آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳۷۶
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۳۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متني مشروح مذاكرات > ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
۲۰۱ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۲۳۱) - دوره نهم ۰۱/۰۵/۱۳۹۳


 
 
جلسه  دویست و سی‌ و  یکم (۲۳۱)
 
۱ مرداد ماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی
۲۵  رمضان ۱۴۳۵ هجری‌ قمری
 
دوره نهم ـ اجلاسیه سوم
۱۳۹۴ ـ ۱۳۹۳
 
 
 
عناوین مندرجات:
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
۲ ـ‌ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
۳ ـ بیانات نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص برگزاری نشست تروئیكای اتحادیه مجالس كشورهای عضو سازمان همكاری‌ اسلامی و دعوت از ملتهای مسلمان برای حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس
۴ ـ تصویب لایحه نحوه اجرای محكومیت‌های مالی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۹۵)
۵ ـ تصویب طرح الحاق سه بند به مواد (۲) و (۴) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال (ثبت ۴۳۲)
۶ ـ ناطقان جلسه آقایان: سیدمهدی هاشمی، محمد رزم، سیدحسین دهدشتی، جواد جهانگیرزاده و رمضانعلی سبحانی‌فر
۷ ـ اعلام وصول (۵) فقره لایحه
۸ ـ اعلام وصول (۵) فقره طرح
۹ ـ اعلام وصول طرح اصلاح بند (۳) قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تكمیلی و تخصصی اصلاحی ۱۳۹۲ با قید یك‌فوریت و رد فوریت آن (ثبت ۴۸۵)
۱۰ ـ تذكرآیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
۱۱ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسؤولان اجرایی كشور
۱۲ ـ اعلام وصول (۴)  فقره سؤال
۱۳ ـ قرائت بیانیه‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور محترم درخصوص توجه به مقوله فرهنگ در تدوین لایحه بودجه سال ۹۴ و برنامه ششم توسعه
۱۴ ـ اعلام وصول بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر از اقدام آقای قالیباف، شهردار تهران درخصوص طرح تكریم خواهران كارمند شهرداری
۱۵ ـ اعلام وصول نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور محترم درخصوص عملیاتی شدن ماده (۱۴۸) قانون برنامه پنجم توسعه
۱۶ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
۱۷ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                                ب ـ فهرست لوایح اعلام وصول شده
ج ـ فهرست  طرح‌های اعلام وصول شده                د ـ فهرست سؤالات اعلام وصول شده
ه‍ ـ فهرست قانون ابلاغی به دولت
  
           
 
 
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
نایب‌رئیس ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با سلام و درود بر پیامبر اعظم و اهل بیت آن بزرگوار جلسه با حضور ۲۰۴ نفر از همكاران ارجمند رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
دستور جلسه دویست و سی و یكم روز چهارشنبه اول مردادماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی مطابق با بیست و پنجم ماه رمضان ۱۴۳۵ هجری‌قمری:
۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه نحوه اجرای محكومیت‌های مالی (اعاده ‌شده از شورای نگهبان).
۲ ـ گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح یك‌فوریتی الحاق یك بند به ماده (۲) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال.
۳ ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.
۴ ـ انتخاب یك نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در هیأت نظارت بر مطبوعات.
۵ ـ انتخاب دو نفر از اعضای كمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات به عنوان ناظر در شورای پول و اعتبار.
۶ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اجازه مشاركت جمهوری اسلامی ایران در افزایش سرمایه دور پنجم بانك توسعه اسلامی.
۷ ـ گزارش شور دوم كمیسیون انرژی در مورد طرح حمایت از صنعت برق كشور.
۸ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید كلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار.
۹ ـ گزارش كمیسیون فرهنگی در مورد طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده.
 
۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
نایب‌رئیس ـ آیات نورانی از قرآن كریم را تلاوت بفرمایید.
(آیات ۳ ـ ۱ از سوره «اسراء» توسط قاری محترم آقای محمدتقی نوران تلاوت گردید)
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
سُبْحانَ الَّذِی أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بارَكْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ * وَ آتَیْنا مُوسَى الْكِتابَ وَ جَعَلْناهُ هُدىً لِبَنِی إِسْرائِیلَ أَلاَّ تَتَّخِذُوا مِنْ دُونِی وَكِیلاً * ذُرِّیَّةَ مَنْ حَمَلْنا مَعَ نُوحٍ إِنَّهُ كانَ عَبْداً شَكُوراً *
(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)
نایب‌رئیس ـ با تشكر از برادر ارجمند قاری معزز قرآن كریم جناب آقای نوران، ترجمه آیات را قرائت بفرمایید.
(ترجمه آیات توسط آقای حسین سبحانی‌نیا قرائت گردید)
به نام خداوند بخشنده مهربان
«پاك است آن خدایی كه شبی بنده خویش را از مسجدالحرام به مسجدالاقصی برد و این از بهر آن بود تا بعضی از آیات خود را بدو نشان دهیم. همان مسجد كه پیرامون آن را بركت بخشیده‌ایم آری او شنوایی بیناست و به موسی كتاب دادیم و آن كتاب را راهنمای بنی‌اسرائیل كردیم و گفتیم جز من كارگزاری مگیرید. آنها فرزندان كسانی‌اند كه با نوح بر كشتی نشاندیم‌شان به راستی كه نوح بنده‌ای شكرگزار بود». صلوات. (حضار صلوات فرستادند).
 
۳ ـ بیانات نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص برگزاری نشست تروئیكای اتحادیه مجالس كشورهای عضو سازمان همكاری‌ اسلامی و دعوت از ملتهای مسلمان برای حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس
نایب‌رئیس ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
به دنبال تهاجم وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم روزه‌دار و بی‌دفاع غزه به ابتكار مجلس شورای اسلامی و با دعوت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، نشست تروئیكای اتحادیه مجالس كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی با مشاركت تعدادی از اعضاء در بعدازظهر روز سه‌شنبه (۳۱) تیرماه ۹۳ در تهران برگزار شد.
در این نشست كه تحت عنوان «وضعیت فلسطین، تهاجم به غزه» تشكیل گردید علاوه بر رؤسای مجالس تروئیكای اتحادیه، رئیس مجلس شورای اسلامی، ریاست مجلس سودان و رئیس مجلس ملی مالی، رؤسای مجالس كشورهای فلسطین، تركیه، سوریه و قطر، نواب رئیس مجالس كشورهای پاكستان و عمان، هیأت‌های پارلمانی كویت، لبنان، سفرای الجزایر و مالزی در تهران شركت داشتند. رؤسای مجالس و هیأت‌های پارلمانی حاضر در اجلاس در سخنرانی‌های خود سكوت مجامع بین‌المللی در قبال جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه را محكوم نموده، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی اظهار داشت امروز غزه مجروح قلب عالم اسلام، قلب همه مسلمانان و به‌طور حتم مورد حمایت امت اسلام باید قرار گیرد. در پایان اجلاس رؤسا و نمایندگان مجالس كشورهای حاضر بیانیه‌ای در (۱۵) ماده تحت عنوان «بیانیه تهران» را تصویب نمودند.
در این بیانیه با درود به روح شهدای فلسطین و تقدیر از پایداری گروههای مقاومت، بر ضرورت حمایت جهان اسلام و نهادهای بین‌المللی از مردم بی‌دفاع غزه تأكید گردیده است و تهاجم نظامی رژیم صهیونیستی به عنوان مصداق روشن نسل‌كشی محكوم گردیده و از سازمان‌های بین‌المللی به ویژه اتحادیه بین‌المجالس جهانی خواسته شده است كه برای متوقف نمودن حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به غزه تلاش نمایند و از تمامی توان خود برای آزادی اسرای فلسطین به ویژه رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس قانونگذاری فلسطین بهره بگیرند و از رئیس مجلس فلسطین آقای سلیم زعنون خواسته شده است ضمن تماس با مقامات مصری، بر گشودن دروازه رفح برای رساندن كمك‌های انسان‌دوستانه تلاش بنماید.
در بیانیه پایانی نشست تروئیكای بین‌المجالس اسلامی، روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان به عنوان روز قدس، روز عزای عمومی همه كشورهای اسلامی اعلام گردیده است. لازم به ذكر است در اواسط اجلاس، سفیر فلسطین در تهران، یادداشت نمایندگی مصر در تهران به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران را مبنی بر آمادگی مصر برای بازگشایی گذرگاه رفح به منظور ارسال كمك‌های انسان‌دوستانه قرائت نمود.
