آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۴
بازديد امروز: ۹۹
بازديد روز قبل: ۴۰۱
بازديد هفته: ۳۱۲۶
بازديد ماه: ۶۳۷۷
بازديد کل: ۶۲۸۱۲۸۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متني مشروح مذاكرات > ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
۲۳۰ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۲۳۷) - دوره نهم ۲۹/۰۵/۱۳۹۳


               
 جلسه  دویست   و سی ‌ و  هفتم (۲۳۷)
 
۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی
۲۳  شوال ۱۴۳۵ هجری‌ قمری
 
دوره نهم ـ اجلاسیه سوم
۱۳۹۴ ـ ۱۳۹۳
 
 
عناوین مندرجات:
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
۲ ـ‌ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
۳ ـ بررسی استیضاح آقای رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رأی عدم اعتماد مجلس به ایشان
۴ ـ خیرمقدم نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی به جناب آقای بشار حسین رئیس اتحادیه پست جهانی
۵ ـ‌ اعلام وصول نامه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور درخصوص تسریع در بررسی و پرداخت اعتبارات ناشی از خسارات زلزله‌ اخیر شهرستان آبدانان و بخش مورموری
۶ ـ اعلام وصول (۲) فقره لایحه
۷ ـ اعلام وصول (۴) فقره طرح
۸ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
۹ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست بررسی استیضاح
ب ـ فهرست لوایح و طرح های اعلام وصول شده
 
 
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
رئیس ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جلسه با حضور ۲۱۴ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
دستور جلسه دویست و سی و هفتم روز چهارشنبه بیست و نهم مرداد‌ماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی مطابق با بیست و سوم شوال ۱۴۳۵ هجری‌قمری:
۱ ـ بررسی استیضاح جناب آقای رضا فرجی‌دانا وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری.
۲ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون بهداشت و درمان در مورد طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی كارگران ساختمانی.
۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
‌رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید را آغاز بفرمایید.
(آیات ۷۳ ـ ۷۰ از سوره مبارکه «احزاب» توسط قاری محترم آقای كریم منصوری تلاوت گردید)
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَدِیداً * یُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمالَكُمْ وَ یَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ فازَ فَوْزاً عَظِیماً * إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمانَةَ عَلَى السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الْجِبالِ فَأَبَیْنَ أَنْ یَحْمِلْنَها وَ أَشْفَقْنَ مِنْهاوَ حَمَلَهَا الْإِنْسانُ إِنَّهُ كانَ ظَلُوماً جَهُولاً * لِیُعَذِّبَ اللَّهُ الْمُنافِقِینَ وَ الْمُنافِقاتِ وَ الْمُشْرِكِینَ وَ الْمُشْرِكاتِ وَ یَتُوبَ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً *
(صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)
رئیس ـ از جناب آقای منصوری قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را قرائت بفرمایید.
(ترجمه آیات توسط آقای محمد دهقانی‌نقندر قرائت گردید)
به نام خداوند بخشنده مهربان
«ای كسانی كه ایمان آورده‌اید از خدا پروا كنید و سخن درست و استوار گویید تا خدا نیز كارهایتان را اصلاح كند و گناهان‌تان را ببخشد و هر كه از خدا و پیامبر او اطاعت كند، بی‌گمان به كامیابی بزرگی دست یافته است. ما امانت را بر آسمان‌ها و زمین و كوه‌ها عرضه كردیم ولی آنها از تحمل آن شانه خالی كردند و از آن هراسان شدند. اما انسان آن را بر دوش گرفت او ستمكاری نادان بود. این عرضه امانت بر انسان از بهر آن بود تا خدا مردان و زنان منافق و مردان و زنان مشرك را عذاب كند و به مردان و زنان مؤمن التفات كند و خداوند آمرزنده‌ای مهربان است» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. صلوات (حضار صلوات فرستادند)
رئیس ـ تشكر می‌كنیم.
 
۳ ـ بررسی استیضاح آقای رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رأی عدم اعتماد مجلس به ایشان
رئیس ـ دستور جلسه را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ دستور جلسه امروز بررسی استیضاح آقای رضا فرجی‌دانا وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری است. در ابتدا استیضاح‌كنندگان محترم فرصت دارند، استیضاح را مطرح كنند.
به ترتیبی كه اعلام فرمودند می‌توانند آغاز كنند.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
خدمت همكاران محترم، مسؤولین محترم اجرایی عرض كنم كه طبق ماده (۱۱۲) آیین‌نامه همكاران محترم به عنوان مخالفین دو ساعت وقت دارند و وزیر محترم سه ساعت كه وقت را خود همكاران مخالف تنظیم می‌كنند كه چقدر صحبت كنند. دو نفر از این همكاران می‌توانند بعد از صحبت‌های وزیر حداكثر نیم‌ساعت صحبت كنند، یك ساعت و نیم هم استیضاح‌كنندگان و نیم ساعت هم می‌ماند كه من بر اساس لیستی كه آقایان دادند مخالفین یا استیضاح‌كنندگان را اعلام می‌كنم كه صحبت كنند بدانند كه صحبت را خودشان می‌توانند تنظیم كنند و اگر یكی صحبت زیاد كرد و به یكی كمتر رسید این دیگر بر اساس همان صحبت دوستان است.
رئیس ـ متشكریم، نفر اول استیضاح‌كنندگان را دعوت بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ اولین نفر جناب آقای دكتر زاكانی هستند، بفرمایید.
رئیس ـ آقای دكتر زاكانی بفرمایید. همكاران محترم روی صندلی‌های خود مستقر باشند تا صحبت‌های آقای زاكانی استماع شود.
علیرضا زاكانی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و ادب و احترام به همه عزیزان و وزرای محترم از دولت بزرگوار، همكاران گرامی مجلس و مردم گرانقدر خاصه نخبگان و فرهیختگان ایران اسلامی.
یكی از سنت‌های الهی امتحان و آزمون برای رشد انسان‌ها و افتراق بین راستگویان از دیگران است. اینكه خداوند بزرگ فرمود: «ا حسب الناس ان‌یتركوا ان‌یقولوا آمنا و هم لایفتنون» همه مورد ابتلا و آزمون قرار خواهند گرفت و به قول و ادعا بسنده نمی‌شود. امروز این مطلب شامل حال ما در مجلس و دوستان خوب‌مان در دولت و همه مخاطبین و ناظرین این جلسه می‌باشد. ما متأسفیم كه در آستانه هفته دولت راهی جز استیضاح وزیر محترم علوم نداشتیم تا با بیان ایرادات اساسی و بسیار مهم بخش حیاتی دولت جلوی آسیب‌پذیری انقلاب اسلامی، ایران عزیز، دانشگاه‌ها و مردم خوب‌مان را بگیریم. امروز فوریت اساسی در كشور عرصه اقتصادی و اولویت آن حوزه فرهنگی است و آموزش عالی كشور به عنوان بخش پیشران در حوزه فرهنگ، تحول‌آفرین در حوزه اقتصاد و شكل‌دهنده اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی مصون از تهدید بیگانگان و بدخواهان مردم شریف ایران اسلامی است. امروز برای رهایی از مشكلات اقتصادی باید كمر همت بست و از جمله موانع بالفعل و بالقوه راه عبور پیروزمندانه از جنگ اقتصادی با دشمن را فراهم نمود و از آسیب‌ها و رخنه‌های موجود و آینده فرا روی انقلاب اسلامی كاست و از این منظر نیز آموزش عالی كشور دارای ویژگی دوچندان و حساسیت بالا می‌باشد.
نمایندگان محترم مجلس و اعضای محترم دولت! امروز روز امتحان ماست برای اینكه معلوم شود تربیت ما اسلامی، انقلابی و سیاسی درست است یا تربیت جناحی، فرقه‌ای، باندی و گروهی داریم و رعایت حق و حال مردم را می‌كنیم یا توجه به منافع جناح و حزب خودمان داریم. استیضاح‌كنندگان عمدتاً حامیان جدی آقای دكتر فرجی‌دانا برای دریافت رأی اعتماد در مجلس در سال گذشته بودند و امروز برای اصلاح جهت‌گیری نادرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راهی جز استیضاح نیافتند.
سؤال‌های اساسی این است كه چرا استیضاح؟ آیا راه دیگری در صورت اشكال برای اصلاح نبود؟ به راستی استیضاح‌كنندگان چه رفتاری را با وزیر محترم علوم داشتند و چه پاسخی دریافت نمودند؟ چرا استیضاح؟
علت اساسی قانون‌شكنی، التهاب آفرینی، فعال‌كردن همه گسل‌های قومی، مذهبی، فرهنگی و سیاسی و گروه‌گرایی و باندبازی در دانشگاه‌ها به جای توجه به تولید علم و انسان‌سازی در دانشگاه‌ها و اهتمام به ایجاد آرامش برای هرچه فعال‌ نمودن محیط‌های علمی است. برای نمونه به برخی از سرفصل‌ها اشاره می‌كنم و دوستان دیگر به تفصیل پیرامون این موضوعات خواهند پرداخت.
نكته اول: بكارگیری برخی مسؤولان وزارتخانه و دانشگاه‌ها بدون رعایت ماده (۷) آیین‌نامه اجرایی قانون حراست‌ها مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام برای استعلام و دریافت نظر وزارت اطلاعات از طریق حراست وزارتخانه و دانشگاه‌ها برای منصوب‌ نمودن افراد در جایگاه‌های مدیریتی بود. ممكن است كه آقای وزیر با دریافت اخیر استعلام، خود را تابع قانون معرفی نماید، لذا باید سؤال كرد چرا بعد از یك سال استعلام دریافت كردید؟ و بدتر آنكه چرا بعد از پیگیری نمایندگان و طرح استیضاح به این وظیفه قانونی خود عمل نمودید؟
نكته دوم: بازگشت عناصر بی‌صلاحیت به دانشگاه‌هاست. وزیر محترم اطلاعات در دوره جناب آقای روحانی و در همین دولت طی نامه‌ای رسمی به سران قوا به جذب برخی افراد دارای سوابق معلوم ارتباط با گروه‌های محارب و آشوبگر و غیره توسط وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی اعتراض نمود. این سند نامه وزیر محترم اطلاعات. البته در جلسه‌ای كه در حضور ریاست محترم مجلس در (۱۶) تیرماه امسال تشكیل شد وزیر محترم علوم با فرافكنی بیان داشتند كه دانشگاه آزاد اساساً پاسخگو به وزارتخانه نیست و حسابش جداست و پروسه و در واقع رویه و مرام خود را عمل می‌نماید.
ما به عنوان نمایندگان مجلس با اسامی و افراد اعلامی وزارت اطلاعات كاری نداشتیم، بلكه اعتراض ما این بود كه چرا وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی بی‌توجه به ارسال نامه از وزارت اطلاعات اقدام به جذب عناصر بی‌صلاحیت در دوره‌های تحصیلات تكمیلی نموده است و اصرار ما تأكید بر قانون بود به طریقی كه این افراد حق ورود به دانشگاه‌ها را برابر مصوبات گذشته تا وقتی كه وزارت اطلاعات دوباره اعلام نماید و در تجدیدنظر خویش صلاحیت این افراد را تأیید نمایند نداشته و ندارند. منطق ما حكومتداری درست و باقاعده است، نه سلیقه‌ای و بی‌ضابطه اداره كردن كشور. در این خصوص وزیر محترم به نامه (۱۲۶)‌ نفره اعلامی از سوی وزیر محترم اطلاعات عمل نكرد و اخیراً ‌به نامه‌ای كه مجدداً برای (۲۸) نفر امسال زده شده بود عمل نمود.
مسائل دیگر ما اعتراض به این بود كه در انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها و هیأت‌های جذب اساتید در دانشگاه‌ها هم همین رفتار سلیقه‌ای و بی‌قانونی علی‌رغم اعتراض مكرر اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی و حتی رئیس‌جمهور محترم تكرار شد. طبق آیین‌نامه انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها این انتخاب با معرفی وزیر محترم علوم و انتخاب شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد. وزیر محترم به بهانه نظرخواهی از اساتید و دانشگاهیان اقدام به اعزام هیأت‌های سه نفره به دانشگاه‌ها گرفت كه در بسیاری از دانشگاه‌ها این هیأت‌ها منشأ التهاب‌آفرینی و درگیری شدند و با انتخاب بعضاً گزینشی افراد به بهانه نظرخواهی از اساتید هم آرامش دانشگاه‌ها را بر هم زدند و هم شورای انقلاب فرهنگی را تحت فشار قرار دادند. این در حالی است كه با اعتراض مكرر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و تأكید ریاست محترم جمهوری بر توقف رویه فوق، ایشان با تغییر صورت نظرخواهی بدون اینكه هیچ‌كس نظارت بر روند فعالیت ایشان داشته باشد به اسم اساتید و به كام گروه‌های خاص و آزمون‌ پس‌داده افراطی گذشته تغییرات خودخواسته خویش را با فشار بر شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال نمودند و یا در خصوص هیأت‌های جذب رویه‌ای مجزا از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را به بهانه اظهارنظر گروه‌های تخصصی در دانشگا‌ه‌ها دنبال نمودند كه مورد اعتراض اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است.
ما می‌گوییم اولاً نظرخواهی از اساتید و گروه‌ها مهم است، اما شیوه آقای وزیر غلط می‌باشد و منجر به التهاب‌آفرینی در دانشگاه‌ها و سرمایه‌سوزی خواهد شد، ثانیاً چه كسی بر شیوه آقای وزیر نظارت می‌كند تا به اسم اساتید دانشگاه‌ها به كام گروه‌های فرصت‌طلب نیفتیم و ثالثاً این رویه‌ای كه به طور تلویحی و تصریحی خلاف مقررات می‌باشد تا وقتی توسط مصوبات قانونی تغییر نیافته است قابل انجام نمی‌باشد. چرا آقای وزیر بر رویه‌های غیرقانونی و سلیقه‌ای خویش اینگونه تأكید می‌ورزند؟
نكته بعد التهاب آفرینی و فعال كردن گسل‌های امنیتی، قومی، مذهبی و سیاسی در دانشگاه‌ها از دلایل دیگر معترضین به رویه وزیر محترم علوم می‌باشد. مجوز دادن به نشریات تجزیه‌طلب، الحادی، منحرف و فتنه‌گر از یك‌سو و فعال نمودن تشكل‌هایی كه تجربه انحرافات و آشوبگری آنها در اواخر دهه‌های (۷۰) و (۸۰) مشاهده شده است از این دست می‌باشد. نشریاتی كه با پول و امكانات خارج دانشگاه به نام دانشجویان، مجوز از زیرمجموعه آقای دكتر فرجی‌دانا گرفتند و درخواست تجزیه ایران عزیز را دارند و یا دعوت به آشوب و التهاب در دانشگاه‌ها می‌نمایند و یا بی‌اخلاقی را رواج می‌دهند، آیا این نشریات دانشجویی است كه با این كیفیت چاپ شده است و در آن مبانی دین مبین اسلام و تمامیت ارضی ایران و وحدت ایران عزیز زیر سؤال رفته و درخواست تجزیه ایران شده است؟ البته بعد از اعتراض نمایندگان مجلس آقای وزیر دستورالعمل محرمانه‌ای برای جلوگیری از این مجوزها دادند كه محرمانه بودن این دستورالعمل مورد اعتراض نمایندگان قرار گرفت و آن را علنی نمودند و تكمله آن را ارسال نمودند. ولی نبود اراده اصلاح و رویه غلط حاكم بر وزارتخانه در این بخش هم به بهانه ضرورت آزادی در دانشگاه‌ها موجب اینگونه رفتارهای ناصواب و مغایر با اصل اسلام و تمامیت ایران عزیز شده است.
اینجا به صراحت می‌گوییم پرچم آزادی‌خواهی و آزاداندیشی و اصرار بر سیاسی بودن دانشگاه‌ها به روایت تاریخ در دست رهبر معظم انقلاب است تا اینكه در گذشته عده‌ای می‌خواستند با تحدید آزادی و تحكم به ما در زمان دانشجویی بودن‌مان دانشگاه‌ها را غیرسیاسی كنند. مقام معظم رهبری فرمودند خدا لعنت كند آن كسانی را كه می‌خواهند دانشگاه‌ها را غیرسیاسی كنند. ما به عنوان فرزندان انقلاب پیگیر آزادی و توسعه آن هستیم حتی در سخت‌ترین شرایط در فتنه سال ۸۸ به لطف الهی دانشگاه به دانشگاه می‌گشتیم و با برگزاری تریبون‌های آزاد و مطالبه مناظره با مدعیان دروغین تقلب در انتخابات را می‌نمودیم ولی هیچ كدام از آنان حاضر به مناظره در مقابل دانشجویان عزیز نبودند و حاضر نبودند بحث منطقی و مستدل بنمایند. ما طرفدار آزادی هستیم اما فرق آزادی را با سیاسی‌كاری، اغواگری و افراطی‌گری می‌دانیم.
نكته بعد: بازگشت عناصر مشكل‌دار از جمله دارای مشكلات اخلاقی به دانشگاه‌ها می‌باشد كه مورد اعتراض استیضاح‌كنندگان بود. یادم هست دانشجویان و اساتید یكی از دانشگاه‌ها به بنده مراجعه نمودند و با ارائه طومارهای متعدد به بیان تلخ خودكشی سه نفر از دانشجویان به واسطه جنایت‌های یكی از به اصطلاح اساتید بودند. این استاد بی‌اخلاق از دانشگاه اخراج شده بود ولی در دوره آقای فرجی‌دانا به دانشگاه دعوت و دستور داده شده بود برای ایشان كلاس گذاشته شود. با اعتراض و سؤال بنده جناب آقای فرجی‌‌دانا دستور دادند تا درس ایشان لغو گردد ولی ایشان با حضور در دانشگاه و تهدید دانشجویان مسیر گذشته را ادامه می‌داد. مجدد بنده اعتراض نمودم، این اعتراض سبب شد از ورود ایشان به دانشگاه جلوگیری كنند، اما همچنان اتاق ایشان پابرجاست و ایشان از بیت‌المال ارتزاق می‌كند. این اعتراض ما بود ولی دغدغه وزارتخانه برای اصلاح دانشگاه چیست؟ از این قبیل تعدادی از به اصطلاح اساتید اخراجی برگشتند تا بلای جان فرزندان دانشجو و معصوم دانشگاه ما شوند. چون مثلاً ما متوجه نشدیم و اعتراض نكردیم الان این افراد در دانشگاه حضور دارند، اسناد آن دست بنده است، این اسنادی است كه همین افراد كه به واسطه مسائل اخلاقی و یا سایر مسائل اخراج شدند مجدد به دانشگاه باز گشته‌اند. آن یك نفر را چون ما اعتراض كردیم اخراجش كردند. اشكال ما به همین رویه‌ایست كه وزارت علوم دغدغه اصلاح در دانشگاه‌ها را ندارد. دلایل وزارت علوم آراء دیوان عدالت اداری است، اما با توجه به اشكالات شكلی دیوان عدالت اداری برای ارجاع پرونده به هیأت‌های رسیدگی به تخلفات هم‌عرض و یا بررسی پرونده در هیأت؟ جذب متأسفانه این افراد مجددا‌ً با ابلاغ وزارت علوم بدون طی نمودن نكات بیان‌شده در بیان دیوان عدالت اداری به دانشگاه‌ها برگشتند.
اعتراض دیگر ما از رویه وزارتخانه در بكارگیری عناصر آشوبگر و فتنه‌گر بود. وزیر محترم در جلسات مكرر اعلام می‌داشتند كه هیچ فتنه‌گری را در دانشگاه بكار نگرفته‌اند و از ما می‌خواستند نام افراد را ببریم. صحبت نمایندگان مجلس این بود كه همین سیاست‌ها را كه در جلسات می‌گویید اعلام کنید. فتنه‌گر هم از منظر نمایندگان کسی بود که بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری در (۲۹) خرداد سال ۸۸ در آشوبگری شرکت یا دعوت به آشوبگری کرده باشد. اما وزیر محترم از اعلام این سیاست خودداری کرد تا جایی که الان در وزارتخانه و در برخی از دانشگاهها کسانی مسؤولیت مستقیم یا غیرمستقیم را گرفته‌اند که از عناصر آشوبگر و فتنه‌گر می‌باشند.
دغدغه دیگر ما انسداد در تولید علم و کند شدن روند رو به رشد آموزش و پژوهش و توسعه دانش در کشور بود که مستقیماً در آینده درخشان ایران عزیز و حرکت در مسیر تمدن اسلامی تأثیرگذار خواهد بود و امروز نیز پایه‌های اقتصاد مقاومتی را لرزاند و با ایجاد زمینه التهاب، رکود و قهقرای علمی را سبب خواهیم شد.
مخالفت ما با کارهای غیرقانونی، غیراخلاقی، سبک و مجرمانه و سیاسی‌کاری‌هایی مثل بورس بود. بحمدالله بنده و دوستانم هیچ بهره‌ای از رویه قانونی بورس نداشتیم و نداریم. به نظرم بخش زیادی از وزرای محترم و معاونین ایشان و ریاست محترم جمهوری از این موهبت الهی و مرجع قانونی بهره بردند که بهره‌ای مطلوب است. لذا بورس شدن شیوه قانونی است و اشکال ما این بود که شورای عالی بورس در دوره گذشته با تمهیدات قانونی عده‌ای را بورس کرده است،‌ اینها بورس هستند و وزارت علوم حق معلق کردن قریب (۳۵۰۰) نفر از نخبگان کشور را ندارد و یا ایجاد تشویش برای آنها جایز نیست.
بله، احتمال خلاف هست، لذا باید کمیته‌ای را تشکیل دهند و با رسیدگی به تخلفات با تخلفات برخورد کنند و مجلس هم از آنها حمایت خواهد کرد. اما معاونین محترم و مسؤولان وزارت علوم با بی‌تدبیری آبروی نخبگان کشور را بردند و حتی رسانه‌های وابسته با تبانی با برخی از مسؤولان وزارت علوم،‌ اسامی این عزیزان را رسانه‌ای کردند. در منطق آقایان آبرو و عرض مفسدان اقتصادی و قاچاقچیان باید محفوظ باشد اما آبروی نخبگان و فرهیختگان کشور ارزشی ندارد. ما با این رفتارهای خلاف قانون مخالفت داریم.
آنچه برای ما دردآور است، مواجهه منطقی و قانونی با وزیر علوم از جانب نمایندگان مجلس است ولی لجاجت وزیر محترم مشکلات را تشدید کرده است. آیا معاون آموزشی گذاشتن وزیر پیشنهادی دولت که با مخالفت نمایندگان مجلس مواجه شد و رأی اعتماد نگرفت و یا مشاور عالی نمودن فرد دیگری که مجلس مخالفت خویش را با معرفی ایشان به عنوان وزیر علوم اعلام داشت، نشان از تدبیر برای امیدافزایی است یا حکایت از لجبازی و بی‌تدبیری دارد؟
مردم عزیز ایران! اما رفتارهای مجلس کاملاً قانونی و خیرخواهانه بود. ما چگونه رفتار کردیم؟ از یک هفته بعد از رأی اعتماد، با شروع انتصابات آقای دکتر فرجی‌دانا، آقای دکتر حدادعادل و حاج‌آقای ابوترابی با ایشان جلسه گذاشتند و اصلاح مسیر را درخواست نمودند. نمایندگان نکات فوق‌الذکر و سایر نکات را در جلسات متعدد کمیسیون آموزش به وی تذکر دادند. قبل از سال به واسطه نامه وزارت اطلاعات از رویه قانونی جذب عناصر بی‌صلاحیت در دانشگاهها جلسه‌ای در دفتر ریاست محترم مجلس تشکیل شد و درخواست اصلاح رویه طی دو هفته توسط ریاست محترم مجلس گردید که باز ایشان این اصلاحات را انجام ندادند.
از وزیر محترم سؤال شد و مجلس به ایشان کارت زرد داد ولی راه ناصواب اصلاح نشد. جلسات متعددی با حضور مشاور آقای روحانی، وزیر محترم علوم، معاون محترم پارلمانی دولت و نمایندگان معترض به رویه غلط وزارت علوم در حضور ریاست محترم مجلس، نواب محترم مجلس، رؤسای محترم فراکسیون‌های مجلس، ریاست محترم کمیسیون آموزش مجلس تشکیل شد اما راه نادرست در کمال تحیر ادامه یافت. یک ماه فرصت داده شد، ولی کاری معلوم و امیدوارکننده انجام نشد. لذا ما مجبور به استیضاح شدیم.
اما رفتار دوستان ما در دولت و رسانه‌های همسو چه بود؟ با عمل نکردن به وعده‌ها لجبازی نمودند، بر رویه‌های غلط خود تأکید کردند. تهمت سیاسی‌بودن را به نمایندگان و مجلس زدند، تهدید به استمرار مسیر طی‌شده تاکنون برای آینده نمودند، به اصطلاح با افشاگری غیراخلاقی و مجرمانه خودشان در مورد بورس‌ها خواستند مجلس و نمایندگان را تحت فشار قرار دهند. دنبال تطمیع نمایندگان بودند. بنده (۱۱) سال است در مجلس هستم. در هیچ استیضاحی به اندازه این استیضاح نمایندگان تحت فشار قرار نگرفتند. معنای معامله‌گری چیست؟ همه شروع کردند به زنگ زدن و وعده دادن. چرا؟ مگر پاسخگویی، مگر ایجاد زمینه روشن شدن اذهان عمومی نیاز به این مقدمات دارد؟
جوسازی و توهین کردند،‌ استهزاء و مسخره نمودند و مردم و نمایندگان و مجلس را به استهزاء گرفتند و نهایت امر وزیر محترم ما را متهم به سهم‌خواهی کرد. بعداً دوستان هم خواهند گفت در ماه مبارک رمضان وزیر محترم بیان داشت که اگر من هم دانشکده می‌دادم،‌ دانشگاه می‌دادم، رشته می‌دادم نمایندگان با من کاری نداشتند. جناب آقای وزیر! بنده و امثال بنده جز خیرخواهی از شما چه چیزی خواستیم؟ خواهش می‌کنیم پشت این تریبون بیان کنید.
نکته آخر و اسفبارتر اینکه حمایت همه ضدانقلاب و رسانه‌های خارجی از وزیر محترم و اتهامات و تخریب روزافزون مجلس در این رسانه‌ها چیزی است که بسیار آزاردهنده است. جناب آقای وزیر! آیا نباید برای راهی که رفته‌اید تأمل کنید و فکر کنید که چطور دشمنان انقلاب را شاد نمودید و دوستان انقلاب را نگران. باید از گذشته عبرت گرفت.
والسلام‌علیکم و رحمه الله و برکاته
رئیس ـ جناب آقای زاکانی تشکر می‌کنیم. نفر بعدی را دعوت بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ جناب آقای حجت‌الاسلام غضنفرآبادی نماینده محترم بم برای ادامه برنامه تشریف بیاورند.
رئیس ـ بفرمایید.
موسی غضنفرآبادی (بم، ریگان، فهرج و نرماشیر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
خدمت معاون اول محترم آقای رئیس‌جمهور، جناب آقای مهندس جهانگیری، اعضای محترم هیأت دولت و همه همکاران عزیز و بزرگوار سلام و خیرمقدم عرض می‌کنم.
موضوعی که من مطرح می‌کنم، تخلفات قانونی است. اهمیت و حساسیت دانشگاهها و وزارت علوم بر کسی پوشیده نیست. دانشگاهها محور همه پیشرفتها هستند،‌ هم اقتصاد، هم فرهنگ و هم اخلاق. اگر فضای دانشگاهها، فضای آرامش، فضای علمی،‌ فضای تحقیق و فضای اندیشیدن نباشد،‌ نه اقتصاد داریم،‌ نه اخلاق داریم،‌ نه فرهنگ داریم،‌ نه پیشرفت داریم‌، نه منطق داریم و نه سیاست.
با توجه به این حساسیت من دلایلی را برای استیضاح یافتم که طرح را امضا کردم و دنبال این بودم که اگر اصلاح شود یا در بررسی‌هایم این دلایل را قابل اعتناء ندانم، امضای خودم را پس بگیرم اما امروز متأسفم اعتمادم به وزیری که رأی داده‌ام سلب شده است. بنده به عنوان یک طلبه و به عنوان یک حقوقدان و به عنوان یک قاضی و با لحاظ دو سوگند؛‌ سوگند رعایت عدالت در قضاوت و سوگند به عنوان نماینده در دفاع از حقوق مردم که ادا نموده‌ام و باز هم تکرار می‌کنم، والله اظهارات و مواضعم از روی علم و آگاهی و مسؤولیت شرعی و دینی است و نه سیاسی و حزبی و جناحی و گروهی و باندی، آن‌گونه که به غلط فضای سنگین رسانه آن را القاء نمود.
ذکر این نکته را لازم می‌دانم که آقای فرجی‌دانا را همان‌‌گونه که جناب آقای رئیس‌جمهور فرمودند انسانی محترم،‌ متدین و دانشمند می‌دانم و باور عمیق قلبی دارم و وظیفه خود می‌دانم که دولت محترم را در انجام وظایفش کمک و همراهی نمایم. اما با توجه به مطالبی که دوستان فرمودند و با توجه به دلایلی که ارائه خواهد شد، جناب آقای وزیر! نمی‌گویم شما نخواستید فضای دانشگاهها آشفته سیاسی شود اما می‌گویم و یقین دارم که نتوانستید مدیریت کنید، این مشکلات انبوه در دانشگاهها اتفاق نیفتد و روزبه‌روز بیشتر نشود. آقای دکتر! به جای اینکه مدیریت کنید،‌ مدیریت شدید. دلیلش همین است که می‌گویند با رفتن آقای وزیر تغییری در ادامه کار او بوجود نخواهد آمد.
دلایل اندک بنده:
۱ ـ خلاف قانون شما در انتصابات: شما در انتصابات مرتکب دو خطا شدید: یک، بدون استعلام از نهادهای قانونی انتصاب انجام دادید، دو، بعد از آنکه جواب استعلام آمد باز با لجبازی یا ناتوانی در مدیریت دو نفر را که رد صلاحیت شده بودند و در فتنه حضور داشتند، برنداشتید. تاریخ رد صلاحیت یکی از آنان ۱۳/۸/۹۳ است. این هم مدرکش.
۲ ـ بر اساس قانون کسی نمی‌تواند بیش از شش ماه سرپرست باشد اما تعدادی از سرپرستان منصوب توسط شما بیش از شش ماه و هنوز سرپرست باقی هستند.
۳ ـ بی‌اعتنایی دیگر شما به قانون این است که در سال ۹۲ تعداد (۱۴۷) نفر از پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد که رد صلاحیت شده بودند، ثبت‌نام کردید و در دوره دکتری (۲۳) نفر از افرادی که رد صلاحیت شده بودند، ثبت‌نام کردید از شما نقل شده که اینها در زمان سرپرستی آقای دکتر توفیقی انجام گرفته است. سؤال من همین جاست که اولاً نسبت شما با آقای توفیقی چیست و آیا شما در اعتراض به رفتار ایشان، برخوردی با وی داشتید؟ ثانیاً چرا در (۹) ماه که فرصت داشتید، علی‌رغم اظهارنظر صریح نهادهای اطلاعاتی نسبت به اخراج آنها اقدام نکردید؟
ملت ایران بدانند! ردصلاحیت‌شده‌ها دارای سوابقی از قبیل هواداری از گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب، گروههای چپ مارکسیستی، اهانت به مقدسات و مدعیان دروغین هستند. هجمه رسانه‌ای علیه نمایندگان در دفاع از شما را این قبیل آمارها به خوبی نشان می‌دهد.
۳ ـ ورود عناصر فتنه در دانشگاه: چرا شما اجازه دادید که یکی از سران فتنه در دانشگاه حضور پیدا کند؟ اگر مصوبه شورای عالی امنیت ملی در ممنوع‌التصویری وی نبود،‌ امروز فیلم او را نشان می‌دادید نمایندگان محترم دلیل دفاع این فرد را از آقای وزیر بدانند.
۴ ـ بازی دموکراسی هدایت‌شده را به قول خودتان با اعزام هیأت‌های آنچنانی در دانشگاهها انجام دادید که دوستان پیرامون آن توضیح خواهند داد. اما سؤال من این است که چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی را از حق قانونی‌اش در رأی‌ دادن به رؤسای دانشگاهها محروم کردید و آنها را در مقابل دانشگاهیان قرار دادید؟ که اگر رأی به فرد فاقد صلاحیت بدهند،‌ خلاف اعتقادشان عمل کرده و اگر رأی ندهند، شما فرصت فراهم کردید تا مشروعیت شورای عالی انقلاب فرهنگی در بین دانشگاهیان مخدوش شود.
۵ ـ آقای وزیر! شما سرپرستانی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کردید که ظرفیت رأی آوردن را نداشتند، برای نمونه یکی از کسانی که در فتنه نقش فعال داشته و به همین دلیل شورای عالی انقلاب فرهنگی به او رأی نداد،‌ شما با لجاجت او را حفظ کردید. مگر در همان زمان جناب آقای رئیس‌جمهور به شما نگفت دو تای دیگر را نمی‌خواهد معرفی کنید،‌ چرا عوض نکردید؟ به رغم اینکه آقای رئیس‌جمهور به شما فرمودند اعتناء نکردید. یادتان هست که آقای دکتر حدادعادل به شما گفت که ما با آقای هاشمی (وزیر بهداشت و درمان) جدیداً‌ آشنا شده‌ایم ولی شما را از قدیم می‌شناسیم، چطور است هر که را آقای هاشمی معرفی می‌کند رأی می‌آورد ولی شما معرفی می‌کنید رأی نمی‌آورد؟
لازم می‌دانم از تدبیرهای وزیر محترم بهداشت و فعالیتهای ایشان تشکر کنم. از سایر اعضای دولت هم که تلاش کردند مثل همین جناب آقای دکتر ظریف واقعاً قابل تشکر و قدردانی هستند.
چقدر آقای دکتر لاریجانی عزیز، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی تلاش کردند که کار به اینجا کشیده نشود. آقای دکتر! امروز بیکاری خانواده‌ها را دچار افسردگی کرده است و آن وقت ارزش دارد که دانشگاهها، باشگاه سیاسی یا بازارچه سیاسی شوند؟ و این اتفاق بیفتد.
آقای دکتر حدادعادل در جریان رأی اعتماد آن قدر از شما و خانواده شما تعریف کردند که ما شیفته شدیم و به شما رأی دادیم. شما قول دادید آرامش را در دانشگاه حفظ کنید، ولی شد؟! آقای وزیر! شما چه کار کردید؟ چه کار کردید که وزیر ضدانقلاب خارج‌نشین دولت اصلاحات از شما دفاع می‌کند؟ یکی از سران فتنه از شما دفاع کند؟ CNN و BBC و آن کوفت و زهرماری‌ها از شما دفاع کنند؟
مشکل اساسی یک عده از سیاسیون این بوده و هست که مرزهای سیاسی خود را با ساختارشکنان و ضدانقلابیون خارجی و داخلی و خائن به انقلاب مشخص نکردند. ما نگرانی آنها از استیضاح و تلاش برای باقی ماندن شما را درک کردیم، شما چرا اعلام برائت نکردید؟ چرا در مقابل این حمایت‌ها هیچ واکنشی از خودتان نشان ندادید؟ شما وزیر این نظام هستید، چرا واکنش نشان ندادید؟ همین یک مورد برای عدم صلاحیت شما کافی نیست؟ شما فردای قیامت باید پاسخگو باشید. در مقابل بیش از (۲۰۰) هزار شهید،‌ در مقابل آه و اشک مادران و فرزندان و همسران شهداء، در مقابل امام راحل و در محضر خداوند سبحان، آنجا که این امکانات دولت و فضاسازی‌های رسانه‌ای نیست که به داد شما برسد و شما را کمک کند. آنجا ابزارهای تهدید و تطمیع نیست که به کمک شما بیاید.
آقای وزیر! شما فتنه را درک کردید، فتنه‌ای که داشت ریشه نظام را می‌زد. اگر درک کردید،‌ شما چرا با بکارگیری افراد فتنه‌گر با نظام بازی کردید؟
آقای وزیر! شما چشم تیزبین مجلس را باور نکردید. شما قدرت مجلس را باور نکردید. وظیفه‌شناسی مجلس را باور نکردید. یقین بدانید این مجلس غیرت دینی دارد، یقین بدانید غیرت انقلابی دارد، در این مجلس هنوز یادگاران دوران دفاع مقدس هستند،‌ فرزندان شهداء هستند،‌ جانبازان و آزادگان هستند، هنوز ترنم صدای امام راحل گوش جان این مجلس را می‌نوازد که فرمودند نگذارید این انقلاب به دست نامحرمان برسد.
آقای وزیر! شما مطمئن باشید و دیگران هم مطمئن باشند از درون مجلس نهم، مجلس ششمی بیرون نخواهد آمد.
آقای رئیس‌جمهور! شما اولین کسی بودید که چرخهای اعتدال دولت تدبیر و امید را از ریل خارج کردید به مصلحت دنیا و آخرتتان نیست که در این سمت باقی بمانید. والسلام علیکم و رحمه الله
رئیس ـ جناب آقای غضنفرآبادی متشکریم. خواهش من از دوستان این است که در صندلی‌های خودتان مستقر باشید که بشود مطالب را درست استماع کرد. بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ جناب آقای دکتر نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین برای ادامه بحث تشریف بیاورند.
رئیس ـ جناب آقای نقوی بفرمایید. دوستان در صندلی‌هایتان مستقر باشید.
سیدحسین نقوی‌حسینی (ورامین و پیشوا) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب محضر همه همکاران محترم خودم،‌ اعضای محترم دولت، معاون محترم اول رئیس‌جمهور و وزرای پرتلاش دولت، معاونین پارلمانی، اصحاب رسانه که در این روز در جمع مجلس حضور پیدا کردند.
همکاران محترم! ما نسبت به هم شناختی داریم و طی کار در این دوره از مجلس همدیگر را شناختیم و مواضع و دیدگاههای یکدیگر را هم می‌دانیم و گرایشات و جریانات همدیگر را هم خوب می‌دانیم، شما هم از بنده حتماً شناخت دقیقی دارید، روابط مجلس و دولت روابط بسیار خوبی است. شاید بتوان ادعا کرد که یکی از همراه‌ترین مجالس با دولتها، مجلس نهم و دولت یازدهم است.
روز یکشنبه وزیر اقتصاد در این مجلس لایحه آورد، بدون مخالف و با اکثریت قاطع آراء مجلس به لایحه دولت رأی داد. بدون مخالف. هفته گذشته آقای نوبخت در این مجلس لایحه مطرح کرد و با اکثریت قاطع آراء مجلس به دولت و لایحه او رأی داد. اینقدر در بوق روابط تیره مجلس و دولت کوبیده نشود.
نکته سوم؛ این همه تهدید و تهمت و توهین به استیضاح‌کنندگان برای چیست؟ با چه هدفی؟ ما چه می‌خواهیم؟ استیضاح‌کنندگان چه می‌گویند؟ بنده چه می‌گویم؟ چرا اینقدر توهین؟ چرا اینقدر تهمت؟ چرا اینقدر زیر سؤال بردن مجلس؟ مگر چه اتفاقی افتاده؟‌ مگر استیضاح یک وظیفه قانونی نیست؟ مگر ملت به نمایندگان رأی ندادند که بیایند به تکلیفشان عمل کنند؟ آقای فرجی‌دانا! چه کسی از شما رانت خواست؟ چه کسی از شما دانشگاه خواست؟ چه کسی از شما رشته خواست؟ چرا این مسائل مطرح می‌شود؟ این همه تهاجم برای چیست؟ مگر پشت پرده چه می‌گذرد؟ بنده یکبار با شما ملاقات نکردم. هیچ مطالبه‌ای هم از جناب‌عالی نداشته‌ام، هیچ دانشگاه مربوط به جناب‌عالی هم ندارم. چرا باید اینقدر توهین شود؟ چرا باید اینقدر تهمت زده شود؟
و نکته چهارم؛‌ همکاران محترم! همه ما اصولگرا هستیم. اصولی داریم که باید از اصولمان دفاع کنیم. اینکه انتخابات چه می‌شود، ما نماینده می‌شویم یا نمی‌شویم،‌ دولت چه می‌شود، وزیر بعدی چه می‌شود، ما را تهدید کنند که اگر این وزیر برود،‌ بدتر از این می‌کنیم،‌ ادامه خواهیم داد،‌ چنین می‌کنیم؛ ما مکلف به تکلیفیم. مکلف به نتیجه نیستیم. امروز یک خطری در دانشگاهها وجود دارد. برادران عزیز و خواهران محترم! بنده را می‌شناسید در دانشگاهها خطر وجود دارد. دانشگاهها دارند آبستن فتنه جدیدی می‌شوند. امروز به تکلیفمان عمل کنیم. به عواقب نگاه نکنیم. بعضی‌ها مراجعه می‌کنند و می‌گویند که دولت با شما بد می‌شود، پروژه‌هایتان را متوقف می‌کند، نامه‌هایتان را جواب نمی‌دهد، ملاقات به شما نمی‌دهد، از این به بعد چنین می‌شوید، چنان می‌شوید؛ بشویم! همه این بلاها سر ما بیاید. از اصولمان دفاع کنیم، از اسلام دفاع کنیم،‌ از انقلاب دفاع کنیم،‌ از خون شهداء دفاع کنیم، از حجابی که همسر محترم آقای فرجی‌دانا خانم محجبه‌ای است، از همان حجاب دفاع کنیم. امروز این ارزشها زیر سؤال است.
همکاران محترم به حرفهای این برادر حقیرتان توجه بفرمایید! در (۱۷) تیر امسال در دانشگاهی همایشی برگزار می‌شود، ‌هزار دانشجو، دختران و پسران ما، در آن دانشگاه جمع می‌شوند و دعوت می‌شوند، (۱۷) تیر امسال، نه قبل از انتخابات ریاست جمهوری، نه قبل از انتخابات آقای دکتر روحانی، (۱۷) تیر امسال. همایش برگزار می‌شود؛ در این همایش سخنران می‌گوید که «توجه کنید! تا کی این صدا و سیما باید یک‌طرفه حرف بزند؟ تا کی باید برای فرستادن نمایندگان واقعی به مجلس یا به مسند ریاست جمهوری (آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور شدند،‌ این چه حرفی است؟) یا مجلس خبرگان چشممان به دهن جنتی باشد؟ چشم ایشان هم به دهن کس دیگری باشد؟ تا کی؟» دانشجوها کف می‌زنند، هورا می‌کشند. این در دانشگاه ما اتفاق افتاده است. مهم نیست آن سخنران چه گفته؛ البته مهم است ولی مهم این است که بعد از این سخنرانی و همایش به او چه گفتید؟ به برگزارکنندگان آن چه گفتید؟ دریغ از یک تذکر! دریغ از یک اشاره که تو چه داری می‌گویی؟! در این همایش گفته شده که «توجه کنید! شما تمام پول مملکت را دارید می‌دهید به سپاه و بسیج و اطلاعات» هورای جمعیت! اینها در دانشگاه ما گفته می‌شود! با او چه کار کردید؟ چه عکس‌العملی نشان دادید؟
آقای فرجی‌دانا، وزیر محترم! که ما برای شخصیت شما ارزش قائل هستیم. انجمن اسلامی یك دانشگاهی در تهران امسال افطاری برگزار می‌کند، نوری‌زاد میهمان ویژه افطاری انجمن اسلامی دانشگاه است. چه کسی نوری‌زاد را نمی‌شناسد؟ چه کسی او را نمی‌شناسد؟ آقای نوری‌زاد خاطره‌ای تعریف کرده كه من نمی‌توانم عرض بكنم و سندش را به جناب آقای دكتر لاریجانی می‌دهم، بروید حتماً نگاه كنید، خاطره تعریف كرده، روی وبلاگش هم گذاشته است، بروید این خاطره را ببینید، بچه‌های ما برای این ارزش‌ها جان داده‌اند، پودر شده‌اند، دست و پایشان را از دست داده‌اند، در مجلس داریم، می‌بینیم سرنوشت‌شان را، این دانشگاه ما است، این انجمن اسلامی دانشگاه ما است، به آنها چه گفتید؟ چه كسی تذكر داد؟ چه كسی گفت نوری‌زاد را برای چه دعوت كرده‌اید؟ چه كسی گفت چرا نوری‌زاد این‌طوری كرده؟
برادران من! اینقدر نگویید سیاسی است، گروهی اقلیت، من گرایش اقلیت هستم، من گرایش سیاسی دارم؟ من با كسی دعوای سیاسی دارم؟ آقای كوثری سیاسی است؟ این حرف‌ها را نزنید، اینها كه دست و پایشان را داده‌اند، هر روز جلو چشم‌های شما می‌آیند و می‌روند، اینها با كسی دعوای سیاسی دارند؟ در همین همایش می‌گوید، به حاكمیت می‌گوید نه به یك شخص خاص، «شما نمی‌توانید درب دانشگاه‌ها را ببندید، شما نمی‌توانید دهان مردم را ببندید، دهان مردم را نمی‌شود بست»، هورا می‌كشند، اینها
 سخنرانی‌های این دانشگاه است.
برادران عزیز! طی یك‌ سال گذشته بیش از (۴۰) تشكل سیاسی در دانشگاه‌ها تشكیل شده، خواهش می‌كنم بررسی كنید در دانشگاه‌های استان‌های خودتان هستند، ببینید چه كسانی و با چه گرایشاتی، نشریاتی كه امروز دارد چاپ می‌شود، همكاران من حتماً اشاره خواهند كرد، آقای فرجی‌دانا! وزیر بودید یا نبودید، بروید این نشریات را بخوانید، ببینید در مورد شهید چه می‌گوید؟ در مورد حجاب چه می‌گوید؟ در مورد زن مسلمان چه می‌گوید؟ فرصت نیست من اینها را اشاره كنم.
آقای وزیر!‌ ما از بی‌تفاوتی شما خیلی گله‌مندیم، شما فرد مسلمانی هستید، نمازخوان هستید، اعتقادات دینی دارید، چطور اینقدر بی‌تفاوت؟ چطور اینقدر آرام از كنار این اتفاقات می‌گذرید؟ یك استاد دانشگاه در دوران وزارت جناب‌عالی، با استفاده از سیستم مجازی دانشگاه برای بیش از (۴۰۰) هیأت علمی نامه‌هایی را ارسال می‌كند، تصاویری را ارسال می‌كند، تصاویر اهانت به همه ملت ایران، به همه رزمندگان، به همه شهداء، به همه خانواده شهداء، به مراجع، به روحانیت، به علما، به مجلس، به قوه قضائیه، این تصویر ایمیل می‌شود برای كلیه اساتید با استفاده از سیستم مجازی دانشگاه، به شما گفته می‌شود، آقای دكتر سلیمانی با شما جلسه می‌گذارد، می‌گوید این توهین به ملت است، این توهین به انقلاب است، این توهین به نظام است، این توهین به امام است، این توهین به رهبری است، چرا برخورد نمی‌كنید؟ شما نكردید. آقای دكتر سلیمانی سؤال مطرح می‌كند، می‌بیند شما بی‌تفاوت هستید، من تصاویر را می‌دهم،‌ من اینها را می‌گذارم، به رئیس‌جمهور توهین شده، به آقای دكتر روحانی توهین شده، شما وزیر این دولت هستید،‌ حداقل به دولت‌تان متعهد باشید، من این تصاویر را می‌دهم خدمت رئیس محترم، بیایید نگاه كنید، شرمم می‌آید اینها را توزیع كنم، انقلاب و اسلام و روحانیت و مرجعیت و امام و رهبری را زیر سؤال می‌برید، نظام را زیر سؤال می‌برد، برای همه اساتید ایمیل می‌شود، به شما گفته می‌شود، شما چكار كردید؟
آقای دكتر سلیمانی در این ارتباط وقتی بی‌تفاوتی جناب‌عالی را می‌بیند طرح سؤال می‌كند، می‌آید در كمیسیون‌ برای شما توضیح می‌دهد، قول می‌دهید، عمل نمی‌كنید، دوباره آقای دكتر سلیمانی می‌گوید حالا كه عمل نكردید می‌برم در صحن، تحت فشارتان می‌گذارد، تازه كار را پیگیری می‌كنید، این بی‌تفاوتی‌ها ظلم به انقلاب است، برای این انقلاب خون‌ها داده شده، جانبازان فدا شدند، ملت ما ایثارگری كرده، نباید بی‌تفاوت از كنار این مسائل گذشت. تصاویر را در اختیار آقای رئیس می‌گذارم، بیایید نگاه كنید، همه اسناد، فهرست اساتیدی كه برای‌شان ایمیل شده را هم می‌دهم، همه مداركش در خدمت ریاست محترم هست. فردی معاون اداری ـ مالی شما در یكی از دانشگاه‌های بزرگ است، ایشان یك جمله‌ای می‌گوید كه من خیلی عذرخواهی می‌كنم كه نمی‌توانم این جمله را بگویم، عین جمله را می‌دهم خدمت آقای دكتر لاریجانی، به شما گفته می‌شود در شورای انقلاب فرهنگی یكی از افراد موثق نظام در دانشگاه‌ها می‌آید خدمت شما می‌گوید كه آقا! فرد معاون اداری ـ مالی شما در مورد نظام و رهبری این را گفته، این حرف را زده، چه اقدامی شد؟ ایشان همچنان معاون دانشگاه است و دارد به كار خودش ادامه می‌دهد.
برادر عزیزم! این اطلاعات راجع به رؤسای دانشگاه‌ها، سرپرست‌های دانشگاه‌ها، من این جمله‌ای را كه عرض كردم می‌دهم خدمت آقای دكتر لاریجانی، هر كس خواست بعداً بیاید و ببیند، باز هم اسم را ننوشته‌ام، باز هم آن اسمی كه عنوان كرده را در همین جمله هم خجالت می‌كشم بنویسم، ننوشتم، ولی عین جمله‌اش را نوشته‌ام.
آقای دكتر! شما هیأت‌هایی اعزام كرده‌اید، همكاران محترم، برادران عزیزم! همه ما به قانون اساسی قسم خورده‌ایم، شما هیأت‌هایی را انتخاب كرده‌اید برای مشورت و نظر‌سنجی از دانشگاه‌ها، اساتید، دانشجویان برای انتخاب رؤسای دانشگاه‌، ببینید ظاهر كار چقدر قشنگ است، خیلی خوب است، دست شما درد نكند، هیأت‌ها می‌روند به دانشگاه‌ها با اعضای هیأت علمی و دانشجویان صحبت می‌كنند راجع به رئیس دانشگاه نظر‌سنجی می‌كنند، این ظاهر خیلی خوبی است، این كاملاً دموكراتیك است اما ماهیت چیست؟ هیأت كیست؟ عضو هیأت كیست؟ عضو هیأت كسی است كه سه سال بازداشت بوده به خاطر معاند با نظام جمهوری اسلامی، این می‌رود برای ما رئیس تعیین می‌كند، این می‌رود مشورت می‌كند، عضو این هیأت روحانی است كه نمی‌توانم اینها را، نام می‌برم «ح.ت» مرسوم است دیگر، شورای انقلاب فرهنگی صلاحیت او را برای ریاست دانشگاه و سرپرستی دانشگاه رد كرده، شورای انقلاب فرهنگی رد كرده، آن وقت او می‌رود مذاكره می‌كند كه چه كسی رئیس دانشگاه شود، نام ببرم افراد را؟ افراد هیأت‌تان را یكی،‌ یكی سوابق‌شان را بگویم؟ موجود است، می‌دهم، همه دوستان می‌توانند بیایند و ببینند، این كار را با دانشگاه نكنید، تازه این هیأت چه كار می‌‌كند؟ بگویم یكی از دانشگاه‌ها را؟ هیأت یك بازداشتی فتنه ۸۸ را می‌بیند در آن دانشگاه، می‌گوید ما داریم می‌آییم برای سنجش ریاست دانشگاه، تو آنجا تدارك كار را ببین، ایشان می‌رود تیم‌بندی می‌كند، همین بازداشتی فتنه ۸۸ خودش در كلیه جلسات هیأت شركت می‌كند و رئیس انتخاب می‌كند، به هیأت پیشنهاد می‌كند و هیأت می‌آورد به جناب‌عالی تقدیم می‌كند، این كارها را نكنید. انتصاب‌ها... به من گفتند وقتم كم است، من اسناد و مدارك زیادی دارم، آقای فرجی‌دانا! وقتی كه دولت تدبیر و امید رأی آورد و مجلس اعلام كرد كه ما با همه توان از دولت حمایت می‌كنیم،‌ اینجا هم عرض می‌كنم
حضرت آقا فرمودند: «ما از دولت با تمام توان دفاع می‌كنیم»،  ما از آقای دكتر قاضی‌زاده‌هاشمی دفاع می‌كنیم، كمكش می‌كنیم، ما از آقای ظریف حمایت می‌كنیم، در چهارچوب منافع نظام جمهوری اسلامی، ما از ایشان در چهارچوب خطوط قرمز نظام دفاع می‌كنیم، ما از وزرای شما حمایت می‌كنیم، وقتی كه دولت رأی آورد صحبت بود كه آقای توفیقی می‌‌خواهند وزیر علوم بشوند، پیام‌ها به جناب‌عالی رسید، ایشان را كنار گذاشتید، آقای میلی‌منفرد را معرفی كردید، اسناد و مداركش از این تریبون ارائه شد، مجلس به او رأی اعتماد نداد، جناب‌عالی رأی آوردید، انتصاب این دو نفر مجدداً در وزارت علوم و سپردن همه امور به اینها كه دوستان جناب‌عالی می‌گویند، دوستان جناب‌عالی به من زنگ زدند، طرفداران جناب‌عالی به من گفتند حرف تو درست است، آقای فرجی‌دانا در این انتصابات نقش ندارد، آقای توفیقی برنامه‌ریزی می‌كند، تمام كارها دست توفیقی است، تو را به خدا آقای فرجی‌دانا را از این وضعیت نجات دهید، چون توفیقی دارد همه كارهایش را به نام فرجی‌دانا می‌كند. انتصاب این دو نفر بر خلاف نظر مجلس، بر خلاف نظر افكار عمومی، بر خلاف دلسوزان انقلاب در وزارت علوم چه پیامی دارد؟ یعنی چه؟ همین كار برای استیضاح جناب‌عالی كافی است، من دیگر به سمنانیان و خانیكی و دیگران و دیگران تا دانشگاه بین‌المللی قزوین كه (۱۲۰) نفر را طی چهار ماه شما عوض كرده‌اید، (۱۲۰) نفر طی چهار ماه، در یك دانشگاه، مگر چند تا پست داریم؟ مگر در این (۱۲۰) تا پست یك هیأت علمی متدین، متعهد دانشگاهی نبود؟ همكاران محترم! روز بزرگی است، من دنبال رانت‌خواری و رانت‌گیری و امتیاز‌گیری نبوده‌ام و نه هستم، هر دولتی به من امتیازی داده اعلام بكند، قطعاً با این صحبتی كه كردم یعنی از این به بعد هم نخواهم بود و الا چنین صحبت‌هایی را نمی‌كردم، قطعاً نخواهم بود، من فیلمی را می‌گذارم، شما فقط این فیلم را ببینید، اینها برای وزارت علوم تصمیم‌گیرند، از دوستان خودم تقاضا می‌كنم این فیلم را به نمایش بگذارند و همكاران من ببینند، اینها برای وزارت علوم تصمیم می‌گیرند. به شما هم گفتید شده در ماه مبارك رمضان همین امسال، در جمع دانشجویانی كه گفته ضبط نكنید، تلفنی نباشد، ضبطی نباشد، همراهی نباشد، به شما هم گفته‌اند، ببینید، خودتان قضاوت كنید.
(در این هنگام صوت جلسه تشكل‌های دانشجویی مورخ ۳۰/۴/۹۳ با  وزیر علوم در صحن علنی پخش شد)
نقوی‌حسینی ـ سیستم اطلاعاتی مملكت رد كرده، شما عوض نكردید، سیستم اطلاعاتی مملكت خیلی قوی است، به شما اطلاعات داده و شما عمل نكردید.
(در این هنگام فیلم‌های حضور سرپرست فعلی دانشگاه شهیدچمران «دكتر رعایایی» در تجمع فتنه‌گران سال ۸۸ و حضور دكتر توفیقی در جمع متحصنین فتنه ۸۸ در صحن علنی پخش شد)
نقوی‌حسینی ـ متشكرم، همه شما دیدید و شنیدید، ما به خودمان اجازه می‌دهیم برویم همه‌چیز علیه این نظام بگوییم، مقام معظم رهبری فرمودند كسانی كه القای تقلب كردند مجرمند، مجرمان امروز در این وزارت علوم، (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت، احسنت) و آقای وزیر از این جرم دفاع می‌كند. والسلام‌علیكم و رحمه الله
رئیس ـ از جناب‌عالی تشكر می‌كنیم، نفر بعدی را معرفی بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ جناب آقای دكتر قاسم جعفری نماینده محترم بجنورد، مانه، سملقان برای ادامه بحث تشریف بیاورند.
رئیس ـ آقای دكتر جعفری بفرمایید.
قاسم جعفری (بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه) ـ
سلام علیكم و رحمه الله ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
«ما یلفظ من قول الا لدیه رقیب عتید»
امروز همگان می‌دانیم كه در یك امتحان بزرگ هستیم و برای آنچه كه می‌گوییم حتماً مسؤولیت داریم، پس خوب است از خدا بخواهیم خوب بر زبانمان جاری شود، خوب بشنویم و خوب تصمیم بگیریم. جناب آقای وزیر! دیروز یك كسی آمد به من گفت سلام، گفتم علیكم السلام، گفت می‌خواهم دو تا كار بكنم كه در حوزه انتخابیه‌ات ماندگار شود، گفتم خیر است ان‌شاء‌الله،‌ شما؟ با او كه صحبت كردم او خودش را منسوب به جناب‌عالی می‌دانست، گفتم مدركت چیست؟ گفت دكتری، گفتم من به خاطر شما به آقای وزیر تسلیت می‌گویم، آقای وزیر را من از گذشته و دورادور می‌شناسم، شخصیتی و شأنی بالاتر از این دارد كه امثال شما بیایید این‌طور خرابش كنید. بدانید از این نمونه‌ها خیلی اتفاق افتاده، لازم دانستید با اسم و شماره تلفن به شما می‌گویم.
گروه‌هایی كه وعده می‌دهند و همین‌ها باعث شده‌اند كه نگرانی ما بیشتر شود، ما دغدغه‌های علمی كشور را داریم، آیا از وضعیت دانشجویانی كه به خارج از كشور اعزام می‌شوند و آژانس‌هایی كه آنها را می‌برند، چه بلایی سرشان می‌آید، بعد برمی‌گردند سر این ملت چه می‌آید خبر دارید؟ آیا برنامه‌ای برای این همه پایان‌نامه‌ها، كپی‌ پیست كردن‌ها و موارد اینگونه، آیا برنامه‌ای برای اینها انجام شده است؟ اگر یك مقداری برگردیم، به این نكته توجه كنیم، به ما پیام می‌دهند آقا! مصلحت تو نیست حرف بزنی، مردم نماینده انتخاب كرده‌اند كه تلاش كند، به موقع، درست و به اندازه و با استفاده بجا از ابزار قانونی در راستای مصالح نظام و مردم حرف بزند، مردم برای سكوت ما را انتخاب كرده‌اند؟
آقای وزیر بزرگوار! علی (علیه‌السلام) فرمود: «العلم سلطان، من وجده صال و من لم یجده صیل علیه» «علم اقتدار است، هر كس آن را به چنگ آورد قالب می‌شود و بازمانده از آن مقهور می‌ماند».
امروز ما نگران وضعیت علمی كشور هستیم، اقتدار علمی، یك اقتدار درون‌زا است، بنابراین این پیشرفت باید ادامه پیدا كند، در این (۱۰) سال گذشته حركت علمی ما خیلی خوب بوده، پیشرفت علمی و سرعت پیشرفت بسیار خوب بوده است، اما این سرعت باید كند نشود، این یك هشدار است، نگذارید حركت به سمت تحقیقات بیشتر و عمیق‌تر، كند یا متوقف بشود، دانشگاه‌ها مركز و منابع خیلی باارزشی برای كار تحقیقات هستند، حتماً‌ از آنها استفاده شود، هم در مرحله تحقیقات و هم در مرحله ساخت، این رفت و برگشت فكر و كار بین نیروهای مسلح و دانشگاه‌های كشور خیلی بركات دارد، باید از این بركات استفاده كرد، اگر حركت ما از دور افتاد، بازگرداندن این نهضت، این حركت، این شتاب علمی مشكل‌تر خواهد بود، این دغدغه ما است و این حركت علمی باید با همه توان نیرو رساند، مبادا وضعیتی پیش بیاوریم كه این حركت متوقف شود، این نكات، نكات بسیار مهمی است، انتظار دارم كه توجه شود. سه مسأله اساسی داریم، اقتصاد، فرهنگ و پیشرفت علمی، به ما می‌گویند آقا! مردم مشكل معیشت دارند، گویا ظریفی اینگونه تعریف می‌كرد (نه آقای دكتر ظریف) می‌گفت آقای رئیس‌جمهور امروز نیامده است كه بگوید ما داریم كار می‌كنیم شما جلوی كار ما را می‌گیرید، البته ان‌شاء‌الله او نیتش این نیست، با وعده قبلی رفته است، می‌گویند مردم معیشت می‌خواهند شما به دانشگاه گیر داده‌اید؟ ما می‌گوییم وضعیت معیشت‌مان را كه هنوز یك برنامه راهبردی برایش ندیده‌ایم، لااقل دین‌مان، علم‌مان، فرهنگ‌مان را از ما نگیرید.
آقای وزیر بزرگوار! در حرم رضوی شریف، آقا نفرمود فرهنگ از اقتصاد مهمتر است؟ فرهنگ مثل هوایی است كه تنفس می‌كنیم، مگر رسالت دانشگاه چیست؟ بله، روی مسأله اقتصاد كشور باید تكیه شود، روی مسأله پیشرفت علمی كشور هم باید تكیه شود، هدف از علم این است كه نفع برساند، مردم از بركات آن علم بایستی استفاده كنند آقای وزیر بزرگوار! از (۴۸) طرح كلان كه مدت زیادی بیش از یك سال و نیم گروه‌های مختلف از جمله شورای عالی عتف كار كردند و تصویب كردند امروز هشت طرح در محور اجرا و حمایت قرار گرفته است، این یعنی كاهش پژوهش، این طرح‌ها در زمینه‌های نفت، نیرو، كشاورزی، ‌دفاع، علوم انسانی، سلامت، فناوری اطلاعات و غیره بوده است، سهم (۵/۰) درصد الی (۲) درصدی پژوهش دستگاه‌ها در بودجه حذف شد و وزارت تلاش پررنگی برای جلوگیری از این مسأله نكرد، همكار خوب ما جناب آقای دكتر اختیاریان دیروز در داخل كمیسیون‌، می‌گفت ما حتی آمدیم با وجودی كه در لایحه حذف شده بود در كمیسیون‌ گذاشتیم اما چون دفاع جانانه نشد نتیجه نگرفتیم، رتبه ما بر اساس تولیدات علمی در (۱۰) سال گذشته اگر نمودار را دوستان نشان می‌دهند خوب روشن می‌كند، درست است كه رشد خوبی داشته، شیب مناسبی، اما الان مثل فواره برابر آنچه كه نمی‌دانم دارند نشان می‌دهند یا نه، متأسفانه یك هشدار است.
آقای وزیر! من نمی‌خواهم بگویم كه همه اینها به همین (۹) ماه جناب‌عالی بر می‌گردد، انصاف خوب چیزی است، اما این یك هشدار است، این دغدغه را مقامات عالی نظام در حضور جناب‌عالی و در جمع دانشگاهیان فرمودند، مقایسه تعداد مقالات علمی ایران و كشورهای دیگر هم باز یك هشدار را نشان می‌دهد، آهنگ ما آهنگ مناسبی نیست، داریم درواقع یك‌طوری درجا می‌زنیم، آیا این هشدار اشكالی دارد؟ مقایسه رتبه چهار دانشگاه برتر را خوب نگاه كنید، دانشگاه تهران سال ۹۲، (۷۱۲) اما ۹۳ (۷۷۵)، می‌دانید؟ یعنی عقب‌نشینی.
دانشگاه شریف (۹۷۳) الان (۱۰۲۵)، یعنی عقب‌نشینی.
 دانشگاه تربیت مدرس (۹۸۰)، (۱۲۰۶) و برعكس علوم پزشكی تهران شاید آرامش حاكم در آنجا تأثیر گذاشته، (۹۳۸)، (۸۳۸). این آیا همان نكته‌ای است كه استاد معظم آقای دكتر حدادعادل در شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس‌جمهور گفت؟ گفت آقای رئیس‌جمهور! دو وزیر دارید، آن یكی هر چه معرفی می‌كند یا رأی قاطع یا همه آراء را می‌آورد، این یكی افرادی كه معرفی می‌كند یا می‌گویند نیاور كه رأی نمی‌آورد یا رأی نمی‌آورد، این دلیلش چیست؟
آقای وزیر محترم! ما فكر می‌كنیم كه دیگران و اطرافیانتان شما را مشغول كرده‌اند، دوست و دشمن‌شناسی بسیار خوب است، باور بفرمایید به استناد و استشهاد بزرگانی در مجلس، بنده به عنوان یك طلبه برای شما رأی جمع كردم، امروز نگرانم، به عنوان كسی كه در همه جلسات بوده‌ام.
آقای وزیر محترم! دغدغه‌هایی كه رئیس مجلس به شما منتقل كرد در جلسه ۱۶/۴/۹۳، من یادداشت دارم، استیضاح حق امضاكنندگان است، مسأله دانشجویان ستاره‌دار، بحث بورسیه‌ها، فضای سیاسی حاكم بر وزارت علوم، رؤسا و لجنه‌هایی كه انتخاب كرده‌اید،‌ ایجاد بحران در دانشگاه‌ها، بازگشت بعضی از استادان نامناسب، معتدل‌بودن یك واژه كشدار است، بعضی از سرپرستان را می‌شود تغییر داد. آقای رئیس مجلس فرمودند كه این جلسه برای تفاهم است، به معنای سدگذاری برای استیضاح نیست و در آخر جلسه بعد از صحبت‌های حضرت‌عالی رئیس مجلس نكاتی فرمودند، فرمودند بدبینی بد است ولی زورزدن برای توجیه همه چیز هم خوب نیست، در ساری و جاری كردن این دغدغه‌ها باید اقدام كرد، بعضی افراد كه موضع تند دارند اگر كنار شما نباشند چه می‌شود؟ افراد خاص را كنار بگذارید.
درخصوص بورسیه‌ها اصل بر صحت است مگر آنكه خلافش ثابت شود. رفتار خطی در این سطوح واگرایی ایجاد می‌كند، وزیر مصاحبه كند و جایگاه سازمانهای تصمیم‌گیر مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی را رسمیت ببخشد و دهها دغدغه دیگر. همیشه تعبیر زیبایی را شهید مظلوم دكتر بهشتی داشت، آن موقع ما تازه طلبه بودیم:
الا یا ایها الطلاب ناشی
علیكم بالمتون لا بالحواشی
 
