ای غیرمترقبه شبیه زلزله‌هایی كه در دو، سه سال گذشته شد شاهد تلفات انسانی دانش‌آموزان خود نباشیم.
توجه به حقوق بازنشستگان فرهنگی در كنار رتبه‌بندی معلمین شاغل از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخودار است.
اما حوزه علم و فناوری و آموزش عالی؛ از مقام معظم رهبری برای ابلاغ سیاست‌های كلی علم و فناوری تشكر و قدردانی می‌شود و اما حال وظیفه مجلس و دولت است كه با همكاری یكدیگر این سیاست‌ها را جنبه اجرایی دهیم. متأسفانه در لایحه بودجه سال ۹۳ برای اولین بار به میزان اعتبار پژوهشی كشور توجه نشد و از آنچه كه انتظار بود به مراتب كمتر شد، حتی با پیشنهاد كمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس برای اختصاص حداقل (۱) درصد تولید ناخالص ملی برای امر پژوهش نه مجلس و نه دولت موافقت ننمود. در حالی كه در پایان برنامه پنجم توسعه بایستی به (۳) درصد برسیم و در سیاست‌های ابلاغی اخیر مقام معظم رهبری ایشان مطالبه نمودند كه تا پایان سال ۱۴۰۴ بایستی حداقل به (۴) درصد برسد. امیدوارم كه دولت و مجلس در بررسی بودجه سالیانه به این امر مهم توجه فرمایند.
انتظاراتی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است. به برخی از آنان اشاره می‌كنم.
پیاده نمودن سند دانشگاه اسلامی و نقشه جامع علمی كشور.
اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار دادن.
اقتصاد دانش‌بنیان موتور محركه اقتصاد مقاومتی است كه بایستی شركت‌های دانش‌بنیان را تقویت نمود. امیدوارم در سال جدید تحصیلی توسعه كمی و كیفی و راه‌اندازی شركت‌های دانش‌بنیان و مراكز رشد در این دو وزارتخانه صورت بگیرد كه برای خروج از اقتصاد تك‌محور وابسته به نفت راهی جز این نیست.
پروژه‌های تحقیقاتی در این دو وزارتخانه و دانشگاه‌ها بایستی تا سرحد ممكن تقاضامحور و مأموریت‌گرا باشد كه مشكلی از مشكلات كشور حل گردد. از دولت می‌خواهم كه بودجه دانشگاه‌ها را بر اساس سرانه دانشجویی تنظیم و به مجلس ارائه كند. دانشگاه‌ها و مسؤولین آنها بایستی مراقب باشند كه دانشگاه‌ها باشگاه سیاسی احزاب نشود كه بی‌شك به روند توسعه علمی كشور آسیب خواهد زد. از ریاست محترم جمهور انتظار دارم كه هرچه سریع‌تر وزیر مورد نظر خود را به مجلس معرفی فرمایند. وزیری كه ضمن اینكه مقبولیت بالای علمی در جامعه دانشگاهی، فردی مؤمن، متعهد، ولایت‌مدار و دارای مشی معتدل بوده و بدون حاشیه باشد.
و اما مشكلات استان كرمان و شهرستان راور و كرمان؛ كمبود و نبود (بذرپاش ـ آقای دكتر خیلی ممنون جمع‌بندی بفرمایید وقت به اتمام رسیده) آب آشامیدنی در استان كرمان، خشكیدن بسیاری از چاه‌هایی كه منبع آب آشامیدنی بودند.
باغات و مزارع استان یكی پس از دیگری در حال خشكیدن است. امیدوارم كه به عنوان یك استان بحرانی در مورد مسأله آب دولت به این امر توجه فرماید. متأسفانه علی رغم اینكه استان كرمان بهشت معادن ایران و خاورمیانه است اما شهرستان‌های شمال استان از جمله كرمان، راور، رفسنجان از سنگ‌آهن گل‌گهر و مس‌ سرچشمه سهم مناسبی برای توسعه و سرمایه‌گذاری ندارند. این در حالی است كه می‌بینیم حدود (۱۵۰۰) میلیارد تومان در جایی مس می‌آید سرمایه‌گذاری می‌كند كه اصلاً توجیه و صرفه اقتصادی نداشته و كاملاً بر خلاف اقتصاد مقاومتی است.
وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به این موضوع رسیدگی جدی فرمایید تا نمایندگان استان ناچار نشوند از راه دیگری آن را پیگیری كنند (نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر).
حضور اتباع بیگانه غیرمجاز در استان مشكل جدی است، مواد مخدر و ترانزیت قاچاق از استان كرمان از معضلات اصلی است. بیكاری مردم در ذوب آهن، هجد و حتی بیمه قرار ندادن آنها از مشكلات جدی است. صندوق بازنشستگی فولاد، این مربوط به استان كرمان نیست مربوط به سراسر كشور است. (نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر) بازنشستگان آنها در عسر و حرجند و هر روز به دنبال حقوقشان هستند، ان‌شاءالله كه در این زمینه كار بشود. مسائل متعددی راجع به حوزه انتخابیه من بود. راور، چتررود، راین، گلباف، شهداد، بخش مركزی، ماهان به صورت كلی می‌گویم بیكاری بیداد می‌كند، كمبود آب بیداد می‌كند، مواد مخدر در این حوزه‌ها یك مشكل اساسی است. ان‌شاءالله كه همه مسؤولین دست به دست هم بدهند و بشود كاری كرد.
در پایان از وزارت محترم راه و شهرسازی انتظار داریم كه جاده مربوط به راور، دیهوك را (بذرپاش ـ خیلی ممنون آقای زاهدی دست شما درد نكند) به خوبی انجام بدهند كه مشكل جدی دارد. طلب پیمانكاران را هم بدهند. بسیاری از كارهای استان خوابیده به لحاظ...
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكریم، اگر این‌طوری باشد و رعایت نكنند، میزان اضافه صحبت را حداقل اعلام بكنند. دوستان دقت كنند.
دبیر (بذرپاش) ـ از ناطق بعدی برادر گرامی جناب آقای احمد بخشایش‌اردستانی نماینده محترم مردم شریف اردستان دعوت می‌كنم كه به مدت پنج دقیقه به ایراد نطقشان بپردازند.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
احمد بخشایش‌اردستانی (اردستان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
صحبت من راجع به این است كه چرا چاپلوسی در جامعه ما شیوع پیدا كرده است؟ چرا جامعه ما به سمت آزادی منفی حركت می‌كند؟ ما آزادی را دو نوع تقسیم می‌كنیم؛ آزادی منفی و آزادی مثبت.
هان آرن می‌گوید؛ انقلاب فرانسه قرین آزادی منفی است چون مردم دنبال معیشت بودند. هر جا مردم دنبال معیشت و ابزار اقتصادی باشند یعنی آزادی منفی ولی انقلاب امریكا قرین انقلاب مثبت بود چون مردم دنبال تفكر بودند. در قرآن آزادی منفی و مثبت، آزادی منفی حركت به سمت نفس ام‍‍ّاره است و حركت به سمت نفس لوّامه، نفس مطمئنه آزادی مثبت است، شاخصش هم عدالت و صداقت است. بنابراین سؤال من این است چرا جامعه دچار شایعه می‌شود، چاپلوسی می‌شود، تملق می‌شود؟ پاسخ؛ نخبگان ما مشكل دارند. توضیح؛
شبی با دل بیان كردم حدیث عشق و دلتنگی
غریوی پرصلابت زد رها كن باده رنگی
سطوح جان بشوی از معصیت در چشمه كوثر
بزن حبل‌المتین را با دو دست خویش چنگی
برادران! غرب توانسته است بین گزاره‌های اعتقادیش و نتایج حاصل از آن رابطه منطقی برقرار سازد. گزاره‌های غربی راجع به انسان ساده است، سطحی است. می‌گویند انسان حیوان ابزارساز است، انسان تكنولوژی‌ساز است. در عوض توانسته‌اند در فرایند تعلیم و تربیتشان، شهروندان صنعتی، دموكرات و سفید با مدیرانی پاسخگو و با ظرفیت متناسب با گزاره‌های سطحی‌شان تربیت كنند. آنها با پرداخت به موقع مالیات خود بر اساس قانون شفاف، دورویی و نفاق و رودربایستی را به حداقل رساندند. در این راستا قوه قضائیه‌شان پاسخگو، شفاف و بیشترین نقش را ایفا می‌كند.