مجلس شورای اسلامی با حمایت قاطع از بیانیه تروئیكای اتحادیه بین‌المجالس اسلامی به‌طور قاطع از مجلس و دولت كشور اسلامی مصر درخواست دارد بر گشودن گذرگاه‌های رفح برای ارسال كمك‌های انسان‌دوستانه و تأمین داروی موردنیاز مجروحان، كودكان و فرزندان مظلوم فلسطین تسریع بنمایند.
امروز بیمارستانهای غزه حداقل بیش از (۱۰۰) داروی ضروری را برای درمان مجروحان و نسل‌كشی رژیم صهیونیستی در اختیار ندارند و در چند روز آینده با كمبود بیش از (۴۰۰) قلم داروهای ضروری و مورد نیاز روبرو خواهند گردید. این در حالی است كه گروه‌های تكفیری فضا را برای تهاجم گسترده رژیم صهیونیستی هموار نموده‌اند و به گسترش نزاع و آشوب و كشتار در دنیای اسلام و كشورهای اسلامی به ویژه كشورهای اسلامی سوریه و عراق دامن می‌زنند. در شرایط واگرایی در كشورهای اسلامی كه متأسفانه سازمان‌های تكفیری پدید‌آورنده آنند، رژیم صهیونیستی با بهره‌برداری از این شرایط به ادامه لشگركشی و نسل‌كشی و آواره نمودن ملت مظلوم غزه دامن می‌زند.
انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ با اعلام مواضع روشن و بیانات شفاف و راهبرد بنیانگذار عظیم‌الشأن انقلاب حضرت امام (قدس‌الله‌نفسه‌الزكیه) از همان آغاز از تمام ظرفیت خود برای مطرح نمودن و نهادینه نمودن آرمان فلسطین بهره گرفت. اعلام روز جهانی قدس به عنوان ابتكار سیاسی از سوی امام بزرگوار، بیان‌كننده این واقعیت است كه امام بر تحول فكری و رشد سیاسی جوامع اسلامی برای خلق یك اجماع گسترده و فراگیر در سراسر دنیای اسلام برای رویارویی با زیاده‌خواهی دنیای استكبار و رژیم صهیونیستی تأكید و باور داشتند.
امام با اعلام روز قدس به عنوان یك راهكار بسیج سیاسی از مردم خواست تا در بهترین روزهای سال یعنی آخرین جمعه ماه مبارك رمضان هر سال با آرمان فلسطین بیعت كنند و در طول سال بر این بیعت پایدار بمانند.
فرهنگ‌سازی برای پیگیری این آرمان بزرگ در اندیشه الهی امام مقدمه این مهم بود تا اشتراك فكری در جوامع اسلامی درباره فلسطین خلق گردد و مسلمانان غیور با عبور از اختلافات قومی و مذهبی گرد این آرمان مقدس اسلامی تجمع نمایند و هدف وحدت جهان اسلام نیز از این رهگذر تحقق یابد.
از ملت بزرگ ایران و ملتهای مسلمان جهان انتظار می‌رود با حضور گسترده و فراگیر، با عزم و اراده‌ای پولادین و گامهایی استوار در روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان روز آزادی قدس و ذلت و محو رژیم صهیونیستی با عزم و اراده تمامی ملت سرزمین فلسطین پای بفشارند و راه را برای شكل‌گیری یك نظام سیاسی برآمده از اراده آحاد ملت فلسطین در سرزمین فلسطین هموار بنمایند.
همكاران عزیز و ارجمندم در خانه ملت با حضور یكپارچه در روز جهانی قدس در كنار ملت‌های مظلوم به ویژه ملت مظلوم فلسطین با اقتدار ایستاده‌اند و از آرمانهای انسانی مردم مظلوم فلسطین دفاع می‌كنند و بار دیگر با مردم مظلوم سرزمین غزه به ویژه خانواده‌های معزز و مكرم شهدای غزه همدردی نموده و برای آنان از خدای سبحان صبر و عزت و اقتدار و پایداری و برای دشمنان امت اسلام، ذلت را مسألت می‌نمایند.
نمایندگان ـ مرگ بر اسرائیل، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آمریكا.
نایب‌رئیس ـ تشكر می‌كنیم، از همكاران عزیز و ارجمند و گرامی كه در دفاع از مردم مظلوم فلسطین و پای فشاری بر رویارویی با نظام سلطه به سركردگی آمریكای جنایتكار تأكید نمودند، تقدیر و تشكر دارم.
۴ ـ تصویب لایحه نحوه اجرای محكومیت‌های مالی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۹۵)
نایب‌رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
دستور اول ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه نحوه اجرای محكومیت‌های مالی است كه اعاده‌شده از شورای محترم نگهبان است. در جلسه دیروز تا ماده (۲۶) بررسی شد. در ماده (۲۶) پیشنهادی كه كمیسیون دارد اگر مخالفی ندارد، قرائت كنم؟
در بند «ز» ماده (۲۶) عبارت «به عنوان قرض» حذف و متن زیر به انتهای آن اضافه شد: «و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد».
نایب‌رئیس ـ جناب‌عالی نكته‌ای دارید؟ بفرمایید.
احمدعلی مقیمی (بهشهر، نكا و گلوگاه) ـ آقای رئیس! سلام علیكم، عرض من این است كه این وقتی كه «تلفن همراه» را جزء مستثنیات دِین قرار داد، «خودرو» را جزء مستثنیات دِین قرار نداد، این ابهام دارد.
نایب‌رئیس ـ این برای رفع ایرادات شورای محترم نگهبان است، متشكر. حضار ۲۲۹ نفر، حضار محترم اعلام رأی بفرمایید. دوستان اعلام رأی بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد.
دبیر (فرهنگی) ـ متنی كه تصویب شد را من دوباره قرائت می‌كنم. «و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد». تبصره (۱) ماده (۲۶) اگر مخالفی ندارد...
نایب‌رئیس ـ مخالف صحبت نمی‌كنند، آقای فرهنگی قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ تبصره (۱) ماده (۲۶) به شرح زیر اصلاح می‌شود:
تبصره (۱) ـ چنانچه منزل مسكونی محكوم‌علیه بیش از نیاز و شأن عرفی او در حالت اعسارش بوده و مال دیگری از وی در دسترس نباشد و مشارالیه حاضر به فروش منزل مسكونی خود تحت نظارت مرجع اجراكننده رأی نباشد به تقاضای محكوم‌له به وسیله مرجع اجراكننده حكم با رعایت تشریفات قانونی به فروش رفته و مازاد بر قیمت منزل مناسب عرفی صرف تأدیه دیون محكوم‌علیه خواهد شد. مگر اینكه استیفای محكوم‌به به طریق سهل‌تری مانند استیفا از محل منافع بخش مازاد منزل مسكونی محكوم‌علیه یا انتقال سهم مشاعی از آن به شخص ثالث یا طلبكار امكان‌پذیر باشد كه در این صورت محكوم‌به از طرق مذكور استیفاء خواهد شد.
آنجا لفظ «منافع» به اشتباه «منابع» تایپ شده بود كه كمیسیون آن را اصلاح كرده و من هم قرائت كردم.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۲۷ نفر، همكاران محترم اعلام رأی بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد. آقای فرهنگی بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ در اصلاح بعدی ماده (۲۶) یعنی در تبصره (۲) اگر مخالفی نیست، آن را هم قرائت كنم.
در سطر سوم تبصره (۲) ماده (۲۶) عبارت «وصول محكوم‌به از آن امكان‌پذیر است» جایگزین عبارت «عوض گرفته‌شده قابل توقیف نخواهد بود» گردید و در انتها كلمه «ندارد» به كلمه «دارد» تغییر یافت.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای فرهنگی! مخالف دارد.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۳۰ نفر، همكاران محترم اعلام رأی بفرمایند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب شد.