آقای وزیر! ما دوست شماییم، خیلیها خواستند شما را به حاشیه مشغول كنند و این حاشیه‌ها آن شد كه نباید می‌شد. ان‌شاءالله كه سلامت باشید.
رئیس ـ جناب آقای جعفری متشكریم. نفر بعدی را دعوت بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای آصفری نماینده محترم اراك تشریف بیاورند.
محمدحسن آصفری (اراك، كمیجان و خنداب) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
«رب اشرح لی صدری و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی»
عرض سلام و ادب دارم خدمت همه حضار محترم به ویژه نمایندگان محترمی كه از دولت تشریف آورده‌اند و همه همكاران محترم.
در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه بعد از پایان جنگ تحمیلی و بالاخص بعد از سال ۷۶ دشمنان انقلاب سعی كردند دانشگاه را مقابل انقلاب و نظام قرار دهند. از آنجاكه دانشجویان دانشگاهها قبل از انقلاب با رژیم شاه مبارزه كرده بودند طرح دشمن این بود كه این بار دانشجویان را به مبارزه با جمهوری اسلامی بكشاند تا با سوءاستفاده از منزلت اجتماعی دانشجویان به انقلاب لطمه وارد كند. از سال ۷۶ به بعد بعضی از جریانات سیاسی هم سعی كرده‌اند با استفاده ابزاری از دانشجویان كسب قدرت كنند. فراموش نمی‌كنیم كه شعار دفتر تحكیم وحدت در انتخابات مجلس ششم كه شعار انتخاباتی نبود بلكه شعارهای براندازی و ساختارشكنانه بود. نتیجه این توطئه داستان غم‌انگیز هجدهم تیر سال ۷۸ شد كه همه عمق آن فاجعه را به یاد دارند و عواقب آن در سه سال بعد از آن واقعه هم ادامه داشت. البته بسیاری از دانشجویان در همان سالها در مقابل این توطئه ایستادند و دشمنان و جریانات سیاسی فرصت‌طلب و قدرت‌طلب نتوانستند دانشگاه را در مسیر اهداف شوم خود قرار دهند. ده سال بعد از آن سال (یعنی سال ۷۸) باز هم همان جریان سیاسی در فتنه ۸۸ به سراغ دانشگاه‌ها رفت و حوادث تلخی در دانشگاهها به وجود آورد كه همه به یاد داریم.
مردم هم در بیست و سوم تیرماه ۷۸ و نهم دیماه سال ۸۸ جواب این فتنه‌انگیزی را دادند. نكته مهم اینكه همان اندازه كه دشمنان به دانشگاه چشم طمع دوخته‌اند نظام جمهوری اسلامی به دانشگاهها امید بسته است. نظام در عین حالی كه دانشگاه و دانشجو را سیاسی، اجتماعی و صاحب هوشیاری و بصیرت می‌خواهد تأكید دارد كه دانشگاه باید محیط پرورش علم و عالم و فضای پیشرفت و پشتوانه اقتصاد دانش‌بنیان باشد. نباید تشنجات سیاسی و درگیریهای جناحی محیط علمی دانشگاه را آشفته كند.
جناب آقای فرجی‌دانا! با این انتصابات و با این بی‌ در و پیكری در فضای دانشگاهها و انتخاب افراد مسئله‌دار نمی‌شود فضای دانشگاه را علمی كرد.
جناب آقای فرجی‌دانا! آیا خبر دارید كه از سوم مهرماه سال ۹۲ تا بیست و یكم خرداد ۹۳ چه اتفاقاتی در دانشگاههای كشور شكل گرفته است؟ كه اگر تدبیر نیروهای دلسوز انقلاب نبود غائله‌ای چون كوی دانشگاه را به دنبال داشت اتفاقاتی كه باعث پدید آمدن بستر مناسب برای حضور معاندین و دشمنان انقلاب در دانشگاه شده است. كسانی كه برای رسیدن به اهداف شوم خود دانشگاه را بهترین مكان می‌دانند، برای ترویج تفكرات ضددینی و سخره گرفتن ارزشها و آرمانهایی كه مردم برای آن خون داده‌اند.
بخشی از اقدامات و اتفاقاتی كه در طول نزدیك به یك سال گذشته در دانشگاهها شكل گرفته براساس مستنداتی كه وجود دارد خدمت همكاران عزیز ارائه می‌دهم:
توزیع شبنامه منافقین در بعضی از دانشگاهها؛ انكار علنی معاد و باورهای دینی در بعضی از دانشگاهها؛ زیر سؤال بردن واقعه عظیم عاشورا؛ توزیع شبنامه‌های سیاسی در حمایت از آشوبگران و عناصر اصلی فتنه؛ ممانعت از برگزاری سیزدهم آبان كه روز مبارزه با استكبار جهانی نامگذاری شد ؛ در زمان تصدی شما جمع‌آوری بنرهای ضدآمریكایی كه بنا به فرمایش رهبر انقلاب و همه ملت آمریكا دشمن درجه یك برای ملت ایران می‌باشد؛ ترویج كتب پوچ‌گرایی و التقاطی و انحرافی در دانشگاهها؛ حمایت از زندانیان ضدانقلاب و عوامل پژاك و تلاش برای آوردن آشوب در دانشگاهها.
این گونه اطلاعیه‌ها و نشریاتی كه در آن پنجشنبه خونین اوین را نامگذاری كنند توزیع آن با پول بیت‌المال و با هزینه بیت‌المال در دانشگاهها چه معنی و مفهومی دارد؟ آیا غیر از این است كه با این گونه اقدامات بخواهند غائله‌هایی مانند غائله هجدهم تیر را از دانشگاهها شروع كنند و به بیرون از دانشگاهها بیاورند؟ بازگرداندن دانشجویان آشوبگر علی‌رغم نظریه مخالف وزارت اطلاعات كه سند آن موجود است و طی نامه‌ای وزارت اطلاعات به صراحت اعلام نموده است كه این افراد نبایستی در دانشگاه حضور پیدا كنند اما علی‌رغم تأكید وزارت اطلاعات اینها را حتی دعوت كردند و آمدند. كسانی بودند كه حكم آنها محارب، معاند و كسانی بودند كه بعضاً قاچاقچی مواد مخدر بودند دعوت شدند علی‌رغم اینكه اینها برای ادامه تحصیل در دانشگاهها رد شدند. چاپ نشریات در بیرون از دانشگاه با عنوان دانشگاهی با صفحات بسیار وزین و رنگین و به صورت گسترده با عنوان نشریات «سلام»، غائله قضیه سلام را فراموش نكرده‌ایم.
در سطح دانشگاهها، بی‌توجهی به فرمایشات مقام معظم رهبری در عزل و نصبها كه فرمودند: «با شعار اعتدال نمی‌توان نیروهای ارزشی و اصولگرا را از صحنه خارج كرد». من یك نمونه از انتصابات كسانی كه اخیراً با حكم جناب وزیر به ریاست دانشگاه... دیدگاهش و سابقه‌اش چگونه بوده را خدمت همكاران عزیز قرائت می‌كنم. ایشان از عناصر فعال دانشگاه در فتنه ۸۸، تنها عضو هیئت علمی شركت‌كننده در اجتماعات دانشجویی حامی میرحسین موسوی در تهران، سابقه دستگیری در اغتشاشات هم ۷۸ هم ۸۸، یعنی نه فقط ۸۸، هم در غائله كوی دانشگاه و هم در قضیه فتنه ۸۸، دست داشتن در جریانات فتنه‌انگیزی، سخنان قابل تأمل وی را بشنوید كه چه دیدگاههایی دارد: «ما باید دانشجویی را تربیت كنیم كه (۱۶) آذر و (۲) خرداد را بیافریند. اسلامی شدن دانشگاهها موضوع دست‌چندمی است». حرمت‌شكنی برخی مقدسات مذهبی در دانشگاه و استقبال وی از توهین آشكار به نمادهای مذهبی از جمله محاسن آقایان كه از جمله گفته‌های وی می‌توان به این اشارت كرد كه: «ریش مال انسان نیست، بلكه برای حیوان است». این گونه انتصابات و این گونه افراد انتخاب شدن چه معنی و مفهومی دارد؟
زیر سؤال بردن فرمایشات امام (رحمه الله علیه)، من یك جمله از بحثها و مواردی كه یكی از این آقایان در نشریات خودش اشاره كرده است را خدمت شما می‌خوانم. یكی از كسانی كه استاد خانم است: «من شكلات نیستم، مروارید نیستم، وسیله تفریح نیستم، اسباب ازدیاد نسل نیستم، عامل فساد مردان نیستم، ناموس هم نیستم، من یك زنم، یك انسان كه برابر آفریده شده و آزاد. نه بهشت زیر پای من است و نه جهنم، افتخار فرستادن مردان به معراج هم نصیب كس دیگری شود می‌خواهم خودم به معراج بروم». این جمله‌ای كه امام فرمودند: «مرد از دامن زن به معراج می‌رود»، این جمله‌ای كه ائمه اطهار فرمودند: «بهشت زیر پای زنان است».
انتصاب افراد مسئله‌دار و محكوم در آشوبها با دیدگاههای التقاطی، سوءاستفاده از شبكه‌های مجازی كه نمونه بارزش را، یك نمونه‌اش را خدمت شما ارائه دادند، با استفاده از شبكه‌های مختلف رسانه‌ای به صورت گسترده برای اساتید دانشگاهها مطالب و مسائلی ارسال می‌شود كه یك نمونه از جملاتی كه فقط در یك مرحله برای (۴۰۰) نفر از اساتید فرستاده شده را خدمت شما قرائت می‌كنم: «من حالا می‌فهمم خروج یك كمپرسی جنازه جوانان هجده و نوزده ساله در زندان اوین در سال ۶۷ هیچ تعریفی جز جنایت نداشته و من كه سالها پیش این كمپرسیهای پر از جنازه را به چشم خود دیده بودم و آن را به اسم ضرورت انقلابی توجیه كرده بودم یك كور به تمام معنی بودم». چه كسی این اتفاقات را دیده است؟ چرا شبهه‌افكنی می‌كنند؟ چرا سیاه‌نمایی برای نظام ایجاد می‌كنند؟ از یك طرف رسانه‌های بیگانه ضدانقلاب بر علیه نظام شایعه‌افكنی و سیاه‌نمایی می‌كنند، از طرف دیگر در فضای دانشگاهی با عنوان عضو هیئت علمی، با عنوان ریاست دانشگاه این گونه جوسازیها را بر علیه انقلاب و نظام دنبال می‌كنند.
نشریات:
بیش از (۱۰۰) نشریه غیرهمسو با نظام كه همواره در حال افزایش می‌باشد و این نشریات در آینده به چالشی برای جریان دانشجویی تبدیل خواهد شد. نمونه‌های بارز از این نشریات، یك نمونه‌اش را خدمتتان عرض كردم. نمونه دیگرش نه فقط در تهران، در شیراز، در اصفهان، در مشهد، اكثر دانشگاهها هیچ نظارتی، ایشان می‌فرمایند كه تمام نشریات در هیئت نظارت در كمیته انضباطی مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما فقط (۱۰۰) نمونه نشریه هست كه خدمت آقای دكتر ارائه می‌دهیم، نشریاتی هست كه اصلاً مجوز نگرفته‌اند اما با كاغذ، با پول، با دستگاه چاپ دانشگاه مطالب التقاطی، مطالب ضددینی را تهیه می‌كنند و به خورد جوانان ما می‌دهند.
 اهانت به مراجع تقلید؛ بعد از اینكه حضرت‌ آیت‌الله مكارم درخواست دعوت آقای فرجی‌دانا را قبول نكردند یكی از رؤسای دانشگاه كه با حكم آقای فرجی‌دانا انتخاب شده نامه‌ای را برای حضرت‌ آیت‌الله مكارم می‌نویسند كه من یك بخش آن را خدمتتان می‌خوانم: «ما دانشگاهیان با شما حوزویان در مسائل بنیادی علمی و دانشگاهی اختلاف نظر اساسی داریم و هیچ گاه به وحدت و یگانگی نمی‌رسیم. شما از واقعیات امروزین دانشگاههای ایران بی‌خبر هستید، شما از تشخیص مصلحت نظام ناتوانید. تشخیص شما نادرست است». دو صفحه نامه سراسر اهانت‌آمیزی كه برای مرجع تقلید تشیع ارسال می‌كنند.
ترویج فرق ضاله بهایی و وهابیت در بعضی از دانشگاهها؛ دیدگاه آقای فرجی‌دانا شفاف مشخص شود كه نظر ایشان نسبت به كسانی كه جزء فرق ضاله هستند برای آمدن اینها در دانشگاهها چیست؟
 قبح‌زدایی از آشوبگران و ترویج عقاید ماركسیستی، اهانت به آرمانها و اساس انقلاب، سیاه‌نمایی علیه مجلس، صدا و سیما، برخی از نمایندگان و تطهیر چهره برخی از چهره‌های سیاسی مسئله‌دار، تلاش جهت كمرنگ شدن نقش استعمار در مسائلی مانند كودتای (۲۸) مرداد، زیر سؤال بردن پشتوانه تئوریك انقلاب اسلامی، تمجید از آقای منتظری و مخدوش دانستن نظریه ولایت فقیه، نفی حكومت دینی و ایجاد شبهه بر علیه ولایت، پرداختن به خواننده‌های مسئله‌دار خارج از نظام، بی‌تأثیر دانستن حكم كمیته انضباطی، زیر سؤال بردن تسخیر لانه جاسوسی و دهها موارد دیگر اتفاقاتی است كه امروز در كرسیها، در بعضی از نشریات، در میتینگها و جلساتی كه در سطح دانشگاه برگزار می‌شود.
عزیزان! آقایان فرمودند كه امسال ما (۱۶) آذر بسیار آرامی داشتیم. یك تكه فیلم سه‌دقیقه‌ای فقط از یكی از این مراسم (۱۶) آذر تهیه شده كه ببینید در یك مراسم، در یك جلسه در زیر فضایی كه با امكانات بیت‌المال تهیه شده. در حالی كه فتنه‌گران به درستی برای همه مسؤولین نظام شناخته شده چگونه از عناصر فتنه حمایت می‌كنند؟
بله، اگر این گونه نسبت به نظام توهین بشود از نظر شما (۱۶) آذر، (۱۶) آذر آرامی است. این همان چیزی است كه استكبار جهانی می‌خواهد. لذا نمی‌شود از این مسائل و موارد به سادگی گذشت. امروز مجلسی دارد وزیر علوم را استیضاح می‌كند كه تعامل و همكاری خودش را با این دولت ثابت كرد. در طول (۳۵) سال انقلاب بروند بررسی كنند همه رسانه‌ها، همه نخبگان كشور ببینند در چه مجلسی و در چه دوره‌ای بیشترین رأی اعتماد را این مجلس به وزرای پیشنهادی این دولت داد. به وزیر اقتصادش بیش از (۲۷۰) رأی، به وزیرهای دیگرش، وزیر كشور، وزرای دیگر، وزیر اطلاعات (۲۵۰)، (۲۶۰) رأی. چه تعاملی بالاتر از این است؟ امروز هم اگر مجلس تصمیم به استیضاح وزیر علوم گرفته است بنا به تكلیف است و قبل از اینكه این فیلم را پخش كنند از خدا می‌خواهیم كه:
خدایا چنان كن سرانجام كار           
 