ما در جمهوری اسلامی اعتقاد داریم انسان حی متأله است. یعنی انسان مبداء دارد، انسان معاد دارد پس چرا نمی‌توانیم میوه كامل آن را بچشیم؟ چرا نمی‌توانیم ابوعلی سیناها را در ایران رشد بدهیم؟ چه تفاوتی بین ما و غرب وجود دارد؟ چرا آنها در نظریه‌پردازی سطحی‌اند ما در نظریه‌پردازی عالی هستیم اما ما در مفهوم‌سازی ابزاری كمتر راهبرد داریم.
قرآن در سبك زندگی ما را به علم‌محوری مدیریت می‌كند «لاتقف ما لیس لك به علم» یعنی در قضاوتها از توهمات دور‌ی بجوییم، بر حجیت قطعی تأكید كنیم اما این‌طور نیستیم چرا این‌طور نیستیم؟ جامعه ما دچار هیجانات سیاسی است، دچار توهم فساد اقتصادی است. بالاخص در بین مقاماتی كه با ثروت و قدرت رابطه ایجابی دارند. عدم برخورد قاطع با پدیده فساد و رانت‌خواری، وجود رشوه برای كار چاق‌كنی و توهم شیوع آن رنج می‌برد، چاره كار كجاست؟ آیا این وضعیتی كه شیوع دارد ناشی از قوانین دو پهلو، تكراری و مرتبط با قوه مقننه است؟ آیا وضعیت نظارتی مجلس ضعیف است؟ آیا مصلحت‌اندیشی‌های بی‌مورد كه منافع فردی و گروهی جای مصالح ملی را می‌گیرد در این رابطه بی‌تأثیر نیست؟ آیا ضعف پاسخگویی قوه قضائیه كه باید قاطعانه باشد، باید شجاعانه باشد، باید علم‌محورانه باشد، ظرفیت خودش را باید افزایش بدهد ضعف نیست؟ آیا این وضعیت ناشی از استفاده از مدیران ضعیف، معمّر در قوه مجریه كه خودشان را ژنرال می‌دانند نیست؟
مقام رهبری در سخنرانی ۷/۳/۹۲ فرمودند: «نخبگان سه قوه به مثابه قله جامعه هستند آنچه از قله می‌جوشد و می‌تراود بر دامنه و اطراف آن سرازیر می‌شود». رفتار مردم و سوق‌دادن آنها به عدم دورویی و نفاق، عدم چاپلوسی، عدم رودربایستی و تحفظ را ناشی از رفتار بزرگان و نخبگان می‌دانند پس چرا جامعه ما از دورویی و چاپلوسی و گاهی نفاق در رفتارها رنج می‌برد؟
امام علی در فرمانش به مالك می‌گوید: «مالك! من تو را به سرزمینی می‌فرستم كه پیش از تو دولت‌های زیادی بودند در آنها عدل و ستم وجود داشته»، اما نمی‌گوید چون قبلاً حكومت اسلامی نبوده همه‌شان ظالم هستند قبلی‌ها هم خوب و بد داشتند. ملاك خوب و بد بودن برای امام عدل است و شاخص امام برای عدل نگاه مردم است. در ادبیات سیاسی این نگاه امام علی به رئالیزم قدرت در بستر اخلاق تعبیر می‌گردد.
امام می‌‌فرماید: «در واقع مردم به رفتار تو چنان می‌نگرند كه تو در رفتار فرمانروایان پیش از خود می‌نگری. آنها (بذرپاش ـ آقای دكتر خیلی ممنون، جمع‌بندی بفرمایید) درباره تو همان می‌گویند كه تو درباره آنها می‌گویی».
نكته دیگر اینكه امام علی می‌فرماید: «مالك! مردم در جامعه دو دسته‌اند یا در آفرینش با تو برابرند یا در مقوله دین با تو برادرند». یعنی سقف نگاه امام به مردم برادری است، كف آن برابری است. در این راستا نباید جناح‌گرایی، قبیله‌گرایی و تعصب و پارتی‌بازی در حل و فصل امور مردم به نگاه دولتمردان حاكم بشود.
«مالك نگو چون من مسلط بر امور هستم، فرمان می‌دهم اطاعت می‌خواهم و منتقدان را از دایره حكومت به انحاء مختلف بیرون بزنی». فرد مستبد دماغش بزرگ می‌شود، جبار می‌شود، متكبر می‌شود، دلش می‌میرد. وقتی دلش مرد، دین مردم و بنیان‌های آن سست می‌شود و نفاق و چاپلوسی رشد می‌كند و استمرار دولت با موانع روبرو می‌شود.
امام مردم را به دو دسته تقسیم می‌كند: خواص و عوام (بذرپاش ـ آقای دكتر خیلی ممنون) و بیشترین توهین و بیشترین اتهامش را به خواص و می‌فرماید: «مالك خواص بار سنگینی بر دوش دولت و والی می‌گذارند» (نایب‌رئیس ـ آقای دكتر خیلی متشكریم) خواص پارتی‌بازی می‌كنند، لابی‌گری می‌كنند، خواسته‌هایشان زیاد است. می‌خواهند همه چیز وفق مرادشان باشد، پرونده‌هایشان باید سریع رسیدگی بشود. به هنگام دشواری هم خواص از هر گروه دیگر ناشكیباتر هستند.
جمهوری اسلامی مردم‌سالاری را به عنوان پرچم و ترجمان خودش الگو قرارداده است. این مردم حق دارند قوه قضائیه قوی داشته باشند. این مردم حق دارند قوه قضائیه‌شان سریع در بررسی باشد، شفاف در پاسخگویی باشد. علم‌محور باشد، فشل نباشد، رشوه نباشد، رودربایستی نباشد. در این صورت اگر چنین باشد آن وقت رؤسای این قوه قبلی‌ها را به تحویل خرابه و ویرانه به نفر بعد متهم نمی‌كنند.
یك نكته راجع به اردستان چون من اردستانی‌ام (نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر) اردستان آن قدر محروم است كه من نمی‌توانم مباحثش را بگویم خدانگهدار شما.
نایب‌رئیس ـ متشكریم.
دبیر (بذرپاش) ـ خیلی ممنون از جناب آقای بخشایش، از ناطق آخر برادر گرامی جناب آقای محمد حسن‌نژاد نماینده محترم مردم شریف مرند و جلفا دعوت می‌كنم.
محمد حسن‌نژاد (مرند و جلفا) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و ادب خدمت ملت بزرگ ایران، نمایندگان محترم به خصوص همشهریان عزیزم در شهرستان‌های مرند و جلفا و سلام و درود خدمت مقام معظم رهبری و آرزوی طول عمر توأم با سلامتی و عزت. هفته دفاع مقدس را گرامی می‌دارم و یاد و خاطره شهدایی كه رفتند تا ما سربلند باشیم ملت بزرگی باشیم و سلام و درود به روح امام شهدا نثار می‌كنم.
امروز مصادف است با بازگشایی مدارس و این روز را تبریك می‌گویم و تشكر می‌كنم از همه معلمان و فرهنگیان و مدیرانی كه بازگشایی مدارس را آماده‌سازی كردند و آرزو دارم كه این دانش‌آموزان عزیز روزی مدیران مدبری برای این مملكت باشند.
قبل از اینكه وارد مباحثم بشوم از صدا و سیما به خاطر پخش گزارش مستند «یك سال تجربه در خصوص مذاكرات هسته‌ای» تشكر می‌كنم و چون جناب آقای دكتر ظریف الان مشغول مذاكرات هستند و جناب آقای دكتر روحانی رئیس‌جمهور محترم هم در نیویورك تشریف دارند و مصادف با هفته دفاع مقدس است، عاجزانه خواهش می‌كنم این گزارش را ملاحظه كنند و در مذاكرات عادی این یك سال گذشته را به قول معروف مدنظر قرار بدهند و از حقوق حقه ملت كوتاه نیایند.