دبیر (فرهنگی) ـ در ماه (۲۷) اگر مخالفی صحبت نمی‌كنند قرائت شود؟
در انتهای ماده (۲۷) عبارت «خارج از شمول مستثنیات دین است» حذف و عبارت «به عنوان جریمه است و محكوم‌به از محل آن استیفا و مابقی به وی مسترد خواهد شد» جایگزین گردید.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۳۰ نفر، همكاران محترم اعلام رأی بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب شد.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! كمیسیون،‌ ماده (۲۸) را حذف كرده است، اگر مخالفی دارد صحبت كند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای میرمحمدی بجای آقای پورابراهیمی صحبت می‌فرمایند.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
سیدمحمدحسین میرمحمدی (گلپایگان و خوانسار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام علیكم، صبح همكاران محترم بخیر، عرض قبولی طاعات و عبادات و ان‌شاء‌الله كه همگی، ملت شریف ایران اسلامی روز جمعه راهپیمایی روز قدس را كوبنده و پرشكوه بار دیگر شركت می‌كنند و ملت مظلوم فلسطین را یاری می‌كنند.
جناب آقای رئیس، همكاران محترم! ماده (۲۸) اشاره كرده كه «چنانچه محكوم‌له در نتیجه عدم امكان وصول مطالبات خود از محكوم‌علیه دچار عسر و حرج شود به نحوی كه معاش عادی زندگی وی و افراد تحت‌ تكفلش مختل گردد می‌تواند دادخواست خود را برای وصول محكوم‌به از منزل مسكونی به انضمام دلایل آن به دادگاه ارائه كند»، اینجا اصلی كه در این موضوع آمده به لحاظ اینكه اصل است كه آن مطالبات و آن بدهی كه شخص دارد و باید بپردازد و این را نمی‌پردازد، در این ماده آمده كه اگر شخص طلبكار دچار عسر و حرج شود و خودش واقعاً حتی از لحاظ منزل مسكونی، مشكل داشته باشد و شخص بدهكار هم منزلی داشته باشد كه متعارف باشد و می‌تواند آن را تبدیل به دو منزل یا سه منزل بكند، در صورت عسر و حرج طلبكار، بیاید این دادخواست را به دادگاه بدهد و دادگاه رأی فروش منزل مسكونی بدهكار را صادر كند و تا سقف یك‌دوم ثمن حاصل از فروش، صرف تأدیه طلب محكوم‌له شود، مابقی آن هم به محكوم‌علیه پرداخت شود. من نمی‌دانم شورای محترم نگهبان برای چه اینجا ایراد گرفته‌اند و برای چه تقاضای حذف داده‌اند و كمیسیون‌ محترم هم پذیرفته‌اند؟
اصل این موضوع اصل درستی است، به هر حال یا اصلی كه وجود دارد طلبكار باید طلبش را بگیرد، حالا اگر كسی كه بدهكار است دچار عسر و حرج و اعسار است و می‌آید یك منزل مسكونی متعارفی در اختیارش قرار می‌گیرد، اگر عسرت و مضیقت مالی شخص طلبكار، بیش از اندازه شخص بدهكار باشد، آن هم در منزل مسكونی، این ماده در حقیقت دارد اجازه می‌دهد كه با ارائه دادخواست برود به دادگاه بگوید آقای دادگاه! این بدهكار كه این منزل (۲۰۰)، (۳۰۰) متری را نشسته، مثلاً می‌تواند تبدیل به دو آپارتمان (۷۰) متری بكند.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای دكتر! البته توجه دارید كه در تبصره‌ (۱) ماده (۲۶) پیش‌بینی شده است، آنی كه منزل مسكونی‌اش بیش از نیاز و شأن عرفی باشد، این را آنجا تعیین تكلیف كردیم و گذشت، می‌خواهم بگویم این بخش حل است ولی طرف دیگر را بله.
میرمحمدی ـ بله،‌ این حرف درست است، آن چیزی كه باقی مانده است، ‌الان ما یك مستثنیات داریم، مستثنیات هم یك حد متعارفی دارد به عنوان منزل مسكونی، معمولاً بین (۱۵۰) تا (۲۰۰) متر به عنوان یك منزل مسكونی متعارف در نظر می‌گیرند، اینجا و این ماده دقیقاً آمده شخص طلبكار را ملحوظ نظر قرار داده كه اینجا عسرت و مشكلات مالی و مشكلات زندگی‌اش بیش از شخص بدهكار است و لذا اگر این ماده حذف شود، دیگر این فرصتی كه برای گرفتن وصول مطالبات كه نه، برای حداقل گذران زندگی‌اش، حداقل این كه بتواند یك جایی سكنی پیدا كند، این ماده دقیقاً كمكی است به نفع كسانی كه مطالبات دارند و شخص بدهكار هم می‌آید از فرصت‌های قانون اعسار و مسائل مالی استفاده می‌كند و طلب را نمی‌دهد،‌ الان روی این قضیه اگر این ماده حذف شود، این فرصتی كه برای طلبكاران ایجاد می‌شود ما كم نداریم، در محاكم قضائی الان خیلی‌ها را داریم كه تقاضای اعسارشان پذیرفته‌شده است، موارد و املاكی در حد متعارف دارند، این را می‌توانند خیلی كوچكترش بكنند، این ماده این را می‌گوید كه اگر كسی كه مطالبات دارد،‌ واقعاً عسرت و تنگدستی‌اش بیشتر از شخص بدهكار بود، حتی در منزل مسكونی بیاید به دادگاه دادخواست بدهد، دادگاه هم این را بررسی بكند و اینجا حكم فروش منزل بدهكار را بدهد، نصفش را بدهد به طلبكار و نصفش را دوباره برای شخصی كه بدهكار است یك منزل كوچك‌تر تهیه كند.
به نظرم می‌رسد كه این اصل، اصل درستی است و حتماً وجود آن لازم است و كمك می‌كند برای اینكه شخص طلبكار، حداقل از لحاظ عسرت بیشتر و مشكلات معیشتی مشكلات گذران زندگی، به هر حال یك كمكی به او بشود. تقاضای من این است كه همكاران محترم عنایت بفرمایند روی این موضوع كه به اصل عدالت هم نزدیك است،‌ به اصل منطق حقوق قضائی هم نزدیك است، روی این موضوع به نظر كمیسیون‌ كه پیشنهاد حذف دارد رأی ندهند و همان اصرار بر نظر اول كمیسیون‌ باشد كه بر اساس آن ان‌شاء‌الله نظر مساعد همكاران را داشته باشیم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی ممنون، آقای ندیمی موافق هستند، بفرمایید.
ابوذر ندیمی (لاهیجان و سیاهكل) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ما هم به سهم خودمان از ملت بزرگ و حماسی ایران اسلامی می‌خواهیم كه روز جمعه را از باب نگاه به دنیای مسلمانان و دنیای مظلومان همچنان قدر بدارند و در راهپیمایی‌ها همچنان حاضر باشند.
ببینید! قسمت دوم این متن كه مخالف محترم نخواندند، می‌گوید كه «چنانچه به تشخیص دادگاه، عسر و حرج طلبكار صرفاً با فروش منزل مسكونی محكوم‌علیه، قابل رفع باشد مهلتی كه از سه ماه كمتر نباشد برای جلب رضایت...» بعد هم پس از انقضای مهلت هم گفتند كه حكم به فروش منزل مسكونی با رعایت تشریفات صادر می‌شود و البته نحوه توزیع آن را هم گفته. بنابراین این‌طور نیست كه ما اگر این ماده را حفظ كنیم بتوانیم آن دسته طلبكارانی كه نیاز به نوعی عاطفت و مرحمت دارند آنها را برخوردار كنیم، چون قسمت دوم مجدداً تأكید می‌كند كه نه، اگر این اتفاق نیفتاد اتفاق دوم پس از سه ماه، اگر نتوانست جلب رضایت بكند باید برود بفروشد و البته اگر در سه ماه باشد طبیعتاً از جهت قاعده نهی معامله با مضطرین هم محل بحث می‌شود و آن بنده‌های خدا هم دچار این می‌شوند كه باید توی سر مالشان بزنند.
اینجا با توجه به تذكری هم كه پیشتر در رابطه با تبصره (۱) ماده (۲۶) داده شده، آنجا آورده‌اند كه چنانچه منزل مسكونی محكوم‌علیه، بیش از نیاز و شأن عرفی او در حالت اعسارش باشد و مال دیگری از وی در دسترس نباشد و مشارالیه حاضر به فروش منزل مسكونی خودش نباشد، به این تقاضا با رعایت تشریفات، عمل می‌كنند بنابراین جمع بین این دو تا كه آن اتفاقاً مقدم هم هست می‌تواند این نتیجه را به ما بدهد كه، یك حرفی را مخالف محترم می‌زند از باب اینكه ما مردمی را كه در فشار هستند و واقعاً توانایی ندارند و به دلیلی از دلایل قدرت پرداخت بدهی خودشان را ندارند، بتوانیم یك فرصتی برایشان ایجاد كنیم،‌ این فرصت در جای دیگر مطرح شده، یعنی در جای دیگر گفتند كه آقا!‌ اگر فقط یكجا داشت،‌ آن یكجا هم بیش از شأن و موقعیت فرد باشد، تصمیم بر اساس ذیل آن تبصره ماده (۲۶) گرفته شود.