 
تو خشنود باشی و ما رستگار
 
رئیس ـ تشكر می‌كنیم. فیلم را پخش كنید.
دبیر (فرهنگی) ـ صدا را باز كنید.
رئیس ـ آقایان مثل اینكه نظرشان این است كه آقای زارعی صحبت كند. صدا را بلندتر كنید.
(در این هنگام فیلم سخنرانی آقای محمدرضا خاتمی پخش شد)
رئیس ـ متوقف كنید آقای زارعی می‌گویند چون وقتشان كم است می‌خواهند صحبت كنند.
علی‌اصغر زارعی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
خدمت اعضای محترم دولت خیرمقدم عرض می‌كنم.
در خصوص بحث استیضاح مطالبی را كه دوستان مطرح كردند وقت بسیار محدودی برای من باقی مانده است. من جزء كسانی هستم كه در رأی اعتماد تلاش كردم برای آقای دكتر فرجی‌دانا، خود ایشان هم شاهدند، جلساتی كه قبل از رأی اعتماد برگزار كردیم. منتها این فرآیندی كه پیش آمد و بیش از شش ماه و بالاخص در چهار ماه گذشته حداقل در شش جلسه من خودم حضور داشته‌ام و در این جلسات از مجلس، در دو جلسه ریاست محترم مجلس، برخی از رؤسای فراكسیونها حضور داشتند. من بحث خودم را می‌خواهم به بحث بورسیه‌ها محدود كنم. اصلاً بحث ما بحثهای دیگری بود، یك باره آقای دكتر صدیقی معاون دانشجویی وزارت علوم یك مصاحبه‌ای را مطرح كردند كه آقا! (۳۰۰۰) بورس غیرقانونی در دولت گذشته انجام گرفته است. كمیسیون درخواست كرد وزیر در كمیسیون حضور پیدا كند، توضیح بدهد، ایشان تشریف نیاوردند آقای دكتر صدیقی آمدند. كمیسیون مسؤولین قبلی سازمان امور دانشجویان را هم دعوت كرد. در همان جلسه معلوم شد وقتی آقایان گزارش دادند كه آقا! افرادی زیر معدل (۱۴) بعضاً (۱۶) اینها بورسیه شده‌اند همان مسؤولین قبلی هم اعلام كردند كه شورای مركزی بورس كه شورایی است كه براساس قانون مجلس تشكیل می‌شود در همه دولتهای گذشته مصوباتی دارد كه آن مصوبات هم می‌بایستی مدنظر قرار بگیرد.
كمیسیون كمیته‌ای را تشكیل داد، ما دو جلسه در سازمان امور دانشجویان بودیم و دو روز هم بنده برخی از پرونده‌ها را از نزدیك مطالعه كردم. از اول هم معلوم بود لیستهایی كه تنظیم شده با عجله بوده. در جلسه اول قرار شد لیستها كامل شود، فقط نام و نام خانوادگی بود، هیچ اطلاعاتی از كسانی كه بورسیه شده‌اند نبود كه دوستان هم پذیرفتند كه برای جلسه بعدی آماده كنند. در همان جلسه مطرح شد كه شما چرا گفتید فرزندان مسؤولین و اینها در سایتها منتشر شده است؟ گفتند ما این كار را نكردیم، دستگاههای نظارتی این كار را كرده‌اند. گفتیم پرونده‌هایشان را بیاورید ما ببینیم، دوستان استنكاف كردند ولی در جلسه دوم ابتدا پرونده‌های مسؤولین را آن هم تعداد محدودی آوردند. وقتی ما این پرونده‌ها را مشاهده كردیم در هیچ كدام موضوع خاصی نبود و دوستان هم مدعی بودند كه ما چنین ادعایی را نكرده‌ایم. فقط در یكی از پرونده‌ها فرزند یكی از رؤسای دانشگاهها گفتند یك سال سنش بالا است. كه البته این را هم باید در پرونده ملاحظه كرد كه آیا كارت پایان خدمت دارد، ندارد، حالا ملاحظاتی كه معمولاً وجود دارد.
 برای جلسه بعدی لیستها را اصلاح كردند بر این اساس كه مصوبه شورای مركزی بورس كه مسؤولین قبلی مدعی بودند اینها را اعمال كرده‌اند لیستها را بازنگری كنند بیاورند. در مجموع بعد از آن جلسه مدیركل امور بورس وزارت علوم نامه‌ای خطاب به بنده تهیه كردند به عنوان مسؤول این كمیته و اینجا اعلام داشتند این مصوبات كمیسیون قبلی را كه ما اعمال كرده‌ایم نتیجه آن در خصوص معدل است، وضعیت تبدیل به خارج‌ها این شده كه از (۲۲) نفر از سال ۸۸ شده است (۴) نفر، از (۲۱۳) نفر شده (۳۴) نفر. چون وقت نیست در مجموع تمام این ادعای دوستان ما به (۱۹۰) نفر كاهش پیدا كرد كه اگر تمام مصوبات شورای مركزی بورس اعمال شود به كمتر از یك‌دهم تقلیل پیدا كرد. در همین نامه خطاب به من نوشته‌اند كه كسانی كه افزایش سن دارند (۵۰۰) نفرند در صورتی كه اگر پرونده‌های آنان را مشاهده كنید به (۳۵) یا (۳۴) نفر...
رئیس ـ یك لحظه اجازه دهید. دوستان در صندلی‌هایتان مستقر باشید، به نظرم یك قدری نظم جلسه را بیشتر رعایت كنید. آقایان بفرمایید. وقت را گرفته‌ایم.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ جناب آقای دكتر زارعی وقت حضرت‌عالی هم تمام است جمعبندی بفرمایید.
زارعی ـ در خصوص بورس خارج گفتند (۷۲۹) نفر بوده كه اگر ما این ملاحظات و مصوبات را اعمال كنیم به (۴۳) نفر كاهش پیدا می‌كند. (۱۰۱۱)‌ نفر را هم گفته‌اند كه اینها مربیان هستند كه اصلاً در این بحثها وجود ندارد. فلذا به استناد دوستان این عدد (۳۰۰۰) تا، واقعیت ندارد ضمن اینكه ما معتقدیم هر كس تقلب كرده باید با او برخورد شود و ما ادعا داشتیم چرا فضا را خراب می‌كنید؟ چرا در سایتها می‌گذارید آقا! نمایندگان برای آشنایان و فامیل‌های خودشان بورس‌هایشان مشكل پیدا كرده و دارند استیضاح را به عنوان یك ابزار مطرح می‌كنند؟ در خصوص خود بنده اعلام كرده‌اند كه آقای زارعی دو تا از برادرهایش بورسیه است و در این لیست است. من اعلام كردم با هر كسی تخلف كرده برخورد شود، مثل دیگران. چرا؟ ضمن اینكه من سه تا برادر دارم كه یكی از آنها در ابتدای انقلاب به شهادت رسید (سبحانی‌نیا ـ آقای دكتر! وقت حضرت‌عالی تمام است، متشكرم) دو تا  از برادرهای من هم بازنشسته هستند و اصلاً دانشگاه نرفته‌اند. چرا می‌بایستی چنین فضایی شود؟
چرا می‌بایستی در خصوص بعضی از نمایندگان كه قبل از دوره نمایندگی بورس بوده‌اند و وقتی وارد مجلس شدند بورس گرفته بودند و الان هم دروسشان را متوقف كرده‌اند؟ این فضاسازی‌ها، همین روش، همین شیوه بداخلاقی‌ هم به نظر من جزء (رئیس ـ تشكر می‌كنیم آقای زارعی) دلایلی است كه ما را به این نقطه رساند كه می‌بایستی بحث استیضاح را جدی بگیریم.
 دبیر (سبحانی‌نیا) ـ متشكر، جناب آقای دكتر لاریجانی! وقت نمایندگان محترم یك ساعت و نیم اولشان تمام شده، الان نوبت وزیر محترم است.
رئیس ـ دو تا یك ربع هم برای بعد از صحبتهای آقای وزیر وقت دارند. من یك توضیحی را بدهم، در صحبتهای جناب آقای زاكانی یك عبارتی بود كه نوشته‌شان این بود: «به نظرم بخش زیادی از وزرا و معاونین ایشان و رئیس‌جمهور از این موهبت بورس بهره‌مندند» كه جناب آقای انصاری هم نامه‌ای نوشته‌اند كه این خلاف است آقای دكتر روحانی از بورسی استفاده نكرده‌اند. من گفتم این را تحقیق كردند نوشته جناب آقای زاكانی كه از روی ورقه می‌خواندند این بود: «به نظرم بخش زیادی از وزرا و معاونین رئیس‌ محترم جمهوری بورس بوده‌اند» ولی وقتی من گفتم فیلم را دیدند ظاهراً غیر از این بود.
در فیلم از زبان آقای زاكانی آمده بود: «به نظرم بخش زیادی از وزرای محترم و معاونین ایشان و ریاست جمهوری از این موهبت استفاده كردند» ظاهراً‌ سبق لسانی بوده، نوشته‌شان غیر از این بود در بیان‌شان اشتباه كردند علی ای حال رئیس‌جمهور از بورس استفاده نكردند و حالا اشتباهی در بیان بوده تصحیح بشود.
رئیس ـ آقای وزیر می‌توانند صحبت كنند یا اگر نمایندگانی كه...
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ خود آقای وزیر مایلند اول صحبت كنند كه پاسخ به شبهات را بدهند بعد دو نفر از همكاران در دفاع از ایشان.
رئیس ـ نه فرقی نمی‌كند، می‌توانند اول نماینده‌هایی كه از وقت‌شان می‌دهند یا وزیر فرقی از نظر ما نمی‌كند.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ البته خود آقای وزیر مایلند كه اول صحبت كنند.
رئیس ـ نماینده‌ها صحبت كنند، بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ جناب آقای دكتر هروی، نماینده محترم قائنات تشریف بیاورند به عنوان اولین دفاع از جناب آقای وزیر به مدت نیم ساعت وقت دارند. آقای هروی بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ به استناد تبصره (۱) ماده (۲۲۶) ایشان صحبت می‌كنند.
جواد هروی (قائنات) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم‌الله الرحمن الرحیم
«و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم»
الا ای طوطی گویای اسرار
مبادا خالیت شكر ز منقار
سخن سربسته گفتی با حریفان
خدا را زین معما پرده بردار
بیا و حال اهل درد بشنو
به لفظ اندك و معنای بسیار
بت چینی عدوی دین و دل‌هاست
خداوندا دل و دینم نگه دار
با عرض سلام و ادب و احترام محضر یكایك نمایندگان فرهیخته و دلسوز و مسؤولین محترم دولت. امروز كه در محضر شما عزیزان قصد ارائه گزارشی از وضعیت موجود (۹) ‌ماهه وزارت علوم را دارم در جایگاهی قرار دارم و به دلایلی مستند دست یافته‌ام كه در روز رأی اعتماد به عنوان مخالف بدان نگران و دلواپس بودم. نگران از اینكه كشتی توسعه علمی و دانشگاه‌های كشور در ساحل بدنامی بر زمین به گل ننشیند و ناخدایان وامانده از كار خویش به هر خس و خاشاكی تمسك نورزند.
دغدغه من آن بود كه خاكریز مقدم توسعه كشور ناشیانه آلوده به وسوسه‌های جناحی نگردد و ام‌الخبائث سیاست‌زدگی بر اریكه آن جولان ندهد. لذا (۹) ماه پیش از سر درد نمایندگان را به پرهیز از سراسیمگی در انتخاب وزیر علوم فراخواندم تا كام جوانان دانشجو كه قشر عظیم این مملكت هستند و این لحظات را لحظه به لحظه دنبال می‌‌كنند به تلخكامی‌های دریادلان بی‌تجربه گرفتار نیاید. لیكن امروز جای آن دارد تا بدون هیچ تعلق جناحی یا شغلی یا عضویت در كمیسیون به دفاع از كارنامه كوتاه اما روشن وزارت علوم در دولت تدبیر و امید بپردازم.
آغاز كلامم را با سخن مولا امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) اشاره می‌كنم كه «نه زندگی آن قدر شیرین است و نه مرگ آن قدر ترسناك كه شرافت‌مان را زیر پای‌مان بگذاریم».
گران كردند گوش گل پس آنگه
به بلبل رخصت فریاد دادند
 
حال بر حسب وظیفه به نكاتی در اثنای كار رسیدم كه جای تحسین و سپاس از وزارت علوم در عملكرد كوتاه (۹)‌ ‌ماهه است.
در تمام ایام حضورم در مجلس شورای اسلامی از نزدیك با مباحث و موضوعات آموزش عالی محشور بودم و نقاط قوت و ضعف آن را لمس كردم و از نزدیك با وزیر و معاونان این وزارتخانه بارها و بارها به كرات جلسات و هم‌اندیشی داشتم. برخلاف بسیاری از عزیزان و حتی رسانه‌ها كه می‌گویند وزارت علوم در این مدت تعامل ضعیفی با مجلس و به خصوص كمیسیون داشته باید اذعان كنم كه محسوس‌ترین و مطلوب‌ترین تعامل را در رفتار و پندار این وزارت سنجیده و تجربه كرده‌ام. ارائه آمار و اطلاعات، راهكارها، همفكری‌ها، ساماندهی‌ها و نحوه صحیح توزیع اعتبارات آموزش عالی دولتی از جمله مواردی است كه امروز می‌خواهم به آنها مستنداً به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان عزیز اشاره كنم. ما جلسات عدیده‌ای پیرامون توزیع اعتبارات براساس سرانه دانشجویی با معاونین محترم این وزارتخانه داشتیم كه این حاكی از عزم این وزارتخانه در تحقق عدالت آموزشی است من در لابلای سخن عزیزان استیضاح‌كننده دیدم كه صحبت از این بود كه بی‌عدالتی، اگر می‌خواهیم عدالت را ببینیم باید این را در محك عملی و عملكرد این دولت ببینیم. بنده به عنوان یك كارشناس در این قضیه اعلام می‌كنم كه این وزارتخانه در تحقق عدالت آموزشی و توزیع صحیح در بحث سرانه دانشجویی كارهای بسیار خوبی را انجام داده. برخی از نمایندگان در اثنای دوره كمیسیون تلفیق و پیش از آن شاهد بودند كه كمیسیون‌ آموزش تلاش گسترده‌ای را برای توزیع عادلانه بودجه آموزشی با وزارت علوم انجام داده. نمی‌دانم تا چه اندازه عزیزان نماینده و خاصه استیضاح‌كنندگان بر این قضیه واقفند كه رشد منفی و مثبت افسارگسیخته اعتبارات دانشگاه‌های كشور نشانگر عدم مطالعه صحیح و توزیع عادلانه بودجه در دانشگاه‌ها است. احتمالاً دوستان در كمیسیون تلفیق این لیست را دست من دیدند. این لیست حكایت از توزیع ناعادلانه بودجه دانشگاه‌ها در سال‌های گذشته دارد. این بودجه و این توزیع اعتبارات دانشگاهی براساس یك رشد مثبت و منفی گاه بیش از (۱۰۰)‌ درصد است. برخی از دانشگاه‌های ما متأسفانه سرانه دانشجویی بسیار بالا و بدون شاخصه‌ها و ضرایب دارند می‌گیرند بسیاری از عزیزان در كمیسیون تلفیق آمدند اینها را به ایشان نشان دادم اینها دلایل مستندی است كه امروز برای كارشناسان كاملاً قابل اعتنا است. لذا یكی از كارهای خوبی كه وزارت علوم در همین ماه‌های كوتاه انجام داد این بود كه آمد با رشد منفی و مثبت افسارگسیخته به شكل قانونمند برخورد كرد. فلذا برخی از دانشگاه‌ها كه با رشد منفی نسبت به دانشگاه‌های هم‌سطح و گاه دانشجویی كمتر روبرو بودند این آمد به شكل عادلانه برخورد كرد. عدالتی كه شما می‌گویید این است، اكثر نمایندگان اینجا نمایندگان مناطق محرومند. آیا آمدند بپرسند در بحث توزیع عادلانه سرانه دانشجویی و اعتبارات و بودجه‌های وزارت علوم آیا ما در میان دولت‌ها و سال‌های گذشته با این دقت داشتیم؟ این دولت در همین مدت كوتاه با این دقت دارد این كار را انجام می‌دهد. بنابراین ما براساس وضعیت موجود دانشگاه‌های هم‌تراز در یك منطقه گاه تعداد دانشجویان‌شان اندازه هم است اما بودجه‌های دریافتی‌شان برخلاف ضرایب و شاخص‌هایی كه برایشان در نظر گرفته می‌شود كاملاً‌ متفاوت است. بنابراین همه این كار انجام شد ما در كمیسیون تلفیق تلاش كردیم كه بیاییم برای اولین بار وضعیت اعتبارات دانشگاه‌های كشور را سامان بدهیم. این یك حركت عملی بود یك گام جدی بود كه در وزارت علوم انجام گرفت فلذا تعامل جدی را ما جلسات عدیده‌ای را در وزارت علوم داشتیم تا بتوانیم این كار را عملیاتی كنیم. هرچند در كمیسیون تلفیق تمام تلاش‌ها انجام گرفت اما به دلیلی كه دولت تازه به كار نشسته بود و وزارت علوم كارش را آغاز كرده بود نتوانستیم این وضعیت اعتبارات و سرانه را پیاده كنیم اما با همین چند ماه اندك وزارت علوم توانسته است بحث اعتبارات را به صورت جدی پیگیری كند ان‌شاء‌الله انتظار داریم كه در بحث كمیسیون تلفیق در سال ۹۴ این قضیه كاملاً عملیاتی بشود.
یكی دیگر از كارهایی كه در ماه‌های گذشته انجام گرفته... بنابراین بحث توزیع عادلانه اعتبارات دانشگاه با آموزش عالی در همین (۹) ‌ماه گذشته قابل تقدیر و ستایش وزیر و معاونین است. یك كار عملی است، شعار نیست. آن دوستانی كه می‌گویند شعار داده شده و از عدالت خبری نیست. این نمونه عینی كاری است كه دارد انجام می‌شود. كاری كه در دولت‌های گذشته با اغماض روبرو شده و خلاف‌های آشكاری بوده امروز دارد تصحیح می‌شود و ان‌شاء‌الله رویه مناسبی به خودش می‌گیرد.
 یكی دیگر از كارهایی كه در همین (۹) ماه اندك انجام گرفت. تلاش‌های كمیته آموزش عالی كمیسیون بود برای ساماندهی آموزش عالی. می‌دانیم كه توسعه كمی آموزش عالی در كشور جمهوری اسلامی ایران چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب متأسفانه به صورت اصولی انجام نگرفته. ما از وزارت علوم دعوت كردیم، وزیر و معاونین محترم ایشان كه بیاییم یك سری جلسات داشته باشیم تحت عنوان و محوریت ساماندهی آموزش عالی كشور. جالب این است كه با استقبال بسیار خوب آقای وزیر و معاونینشان روبرو شدیم یعنی نیامدند بگویند مسائل جناحی، من تعجب می‌كنم برخی از استیضاح‌كنندگان فرمودند كه همه‌اش كارهای جناحی شده، كارهای سیاسی شده، پس اینها چیست؟ این را كه ما داریم به شكل عملی نگاه می‌كنیم كارهای عملی است كه انجام شده. بنابراین جدیت وزارت علوم در تداوم این جلسات كاملاً قابل تقدیر است. معاونین وزیر در جلسات، ما حدود ده تا پانزده جلسه داشتیم. حتی معاونین وزیر یك جلسه غیبت نكردند. دقت این عزیزان در حضور در جلسات و پیگیری این بحث عدالت آموزشی قابل تقدیر است و دستیابی به نتایج مثبت این كمیته نشان از برنامه‌ریزی دقیق وزارت علوم در پیگیری برنامه‌هایی است كه در آغاز آقای وزیر داشتند. كه حالا این را هم باز در جای خودش اگر نیاز باشد مستنداتش را خدمت عزیزان اشاره خواهم كرد. مأموریت آموزش عالی آن گونه كه برخی از استیضاح‌كنندگان هم اشاره كردند ممكن است در مقولات مذكور در سخن عزیزان باشد اما مأموریت اساسی كه ما برای این وزارتخانه اشاره می‌كنیم توسعه حوزه‌های علمی به جای حوزه‌های نفتی است مگر ما قرارمان این نبود كه بیاییم و به صدور انقلاب بپردازیم و امروز خط مقدم انقلاب ما حوزه‌های علمی است. بنابراین آموزش عالی یك كار لوكس و تجملی نیست باید آستین‌ها را بالا زد و قابل تقدیر است كه در همین مدت اندك این وزارتخانه و آقای وزیر آستین‌ها را مردانه بالا زدند.
 سه عامل تسریع در روند توسعه و تولید علم از منظر صاحب‌نظران یكی برنامه‌ریزی است من این را می‌خواهم اشاره كنم كه وارد مستندات قضیه بشوم. در راستای...
رئیس ـ كی می‌خواهید وارد مستندات بشوید؟ وقت‌تان را هم توجه بفرمایید.
هروی ـ نیم ساعت وقت دارم. برنامه‌ریزی در راستای كاهش فرار مغزها. دوم افزایش عدالت آموزشی، سوم افزایش استانداردهای آموزشی در محیط‌های دانشگاهی است. اینها عیناً دستور كار وزارت علوم در ماه‌های گذشته بوده و به صورت جداگانه از جانب مدیران جدید این وزارتخانه پیگیری شده و این را باید انصاف داشته باشیم. كه این كارها در وزارتخانه‌ای كه مـأموریتش پیگیری این گونه امور است به جد صورت گرفته. لذا از نخستین روزهای دولت یازدهم وزارت علوم معركه پایان‌ناپذیر مهاجرت نخبگان را به صورت جد دنبال كرده. عدالت آموزشی در قالب طرح جامع آمایش سرزمین امروز دارد پیگیری می‌شود. توزیع اعتبارات براساس سرانه دانشجویی دارد انجام می‌گیرد و استانداردهای آموزشی به شدت این ساماندهی را در واقع به سمت یكپارچگی می‌برد.
(در این هنگام آقای سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد «نایب‌رئیس اول» ریاست جلسه را به عهده گرفتند)
من از عزیزان می‌خواهم در این نكته چند لحظه دقت بفرمایند. وزارت علوم در طی چند ماه گذشته به طور شفاف هنگامی كه بسیاری از وزارتخانه‌ها در بحث اقتصاد مقاومتی با شعار برخورد كردند به صورت عملیاتی ورود پیدا كرده. گام عملی برداشته و از شعار به عمل. یكی از مهم‌ترین مباحثی كه معطل مانده بود در سیستم آموزش عالی كشور بحث ارتباط دانشگاه با صنعت است. برای اولین بار به شكل عملی ما شاهد عملیاتی شدن ارتباط دانشگاه با محیط‌های صنعتی به صورت جدی در (۹) ماه گذشته هستیم. تفاهم‌نامه همكاری آموزشی و پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع و پشتیبانی و نیروهای مسلح. قرارداد فی‌مابین وزارت علوم، وزارت صنعت. دوستان دقت كنند اینها سندهای رسمی است كه در تاریخ این مملكت می‌ماند. كارهای عملی است. گام‌های جدی است كه در وزارت علوم انجام گرفته.
بحث تفاهم‌نامه مشترك میان وزارت علوم و وزارت نفت. بحث تفاهم‌نامه جدی میان وزارت علوم و وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری، پدافند غیرعامل اینها همه مستنداتی است كه حاكی از حركت جدی وزارت علوم در جهت ایجاد توافق‌نامه‌های عملیاتی با دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های كشور دارد. آنهایی كه می‌گویند در این (۹) ماه گذشته كار عملیاتی انجام نشده، این استنادات را چه طوری می‌توانند رد كنند؟ اینها در نوع خودش در شاخصه‌های آموزش عالی كشور در سال‌های اخیر بی‌نظیر است. بنابراین ارتباط دانشگاه با صنعت كه منزوی‌گونه و غریبانه همچون كاه‌گلی بر دیوارهای كوچه‌های آموزش عالی مالیده شده بود شكل عملی یافت و تفاهم‌نامه‌های رسمی حكایت‌گر این تلاش مظلومانه و معصومانه است. حالا آیا باید وزارت علوم جار می‌زد كه این تفاهم‌نامه‌ها را انجام داده و ما شاهد این باشیم كه عده‌ای بیایند غیرمنصفانه بگویند در وزارت علوم هیچ كاری انجام نگرفته. گویا حال برگشته و مشكلات این قضیه انجام شده.
یكی از نخستین وزارتخانه‌هایی كه در ماه‌های گذشته كمتر از چند ماه به تبیین و تدوین برنامه‌های خودش در راستای اقتصاد مقاومتی پرداخته وزارت علوم است. كتابی كه دست من می‌بینید یكی از انتشارات وزارت علوم است؛ یعنی در واقع وزارت علوم در همین چند ماه اندك آمده و تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های خودش را دارد. انتشار این كتابچه جز اعتقاد به منویات مقام معظم رهبری و اعتقاد به نظام و تلاش عملی در راستای تحقق بخشیدن به این موضوع در میدان عمل آیا نیست؟ به قول عرب‌ها:
كل علم لیس فی‌القرطاس ضاع
كل سر جاوز الاثنین شاع
 
اینها در واقع نگاه عملی است و كاری است كه انجام شده. چرا عزیزان استیضاح‌كننده این اقدامات را نمی‌بینند؟
عیب گل جمله چو گفتی هنرش نیز بگو
اجازه بدهید وارد یك بحث جدی بشوم كه خیلی از دوستان، رسانه‌های داخل و خارج روی این قضیه سؤال دارند و در روزهای گذشته روی این قضیه مانورهای عدیده‌ای شده است و آن بحث بورسیه‌ها است. در سخن برخی از استیضاح‌كنندگان عزیز هم وجود داشت، اشاره كردند كه بحث بورسیه‌ها... ما معتقدیم كه هر تخلفی كرده باید مؤاخذه بشود ما هم همین اعتقاد را داریم. اساس قضیه در اعلام بحث بورسیه‌های غیرقانونی این است بنده جزء كمیته بررسی پرونده بورسیه‌های (۳۰۰۰) نفری بودم و آنچه كه می‌گویم مستند است به اسنادی كه ما در این فرایند دیدیم. اصل قضیه بورسیه را اگر دوستان دقت كنند روالش این بوده. از حدود سال ۸۰ به بعد پدیده بورس كه از سال‌های گذشته بود برداشته شد برای اینكه داوطلبان بورس عملاً دو گروه بودند. یكی نخبگان و شاگرد اولی‌های دانشگاه بودند و دوم مربیان تما‌م‌وقت دانشگاه‌ها. یعنی امكان ورود افراد ضعیف، افرادی كه ضعف بنیه علمی دارند وجود نداشته. لذا یك فیلتر اساسی بوده است و امروز هم در دوره دكترا وجود دارد به نام بحث آزمون دوره دكترا.
دوستان دقت كنید! از سال ۸۵ دستورالعمل شورای بورس است كه می‌آید جایگزین آزمون اعزام در واقع بحث شورای بورس را انجام می‌دهد این خودش در واقع زیر سؤال است. در تمام پرونده‌هایی كه ما در مدت بررسی كمیته این (۳۰۰۰) بورسیه بررسی كردیم فقط دو امضا از وزرای وقت وجود دارد. آن هم تحشیه است، آن هم نامه نیست. دو تحشیه است كه اشاره و اذعان كرده است كه این كاری كه انجام می‌شود خوب است. بنابراین در تمام مدت سال‌های گذشته آنچه كه تحت عنوان بورسیه‌های تبدیل به داخل انجام می‌گرفته است عملاً از نگاه وزیر بیرون بوده یعنی خود وزراء اصلاً اینها را خبر نداشتند من سؤال اساسی‌ام این است كه چگونه در یك مملكت وزراء از اینكه چندهزار نفر می‌آیند و بورس می‌شوند حتی خبر ندارند و بعد می‌‌آیند اظهارنظرهایی را ما از جوانب مختلف می‌بینیم. از سال ۸۷ در دستورالعمل شورای بورس یك نكته‌ای اضافه می‌شود و آن این است كه آنهایی كه خدمات برجسته فرهنگی دارند هم می‌توانند از بورس استفاده كنند. یك نكته قابل سؤال این است كه بیش از (۵۰) درصد این بورسیه‌ها رشته‌های انسانی هستند یك نفر سؤال نكرد، یكی از رسانه‌ها این را پیگیری نكرد. چرا این قضیه این پدیده شوم دارد به وجود می‌آید؟ یعنی اگر از همین سال ۸۷ در نظر بگیریم یك رویه‌ دیگر در شورای بورس هم به وجود آمد و آن این بود كه آمدند معدل (۱۴) برای كارشناسی و (۱۶) برای ارشد را در نظر گرفتند. یك فرمول من‌درآوردی كه براساس مجموع نمره (۷۵) اینها می‌آمدند عمل می‌كردند و افراد را می‌پذیرفتند.
خانه از پای‌بست ویران است
خواجه در بند نقش ایوان است
 