من در خصوص مسائل ملی ابتدا تشكر می‌كنم از اقدامات دولت تدبیر و امید در خصوص كنترل تورم، ثباتی كه در نرخ ارز به وجود آمد و سرمایه‌گذاری را تسهیل كرد. اقداماتی كه در بخش پزشكی و تأمین درمان پزشكی اتفاق افتاد ولی متأسفانه بخش‌های زیادی اقدامی صورت نگرفته است. سهام عدالتی كه می‌توانست كمك‌حال دولت و مردم باشد، وبال گردن دولت و مردم شده و خواهش ما این است كه هر چه سریع‌تر با آزادسازی سهام عدالت هم مردم به پول خودشان برسند هم دولت به طلب خودش از سهام عدالت برسد. بورس و بازار سرمایه كه دماسنج اقتصادی كشور است به حال خودش رها شده است. بورس وضع و اوضاع خوبی ندارد و این نشانگر حال زار اقتصاد كشور است.
در زمینه خروج از ركود هیچ اقدامی نمی‌بینیم و عملاً این لایحه‌ای كه تقدیم مجلس شده، شریك جرم كردن مجلس در ضعف عملكرد دولت است و الا برای خروج از ركود سیاست‌های پولی و مالی در اختیار دولت است، لازم نیست مجلس را شریك خودش قرار بدهد.
بدهكاران بانكی همچنان در قالب اسم و شعار باقی مانده‌اند و هر روز هم بیشتر می‌شوند و حجم بدهی‌ها بزرگتر. با افزایش سرمایه بانكها كه می‌توانستیم كمك حال تولید و تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی باشیم همچنان در گیر و دار بوروكراسی باقی مانده است. یارانه نقدی بدتر از گذشته در حال اجرا است و هیچ بهبودی در توزیع یارانه نقدی و پرداخت سهم دولت صورت نگرفته و انتظار ما این است كه دولت تدبیر و امید تدبیری كند تا امید ما بیش از این ناامید نشود!
یك گلایه هم در خصوص تبصره (۲۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ هم از دوستان سازمان معاونت نظارت راهبردی و كمیسیون برنامه و بودجه دارم. در همین مجلس قرار شد به خاطر تغییری كه در بودجه اتفاق افتاده و این پروژه‌های (۸۰) درصد و حذف پروژه‌هایی كه اتفاق افتاده بود در قالب تبصره (۲۲) با پیشنهاد نمایندگان این ردیف‌های حذف‌شده جبران بشود. متأسفانه نه به پیشنهاد نمایندگان ارزشی داده شد نه بودجه‌ای تخصیص داده شد به خصوص استان‌های شمال غرب و مناطق سردسیر كه فصل كاری هم تمام شد عملاً این تبصره دیگر به درد نمی‌خورد.
اما در خصوص مسائل استانی و شهرستانی با وجود اینكه با همت مدیران اجرایی كارهای زیادی اتفاق افتاده و از مردم شریف شهرستان‌های مرند و جلفا تشكر می‌كنم كه با حمایت‌هایشان همیشه مشوق بودند ولی باز مشكلات زیادی باقی مانده كه باید بگوییم. واقعاً دیگر از به كار بردن اسم دریاچه ارومیه خجالت می‌كشم. از بس گفتیم و كاری نشد، دیگر چوپان دروغگو شدیم. به قول معروف «گل كم بود به سبزه نیز آراسته شد».
 آذربایجان خیلی پیشرفت كرده بود با خشكاندن دریاچه ارومیه دیگر واقعاً این لطف دولت در حق مردم آذربایجان (بذرپاش ـ آقای دكتر خیلی ممنون، لطفاً جمع‌بندی بفرمایید) تكمیل شد. دو دقیقه هم نشد فكر كنم اضافات بقیه را از ما كم می‌كنید نه؟
نایب‌رئیس ـ چهار دقیقه و پنجاه و چهار ثانیه شد، بفرمایید.
حسن‌نژاد ـ پس اجازه می‌خواهم تیتروار بعضی‌ها را بگویم. (نایب‌رئیس ـ بفرمایید) در خصوص انتقال آب ارس هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد. علی‌رغم وعده‌های وزیر و اتفاقاتی كه می‌افتد می‌آیند، قول می‌دهند، كلنگ‌زنی می‌كنند ولی متأسفانه در (۵)، (۶) كیلومتری رود ارس روستاهای ما با تانكر آبرسانی می‌شوند. راههای شهرستان‌های مرند و جلفا علی‌رغم وعده وزیر كه حضور داشتند، قول تخصیص بودجه دادند هر روز جاده مرگ است.
وزارت ورزش و جوانان كه به وزارت پرسپولیس و استقلال تبدیل شده است عملاً در استان آذربایجان شرقی تعطیل است و حتی به خاطر كم‌كاری مدیركل، پولها و ردیف‌هایی كه تخصیص داده شده است، دارد برگشت می‌خورد. وضعیت نابسامان محیط زیست در استان ما كه عملاً هم محیط ایست شده نه می‌گذارند كاری انجام بدهیم نه بهبودی در وضعیت محیط زیست استان اتفاق می‌افتد. تا می‌خواهی كاری انجام بدهی، صنعتی، شهرك صنعتی اتفاقی بیفتد، محیط زیست مخالفت می‌كند ولی هر روز هم می‌بینیم كه از حیات وحش و محیط زیست استان وضعش دارد وخیم‌تر می‌شود.
چون گفتید تمام شده من از این وقت اضافی هم كه به ما دادید، تشكر می‌كنم. در آخر از دوستان كمیسیون برنامه و بودجه تشكر می‌كنم كه مهمان ما بودند و به شهرستان‌های مرند و جلفا تشریف آوردند. والسلام‌علیكم و رحمه الله و بركاته
نایب‌‌رئیس ـ خیلی متشكرم.
۹ ـ اعلام وصول یك فقره طرح
نایب‌رئیس ـ اعلام وصول را بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ جناب آقای رئیس! طرحی به صورت عادی اعلام وصول می‌شود.
ـ طرح اصلاح موادی از وظایف دیوان محاسبات كشور به صورت عادی اعلام وصول می‌شود.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر هستم. مثل اینكه یكی از میهمانان تشریف آوردند را تشكر بكنیم.
دبیر (صادقی) ـ جمعی از اعضای تعاونی‌ها و جامعه صیادی استان هرمزگان میهمانان خانه ملت و جناب آقای هاشمی‌نخل‌ابراهیمی نماینده محترم میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد هستند كه به این عزیزان خیرمقدم عرض می‌كنیم. خیلی خوش آمدید ان‌شاءالله موفق باشید، بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، جناب آقای دهقانی‌نقندر همان جا تشریف دارند، جناب آقای منادی‌سفیدان هم این طرف تشریف دارند.
(ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن)
نایب‌رئیس ـ آقای فرهنگی بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن در مواردی كه به كمیسیون ارجاع شده بود در موارد قبلی چند نكته را باید ذكر بكنیم:
یكی اینكه كلمه «توسط» در سطر دوم تبصره (۳) بند (۴۴) افتاده كه ماده (۱۶۹) را اصلاح كرده، می‌شود «توسط سازمان امور مالیاتی» جنبه ویرایشی دارد و همچنین در انتهای پاراگراف دوم تبصره (۵) همین بند فعل «به ثبت برسانند» صحیح است كه آن هم اصلاح شد. (نایب‌رئیس ـ متشكر) در بند (۵۶)، آقایان پیشنهاد حذفی مطرح می‌كنند؟ آقای قاضی‌پور، آقای محجوب، آقای پورابراهیمی...
نایب‌رئیس ـ ظاهراً مطرح نمی‌كنند.
دبیر (فرهنگی) ـ مثل اینكه آقای پورابراهیمی مطرح می‌كنند.
نایب‌رئیس ـ آقای پورابراهیمی بفرمایید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای دكتر فرهنگی! من در خصوص بند (۵۶) پیشنهاد جایگزین دادم، پیشنهاد چاپی ما در صفحه (۵) هست؟
دبیر (فرهنگی) ـ پس آن را مطرح می‌فرمایید. (پورابراهیمی‌داورانی ـ بله) پیشنهاد چاپ‌شده جناب آقای پورابراهیمی كه در صفحه (۵) چاپ شده است.