آنچه كه ما می‌خواهیم عرض كنیم این است، به هر صورت كشور، معاملاتش، اقتصادش، روابط اقتصادی و اجتماعی‌اش به قوانینی بسته است كه آن دسته از قوانین یك‌سویه عمل نكند، ما همیشه طرف معسر را بگیریم این نگرانی ایجاد می‌شود كه كسانی اساساً ناخواسته به نوعی كلاهبرداری گرفتار شوند، ناخواسته رفتارهایی داشته باشندكه انضباط و امنیت اقتصادی جامعه را دچار مشكل كنند، اینكه ما باید برای آن دسته از فاقدین مسكن یا آن دسته از ورشكستگان یا آن دسته از معسرین چه تعریف دیگری داشته باشیم، آن بحث حكومت است، اشخاص وقتی با هم معامله می‌كنند، معنی‌اش این است كه طرفی كه طرف دوم معامله است باید بنا را بر این بگذارد كه واقعاً همان‌طور كه در بانك وثیقه می‌گذارد كه بانك‌ها هم البته می‌دانید كه نصف نصف می‌گیرند، یعنی اگر صد تومان می‌خواهند بگیرند، این را می‌برند روی (۲۰۰) تومان، بلكه (۲۵۰) تومان كه هرگز ضرر نمی‌كنند و معلوم هم نیست كه با این وثائق می‌خواهند چكار كنند یا منتهی به شركت ‌داریی‌شان می‌شود، ما می‌گوییم كه آقا! شما طرف اول را هم در نظر بگیرید كه حالا پولش را داده به این و الان برنمی‌گرداند، تو الان نداری این بحث بعدی تو است،‌ آنی كه از من گرفتی یا آنی كه با من قرار گذاشتی یا آنی كه باید به من برگشت بدهی، این را چطوری باید عمل كنیم؟ حفظ حریم عقود، روابط طرفینی، این كمك به جامعه می‌كند كه مردم اعتماد بیشتری به هم بكنند، اگر این نوع قوانین را بیاوریم، اساساً نوعی اختلال در معاملات ایجاد می‌شود،‌ برای اینكه مردم می‌گویند كه اگر ما دادیم و تو نتوانستی كه برگردانی، دادگاه به نفع تو حكم می‌كند. من فكر می‌كنم این حذف از این جهت ضرورت دارد كه معاملات را ترویج می‌كند و به تعبیر دیگر ركود را حل می‌كند، بنابراین سعی كنیم كه طوری شود كه هر دو ‌طرف اعتماد داشته باشند نه یك‌ طرف.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكر.
نایب‌رئیس ـ دولت نظری دارند؟
عبدالعلی میركوهی (معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
در این ماده، ‌همان‌طوری كه ملاحظه می‌فرمایید در واقع عسر و حرج طلبكار، این‌طوری پیش‌بینی شده كه قاعده مستثنیات دین را منتفی بكند، این چیزی كه الان در اختیار محكوم‌علیه می‌ماند آن مستثنیات است، یعنی در یك حدی با آن اوضاع و احوال محكوم‌علیه در حالت عسر و حرج و در یك حد رفع نیازش در اختیارش می‌ماند، بیشتر از آن را همان‌طور كه توضیح فرمودند در مواد دیگر پیش‌بینی شده كه چه كار شود، این در یك حدی است كه در حد نیاز است و مستثنیات دین هم یك قاعده شرعی است و در حقوق ما از شرع متخذ شده، به هر حال شورای نگهبان نظرش بر این است كه عسر و حرج طلبكار نمی‌تواند این قاعده شرعی را منتفی بكند، اگر ما بخواهیم به این شكل عمل شود یعنی منتفی شدن قاعده مستثنیات و با این مخالفت كرده و الا كمیسیون‌ و دولت هم با این مضمون و با این متن موافق بوده ولی واقعاً خلاف قاعده مستثنیات می‌شود و خلاف شرع،‌ به نظر من راه دیگری جز حذف نیست.
نایب‌رئیس ـ متشكریم، كمیسیون‌ توضیحی ندارند؟
دبیر (فرهنگی) ـ طبیعتاً موافق گزارش است.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر، كمیسیون‌ توضیح خاصی ندارند.
دبیر (فرهنگی) ـ حذف ماده (۲۸) كه مورد ایراد شورای نگهبان بوده مطرح است.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۲۷ نفر، همكاران اعلام رأی بفرمایند، پیشنهاد حذف مطرح است، كمیسیون‌ برای رفع ایراد شورای محترم نگهبان پیشنهاد حذف داشته، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب شد.
دبیر (فرهنگی) ـ مورد بعد در ماده (۲۹) است، اگر مخالفی نیست برای رأی‌گیری قرائت كنیم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف آقای ندیمی هستند.
دبیر (فرهنگی) ـ صحبت نمی‌كنند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ اگر آقای ندیمی صحبت نمی‌كنند مخالف دیگری نداریم.
نایب‌رئیس ـ آقای مفتح مخالف صحبت می‌كنند، بفرمایید.
محمدمهدی مفتح (تویسركان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای ابوترابی، عنایت بفرمایید! من اخطار قانون اساسی دارم، در اصل (۷۲) بیان می‌شود كه مجلس شورای اسلامی قوانینی را كه وضع می‌كند باید با احكام اسلام و قانون اساسی مغایرت نداشته باشد و مرجع تشخیص هم شورای محترم نگهبان است همان‌طور كه در اصل (۹۶) آمده كه شورای محترم نگهبان باید مصوبات مجلس را بررسی كند و اگر با شرع یا قانون اساسی مغایرت داشت، ‌اعلام كند، حالا عرض من این است، در آیین‌نامه هم داریم كه باید مستدلاً بیان شود، در این ماده (۲۹) اگر نظر شورای محترم نگهبان را عنایت بفرمایید، در بند (۱۶) گفته شده كه «در ماده (۲۹) چون بعضی از مواردی كه در این مواد آمده نسبت به اشخاص حقوقی، به نحوی كه برای اشخاص حقیقی قابل اعمال است، نمی‌شود اعمال نمود، این ماده به شكل صحیح تدوین گردد والا اشكال دارد»، یعنی نه مغایرتش را با قانون اساسی بیان فرموده‌اند و نه مغایرتش با شرع در اینجا بیان شده، اگر مجلس قانونی وضع بكند كه در زمان اجرا نتواند به خوبی اجرا شود، خوب برای اصلاحش مسیر دارد، یك اصلاحیه می‌آید، مگر ما الان تمام مواد قانونی كه داریم قابل اصلاح است؟ قابل اعمال است؟ خوب می‌رویم اصلاح می‌كنیم، اینجا اشكال شرعی یا قانون اساسی گرفته نشده، به طور مثال ما گفته‌ایم اگر یك فردی اتفاقی افتاد به زندان برود، حالا شخص حقوقی كه زندان نمی‌تواند برود، اگر ما قانون بنویسیم كه زندان‌ شخص حقوقی به طور مثال زندان‌رفتن مدیرعامل آن شخص حقوقی است، قابل اعمال است.
بنابراین می‌توانیم اشكالاتی را كه اینجا بیان شده است كه بعضاً هم ممكن است درست باشد، یعنی ما مجازات‌هایی برای اشخاص حقیقی پیش‌بینی كرده‌ایم، تسری‌اش به اشخاص حقوقی ممكن است با اشكالاتی مواجه شود، این اشكال شرعی یا قانون اساسی ندارد، ‌این خلأ قانونی است، باید مسیر خودش را طی بكند و بیاید. تصور من این است كه با توجه به اینكه مجلس مصوبات قبلی را رأی داده و اینجا هم اشكال شرعی یا قانون اساسی گرفته نشده، ما به عنوان رفع ایراد شورای نگهبان نمی‌توانیم وارد این فضا شویم، بله، به عنوان یك اصلاحیه می‌توانیم وارد شویم، اصلاح بكنیم، بگوییم كه «زندانی‌شدن شخص حقوقی یعنی چه؟» اما اینكه بیاییم اینجا و مصوبه مجلس را با اینكه نه اشكال شرعی است و نه اشكال قانون اساسی است، بلكه در اجرا فرموده‌اند كه ممكن است اشكال شود، من گفتم نظر حضرت‌عالی را جلب بكنم، اگر تصور می‌فرمایید كه با این مسأله قابل اعمال است بحث شود، اگر نه از دستور خارج شود، هرطور كه حضرت‌عالی صلاح بدانید.