مشكل اساسی این است كه اساساً ما در كنار بحث آزمون و سنجش رسمی كشور یك رانت غیرعلمی را گذاشتیم یك پدیده غیرعلمی، بی‌ضابطه و بی‌قانون را گذاشتیم كه براساس آن كسانی بدون قانون و بدون ضابطه می‌آمدند و بورس می‌شدند. آخر یك نفر بیاید برای من توضیح بدهد چگونه (۳۰۰۰)‌ نفر آمدند بدون اینكه آزمون بدهند رفتند سر كلاس دكترا نشستند؟ به هر عنوانی می‌خواهد باشد. برخی از عزیزان دارند این را توجیه می‌كنند كه این به این دلیل بوده است، به آن دلیل بوده است، شورای بورس گفته است. وزیر خبر نداشته. بنابراین روی این قضیه اگر تا این زمان فقط نخبگان و شاگرد‌اولی‌ها از بورس استفاده می‌كردند بعد از این قضیه بورس موجب شد كه هر كسی كه نورچشمی بوده یا می‌توانسته از این فرصت استفاده كند ورود پیدا می‌كرده و بورس می‌شده. بورس دوره دكترا.
و نكته بدتر اینكه كسانی كه می‌آمدند و دكتریشان را می‌گرفتند بعد از آن بلافاصله استخدام می‌شدند این هم بدون قانون. این هم یعنی یك بی‌قانونی. در بحث بورسیه‌ها خیلی دارد بحث می‌شود اما یك نفر نیامد یك نگاه كارشناسی به قضیه انجام بدهد این یك آغاز یك حركت، یك رانت ناعادلانه بوده، یك رانت ناعادلانه‌ای كه برای ورود به دوره دكترا دیگر نیاز به آزمون نیست، نیاز به مصاحبه نیست. افراد براساس نامه‌ای كه برخی از مدیران می‌دادند كه حتی وزیر هم خبر نداشته است می‌آمدند دوره دكترا را می‌گذراندند. جالب اینجاست كه از میان وزرای وقت دولت‌های گذشته فقط دو تا حاشیه و امضای وزراء وجود دارد هیچ نامه‌ای و مكتوبی در این قضیه وجود ندارد. بنابراین به دنبال اینكه كسانی آمدند دوره دكترا را می‌گذرانند یك پدیده نامبارك دیگر هم به نام جایابی یا استخدام غیرقانونی انجام می‌گرفته. در این افرادی كه مد نظر بودند و پرونده‌هایشان مورد بررسی قرار می‌گرفت بنده اینجا اذعان می‌كنم، افرادی وجود دارند كه معدل مدرك كارشناسی‌شان زیر (۱۲)‌ است. آخر چگونه ممكن است كسی زیر (۱۲) كارشناسی بگیرد؛ ولی هست. كسانی كارشناسی‌ارشد گرفتند معدل‌شان زیر (۱۴) است، مگر می‌شود؟ شده. چرا این قدر داد و قال می‌كنند چرا این قدر رسانه‌ها این را دارند دائم بوقش می‌كنند؟ این در واقع یك پدیده بی‌قانونی است پا روی قانون گذاشتن است. دو جا در این قضیه به شدت قانون زیر سؤال رفته. بحث آزمون دوره دكترا كه بدون آزمون است و بلافاصله استخدام بدون ضابطه اینها. بنابراین باید بیاییم چشم‌هایمان ببندیم بگوییم تخلفی صورت نگرفته. بنده اصلاً‌ در تمام مصاحبه‌هایی كه كردم اسمی از كسی تا الان نبردم. اصلاً برای من اسم مطرح نیست. آنچه كه مطرح است اساس قضیه است كه كاملاً‌ بی‌قانونی است. بنابراین آنجایی كه حضرت امیر می‌فرمایند كه اگر از بیت‌المال به كابین زنان‌تان رفته باشد آن را برمی‌گردانیم. این سیره علوی باید در اینجا عملیاتی بشود؛ فلذا اگر وزارت علوم آمده این را مطرح كرده باید قدردان این هم باشیم نه اینكه ایراد بگیریم و خرده بگیریم.
ای ندانسته تو شر و خیر را
امتحان خود را كن آنگه غیر را
امتحان خود چو كردی ای فلان
فارغ آیی ز امتحان دیگران
بنابراین در بحث بورسیه‌ها ما كسانی را داشته‌ایم كه مدارك معادل دارند، دكترا رفته‌اند، گرفته‌اند. كسانی را داریم كه معدل‌های زیر دارند، كسانی را داریم كه ایرادهای اساسی در اینها وجود دارد اما مهم‌ترین پدیده اساسی در بحث بورسیه‌ها دو تخلف بارز، یكی آزمون ندادن و استخدام شدن بدون ضابطه است.
من چون وقتم كوتاه است این را سریع عبور می‌كنم. در حوزه پژوهش من دیدم بعضی از استیضاح‌كنندگان محترم كه نورچشم من هستند استاد بنده هستند در برخی از آمارهایی كه دادند اشاره كردند به برخی از آمارهایی كه رفته بالا، آمده پایین. آنچه كه ما در بحث آمارها و مستندات رسمی علمی در كشور داریم معمولاً ما به مراجع و دستگاه‌هایی مراجعه می‌كنیم كه اینها مرجعیت علمی رتبه‌های علمی در كشور را داشته باشند كه این پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (I.S.C) كه آقای دكتر جعفر مهراد در رأس آن قرار دارند یكی از نمونه‌های بارزش است. من عین نامه‌ای كه ایشان آوردند و اشاره‌ای دارند بر اینكه وضعیت علمی در كشور به سامان است و حركت‌های خوبی انجام شده را فقط اشاره می‌كنم. چون وقتم دارد به سرعت تمام می‌شود.
در این زمینه حرفها بسیار است اما متأسفانه سخن كوتاه و زمان كم است. ایشان اشاره فرمودند كه توسعه علمی كشور از یك روند معقول و مطلوب در سال گذشته برخوردار بوده است. متأسفانه افرادی كه در حوزه علوم، اطلاعات اندكی دارند درباره نرخ رشد تولید علم كشور اظهارنظرهای ناصواب كرده‌اند. اكنون كه تقربیاً (۸) ماه از سال میلادی سپری ‌شده آمار تولید علم در ایران (۶۵/۱) است و بعد ایشان اشاره می‌كند كه در ماههای گذشته این با یك رشد به نسبت قابل ‌تأمل یعنی از (۳۹/۱) به (۶۵/۱) افزایش پیدا كرده است. این آمار رسمی است كه مراجع اعلام رتبه‌های علمی دارند به ما می‌گویند. من تعجب می‌كنم از عزیزانی كه اینجا آمدند و دارند آمار می‌دهند. این (I.S.C) پایگاه استنادی جهان اسلام است. وی در پایان بیان داشت سخن‌گفتن از تنزل تولید علم اساساً جایز نیست و بعد توضیحات دیگر را دارند.
اجازه می‌خواهم كه یك‌سری استناداتی را همین‌جا اشاره كنم برخلاف گفته بسیاری از رسانه‌های مغرض، برخی از حركت‌های تندرو كه اشاره كردند كه اصلاً در این (۹) ماه حركت علمی صورت نگرفته، وزارت علوم فقط جناحی برخورد كرده، كارهای سیاسی كرده، اصلاً این‌طوری نیست. ما در بحث حمایت از طرح‌های كلان ملی اگر در سال ۹۱، (۲) میلیارد تومان داشتیم این به (۳۰) میلیارد تومان در ماههای گذشته افزایش پیدا كرده است.
در بحث حمایت از شبكه‌های آزمایشگاه‌های علمی جهان، (۵۰۰) میلیون به حدود (۲۸) و (۵۰۰) افزایش پیدا كرده، اینها رشد علمی است. آمار حمایت از مراكز رشد و پاركهای علم و فناوری از (۵/۳) میلیارد به (۱۷) میلیارد افزایش پیدا كرده است. آخر ما چطوری می‌خواهیم اینها را كتمان بكنیم؟ آخر تاریخ روی اینها صحه می‌گذارد، اینها را ما باید پس‌فردای قیامت جواب بدهیم.
در بحث حمایت از مراكز تحقیقاتی، (۵/۲) میلیارد تبدیل به (۱۱) میلیارد شده، تمام این آمارهایی كه من دارم می‌گویم تمام جداول و منحنی‌های این وجود دارد. بر اساس تمام مستندات مراجع اصلی كشور، آنچه كه در ماههای گذشته صورت گرفته است چیزی جز رشد علمی نبوده است، بنابراین ما نمی‌توانیم اینها را انكار بكنیم. اینكه ما بر اساس ادله چند روزنامه‌ای كه اطلاعات و منابع ندارند، بخواهیم كاری را انجام بدهیم، باور بفرمایید ناصواب است. لذا تمام این مستندات حكایت از بحث رشد علمی در همین (۹) ماه دارد كه جای تقدیر و سپاس فراوان است.
در حوزه‌های مالی حركت‌های خوبی انجام شده، فرصت ندارم فقط در انتهای سخن می‌خواهم اشاره بكنم از اینكه آقای وزیر محبت فرمودند مقداری از وقتشان را به من داده‌اند، می‌خواهم اشاره بكنم كه نمایندگان عزیز، مردم محترم كشور به خصوص دانشگاهیان! كه مطمئناً لحظه لحظه این جلسه امروز مجلس شورای اسلامی را دارید گوش می‌كنید، نیایید تصمیمات پرهزینه بگیریم. تصمیماتی كه كشور را و وضعیت علمی را و سكان علمی كشور را دچار تلاطم بكند. بیاییم یك‌مقداری با تأمل حركت بكنیم، كشور را به چالش بی‌خودی نكشانیم. برخی از گروههای افراطی چه در بحث اصولگرایان و چه در بحث افراطی اصلاح‌طلبان از این قضیه بسیار بهره می‌برند، این حركت‌ها را نكنیم. بیاییم با یك حركت آرام، با طمأنینه حركتی را انجام بدهیم كه خدا بپسندد. مقام عظمای ولایت بپسندد، مردم ما بپسندند و مجلس شورای اسلامی رأی بدهد. مطمئناً نتیجه این استیضاح (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر، شما نیم‌ساعتتان تمام شد) بیش از هر چیزی برای ما ارزش دارد. مطالب زیاد است.
از درونم صد حریف خوش‌نفس
دست بر لب می‌زند یعنی كه بس
والسلام علیكم و رحمه‌الله و بركاته
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ جناب آقای دكتر هروی! خیلی متشكر، جناب آقای جعفرزاده نماینده محترم رشت برای ادامه بحثشان تشریف بیاورند.
نایب‌رئیس ـ آقای سبحانی‌نیا! قبل از اینكه جناب آقای جعفرزاده بیاناتشان را داشته باشند، جناب آقای هروی هم توجه كنند، جناب آقای دكتر هروی! جناب آقای دكتر زاهدی نامه‌ای را برای بنده مرقوم داشتند در ارتباط با نكته‌ای كه جناب آقای دكتر هروی داشتند كه از سال ۸۵ به بعد در ارتباط بورسیه اشرافی نبوده است. ایشان مرقوم داشتند كه شورای بورس در زمان وزارت ایشان آیین‌نامه‌ای را تنظیم كرد و ارائه نمود. ایشان هم آن آیین‌نامه را تأیید كردند و ذیلش مرقوم داشتند بر اساس این آیین‌نامه عمل شود و نكته دومی كه اشاره داشتند این بود كه در دوران وزارتشان معدل را برای مقطع لیسانس (۱۴) در نظر گرفتند و برای مقطع كارشناسی‌ارشد هم ملاك ایشان معدل (۱۶) بوده است و در دوران ایشان این‌گونه عمل شده است، متشكرم. جناب آقای جعفرزاده بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای جعفرزاده! بفرمایید، شما هم نیم‌ساعت وقت دارید، متشكرم.
جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ همه‌اش را نمی‌خواهم صحبت كنم، بخشی از آن را صحبت می‌كنم.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ بله بفرمایید.
غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی (رشت) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای ابوترابی! از حضرت‌عالی به عنوان ریاست فعلی مجلس یك خواهشی دارم الان این فضای مجلس، فضای صحبت نیست.
نایب‌رئیس ـ بله، قبل از اینكه بفرمایید باید ما هم عرض كنیم. بنده از همكاران ارجمندی كه در این فضای نزدیك به هیأت‌رئیسه تشریف دارند، درخواست دارم كه در صندلی‌هایشان مستقر شوند. دوستان بفرمایند در محل صندلی‌های خودشان مستقر بشوند. آقای جعفرزاده بفرمایید.
جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ من از همكارانم خواهش می‌كنم دقایقی را با من همراهی بكنند، خیلی مصدع اوقات نخواهم شد. هم از وزرا، معاونین محترم رئیس‌جمهور، همكاران خودمان نمایندگان دلسوز كشور عزیزمان كه الان در این مجلس حاضرند، خواهش من این است كه دقایقی را با ما همكاری كنند. از سرور ارجمندم آقای سلطانی‌فر هم خواهش می‌كنم كه بنشیند. آقای پورمحمدی و دوستان هم همكاری كنند. نمایندگان چون همكار ما هستند، انتظار كمك بیشتری را داریم.
آقای ابوترابی عزیز! از صبح تعدادی از نمایندگان، كسانی كه موافق استیضاح بودند، مطالبی را عنوان كردند. یك عزیز هم به عنوان مخالف استیضاح مطالبی را گفت. امروز من به عنوان كوچكترین عضو این جمع هم در مخالفت با استیضاح مواردی را تقدیم همكارانم می‌كنم. اما قبل از اینكه وارد بحث بشوم، می‌خواهم یك نكته را متذكر بشوم. دوستانی كه به عنوان موافقین استیضاح صحبت كرده‌اند، همكاران بسیار بسیار دلسوزی بودند كه دلشان برای نظام، انقلاب و شهدا می‌سوزد. دغدغه‌هایی دارند كه قطع به یقین دغدغه‌های همه همكاران ماست و من می‌توانم شهادت بدهم حتی جزء دغدغه‌های جناب آقای وزیر، آقای دكتر فرجی‌داناست. هیچ كس نمی‌تواند این دغدغه‌ها را منكر بشود. اختلاف ‌نظر بین مخالفین استیضاح و موافقین استیضاح در شیوه عمل و روش است. بلی، مشكلاتی وجود دارد. كسی می‌تواند ادعا داشته باشد كه وزیری را منصوب می‌كند كه ابداً و اصلاً این مشكلات وجود نداشته باشد؟! آن بخشی كه ما با همدیگر اختلاف داریم، شیوه حل این مشكلات در استیضاح نیست، من این نكته را به شدت در آن تأكید دارم. برای برطرف‌كردن دغدغه‌های نمایندگان عزیز بدترین گزینه یعنی استیضاح انتخاب شد. ما روش‌های مختلفی را داشتیم، راههای مختلفی را داشتیم كه می‌توانستیم طی بكنیم كه به استیضاح نرسیم.
آقای كاتب! چه كسی از نتیجه استیضاح خوشحال خواهد شد؟ بروید ببینید این افراطیون فراری خارج از كشور چه بوق و كرنایی را راه انداخته‌اند. چرا می‌خواهیم از استیضاح یك چنین نتیجه‌ای را بگیریم؟ ما به دنبال چه كسی هستیم كه در فرایند استیضاح از گردونه مدیریت خارج كنیم؟ شاید بعضی از مطالبی كه در حوزه شخصیتی آقای فرجی‌دانا بخواهم بگویم خود ایشان راضی نباشند. اتفاقاً این مطالبی كه در وصف خصوصیات شخصی و ویژه آقای فرجی‌داناست از همین دوستان شنیدیم. من به شخصه قبلاً آقای فرجی‌دانا را نمی‌شناختم. مگر خودتان در جلساتتان نیامده‌اید، نگفتید ایشان از ولایت‌مداران است. ایشان مؤمن و معتقد است حتی شهادت دادید نماز شب می‌خواند ما به استناد شماها رأی دادیم. حتماً پاسخ این است بله، آن روز این بود. نتیجه عملكردش دچار اشكالاتی است ما هم قبول داریم، كدام وزیر نیست؟ چرا هفته دولت را انتخاب كرده‌اید؟ و برویم ببینیم اگر نتیجه استیضاح خدای‌ناكرده نتیجه‌ای بشود كه آقای فرجی‌دانا به هر دلیل از گردونه دولت خارج بشود چه كسانی خوشحال می‌شوند؟
آیا افراطیون فراری خارج از كشور، افراطیون داخل كشور، معاندین، ضد انقلابی‌ها چرا دارند یك نتیجه‌ای از این استیضاح می‌گیرند؟ چرا یك چنین آبی به آسیابشان ریختیم؟ آمدند فیلمی را نشان دادند، فیلم كاملاً درست است اما این فیلم برای كِی است؟ چرا اینها را عنوان نمی‌كنیم؟ چرا یك‌طرفه با احساسات همه بازی می‌كنیم؟ فیلم بعد از جریان روز كوی دانشگاه و به دستور مسؤولین به آقای توفیقی ابلاغ شد برو و جریان كوی دانشگاه را مهار كن! احتمال دارد در بیان مطالبش هم خطایی كرده باشد.
یك تذكر هم به خود آقای فرجی‌دانا دارم؛ آن تذكر این است اگر امروز آقای فرجی‌دانا ابقا بشود كه ان‌شاءالله با همدلی و همكاری و وحدتی كه در بین نمایندگان وجود دارد پاسخ مثبت به دانشجویان و دانشگاهیان و به مردم خواهند داد، آقای فرجی‌دانا بداند این رأی را از مجلس اصولگرا گرفته است. نمایندگان اصولگرای مجلس ایشان را ابقا كرده‌اند نه احد دیگر، نه كار دیگر، نه جریان دیگر. كسی این فضا را برای خودش مصادره به مطلوب نكند.
آقای فرجی‌دانایی را می‌شناسیم كه از مؤسسین سپاه استان فارس بود. آقای فرجی‌دانایی را می‌شناسیم كه در جریان جنگ در قاطبه جبهه‌ها حضور داشته است ما چنین آقای فرجی‌دانایی را به او رأی دادیم و بر رأی خودمان استوار هستیم. انتظار داریم همین فرایند و همین روند ادامه پیدا بكند. اگر هم اشكالاتی وجود دارد كه دارد و امروز از زبان مخالفین و حتی موافقین و غیره و ذلك عنوان شده این قول را از آقای فرجی‌دانا خواهیم گرفت كه نسبت به برطرف‌ كردنش اقدام بكند.
اما دو، ‌سه تا نكته را فقط به عنوان اختصار عنوان می‌كنم:
بحث بورسیه‌ها به عنوان یك بحث داغ استیضاح مطرح شد. عزیزان من، دوستان من، همكاران من! (۳۰۰۰) نفر در این كشور به هر دلیل بورسیه شده‌اند. آقای فرجی‌دانا می‌فرماید من آمدم حسب وظیفه قانونی‌ام، احترام به دولت قبلی گذاشتم، گفتم بورسیه‌ها قبول است، كنترل كنید با قانون تطبیقش بدهید. با ضوابط، با دستور‌العمل‌ها، با آیین‌نامه‌ها همان چیزهایی كه ما در این مجلس ساعت‌ها وقت می‌گذاریم و آن را تصویب می‌كنیم.
دوستان من، همكاران من! (۷۰۰) نفر با هیچ قاعده‌ای، با هیچ قانونی، با هیچ دستورالعملی، با هیچ آیین‌نامه‌ای جور در نمی‌آید. شاید این مطالب به درد آقای دكتر دهقان هم بخورد! (۷۰۰) نفر تابع هیچ ضابطه‌ای نیستند. در پرونده (۲۷۰) نفر از بورسیه‌ها حتی یك برگه وجود ندارد ما به موكلین خودمان چه جواب بدهیم؟ شما به موكلین خودتان چه جوابی می‌دهید؟ همین بچه‌هایی كه می‌خواهند بورسیه بشوند، می‌خواهند دكترا بروند، همین جوانانی كه به شما مراجعه می‌كنند، ما بگوییم چه؟
بگوییم (۲۷۰) نفر در پرونده خودشان حتی یك برگه هم ندارند، هیچ كس نمی‌تواند از آنها دفاع بكند. (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت) (تعدادی از نمایندگان ـ اشتباه است دروغ است) در روند انتصابات ایراداتی را به آقای دكتر فرجی‌دانا گرفتید، اشكالی ندارد. روند انتصابات را تفویض بكنید (۱۰۰) درصد به آقای دكتر فرجی‌دانا یا هر كس دیگری كه در آینده وزیر بود از او هم پاسخ بخواهید. وقتی (۱۰۰) درصد وزیر علوم نمی‌تواند در انتصابات اظهارنظر بكند و مراكز دیگر و مراجع دیگر و شورای دیگری باید پاسخگو باشد، باید آنجا دفاع بكند، چرا یك نفر آقای فرجی‌دانا باید جواب بدهد؟ بعد دقت داشته باشید ما برای محیط دانشگاه داریم تصمیم می‌گیریم. ما برای كسانی كه درس‌خوانده هستند، لیسانس دارند، فوق‌لیسانس دارند، دكتری دارند، Ph.D دارند، مدارج عالی علمی دارند، نمی‌شود انتصابی صِرف عمل كرد.
جرم آقای فرجی‌دانا این است كه از جامعه‌ای كه می‌خواهد برایش مدیر منصوب بكند از آن جامعه مشاوره گرفته است. آخر تو را به خدا باید به یك چنین وزیری امروز جلسه تشویق برقرار می‌شد یا جلسه استیضاح و تنبیه؟ كسی كه آمده با متخلفین دكترا برخورد كرده است، امروز ما باید بگوییم آقای فرجی‌دانا از شما ممنونیم كه حافظ ارزشهای انقلاب و نظام بودید یا امروز استیضاحش كنیم؟ افكار عمومی اینها را از ما می‌پرسد.
آقای فرجی‌دانا در انتصابات ورود كرده، از جامعه دانشگاهی نظر گرفته، این نظر را به شورای عالی انقلاب فرهنگی برده است. دوستان من! چرا این‌قدر روی انتصابات بحث می‌شود؟ (۶۴) درصد كسانی كه در این دوران از گردونه مدیریت دانشگاهها خارج شده‌اند پایان دوره ریاستشان بوده است. (۸) درصد استعفاء دادند، طبیعی است (۲۸) درصد هم بركنار شده‌اند. بالاخره هر دولتی حقش است كه تیم خودش را بگذارد ما در چه چیزهایی داریم ورود می‌كنیم؟ افرادی كه تغییر كردند به‌طور متوسط (۶۷) ماه در پرونده‌شان ریاست دانشگاه بوده است. در دولت نهم در دو ماه آغاز فعالیتش (۲۰) نفر از رؤسای دانشگاهها تغییر كرده‌اند در این دولت فقط (۴) نفر در همان مدت مشابه تغییر كردند. در بحث نشریات دانشجویی و تشكلها مگر یك نفر آقای فرجی‌دانا رئیس دانشگاه می‌تواند مجوز بدهد؟ بروید نهادها و مسؤولینی كه در مجوز صدور نشریات دانشگاهی دخیل بوده‌اند را بازخواست بكنید، چه كسی با شما مخالفت می‌كند؟ چه بسا من از زبان خود آقای فرجی‌دانا شنیدم، من یك جلسه خصوصی پیش آقای فرجی‌دانا رفتم، قسمش دادم، گفتم من در روز استیضاح شما اگر برگزار بشود كه در كمال تأسف برگزار شد، من خودم با خدای خودم با نیت «قربه‌ الی‌الله» امروز اینجا آمدم. من با نیت «قربه‌ الی‌الله» اینجا آمدم، هیچ انتظاری ندارم به هیچ كس هم نیازی ندارم. از هیچ مرجعی هم ترس و خوف ندارم.
امروز تشخیص من این بود كه آقای فرجی‌دانا دارد مظلوم واقع می‌شود. من وظیفه داشتم تا بدین جای كار اینها را بگویم به خدا قسم افكار عمومی به ما می‌گوید. می‌گوید شخصی كه سابقه انقلابی دارد، فرمانده سپاه بود همین چند ماه پیش شما در وصفش لیستی از ولایتمداری و حزب‌اللهی و بچه‌ انقلاب و بچه نظام و نماز شب‌خوان می‌آوردید، چطور دارید امروز استیضاحش می‌كنید؟ اتفاقاً در روند عملكردی كه باید به او كارنامه مثبت بدهید، آیا شما امروز استیضاح، بعضی‌ها این‌طور ترجمه می‌كردند زمانی است كه می‌خواهید وزیر را ببرید به او تشویقی بدهید یا نه می‌خواهید او را فلك ببندید؟
برادران من، همكاران من، دوستان من! یك عده می‌خواهند بین دولت یازدهم و مجلس فاصله بیندازند. می‌خواهند شكاف بیندازند. ببینید در بیرون از نتیجه استیضاح چه كسانی خوشحال می‌شوند؟ امروز مجلس نشان بدهد كه دلسوز انقلاب و نظام و ولایت بود و هست. از وزیر ولایتمدار و حزب‌اللهی خودش هم دفاع خواهد كرد. این جلسه برای برطرف‌شدن مشكلات بوده است. آقای فرجی‌دانا هم قطعاً این را می‌داند. ان‌شاءالله امروز با كمك شما نمایندگان ابقاء می‌شود و این شخصیت فرهیخته علمی و مذهبی و دینی بعد از ابقای خودش خواهد دانست كه از مجلس اصولگرا رأی گرفته است ولاغیر.
هیچ كس نتیجه این استیضاح را به نفع خودش ننویسد. این مردم از روی دلسوزی دارند نتایج اینجا را تعقیب می‌كنند. ما نمایندگان مردم به دلیل ارتباط زیادی كه با مردم داریم بعد از جلسه استیضاح و در جلسات بعدی به دنبال پرداختن به پاسخ به مطالبات اصلی مردم اشتغال، خروج از ركود، تورم، رفع بیكاری، رفع گرفتاری‌های مردم است. مردم انتظار دارند ساعت‌‌هایی كه برایشان دارد هزینه می‌شود و هزینه از جیب مردم پرداخته می‌شود، نتیجه‌اش به مردم برگردد ولاغیر.
آقای ابوترابی، سرور ارجمند و عزیزم ریاست این جلسه را به عهده دارد. من از ایشان خواهش كردم دقایقی كوتاه را در خدمت همكاران خودم باشم. همكارانی كه قطعاً از من دلسوزترند و قطعاً بیشتر از من برای حفظ این نظام و انقلاب هزینه كرده‌اند و من به عنوان كوچكترین عضو، كسی كه برای این نظام و انقلاب هزینه كردم، خدا گواه است من هم دلم مثل شما می‌سوزد. خجالت می‌كشم بگویم، بالاترین میزان ایثارگری را در همین مجلس داریم اما كمك كنید، به این دولت كمك بكنید. امروز وظیفه دارید (۸) سال به آن دولت كمك كردید، یك سال هم به این دولت كمك كنید. از حوصله‌ای كه به خرج دادید، ممنونم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكریم، آقای سبحانی‌نیا بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ متشكر، جناب آقای دكتر فرجی‌دانا! باقی وقت مربوط به حضرت‌عالی است كه حدود دو ساعت و ربع جناب‌عالی وقت دارید، جناب آقای فرجی‌دانا بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ آقای دكتر ببخشید! دوستان دولت محبت كنند، میهمانانی كه از دولت محضرشان هستیم اگر مستقر بشوند، همكاران در صندلی‌های خودشان استقرار پیدا كنند ما بحث جناب آقای دكتر فرجی‌دانا را استماع كنیم، آقای دكتر بفرمایید.
رضا فرجی‌دانا (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) ـ
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
«رب اشرح لی صدری. و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی»
عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت نمایندگان ملت بزرگ ایران. نمایندگانی كه امام بزرگوار مجلس حاوی این نمایندگان را در رأس امور اعلام كرد و بر همه ما واجب است كه احترام مجلس را به حد اتم و اكمل داشته باشیم.
حقیقت این است كه بنده برای پاسخگویی به دغدغه عزیزانی كه با خلوص نیت برای اصلاح امور دست به طرح استیضاح زده‌اند خدمت عزیزان هستم ولی فرصت مغتنمی است كه گزارشی از آنچه كه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این (۹) ماه تحت مسؤولیت من انجام شده است و بعضاً ممكن است نقاط ابهام و چالشی در ذهن عزیزان ایجاد كرده باشد به عزیزان عرضه كنم. با این امید كه بتوانم این نقاط تاریك را در ذهن‌ها روشن كنم و از خدای خود خواسته‌ام آنچه كه خیر است، آنچه كه عاقبت به خیری به دنبال می‌آورد را بر زبان من جاری سازد.
در آستانه هفته دولت هستیم یاد شهیدان بزرگوار رجایی و باهنر را گرامی می‌داریم. امروز مطلع شدیم دور جدیدی از حملات به غزه مظلوم صورت گرفته است. جای تأسف دارد با شهدایی كه غزه تقدیم اسلام كرده است، خون تازه‌ای در رگ مقاومت جاری شده است. یاد این شهدا را گرامی می‌داریم و از همه عزیزان می‌خواهم با ذكر صلوات و قرائت فاتحه‌ای روح این عزیزان را قرین رحمت بگرداند. (حضار صلوات فرستادند).
جمعه آینده سالروز شهادت امام جعفرصادق مؤسس مكتب جعفری است. امام جعفرصادق (علیه‌السلام) شخصیت بزرگی است كه بر تارك علم جهانی می‌درخشد. حضرت امام راحل (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) در وصیتنامه الهی و سیاسی خود می‌فرمایند «ما مفتخریم كه مذهب ما جعفری است كه فقه ما كه دریای بی‌پایان است یكی از آثار اوست». من ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت سالروز شهادت این امام بزرگ می‌خواهم كلام خودم را در موضوع علم و فناوری با اثراتی كه شاگردان مكتب امام صادق در طول تاریخ از خود به جای گذاشتند آغاز كنم. عزیزان می‌دانند حوزه نفوذ مكتب امام جعفر صادق (علیه‌السلام) فقط فقه نبوده است. علوم جدید، فیزیك، شیمی از شاگردان مكتب ایشان سرچشمه گرفته است، روش علمی كه ایشان بنیانگذاری كرده‌اند در سال‌های بعد در زمان هارون‌الرشید كه مصادف با فرزند امام جعفرصادق، امام موسی‌كاظم (علیه‌السلام) بوده است سبب شكوفایی علم در جهان اسلام شده است.
 این را از این جهت عرض كردم كه عزیزان بدانند آنچه كه برای علم و فناوری در زمانی انجام می‌شود حتماً در آن زمان به بار نمی‌نشیند، در سال‌های بعد بار می‌دهد و اگر خدای‌ناكرده اشتباهی رخ دهد، اگر خدای‌ناكرده خطایی در سیاست‌گذاری یا فعالیت‌ها رخ دهد بعضاً چندین سال، بعضاً ده‌ها سال بعد آثار او نمایان می‌شود. این را از این جهت عرض كردم كه توجه دوستان را به یكی از موضوعات محوری استیضاح كه كند شدن روند پیشرفت علمی كشور است معطوف كنم. خواهش می‌كنم اسلاید اولی كه در این زمینه آماده شده یكی از عزیزان هم این اسلاید را نشان داد با این رویكردی كه من خدمت عزیزان می‌گویم به آن نگاه جدیدی بیاندازید. بر اساس آمار سایت‌های اندیس‌كننده مقالات ما به جای اینكه سهم‌مان (۱) درصد كه قاعدتا‌ً (۱) درصد جمعیت جهان را داریم باشد بحمدالله در سال ۲۰۱۴ در هشت ماه اول به (۶/۱) درصد رسیده است. خوب! این را می‌توان برداشت كرد كه آنچه ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در (۹) ماه گذشته انجام دادیم چنین اثر شگرفی به جا گذاشته است. بنده قسمت اول عرایضم خدمت نمایندگان عزیز این است كه نگذاریم سكه‌های قلب در این بازار به جای سكه‌های اصل رواج پیدا كند. در سال ۲۰۱۴ آنچه كه در اندیس‌ها ظاهر می‌شود قبل از آن شش ماه قبل مقالاتش به چاپ رسیده، آن مقالات قریب به یك تا دو سال فرآیند داوری را طی كردند و بعضاً نتیجه كاری هست كه دو تا چهار سال قبل از‌ آن انجام شده.
یعنی ما داریم در مورد یك فرآیندی صحبت می‌كنیم كه شش سال قبل آغاز شده، نتیجه‌اش الان آشكار می‌شود و تازه این به خود فرآیند تولید علم برمی‌گردد. می‌خواهم نتیجه بگیرم آنچه كه الان بنده دارم در صحنه آموزش عالی با آن دست و پنجه نرم می‌كنم نتیجه سیاست‌ها و عملكردهایی است كه چهار تا شش سال قبل بعضاً آغاز شده است. اگر ركودی می‌بینیم كه هنوز دیده نمی‌شود ولی بنده خوف آن را دارم كه چنین ركودی در صحنه علم و فناوری ایجاد شود و تمامی سعی خود را دارم به خرج می‌دهم كه تمهیداتی بیاندیشیم كه چنین ركودی را شاهد نباشیم به واسطه سیاست‌ها و كارهایی است كه سال‌ها قبل آغاز شده و من تازه در مورد خود تولید علم صحبت كردم. كسانی كه این تولید علم را انجام می‌دهند را در نظر بگیرید، دانشجویان تحصیلات تكمیلی دو تا دو و نیم سال دانشجو در دوره فوق‌لیسانس درس می‌خواند، چهار و نیم سال تقریباً در دوره دكتری، یعنی یك ورودی تحصیلات تكمیلی هفت سال بعد در نقطه‌ای است كه می‌خواهد استادیار دانشگاه شود، سه سال باید استادیار باشد تا دانشیار شود امكان پیدا كند دانشجوی دكتری بگیرد. یعنی ما در مورد یك فرآیند (۱۰) ساله صحبت می‌كنیم برای آنكه كسی كه تولید علم را انجام می‌دهد به صحنه بیاید و در صحنه حاضر شود.
هر آنچه كه الان داریم می‌بینیم، (۱۰) سال قبل برگردید به دولت نهم و دهم هم برنمی‌گردد. دولت هشتم و بعضاً هفتم آن سرمایه‌گذاری‌ها را كردند. من مثالی خدمت عزیزان زدم، عزیزان در مقام نمایندگی ملت بدانند، ما در سال (۶۵)، (۶۶)‌ برای ادامه تحصیل اعزام شدیم به عنوان بورس شاگرد اول، بعد از برگشتن كه بلافاصله ما برگشتیم (۱۰) سال از زمان اعزام یعنی آغاز به تحصیل ما كه گذشت تازه توانستیم در صحنه علم و فناوری نقش‌آفرینی كنیم، سال (۷۶)، (۷۷). نگاه كنیم كه چه می‌گیریم با این قضاوت‌ها؟ چه جهت‌گیری‌هایی را داریم تبلیغ می‌كنیم؟ جهت‌گیری علمی برای توسعه علم و فناوری كارساز است، نكند درگیر قضاوت‌های شتابزده ناشی از برداشت‌های عامیانه شویم.
 من اسلاید دومی را كه خدمتتان عرضه می‌كنم، استناداتی است كه به مقالات چاپ شده توسط محققان ایرانی در سایت (I.S.I‌) شده است. روند رشد را ببینید. ما از سال ۲۰۰۰ كه فقط به هر مقاله‌مان زیر (۱) استناد بوده یعنی این را حسابش نمی‌كردند كه به آن استناد كنند رسیدیم كه به هر مقاله‌مان (۸) استناد، (۹/۷)‌ استناد دارد انجام می‌شود. غرورآفرین است، باید ما همه كسانی كه در این كار بزرگ در طول سالیان سال ادای دین كردند به این آب و خاك قدرشان را بدانیم، هیچ كدام را تخطئه نكنیم، ثمر دارد می‌دهد! اما هرچه كه امروز در حال انتشار است، وقتی شما می‌گویید ارجاعات به مقاله‌ای كه چهار سال پیش منتشر شده دو سال استناداتش را در اینجا می‌گیرند. پس بنده این را به پای خودم بگذارم؟ من حتماً این كار را نمی‌كنم. بنده اینجا مدافع یك برخورد علمی با فضای تولید علم و فناوری هستم و تازه من در مورد فقط تولید علم به عنوان چاپ مقالات صحبت كردم، آیا تمام زنجیره تبدیل علم به ثروت فقط چاپ مقاله است؟ مقام معظم رهبری اخیراً در مورد كاربردی شدن نتایج تحقیق فرمودند به این مهم اهتمام كنید. ریاست محترم جمهوری چندین بار به این مهم تذكر دادند كه باید نتایج تحقیق به متن جامعه بیاید. در متن جامعه بكار گرفته شود، شاخص نداریم؟ حتماً شاخص داریم. برای تولید فناوری اولین گام تولید پتنت است، میزان پتنت‌های ما، آمار را من نگذاشتم به خاطر اینكه نمی‌خواهم دلسردی القاء كنم، ما در سال (۸۶) منحنی پتنت به (۱۰) هزار در سال می‌رسد افول كرده، در سال گذشته به نزدیك (۳۰۰۰) افول كرده. یعنی چرخه تولید، حالا دوستان این را گذاشتند،‌ این چرخه معیوب است، ما وظیفه داریم به حلقه پتنت اولویت دهیم.
بعد از آن چه می‌شود؟ نتیجه پتنت (patent) باید تجاری‌سازی شود، در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی كه ما بسیار فعالانه با آن برخورد كردیم، كتابچه‌اش را برادر عزیزم جناب آقای دكتر هروی نشان داد، یكی از جامع‌ترین برنامه‌های مقاوم‌سازی اقتصاد در حوزه آموزش عالی فراهم شده ما برای اقتصاد دانش‌بنیان داریم برنامه‌ریزی می‌كنیم. مقام معظم رهبری در فرمایشات خودشان با جمع مسؤولین گفتند به این شركت‌ها، شركت‌های واقعی بها دهید. دوستان به آمار او نگاهی انداختند؟ قانون مترقی كه عزیزان در مجلس در سال ۸۷ به عنوان شركت‌های دانش‌بنیان تصویب كرده بودند، سال‌ها خاك می‌خورد، پنج سال این قانون معلق مانده بود در اختلاف بین معاونت علمی و فناوری و وزارت علوم. دو شركت تحت این قانون ثبت شده بودند، ما حكم برنامه‌مان این است كه این را به (۲۰) هزار تا پایان برنامه پنجم باید برسانیم، ما اختلاف را برداشتیم.
جناب آقای دكتر روحانی یك بار به من فرمودند چه كردید؟ گفتم ما كاری نكردیم ما این اختلاف را برداشتیم، شیطان كه از میان رفت درست شد. اختلاف شیطان است نباید بگذاریم اختلاف رخ دهد، من امروز اینجا هستم كه تحكیم كنیم ان‌شاءالله ارتباط مجلس و دولت را. تحكیم كنیم، گام برداریم. اگر خطایی هم در اجراییات از من فرجی‌دانا سر زده است با اقرار به او، با رفتن به سمت اصلاح او از نصایح مشفقانه نمایندگان عزیز استفاده كنیم. این مسیر، مسیر اصلاح است. اگر ما می‌گوییم اصولگرا، اگر می‌گوییم اصلاح‌طلب یك چنین اصلاحی را مد نظر داریم. (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت).
در شركت‌های دانش‌بنیان عزیزان بدانند باعث افتخار است، بیش از (۷۰۰) شركت تحت این قانون كه معلق مانده بود تا حالا مجوز گرفته‌اند. نقش پارك‌های علم و فناوری در تولید ثروت از علم دارد تقویت می‌شود. البته چرا من در اینجا طرح موضوع دارم می‌كنم فقط نمی‌خواهم گزارش كار دهم، دغدغه خودم را خدمت عزیزان می‌خواهم عرضه كنم. اگر به آنچه كه در صحنه آموزش عالی در توسعه غیرهدفمند كه بسیار از دید مقام معظم رهبری مذموم اعلام شده، ایشان فرمودند مواظب باشید توسعه هدفمند باشد.
اسلایدی را من خدمت شما عرضه كنم كه از سال ۸۴ تا سال ۹۲ تعداد مؤسسات آموزش عالی ما یك رشد جهشی عجیب داشته‌اند، در سال ۸۴ ما قریب به (۹۵۰) مؤسسه آموزش عالی داریم، تبدیل شده است به بیش از (۲۵۰۰) مؤسسه. این به خودی خود شاید جهش رو به جلو باشد، من خواهش می‌كنم دوستان نگاهی دیگر به این بیاندازند. (۸۰) سال آموزش عالی، (۷۲) سالش در یك سمت، (۹۵۰) مؤسسه آموزش عالی به خود دیده است. در هشت سال تقریباً سالی (۲۰۰) مؤسسه اضافه شده و كاسه آموزش عالی همان كاسه‌ای است كه بوده است. ما همیشه بین (۲) تا (۵/۲) درصد از بودجه كشور را به آموزش عالی اختصاص دادیم. دغدغه‌ای است كه خودش را بعداً‌ نشان می‌دهد، اگر ما نپردازیم به اصلاح این روند، اگر نتوانیم گام‌های خودمان را با برنامه‌ریزی و محكم و استوار برای كیفیت‌بخشی كه مورد تأیید و‌ تأكید مقام معظم رهبری و جناب آقای دكتر روحانی ریاست محترم جمهور است برداریم در آینده دچار مشكل می‌شویم. در زمان بنده اگر بنده حتی ماندم، سه سال دیگر حداكثر خواهد بود، رخ نخواهد داد، این در آینده ایران اسلامی خود را نشان می‌دهد، ما باید نگران آن آینده باشیم ما برای فرزندان‌مان چه داریم می‌گذاریم؟
عزیزان ما مورد قضاوت تاریخ قرار می‌گیریم؟ وقتی كه خودمان نیستیم تا از آن دفاع كنیم. مراقبت كنیم چه به تاریخ می‌سپاریم؟
 من اینجا ایستاده‌ام كه گام‌های اصولی خودمان را تشریح كنم ببینم آیا همه آنچه كه عزیزان به عنوان نقاط ضعف گفتند، این نقاط ضعف بوده است؟ یا باید تبیین شود تا به یك تفاهمی برسیم و در این تفاهم ان‌شاءالله بتوانیم تعامل بیشتری بین مجلس و دولت را شاهد باشیم. غیرانتفاعی‌های ما (۷۱) بوده، (۳۵۷) تا شده. ما اصلاً رشد عجیب داریم در این زمینه! آیا كیفیت می‌تواند داشته باشد؟ عملكردی است كه بعدها ظاهر خواهد شد. تعداد دانشجوی تحصیلات تكمیلی به استادیار به بالاهای ما از (۷) نفر دانشجو برای یك استادیار به بالا شده (۱۷) نفر، می‌تواند این استادیار ما به آن برسد؟ تعداد دانشجویان دكترای ما به ازای عضو هیأت علمی از (۴) نفر به ازای هر عضو هیأت علمی به (۷) نفر رسیده. (۷) دانشجوی دكتری را یك عضو هیأت علمی به همراه كارشناسی‌ ارشدهایش همه می‌توانند این كار را انجام دهند؟ افراد استثنایی حتماً‌ داریم.
اینها دغدغه‌هایی است كه ما در مجموعه آموزش عالی كه تحویل گرفتیم به آن همت داریم تا راه درست را برویم. مجموعه دانشگاه‌های ما سال گذشته كه ما تحویل گرفتیم، نزدیك (۱۳۰۰) میلیارد تومان به واسطه عدم تخصیص جاری در سال‌های (۹۰) و (۹۱) بدهی داشتند و دارند. این اثر فوری‌تر دارد بر چرخه تولید علم. چون همه چیزهایی كه در آزمایشگاه‌ها مصرف می‌شده است محقق از آن استفاده می‌كرده به این ترتیب از روی میز كارش حذف می‌شود. رؤسای دانشگاه چه آن عزیزانی كه مسؤولیت را واگذار كردند كه واقعاً‌ در سختی بودند، چه آنهایی كه مسؤولیت پذیرفتند، بعضاً در دفتر كار من اشك در چشم‌شان حلقه می‌زند كه ما چه كنیم با این دیون؟ یك دانشگاه كوچك ما (۳۰) میلیارد تومان بدهی دارد، بدهی‌های عجیب و غریب.
برادر عزیزم جناب آقای دكتر نوبخت خیلی خوب دارند گوش می‌دهند كه بدانند ما در عرضه آموزش عالی آنچه كه خدمتشان عرض می‌كنیم، دغدغه‌هایی است كه نمایندگان عزیز آن هم به ما عرضه می‌كنند. من در دیدارهای متعددی كه داشتم با مجامع استانی، ما با همه مجامع استانی در این مدت برای توسعه هدفمند آموزش عالی در استان‌ها، برای حمایت از آموزش عالی در استان‌های محروم برای رشد كیفی دادن به آموزش عالی جلسات داشتیم، سعی كردیم این صحنه را بهتر كنیم، سعی كردیم با هدف به سمت كیفی شدن حركت كنیم ولی موانع این چنینی، دانشگاه‌های ما را به شدت می‌آزارد. من اجازه می‌خواهم با توجه به اینكه در سالی قرار داریم كه سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از جانب رهبر معظم انقلاب لقب گرفته است. اولین بخش پاسخ به مواد و موارد استیضاح را از بخش فرهنگی كه عزیزان هم به آن پرداختند آغاز كنم.
 