پورابراهیمی‌داورانی ـ آقای دكتر فرهنگی! ما در آنجا پیشنهادمان این بوده در خصوص موضوع موادی كه در بند (۵۶) آمده مطرح شده كه ما در سه بخش بیاییم افرادی كه مشمول پرداخت‌های مالیاتی می‌شوند را برای بحث خروج از كشور عددهایی در نظر بگیریم كه این عددها مبنای امكان خروج از كشورشان باشد. ما در قانون بودجه و همچنین در موضوع پیشنهادی كه در كمیسیون ویژه اصل (۴۴) مطرح كردیم این مواد را افزایش دادیم. الان اینجا دوستان آمدند پیشنهاد دادند برای اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی ذی‌ربط از (۲۰) درصد سرمایه ثبت‌شده و یا مبلغ (۵) میلیارد ریال، سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی از (۱۰) درصد سرمایه ثبت‌شده و یا (۲) میلیارد ریال و سایر اشخاص حقیقی از (۱۰۰) میلیون ریال جایگزین عبارت «ده میلیون ریال» می‌شود. اینكه ما این عددها را افزایش دادیم و به جای (۱۰) میلیون ریال آوردیم، جای تشكر دارد. كمیسیون هم نظر مساعد داد ما هم از سازمان امور مالیاتی كه همكاری كرد، تشكر می‌كنیم كه این افزایش انجام شده است.
پیشنهاد ما افزایش بیش از این است. شما این عددهایی كه الان مدنظر قرار می‌دهید با توجه به بحث سرمایه ثبتی كه آنجا هم اعمال شده خیلی از موارد الان بنگاه‌های بزرگ ما دچار مشكل هستند به دلایل مختلف اگر پرداختی نتوانند انجام بدهند از كشور ممنوع‌الخروج می‌شوند این به نفع اقتصاد كشور ما نیست. معمولاً اینها هم اشخاصی هستند كه انتصاب دارند یعنی مالكیت بنگاه‌های اقتصادی را ندارند. شما دهها شركت بزرگ اقتصادی در كشور دارید كه مدیرعامل‌های آنها مالكین آن شركتها نیستند اصلاً بعضی وقتها برایشان مهم نیست كه شما اگر ممنوعیت مالیاتی می‌دهید، ممنوعیت خروج از كشور را بابت مالیات می‌دهید چه اتفاقی برای آن شركتها می‌افتد؟ ببینید! من خواهش می‌كنم این را عنایت بكنید. بزرگترین مجموعه شركت‌های بزرگ اقتصادی ما بعضاً به خاطر اختلاف‌های مالیاتی كه عددهایش به مراتب از این بیشتر است، ممنوع‌الخروج می‌شوند و این به اقتصاد كشور صدمه می‌زند.
حاج‌آقای ابوترابی! پیشنهادی كه ما در صفحه (۵) چاپ كردیم این مبالغ را به دو برابر افزایش دادیم. یعنی برای بخش اول پیشنهاد دادیم به جای (۵) میلیارد ریال به (۱۰) میلیارد ریال، به جای بخش دوم از (۲) میلیارد ریال به (۵) میلیارد ریال و به جای (۱۰۰) میلیون، عدد (۵۰۰) میلیون را ارائه كردیم. بنابراین پیشنهاد ما افزایش میزان عددهایی است كه علی‌رغم افزایشی كه در كمیسیون داشته مجدداً افزایش پیدا بكند و یك مقداری فضای اقتصادی كشور را تسهیل بكند.
لازم به ذكر است در قانون بودجه و در كمیسیون اصل ویژه، كمیسیون ویژه اقتصادی مجلس هم این موضوع بحث شد یك میانگین (۴۰۰) میلیون نهایی شد. یعنی اگر ما بخواهیم آن را هم مبنا قرار بدهیم این عددها نسبت به آن خیلی پایین‌تر است. در هر صورت پیشنهاد ما این است كه اگر نمایندگان محترم صلاح می‌دانند در خصوص بند (۵۶) كه در ماده (۲۰۲) این قانون به آن اشاره شده، عددها را ما به دو برابر افزایش بدهیم و انجام فعالیت‌های اقتصادی در كشور را به واسطه ممنوعیت خارج شدن فعالان اقتصادی و مدیرانی كه می‌توانند در فضای اقتصادی كشور كار بكنند، سهولت بدهیم.
نایب‌رئیس ـ متشكریم.
دبیر (صادقی) ـ خیلی متشكر، مخالف جناب آقای میرمحمدی هستند، بفرمایید.
سیدمحمدحسین میرمحمدی (گلپایگان و خوانسار) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض خداقوت خدمت همكاران محترم، اول مهر و روز بازگشایی مدارس را و همچنین هفته دفاع مقدس، سالروز دفاع مقاومت مردم ایران اسلامی را گرامی می‌داریم.
در ارتباط با پیشنهاد همكار عزیز جناب آقای دكتر پورابراهیمی برای افزایش این مبلغی كه در بند (۵۶) آمده، همكاران محترم عنایت بفرمایید، ببینید! اساساً ماده (۲۰۲) چه می‌گوید؟ ماده (۲۰۲) به وزارت امور اقتصاد و دارایی یا سازمان امور مالیاتی اجازه داده كه از خروج بدهكاران مالیاتی كه میزان بدهی قطعی آنها از (۱) میلیون تومان بیشتر است، جلوگیری كنند. ما در ارتباط با اصلاحیه قانون مالیاتی كه در كمیسیون اقتصادی آمد یكی از دغدغه اعضای كمیسیون همچنین فعالان بخش اقتصادی در بخش‌های غیردولتی این بود كه این اصلاح بشود. این عددی را كه اینجا آورده شده و پیش‌بینی شده، افزایش چندصد برابری است یعنی (۱) میلیون تومان را ما به (۵۰۰) میلیون تومان در مورد اشخاص حقوقی آوردیم، در مورد اشخاص حقیقی به (۲۰۰) میلیون تومان افزایش دادیم. این كاری كه صورت گرفته، این عددی را كه ما اینجا به این رسیدیم با نظر موافق بخش خصوصی بوده است یعنی هم اتاق بازرگانی، هم اتاق تعاون و هم مركز پژوهشها با توافق سازمان مالیاتی به این عدد رسیدیم.
اینكه ما بیاییم ‌بگوییم درآمد مالیاتی باید تحقق پیدا كند، چگونه تحقق پیدا كند؟ اینكه ما بیاییم اجازه بدهیم، فرض بفرمایید به پیشنهاد جناب آقای پورابراهیمی بخواهیم رأی بدهیم كه (۱) میلیارد تومان بشود آخر كسی (۱) میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد آن وقت اجازه خروج از كشور داشته باشد. بالاخره ما برای اینكه بتوانیم مالیات را وصول كنیم، حقوق حقه دولت را وصول كنیم باید یك ابزار نظارتی، ابزار انضباطی داشته باشیم. آن عددی كه در ماده (۲۰۲) بود عددی بود كه باید حتماً افزایش پیدا می‌كرد. پیشنهاد عددی كه الان هست عددی است كه واقعاً عدد بسیار قابل توجهی است. یعنی باید دغدغه ما، عزم مجلس بر این باشد كه به گونه‌ای تدبیر و مدیریت كند كسانی كه به هر حال بدهكار مالیاتی هستند تا یك رنج (range) قابل قبولی برای خروج از كشور مشكلی نداشته باشند و اگر هم ما بیاییم بخواهیم این عدد را افزایش بدهیم قطعاً ممكن است خیلی از افراد از این قضیه به عنوان فرار مالیاتی استفاده كنند، آن وقت اینجا چه تضمینی است؟
به نظر می‌رسد كه این عدد، عدد كارشناسی است یعنی قطع و یقین چون در كمیسیون بحث شد. خود جناب آقای پورابراهیمی هم حضور داشتند، فعالان بخش اقتصادی هم حضور داشتند لذا با پیشنهاد افزایش این مبلغ به شدت مخالفیم و از همكاران محترم خواهشمندیم كه به پیشنهاد افزایش این مبلغ رأی منفی بدهند، تشكر.
دبیر (صادقی) ـ موافق جناب آقای خسروی هستند، بفرمایید.
علیرضا خسروی (سمنان و مهدی‌شهر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
سؤال ما این است كه آیا ممنوع‌الخروج بودن می‌تواند به عنوان یك راهكار باشد و آیا یك راهكار نهایی است یا نیست؟ ما اصل ممنوع‌الخروج بودن را قبول كردیم، ما گفتیم سقفش را بالاتر ببریم. خیلی از اتفاقاتی كه در حوزه اقتصاد می‌افتد به شرایط جانبی بستگی دارد كه اصلاً مدیران شركت در آن دخیل نیستند.