نایب‌رئیس ـ خواهش می‌كنم، عرض كنم كه كلی فرمایشتان فرمایش دقیقی است، منتها شورای محترم نگهبان بالاخره نوشته‌اند «و الا اشكال دارد»، به نظر می‌رسد همین‌طور كه شما فرمودید شاید این اشكال ناظر به اشكال مغایرت با شرع یا قانون اساسی نباشد، اما واقعاً نمی‌دانیم در آن گفت‌وگو چه اظهار داشته‌اند، احتمال دارد كه در مذاكرات‌شان به نحوی باشد كه به تفسیری كه شورای محترم نگهبان از قانون اساسی دارد بازگردد و بر اساس آن تفسیر این اشكال را وارد داشته‌اند، متشكرم بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ متن را برای رأی‌گیری قرائت می‌كنم.
ماده (۲۹) به شرح ذیل اصلاح می‌شود:
ماده (۲۹) ـ احكام مندرج در این قانون جز احكام راجع‌ به حبس محكوم‌علیه، اعسار و مستثنیات دین حسب مورد در مواردی كه محكوم‌علیه شخص حقوقی باشد نیز مجری است.
ضمناً‌ ماده (۲۵) را كه در جلسه قبل حذف كردیم از صدر ماده «۲۵» حذف می‌شود و می‌شود «تا (۲۴)» مثلاً.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۲۱ نفر، اصلاح ماده (۲۹) را به رأی گذاشته‌ایم، همكاران محترم اعلام رأی بفرمایند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب شد.
دبیر (فرهنگی) ـ اگر در ماده (۳۲) مخالفی نیست، كمیسیون‌ گفته كه ابقاء قانون حمایت خانواده حذف شود، اگر مخالفی نیست قرائت كنم.
از انتهای ماده (۳۲) عبارت «و ماده (۲۲) قانون حمایت خانواده مصوب ۱/۱۲/۱۳۹۱ به قوت خود باقی است» حذف شد.
در آن گزارش قبلی ماده (۲۹) كلاً صدرش را در اصلاحیه حذف كرده، لذا لازم به تصریح مواد نیست.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۲۲ نفر، اصلاح در ماده (۳۲) را به رأی گذاشته‌ایم، همكاران محترم اعلام رأی بفرمایند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب شد.
از همكاری همكاران محترم برای رفع ایرادات شورای محترم نگهبان در مورد لایحه نحوه اجرای محكومیت‌های مالی متشكریم.
۵ ـ تصویب طرح الحاق یك بند به ماده (۲) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال (ثبت ۴۳۲)
نایب‌رئیس ـ آقای فرهنگی دستور بعد را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ دستور بعد، گزارش كمیسیون‌ اجتماعی در مورد طرح یك‌فوریتی الحاق یك بند به ماده (۲) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال است، سخنگوی محترم كمیسیون‌ تشریف بیاورند، قبلاً این از صحن با رأی نمایندگان ارجاع شده بود برای تجدیدنظر به كمیسیون‌ اجتماعی كه ظاهراً در كمیسیون‌ تغییری هم نداده‌اند.
 ایرج عبدی (سخنگوی كمیسیون‌ اجتماعی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام خدمت همكاران گرامی و آرزوی قبولی روزه‌داری‌های شما عزیزان و همه مسلمانان جهان بخصوص هموطنان عزیزمان در ایران اسلامی.
گزارشی كه از كمیسیون‌ اجتماعی به محضر شما بزرگواران ارائه خواهم كرد...
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای دكتر عبدی! یك لحظه من مخالفان را بخوانم كه آماده شوند، سه نفر مخالف و سه نفر موافق كه دوستان آمادگی داشته باشند، آقای رئیس! عذرخواهی می‌كنم.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ برای گزارش كمیسیون‌ اجتماعی در مورد طرح یك‌فوریتی الحاق یك بند به ماده (۲) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال،‌ دوستانی كه ثبت‌نام كرده بودند سه نفر موافقان به ترتیب عبارتند از آقایان: سیدهادی حسینی، نادر قاضی‌پور و دكتر علیرضا سلیمی، همچنین سه نفر مخالف كه ثبت‌نام كرده و از طریق قرعه انتخاب شده‌اند عبارتند از آقایان: سیدسعید حیدری‌طیب، جعفرزاده‌ایمن‌آبادی و دكتر حیدرپورشهرضائی هستند كه خواستم در جریان باشند و آماده برای صحبت. سخنگوی محترم آقای دكتر عبدی بفرمایید.
عبدی ـ عزیزان مستحضر هستید كه كمیته امداد حضرت امام در رویكرد جدیدی كه به بحث افراد تحت پوشش و یا افراد نیازمند دارد، رویكرد توانمندسازی را در دستور كار خودش قرار داده كه رویكرد بسیار پسندیده و كارآمدی است، مستحضر هستید كه نگاه كمیته امداد از نگاه حمایتی به سمت نگاه توانمندسازی باعث شده كه خیلی از خانواده‌های تحت پوشش كمیته امداد از تحت پوشش خارج بشوند و خودشان بتوانند زندگی‌شان را اداره كنند.
یكی از موفق‌ترین كارهایی كه كمیته امداد در آن ورود پیدا كرده، بحث ایجاد اشتغال در گروه‌های تحت پوشش كمیته امداد است و اخیراً حتی با تصویب شما عزیزان در روستاها و شهرهای زیر (۲۰) هزار نفر جمعیت است. از این باب كه همه شما عزیزان مستحضرید كه كمیته امداد در ایجاد اشتغال اعم از آموزش، ایجاد اشتغال و نگهداری اشتغال، نقش بسیار بسزا و تعیین‌كننده‌ای را در ایجاد اشتغال در جامعه تحت پوشش داشته است. از طرفی مستحضرید كه جامعه‌ هدف كمیته امداد از جوامعی است كه نیاز دارد كه با یك نگاه و توجه خاص به ایجاد اشتغال در این جامعه پرداخته شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد كه كمیته امداد در این قسمت در سال‌های گذشته عملكرد موفقی داشته و این عملكرد سال به سال هم افزایش پیدا كرده است.
بنابراین تعدادی از نمایندگان محترم مجلس، در طرحی كه یك‌فوریت آن به تصویب شما عزیزان رسیده است، اعلام داشته‌اند كه سرپرست محترم كمیته امداد به شورای عالی اشتغال اضافه شود و سرپرست محترم كمیته امداد بتواند با حضور در این شورا به كارآمدی بیشتر این شورا كمك كند؛ از این جهت كه این تجربه موفق در جامعه هدف كمیته امداد علاوه بر ایجاد اشتغال نیاز به توانمندسازی هم دارند به شورای سیاستگذاری اشتغال منتقل بشود كه این شورا بتواند با تجربه‌ای كه در اجرا از طرف كمیته امداد دارد به شورا منتقل می‌شود، با كارآمدی بیشتر و با نگاه بازتری به بحث سیاستگذاری در حوزه اشتغال بپردازد.
این طرح به تصویب اعضای كمیسیون رسید، كمیسیون عیناً طرح را تصویب كرد و به محضر شما عزیزان و بزرگواران ارائه شد و با پیشنهادی كه تعدادی از نمایندگان برای این منظور داشتند كه بهزیستی و دیگر نهادها هم به این شورا اضافه شوند به كمیسیون ارجاع شد، در كمیسیون بحث و تبادل نظر شد، بهزیستی از این باب كه وزیر رفاه عضو شورا است و دبیر شوراست و در شورا حضور دارد و بقیه نهادها هم معمولاً دستگاه‌های متناظرشان در شورا حضور دارند، اینها را كمیسیون تصویب نكرد و با همان مصوبه قبلی خودش مطالب را به محضر شما بزرگواران ارائه داد. اكنون گزارش یك‌فوریتی را من مجدد خدمت شما عزیزان بزرگوار عرض می‌كنم:
گزارش كمیسیون اجتماعی به مجلس شورای اسلامی
طرح یك‌فوریتی الحاق یك بند به ماده (۲) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال به شماره چاپ (۹۳۶) كه در جلسه علنی مورخ ۲۱/۲/۱۳۹۳ مطرح و بنا به تصویب مجلس و در جلسه مذكور جهت اصلاح به كمیسیون اجتماعی اعاده گردیده بود، در جلسه روز سه‌شنبه مورخ ۳/۴/۱۳۹۳ كمیسیون مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مجدداً عیناً به تصویب رسید.
اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۶) قانون آیین‌نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد.
رئیس كمیسیون اجتماعی ـ عبدالرضا عزیزی
طرح الحاق یك بند به ماده (۲) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال:
ماده واحده ـ یك بند به شرح زیر به عنوان بند (۲۰) به ماده (۲) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال مصوب ۱/۶/۱۳۷۷ الحاق می‌گردد:
۲۰ ـ سرپرست كمیته امداد امام خمینی (ره).
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم.
عبدی ـ حاج‌آقا! ضمناً گزارش كمیسیون بهداشت و درمان و همچنین گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور نیز الحاق برگه‌ای است كه خدمت عزیزان ارائه شده است، خیلی متشكرم.
نایب‌رئیس ـ متشكر، آقای منادی بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ برادر عزیزم جناب آقای سیدسعید حیدری‌طیب مخالف اول هستند، بفرمایید.
سیدسعید حیدری‌طیب (كرمانشاه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ابتدا اقدامات ددمنشانه رژیم غاصب و صهیونیستی اسرائیل را علیه مردم مظلوم و محروم غزه و همچنین اقدامات ددمنشانه گروهك منفور و تكفیری داعش علیه هموطنان مسلمان و آشوری عراق را محكوم می‌كنم و از ملت شریف و محبوب كشورمان می‌خواهم با حضور خود در راهپیمایی روز قدس حمایت خود را از ملت مظلوم فلسطین اعلام كنند.
همكاران عزیز! در اینكه كمیته امداد یك نهاد حمایتی است و اقدامات بسیار شایسته و قابل توجهی چه از حیث معیشتی و چه از نظر فرهنگی، برای نیازمندان و محرومان، چه در داخل كشور و چه در خارج كشور دارد، بر كسی پوشیده نیست. كمیته امداد باید هم حمایت شود و معتقد هستم كه اقدامات كمیته امداد حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) بیشتر باید به سمت و سوی اشتغال‌زایی در جهت خودكفایی مددجویان باشد تا فقیرپروری. این هم نیازمند ملزوماتی است كه یكی از این ملزومات می‌تواند همین طرح پیشنهادی باشد.
اما ایراداتی كه بر این طرح و موضوع وارد است؛ یکی از این ایرادات از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و چند ایراد دیگر که شاید بتوان این ایرادات را منتفی کرد. اما ایرادات این است که شورای عالی اشتغال و اعضای آن اصولاً هیچ‌كدام مستقیماً در ایجاد شغل در جامعه وظیفه‌ای بر عهده ندارند و معمولاً تصمیمات آنها حاكمیتی است و زمینه‌ها و بسترهای ایجاد اشتغال را در جامعه فراهم می‌كنند؛ اما همانطوری كه همكاران محترم در دلایل توجیهی خود در همین طرح آورده‌اند، كمیته امداد حضرت امام را مستقیماً به عنوان ایجادكننده شغل اعلام داشته‌اند و این نشان می‌دهد كه بین كاركرد سرپرست كمیته امداد و سایر اعضای شورای عالی اشتغال سنخیتی وجود ندارد و این ممكن است موجب نارضایتی و عدم هماهنگی بین اعضای شورای عالی و سرپرست كمیته امداد شود.
موضوع بعد اینكه تصمیماتی در شورای عالی اشتغال اتخاذ می‌گردد، معمولاً مصوباتی است كه در حوزه امور اجرایی بوده است و تصمیم‌گیری در رابطه با آنها منحصراً در صلاحیت وزراء و رئیس محترم جمهور است. این شورا از نظر صلاحیت‌های مختلفی چون مشورت، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و وضع قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌های دولتی برخوردار است كه صلاحیت اخیر آنها همواره مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته است. دلیل ایراد شورای محترم نگهبان نیز همین اعضای غیر از وزیر و رئیس‌جمهور در این شورا و دخالت آنها در وضع مقررات و آیین‌نامه‌ها است.
اصولاً این خلاف اصل (۱۳۸) قانون اساسی است که بر اساس اصل (۱۳۸) قانون اساسی، تنها كمیسیون‌های متشكل از چند وزیر حق وضع مقررات دولتی را دارند. به همین دلیل علی‌الاصول افراد عضو، غیر از رئیس‌جمهور و وزراء باید فاقد رأی باشند. بنابراین در صورت اضافه شدن كمیته امداد به تركیب شورای عالی اشتغال باید عبارت «بدون حق رأی» به انتهای بند و پیشنهاد الحاق شود، این یک موضوع.
در صورتی كه این موضوع قید نشود، مشكل دیگری كه محتمل است و یقیناً به وجود خواهد آمد این است كه تعداد اعضای دارای حق رأی به عدد زوج تبدیل می‌شود و تصمیم‌گیری‌ها در شوراها با مشكل مواجه خواهد شد.
ایراد بعد این است كه با عضویت كمیته امداد در شورای عالی اشتغال، بحث شوراهای استانی نیز مطرح می‌گردد. لذا متناسب با اصلاح ماده (۲) قانون، ماده (۴) آن نیز باید اصلاح شود و مدیركل كمیته امداد هر استان نیز در كمیته هماهنگی اشتغال استان‌ها نیز عضویت پیدا كند. ایرادات به همین شكل بود كه اعلام كردم و پیشنهاد بنده این است كه این موضوع به كمیسیون برگردد و این موضوعات مرتفع شود و بعد از آن به صحن بیاید، تشکر می‌کنم.
نایب‌رئیس ـ متشكرم، موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ جناب آقای سیدهادی حسینی موافق اول هستند، بفرمایید.
سیدهادی حسینی (قائم‌شهر، سوادكوه و جویبار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن قبولی طاعات و عبادات همكاران و مردم خوب ایران، ضمن اعلام انزجار از آدم‌كشی و نسل‌كشی در غزه و عراق و اظهار همدردی با مردم مظلوم غزه و عراق و دعوت از ملت بزرگ ایران برای راهپیمایی در روز قدس.
به استحضار همكاران برسانم كه حضور كمیته امداد در این مجموعه سبب تقویت كمیته امداد خواهد شد. توجه داشته باشیم كه كمیته امداد آرزوی امام بود و برای رسیدگی به محرومان بود و از یادگارهای امام است. اشتغال در كمیته امداد سبب تقویت طبقه محروم جامعه خواهد شد. امداد در سال‌های اخیر كمترین كمك را از دولت گرفت و بیشترین اشتغال را ایجاد كرد و تقریباً هیچ معوقه‌ای هم نداشت. دوستان یادشان باشد كه ما در قالب‌های متعدد، در دولتهای متعدد دست افراد پول دادیم و سازمان‌های مختلف بردند و الان نتیجه‌اش نزدیک به (۱۵۰) هزار میلیارد معوقه است، ولی بروید بررسی كنید و ببینید كه كمیته امداد هیچ معوقه‌ای ندارد. آنهایی كه از كمیته امداد پول گرفته‌اند طبقات محروم جامعه بودند ولی سرمایه‌گذاری كردند و پولشان را برگرداندند. خوب، سرمایه‌گذاری در امداد هدفمند است و ایجاد اشتغال نیز در آنجا هدفمند است و هدفشان طبقه مستضعف جامعه است. یتیم و صغیر و گرفتار را تحت پوشش قرار می‌دهند و برایشان در اشتغال كار می‌كنند. نگاه اشتغال در كمیته امداد امام خمینی نگاه خوداتكایی و خودكفایی است و تقریباً (۶۳۳) هزار طرح در كشور اجرا كرده در شهرها، نقاط محروم شهری و روستایی.
عزیزان! پیشنهاد كمیسیون مغایرت با اصل (۱۳۸) و (۷۵) قانون اساسی را هم مرتفع كرده است. اگر ایراد هم باشد می‌تواند این حضور بدون حق رأی باشد و مشكل حضور را هم حل كند.