۴ ـ خیرمقدم نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی به جناب آقای بشار حسین رئیس اتحادیه پست جهانی
نایب‌رئیس ـ ببخشید! قبل از اینكه حضرت‌عالی آغاز كنید، اجازه دهید بنده حضور برادر ارجمندمان جناب آقای بشار حسین رئیس اتحادیه پست جهانی را در مجلس خیر مقدم عرض می‌كنم برای این برادر عزیز، هیأت همراه آرزوی توفیق دارم، موفق و پیروز باشید. جناب آقای دكتر بفرمایید.
فرجی‌دانا ـ در بخش فضای فرهنگی فرمایش...
نایب‌رئیس ـ باز هم ببخشید! دوستان و همكاران ارجمند ما، جناب آقای دكتر توكلی دوستان دیگر تذكر دارند كه همكاران در صندلی‌های خودشان مستقر باشند، این فضای جلو یك مقدار آرام‌تر باشد هر چند كلیت مجلس با آرامش كامل به بحث‌ها توجه دارند اما حضور چند نفر از دوستان این فضای مقابل هیأت رئیسه می‌تواند یك مقدار آسیب‌زننده باشد. جناب آقای دكتر بفرمایید.
فرجی‌دانا ـ مقام معظم رهبری در دیدار خود با دانشجویان در اول مرداد ماه چنین توصیه می‌فرمایند كه «در محیط دانشجویی رقابت گفتمانی چیز خوبی است در صورتی كه با تحمل مخالف همراه باشد، از وجود مخالف نباید انسان تعجب كند، نباید خشمگین شود، نباید بیمناك شود، هیچ كدام از این سه حالت در قبال مخالف قابل قبول نیست. بنابراین محیط‌های دانشجویی با همین نشاطی كه الحمدلله امروز دارند ادامه كار خواهند داد».
اول مردادماه همین امسال این فرمایشات انجام شده است، «یكدیگر را هم تحمل كنند با همدیگر حرف بزنند با هم بحث كنند». اما آیا وضعیت نشاط در دانشگاه‌ها به هنگامی كه بنده تقبل مسؤولیت كردم (۹) ماه پیش به این وضعیت بوده است؟ من از باب اینكه دوستان بدانند كه در فضای دانشگاه كه بنده به عنوان یك معلم كوچك حضور داشتم و از چند سال گذشته در همین بحث توجه به فضای فرهنگی و سیاسی چه مطالبی بوده است، دو بیانیه از تشكلی كه همه ما قبولش داریم به عنوان یك تشكل اصولگرا در دانشگاه یعنی بسیج دانشجویی را می‌خواهم خدمت عزیزان عرضه كنم. بیانیه اول در (۳۱) تیرماه ۸۸ در دانشگاه علامه طباطبایی داده شده است. در آنجا گفته می‌شود:
«از اخراج غیرقانونی مسؤول سابق بسیج دانشجویی یكی از دانشكده‌های دانشگاه تا كار گذاشتن شنود در خوابگاه دانشجوی بسیجی تا بازنشستگی غیرقانونی استاد سرشناس اخلاق و معارف اسلامی دانشگاه تا تمرد از اجرای حكم دیوان عدالت اداری مبنی بر لغو حكم بازنشستگی غیرقانونی همان استاد تا تمرد از دستور صریح ریاست جمهوری وقت تا بكارگیری متملقان بدنام با سوابق سوء سیاسی و اخلاقی در مسند اجرایی برای از میدان به در بردن منتقدین توسط رئیس دانشگاه تا غیربسیجی خواندن بسیجیان منتقد از سوی ایشان و اطرافیان ظاهر‌الصلاحشان تا كارنامه پراشكال دانشگاه در حوزه پژوهش تا كارنامه پراشكال‌تر در تهیه نقشه جامع علمی كشور در حوزه علوم اجتماعی تا از بین بردن اندك نشاطی كه از دوره پیشین سر سالم به در برده بود در محیط دانشگاه از جمله تهدید و ارعاب و تطمیع و تهمت برای خاموش كردن هر نوع انتقاد تا انتقام‌گیری از هر منتقد و...» ادامه دارد.
این مجموعه فضایی است كه سال ۸۸ بسیج دانشجویی این دانشگاه از فضای حاكم بر دانشگاه ترسیم كرده است.
پس از این اجازه دهید من بسیج دانشجویی دانشگاه خودم دانشگاه تهران را كه در اردیبهشت ماه (۹۱) این متن را منتشر كرده بخشی از آن را بخوانم: «مشخصاً در دانشگاه تهران نگرشی مورد توجه مسؤولان دانشگاه قرار گرفت كه به بهانه حفظ آرامش عملاً‌ فضا را برای هرگونه فعالیت سیاسی ناهموار می‌كند. مسؤولان امر به جای برخورد با اقدامات سیاسی فتنه‌گران تصمیم گرفتند صورت مسأله را پاك كرده با اعمال محدودیت‌‌های روزافزون دانشگاه را از لحاظ سیاسی به وضعی كرخت و منفعل رهنمون شوند. محدودیت‌های اعمال‌شده نظیر محدود كردن میهمانان برنامه‌ها و به اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران، سخت‌گیری در اعطای مجوز به برنامه‌‌های سیاسی، صدور بخشنامه مبنی بر ممنوعیت برنامه‌های سیاسی در كوی دانشگاه...» ادامه دارد من نمی‌خواهم همه آن را بخوانم، «با اقدامات عادی و طبیعی تشكل‌های دانشجویی مخالفت می‌شود. در مقابل آنچه رخ می‌دهد»، در بیانیه آمده «تسهیل برگزاری برنامه‌های مبتذل و سخیف توسط مسؤولان دانشگاه را شاهدیم. برنامه‌هایی نظیر نمایش مختلط در برنامه آیین‌ ورودی‌های سال (۹۰)، تئاتر مبتذل پابرهنه در پارك در دانشكده ادبیات، برگزاری برنامه شب چله در دانشكده حقوق، در ایام عزاداری سالار شهیدان، برنامه رخدادهای بزرگداشت عید نوروز در دانشكده علوم، برنامه مچ‌اندازی بین هواداران تیم‌های استقلال و پیروزی، تنها بخشی از این برنامه‌هاست. ظاهراً مسؤولان دانشگاه، دانشگاه را آرام می‌خواهند حتی اگر بهای آن رخوت جنبش دانشجویی و غیرسیاسی شدن دانشگاه باشد».
برادر عزیزمان جناب آقای دكتر زاكانی به این مطالب خیلی خوب آگاه هستند، دوستان به بنده تذكر می‌دهند تا پای استیضاح می‌آییم برای برگزار شدن یك جلسه در دانشگاه، آنچه كه اینجا گفته شده است آیا یك تذكر هم دریافت كرده؟ آیا یك سؤال طرح شده است؟ بنده میهمان جلسات كمیسیون هستم، همیشه بهره بردم، به عزیزان گفتم بنده اینجا می‌آیم این تعامل برای بنده سازنده است. (۹) بار تا به الان بنده خدمت عزیزان بودم، تقریباً سه‌شنبه‌ها خدمت عزیزان می‌رسیم. در موضوعات مختلف بحث می‌شود، سؤالات باید سازنده باشد، هست استفاده می‌كنیم استقبال می‌كنیم خدمت عزیزان، اما در این موضوعات خاص این تجمعات این چیزی كه نه بنده برمی‌تابم، نه شما برمی‌تابید، آیا وقتی تذكر داده شده اصلاح شده؟ آیا تذكر داده شده؟ اینجانب تلاش كردم در طول (۱۰) ماه از تصدی خود بر وزارت علوم به كمك انتصاب شخصیتی رزمنده، جانباز، بهره‌مند از تحصیلات همزمان حوزوی و دانشگاهی، آشنا و پرسابقه در امر تشكل‌های دانشجویی و مهم‌تر از همه مورد قبول همگان به تدریج در جهت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری گام بردارم كه ثمره آن نشاطی بود كه با لطف خداوند در دیدار دانشجویی اول مردادماه امسال مورد تأیید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت. كمك و مشاركت بی‌سابقه وزارت علوم در طرح راهیان نور كه مورد تشكر و ستایش برادر عزیزم سردار علی فضلی قرار گرفت و اقدامات اساسی در فعالیت‌های قرآنی وزارت علوم كه مورد استقبال جدی عزیزان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها قرار گرفت، هماهنگی كامل میان نهاد نمایندگی در شورای نظارت بر تشكل‌ها و كمیته ناظر بر نشریات دانشجویی وجود داشته. همچنین تأكید مداوم معاونت فرهنگی بر جدی‌ گرفتن كرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی بخش مهمی از این تلاش‌ها بوده كه متأسفانه در جابجا شدن متن و حاشیه مورد غفلت نمایندگان عزیز استیضاح‌كننده واقع شده است.
 برای استحضار عزیزان باید عرض كنم درباره آنچه امروز احیای تشكل‌های آشوب‌طلب خوانده می‌شود، عزیزی آمار داد (۴۰) تشكل مجوز گرفتند این آمار (۱۸) تشکل است. (۹) تا از این تشکل‌ها بسیج‌ دانشجویی و جامعه و دیگران هستند، حالا (۹) تای دیگر عنوان دیگری دارد، مسیر قانونی که ابتنای همه کارهای ما باید بر قانون باشد، طی شده است. (۱۸) تشکل در کل این دوره مجوز گرفته‌اند، هیأت سه نفره‌ای که مجوز می‌دهد، فقط (۲۵) درصد از اعضای آن در دانشگاههای کشور عوض شده‌اند. (۷۵) درصد هنوز همان اعضای قبل هستند. خود رؤسای دانشگاهها فقط (۵۸) درصد عوض شده‌اند. ما دانشگاهی داریم که بله، نماینده بنده در هیأت سه نفره عوض شده ولی رئیس همان رئیس قبلی است. چگونه ادعا می‌شود که ما ساختاری داریم که می‌خواهد به تشکل‌های آشوب‌طلب مجوز دهد، اصلاً می‌شود کسی با میزان تعلق خاطر من به انقلاب چنین رویکردی داشته باشد؟ آیا این سیاه‌نمایی بیش از اندازه نیست؟ بر طبق آمار موجود در سطح دانشگاهها که (۲۵۰۰) دفتر بسیج دانشجویی، (۲۳۱)‌ تشکل دانشجویی، جامعه اسلامی،‌ جنبش عدالت‌خواه، انجمن اسلامی و غیره را داریم که در یک سال گذشته تنها (۱۸) تشکل از آنها جدید بوده و به آنها اضافه شده است. اینها تخلفاتی هم انجام داده‌اند. من خواهش می‌کنم گروههایی از اسلایدها را عرضه کنم که من هم ببینم و این اسلایدها را توضیح بدهم. حراست دانشگاه برای اینکه فضای حاکم بر دانشگاهها در طول پنج سال گذشته مقایسه شود، آمده اینها را با هم مقایسه کرده است.
نمی‌خواهم ابتدا در مورد نشریات صحبت کنم، در مورد اعتراضهای دانشجویی در دانشگاهها، از سال ۸۸ تا پایان تیرماه امسال. تا اسلاید آن بیاید، من فقط آمارش را بگویم. اگر کل اینها را ما در طول این پنج سال (۱۰۰) بگیریم، سال ۸۸ وضع ویژه‌ای بوده است. دوستان می‌بینند. نگاه بیندازید، اعتراضهای دانشجویی که اختلال ایجاد کرده است، در نیمه اول سال ۹۲ (۵) درصد بوده، نیمه دوم (۴) درصد شده است،‌ نیمه اول سال ۹۳ که در آن هستیم و تعطیلی تابستان است، (۳) درصد شده است. حالا این روند افزایشی دارد؟ شما می‌بینید که دارد افزایش پیدا می‌کند؟ این نشان نمی‌دهد نشاطی که در دانشگاهها هست، دانشجویان را به سمت حرکتهای ساختارشکنانه نمی‌برد؟ ما از یک فعالیت دانشجویی چه می‌‌خواهیم؟ ممکن است که حتی دانشجوی ما اشتباه کند، ولی این اشتباه به خاطر ساختارشکنی نیست. او به مبانی نظام اعتقاد دارد.‌ اشتباه هم می‌کند، در دوران جوانی است. ما برخورد جذبی با او می‌کنیم، چرا برخورد دفعی کنیم؟ یک دانشجویی که در (۲۲) سالگی یک حکم سنگین انضباطی می‌گیرد،‌ او می‌تواند ادامه حیات بدهد؟ (همهمه نمایندگان)...
اسلاید بعد که بسیار مورد توجه دوستان است؛ نسبت تحرکات تنش‌زای افراد و تشکلهای افراطی از سال ۸۸ تا ۹۳. اگر سال ۸۸ را ببینید (۴۳) درصد تحرکات در آن موقع بوده است، سال ۹۱ (۱۹) درصد در سال تحصیلی، این سال تحصیلی است یعنی کل طول دولت است، بنده سه ماه از آن را اصلاً مسؤول نبوده‌ام. در کل طول دولت، این (۱۴) درصد خواهد بود. یعنی تحرکات تنش‌زای افراد و تشکلها کم شده است. چرا ما ادعا می‌کنیم که اینها زیاد شده است؟ از این سیاه‌نمایی برای دولت و ملت چه حاصل می‌شود؟ نسبت تحرکات اعتراضی غیرقانونی که بدون مجوز مسائلی رخ داده است. دوستان ببینند اگر در سال ۸۸ (۳۴) درصد بوده، در کل سال تحصیلی ۹۳ ـ ۹۲ به (۲۰) درصد تقلیل پیدا کرده است. سال ۹۱ (۲۶) درصد بوده است.
اینها همه نشان می‌دهد ما در یک فضای آرام هستیم. برادر عزیزم، دکتر رحمانی‌فضلی مسؤول امنیت کشور است. ایشان یک مصاحبه‌ای کرده و گفته است که بنده شهادت می‌دهم ما آرامترین فضا را در دانشگاهها داریم. چرا می‌خواهیم القاء کنیم که دانشگاهها در مقابل نظام هستند؟ این چه سودی برای ما دارد؟ (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت،‌ درود بر شما)
(پیرمؤذن ـ صلواتی عنایت بفرمایید) (حضار صلوات فرستادند)
عزیزی فرمودند که حتماً این کلمه تسامحاً بر زبان ایشان آمد، گفتند دانشگاهها می‌توانند خطر باشند. هر چیزی بالقوه می‌تواند خطر باشد. ولی دانشگاهها نقطه قوت نظام هستند. دانشگاهها پشتیبان نظام هستند. استادان دانشگاه پشتیبانان این نظام هستند. چرا القاء کنیم که اینها ضد ما هستند و فضای امنیتی ایجاد کنیم که آنها را کنترل کنیم؟ به کجا می‌رسیم؟ در این یک سال گذشته سالم‌ترین فضا در دانشگاه با بیشترین نشاط حاکم بوده است.
دوستان یک تجمعی را مثال می‌زنند. من حقیقتاً چنین مقایسه‌هایی را نمی‌خواهم انجام دهم. در کنارش فیلمی مربوط به سال ۸۸ پخش می‌شود، قبل از فرمایشات مقام معظم رهبری در حمله به کوی دانشگاه تجمعی بود، رئیس دانشگاه اعلام تحصن کرده بود، همه در آنجا حضور پیدا کردیم. آقای دکتر توفیقی در آنجا فرمایشی دارند. آن جلسه‌ای که من آن صحبت‌ها را می‌کنم، صحبت‌های من با دانشجوها ادامه دارد،‌ چرا قطع می‌کنید؟ ما از بی‌اخلاقی طرفی نمی‌بندیم. اساس دین ما بر اخلاق است. پریروز به یکی از عزیزان هم می‌گفتم که من نمی‌دانم این افشاگری از کجا در مرام دینی ما آمد؟ شما می‌دانید. شما که سنتان به اندازه بنده است، اول انقلاب این را چپی‌های کمونیست در این مملکت آوردند. افشاگری در دین ما وجود دارد؟ ستارالعیوب بودن از صفات خدا نیست؟ امر به معروف و نهی از منکر ما براساس افشاگری است؟ چه کسی گفته است که افشاگری حلال است؟
 آبروی کسی را بردن وقتی مجال دفاع از خودش را ندارد،‌ کجای دین ماست؟ ما به کجا می‌رسیم؟ «أین تذهبون؟»
(تعدادی از نمایندگان ـ احسنت)
من حقیقتاً‌ نمی‌خواستم،‌ یک آماری را، این آماری است که برای بنده بسیار مهم بود که جمع بشود. به هر صورت ما تجمعاتی داشتیم، صحنه واقعیت را هم می‌بینیم،‌ به مسؤولان عالی‌رتبه نظام توهین می‌شود. متوسط اینها در تجمعات (۱۰) مورد در سال در طول چهار سال گذشته بوده است، در سال تحصیلی گذشته پنج مورد شده است. نصف شده است. ما می‌دانیم دانشگاهها می‌خواهند مورد هجوم دشمنان واقع شوند. بله، توجه دارد. حضرت امام در وصیت‌نامه‌شان می‌فرمایند، مگر می‌شود که ما از این غافل شویم؟ ولی ما با در دست گرفتن دست دانشجویان خود، اجازه رسوخ ضدانقلاب در دانشگاه را نباید بدهیم. نه اینکه بگوییم دانشگاهها خطر است، نه اینکه بگوییم امنیتی‌اش بکنید، به خاطر یک بی‌نماز درب مسجد را ببندیم.
این آمار، آماری است که نشان می‌دهد فرمایشی که عزیزان دارند،‌ دغدغه‌ای که دارند،‌ هنوز من می‌گویم که دغدغه عزیزان است. از روی دغدغه دارند این را می‌گویند. ما در تعداد دفعاتی که مسؤولین عالی‌رتبه نظام مورد توهین واقع شدند، تقلیل داشتیم. چه کسی می‌تواند این را در دانشگاه تحمل کند؟ هیچ کسی تحمل نمی‌کند. ولی وقتی رخ داد،‌ همه ما باید چاره‌جویی کنیم. این آماری است که میزان حضور تشکلها و فعالیتهای دانشجویی را در اعتراضها نشان می‌دهد. برای اینکه دوستان بدانند در سال تحصیلی گذشته که بنده مسؤول بوده‌ام، بیشترین فضای عملیاتی به چه کسی داده شده است، ببینید اینجا! تشکلهای منتسب به جریانات اصولگرا (۳۳) مورد بیانیه و اعتراض دانشجویی داشته‌اند، تشکلات اصلاح‌طلب (۲۰) مورد. دانشجویان قوم‌گرا، آنهایی که ایده‌های خاص در مورد قومیت‌ها دارند (۷) مورد و بقیه هم صنفی (۴۰)‌ مورد. این نشان می‌دهد که فضا برای دانشجویان اصولگرا تحت سیاستهای این دولت بازتر است. ما از این استقبال می‌کنیم. بیایند از ما انتقاد کنند.
نشریات دانشجویی؛ دوستان آمار نشریات ما را ببینند. کل نشریات دانشجویی ما که فعال بوده‌اند، (۳۶۸۱) نشریه است. عزیزان بسیج به من می‌گویند که یک‌سوم اینها متعلق به بسیج دانشجویی است و کاملاً‌ فعال است، خدا را شاکریم. (۳۵۹۵) نشریه تخلف نداشته‌اند. تخلفاتی که شما از آنها نام بردید. قانون مطبوعات به ما می‌گوید که نشریات قبل از انتشار ممیزی نمی‌شوند. ولی نشریه دانشجویی ما (۵۰) تا، (۱۰۰) تا تیراژ دارد، در آنجایی هم که مجوز می‌گیرد در دانشکده است، نمی‌تواند در دانشگاه برود،‌ در دانشکده مجاورش هم نمی‌تواند برود. اگر در دانشگاه است، نمی‌تواند بیرون بیاید. ما یک نشریه‌ای که (۵۰) تا (۱۰۰) شماره فقط از آن منتشر می‌شود و بعد این در هیأت رسیدگی می‌آید و رسیدگی می‌شود و با آن برخورد می‌شود، بگذاریم ملاک سیاه‌نمایی عرصه دانشگاهها در انتشار نشریات دانشجویی! خدا غضب می‌کند بر ما. به جوانان خودمان اعتماد کنیم. (۳۵۹۵) نشریه بدون تخلف داریم. خدا را شاکریم. (۸۶) نشریه تخلف داشتند و با آنها برخورد شده است. نوع تخلفاتش و میزان جرایم هم در اینجا نوشته شده است. بنده که مسؤول آموزش عالی هستم، سالها رئیس دانشگاه بودم، رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران بودم، بنده این فضاها را نشناسم؟ بنده ندانم؟ دغدغه نداشته باشم؟ چنین چیزی مى‌شود؟ کسی از شما واقعاً این را می‌خرد؟
حقیقتاً برای بنده به عنوان وزیر علوم مایه تأسف و تأثر است که نتوانستم در طول این مدت آن مایه از تعامل و شناخت از خود را برای نمایندگان محترم مجلس ایجاد کنم تا تعلق خاطر و غیرت اینجانب بر روی مبانی دینی و منافع ملی کشور مورد خدشه و تردید آنان قرار نگیرد. میدان دادن فرجی‌دانا به نشریات ضددینی و گرایشات تجزیه‌طلبانه اتهام بزرگی است و برای این حقیر که عمر خود را در جهت تقویت عقاید دینی و منافع ملی سپری کرده‌ام، بسیار تلخ است. ضعف بنده است، بنده اینها را ضعف خودم می‌دانم ولی دوستان هم عنایت کنند و به این فضای سیاه‌نما تن در ندهند.
ما با همدلی جلو می‌رویم. ببخشید من نمی‌خواستم این بخش را بگویم، در بخشهای دیگر می‌خواستم بگویم ولی در صحنه علم و فناوری جهان که یک رقابت شدیدی برقرار است، اگر همه ما با هم بدون مشکل جمع شویم، به سرعت آنها بدویم، مقام معظم رهبری فرمودند که تازه فاصله‌مان حفظ می‌شود. تازه این فاصله‌ای که پشت سر آنها هستیم را بتوانیم حفظ کنیم. پس ما باید یک مقدار بیشتر فعالیت کنیم، بیشتر همدل باشیم، بیشتر با هم باشیم. همدیگر را تقویت کنیم. بنده مرتباً برای پاسخگویی خدمت عزیزان می‌رسم و استفاده می‌کنم. چقدر از وقت و انرژی وزیر علوم باید در این امور صرف شود؟ همین فضای (۱۰) روز گذشته؛ آیا همه فعالیتهای ما تعطیل نشده است؟ باید بیاییم، به هر صورت استیضاح حق قانونی نمایندگان است، ما باید در این فضا حاضر شویم، ما باید توضیح بدهیم. ولی ما چقدر می‌توانیم توقف‌های مکرر این لوکوموتیو را تحمل کنیم و هنوز بگوییم که به مقصد می‌رسیم، تندتر از خارجی و بهتر از خارجی و ارزانتر از خارجی. اینها شعار است. برای تحقق شعار احتیاج به فضا دارد. مهمترین فضا، فضای همدلی و اتحاد است.
حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) فرمودند: «وحدت کلمه رمز پیروزی است» لقلقه زبان ایشان نبود، اعتقاد راسخ ایشان بود. چقدر در جهت وحدت کلمه داریم گام برمی‌داریم؟ می‌گوییم «وحدت کلمه»، پای آن بایستیم. اگر کسی آمد و از برادر ما بدگویی کرد، اول به او بگوییم که چنین حرفی هست؟ تو چه می‌گویی؟ ما جلسات متعدد داشتیم. من از فرصتی که حقیقتاً با درایت جناب آقای دکتر لاریجانی فراهم شد، بسیار استقبال کردم و سعی خودم را کرده‌ام. به عزیزان در کمیسیونهایی که در این چند روز شرکت کردم گفتم که بنده با وجدان راحت در اینجا هستم، چه بمانم و چه بروم می‌دانم که از هیچ کوششی برای اینکه به دغدغه عزیزان دغدغه‌دار پاسخ داده شود،‌ فروگذار نکرده‌ام و در مسیر می‌بینید، در مورد همین فضای فرهنگی. عزیزان گفتند که حتماً عزم وزارتخانه در یک بخشنامه‌ای اعلام شود. این بخشنامه در اسلایدها آمده است. متن بخشنامه هست. اگر بنده بتوانم چند بندی از آن را بخوانم که البته وقت ما اجازه نمی‌دهد که به همه این بپردازیم:
اعطای مجوز به نشریات و نظارت بر فعالیت آنها باید با دقت و اهتمام ویژه نسبت به ضوابط قانونی صورت بگیرد و از درج مطالب موهن یا تحریک‌آمیز به ویژه در حوزه مقدسات دینی و مسائل قومی اکیداً پرهیز شود. برخورد قانونی با تخلفات بدون شک زمینه‌ساز رشد و بالندگی قانون‌گرایان و ناامیدی سیاست‌بازانی می‌گردد که در فکر سوءاستفاده از ظرفیتهای این‌گونه فعالیتهای دانشجویی هستند. بدیهی است در چهارچوب ضوابط و مقررات جاری، توسعه و تقویت فعالیت نشریات باید مورد تأکید و تشویق قرار گیرد.
برای اینکه این برد پیدا کند و افراد به آن توجه کند، وقتی یک چیزی محرمانه است، سرشان برمی‌گردد و حتماً این را می‌خوانند. گفتیم محرمانه. دوستان فرمودند که این را محرمانه کردید، خوب نیست،‌ بردش کم شده است. گفتیم بسیار خوب، همین را در فضای باز گذاشتیم، تکمیلی برای آن فرستادیم که باز تأکید بیشتری کرده است. دغدغه عزیزان این بوده است که من با یک ترکه‌ای، چیزی راه بیفتم و این افراد را تنبیه کنم، این امکان‌پذیر است؟! بنده باید حساسیت سیستم را بالا ببرم تا به این چیزها حساس باشد. این انجام شده است. این اولین دغدغه‌ای بود که عزیزان ابراز کردند و ما سعی جدی کردیم که به آن پاسخ دهیم.
در زمینه هیأت‌های سه‌نفره و اعزامی به دانشگاهها و تغییراتی که در رؤسای دانشگاهها شده بود. عزیزان فرمایشی داشتند، این طور جلوه‌گر شده که ما برای اخلال در روند آموزشی ـ پژوهشی هیأت‌های سه‌نفره اعزام کردیم. برای آبرو بردن هیأت‌های سه‌نفره اعزام کردیم. عزیزان! وزارت علوم چه طرفی می‌بندد از اینکه دانشگاه شلوغ شود؟ مگر بنده پاسخگو نیستم؟ مگر شما خطاب به من نمی‌کنید که فلانی! این دانشگاه چرا شلوغ شد؟ دولت تغییر کرده بود، تمامی دانشگاهها، بیشتر، اعضای هیأت علمی مطالبه حداکثری‌شان را داشتند که حتماً باید رئیس عوض شود. چگونه به فضای دانشگاه آرامش بیاوریم؟ بگوییم که حرفتان را شنیدیم، هیأتهایی را با مراتب علمی بالا اعزام کردیم. من در اسلایدی مراتب علمی این عزیزان را نشان داده‌ام. (۵۰) درصد افرادی که در این هیأت‌ها بودند، استاد بودند، (۳۲) درصد دانشیار، (۱۸) درصد استادیار. از نظر سوابقشان؛ خواهش می‌کنم اسلاید بعد را نشان دهید، (۴۲) درصدشان تجربه ریاست دانشگاه داشته‌اند، یعنی قبلاً رئیس دانشگاه بودند، به دانشگاه می‌روند می‌دانند مقتضیات دانشگاه چیست. (۲۲) درصد معاون دانشگاه بودند، (۵/۱۷) درصد رئیس دانشکده بودند، (۵/۱۸) درصد هم از مسؤولیتهای ستادی برخوردار بودند. یک ساختار نظارتی که در قانون پیش‌بینی شده است.
ما خدمت عزیزان یک دفترچه‌ای دادم. من در کمیسیون نشان دادم. گفتم ببینید این دستورالعملهای این نظارت بیرونی است، این هیأت‌های بازرسی است. در آنجا به آنها گفته می‌شود که وقتی شما در دانشگاه رفتید اول با رئیس دانشگاه ملاقات کنید، با هیأت‌رئیسه ملاقات کنید، با اعضای شورای دانشگاه و رؤسای دانشکده‌ها ملاقات کنید، بعد با اعضای هیأت علمی، بعد با کارمندان، با رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها، بعد با تشکلهای قانونی آن دانشگاه. بنده پنهان نمی‌کنم، چندین مورد بوده است که عزیزان به خاطر کثرت مطالباتی که در آن دانشگاه بوده، کنترل از دستشان خارج شده است. نمونه‌های آن در چند دانشگاه وجود ارد. بنده مطلعم و می‌دانید که من مطلعم چون من در کمیسیون آنها را گفتم و به اسم گفتم. (۵۴) هیأت رفتند، اگر در (۱۰) درصد از اینها خطاهای انسانی باشد، (۵) هیأت می‌شود. بعضی از این هیأت‌ها به دو دانشگاه رفتند. آیا این مورد قبول نیست که ما یک آرامشی را فراهم کنیم و تازه نمی‌دانیم اگر این هیأت در آن نقطه به آن حالت التهاب نمی‌رسید، آیا بعد از آن دانشگاه اصلاً ملتهب نمی‌شد؟
 شما آن وجه آن را به خاطر کثرت مطالبات اصلاً نمی‌دانید. تعویض در طی این هیأت این کار را کرد. عزیزی فرمود که هیأت به یک فردی گفتند که تو بیا و زمینه‌سازی بکن. برادر عزیزم، آقای مهندس باهنر پرسیدند که این مطلب و این خبر را چه کسی به شما داده است؟ هیأت به شما داده است که بعید است، خود آن فرد داده که بعید است، وزارت علوم داده که بعید است، چه کسی این را داده است؟ چه کسی گفته است؟ این مکالمه کجا شنیده شده است؟ غیر از این است که حضور یک فرد مخرب در هر جایی که می‌خواهد آرامش را بر هم بزند، می‌تواند تعبیر و تفسیر شود. من برادر دینی خودم را می‌بینم و می‌روم می‌گویم فلانی! یک فرد مخربی دارد می‌آید وجهه کار هیأت را از بین می‌برد. نه! می‌خواهم به شیوه چپی‌ها افشاگری کنم؟ شروع می‌کنم این را جایی می‌گذارم و از آن استفاده کنیم. چنین چیزی به نفع کیست؟ این هیأت‌ها رفته‌اند رؤسا را عوض کنند؟ خیر! فقط برای تعویض رئیس نرفته‌اند، (۵۴) هیأت، (۵۸) دانشگاه را بازرسی کردند، ما (۳۶) حکم ریاست دانشگاه زدیم. هیأت‌ها آمدند که آقا! رئیس بماند. آیا این در ابتدای دولتها رویه نبوده که همه رؤسا را عوض می‌کردند؟ تنها دولتی هستیم که رسماً اعلام کردیم که مگر اقتضای دیگری وجود داشته باشد، وگرنه ما به تاریخ حکم افراد پایبندیم.
حدود (۲۸) درصد از آنچه انجام دادیم در (۵۸) درصد به (۵۸) دانشگاه از (۱۰۱) دانشگاه ما، من بین اینها یک مقایسه‌ای انجام دادم، به شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش داده شده است. برادر عزیزم، آقای دکتر حدادعادل در آن جلسه حضور داشتند که اینها در زمانهای مشابه با هم مقایسه شده‌اند. اگر (۱۰) ماه اول دولت جناب آقای دکتر روحانی را با دولت مشابه خودش،‌ دولت نهم مقایسه کنید، می‌بینید که (۴۴)‌ رئیس دانشگاه از (۶۴)‌ رئیس دانشگاه یعنی (۶۸) درصد تغییر کرده بودند. اینجا ما (۵۸) رئیس دانشگاه از (۱۰۱) دانشگاه یعنی حدود (۵۸) درصد. این نشان می‌دهد که ما به فکر تغییر نیستیم.
یکی از عزیزان اینجا آمد و گفت که سه دانشگاه در حوزه مسؤولیت من است، یکی از آنها را شما عوض کردید، دو تا از آنها هنوز همان افراد اصولگرا هستند. چرا می‌گویید که اصولگرایان در دانشگاهها نیستند؟ نمایندگان عزیز که بهتر می‌دانند. هر کدام از عزیزان به من می‌رسند می‌گویند که حوزه ما بحمدالله خوب است ولی می‌گویند جاهای دیگر؛ این می‌گویند جاهای دیگر اطلاع از کیست؟ من خدمت عزیزان مشهد رفتم عیناً همین بود، گفتند آقای دکتر کافی فرد بسیار شریفی است و ما از او راضی هستیم، در فلان جا. آنجا خودم تجربه کردم. افراد می‌گویند که عجب انسان خوبی است، باعث اتحاد شده است. یکی از عزیزانی که استیضاح را امضاء کرده است، وقتی من در حوزه انتخابیه‌اش که عجیب در دانشگاه درگیری بود، به حسب ضرورت فرد غیربومی که در آنجا آورده بودند را عوض کردم، از اعضای کمیسیون است، نمی‌خواهم اسم ببرم، به من گفت که شما آرامش را به شهر ما برگرداندید. عزیزان مکرر این مطلب را می‌گویند. افراد معتدل، افراد متدین. چه شیوه‌ای برخلاف آنچه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ما گفته است را ما در پیش گرفته‌ایم؟ ما با کسانی که در آنجا حضور دارند، مشورت می‌کنیم. مگر مشورت را باید از بی‌خبران گرفت؟ شما کجا می‌روید از کسی که نمی‌داند چه می‌گذرد، از کالاقلیتی می‌پرسید که چه چیزی به نفع اینجاست؟ این مشورت مخفی است و هیچ کس از نتیجه آن باخبر نیست. عزیزان گفتند انتخابات؛ بله، در صحن شورای عالی فرمودند، هیچ جا در آیین‌نامه مکتوب نیست. در ماده (۴) آیین‌نامه مدیریت جامع دانشگاهها می‌گوید وزیر معرفی می‌کند و شورای عالی تأیید می‌کند. شش ماه هم می‌تواند سرپرستی انجام شود.
بنده فقط در جلسه‌ای که گفته شد، فرمودند انتخابات نباشد، سمعاً و طاعتاً! ما ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی تمام حرکت‌هایمان را تنظیم‌ می‌کنیم، از اعضای هیأت علمی به طرق مختلف مشورت می‌گیریم. اگر کسی می‌گوید انتخابات است، من خواهش می‌کنم از او بپرسید، اگر انتخابات بود، در آن دانشگاه چه کسانی کاندید بودند و نتیجه آراء چه بود. انتخابات که بدون کاندیدا و بدون اعلام نتیجه نمی‌شود. اعضای هیأت علمی یک ایمیل برای من می‌زنند،‌ آیین‌نامه مدیریت دانشگاه، برایشان ایمیل زده شده که این فرد باید این خصوصیات را داشته باشد،‌ ملتزم باشد، مسلمان باشد،‌ متعهد باشد،‌ مراتب علمی‌اش چنین باشد، می‌گویم از اعضای هیأت علمی خودتان، چه کسی را شما به ما معرفی می‌کنید؟ مشورت بده. بعضی‌ها روی کاغذ می‌نویسند و برای من می‌فرستند و هیچ کس نمی‌داند، حتی آن کسانی که می‌روند اینها را جمع می‌کنند،‌ نمی‌دانند. من خودم باز می‌کنم می‌بینم که بله، مقبولیت این فرد بیشتر است، استعلامات را می‌گیریم و بعد از یک مشکلی که در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد یکی از دانشگاهها رخ داد،‌ دانشگاهی است که به خاطر اطلاعاتی که داده شده بود، من حقیقتاً نمی‌خواهم هیچ قضاوتی به ذهن عزیزان در اینجا منتقل کنم، رأی و نظر اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ما حجت است. گفتند باید این عوض شود و رأی ندادند، ما اخیراً‌ جایگزینی را پیشنهاد کردیم و رویه‌ای گذاشتیم، این رویه الان چنین است که یک شورای سه‌نفره، بنده، مسؤول محترم نهاد نمایندگی و مسؤول بازرسی شورای عالی در جلسه‌ای می‌نشینیم و افراد را از نظر می‌گذرانیم، آنهایی که مورد تأیید واقع می‌شوند، به صحن شورای عالی معرفی می‌شوند. کار را از این هم فراتر بردیم. در بعضی از دانشگاههای مشهور اصلاً مستقیم به شورای عالی معرفی می‌کنیم، حکم سرپرستی نزنیم، شورای عالی تأیید کند، مستقیماً رئیس بگذاریم.
کجا در نفی شورای عالی ما گامی برداشتیم؟ چرا باید این کار را بکنیم؟ الان قانون هیأت‌های امنا را برای اینکه نقشه جامع علمی کشور می‌گوید که باید اختیارات آنها را افزایش دهیم، داریم بازنگری می‌کنیم. کجا می‌خواهیم ببریم؟ خوب باید ببریم در صحن شورای عالی و در آنجا این قانون عوض شود و آیین‌نامه‌ای پویاتر بشود و اختیارات هیأت‌های امنا بیشتر شود. این همکاری، این تعامل، این تبعیت جزء مرام ما بوده است.
شایعاتی که گفته می‌شود،‌ نقل قول برادر عزیزم جناب آقای دکتر حدادعادل که با زبان شیرینی مطلبی را نقل کردند و دوستان مرتب نقل می‌کنند. واقعاً این چنین است که شورای عالی به هیچ کدام از رؤسای بنده رأی ندادند؟ (۱۷) مورد، ما برده‌ایم (۱۶) مورد، رأی گرفتند. (۱۴) مورد الان با نامه‌ها پشت در شوراست، به خاطر تعطیلات تابستان طرح نشده است. اگر بنده باشم، سه‌شنبه آینده وگرنه کس دیگری که می‌آید در شورای عالی به خاطر تأیید‌یه‌هایی که قبلش گرفته شده بدون مشکل مطرح خواهد شد. هیچ کار تقابلی با شورای عالی نه شده است و نه می‌شود و نه خواهد شد.
یکی از عزیزان مطلبی را گفت، من باز هم می‌خواهم از این مقایسه‌ها پرهیز کنم ولی مجبورم این کار را انجام دهم. خدمت برادر عزیزم، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج‌آقا محمدیان همین را گفتم. گفتم به بنده ایراد می‌گیرند كه یك رئیس دانشگاه شش ماه، بنده كه بیشتر از نه ماه نیست كه هستم، بعید است رئیس دانشگاهی باشد من سرپرست گذاشته باشم (۱۰) ماه از حكمش گذشته باشد، پس در محدوده بین یك ماه، دو ماه، پنج ماه، شش ماه است، (۱۶) تا كه رأی گرفته‌اند، (۱۴) تا هم كه در آستانه رأی‌گیری هستند، می‌شود (۳۰) مورد، مگر ما چند مورد عوض كرده‌ایم؟
این فرآیند سرپرستی قصدش این بوده كه رئیس قبل از اینكه حكم ریاست بگیرد محك هم بخورد. من جدولی را دارم، این جدول رؤسای دانشگاه‌هایی است در دوره سابق، صد و چند دانشگاه، كی حكم سرپرستی و كی حكم ریاست گرفته‌اند، با كمال تأسف فقط هفت مورد از این موارد زیر شش ماه هستند، از هفت ماه دارد تا نود ماه، یعنی ما الان رئیس دانشگاهی داریم، خود آن رئیس دانشگاه كه حتماً می‌دانید، نماینده‌شان هم كه اینجا حضور دارد حتماً می‌داند، یكی از بزرگان مجلس در آن شهر نمایندگی دارد، من نمی‌خواهم بگویم، هیچ ضعفی برای آن رئیس دانشگاه نیست، بنده دارم به اینها رسیدگی می‌كنم كه پرونده‌ها را ببرم شورای عالی، (۹۰) ماه است كه سرپرست است، خدمت برادرم حاج‌آقای محمدیان كه می‌گفت بعضی‌ها اعتراض می‌كنند گفتم اسلام دارد در اینجا صدمه می‌بیند؟ دیگر الان از اینكه یك نفر شش ماه شده شش ماه و یك روز كه در یكی از شهرهای مركزی چنین گفتند ما صدمه جدی داریم به اسلام وارد می‌كنیم ولی در یك دوره طولانی، ببیند! می‌خواهید من بعضی از اینها را بخوانم، اجازه بدهید من این فهرست را به عنوان یك سند بدهم خدمت هیأت رئیسه، بررسی بكنند و ببینند هیچ كسی تذكری، سؤالی از وزیری كه چنین كرد به عمل آورد؟ هیچ كسی گفت خلاف اختیارات و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی دارید عمل می‌كنید؟
(در این هنگام آقای علی اردشیرلاریجانی ریاست جلسه را به عهده گرفتند)
«و لا یجرمنكم شنآن قوم علی الا تعدلو اعدلوا هو أقرب للتقوی» این حكم قرآن به من فرجی‌دانا است، من سعی دارم اینچنین باشم. در مورد انتصاب معاونین وزارت و جریان فتنه، در همین جا من خدمت عزیزان بودم، مطلبی طرح شد،‌ ما هفت معاون داریم، بیش از آن هم مدیران مراكز هستند، دو تا از این معاونین كه از دوره قبل باقی مانده‌اند، بسیار كارشان مقبول بوده نگه داشتیم، دو نفر از آنها كه باز هم مقبول هستند و همه مراحل‌شان طی شده بوده، قبل از من حكم گرفته بودند، بنده كلاً سه تا معاون حكم زدم، یكی معاون فرهنگی كه حساس‌ترین معاونت است كه وصفش را خدمت شما گفتم، رزمنده‌‌ای كه طلبه حضرت آقا است، آقای دكتر سیدضیاء هاشمی، دو معاون دیگر و دو مدیركل كه من فكر نمی‌كردم مدیران كل آن موقع استعلام بخواهد، خدمت عزیزان اینجا گفتم، عزیزان دغدغه داشتند، سؤالی در هشت دی‌ماه از من طرح شد، گفتم اگر مسؤول این تشخیص كه وزارت اطلاعات است همین الان به من بگوید هر كدام از اینها با جریان فتنه ارتباط داشتند، من همین الان عزل می‌كنم، مطلب تبدیل شد به یك نامه، من خدمت برادر عزیزم جناب آقای دكتر علوی نامه‌ای دادم در صحن دولت، در رفع دغدغه عزیزان استیضاح‌كننده گفتم كه به من اجازه بدهید برای اینكه دغدغه شما رفع شود. من یك نامه دیگری می‌نویسم به وزیر اطلاعات، این نامه را من آورده‌ام، متنش همین است «اگر در حوزه ستاد یا هركدام از دانشگاه‌ها، موردی از انتصاب فردی به جریان فتنه است به بنده اعلام نمایید تا اقدام لازم صورت گیرد»، عزیزان آمدند تعامل می‌كردیم، جناب آقای دكتر زارعی بودند، حاج‌آقای نبویان بودند، آقای دكتر آصفری بودند، آقای دكتر جعفری بودند، آقای موسوی لارگانی‌ بودند، آمدند گفتند قبول نیست، تو یك بار دیگر استعلام بگیر، بنده را اینجا متهم می‌كنند كه چرا بعد از یك سال استعلام گرفتی؟ این توافقی بود كه ما با شما كردیم، شما این توافق را به بنده... گفتند استعلام بگیرند كه اینها اهل فتنه‌اند، گفتید خیر، اینها را در موقعیت شغلی‌ خودشان استعلام بگیر، یعنی آقای دكتر فلان در موقعیت معاون آموزشی آقای صلاحیت دارد یا ندارد؟
روز شنبه بعد از ماه مبارك رمضان جلسه جمع‌بندی بود كه سه‌شنبه هفته گذشته اعلام وصول شد، در آنجا عزیزان آمده‌اند، من می‌گویم كه بحمدالله پاسخ این استعلام‌ها هم دارد می‌رسد، مثل اینكه بنده خبر ناخوشایندی دادم، لذت می‌بریم از اینكه یك كسی صلاحیت نداشته باشد؟ من لذت نمی‌برم، كسانی كه دلسوزان نظام هستند، من اینها را می‌شناسم، اینها برای این انقلاب جان فدا كردند، پیرو رهبری هستند، پیرو نظام هستند، من در این زمینه شهادت شرعی می‌دهم. اینها دارد استعلام‌شان می‌آید، این استعلام‌ها به دست من رسید، در همان جلسه دوستان گفتند، این نامه‌ای كه من به جناب آقای دكتر علوی نوشتم، اجازه بدهید این را خدمت آقای رئیس تقدیم كنم، حقیقتش این نامه چون مهر محرمانه دارد گفتم شاید مشمول خواندن اسناد محرمانه شود و فردا بگویند وزیر علوم اسناد محرمانه را افشا كرد.
ببینید! پاسخ سه تا از این استعلام‌ها كه آمده، یكی هم نوشته است در دست بررسی است، یعنی می‌دانید فرآیند استعلام‌ها یك فرآیند یك ماهه است، اگر تا یك ماه استعلامی پاسخ در دست اقدام بگیرد یعنی اینكه قبول شده است، یك ماه باید صبر كنیم چون ما موقعی كه با دوستان توافق كردیم، هنوز یك ماه نگذشته، سیزدهم یا چهاردهم شهریورماه یك ماه می‌شود، من این پاسخ‌ها را بدهم خدمت آقای دكتر لاریجانی. از جهت اینكه این فضایی كه ساخته شد من باز هم تأكید می‌كنم، عزیزان!‌ ما در دو طرف یك میز نیستیم، ما در یك طرف یك میز هستیم، این میزی كه علم و فناوری این كشور عزیز را رویش گذاشته‌ایم و همه باید با هم جلو ببریمش. از این شایعه‌ای كه تا فضاهای دانشجویی رفت، دانشجویان ما،‌ از كجا اینها را می‌گیرند؟ غیر از این است كه سیاسیون اینها را به دانشجویان می‌دهند؟
دانشجویان تا آن موقع از مباحث ما مطلع نبودند، من یك مسافرتی به خوزستان داشتم، موقعی كه هیچ رئیس دانشگاهی را در خوزستان عوض نكرده بودم، جناب آقای دكتر روحانی سفر رفتند و بنده همراه ایشان بودم، مسافرت تمام شد، برگشتیم، یك بیانیه با (۸۴) تشكل دانشجویی بسیج ضد وزارت علوم كه اینها برمی‌گردند، عناصر فتنه حضور دارند، من تعجب كردم، برادر عزیزمان جناب آقای دكتر زاكانی را من دیدم، گفتم آقای دكتر زاكانی، اگر این دوستان مطلعند از مواردی كه این رئیس دانشگاه‌هایی كه از قبل مانده‌اند دارند بر علیه ستاد وزارت توطئه می‌كنند، كارهایی می‌كنند كه قبلاً نمی‌توانستند و حالا دارند می‌كنند، مصادیق را بگویند تا من با آنها برخورد كنم و سریع هم عوض‌شان كنم، اما اگر اینچنین نیست جریانی دارد شكل می‌‌گیرد، یك جریانی می‌خواهد وزارت علوم را فشل كند، اگر وزارت علوم فشل شود لوكوموتیو، این پیشرانه، نگوییم لوكوموتیو آقای دكتر حداد‌عادل می‌گویند كه باید بگویید پیشرانه، چشم، پیشرانه، متوقف می‌شود، چرا باید به همه تشكل‌هایی كه دغدغه نظام را دارند القا شود كه وزارت علوم را دارند جمعی فتنه‌گر می‌چرخانند؟‌ اینچنین است؟
من این نتایج را اجازه بدهید خدمت آقای دكتر بدهم.
رئیس ـ از صبح تا حالا یك خروار نامه اینجا جمع شده است.
فرجی‌دانا ـ  من حقیقتاً مطلبی كه برایم مهم است و همیشه در مسؤولیت‌ها مشی زندگی‌ام بوده این است كه این انقلاب ساده و بدون هزینه به دست ما نرسیده، مصلحت این انقلاب و نظام بر هر چیزی مقدم است، مصلحت نظام بر مصلحت هر بخشی مقدم است و مصلحت بخش بر فرد مقدم است، وقتی اینچنین است، من از كسانی خواستم بیایند كه می‌دانستم اینها تجربه كار ستادی دارند، نمی‌شود لوكوموتیو را دست آدم ناشی داد، معذرت می‌خواهم پیشرانه، آقای حداد هنوز تشریف دارند و بنده هم باید حرمت نگهدارم.
این عزیزان كه دوستان می‌دانند یكی، دو نفرشان مورد حساسیت زیاد هستند، این عزیزان عمر خود را صرف خدمت به نظام و پاسداری از ارزش‌ها و اركان آن كرده‌اند، پایبندی آنها به ولایت فقیه و تلاش آنها برای سرافرازی اسلام و نشان دادن كارآمدی آن در این حوزه تخصصی حساس كه علم و فناوری است برای اینجانب اثبات شده است و بر این مهم گواهی می‌دهم.
با توجه به مراتب علمی، اكثر اینها استادتمام‌های دانشگاه هستند، اینجانب آنها را با اصرار وادار به پذیرش مسؤولیت‌های ستادی دشوار كرده‌ام، امروز نیز این عزیزان كه پس از طی فرآیند استعلام‌شان مشخص شده مشكل فتنه‌ای در كار نیست، اگر ببینند كه بودن آنها در این مناصب بهانه‌ای برای ایجاد التهاب و انشقاق بین دو ركن نظام یعنی مجلس و دولت می‌شود با طیب خاطر و در جهت ایجاد تفاهم و تعامل با مجلس حاضر به هرگونه گذشت و فداكاری خواهند بود بدون شك. بنده اینجا اختیار خودم در تصمیم‌گیری در مورد این دو، سه مورد را به جناب آقای دكتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس كه از دانشگاه هستند، از جنس دانشگاه‌ هستند می‌دهم، ایشان حَكَم باشند و صحبت ایشان در این زمینه فصل‌الخطاب، اگر بنده ماندم پس از این خدمت ایشان می‌آییم، این استعلام‌ها است، این عملكرد است و دغدغه‌هایی كه وجود دارد، هر آنچه ایشان گفتند ما انجام خواهیم داد.
(تعدادی از نمایندگان ـ احسنت).
رئیس ـ آقای دكتر فرجی‌دانا! شما خسته شدید و یك‌سره هم صحبت كردید، یك آبی نوش جان بفرمایید تا من یك عرضی بكنم.
عرض شود كه ما طبق آیین‌نامه چهار ساعت وقت صحبت برای اداره جلسه داریم و چون این بحث تمام نشده و باید ادامه پیدا بكند، یك رأی‌گیری از مجلس باید بكنیم كه جلسه را ادامه بدهیم تا به نتیجه برسیم. برای ادامه جلسه رأی‌گیری می‌كنیم.
حضار ۲۷۰ نفر، دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایند، آقای فرجی‌دانا استراحتی بكنند تا ما رأی‌گیری بكنیم، ادامه جلسه را به رأی می‌گذاریم، دوستان نظرشان را راجع‌ به ادامه جلسه اعلام بفرمایند، الان تنفس نداریم، بیشتر از آن جهت است كه دوستان ممكن است عصر بخواهند سفر كنند ما گفتیم كه بحث را تمام كنیم، نمایندگان محترم در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب شد. زیادی رأی آورد، آقای دكتر فرجی‌دانا! ما می‌توانیم مطالب شما را استماع بكنیم، اگر بحث‌تان تمام نشده بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ جناب آقای دكتر فرجی‌دانا! شما نیم ساعت دیگر می‌توانید صحبت كنید، بعد دو نفر از همكاران ما و بعد نیم‌ ساعت بعد هم شما صحبت دارید.
فرجی‌دانا ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
یكی از محورهایی كه مدت‌های طولانی محل بحث و گفت‌وگو شده موضوع دانشجویان موسوم به دانشجویان ستاره‌دار است، دانشجویان محروم از تحصیل، عزیزان می‌دانند دانشجویان تحصیلات تكمیلی، كارشناسی‌ارشد و دكتری پس از شركت در كنكور یك مرحله گزینش دارند، سال‌های سال است كه این مستقر است و مصوباتش به سال ۶۳، ۶۴ بر می‌گردد، شورای عالی انقلاب فرهنگی آیین‌نامه آن را نوشته و هیأت مركزی گزینش دانشجو را مرجع صدور حكم قرار داده، مطمئناً قانونگذار این اشراف را داشته كه حق ادامه تحصیل در قانون اساسی ما در اصول (۳) و (۳۰) برای همه آحاد ملت تصریح شده، كسی را نمی‌شود از این حق محروم كرد مگر به حكم قانون. شورای عالی انقلاب فرهنگی مرجعی گذاشته به نام هیأت مركزی گزینش دانشجو در وزارت علوم، عزیزان خواهش می‌كنم عنایت بكنید! این هیأت تركیبش سال‌های سال است كه عوض نشده، دبیرش هم عوض نشده، در آمدن دولت جدید هم همان تركیبی است كه در سال‌های گذشته بوده، یكی از اعضای این هیأت (۲۲) سال است كه در این هیأت منشأ خیر و بركت است، افراد متدین، بنده آنها را شخصاً می‌شناسم به این خاطر هیچ تغییری در آن ندادم، چون دیدم اینها متدینینی هستند كه آخرت خودشان را به دنیای دیگران نخواهند فروخت، آخرتشان برایشان خیلی مهم است، پس از استقرار دولت، تعدادی درخواست می‌رسد به ستاد وزارت، تا آنجا كه من خاطرم هست (۳۸۹) درخواست، آمارش را در كمیسیون‌ خدمت عزیزان عرضه كرده‌ام، پس از اینكه بررسی می‌شود، هیأت مركزی گزینش پس از اخذ استعلامی كه آمده، چون سه كلید واژه، خواهش من این است كه این سه اسلاید را عزیزان نشان بدهند، متن مصوبات شورای عالی است، مصوبه اولی كه خدمت عزیزان، در سال ۶۴، مصوبه جلسه (۶۰) شورای عالی گفته می‌شود كه: اگر وزارت اطلاعات وابستگی آنان به گروهك‌های محارب الحادی و منافق را اعلام بكند، پس از اعلام مراتب مذكور وقتی معلوم شد كه علت مردودیت تشخیص وابستگی فرد به گروهك‌های محارب بوده است، هیأت مركزی گزینش دانشجو نیز رأی مردودیت را بپذیرد ولی اگر علت مردودیت چیز دیگری بود هیأت مركزی گزینش پرونده شخص را مجدداً‌ مورد بررسی قرار داده و در مورد وی، اخذ تصمیم نماید، این بعداً ‌اصلاح می‌شود و مصادیق واضح‌تر گفته می‌شود، چون دیده شد مصادیق دیگری هست، در سال ۶۷، سه كلیدواژه در مصوبه می‌آید، در بند «الف» چه كسانی محروم هستند و در بند «ب» چه كسانی با قید تعهد به دانشگاه می‌روند، اگر فرد از زمره معتادین به مواد مخدر باشد بند «الف» است، اشتهار به فحشا داشته باشد، مراد از فحشا، رشوه و غیبت و امثال آن نیست، این اشتهار باید آشكار باشد و نیازی به تحقیق نداشته باشد، بند «ج» معاندین با نظام جمهوری اسلامی در پرانتز (و نه معترضین).
 اگر وزارت اطلاعات در استعلام خودش بگوید مردود و یكی از این سه كلیدواژه را به كار ببرد، هیأت مركزی گزینش این را بپذیرد عین مصوبه است، در غیر این صورت با قید تعهد بروند دانشگاه، هیأت تشخیص می‌دهد از شكایت‌های وارده كه آن موقع رقم (۴۰۰) نفر را گفته بودند، كمتر از این، (۳۸۹) نفر بود تا آنجا كه خاطرم هست، (۱۲۶) نفر مردودی‌های سال ۹۰ و ۹۱ به دانشگاه می‌روند، عزیزان دغدغه‌ای را داشتند و این دغدغه را در جلسه ابراز كردند كه نكند در اینجا، به خاطر اینكه دوستان در وزارت اطلاعات بعضاً معتقد بودند و این را منتقل كردند به عزیزان در كسوت نمایندگی كه حراست بكنند از این اجرای قانون، نكند افرادی باشند كه به خاطر اینكه آنجا گفته شده مردود ولی این مصداق بوده دوستان مصداق را نگفته‌اند، خدمت برادر عزیزم دكتر لاریجانی در اسفندماه بودیم، ایشان جمع‌بندی كردند، گفتند وزارت اطلاعات فهرست را بررسی بكند، اگر مواردی هست ذیل این كلیدواژه‌ها به وزارت علوم اعلام بكند، این مطلب به درازا انجامید تا این مطالب استیضاح شد و این دغدغه. مواردی كه وزارت اطلاعات به ما اعلام كرده بود انجام شده بود، دوستان دغدغه داشتند هنوز معلوم نیست كه این (۱۲۶) نفر را وزارت اطلاعات بررسی، شما استعلام كنید، من استعلام كردم، این نتیجه استعلام است كه من یك كپی‌اش را خدمت ریاست محترم مجلس می‌دهم، این نامه از وزیر محترم اطلاعات خطاب به من است.
موضوع: استعلام تحصیلات تكمیلی
سلام علیكم
با احترام، پیرو استعلام در مورد فهرست (۱۲۰) نفر دانشجویان تحصیلات تكمیلی سال‌های ۹۰و ۹۱ كه در آغاز سال تحصیلی ۹۲، ۹۳ با قید تعهد به تحصیل برگشته‌اند به استحضار می‌رساند، طبق روال معمول در صورت وجود مصادیق بندهای سه‌گانه محرومیت از تحصیل در لیست‌های ارائه‌شده، اسامی آنان به آن وزارت اعلام می‌گردد، لذا عدم اعلام موارد به معنای عدم وجود مورد می‌باشد.
توسط وزیر محترم اطلاعات امضا شده.
عزیزان گفتند كه ما هیچ گامی برای برطرف‌كردن دغدغه عزیزان دغدغه‌دار كه به دغدغه‌شان احترام گذاشتیم و می‌گذاریم انجام ندادیم، همه این مسیرها را برای چه رفتیم؟ برای اینكه اطمینان حاصل كنیم هم ما، هم همه عزیزان كه هیچ كاری بر خلاف قانون انجام نمی‌شود، مُرّ قانون ملاك ما برای عمل است، برای حركت است، هركاری بر خلاف قانون، بنده از شما عزیزان رأی اعتماد گرفته‌ام كه بر قانون بایستم، بر قانون پا فشارم و هیچ كاری بر خلاف قانون نكنم،‌ شما اگر از من می‌پذیرید من بر خلاف قانون عمل بكنم، چنین ‌كنید. حتماً نمی‌پذیرید و من می‌دانم مشی مجلس محترم این است كه از قانون و كسانی كه از قانون حمایت می‌كنند و در اجرای آن می‌كوشند حمایت كند، این (۱۲۶) نفر استعلامش آمده.
من امیدوارم موضوع دانشجویان ستاره‌دار و اختیارات هیأت مركزی گزینش دانشجو یك بار برای همیشه از فضای مطبوعاتی خارج شود، این برای آموزش عالی دغدغه ایجاد می‌كند، برای مردمی كه می‌شنوند دغدغه ایجاد می‌كند، یك نظام قانونی با توجه به حقوق شهروندان و اصولی كه در قانون اساسی هست همه تلاش خودش را به كار می‌برد تا حقی از كسی تضییع نشود، این هیأت رأیش نافذ است و همه ما باید آن را اجرا كنیم. عزیزان یك پرسشی دارند كه این هیأت كه تركیبش عوض نشده چرا قبلاً آن رأی را داده بوده؟ دغدغه درستی است اما من باید پاسخگوی عملكرد وزیر قبلی باشم؟ خوب حقیقتاً، به یكی از عزیزان به شوخی گفتم من كه وزیر نبودم ولی شما كه نماینده بودید از وزیر قبلی می‌پرسیدید كه چرا ضایع كردید و (۱۲۶) نفر دو سال ماندند و حق از آنها تضییع شد؟ جوان مردم پشت كنكور مانده، دانشجوی دكتری بوده، دانشجوی كارشناسی‌ارشد، نتوانسته به دانشگاه برود، آیا من باید این را پاسخ دهم یا هیأت مركزی گزینش را باید زیر سؤال ببریم؟
این تصوری است كه عده‌ای دارند، هیأت مركزی گزینش تنها یك ابزار دارد و آن استعلام وزارت اطلاعات است، یك تصور اشتباهی است، چون دوستانی كه در دانشگاه‌ هستند می‌بینند پرسشگران، محققین هیأت مركزی گزینش در این ایامی كه قبولی‌های دكتری می‌خواست اعلام شود مرتباً در دانشگاه‌های محل تحصیل مشغول جمع‌آوری اطلاعات هستند، محتوای پرونده، یكی از آنها استعلام وزارت اطلاعات است، اگر قانونگذار می‌خواست این استعلام فصل‌الخطاب باشد در همه موارد، می‌گفت سازمان سنجش استعلام را دریافت كند و خودش فرد محروم از تحصیل را اعلام كند و اصلاً عمل نكند، گذاشتن نهادی به نام هیأت مركزی گزینش كه رأی صادر كند، رأی را تجدید نظر كند، من یك بار همه مصوبات این موضوع را در كمیسیون‌ اصل (۹۰) كه دوستان شكایت كرده بودند از بنده كه فلانی نمی‌گذارد ما پرونده‌ها را ببینیم، بنده كه می‌دانم نمایندگان در كار نظارتی جز تحقیق و تفحص به پرونده دسترسی ندارند، پرونده‌ها در اختیار قرار گرفت، چون می‌خواهیم این تعامل باشد، ما به این تعامل سازنده نیاز داریم.
عزیزان!‌ ما می‌خواهیم هیچ نقطه ابهامی در عملكرد ما نبینند و تمام پرونده‌ها در اختیارشان قرار گرفت، شكایت كرده بودند كه فلانی در اختیار نمی‌گذارد، من كه می‌دانستم كمیسیون‌ به این رأی نخواهد داد و می‌گوید تحقیق و تفحص هست. تصویب كنید، تحقیق و تفحص می‌آید همه پرونده‌ها را در اختیار می‌گذارد ولی گفتیم خیر، لازم نیست، هر كدام از دوستان می‌خواهند بیایند پرونده‌ها را ببینند، فكر می‌كردیم مشكل حل می‌‌شود، فكر می‌كردیم این باعث می‌شود سوءتفاهمی كه رخ داده حل می‌شود، ما بر قانون اگر پابفشاریم به نظر من می‌رسد همه می‌توانیم رو به آخرتی با فلاح و رستگاری داشته باشیم چون تكلیف ما در اینجا این است،‌ ما ابزارهای خارج از اختیارات قانونی نمی‌توانیم به كار ببریم، اختیارات قانونی ما را محدود می‌كند.
نكته دیگری كه عزیزان فرمودند در مورد یك فردی كه یك ایمیلی را برای (۴۰۰) نفر فرستاده، محتوای ایمیل را توزیع می‌كنند، فكر می‌كنند این مورد تأیید مثلاً دانشگاه، حتی دیگران در آن دانشگاه یا وزارت علوم بوده كه این موضع مثلاً فرجی‌دانا است؟ یك ایمیل ضدانقلابی را یك كسی توزیع كرده، این فرد چون هیأت بدوی در آن دانشگاه نبوده پرونده‌اش آمده هیأت بدوی وزارت علوم بررسی شده و اخراج شده، این حكم اخراج این فرد است،‌ ما با كسی شوخی نداریم، ما به ضد انقلاب باج نمی‌دهیم، (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت، احسنت) ببخشید من این را به مجموع پرونده‌ها اضافه كنم.
رئیس ـ امروز صندوقچه اسرار آقایان شده‌ایم.
فرجی دانا ـ مورد دیگری كه در مورد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین (حضار صلوات فرستادند) ذكر شد از همین زمره است، فردی از مرجع بدوی و تجدیدنظر حكم گرفته، اتفاقاً این را دوستان داشتند به من دادند و به بازخرید از خدمات محكوم شده و در حقیقت از سمت خودش اخراج شده است. ایشان به دیوان عدالت اداری شكایت كرده، تا رسیدگی توقف اجرای حكم گرفته. باز هم رئیس دانشگاه با توجه به اینكه مصلحت نمی‌دانسته این فرد در محیط دانشگاه باشد به ایشان گفته كه حق ندارید، حقوقت را بگیر، ما نمی‌توانیم حقوقت را قطع كنیم ولی تا صدور رأی نهایی حق ورود به دانشگاه نداری. عزیزان می‌گویند دفترش هست، باید دفترش را با خاك یكسان كرد؟ خوب دفترش را به یك كس دیگری می‌دهند. این موردی است كه رئیس دانشگاه در این زمینه توضیح داده، توضیحش هم همین است كه من خدمت دوستان گفتم، ما برای اینكه آن صندوقچه سنگین نشود اجازه دهید این را دیگر آنجا ندهیم ولی همین را دارد می‌گوید.
استادان اخراجی: از دو كمیسیون برای من نامه آمد، هم كمیسیون امنیت ملی و هم كمیسیون آموزش و تحقیقات. من متوجه شدم دارد یك فضایی ساخته می‌شود، فهرست استادان اخراجی كه در زمان شما برگشتند را اعلام كنید، این فهرست كه پیش ما نیست ما اقدامی نمی‌كنیم. دانشگاهها اگر از دیوان عدالت اداری حكمی بگیرند باید اجرای حكم كنند چون حكم به آنها ابلاغ می‌شود. به همه دانشگاهها نامه نوشتیم گفتیم آقا! به نظر می‌رسد دغدغه‌ای وجود دارد. فهرست استادان اخراجی كه به هر دلیلی اخراج شده‌اند و برگشته‌اند را بدهید. برای شما جای تعجب دارد دو تا كمیسیون به حركت درآمده‌اند كه یك موضوع ضد امنیت ملی دارد رخ می‌دهد. این فهرست به تعداد انگشتان دو دست نرسید. كسانی هستند با حكم قطعی دیوان عدالت اداری كه به دانشگاه ابلاغ شده است، مطالبشان مطالب سیاسی هم نبوده، رفته‌اند اعتراض گذاشته‌اند، بدوی، تجدیدنظر.
 این پرونده برگشت استادان اخراجی این قدر باز و وسیع و در جاهای مختلف مطرح شده، بنده خودم در نماز جمعه حضور داشتم خطیب محترم گفت شكی نیست كه وزارت علوم دارد افراد این‌چنینی را برمی‌گرداند. بنده وزیر علوم در آنجا نشسته‌ام، مرجع رسمی این هستم كه به بنده بگویند من توضیح بدهم. بعداً توضیحات را خدمت خطیب محترم ارسال كردیم. از اینكه این را گفتم می‌خواهم یك استفاده كنم، عده‌ای تكلیف شرعی می‌بینند كه چهره وزارت علوم را مشوه جلوه بدهند. چه سودی می‌برند؟ چه سودی می‌بریم؟ ما كه حتماً از این سود نمی‌بریم، مجلس محترم هم حتماً سود نمی‌برد. مگر می‌شود یكی از قوا از تضعیف قوه دیگر در نظام جمهوری اسلامی كه همه ما داریم یك بدنه را به پیش می‌رانیم سود ببرد؟ حتماً سود نمی‌برد. چرا این كار می‌شود؟
سرتاسر كشور می‌روند، من در مشهد خدمت یكی از عزیزان رسیدم، در جایی دیگر، هر جا كه می‌روم یك فهرستی از مطالب قبل از من برده شده و گفته شده. چرا این قدر بر طبل اختلاف می‌كوبیم؟ می‌خواهیم به كجا برسیم؟
عزیزان! با اختلاف به جایی نمی‌رسیم. من باشم یا نباشم وحدت كلمه رمز پیروزی بوده است. با هم وحدت داشته باشیم، در نیت خیر همدیگر شك نكنیم. ولی اشتباه داریم، بنده اشتباه دارم، بنده محتاج این هستم كه راهنمایی بگیرم. هر موقع عزیزان راهنمایی كنند سر تسلیم فرود می‌آوریم.
 در مورد آن حكمی كه من دادم این طور جلوه‌گر شد كه ما هیچ اقدامی نكرده‌ایم، آقای دكتر نصیری اینجا حضور دارند، من شاهد بودم كسی كه سؤال را مطرح كرده بود از ایشان به خاطر پیگیری‌های مداومش در صحن كمیسیون تشكر كرد. من نمی‌خواهم اسم بیاورم چون نمی‌خواهم اسم آن دانشگاه فاش شود. این سیاه‌نمایی ما را به جایی نمی‌رساند. به این خاطر گفتم این مطلب را عرضه كنم فهرست استادان به كمیسیون داده شده، هم امنیت ملی دارد هم كمیسیون آموزش و تحقیقات این را دارد و از انگشتان دو دست فراتر نمی‌رود و هیئتهای تجدیدنظر یك مورد یا دو مورد به اینها حكم داده‌اند، كسی كه غیبت داشته. هیئتهای تجدیدنظر عمدتاً در مورد غیبتها و اینها وقتی می‌رود دیوان عدالت و رأی می‌شكند، می‌دهند هیئت هم‌عرض و آن وارد رأی می‌شود. و گرنه اینها به رأی قانونی دیوان آمده‌اند و ما به هیچ وجه تضعیف قوه قضائیه در رأی خودش را نباید بپذیریم.
‌این مطلب را شاید عزیزان شنیده باشند كه ما رؤسای دانشگاهی داشتیم كه به خاطر عدم اجرای حكم دیوان عدالت اداری حكم انفصال دریافت كرده بودند. این برای بنده هیچ افتخاری نیست كه بگویم من می‌ایستم حكم قوه قضائیه را اجرا نمی‌كنم، نخیر، ما باید نسبت به قانون خاضع باشیم. قوه قضائیه قوه قانونی است، اختیاراتش اختیارات قانونی است. وقتی حكم داده می‌شود، حكم تجدیدنظر را طی می‌كند، اعتراض بعدی هم به آن گذاشته می‌شود، نهایی می‌شود، دایره اجرای احكام آن را ابلاغ می‌كند همراهش می‌آید می‌گوید رئیس دانشگاه! اگر این كار را نكنی مجازاتهای این‌چنین در عدم اجرای حكم وجود دارد. رؤسای دانشگاه ما باید حكم را اجرا كنند. اگر دفاع را خوب انجام ندادند تقویتشان كنیم بروند دفاع خوب انجام دهند چرا بگوییم حكم را اجرا نكنند؟