برادران عزیز، خواهران گرامی! یادتان هست آن زمانی كه تغییراتی در ارز اتفاق افتاد كه هنوز هم كه هنوز است بعضی از بنگاه‌های اقتصادی تبعات آن را دارند پرداخت می‌كنند. آن اصلاً در این موضوع خیلی مؤثر نبود. حالا یك فردی، یك مدیر شركتی به خاطر یك اتفاقاتی كه افتاده كه اصلاً خودش هم دخالتی نداشته بیاید ممنوع‌الخروج بشود ما می‌گوییم این سقف را بالاتر بگذارید. اگر حداقل او دارد خارج می‌رود و برمی‌گردد. دارد یك صنعت جدید را می‌آورد، دارد یك تكنولوژی جدیدی را می‌آورد. خارج رفتن ایشان این تبعات اقتصادی را برای ما در پی خواهد داشت.
ضمن اینكه شما در ماده (۲۰۲) آمدید گفتید اگر كسی به یك نحوی خروج از كشورش اتفاق افتاد در بند (۶۴) ماده (۲۷۴) آمدید گفتید كه به حبس درجه (۶) محكوم می‌شود. آمدید تقریباً یك تبعات خیلی بدی را برایش دیدید. حالا به یك نوعی آمد خروج از كشور برای ایشان اتفاق افتاد این حبس درج (۶) كه شما برایش پیش‌بینی كردید به نظر می‌رسد كه یك مقدار خارج از ذهن باشد.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای خسروی! شما در مورد پیشنهاد آقای پورابراهیمی صحبت می‌فرمایید؟
خسروی ـ بله.
دبیر (فرهنگی) ـ ایشان پیشنهادشان در بند (۵۶) است.
خسروی ـ بله، همان است. توضیح آن بند به ماده (۲۷۴) برمی‌گردد.
دبیر (فرهنگی) ـ چون ایشان فقط گفته عدد تغییر كند، بفرمایید.
خسروی ـ ما موافق این هستیم كه سقف ممنوع‌الخروج بودن را مقداری ما بالاتر بیاوریم كه دست بنگاههای اقتصادی، دست مدیران اقتصادی مقداری بازتر باشد. ضمن اینكه احترام می‌گذاریم ممنوع‌الخروج بودن به عنوان یك راهكار پذیرفته است اما نمی‌تواند همه آن راهكار باشد. ارتباط آن به بندهای دیگر و آن تدابیری كه شما در بندهای پایین‌دست دیدید یك مقدار كار را سخت می‌كند. ممنون و متشكر.
نایب‌رئیس ـ متشكریم، كمیسیون موافقید یا مخالف؟ بگذارید آقای عسكری از طرف شما توضیح بدهند. بفرمایید.
علی عسكری (رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
نمایندگان محترم عنایت بفرمایند! این بند به این دلیل به كمیسیون برگشت داده شد كه در متن قبلی عدد ممنوع‌الخروجی (۴۰) میلیون تومان بود. مجلس به كمیسیون ارجاع داد كه چون (۴۰) میلیون تومان برای فعالیتهای مختلف اشخاص حقوقی و حقیقی یكسان است بروید این را متناسب با فعالیت اقتصادی و مشمولین قانون تنظیم كنید كه یكسان نباشد. وقتی به كمیسیون برگشت در كمیسیون بحثی كه شد این بود كه بیاییم این بحث ممنوع‌الخروجی را به سه طبقه تقسیم كنیم؛ یكی برای اشخاص حقوقی دارای پروانه بهره‌برداری كه معادل آن چیزی كه در قانون بودجه (۵۰۰) میلیون تومان تصویب شده بود فرمودند كه پس این عدد معادل قانون بودجه بشود (۵۰۰) میلیون تومان.
در قانون فعلی بیش از (۱) میلیون تومان برای همه اشخاص مشمول ممنوع‌الخروجی می‌شود و می‌دانیم كه (۱) میلیون تومان امروز در كشور ارزش ندارد. بنابراین برای اشخاص حقوقی (۵۰۰) میلیون تومان شد، برای گروه دومی كه اشخاص حقوقی‌ای هستند كه فعالیت تولیدی دارند منتها فعالیت تولیدی آنها در بخش اقتصاد به عنوان فعالیت متوسط تلقی می‌شود قرار شد كه عدد (۲۰۰) میلیون تومان باشد و برای اشخاص حقیقی كه عمدتاً مشاغل هستند (۱۰) میلیون تومان شد. واقع آن شما در نظر بگیرید اشخاص حقیقی وقتی كه می‌گوییم (۱۰) میلیون تومان بیش از (۹۰) درصد اشخاص حقیقی الان مالیاتشان در سال زیر (۱۰) میلیون تومان است. یعنی (۹۰) درصد اینها كه مالیاتشان زیر (۱۰) میلیون است حتی اگر مالیات ندهند ممنوع‌الخروج نمی‌شوند.
اگر این عددها را به سقف بالاتری ببریم تقریباً موضوعیت ممنوع‌الخروجی منتفی می‌شود. من خواهشم این است كه به عنوان یك عامل بازدارنده براساس همین رقمهایی كه در كمیسیون بررسی شد و به نتیجه رسید رأی بدهید و ان‌شاءالله بتوانیم همین چارچوب را رعایت كنیم و انجام دهیم. بنابراین با تغییر اعداد مخالفیم.
نایب‌رئیس ـ متشكرم، آقای فرهنگی! پیشنهاد را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ در بند (۵۶) سه نفر از همكاران پیشنهاد كرده‌اند كه نصاب‌ها به ترتیب به (۱۰) میلیارد ریال، (۵) میلیارد ریال و (۴) میلیون ریال افزایش یابد. البته افزایش نصاب به معنای كاهش محدودیت و ممنوعیت است.
نایب‌رئیس ـ حضار ۱۹۸ نفر، همكاران محترم اعلام رأی بفرمایند. كمیسیون و دولت مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید من قرائت كنم؟
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بند (۵۶) ـ در ماده (۲۰۲) این قانون عبارت «برای اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی ذی‌ربط از (۲۰) درصد سرمایه ثبت شده و یا مبلغ (۵) میلیارد ریال، سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی از (۱۰) درصد سرمایه ثبت شده و یا (۲) میلیارد ریال و سایر اشخاص حقیقی از (۱۰۰) میلیون ریال» جایگزین عبارت «(۱۰) میلیون ریال» می‌شود.
در بند (۶۴) آقای عبدی و آقای محجوب پیشنهاد حذف دارند، كدام مطرح می‌فرمایید؟ ایشان قبل از حضرت‌عالی اعلام فرموده بودند.
محجوب ـ آقای عبدی مطرح می‌كنند.
نایب‌رئیس ـ جناب‌عالی پیشنهاد دارید؟ حذف جزء است اجازه دهید حذف كل را بحث كنیم. بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای عبدی بفرمایید.
ایرج عبدی (خرم‌آباد و دوره) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض تبریك فرارسیدن اول مهر و شروع سال تحصیلی برای دانش‌آموزان، دانشجویان و فرهنگیان عزیز و آرزوی توفیق برای این عزیزان.
من خلاصه عرضم را خدمت همكاران عزیز عرض می‌كنم.
نایب‌رئیس ـ اجازه بفرمایید آقای عبدی. چه می‌فرمایید؟ (پورابراهیمی‌داورانی ـ لوح را پاك نكردند) پاك كردند. بفرمایید.
عبدی ـ‌ ببینید عزیزان! وضعیت فعالیتهای اقتصادی كشور را همه شما در جریانید و اطلاع دارید. در همین شرایط الان كاركردن برای فعالین اقتصادی در بازار آشفته اقتصادی ما كار سختی است. اینكه ما به شیوه‌ای عمل كنیم كه تصور شود دولت به هر شیوه‌ای می‌تواند در كار اقتصادی دخالت كند. در یك چشم به هم زدن قیمت ارز چند برابر می‌شود، معادلات اقتصادی كشور و بنیادهای اقتصادی كشور به هم می‌خورد. سرمایه‌گذار از آینده سرمایه‌گذاری خود اطمینان ندارد. بعد شما بیایید زمینه خیلی شفافی را برای بخش خصوصی تعریف كنید كه با آن در بندهایی كه آمده اگر دقت كنند برای همه این بندها می‌شود اعمال مجرمانه پیدا كرد و آن وقت بازاری را، سرمایه‌گذار را، فعال اقتصادی را در این بند به اشد مجازات محكوم كنیم این واقعاً زمینه را برای كار اقتصادی از بین می‌برد. یك ترسی را بر بازار اقتصادی ایران ایجاد می‌كند.