كمیته امداد نهاد عمومی غیردولتی است در مقابل بدنه‌ای كه شاكله اصلی‌اش شاكله دولتی است. در سال ۱۳۹۱ كمیته امداد به عنوان دستگاه اجرایی برتر در ایجاد بنگاه‌های زودبازده شناسایی شده است. كسی باورش نمی‌شود در همه دستگاه‌هایی كه در حوزه صنعت، كشاورزی و بخش‌های دیگر فعال بودند، كمیته امداد دستگاه برتر بشود. و شورای عالی اشتغال كشور به آن لوح تقدیر داده است. كمیته امداد در كاهش نرخ بیكاری، شكاف و فقر، افزایش تولید، درآمد ناخالص ملی، كاهش هزینه ناشی از ناهنجاری‌های اجتماعی مؤثر بوده است، چون عرض كردم كمیته امداد حركتش هدفمند است و جامعه هدفش جامعه مشخصی است، نفر به نفر سراغ افراد می‌رود و افراد را توانمند می‌كند كه خروج (۳۰۰) هزار خانواده گرفتار كه توانمند شدند و از تحت پوشش خارج شدند جزء اقداماتی است که كمیته امداد در این سه سال اخیر داشته است.
پیشنهاد من به دوستان این است كه به این طرح رأی بدهند و مطمئناً در این ایام ماه مبارك رمضان به عنوان باقیات صالحات برای ما می‌ماند که ان‌شاء‌الله حاصلش مزد ایام روزه‌داری در ایام ماه مبارك رمضان خواهد شد.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی متشكرم برادر عزیزم دكتر عوض حیدرپورشهرضائی مخالف بعدی هستند، بفرمایید.
عوض حیدرپورشهرضائی (شهرضا و دهاقان) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
از بابت مصائبی كه بر مردم غزه و ملت فلسطین می‌رود به خداوند بزرگ پناه می‌بریم و مراتب تسلیت خودمان را خدمت امام عصر (ارواحنا فداه) تقدیم می‌كنیم‌ و عرض می‌كنیم كه تاریخ و آینده نشان خواهد داد كه فلسطین آزاد می‌شود و حق به حق‌دار می‌رسد و آنچه نابودشدنی است، رژیم صهیونیستی جنایتكار است و ادای دین ما حضور فعال و مؤثر در راهپیمایی روز قدس است.
و اما معتقدیم كه كمیته امداد حضرت امام، یك نهاد حاكمیتی و ارائه‌كننده خدمات حمایتی، معیشتی و فرهنگی به نیازمندان و محرومان در داخل و خارج كشور است و اگر یادتان باشد در جلسه قبل كه آقای دكتر عبدی گزارش دادند، گزارش مبسوطی دادند و قرار شد كه ریاست سازمان بهزیستی هم به این مجموعه اضافه شود كه ایراد زوج شدن تعداد رأی‌دهنده را مرتفع كنند. به همین دلیل طرح به كمیسیون مجدداً برگشت كه كمیسیون ریاست سازمان بهزیستی را هم اضافه كنند و به گونه‌ای باشد كه زمانی كه می‌خواهند رأی‌گیری كنند، رأی به صورت فرد باشد که بتوانند كار را انجام دهند.
ایرادی هم كه الان هست،‌ علاوه بر اینكه بحث بهزیستی را مطرح نكردند و كمیسیون بحث بهزیستی را كه قرار بود بیاورد، حالا در مشروح مذاكرات دوره قبل هست، تعجب می‌كنم و انتظار داریم كه این كار انجام شود و اگر پیشنهادی هست، برای اضافه كردن ریاست محترم سازمان بهزیستی كه تقریباً همین وظایفی كه كمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه) دارند انجام می‌دهند، آنها هم دارند انجام می‌دهند، به مجموعه اضافه شود.
نكته دیگری هم كه می‌خواهم اشاره كنم،‌ بحثی است كه بر اساس اصل (۱۳۸) قانون اساسی است و احتمالاً شورای محترم نگهبان ایراد می‌گیرد. به دلیل اینكه بقیه اعضایی كه اینجا هستند،‌ وزراء و سازمانهایی هستند كه به عنوان دستگاههای اجرایی در بدنه دولت هستند و علی‌القاعده به خاطر اینكه كمیته امداد حضرت امام در بدنه اجرایی و جزء وزارتخانه‌ها نیست،‌ ممكن است برای رأی‌گیری‌ها با اشكالی روبرو شوند كه اینجا حتماً می‌بایستی تدبیر شود و چاره لازم از این بابت هم به عمل بیاید.
مطلب دیگری كه باید ما به قضیه اضافه بكنیم، بحث فعالیتهای استانی است كه باید مدیران كل در این فرآیند شركت داشته باشند، اسمی از آنها نیامده و علی‌القاعده لازم هست كه اضافه بر اینكه ما بحث ریاست كل كمیته امداد را در تهران و شورای عالی مطرح می‌كنیم، مدیران استانی حتماً در تركیب شورای عالی كار استانها بیایند و همینطور مدیركل سازمان بهزیستی در استانها هم به مجموعه اضافه شود.
نایب‌رئیس ـ متشکر، موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای نادر قاضی‌پور موافق بعدی هستند، بفرمایید.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن عرض سلام محضر نمایندگان عزیز و ملت شریف ایران اسلامی و درخواست از عموم ملت در راهپیمایی بزرگ روز قدس.
همكاران عزیز! تعداد شصت و خرده‌ای نفر از همكاران عزیز این طرح را نوشته‌اند، از جمله همكار بسیار عزیزمان برادر دو شهید، آقای ندیمی، طراح اصلی هم پیگیر این قضیه است. بحث اشتغال، موضوع همگانی است كه تمام نمایندگان در نطقهایشان به این امر مهم توجه دارند. كه تمام استانها و مناطق كشور درگیر امر اشتغال هستند.
از آنجا كه كارخانجات بزرگ در مناطق محروم و دورافتاده مرزی وجود ندارد و امكان احداث آن در همه شهرها وجود ندارد، پس اشتغالهای كوچك خانگی توسط كمیته امداد حضرت امام جایگزین آنها می‌شود؛ بنابراین اشتغال كوچك حمایت‌شده آن هم برای كسانی كه پیش از آنكه تحت پوشش آن كمیته قرار گیرند، قادر به انجام و تحقق آن نبودند. از طریق این كمیته امداد به بهترین و سامان‌یافته‌ترین شكل عملی گردیده است. اگر به سازمانها و نهادهای امدادی و عملكرد بسیار خوب آنها (همه سازمانها، بهزیستی را هم شامل می‌شود) در عرصه اشتغال نظر بكنیم، كمیته امداد در سطح اشتغال و پایداری مشاغل ایجادشده دقت، نظارت و از همه مهمتر حمایتهای متعدد به اشكال مختلف، وجه مهم خدمات این كمیته در اشتغال است كه آن را از بقیه نهادهای دست‌‌اندركار آن ممتاز می‌سازد. بنابراین اگر بخواهیم اعضای خالق و دارای تجربه ممتاز را به مجموعه شورای عالی اشتغال اضافه كنیم، كمیته امداد حضرت امام است كه شاگرد اول این میدان به حساب می‌آید؛ بنابراین می‌تواند به خلاقیت و توانایی‌های این شورا را اضافه كند.
انتخاب كمیته امداد یك هم‌افزایی بزرگ برای این شورا است. وقتی كه مدیر كل امداد در جلسه شورای اشتغال استانها حضور می‌یابد، می‌تواند از اهداف اشتغال افراد تحت پوشش خود در مقابل بانكها و مدیران كل ستادی و اجرایی استانها دفاع كند. همه‌ساله تعداد زیادی از افراد تحت پوشش كمیته امداد كه در امر اشتغال موفق شده‌اند،‌ از پوشش كمیته امداد خارج شده‌اند؛ مثال، در سال ۱۳۹۱ در استان آذربایجان غربی، (۱۰) هزار نفر كه در امر اشتغال خانگی و كوچك موفق شده بودند، از پوشش كمیته امداد خارج شده‌اند. در حال حاضر، فرش دستباف كه در اكثر روستاهای كشور تحت نظارت كمیته امداد بكارگیری می‌شود و موفق هستند، نمونه بارزی از این هستند.