در مورد اینها، مواردی كه دوستان داده بودند كه این دو مورد بود، هر موردی باشد كه ما مطلع نیستیم، ما به هر صورت علم غیب نداریم، بسیاری از اینها را ممكن است اطلاع نداشته باشیم، به عزیزان گفتیم، در هنگام قبل از استیضاح، در كمیسیونها، عزیزان خود ما، شما در مناطقتان هستید، در استانها اگر اطلاعی گرفتید به بنده بدهید بنده واقعاً بر چشم می‌گذارم بروم دنبال آن كاری كه باید انجام شود.
آخرین موضوعی كه... من البته نمی‌دانم آقای رئیس چقدر وقت داریم؟
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای دكتر! وقتی كه آقای دكتر فرجی‌دانا دارد (۱۰) دقیقه از وقت اولی باقی مانده، نیم ساعت هم بعد از دو تا نماینده.
رئیس ـ قسمت اول اگر شما می‌خواهید نیم ساعت بعد را استفاده كنید (۱۰) دقیقه الان از وقتتان باقی مانده، بعد دو نفر از استیضاح‌كنندگان می‌توانند صحبت كنند، بعد جناب‌عالی نیم ساعت وقت دارید. شما می‌توانید (۱۰) دقیقه صحبت كنید.
 دبیر (سبحانی‌نیا) ـ شما الان می‌توانید (۱۰) دقیقه دیگر صحبت كنید.
فرجی‌دانا ـ‌ پس اجازه دهید این بحث مربوط به بورسیه‌ها را بگذارم در آن وقت بعدی عرضه كنم.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ چون آنجا نیم ساعت قید دارد.
فرجی‌دانا ـ چون پاورپوینت آن را باید بدهیم، این مطلب، مطلب حساسی هم هست. اجازه می‌خواهم من بنشینم عزیزان صحبتشان را بفرمایند بعد خدمتشان برای این بخش نهایی باشیم.
رئیس ـ شما بعدش فقط نیم ساعت وقت دارید، از نظر آیین‌‌نامه نمی‌توانید از این وقتتان آنجا استفاده كنید. شما بعدش فقط نیم ساعت وقت دارید، اگر می‌خواهید از وقتتان استفاده كنید استفاده كنید.
فرجی‌دانا ـ بیشتر از نیم ساعت نیست.
رئیس ـ بسیار خوب، متشكریم از اینكه كمك كردید به ما از (۱۰) دقیقه وقتتان صرف‌نظر كردید. تشكر می‌كنیم آقای دكتر فرجی‌دانا دو نفر از نمایندگان صحبت كنند.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای دكتر!‌ دو نفر از همكاران كه از طرف استیضاح‌كنندگان معرفی شده‌اند جناب آقای نوباوه نفر اول هستند و آقای دكتر نادران نفر دوم. جناب آقای نوباوه اول تشریف بیاورند.
رئیس ـ آقای نوباوه و جناب آقای نادران! هركدام یك ربع وقت دارید. بفرمایید.
بیژن نوباوه‌وطن (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
«الذین یبلغون رسالات الله و یخشونه و لایخشون احداً الا الله و كفی بالله حسیباً»
تشكر می‌كنم و عرض خوش‌آمد خدمت وزیر محترم، اعضای محترم هیئت دولت و از سعه صدری كه نمایندگان محترم به خرج می‌دهند. در ابتدا خواهش می‌كنم گزارشی كه در ارتباط با تبلیغات رسانه‌های خارجی تهیه شده، این فیلم را دوستان با صدای بلند پخش كنند. صدا ندارد.
رئیس ـ بفرمایید آقای نوباوه!
(در این هنگام فیلمی از اخبار V.O.A و B.B.C  در صحن علنی پخش شد)
یكی از نمایندگان ـ آقای نوباوه! وقتتان دارد گرفته می‌شود.
نوباوه‌وطن ـ نخیر، وقت من گرفته نمی‌شود گزارش باید درست پخش شود.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ ما وقت را توجه داریم.
نوباوه‌وطن ـ آقای دكتر! باید حتماً گزارش پخش شود، من همه استنادم به آن است.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ بله، حالا منتظریم.
رئیس ـ حالا شما بحثتان را شروع كنید چون ما زیاد وقت نداریم.
نوباوه‌وطن ـ یكی از مهمترین مباحثی كه در بحث بنده در این موضوع مطرح است افشای جریان رسانه‌ای و هماهنگی‌های بسیار گسترده ستاد داخلی وزیر محترم علوم و همچنین جریانات رسانه‌ای خارج از كشور است. در واقع هماهنگی گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفت كه متأسفانه یك دروغ كثیف را با عنوان بورسیه‌ها به جای مطالبات اصلی نمایندگان مردم برای بررسی وضعیت فعلی وزارت علوم جایگزین كنند. در واقع دو هدف عمده را در این نوع تبلیغات خارجی و داخلی كه به شكل هماهنگ از سوی بعضی از رسانه‌های داخلی عنوان می‌شد و همان موضوع در خارج از كشور پرداخته می‌شد و به آن دامن زده می‌شد و باز به داخل كشور برمی‌گشت ما ردیابی كردیم. دو هدف مهم را این رسانه‌ها دنبال می‌كنند: اولی انحراف موضوع اصلی استیضاح از نگرانی عمیق نمایندگان مردم از انحراف وزارت علوم از مسیر اصلی انقلاب و تربیت نیروی انسانی مؤمن با موضوع بورسیه‌ها است. این یك مسئله بسیار مهمی است كه متأسفانه حالا پخش نشد اگر پخش شود شما همه نشانه‌های آن را خواهید دید.
دومین موضوعی كه در این فرآیند مطرح است درواقع نشان دادن و ناكارآمد جلوه دادن وضعیت فعلی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم مجلس است و همچنین روحیه كاسب‌كارانه بعضی از نمایندگان با ارائه آمار غلط و سراسر دروغ. این یك جریان‌سازی مطبوعاتی و رسانه‌ای بود. اساساً سؤال بر این است كه ما نگرانیم، چرا نگرانیم؟ مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردم نگرانند، اصلاً بحث، بحث استیضاح یك وزیر نیست. مسئله خیلی فراتر از اینهاست، اشكالات عمده‌تر در مدیریت بعضی از وزارتخانه‌های ما وجود دارد اما هیچ كس اشاره خاصی به آن نمی‌كند، طبق روال عادی با آن برخورد می‌كند.
 جریان‌شناسی كه در ماجرای استیضاح وجود دارد این است كه ما اساساً اعتقاد داریم جریان بسیار مخوف...
(ادامه پخش فیلم اخبار B.B.C در صحن علنی مجلس)
رئیس ـ آقای نوباوه! واقعاً حرفهای بی‌ربط اینها را برای چه اشاعه می‌دهید؟ یعنی مثلاً این حرفهای رسانه مزخرفی است كه دارد می‌گوید. مطلبتان را بگویید.
تعدادی از نمایندگان ـ احسنت.
نوباوه‌وطن ـ آقای دكتر! اجازه دهید پخش شود، آقای دكتر! اجازه دهید این گزارش پخش شود بعد ما در مورد آن صحبت می‌كنیم.
رئیس ـ یك حرفی را یك رسانه بی‌ربطی راجع به كلیت مجلس، اقلیت و حكومت نظامی. الان ما مشكلمان این است كه حكومت نظامی داریم؟
نوباوه‌وطن ـ ما استدلالمان همین است كه این حرفهای بی‌ربط چطوری استناد می‌شود؟ اساس استناد ما همین است.
رئیس ـ بله، شما در مورد استیضاح صحبت كنید.
نوباوه‌وطن ـ آقای دكتر! اساس استناد من به این گزارش است، اگر پخش نشود من حرفی برای گفتن ندارم.
رئیس ـ آن قسمتهای بعدیتان را بگویید. بفرمایید.
نوباوه‌وطن ـ آقای دكتر! اجازه نمی‌دهید پخش شود؟ ما نگرانیم. (همهمه نمایندگان) دوستان عزیز! خواهش می‌كنم بفرمایید، سعه صدر به خرج بدهید.
رئیس ـ صبر كنید مطلبشان را بگویند.
نوباوه‌وطن ـ دوستان عزیز! چرا ما نگرانیم؟ اینكه دوستان الان می‌گویند بعضی از حرفها مزخرف است ما به همین دلیل داریم پخش می‌كنیم. ما می‌خواهیم بگوییم كه در جریان هماهنگی تبلیغاتی یك واكاوی رسانه‌ای صورت گرفته كه یك هماهنگی میان داخل و خارج صورت گرفته كه یك مجلس كه بالاترین ارگان یك نظام اسلامی است را ناكارآمد نشان دهند. مطالبات برحق مردم، نگرانی برحق ملت و نمایندگان ملت را به عنوان مطالبات كاسبكارانه، رانت‌خواری كه آقای وزیر به آن اشاره می‌كند. خوب بود صدای آقای وزیر را پخش كنند، در آن سخنرانی‌اش برای دانشجویان كه اگر من رانتهایی كه نمایندگان می‌خواستند به آنها می‌دادم امروز دچار چنین مشكلی نبودم.
آقای وزیر! نگفتید؟ ما اینها را می‌خواهیم بگوییم. ما هم می‌خواهیم بگوییم رسانه‌های بیگانه از كجا می‌خورند.
آقای وزیر! ما نگران وزارت علومی هستیم كه باید مؤمن‌ترین نیروهای این نظام را تربیت كند. امروز این را شما بگویید، بسیاری از نیروهایی كه در داخل این نظام با پول این نظام، بچه‌های این نظام تربیت می‌شوند آیا در داخل ایران می‌مانند؟ آیا كسانی كه اینها را همان روز اول نحوه گرفتن پذیرش یا به اصطلاح apply كردن را یادشان می‌دهند آیا همین اساتیدی نیستند كه شما از آنها دفاع می‌كنید؟ آیا آمار و ارقام دانشجویان رفته به خارج و مهاجر به خارج از كشور را دارید؟ مطلبی را مجله نیوزویك (Newsweek)، دقت كنید! این مطلب (۱۰۰) درصد خارجی است. تحت عنوان «surprising Succes Of Iran s university» می‌گوید خبرهای خیلی جالب و تعجب‌برانگیز از دانشگاههای ایران می‌آید. می‌گوید كه دانشگاههای ایران آنچنان قوی شده‌اند، این در كنار دانشگاههایی مثل M.I.T، كالیفرنیا، استنفورد در آمریكا، شینگهوا در چین و كمبریج انگلستان است. امروز كار به جایی رسیده كه بهترین دانشجوها در دانشگاه صنعتی‌شریف متخصص می‌شوند، كار یاد می‌گیرند اما آبش به آسیاب چه كسی ریخته می‌شود؟ به گفته نیوزویك: «Stanford has become a favorite destination of sharif graduated» «دانشگاه استنفورد امروز به مقصدی محبوب برای دانشجویان شریف تبدیل شده است».
آقای وزیر! بفرمایید این اتفاقی كه نزدیك به بیست و چند درصد از بهترین نخبه‌های دانشگاهی ما از كشور خارج شده‌اند به خصوص از دانشگاههای صنعتی ما و به خارج از ایران رفته‌اند در اثر چه اتفاقی است؟ چه جریانی در داخل (اعتراض تعدادی نمایندگان)
رئیس ـ یك لحظه اجازه دهید صحبتشان را بكنند.
نوباوه‌وطن ـ باید شما بدانید چه جریانی در داخل دانشگاههای ما در حال اتفاق است كه بسیاری از جریانهای سكولار در آن شكل می‌گیرد. دانشجوهای ما به خارج مهاجرت می‌كنند.
 آقای وزیر! شما در مورد اینكه رشد علمی در دانشگاهها خیلی بالا است صحبت كردید. مگر كسی این را نفی كرده؟ آقا! رشد علمی دانشگاههای ما طی دهه گذشته در زمان شما بوده؟ یا این نكته علمی وجود داشته؟ Aerospace (هوافضا)، سلولهای بنیادی، نانوتكنولوژی، بیوتكنولوژی، رفتن و ارسال انسان به فضا در زمان شما صورت گرفت؟ آیا این تفكرات الحادی احمدی‌روشن را تربیت كرد؟
دانشگاهی كه ما نیاز داریم تهرانی‌مقدم‌ها را باید بسازد. تمام نگرانی ما از اینجاست، عزیزان توجه كنید! مشكل اساسی ما اینجاست، ما نگران اساس سیاست حاكم بر دانشگاههای كشور هستیم و نه مسئله استیضاح یك وزیر. پاسخ به همه مسائلی كه جناب‌عالی اعلام كردید. آقای وزیر! اعلام كردید تكریم شخصیت انسانها، حفظ آبروی انسانها بسیار مهم است. آیا این سایتهایی كه طی دو هفته گذشته از سوی جناب‌عالی همه اسامی مجعول و دروغ را منتشر كردند این تكریم آبروی انسانی است؟ شما آبروی انسانها را حفظ كردید؟ این همه نمایندگان محترم مجلس را متهم كردید، كدامش را به اثبات رساندید؟ بعد می‌آیید اطلاعیه می‌دهید ما نبودیم، پس چه كسی بود؟ واقعاً امروز صحبت از مظلومیت آقای فرجی‌دانا است. نه عزیزان! صحبت از مظلومیت نظام اسلامی است كه بعد از (۳۵) سال هنوز سیاست اسلام و انقلاب اسلامی را كه دومین انقلاب بعد از اصل انقلاب به عنوان انقلاب فرهنگی در دانشگاهها بوده هنوز نمی‌تواند سیاستش را اعمال كند. این مظلومیت مربوط به دانشگاه است نه آقای وزیر. من و آقای وزیر هردو به اعتباری این كاره‌ایم، وظیفه ما معلوم است. چرا انجام وظیفه نكردید؟
در مورد نشریات دانشجویی فرمودید؛ امروز جریانی كه در دانشگاهها حاكم است، آقای وزیر! شما این را بررسی كردید بعضی از وقتها می‌گویید نشریه‌ای (۴)، (۵)، (۵۰) تا منتشر می‌شود، این نشریه در تیراژ چند هزار، تمام رنگی در بیرون دانشگاه منتشر می‌شود و در داخل دانشگاه توزیع می‌شود. این (۵۰) تا نشریه نیست، این ادبیات، ادبیات دانشجویی نیست.
آقای وزیر دقت بفرمایید! یكی از نشریات شما هنجارشكنانه آنچنان برخورد می‌كند، هیچ كس هم با آن برخورد نكرده، در دانشگاه فردوسی، نشریه دانشجویی «مكث» اقدام به انتشار مطلبی تحت عنوان خط قرمزها با تیتر «فاتحه این سپاه را باید خواند». كار به كجا رسید؟ در مقدمه این مطلب آمده است: «برآنیم تا زین پس در این ستون طعم تند نقد را به هر نهاد و جایگاهی كه تا به حال بی‌دلیل از نقد مصون مانده است بچشانیم و پای بر خطوط قرمزی گذاریم كه بی‌دلیل دایره نقد را تنگ‌تر كرده است. در این نوبت نوك تیز قلممان به سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است».
آقای وزیر! این نشریه دانشجویی است؟ كومله این طوری نمی‌نویسد. شما به اینها اجازه می‌دهید. می‌گویید ما رودربایستی نداریم، با كدام ضدانقلاب برخورد كرده‌اید؟ اینها انقلابی هستند؟
فرمودید پنجاه و چند درصد از رؤسای دانشگاهها عوض كردید. آقای دكتر! بفرمایید از این (۵۸) درصدی كه عوض كرده‌اید چند درصدشان افراد همسو با سیاستها و منافع نظام اسلامی بوده‌اند؟ به شما عرض بكنم در یكی از همین دانشگاههای غرب كشور در شهر همدان (۸) نفر را شما عوض كرده‌اید، همه‌شان «PH.D» دارند، برادر شهید هستند، خودشان رزمنده هستند، پس چرا اینها را نمی‌گویید؟ برای چه اینها را عوض كردید؟ اینكه می‌گویید سیاست ما دقیقاً، من باید بگویم. در مورد...
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ شما وقتتان نزدیك به اتمام است، مطلبتان را جمع بفرمایید. (۱۵) دقیقه شما تمام است.
نوباوه‌وطن ـ‌ شما در مورد استعلام‌ها فرمودید. وزارت اطلاعات نامه‌ای داده، اگر این نامه‌ای كه جناب‌عالی عنوان می‌كنید درست است این نامه بعدی چیست؟ این نامه ۶/۱۱/۹۲، در مورد وزارت علوم می‌فرماید كه: «مقطع كارشناسی ارشد سال ۹۲ پس از شركت بیش از (۹۰۰) هزار نفر در آزمون و قبولی حدود (۹۰) هزار نفر، داوطلبان در آزمون كارشناسی ارشد دانشگاههای دولتی این وزارتخانه پیرامون عدم صلاحیت (۱۴۷) نفر از داوطلبین در زمان مقتضی اعلام نظر نمود كه از همه داوطلبان رد صلاحیت شده ثبت‌نام به عمل آمد. لازم به ذكر است گزینش سازمان سنجش اعلام نموده است تنها اسامی (۹۱) نفر در زمان مقتضی برای حذف از سیستم به آنها اعلام شده است».
ببینید! شما نگاه كنید اگر این نامه وزارت اطلاعات با آنچه كه شما اعلام می‌كنید در تعارض است جوابش را وزارت اطلاعات بدهد این طور نیست كه همه كسانی كه شما استعلام كردید و نظر وزارت اطلاعات را رعایت فرمودید این طور نیست. ما نگرانی‌مان به این دلیل است شما هم در همین مورد افرادی كه اینجا سخن‌پراكنی شد آقا! باید حق مردم را گرفت. (رئیس ـ وقت‌تان تمام شد) سال ۸۲ آقای علی شمس‌الدین، گفتید ایشان بورسیه غیرقانونی گرفته. نامه وزارت علوم است حتی افرادی كه امروز با شما كار می‌كنند. اسمشان اینجاست آقای سمنانیان. دارد می‌گوید ایشان نفر اول كنكور كارشناسی‌ارشد كشور بوده.
رئیس ـ متشكریم، دیگر وقت‌تان تمام است یك دقیقه و خرده‌ای از آن گذشت. یعنی (۱۶) دقیقه و (۴۰) ثانیه صحبت كردید.
نوباوه‌وطن‌ ـ عرضم تمام است آخرین عرض من آنجایی كه رگهای دست میرزاتقی‌خان امیركبیر را استعمار انگلیس قطع كرد نه رگ‌های او كه شریان‌های علمی یك كشور را (۱۰۰) سال قطع كرد. ما را به یك كشور عقب‌مانده تبدیل كرد. نگرانی ما از این است ما نمی‌خواهیم یك ملت عقب‌مانده باشیم. دانشجو تربیت كنیم با این همه مشكلات از استنفوردو (M.I.T) سر در بیاورد.
رئیس ـ تشكر می‌كنیم وقت‌تان تمام شده آقای نوباوه! دو دقیقه و خرده‌ای گذشته. دو دقیقه و نیم بیشتر صحبت كردید.
نوباوه‌وطن ـ تشكر می‌كنم.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ بیشتر از آن شد چون تقسیمش دو تا یك ربع است. جناب آقای دكتر نادران برای صحبت تشریف بیاورند.
الیاس نادران (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم ـ سلام علیكم و رحمه الله
در بحث استیضاح دوستان دلایلی را داشتند محضر جناب آقای وزیر فرستادند امروز متأسفانه ما استماعی از ادله‌ای كه در مورد استیضاح دوستان از صبح مطرح كردند آنها را پاسخ نشنیدیم. انتظار ما این بود كه آقای وزیر به این موارد استیضاح مورد به مورد پاسخ می‌گفتند. به همین دلیل هم هست كه دوستان ملاحظه می‌فرمایند (۱۰) روز پیش امضاها (۵۰) تا بود امروز كه تكثیر شده (۶۰) تا است و اگر بنا بر این بود كه امضا گرفته شود خیلی بیشتر از اینها می‌شد. دغدغه‌های ما دغدغه‌هایی است كه در محیط دانشگاهی متأسفانه مسائل علمی و پژوهشی تحت‌الشعاع گرایشات سیاسی انحرافی قرار گرفته. فرمودند چرا در هفته دولت؟ آقای رئیس‌جمهور هم در اردبیل همین را فرمودند. ما مقصریم؟ دوستان ما از اسفندماه بعد از اینكه به جمعبندی رسیدند كه امور وزارت جز با استیضاح علاج نخواهد شد كار را تعقیب كردند. اصل استیضاح را هم ما سه ماه پیش تقدیم كردیم. برای اصلاح امور رایزنی شد. همه تلاش نماینده‌ها بر این بود مواردی كه ادله استیضاح بود بتواند ا‌ن‌شاء‌الله در مسیر درست و اصلاحش انجام بگیرد. ما متأسفانه جواب مثبت نشنیدیم. یكدندگی و لجبازی نسبت به تصمیمات گذشته مانع شد.
 یك ماه و نیم پیش مشاور جناب آقای رئیس‌جمهور؛ جناب آقای صادق فرمودند من به این دو نفری كه در محل اعتراض نمایندگان هستند كه اعتراض نمایندگان به این دو نفر نیست. مسأله فجیع‌تر از این حرف‌هاست كه با این دو نفر مسأله حل شود. گفت: «من به این دو نفر گفتم شما برای اینكه دهن‌كجی به مجلس نباشد خودتان یك نامه بنویسید خداحافظی كنید. نمی‌خواهد استعفا بدهید كه وزیر بپذیرد یا نپذیرد» چه شد؟ حالا از دیشب به ما فشار آوردند كه این دو نفر اگر استعفا بدهند و وزیر بپذیرد. مسأله حل است؟ چرا مسأله حل است؟ مگر ما دنبال سیاسی‌كاری هستیم؟ اگر این دو نفر حق بود كه بمانند، بمانند. اگر حق بود كه بروند از اول باید می‌رفتند. چرا شب استیضاح دنبال این افتادند؟ (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت) ما سیاسی‌كاریم؟ امروز حل مسائل وزارت علوم با رفتن یا نرفتن این دو نفر علاج نمی‌شود.
جناب آقای فرجی‌دانا! ما هنوز هم شما را آدم متدینی می‌دانیم ولی مسأله ما، مشكل ما آنچه كه اینجا نوشتیم است. شما مدیریت نمی‌كنید، مدیریت می‌شوید. دیگران برای شما دولت در سایه تشكیل دادند، دیگران دارند تصمیم می‌گیرند اینكه بفرمایید در دولت قبل چه قدر عوض شدند در این دولت چه قدر عوض شدند این مسأله ما نیست. مسأله این است كه فتنه‌گران، اخراجی‌ها هیأت تشكیل می‌دهند و برای دانشگاه‌ها تصمیم می‌گیرند. شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر به این نظر اعتماد كرد منفعل می‌شود اگر رد كرد مشروعیتش را در بین دانشگاهیان از دست می‌دهد.
مشكل چیست؟ مشكل این است كه به قانون عمل نكردید. اگر بنا بود یك اقدام قانونی مستند به شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام بدهید مصوبه می‌گرفتید می‌رفتید انجام می‌دادید چه كسی مانع‌تان می‌شد؟ شما سرپرستی را كه از شورای عالی انقلاب فرهنگی رأی نیاورده است ابقاء كردید و هنوز من خبر تعویضش را ندارم مگر اینكه همین یكی، دو روز اتفاق افتاده باشد. بقیه سرپرست‌ها هم همین است. من راجع به دانشگاه تهران به دوستان عرض كردم یك دانشگاه مادر با این سوابق، با این اثرگذاری در رتبه علمی كشور در بین كشورهای بزرگ دنیا بعد از این مدت دارد با سرپرستی اداره می‌شود. در بین این همه دانشگاهی دانشگاه تهران یك مدیر لایق نبود كه شورای عالی انقلاب فرهنگی بپذیرد و شما معرفی كنید؟ حتماً باید با لجبازی یك كاری پیش برود؟ چه قدر تعجیل داشتید؟ می‌فرمایید ایشان مدت مدیریتش زیاد بود، خوب یك شش ماه هم تحمل می‌كردید آسمان به زمین می‌آمد؟ یك مدیر لایق پیدا می‌كردید هم‌رأی با خودتان هم پیدا می‌كردید.
می‌فرمایند كه شما سیاه‌نمایی در مورد وضعیت كشور نكنید. ما سیاه‌نمایی می‌كنیم؟ حالا آقای نوباوه نمی‌دانم مصلحت بود یا نبود نشان بدهند؟ بروید رسانه‌های بیگانه را ببینید. آنها دارند از استیضاح‌كنند‌ه‌ها دفاع می‌كنند یا دارند استیضاح‌كننده‌ها را متهم می‌كنند؟ ما داریم آب به آسیاب آنها می‌‌ریزیم یا رفتار وزارت علوم و ستاد جنگی كه در وزارت علوم تشكیل شده؟ ما دعوایمان سر این است ما داغ‌مان سر این است هیچ مشكل دیگری نداریم. اخراجی‌ها را برگرداندید، یك موردش را فرمودند كیفیت برگرداندنش را هم كاش دوستان توضیح می‌دادند كه بعد از شش ماه با طرح سؤال و تذكر و پیگیری و اینكه دیگر بیاید در صحن می‌فرمایند حكم اخراج‌شان را زدند، كی زدید؟ من نامه ۵/۴ جناب آقای بروجردی را دارم كه شما هنوز نسبت به آن اقدام نكرده بودید.
دوستان من! این اخراجی‌ها مفاسد اخلاقی داشتند دختران دانشجوی این كشور از دست آنها در امان نبودند. دختران دانشجویی كه خودكشی كردند. (۱۳) تا از آنها را شما در پیام نور برگرداندید. جواب دارید؟ باز ما باید فشار بیاوریم شما یكی‌یكی اینها را اصلاح كنید؟ ما سؤال‌مان سر این است.
 فرمودند كه ما در سال ۹۱ استعلام كردیم این‌طور بود. شما نامه وزارت اطلاعات در مورد ورودی‌های سال ۹۲، نه ۹۱ كه (۱۴۰) نفر در پذیرش كارشناسی‌ارشد و (۲۳) نفر در دوره دكترا را كه ثبت‌نام كردید چه كردید؟ استعلام گرفته بودید؟‌ وزارت اطلاعات كه نامه نوشته بود رسماً موارد رد صلاحیت اینها را گفته بود. همین كه فرمودند یا مفاسد اخلاقی یا سوابق گروهكی و معاندی.
در مورد معاونین‌شان فرمودند ما استعلام گرفتیم مشكل نداشتند. اینكه استعلام گرفتید و مشكل داشت جناب آقای سمنانیان از برج هشت تا الان كه نظر صریح وزارت اطلاعات در مورد ایشان هست چه كردید؟ اینكه دائم بروید استعلام بگیرید منفی بود، دوباره استعلام بگیرید و تلاش بشود به اینكه بالاخره یك استعلام مثبت دربیاید این مشكل را علاج می‌كند؟ اشاره كردند به دیدن پرونده‌ها، جناب آقای نبویان آمدند پیش من شهادت دادند. گفت من (۳۰)، (۴۰) تا پرونده را دیدم. همه اینها ادله اخراج‌شان روشن بود و به دانشگاه برگشتند. ما را متهم می‌كنند كه شما دانشجوهای ستاره‌دار، چه كسی راجع به دانشجوهای ستاره‌دار حرف زد؟ ما راجع به اینهایی كه صلاحیت‌های اخلاقی و سیاسی نداشتند و دانشگاه را به عنوان عقبه گروه‌های سیاسی معاند نظام تبدیل می‌كنند نگرانی داریم. یادمان رفته اتفاقات سال‌های ۵۸ و ۵۹؟ چرا انقلاب فرهنگی شد؟ چون دانشگاه شده بود محل جذب جوانان این كشور برای گروه‌های سیاسی بیرونی كه اسلحه را بیرون دانشگاه به دست‌شان می‌دادند. ما همه دغدغه‌مان راجع به این است. آقای دكتر آمار اغتشاشات دانشگاهی در دوره‌های مختلف را نشان دادند. چه سالی از همه بیشتر بود؟ ۸۸ نبود؟ فتنه ۸۸ را چه كسی درست كرد؟ این جریانات دانشجویی به كدام جریانات سیاسی بیرون متصل بودند كه آن اغتشاشات را ایجاد كردند؟ اینها را كه بچه‌های بسیج نكردند. بله، درست است ما همه نگرانی‌مان این است كه شما محیط دانشگاه را تبدیل كنید به یك باشگاه سیاسی با یك شبكه مدیریت پنهان توسط افرادی كه یا به دلیل دهن‌كجی به مجلس سر كار گذاشتید یا به دلیل تعلقات دیگری كه از جای دیگر فشار آورده شده ستاد آنجا را تشكیل دادند و اینها برای ما سال‌های ۸۸ دیگری می‌سازند. حق نداریم نگران باشیم؟ (نمایندگان ـ احسنت)
ما همه دل‌نگرانی‌هایمان از اینهاست. آقای هروی فرمودند من مخالف بودم، موافق شدم. چرا اجازه نمی‌دهید همانهایی كه یك روز موافق این وزیر بودند به دلیل اینكه می‌بینند كه امروز این آقا وزارتخانه را وزارت نمی‌كند دیگران اداره می‌كنند، اینها حق داشته باشند مخالف بشوند؟ جوسازی‌هایی كردند كه وزیر (۹) ماه بیشتر نبوده ما در همین دولت در همین مجلس وزیر دولت همسو با مجلس را بعد از دو ماه استیضاح كردیم. رأی‌ عدم اعتماد هم دادیم، رفت، ما عقد اخوت با كسی نبستیم. بعد شما نمایندگان را در جلسه دانشجویی متهم می‌كنید به اینكه اینها امتیاز می‌خواهند، رانت می‌خواهند من هم اگر دانشكده و دانشگاه می‌خواستند به ایشان می‌دادم امروز مواجه با استیضاح نمی‌شدم. بین خود و خدا آقای فرجی‌دانا! ما در رأس اموریم برای اینكه از شما دانشگاه و دانشكده بخواهیم، رانت بخواهیم؟ و چون شما ندادید ما شما را استیضاح می‌كنیم؟ فردای قیامت ما هستیم و دادگاه عدل الهی، اصلاً این خبرها نیست به والله العلی العظیم. من امروز نه برای خوش‌آمد حسن و نه برای خوش‌آمد حسین برای هیچ كس حرف نمی‌زنم. من دلم به درد می‌آید از اتفاقاتی كه افتاده. التماس شما را كردیم. این آقای ابوترابی شهادت بدهند یكشنبه قبل از تعطیلات مجلس نشستیم موارد را مشخص كردیم گفتیم آقای دكتر در این جهت چند قدم بردارد ما هم كمكش می‌كنیم.
ما دغدغه داریم جریانات سیاسی انحرافی و عقده‌دار از انقلاب در فتنه ۸۸ فرصتی پیدا كردند كه امروز در پیوند با خارج برای محیط سیاسی دانشگاهی ما تعیین تكلیف كند. (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت) ما نگرانی‌مان این است. شما بفرمایید دو تشكل بفرمایید ده تا تشكل. من كه با آمار و ارقام كاری ندارم من اتفاقی كه كف دانشگاه می‌افتد را می‌بینم من فیلم‌هایی كه دوستان نشان دادند را نمی‌خواهم تكرار كنم ولی اگر دانشگاه آرام است برای اینكه آنكه فتنه‌گر است جولان می‌دهند و حزب‌اللهی‌های دانشگاه دارند خون دل می‌خورند و به خاطر نظام و مصالح نظام سكوت كردند، تحمل می‌كنند ما همه دردمان سر این است مگر برای امیركبیر سرپرست جدید معرفی كردید، نریختند شیشه‌هایش را شكستند جلسه را به هم زدند؟ اینها با هماهنگی چه كسی بود؟ لااقل بپرسید چه كسانی اینها را مدیریت و هدایت كرد.
یكی از نمایندگان ـ آقای سبحانی‌نیا! وقت‌شان تمام است.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ ایشان دو دقیقه از وقتش...
رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید!‌ چون ما وقتی كه گرفتیم آقای نوباوه دو دقیقه اضافه صحبت كردند ایشان یك دقیقه دیگر وقت دارند.
نادران ـ آقای دكتر! جسارتاً طبق آیین‌نامه دو تا (۱۵) دقیقه است.
رئیس ـ یك دقیقه دیگر (۱۵) دقیقه تمام است.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ (۱۵) دقیقه‌تان تكمیل می‌شود.
نادران ـ بله، چون من اینجا ساعت را ندارم. زمان من چه قدر است؟
رئیس ـ ساعت را داریم یك دقیقه دیگر شما هنوز وقت دارید.
نادران ـ ما یك نگرانی داشتیم از قول جناب آقای انصاری نقل شد كه این وزیر برود یا نرود سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها هیچ تغییری نمی‌كند.
تعدادی از نمایندگان ـ تكذیب كردند.
نادران ـ بعد الحمدلله تكذیب كردند. خوشحال شدیم از اینكه تكذیب كردند. فهمیدیم اگر این وزیر برود حتماً‌ ان‌شاء‌الله سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها اصلاح می‌شود الحمدلله. (همهمه نمایندگان) ما این كار را می‌كنیم دولت هم كمك كند ان‌شاءالله با همراهی همدیگر یك مسیر درست را در جهت انقلاب برویم. یك وزیر را بیاوریم كه ان‌شاء‌الله آن وزیر وزارتخانه را اداره كند. من از اتاق فرمان خواهش می‌كنم آن فیلم (۲۶) ثانیه‌ای كه جناب آقای دكتر فرمودند ادامه‌اش را هم نشان بدهید. آن را نشان بدهند كه ختم عرایض بنده باشد.
(در این هنگام صوتی با عنوان استیضاح از منظر دكتر فرجی‌دانا در صحن علنی پخش شد)
نادران ـ این نماینده‌ها اقلیت نیستند آقای دكتر! این نماینده‌ها طبق امضاهایی كه كردند از همه فراكسیون‌های مجلس از فراكسیون‌های اصول‌گرا در آنهاست و همه اینها دغدغه دارند دغدغه‌هایشان نه این دانشكده‌هایی است كه شما فكر كردید نه دانشگاه‌ها است نه هیچ رانت دیگر. اینها می‌خواهند در رأس امور بمانند. می‌خواهند دغدغه‌های نظام برای چالش‌های ۷۸ و ۸۸ هرگز برای دانشگاه ایران دیگر اتفاق نیفتد.
 والسلام‌علیكم و رحمه‌الله (نمایندگان ـ احسنت).
رئیس ـ تشكر می‌كنیم، آقای فرجی‌دانا جناب‌عالی نیم ساعت وقت دارید. بفرمایید.
فرجی‌دانا ـ‌ بفرمایید آن اسلایدها را از اتاق فرمان بگذارند.
رئیس ـ در آیین‌نامه آمده كه وقت دستور جلسات رسمی طوری باید تنظیم بشود كه جز در موارد اضطراری با اول وقت ادای نماز برخورد نداشته باشیم. ما یك ده دقیقه الان وقت داریم اگر (۲۰) دقیقه هم صبر كنیم صحبت‌شان تمام می‌شود. وقت فضیلت نمی‌گذرد می‌رسیم ان‌شاء‌الله.
رضا فرجی‌دانا (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) ـ
 اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
بنده از برادران عزیز جناب آقای نوباوه و آقای دكتر نادران به واسطه ابراز صریح نظرات‌شان تشكر می‌كنم و همچنان بر این موضع كه ما محتاج راهنمایی و ارشاد عزیزان هستیم ولی به نظر می‌رسد كه عدم اطلاع‌رسانی صحیح موجب بسیاری از سوء‌تفاهم‌ها شده پامی‌فشارم. امیدوارم كه در این نیم ساعت باقی‌مانده از وقتم بتوانم بعضی از دغدغه‌های عزیزان را پاسخگو باشم. در گزارش بورسیه كه خواهش می‌كنم روی مانیتورها انداخته بشود.
دبیر (فرهنگی) ـ الان روی مانیتور هست.
فرجی‌دانا ـ اسلاید بعد را بی‌زحمت بزنید. گزارش بورسیه‌ها ابتدائاً هدف از اعزام كه برای دوستان بیّن است، تأمین هیأت علمی مورد نیاز دانشگاه‌ها با هدف تأمین هیأت علمی در مناطق محروم هدف اعزام بوده، قانون اعزام در سال ۶۴ مبنای كار هست و آیین‌نامه‌هایی كه شورای بورس در آن آیین‌نامه مرجعش بوده. اسلاید بعد را بزنید. از سال ۸۵ مبانی كار به تدریج به سمتی می‌رود (اسلاید بعد) كه در سال ۸۷ با بندی مواجه می‌شویم كه اگر دوستان متن یكی از فراخوان‌ها را بزنند این فراخوان بورسی است كه هر ساله منتشر می‌شده.
در آنجا در یك بند می‌آمد: «افرادی كه دارای سوابق و خدمات برجسته در زمینه‌های ایثارگری، فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری می‌باشند می‌بایست پس از تشكیل پرونده در اداره كل بورس و امور دانشجویان خارج، برجسته بودن آن افراد در زمینه‌های فوق‌الذكر توسط كمیته‌های تخصصی، اداره كل بورس و شورای مركزی بورس احراز گردد. حداقل معدل كارشناسی (۱۴) و كارشناسی‌ارشد (۱۶) در اینجا گفته شده ما حقیقتاً به عزیزان در كمیسیونی كه حضور پیدا كرده بودم گفتم در زمانی این شرط‌ها برای بورسیه خارج از كشور اعلام می‌شود كه ما متوسط معدل كارشناسی كل كشورمان (۵/۱۵) است. متوسط معدل كارشناسی‌ارشد كل كشور (۲/۱۷)‌ است یعنی اگر ما می‌خواهیم كادرسازی كنیم از بین نخبگان قاعدتاً باید چیزی از كف بالاتر را آن حداقل می‌گذاشتند ولی به هر جهت این چیزی است كه نوشته شده به عنوان مرّ قانون ما به آن پایبند هستیم.
اسلاید بعدی؛ معرف‌ها، رؤسای دانشگاه‌ها، معاون فرهنگی وزارت علوم، مدیر كل بورس و تشكل‌های دانشجویی بودند كه فراوانی تعداد معرفی‌شده‌ها در سال ۹۱ و ۹۲ (۲۷۹)‌ نفر از دانشگاه‌ها آمدند،‌ (۲۵۷) نفر معاون فرهنگی وزارت علوم و تشكل‌های دانشجویی به ترتیب (۱۱۷) و به این ترتیب فراوانی معرفی‌شده‌هاست.
اسلاید بعدی را اگر اجازه بدهید؛‌ آمار بورسیه‌هایی كه در اینجا انجام شده از چپ به راست آن بزرگ‌ترینش تبدیل بورس خارج به داخل است یعنی ما فراخوان می‌دهیم كه افراد را می‌خواهیم بفرستیم خارج، بعد اینها را تبدیل می‌كنیم به داخل. (۱۶۳) نفر آیین‌نامه‌ای بوده برای ایثارگران خود ستاد وزارت و دانشگاه‌ها (۱۰۸۰) نفر بورس مربیان بوده و (۷۲۹) نفر بورس خارج. من حقیقتاً نكته چالشی كارمان كه این مطالب به خصوص آنچه كه در محیط مجازی منتشر شده كه در همان لحظه كه مطلع شدیم ما آن را تكذیب كردیم كه از جانب وزارت است. هیچ كسی از وزارت حق یك چنین كاری را نداشته ما حتی تاریخ تولد یك فرد از پرونده‌اش را نمی‌توانیم فاش كنیم بنده كه موضعم را صریحاً در مورد افشاگری خدمت‌تان گفتم و این را همه عزیزان از من شنیدند به هیچ وجه ما یك چنین كاری را نه تجویز می‌كنیم به محض اینكه مطلع شدیم هم تكذیبش كردیم كه این فهرست‌ها از دید ما مجعول و غیرقابل استناد است، حیثیت افراد برده شده، بعضی از آن اسامی كه در آنجا هست واقعاً هیچ تطبیقی با هیچ‌كدام از پرونده‌ها نداشته از كجا اینها بیرون آمده؟ به قبل برمی‌گردد ظاهراً در فضای مجازی سرمنشأ آنها جاهایی گفته شده. ما از حراست خواستیم از دوستان وزارت اطلاعات و طرح شكایت كردیم علیه فردی كه این را در آن سایت داده. اقداماتی است كه به نظر ما وظیفه ما بوده كه انجام بدهیم كه چرا یك چنین كار بدی در فضای مجازی انجام شده. چیزی كه ما اصلاً تأییدش نمی‌كنیم.
اجازه بدهید اسلاید بعدی را نشان بدهیم كه آمار بورسیه‌های اعزام به خارج كه می‌دانید گران‌ترین بورسیه‌های ما وقتی به خارج اعزام می‌شوند هزینه بیشترین را برای ما دارند هر كدام (۶۰۰) میلیون تا (۱) میلیارد تومان رفتنشان در خارج از كشور هزینه دارد. (۷۲۹)‌ نفر اعزام شدند در اینها (۷۳‌) نفر معدل لیسانس یا كارشناسی زیر (۱۴)‌ و (۷۰) نفر كارشناسی‌ارشد زیر (۱۶) دارند. دوستان! بعضاً‌ به علت اینكه چرا ما فرار مغزها یا مهاجرت مغزها داریم باید فكر كنند؛ یكی از دغدغه‌های اصلی من بوده در صحبت‌های زیادی به این اشاره كردم و یكی از كارهایی است كه برای آن هم برنامه‌ریزی می‌كنم و هم دغدغه روز به روز دارم ما باید مغزهایمان را نگه داریم. مهاجرت مغزها به صلاح ما نیست و ما یكی از كشورهای با بیشترین آمار مهاجرت مغزها هستیم.
دوستان! یك دلسردی كه در فضای نخبگانی حاصل می‌شود ناشی از (ببخشید این مانیتور هر از گاهی می‌پرد نمی‌شود این را كاری كنید كه همیشه...)
دبیر (فرهنگی) ـ اتاق فرمان!
فرجی‌دانا ـ در فضای نخبگانی بیشترین دلسردی از این حاصل خواهد شد كه ما بیاییم امتیازاتی كه باید به بهترین‌ها بدهیم به كسانی بدهیم كه این امتیاز نباید به آنها تعلق بگیرد این باعث دلسردی می‌شود. من اجازه می‌خواهم اسلاید بعد را خدمت دوستان عرضه كنم كه آیین‌نامه مربیان قبلاً مربی‌‌ای كه از آب و آتش در می‌آمد یعنی سه سال سابقه داشت، رسمی ـ آزمایشی می‌شد در یك فرایندی بورس به او داده می‌شد در اینجا پیمانی‌ها به او اضافه می‌شوند با یك سال خدمت (۶۱۷) نفر از اینها پیمانی‌هایی هستند كه باید هیأت امنا آنها را تأیید می‌كرده و تأییدیه هیأت امنا را نداشتند. در مورد معدل هم این‌طور كه می‌بینید توضیحش را ما داریم. از مربیان معدل زیر (۱۲)، بین (۱۲) و (۱۳) و (۱۳) تا (۱۴) تعداد فراوانی آن را دوستان می‌بینند و (۲۵۵) نفر با معدل كارشناسی‌ارشد زیر (۱۶) كه زیر (۱۴)، (۳) نفر، بین (۱۴) تا (۱۵)، (۳۹) نفر، بین (۱۵) تا (۱۶)، (۲۱۳) نفر است و در زمان فراخوان (۲۵۲) نفر از اینها شرط سنی زیر (۴۰) سال را نداشتند. (اسلاید بعد را لطف بفرمایید)
تبدیل به داخل، عزیزان به عنوان روشی برای صرفه‌جویی ارزی از آن نام می‌برند چون (۱) میلیارد تومان، (۶۰۰) میلیون تومان برای هر دانشجوی خارجی باید بدهیم. در داخل شهریه ریالی می‌دهیم، هزینه ریالی می‌دهیم، هر كدام (۷۰)، (۸۰) میلیون تومان بیشتر هزینه برنمی‌دارد. بسیار كار خوبی است اما می‌آیند كسی را برای خارج ثبت‌نام می‌كنند و می‌گویند در خارج نشد و پول نداشتیم. این فرد جزء اولویت‌های اعزام است، اولویت‌های نقشه جامع علمی كشور كه ما باید از آنها تبعیت بكنیم در آن رعایت شده است؟ من فقط رشته‌هایی كه در اینجا است نام می‌برم. (۱۰۷۴) نفر از این (۱۸۶۰) نفر اینها علوم انسانی بوده‌اند. (۲۷۲) نفر فنی و مهندسی و (۲۱۳) نفر علوم پایه، (۲۱۸) نفر كشاورزی و (۱۱۰) نفر رشته‌های هنر بوده‌اند. اگر به رشته‌ها نگاه بكنید رشته‌هایی نیست كه اصولاً شما بخواهید آنها را خارج از كشور بفرستید. آیا ما باید رشته ادبیات فارسی را اعزام به خارج بكنیم؟ فقه و حدیث را باید به خارج بفرستیم؟ (اسلاید بعدی را بفرمایید)
تاریخ انقلاب اسلامی ایران، فقه و حدیث، مدرسی انقلاب اسلامی، نهج‌البلاغه، معارف اسلامی. در كشورمان (۳۵) درصد از ظرفیت دوره‌‌های دكترای ما رشته‌های علوم انسانی هستند. اینها از سه مزیت برخوردار شده‌اند؛ هم به دوره دكترا وارد شدند مزیت اول، عده‌ای وارد دكترا می‌شوند، شهریه می‌دهند. شهریه آنها را ما پرداختیم، مزیت دوم و مزیت سوم حكم بورس را دارد. برای یك جایی جذب می‌شوند. جایابی بشوند حكم بورس داده بشود. (خواهش می‌كنم اسلاید بعد را بزنید) دوستان فرمودند كه وزارتخانه در این زمینه از اینكه اصولاً در آن اعتراضی است مطلع نبوده، كاری كه انجام داده می‌خواسته مرّ قانون انجام بشود. این نامه درونی خود وزارتخانه است كه در اختیار خودمان است.
اخیراً از طرف كمیسیون آموزش عالی، مجلس می‌دانسته كه یك چنین مطلبی است و به آن اعتراض كرده است. دیوان محاسبات و اعضاء محترم شورا بیان می‌شود كه طبق قانون اعزام مصوب سال ۶۴ باید با آزمون دانشجوی بورسیه به خارج اعزام شود و شیوه انتخاب بورسیه‌ها در حال حاضر منطبق بر قانون نیست و اصطلاح بورسیه تبدیل به داخل حقیقتی ندارد. راه حلی هم ارائه می‌شود كه بیایند از آزمون دكترای غیرمتمركز استفاده كنند كه این راه حل عملی نمی‌شود. (اسلاید بعد)
وزیر وقت نكته‌ای را اینجا اشاره می‌كنند، می‌گویند كه: «تبدیل خارج به داخل نه تنها تبعیض‌‌آمیز نیست بلكه عین عدالت است. افرادی كه وفاداری خود را در برهه‌های حساس و صحنه‌های مختلف انقلاب نشان داده‌اند بایستی در اولویت باشند تفاوت بر اساس عملكرد افراد است. اگر تفاوت قائل نشویم، تبعیض و ظلم آشكار است» این مطلب در كمیسیون آموزش و تحقیقات ابراز شد. یكی از عزیزانی كه البته جزء امضاءكنندگان است ولی فرمایشی كردند كه من از آقای دكتر نصیری خواستم مراتب تشكر من را به ایشان اعلام كنند. ایشان فرموده بودند: «ما بین بچه مسلمانها فرد معدل بالا نداریم كه این از عهده این بار بربیاید»؟
از شهید چمران نقل شده است كه: «تخصص یا تعهد»؟ ایشان می‌گوید تقوا از تخصص بهتر است ولی متخصصی كه متخصص نباشد و كاری را به عهده بگیرد، حتماً تقوا ندارد. تعهد و تخصص باید با هم جمع باشد. شما كاری را به عهده كسی می‌گذارید، برایش هزینه می‌كنید كه از عهده‌اش برنمی‌آید. (اسلاید بعدی را زحمت بكشید، از این بگذریم)
دوستان طوری جلوه می‌دهند كه این آمار اصلاً نه تخلفی در آن است. این آخرین آمار ماست، مرّ‌قانون. (۲۲۲) نفر با معدل كارشناسی زیر (۱۴)، (۲۹۹) نفر با كارشناسی‌ ارشد است كه اگر ما فرمول‌های ارفاقی را هم كه دوستان می‌گویند ملاك عمل بوده بگذاریم، (۳۱۴) نفر فاقد حداقل معدل‌ها بوده‌اند، (۵۰۶) نفر هم شرایط سنی نداشتند. مجموعاً هم‌پوشانی‌ها را كه حذف كنیم، (۷۰۳) نفر فاقد شرایط هستند. گواهی‌هایی هم كه در آنجا است هیچ وقت كنترل نشده است یعنی ما پرونده‌هایی داریم كه این معدل باید باشد كه چك كنند معدل نبوده، باید فرمول را محاسبه كنند، وجود نداشته است. (بعدی را بفرمایید)
از جمع (۱۸۸۳) نفر تبدیل به داخل (۶۰۰) نفر جایابی شده‌اند یعنی بقیه شهریه‌شان پرداخت شده، وارد دانشگاه شدند. فرایند جایابی و جذب و رفتن از فرایند جذب كه یكی از الزامات عضو هیأت علمی شدن است و شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را به ما حكم كرده را طی نكرده‌اند. تقریباً (۱۳۰۰) نفر الان در این موضع هستند كه اگر (۷۰۳) نفر را از این كنار بگذاریم ما یك جمعیت باقی‌مانده‌ای داریم كه باید كار را انجام بدهیم. (بی‌زحمت اسلاید بعد)
نهادهای نظارتی، اصلاً بنده در آذرماه اطلاعی از این نداشتم. اولین نامه از دیوان محاسبات به دست من رسید. برادر عزیزم جناب آقای دكتر رحمانی‌فضلی به من فرمودند كه وقتی من رئیس دیوان بودم، خودم اولین بار این مطلب را كه غیرقانونی است اعلام كردم و (۱۶) ماه قبل از استقرار دولت این كار آغاز شده بود كه گزارش مقدماتی آن یك گزارش (۴) برگی است كه فهرست‌های مختلفی دارد. عدم تطابق بر مقررات را در همه این موارد بورس در آنجا قید كردند و می‌گویند این نمونه‌گیری اولی است كه ما با مطالعه (۲۰۰) پرونده نمونه انجام دادیم بقیه‌اش را می‌آییم انجام می‌دهیم. دیوان محاسبات می‌خواهد ببیند آیا هزینه‌كرد بورس در محل خودش انجام می‌شود یا نه؟ ورود وزارت برای چه بوده است؟
به خاطر این بوده است كه در این موضوع كیان آموزش عالی، حراست از نخبگان و كسانی كه در مناطق محروم چشم به اینها دارند باید مورد توجه قرار بگیرد. دیوان محاسبات و بعداً بازرسی كل كشور كه وارد این شدند ما باید برای آنها پاسخ داشته باشیم. بعضی از تحركات در فضای مجازی و تجمعات و ضرورت اینكه ما موارد قانونی را كاملاً مستقر كنیم و موارد غیرقانونی را هم به آن پاسخ قانونی بدهیم. (اسلاید بعد)
جمع‌بندی این است كه ما بیاییم این سه مرحله‌ای كه رانت‌های علمی محسوب می‌شود امكان ادامه تحصیل، پرداخت شهریه، استخدام در دانشگاه را به كسانی بدهیم كه واقعاً شایستگی دارند. ما نمی‌گوییم مقررات جدید، الان ممكن است شورای بورس مقررات جدید سخت‌گیرانه‌تری اعمال بكند. خیر، همان مقررات آن زمان، آن مقررات را در موردش اعمال بكنیم.
از دغدغه‌های دوستان این بود كه از كجا كه این كار انجام بشود؟ گروهی كه از طرف كمیسیون مأمور شدند اكثراً هم دوستانی هستند كه در استیضاح هستند غیر از آقای دكتر هروی كه امروز گزارشی هم دادند. گفتیم دوستان صحبت نظارت نباشد، بگویند كه این مطلب مطابق مقررات باشد یا نباشد. نهایت كار باید ما این مطلب را به عنوان یك مطالبه نخبگانی كه وقتی صحبت از فرار مغزها می‌شود یكی از دغدغه‌های همه ما باید این باشد كه ما مغزها را دلسرد نكنیم. آنها را در جای خودش به حق خودشان برسانیم، حق مردم است. آیا ما می‌توانیم حق مردم را واگذار بكنیم؟ (اسلاید بعد)
 اگر افرادی كه به این ترتیب جذب می‌شوند وارد دانشگاه بشوند آیا شما فكر نمی‌كنید در آینده یكی از علل ركود علمی خواهد بود. چون فردی كه توانمندی نداشته باشد و وارد می‌شود این دانشگاه را با مشكل مواجه می‌كند. افراد فاقد شرایط كه معدل و سن را ندارند ما نگفتیم تحصیلشان را قطع بكنید، می‌گوییم اینها تبدیل به هزینه شخصی بشود. افرادی كه اطلاعاتشان كذب است فقط آنها قطع بشود یعنی آنهایی كه به ما اطلاعات كذب دادند و كسانی كه بر اسای مرّ قانون در مسیر قانونی بورس شده‌اند، ادامه كار بدهند. این جمع‌بندی به نظر برای ما یك جمع‌بندی عادلانه است كه بدون اینكه ما فضایی بسازیم، بتوانیم همه را تعیین‌تكلیف بكنیم. (بی‌زحمت بعدی)
مسیر فرا روی ما این است كه انتخاب بهترین‌های علمی و اخلاقی را از طریق آزمون نیمه‌متمركز، از طریق سازمان سنجش منطبق بر نقشه جامع علمی كشور انجام بدهیم و در آیین‌نامه مربیان تجدید‌نظر بكنیم و دوره‌های كوتاه‌مدت خارج از كشور را جایگزین دوره‌های بلندمدت بكنیم و نخبه‌ها را از خارج كشور جذب بورسیه بكنیم كه ان‌شاءالله برگشتشان بهتر انجام بشود و یك مقدار مهاجرت مغزها و دانش‌آموختگان ممتاز دكترای داخل را معكوس بكنیم. (اسلاید بعد را بفرمایید)
نكته‌ای كه در بورسیه‌ها پس از بررسی دوستان انجام شد این است كه ما یك كارگروهی داشته باشیم رفع اختلاف بكند. ما از عزیزان استیضاح‌كننده خواستیم در این كارگروه باشند، نظر آنها فقط نظر نظارتی هم نباشد. در موضوع بورسیه‌ها اجازه بدهید بیش از این من وارد نشوم، نكاتی را عزیزان فرمودند.
برادر عزیزم جناب آقای نوباوه دغدغه مهاجرت مغزها را گفتند كه من پاسخ دادم كه این واقعاً دغدغه ما هست. نشریه دانشجویی كه گفتند در مشهد منتشر می‌شود این تعطیل و برخورد شده است. جزء همان نشریات متخلف بوده و آنچه كه ما مطمئن هستیم تمام آنچه كه در دانشگاهها توسط مشورت‌گیری از اعضای هیأت‌ علمی انجام شده است و سرپرست دانشگاه تعیین شده است چون بعداً در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی هم این تأیید خواهد شد. مطمئناً افرادی كه هم‌راستا و هم‌سوی با انقلاب هستند در این مسیر در مسؤولیت مهم رئیس دانشگاه گمارده می‌شوند و وزیر پاسخگوی عملكرد آنها خواهد بود.
مطالب دیگری كه عزیزان فرمودند، فرمودند كه فلانی لجبازی می‌كند. بنده اصلاً در این زمینه‌ها لجبازی ندارم. اصولاً در مقوله علم و فناوری جایی برای لجبازی نیست جای كارشناسی است و هر آنچه كه كار كارشناسی به آن برسد ما آن را به عنوان تصمیم خودمان پافشاری می‌كنیم. آنچه كه در مورد ستاد جنگ در وزارت بر علیه نظام گفته شد باز هم خدمت شما عرض می‌كنم، چطور می‌شود یك وزارتخانه در یك دولتی بر علیه نظامی كه در آن قرار گرفته كاری انجام بدهد؟ آیا دولت می‌تواند اپوزیسیون نظام باشد؟ آیا اگر موردی رخ بدهد مخفی رخ می‌دهد یا آشكار رخ می‌دهد؟ یعنی ما خودمان با دست خودمان كشور را شلوغ می‌كنیم به چه نیتی؟ چه سودی خواهیم برد؟ آیا مطالبه دیگری هست؟ غیر از اینكه ما می‌خواهیم اهداف عالیه نظام و فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری را پیاده كنیم؟ ایشان می‌فرمایند: «علم و فناوری باید گفتمان غالب باشد» ما جز این مگر می‌خواهیم كاری انجام بدهیم؟
ما در آنجا نمایندگان را متهم به رانت نكردیم. صحبت از توسعه غیرهدفمند آموزش عالی بود كه در دوره سابق چنین كارهایی شده است. نه به نماینده خاصی نظر داشتیم و نه می‌خواستیم این را به عنوان یك رویه غالب بگوییم. ما در پیشگاه نمایندگان متواضعانه خواستار تعامل هستیم. می‌خواهیم با یك تعامل سازنده و یك تفاهم این چرخ توسعه علمی كشور را بچرخانیم. «محیط دانشگاه تبدیل به باشگاه سیاسی نباید بشود». مقام معظم رهبری در دیداری كه خدمتشان با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بودیم این فرمایش را فرمودند. نصب‌العین و فصل‌الخطاب ماست به هیچ‌وجه این رخ نخواهد داد در ستاد وزارت هم كسی كار سیاسی نمی‌كند. در صحبت‌های بنده بوده است هر كس در ستاد وزارت بخواهد كار سیاسی بكند، بنده لحظه‌ای او را تحمل نخواهم كرد.
می‌گویند تو را اداره می‌كنند، حقیقتاً من این را چندین بار گفته‌ام، گفته‌ام روحیات من را نمی‌شناسید. بنده همه مشورت‌ها را می‌گیرم، تمام نخبگان را طرف مشورت قرار می‌دهم ولی تصمیم را خودم می‌گویم. بنده آخرت خودم را كه نمی‌گذارم به دنیای دیگران داده بشود. این تصمیم برای بنده یك تصمیمی است كه آخرت بنده را می‌تواند تحت‌الشعاع قرار بدهد. بنابراین چگونه دوستان این را، با چه شاهدی، با چه بینه‌ای چنین ادعایی انجام می‌شود؟ اگر یك مورد من بیّنه داشتم. دوستی بنده با آقای دكتر توفیقی، این بیّنه می‌شود؟ ایشان یك كارشناس آموزش عالی هستند كه در بسیاری از موارد تسلط ایشان برای ما كارساز بوده است.
از جناب آقای نوباوه به خاطر دغدغه‌ای كه ابراز كردند، تشكر می‌كنم. در زمینه مهاجرت مغزها مطمئناً كسانی كه به این گوش دادند، دلگرم می‌شوند.
 اجازه بدهید من متن آخر خودم را بخوانم كه من با خدای خود عهد كرده بودم كه در مسیر ادای مسؤولیت از هیچ كوششی برای ارتقای جایگاه علم و رشد اقتدار ملی فروگذار نكنم و اینك پس از (۹) ماه توفیق خدمت در سنگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام می‌كنم كه اگر مجدداً مورد اعتماد شما نمایندگان محترم ملت قرار بگیرم با خدای خود عهد خواهم بست همچون چندماه گذشته قانونمندی و قانونمداری در مدیریت آموزش عالی را اصل محوری فعالیت‌ها و برنامه‌های خود قرار دهم.
از مدیران متعهد، متخصص، خلاق و وفادار به مصالح نظام و منافع ملی كمك گیرم و شایسته‌سالاری را مبنای انتصابات خود قرار دهم. نهایت اهتمام خود را به ارتقای جایگاه دانشگاه و اعتلای منزلت دانشگاهیان مبذول دارم و حداكثر توان و تلاش خود را برای رساندن دانشگاه و آموزش عالی كشور به شأن و جایگاه شایسته و درخور بكار گیرم. با تمام قدرت از رانت‌خواری علمی جلوگیری نموده و مانع شیوع فساد و تبعیض در دانشگاهها و وزارت علوم شوم. حفظ و تداوم آرامش و ثبات لازم برای توسعه علمی و استمرار حركت درخشان اساتید و دانشمندان كشور را سرلوحه كار خود قرار دهم و از هر كوششی برای توسعه و جهش علمی و تقویت نهضت نرم‌افزاری فروگذار نكنم.
رهنمودهای مقام معظم رهبری را كه مهمترین حامی و مشوق حركت علمی كشور به ویژه رشد كیفی در دانشگاههاست در برنامه‌ریزی‌ها و تلاشهای خود و همكارانم مبنا و سرلوحه قرار دهم. فعالیت‌های دانشجویی تشكل‌ها و نهادهای دانشجویی را در چارچوب قانون و جهت‌گیری آنها را در چارچوب منافع ملی و مصالح نظام هدایت نمایم. از این پس حق و تصمیم با شماست. اگر رأی شما به ادامه كار من تعلق گرفت با قدرت و قوت بیشتر برنامه‌های مورد تصویب شما را پیش خواهم برد و از همراهی و همكاری و حتی نقد شما بیشترین بهره را خواهم گرفت. اگر هم بنا بر آن نباشد خانه اصلی من دانشگاه و آزمایشگاه و تحقیق است همان‌گونه كه به حسب وظیفه به سختی از كلاس دل كندم و پشت میز وزارت رفتم باز به حسب وظیفه به دانشگاه برمی‌گردم. آسوده‌خاطر از اینكه تا آنجا كه می‌دانستم و می‌توانستم در دفاع از حق دانشگاه و دانشگاهیان و دانشجویان و انقلاب و نظام و تحقق منویات رهبری فرزانه انقلاب و دولت محترم كوتاهی نكرده‌ام. از خدا می‌خواهم كه ما را بصیرت شناخت تكالیف، شجاعت انتخاب راه درست و توانایی پیمودن آن عطا فرماید.
وفا كنیم و ملامت كشیم و خوش باشیم
كه در طریقت ما كافری‌ست رنجیدن
خداوند نگهدار شما باد. خداوند نگهدار ایران اسلامی باد. والسلام علیكم و رحمه‌الله و بركاته (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت)
رئیس ـ آقای دكتر فرجی‌دانا! تشكر می‌كنیم، یك لحظه‌ای هم توجه داشته باشید. بله من هم از استیضاح‌كنندگان، هم آقای فرجی‌دانا تشكر می‌كنم كه خوب صحبت كردند و مطالبشان را در یك فضای آرامی مطرح كردند. چون شما بعضی از مطالبی را اینجا برای من فرستادید و گفتید كه فلانی نظر بدهد، من این نوشته‌جات شما را خواندم و وزارت اطلاعات در مورد غیر از یك نفر بقیه را تأیید كرده است لكن چون شما من را حَكَم قرار دادید من به آن نكته‌ای كه شما گفتید اشاره می‌كنم كه آن جلسه‌ای كه ما داشتیم جمع‌بندی كردیم به آن پایبند باشیم در همه موارد من‌جمله یكی از مواردش این بود كه حالا چند نفر از این برادران جابجا بشوند، ثلمه‌ای به عالم اسلام وارد نمی‌شود، فضا آرام‌تر می‌شود. لذا اگر نظر من را می‌خواهید این است كه واقعاً با جابجایی این چند نفر مشكل حل می‌شود. یك مقدار هم فضا آرام‌تر می‌شود، مشكلی نیست. (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت) متشكریم، كارتها را توزیع كنید، دوستان در صندلی‌هایشان مستقر بشوند. از حضور اعضای محترم هیأت دولت و وزیر محترم جناب آقای فرجی‌دانا تشكر می‌كنیم و دوستان هم در صندلی‌های خودتان مستقر باشید. آقای جهانگیری هم به من پیغام فرستادند كه ما به نظر شما احترام می‌گذاریم و این نظر را عمل می‌كنیم. كارتها را توضیع كنید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای دكتر! اگر اجازه بدهید چند نفر را به بالا دعوت كنم. جناب آقای دكتر قادری، جناب آقای دكتر خان‌محمدی، جناب آقای دكتر محسنی‌ثانی، جناب آقای محجوب، جناب آقای فولادگر و جناب آقای غضنفرآبادی لطف كنند بعد از اینكه رأی دادید بالا بیایید.
رئیس ـ دوستان در صندلی‌های خودتان مستقر باشید چون می‌خواهند كارتها را توزیع كنند، باید امضاء بگیرند، بفرمایید. خواهش می‌كنم در صندلی‌هایتان مستقر باشید، كارها با سرعت بیشتری انجام بشود.
دبیر (فرهنگی) ـ همكاران محترم توجه داشته باشند! چون در ماده (۲۲۸) تصریح شده است كه پس از انجام استیضاح، رئیس جلسه عدم اعتماد وزیر یا وزیران را به رأی می‌گذارد، كارتی كه تنظیم شده خدمت شما اولاً یك كارت بیشتر نیست یعنی ما با دو یا سه كارت مواجه نیستیم یك كارت بیشتر خدمت شما نمی‌رسد بر روی آن یك كارتی كه هست، سه گزینه وجود دارد. یكی موافقت عدم اعتماد، یكی مخالفت با عدم اعتماد، یكی هم ممتنع. موافق عدم اعتماد یعنی رأی به استیضاح یعنی وزیر سلب اعتماد می‌شود، مخالف عدم اعتماد یعنی وزیر بماند، ممتنع هم عملاً به معنای ماندن وزیر است.
رئیس ـ یعنی ما عدم اعتماد را به رأی می‌گذاریم. كسانی كه معتقدند كه وزیر نباید باشد و استیضاحش را قبول دارند باید رأی سفید بدهند. آنهایی كه قبول ندارند ضربدر می‌زنند. جدولی است جلویش نوشته شده است. آنهایی كه می‌خواهند وزیر ادامه كار پیدا نكند، نوشتند استیضاح یا عدم اعتماد روی جدول علامت می‌زنند. آنهایی كه مخالفند ردیف بعدی را.
دبیر (فرهنگی) ـ كسانی هم كه احیاناً در زدن علامت به هر علتی اشكالی پیش آمد و یكی از علامتهایشان مخدوش شد یا تكرار شد، توضیح داده شده، حتماً در مقابل رأی اصلی خودشان كلمه «صحیح» را درج بفرمایند كه در موقع شمارش مشكلی پیش نیاید. یعنی اگر اشتباهی در زدن علامت اتفاق افتاد خودشان با توضیح كلمه «صحیح» می‌توانند گزینه مورد نظرشان را به‌طور مشخص روشن كنند.
رئیس ـ دوستان در صندلی‌های خودتان مستقر باشید كه بتوانند سریعتر كارتها را خدمتتان تقدیم كنند.
دبیر (فرهنگی) ـ من دوباره تأكید می‌كنم، كسی كه می‌خواهد وزیر بركنار شود یا رأی اعتماد سلب شود موافق را می‌زند. كسانی كه می‌خواهند وزیر بماند كلمه «مخالف» یا «ممتنع» را می‌زنند. چند بار این را تكرار كردیم كه اشكال و ابهامی وجود نداشته باشد چون مرّ آیین‌نامه گفته‌شده كه «عدم اعتماد» به رأی گذاشته می‌شود یا شما موافق عدم اعتمادید یا مخالف عدم اعتماد نتیجه‌اش را هم چندبار عرض كردیم.
رئیس ـ متشكر، دوستان در صندلی‌های خودتان مستقر باشید كه بتوانند كارتها را سریعتر توزیع كنند. كارتها توزیع شد؟ اگر كارتها توزیع شده، صندوق‌های رأی را ببرید كه آراء جمع بشود.
(اخذ رأی با ورقه به عمل آمد)
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! دوستان تذكر دارند.
رئیس ـ حضار ۲۶۸ نفر، صبر كنید ما این كار را جلو ببریم بعدش تذكر را هم می‌شنویم. بله، دوستان از جلسه خارج نشوید چون جلسه باید رسمی باشد ما نتایج را اعلام كنیم. جلسه را ترك نفرمایید، از مجلس خارج نشوید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ همكارانی كه دعوت كردیم بالا بیایند. آقای خان‌محمدی، آقای قادری، آقای ندیمی، آقای محسنی‌ثانی، آنهایی كه نیامده‌اند، بیایند.
رئیس ـ دوستان! من نتایج آراء‌ را خدمتتان عرض کنم. آراء اخذشده (۲۷۰) رأی، آراء موافق استیضاح (۱۴۵) رأی (تعدادی از نمایندگان ـ‌ الله اکبر) آراء مخالف (۱۱۰) رأی و آراء ممتنع (۱۵) رأی. بنابراین نمایندگان رأی به عدم اعتماد به وزیر علوم دادند. (تعدادی از نمایندگان ـ الله اکبر)
یعنی آقای فرجی‌دانا نتوانستند رأی اعتماد مجدد بگیرند. برای آقای فرجی‌دانا آرزوی توفیق می‌کنیم. ان‌شاءالله در جایگاه دیگری بتوانند منشأ خدمات باشند و امیدواریم که دولت سریعتر وزیر جدید را برای این وزارتخانه به مجلس معرفی کند. از نمایندگان محترم که حوصله کردند و امروز یک مقدار جلسه ما هم طولانی شد تشکر می‌کنیم.
 