اگر این بند تصویب شود، با اینكه همین الان همه مستحضرید اصلاً از اینكه كسی بخواهد مالیات بدهد و در جریان باشد و اداره مالیاتی بخواهد مالیات بگیرد گریزی وجود ندارد. در خیلی از موارد از قبیل صدور حواله‌جات، از طریق اطلاعات بانكی و از طرق مختلف امكان دسترسی به فعالیتهای اقتصادی مردم وجود دارد. اینكه ما بخواهیم بگوییم شما ملزم هستید دفترت را تعیین كنی، شما ملزمید زیرساختها را برای ما ایجاد كنی، شما ملزمی كه شیوه‌های اقتصادی را به شیوه‌ای انجام بدهی كه مأمورین مالیاتی ما به طور شفاف دسترسی داشته باشند این كار اقتصادی را در كشوری كه الان سخت است سخت‌تر می‌كند.
بنابراین این بند را من اصلاً ضرورتی نمی‌بینم چون الان اداره مالیات و اداره مالیاتی كشور ابزارهای لازم را در اختیار دارد می‌تواند با همین ابزارهایی كه همه شما مستحضرید هر روز داریم قانون می‌دهیم كه چه شیوه‌ای را برای تسهیل تولید و برای كمك به تولید ما بخواهیم در كشور انجام بدهیم و این بند (۶۴) تقریباً بندی است كه واقعاً با تك‌تك بندهایی كه در این بند آمده می‌شود هر كسی را متهم كرد، هر كسی را محكوم كرد و برای آدمها با توجه (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، وقت گذشت) به اینكه در بندهای آن شیوه‌های مختلفی هم كه ذكر شده با اینها می‌شود عناوین مجرمانه‌ای برای فعالین اقتصادی تشخیص داد و برای مردم دردسر ایجاد كرد.
بنابراین پیشنهادم این است این بند حذف شود. مواردی كه الان در قانون هست به نظر می‌آید كفایت می‌كند و حتی مازاد هم هست. این است كه دوستان ان‌شاءالله با نظر موافق كمك كنند تا این بند حذف شود.
نایب‌رئیس ـ متشكرم، مخالف صحبت می‌كند؟
دبیر (صادقی) ـ جناب آقای پیرمؤذن بفرمایید.
كمال‌الدین پیرمؤذن (اردبیل، نیر، نمین و سرعین) ـ استاد برادر آزاده كربلایی‌ام در هفته دفاع مقدس آقای دهقانی صحبت می‌كنند.
نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، جناب آقای دهقانی بفرمایید.
محمد دهقانی‌نقندر (چناران و بینالود) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
از برادر عزیزم جناب آقای پیرمؤذن كه لطف كردند وقتشان را به بنده دادند تشكر می‌كنم.
من راجع به اینكه این ماده حذف شود واقعاً خیلی تعجب كردم كه چرا پیشنهاد حذف داده شود. بالاخره دریافت مالیات حتماً با توجه به مشكلاتی كه در كشور هست باید ضمانت اجرا داشته باشد. در دنیا یكی از مهمترین موضوعاتی كه برای آن ضمانت اجرا قائل می‌شوند و كسانی كه فرار مالیاتی می‌كنند و اظهارنامه نمی‌دهند برای آنها مجازات در نظر می‌گیرند همین بحث مالیاتها است. ما در كشورمان نمی‌توانیم بگوییم كه درصد بالایی از درآمدهای كشور را می‌خواهیم از مالیاتها تأمین كنیم و بعد بگوییم ضمانت اجرا هم نداشته باشد. افرادی كه مالیات دادند و افرادی كه مالیات ندادند اینها از لحاظ كیفری برابر باشند و سازمان امور مالیاتی سالها تلاش كند كه فقط بتواند پولش را دریافت كند.
واقعاً دنیا این طوری نیست، اگر ما می‌خواهیم با استانداردهای دنیا هماهنگ باشیم و به آن سمت حركت كنیم، البته ممكن است با توجه به فرهنگی كه در كشور ایجاد شده به این زودی نرسیم. اگر می‌خواهیم به آن سمت حركت كنیم حتماً باید از تجربیات بشری استفاده كنیم. ببینید در كشورهای پیشرفته دنیا، الان در كانادا اگر كسی اظهارنامه مالیاتی ندهد مجازات می‌شود، حبس دارد، فقط اظهارنامه. در آلمان رئیس باشگاه بارسلونا را گرفتند، مجازاتش كردند به خاطر اینكه یك سال فرار مالیاتی داشته، یك سال. بعضی از اینها را زندانی می‌كنند، در كشورهای دنیا ضمانت اجرا این طوری است. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای دهقانی! اسپانیا) بله، حالا آقایان از پایین همراهی می‌كنند كه كشورهای دیگر را مثال می‌زنند.
عرضم این است كه واقعاً دنیا به این سمت حركت كرده و ما نمی‌توانیم برای روزآمد كردن مسائل مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتها كه متخصصین و كارشناسان هم الحمدلله در این چندروزه كه موضوع قانون مالیاتهای مستقیم مطرح بود مطالب مختلفی را در ضرورت روزآمد كردن این موضوع بیان كردند. اما ما نمی‌توانیم این را فاقد ضمانت اجرای كیفری بگذاریم، نه در دنیا پذیرفته شده است نه در كشور خودمان این شدنی است، دوستان بررسی كنند. بالاخره یكی از مهمترین موضوعاتی كه در كشور دچار مشكل هستیم بحث مالیاتها است، فسادی است كه در فرار مالیاتی اتفاق افتاده. خوب این ضمانت اجرای كیفری می‌خواهد، باید حتماً فرار مالیاتی و رفتارهای امثال این و نپرداختن حقوق ملت دارای ضمانت اجرای كیفری شود. منتها ممكن است در مقدار حبس و اینها تفاوت نظری وجود داشته باشد كه می‌توانیم این را بعد بررسی كنیم. اما كلیات یا اصل این ماده را حذف كردن به نظر من، یعنی شكستن كمر این قانون است.
اگر می‌خواهید این قانون باشد كه باید باشد و ضمانت اجرا هم باید داشته باشد. اگر می‌خواهید نباشد خوب نباشد دیگر. اما اگر این قانون باشد اما ضمانت اجرا نداشته باشد هركس هركاری دلش خواست بكند اینكه منطقی نیست. حذف كردن این ماده یعنی اینكه ما صورت مسئله كل این طرحی كه این همه روی آن زحمت كشیده‌اند، دوستان كمیسیون سالها روی آن كار كرده‌اند، چندین سال است این بحث مطرح است، شما این قدر زحمت كشیده‌اید كل این حذف شود، ضمانت اجرا وقتی نداشت دیگر اثری نخواهد داشت.
لذا آقایان هم زحمت كشیدند از مركز پژوهشها و جناب آقای جهانگیرزاده هم اینجا تشریف آوردند می‌گویند اگر این حذف شود ضمانت اجرای طرح جامع مالیاتی و مواد (۱۶۹) و (۱۶۹مكرر) مكرر دیگر در اصل زاید می‌شود و بی‌اثر می‌شود. بنابراین نقطه ثقل مواد این لایحه همین ضمانت اجراست، بنابراین من خواهش می‌كنم دوستان از حذف این پرهیز كنند و به حذف رأی ندهند، ضمن احترام به برادر عزیزم جناب آقای دكتر عبدی.
دبیر (صادقی) ـ خیلی متشكر، موافق جناب آقای خسروی هستند، بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ معاون محترم محیط‌زیست! لطف كنند سر جایشان بنشینند.