۵ ـ‌ اعلام وصول نامه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور درخصوص تسریع در بررسی و پرداخت اعتبارات ناشی از خسارات زلزله‌ اخیر شهرستان آبدانان و بخش مورموری
رئیس ـ یک اطلاعیه هم هست که اجازه دهید قرائت کنند.
دبیر (صادقی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
نامه‌ای که به امضای (۲۱۰) نفر از نمایندگان محترم خطاب به ریاست محترم جمهوری رسیده است، مبنی بر اینکه تسریع در بررسی و پرداخت اعتبارات ناشی از خسارات زلزله‌ اخیر شهرستان آبدانان و بخش مورموری که خواستار تسریع در پرداخت اعتبارات متناسب با این قضیه شده‌اند.
۶ ـ اعلام وصول (۲) فقره لایحه
رئیس ـ دو اعلام وصول هم داریم، بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس‌! دو لایحه جهت اعلام وصول هست:
ـ لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی اعلام وصول می‌شود.
ـ لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل مورخ ۱۹۹۶ (۱۳۷۵) کنوانسیون پیشگیری از آلودگی دریایی ناشی از تخلیه پسماند و سایر موارد مورخ ۱۹۷۲ (۱۳۵۱) به گونه اصلاح‌شده در سالهای ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) و ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) اعلام وصول می‌شود.
۷ ـ اعلام وصول (۴) فقره طرح
دبیر (بذرپاش) ـ چهار طرح هم آماده اعلام وصول است که اعلام وصول می‌شود.
ـ طرح اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری.
ـ طرح الحاق یک تبصره به قانون محل مطب پزشکان مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۶۶.
ـ طرح اصلاح ماده (۸۳) قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا و تبصره‌های آن.
ـ طرح اصلاح تبصره (۱) ماده (۵) قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات هم اعلام وصول می‌شوند.
رئیس ـ تشکر می‌کنیم.
۸ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
رئیس ـ جلسه بعدی ما یکشنبه دوم شهریورماه ساعت هشت صبح خواهد بود و دستور جلسه هم خدمتتان تقدیم خواهد شد. ختم جلسه را اعلام می‌کنیم.
(جلسه ساعت ۱۳:۵۵ پایان یافت)
رئیس مجلس شورای اسلامی
علی‌ اردشیرلاریجانی
۹ ـ ضمیمه:
الف ـ فهرست رسیدگی به استیضاح‌
عنوان
اعلام وصول
شماره و تاریخ
چاپ گزارش
توضیحات
استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
جلسه ۲۳۳
شماره ۱۱۳۹
۲۱/۵/۱۳۹۳
رأی عدم اعتماد مجلس به آقای رضا فرجی‌دانا
ب ـ فهرست لوایح و طرح‌های اعلام وصول شده
عنوان
شماره ثبت
كمیسیون اصلی
كمیسیون فرعی
امضا كنندگان
لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل مورخ ۱۹۹۶ (۱۳۷۵) کنوانسیون پیشگیری از آلودگی دریایی ناشی از تخلیه پسماند و سایر موارد مورخ ۱۹۷۲ (۱۳۵۱) به گونه اصلاح‌شده در سالهای ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) و ۲۰۰۹ (۱۳۸۸)
۴۹۶
كشاورزی، آب و منابع طبیعی
آموزش، تحقیقات و فناوری،  امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی،  برنامه و بودجه و محاسبات و بهداشت و درمان
رئیس جمهور
(حسن روحانی)
 
وزیر امور خارجه
(محمدجواد ظریف)
لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی
۴۹۷
آموزش، تحقیقات و فناوری
ــــ
رئیس جمهور
(حسن روحانی)
وزیر آموزش و پرورش
(علی‌اصغر فانی)
 
طرح اصلاح ماده (۸۳) قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا و تبصره‌های آن
۴۹۸
شوراها و امور داخلی كشور
امنیت ملی و سیاست خارجی
كولیوند، سیدراضی نوری، قره‌سیدرومیانی، درویش‌پور، عاشوری‌قلعه‌رودخانی، رجائی‌باغ‌سیایی، كوچكی‌نژادارم‌ساداتی، طلا، بشیری، عارفی، بت‌كلیا، عبدالكریم‌ حسین‌زاده، الهویردی دهقانی، محمد علیپور، اسدالهی، فولادگر، باقری، سیدباقر حسینی، حیدری‌طیب، رحیم زارع، امیر‌آبادی‌فراهانی، منصوری‌بیدكانی، زارع‌زاده‌مهریزی، جعفرزاده‌ایمن‌آبادی و خدایی‌سوری
طرح اصلاح تبصره (۱) ماده (۵) قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات
۴۹۹
آموزش،  تحقیقات و فناوری
اجتماعی، اقتصادی، برنامه و بودجه و محاسبات، صنایع و  ویژه اصل ۴۴
اختیاری‌كسنویه‌یزد، سبحانی‌فر، مشهدی‌عباسی، كوچكی‌نژادارم‌ساداتی، رضایی‌كوچی، دوگانی‌آغچغلو، تاج‌گردون، امیرآبادی‌فراهانی، نگهبان‌سلامی، منظری‌توكلی، نظری‌مهر،‌ زاهدی، كوثری، حسینی‌صدر، رجبی، خانلری، منادی‌سفیدان، سلیمی، بشیری، عبادی، سلطانی‌صبور، علی‌اصغر زارعی، كوچك‌زاده، حدادعادل، احمدی‌لاشكی، طبیب‌زاده‌نوری، خسروی‌سهل‌آبادی، موسوی اصل و خدایی سوری
 
طرح اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری
۵۰۰
قضایی و حقوقی
امنیت ملی و سیاست خارجی، بهداشت و درمان،  فرهنگی و كشاورزی، آب و منابع طبیعی
ابوالفضل ابوترابی، جلیل‌سرقلعه، پاپی‌زاده‌بالنگان، فلاحی‌باباجان، اسدالهی، قربانی، خصوصی‌ثانی، افتخاری، صادقی، عارفی، حقیقت‌پور، جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، كاشانی، دهقانی‌نقندر، سبحانی‌نیا، منادی‌سفیدان، فرهنگی و نگهبان‌سلامی
طرح الحاق یک تبصره به قانون محل مطب پزشکان مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۶۶
۵۰۱
شوراها و امور داخلی كشور
بهداشت و درمان و قضایی وحقوقی
سیدعلی طاهری، صابری، سیدمحمدعلی موسوی، بیگی‌ئیلانلو، خسته‌بند، علی‌محمدی، صالحی‌نسب، علیرضا خسروی، پورابراهیمی‌داورانی، ابوالقاسم خسروی، غضنفرآبادی، احمدی‌لاشكی، مروی، مصباحی‌مقدم، عیسی‌زاده، سیدعبدالكریم هاشمی و بنی‌هاشمی‌چهارم 
عملكرد مجلس تا پایان جلسه دویست و سی و هفتم
الف ـ وضعیت طرحها و لوایح
 
 
 
جمع كل اعلام وصولی‌ها       ۴۹۸
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
طرح‌های نمایندگان
۳۴۲
 
طرح‌های شورای عالی استان‌ها
۱۸
 
 
لوایح
۱۳۸
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                 
 
عنوان آخرین وضعیت
طرح نمایندگان
طرح
 شورای‌عالی استان‌ها
لایحه
جمع
مصوبات ارسالی به شورای نگهبان
۱۳
ـ
۳
۱۶
مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام
۴
ـ
۱
۵
مسكوت مانده
۱
ـ
ـ
۱
تحت بررسی در مجلس
۲۰۳
۱۴
۶۶
۲۸۳
قوانین ابلاغی به دولت
۴۹
ـ
۴۸
۹۷
مسترد شده
۱
ـ
۱۳
۱۴
بایگانی شده
۷۱
۴
۷
۸۲
جمع كل
۳۴۲
۱۸
۱۳۸
۴۹۸
ب ـ وضعیت سؤال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها
 
 
 
اعلام وصولی‌ها
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
سؤال‌ها
۱۷۴
 
استیضاح‌ها
۴
 
تحقیق و تفحص‌ها
۱۸
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         
 
عنوان آخرین وضعیت
سؤال
استیضاح
تحقیق و تفحص
مسترد شده/ رد شده
۲۰
۲
۷
تحت بررسی
۱۱۱
ـ
۹
طرح در جلسه علنی
۴۳
۲
۲
جمع كل
۱۷۴
۴
۱۸


نام
پست الکترونيک
پيام شما