علیرضا خسروی (سمنان و مهدی‌شهر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
مخالف محترم جناب آقای دكتر دهقانی فرمایش كردند این قانون باید ضمانت اجرا داشته باشد و تعبیر كردند به شكستن كمر قانون كه اگر این بند حذف شود كمر این قانون شكسته شده. ما هم اعتقاد داریم كه یك سری مجازاتهایی را در نظر بگیریم اما ما می‌گوییم مجازاتهایی كه در نظر می‌گیریم چون مبحث، مبحث اقتصادی است مجازاتها هم مجازات اقتصادی باشد. ما نیاییم برای مجازات اقتصادی مجازات حبس در نظر بگیریم. همان كار و همان مثالهایی كه در كشورهای دیگر زدند همانجا را بیاییم ما ملاك قرار بدهیم. از تجربه آنها ما بیاییم استفاده كنیم، اگر اظهارنامه مالیاتی نمی‌دهند، اگر فرار مالیاتی دارند آنها دارند چكار می‌كنند؟ ما هم بیاییم همان كارها را انجام دهیم. اما نیاییم برای آن مورد حبس در نظر بگیریم.
برادران عزیز! ما لایحه كاهش جرائم را در مجلس بررسی كردیم، گفتیم بیاییم یك مقدار از جرائم را كم كنیم، بعضی از مصادیق را كه حالت جرم پیدا می‌كرد بیاییم بررسی كنیم و آن را كم كنیم. ما در حال حاضر هم رسیدگی به پرونده‌هایمان در دادگاهها، تشخیص و اجرای احكام آن یك مدت زیادی طول می‌كشد. چرا ما باز دوباره بیاییم سر دادگاههایمان را شلوغ كنیم؟ چرا باز یك باری را به یك قوه دیگر اضافه كنیم كه خود آنها در حال حاضر هم همین باری كه دارند حمل می‌كنند نمی‌توانند در بخشهای مختلف اجرا كنند، ما بیاییم الان در مباحث اقتصادی هم بخشی از آنها را دوباره به دادگاه ارجاع دهیم. ما جریمه را قبول داریم اما نمی‌خواهیم فضا را امنیتی كنیم. امنیتی كردن فضا را به صلاح اقتصاد نمی‌دانیم و می‌گوییم اگر قرار است جریمه‌ای هم لحاظ شود جرائم اقتصادی باشد این جرائمی كه شما در نظر گرفته‌اید بسیار سختگیرانه است و به مردممان در بخشهای مختلف اعتماد كنیم، به تولیدكنندگانمان اعتماد كنیم، به اداره كل امور اقتصاد و داراییمان و به وزارت امور اقتصاد و حرفهایی كه مردممان دارند می‌زنند اعتماد كنیم و نیاییم باز دوباره برای خودمان فضا را تنگ كنیم و یك سری مشكلات جدیدی را ایجاد كنیم. بنابراین من با پیشنهاد اولیه موافقم.
دبیر (صادقی) ـ خیلی متشكر، حاج‌آقا!‌ كمیسیون و دولت.
نایب‌رئیس ـ كمیسیون مخالف است، دولت بفرمایید.
علی عسكری (رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
نمایندگان محترم عنایت بفرمایند! در تنظیم لایحه‌ای كه تقدیم مجلس شد چند تا رویكرد را ما در اصلاحیه قانون رعایت كردیم كه قانون با این ملاحظات پیشنهاد شود و به مجلس شورای اسلامی بیاید. یكی از این ملاحظات ساده‌سازی و شفاف‌كردن قانون بود، یكی از این ملاحظات پذیرش فرآیندهای الكترونیكی در نظام مالیاتی و تبادل اطلاعات در نظام مالیاتی به صورت صحیح و درست بود و یكی از ملاحظات هم تقویت ضمانت اجرایی در قانون مالیاتها بود. بنابراین این چارچوب اصلاحی براساس یك شاكله‌ای تنظیم شد كه براساس آن چارچوب اگر كار تنظیم شود نظام مالیاتی توانایی داشته باشد به مأموریت و مسئولیت خودش به درستی عمل كند.
عنایت دارید كه در اقتصاد ما غیر از معافیتهایی كه در اقتصاد داریم كه قانونی است تقریباً (۲۵) درصد كسانی كه باید مالیات بدهند، (۲۵) درصد ظرفیت مالیاتی ما فرار مالیاتی است. این فرار مالیاتی چه كسی است و كجاست و چطور می‌شود مدیریتش كرد؟ با ابزارهای موجود نظام مالیاتی ما نتوانستیم این را مدیریت كنیم و اشخاص هم آگاهانه می‌دانند كه دست ما در این زمینه خالی است و اگر مؤدیان دیگر هم بدانند خدا می‌داند كه چقدر دست ما خالی است من اطمینان دارم فرار مالیاتی بیشتر از این خواهد شد. ولی بعضی‌ها به لحاظ اعتقادشان، به لحاظ منیتشان، به لحاظ شأنشان علی‌القاعده می‌آیند مسائل خودشان را با نظام مالیاتی حل می‌كنند. ولی واقع این است كه در تمام دنیا بعد از قتل بدترین مجازات فرار مالیاتی است. تجربه جهانی را ما در مطالعاتی كه برای تنظیم لایحه داشتیم آورده‌ایم. تجربه جهانی این را می‌گوید، بسیاری از كارشناسانی كه در حوزه مالیات در دنیا مطالعه كرده‌اند كه ما در بحثهای خودمان هم استفاده كردیم اصلاً از ما سؤال می‌كنند چطور ممكن است كه در یك قانون مالیاتی مجازات نباشد؟ مجازات شما فقط جریمه است. یك مؤدی هم به ما می‌گوید من اگر قرار باشد جریمه بدهم اصلش را هم نمی‌دهم حالا تا جریمه‌اش را هم بدهم.
بنابراین مجازاتها در قوانین بازدارنده است، قرار نیست ما كسی را مجازات كنیم، قرار است كسی را مجازات كنیم كه به تكالیف قانونی خود عمل نمی‌كند. اتفاقاً اگر بخواهیم حمایت از تولید بكنیم، از عدالت حمایت كنیم جای حمایتش همین جاست. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) كسی كه سالم كار می‌كند با كسی كه سالم كار نمی‌كند چطوری سر یك میز بنشانیم؟ واقعش این است كه به هر حال ما هم یك محدودیتهایی داریم كه این كارها را باید انجام دهیم تا بتوانیم مأموریتهای خودمان را انجام دهیم. ما گفتیم كسی كه دفتر نمی‌دهد، كسی كه كتمان درآمد دارد، كسی كه تكالیف قانونی خود را انجام نمی‌دهد، كسی كه سه سال به نظام مالیاتی اظهارنامه نداده است، كسی كه از كارت بازرگانی دیگران استفاده می‌كند، كسی كه خلاف می‌كند، به جای دیگران معامله می‌كند، معاملات دیگران را به جای خودش ثبت می‌كند اینها مجازات می‌شوند نه كسی كه سالم كار می‌كند. ما دست كسی كه سالم كار می‌كند را می‌بوسیم اما اجازه دهید كه اگر یك كسی خلاف كرد نظام مالیاتی در مقابل كسی كه خلاف می‌كند مجازاتهای لازم را پیش‌بینی كند.
مجازاتهایی هم كه برای قانون مالیات آورده‌ایم براساس قانون مجازات اسلامی حداقل مجازاتها است یعنی مجازات درجه شش است. ما مجازات درجه یك و دو و سه و چهار و پنج را كه نیاورده‌ایم. كف مجازاتی كه نظام اسلامی و حاكمیت برای كسی كه در كشور جرم مرتكب می‌شود ما حداقل مجازات را براساس قوانین كشور آورده‌ایم. بنابراین من خواهش می‌كنم كه به حذفش رأی ندهید و دولت مخالف است.
ضمن اینكه یك نكته را هم بگویم در این بند علاوه بر بحث مجازات بسیاری بندهای دیگر هم دارد كه اصلاً ربطی به مجازات ندارد. بسیاری از تكالیف دیگری است كه در این بند آمده كه آن تكالیف لازمه كار ما است. متشكرم.
نایب‌رئیس ـ متشكرم، كمیسیون هم توضیح بدهید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (عضو كمیسیون اقتصادی) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
همكاران محترم در خصوص بند (۶۴) توضیحاتی به عنوان پیشنهاد حذف دادند. فقط من فكر می‌كنم آقای دكتر عبدی یا همكاران دیگری كه پیشنهاد داده‌اند اگر عنایت كنند تنها صدر بند (۶۴) را مبنا قرار داده‌اند. همكاران خواهش می‌كنم صفحه (۱۰) را نگاه كنید كه ادامه بند (۶۴) است. یكی از بندهای آنها ماده (۲۷۹) است. می‌گوید: اگر اعضای سازمان مالیاتی كشور به اطلاعات نهانی مؤدیان مالیاتی دسترسی داشتند و از این اطلاعات سوءاستفاده كردند جرم اینها چیست. یعنی ما در این بند آمده‌ایم نه تنها برای كسانی كه در افشای اطلاعات تخلف نمی‌كنند موضوعی را در نظر گرفته‌ایم حتی آمده‌ایم پیشنهاد كردیم كه اگر سازمان امور مالیاتی از اطلاعات افراد فعال اقتصادی سوءاستفاده كند خودش هم آنجا مجرم است. شما می‌خواهید این را حذف كنید؟
پیشنهاد بعدی در ماده (۲۸۰) است، می‌گوید: درآمدهای حاصل از مالیات‌های مستقیم موضوع این قانون به خزانه‌داری كل كشور واریز می‌شود تا در قالب ردیف مشخصی در قوانین بودجه سالانه در اختیار وزارت كشور قرار بگیرد تا براساس شاخصهای جمعیتی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های تعلق پیدا كند. شما می‌خواهید این بند را حذف كنید؟ ببینید پیشنهاد چه چیزی را دارید می‌دهید، كدام را دارید حذف می‌كنید. شما یك صدر ماده را دیده‌اید یك پیشنهاد حذف داده‌اید.
لذا اگر عنایت كنید یا تشكیل دادگاه ویژه مالیاتی، خیلی از این پرونده‌های مالیاتی در استانها مانده‌اند به دلایل مختلف مدتها است كه از آنها ما نمی‌توانیم تصمیم‌گیری كنیم. این پرونده‌های مفتوح.
الان در بند (۲۸۸) این اجازه را داده‌ایم كه قوه قضائیه بیاید دادگاه ویژه مالیاتی در استانها تشكیل بدهد یا برای حسابداران و حسابرسان آمدیم گفتیم اگر اینها هم اشكالاتی ایجاد كردند برای آنها باید جریمه در نظر گرفته شود. یك بند كامل، جامع در خصوص آن در نظر گرفته شده. بعضی از دوستان ما صدر ماده را دیده‌اند پیشنهاد حذف كل را می‌دهند. یعنی شما برای این قضیه دارید تمام زحمتهای كمیسیون و زحمتهای سازمان امور مالیاتی را، من جا دارد تشكر كنم از همه همكاران این سازمان كه انصافاً در تدوین این قانون ما را كمك كردند دارید آن را مطرح می‌كنید.
حاج‌آقای ابوترابی! لذا پیشنهاد ما كاملاً مخالف است و اجازه دهید تمام این بندها باشد. همه شما به دنبال تصویب این بندها بودید لذا خواهش می‌كنم عنایت كنید. ممنون و متشكرم.
نایب‌رئیس ـ خیلی ممنونم، پیشنهاد را هم بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف بند (۶۴) است.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۱۰ نفر، همكاران محترم اعلام رأی بفرمایند. دولت و كمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. خیلی متشكریم، آقای فرهنگی! پیشنهاد مهمی داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ بله، وقت می‌گیرد.
نایب‌رئیس ـ حضار محترم، همكاران گرامی! همان طور كه استحضار دارید ما امروز انتخابات بین‌المجالس و به اصطلاح I.P.U را پیش رو داریم لذا همكاران محترم بنده تذكرات كتبی و شفاهی را هم امروز نداریم.
۱۰ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
نایب‌رئیس ـ پایان جلسه علنی امروز را اعلام می‌كنم و برای انتخابات بین‌المجالس آماده می‌شویم. جلسه بعدی ما فردا چهارشنبه ساعت (۸) بامداد دوم مهرماه است. دستور جلسه ادامه رسیدگی به برنامه هفتگی مجلس شورای اسلامی است. متشكرم.
(جلسه ساعت ۱۱:۲۷ پایان یافت)
رئیس مجلس شورای اسلامی
علی‌ اردشیرلاریجانی
۱۹ ـ ضمیمه:
الف ـ فهرست مصوبات
عنوان
شماره ثبت
كمیسیون اصلی
توضیحات
طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی
۳۷۷
تدوین آیین نامه داخلی
به دلیل ادامه رسیدگی متعاقب جلسه ۱۴۱،  ۲۴۱ (تصویب كلیات) و ارجاع به كمیسیون مربوطه، در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان تغییری ایجاد نمی‌نماید
لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن
۱۶۵
اقتصادی
به دلیل ادامه رسیدگی متعاقب جلسات ۳۴، ۷۶،۱۷۴، ۱۸۶، ۱۸۷، ۱۸۸، ۱۸۹، ۱۹۰، ۱۹۱، ۱۹۳، ۱۹۴ (ارجاع به كمیسیون) ، ۲۴۰ و ۲۴۱ در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان تغییری ایجاد نمی‌نماید
ب ـ فهرست طرح  اعلام وصول شده
عنوان
شماره ثبت
كمیسیون اصلی
كمیسیون فرعی
امضا كنندگان
طرح اصلاح موادی از وظایف دیوان محاسبات كشور
۵۰۸
برنامه و بودجه و محاسبات
اقتصادی
 
قضایی و حقوقی
یوسفیان‌ملا، ثروتی، سقایی، نجف‌نژاد، حاجی‌دلیگانی، اسدالهی، رهبری، جلیلی، عبدالهی، تاج‌گردون، مفتح، رحمنی، غلامرضا نوری، خضری، جعفرزاده ایمن‌آبادی، سبحانی‌فر،  نگهبان سلامی، رزم،  كمال علیپور، احمدی‌لاشكی، صلاحی، كیائی‌نژاد، نقوی‌حسینی، علیلو، پاپی‌زاده بالنگان، نوروزی، رجبی، صابری، صرامی‌فروشانی، ایرانپور، قادری، فیاضی، قائیدرحمت، عبدی، مطهری، خصوصی‌ثانی، مقتدای‌خوراسگانی، فیروزی، خدایی‌سوری، عاشوری‌قلعه‌رودخانی، ندیمی، امیرآبادی‌فراهانی، آذین، حسین‌زاده‌بحرینی، فولادگر، امامی، حكیمی، میرمحمدی، عبدالرضا عزیزی، سیدباقر حسینی، بخشایش‌اردستانی، عابد فتاحی، سیدراضی نوری، افضلی‌فرد،
سیدهادی حسینی، كولیوند، مشهدی‌عباسی و  ضرغام صادقی

عملكرد مجلس تا پایان جلسه دویست وچهل و دوم
الف ـ وضعیت طرحها و لوایح
 
 
 
جمع كل اعلام وصولی‌ها    ۵۰۵
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
طرح‌های نمایندگان
۳۴۸
 
طرح‌های شورای عالی استان‌ها
۱۸
 
 
لوایح
۱۳۹
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                 
 
 
عنوان آخرین وضعیت
طرح نمایندگان
طرح
 شورای‌عالی استان‌ها
لایحه
جمع
مصوبات ارسالی به شورای نگهبان
۱۴
ـ
۳
۱۷
مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام
۴
ـ
۱
۵
مسكوت مانده
۱
ـ
ـ
۱
تحت بررسی در مجلس
۲۰۶
۱۴
۶۷
۲۸۷
قوانین ابلاغی به دولت
۴۹
ـ
۴۸
۹۷
مسترد شده
۱
ـ
۱۳
۱۴
بایگانی شده
۷۳
۴
۷
۸۴
جمع كل
۳۴۸
۱۸
۱۳۹
۵۰۵
ب ـ وضعیت سؤال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها
 
 
 
اعلام وصولی‌ها
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
سؤال‌ها
۱۸۶
 
استیضاح‌ها
۴
 
تحقیق و تفحص‌ها
۱۸
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         
 
عنوان آخرین وضعیت
سؤال
استیضاح
تحقیق و تفحص
مسترد شده/ رد شده
۲۱
۲
۷
تحت بررسی
۱۲۲
ـ
۹
طرح در جلسه علنی
۴۳
۲
۲
جمع كل
۱۸۶
۴
۱۸

۱ ـ نتیجه رأی‌گیری در ستون اول صفحه (۱۲) درج شده است.
۱ ـ نتیجه رأی‌گیری در ستون اول صفحه (۱۲) درج  شده است.


نام
پست الکترونيک
پيام شما