همكاران عزیز! به این رأی بدهید تا كمیته امداد در كمیته عالی اشتغال استانها حضور فعال داشته باشد تا بتواند از افراد تحت پوشش خود دفاع كند. همكاران عزیز! كمیته امداد یك كار بسیار خوبی انجام داده است، این امر اشتغال است، كه افرادی كه دارای حیثیت هستند، آبرو هستند، نمی‌خواهند در روز روشن بروند كمیته امداد روزی بگیرند، تحت پوشش قرار بگیرند، در امر اشتغال، تمام آبروی آنها خریداری شده است.
آقای ابوترابی عزیز، رئیس محترم جلسه! كمیته امداد یك بازوی اجرایی اشتغال كشور است كه همه‌ساله تعداد زیادی از زنان و مردانی كه قادر نیستند در شهرها حضور پیدا كنند یا خشكسالی‌ها باعث شده كه اشتغال كشاورزی و دامی آنها تعطیل بشود، با دادن امكانات اولیه مثل فرش دستباف یا نقاشی، كارهای ریزه‌كاری، اشتغال ایجاد كرده، آبروی این خانواده‌ها را خریده است. من از همكاران عزیز می‌خواهم به این رأی بالا بدهند تا برادران عزیز و همكاران ما در كمیته امداد،‌ این سنت الهی را كه انجام می‌دهند با دلگرمی بیشتری انجام بدهند و در مقابل این بانكها به كارخانجاتی كه وامهای كلانی می‌دهند، برگشت نداده‌اند دفاع كنند. آقای ابوترابی! كارخانجات (۹۰) درصد وامها را برگشت نداده‌اند، ولی كل برنگشتن وامهای كمیته امداد، جمعاً (۳) درصد نیست. (۳) درصد پول اعتباراتی كه برای اشتغال گرفته‌اند برنگشته، آن هم مربوط به مناطقی است كه وام دامداری یا وام كشاورزی گرفته‌اند و خشكسالی یا سیل یا تگرگ یا سرمازدگی باعث شده نتوانند سال اول پول را برگشت دهند.
اگر ما می‌خواهیم تمام مردم ایران كار كنند، همه كه كارخانه ندارند، در تمام مناطق كارخانه‌های فولاد مباركه اصفهان، ذوب آهن اصفهان، المهدی بندرعباس یا پتروشیمی‌ها یا پالایشگاهها وجود ندارد كه جوانان آنجا بروند اشتغال پیدا كنند. در نتیجه اشتغال خانگی هم آبرو دارد، هم حیثیت دارد، هم عدم تردد به شهرهای بزرگ دارد و جلوی مهاجرت را می‌گیرد. آقای ابوترابی! جهت جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ‌ به كمیته امداد ما باید پاداش می‌دادیم، پول هنگفت باید بدهیم تا به این اشتغال مردم كمك كند. الان هم حاج‌آقا! شما به نمایشگاههای كمیته امداد نگاه كنید، خوداشتغالی‌ها،‌ بهترین نمایشگاهها را دارد، باور كردنی نیست كه این كارها دست‌ساز این افراد باشد، دست‌ساز هستند. صنایع دستی اینها، به بهترین وجه به صادرات می‌رود. فقط از این فرشی كه كمیته امداد مدیریت می‌كند، چقدر پول به كشور وارد می‌شود؟ آقای فرهنگی! حضرت‌عالی كه پیگیر مسائل فرشهای دستباف هستید، چند درصد این فرشهای دستباف توسط این كمیته امدادها مدیریت و ساماندهی می‌شود كه موفق هستند؟
همكاران عزیز! به این رأی بدهید تا مدیران كل در كمیته عالی اشتغال حضور داشته باشند، در حق و حقوق اعضای كمیته امداد و غیر كمیته امداد كه با وام اشتغال كمیته امداد كار می‌كنند و ارز می‌آورند موفق باشیم. به عشق امام حسین، یا حسین!
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی ممنون،‌ آقای مهرداد لاهوتی مخالف سوم هستند كه چون آقای ‌ایمن‌آبادی نیامده‌اند و آقای دوات‌گری هم ذخیره بودند و تشریف نیاوردند، جای ایشان صحبت می‌كنند.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
مهرداد بائوج‌لاهوتی (لنگرود) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
همكاران محترم، ملت بزرگ ایران! روز قدس ابتكار امام برای احیای عظمت مسلمانان بود و دو پیام بزرگ دارد: یك، مردم فلسطین با مشاهده صحنه‌های حضور مردم و انتشار اخبار آن در راه مبارزه مظلومانه خود احساس تنهایی نمی‌كنند. پیام دیگرش، حاكمان غاصب با خیال آسوده به جنایت خویش نمی‌توانند ادامه بدهند. ان‌شاءلله ملت بزرگ ایران با حضور حماسی خود، برگ زرین دیگری را در تاریخ این انقلاب، همچنان برگهای زرین دیگر ثبت خواهند کرد.
دوستان محترم ببینید! زحمات کمیته امداد حضرت امام را واقعاً کسی نمی‌تواند نادیده بگیرد، واقعاً زحمات آنها ستودنی است. همه ما هم در مجلس شورای اسلامی تا الان هر جا نام کمیته امداد امام آمد، همه ما در هر جایی که امکان داشت، کمک کردیم و باید هم کمک کنیم و به عنوان یک تکلیفی که در هر صورت این کمیته یادگار امام است و به نحو احسن در کشور در زمینه‌های مختلف، در زمینه فقرزدایی دارد تلاش می‌کند و بحث اشتغال را هم که دوستان اشاره‌ای داشتند واقعاً در خور تحسین است.
اما این چیزی که امروز می‌خواهیم تصمیم بگیریم، واقعاً ما تغییری را در ماده (۱) قانون تشکیل شورای اشتغال (مصوب ۱/۶/۱۳۷۷) می‌خواهیم ایجاد کنیم. خواهش من از دوستان این است که واقعاً مطالعه کنیم و بررسی کنیم؛ شما به ترکیب همین ماده (۱) نگاه کنید، ببخشید در ماده (۲) این قانون؛ دوستان ببینید! (۱۹) نفر عضو دارد. از این (۱۹) نفر عضو فقط اعضایی که دارای حق رأی هستند، وزراء هستند. یعنی غیر از وزراء هیچ کسی در این شورای عالی اشتغال حق رأی ندارد، حتی ریاست سازمان برنامه و بودجه و معاونت راهبردی ریاست جمهور هم که در این جلسه شرکت می‌کند، بدون حق رأی است. شما ببینید، رئیس کل بانک مرکزی بدون حق رأی شرکت می‌کند، مشاور رئیس‌جمهور در امور زنان بدون حق رأی شرکت می‌کند و دیگر اعضا.
آقای حیدرپور، استاد بنده اشاره خوبی داشتند. قطعاً براساس اصل (۳۸) این مورد ایراد شورای نگهبان واقع می‌شود، خوب چرا ما باید تصمیمی بگیریم که الان می‌دانیم این تصمیم مورد ایراد واقع می‌شود؟ بنابراین کمیته امداد حضرت امام می‌تواند در استانها شرکت کنند، الان هم محدودیتی نیست، بنا به ضرورت هم از کمیته امداد امام در شورای عالی اشتغال کشور می‌توانند دعوت کنند. در شورای عالی اشتغال استانها، بنا به ضرورت از کمیته امداد امام می‌توانند دعوت کنند، اصلاً هیچ محدودیتی برای این قضیه وجود ندارد. اما شما ببینید! فقط اعضای ثابت شورای عالی اشتغال در کشور وزراء هستند. به این عنایت بنده دقت کنید! فقط وزراء هستند. اگر ترکیب دیگری در این اعضا در ماده (۲) وجود دارد، بدون حق رأی هستند، حالا ما مثلاً کمیته امداد امام را هم می‌خواهیم با حق رأی عضو کنیم. به نظر من واقعاً این مغایرت دارد و حتماً مورد ایراد شورای محترم نگهبان است و اجازه بدهید که بنا به ضرورتی که وجود دارد، متناسب با نیاز خود کمیته امداد،‌ متناسب با درخواست خود کمیته امداد، متناسب با مباحث و موضوعاتی که مربوط به کمیته امداد است، از کمیته امداد حضرت امام در شورای عالی اشتغال کشور و شورای اشتغال استانها دعوت به عمل بیاید و آنها بتوانند از حقوق خودشان دفاع کنند، متشکرم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی متشکر هستم. آقای دکتر علیرضا سلیمی آخرین موافق موضوع ما هستند.
علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
در آغاز بنده هم به نوبه خودم از عموم ملت قهرمان و شجاع ایران و همچنین عموم مسلمانان دعوت می‌کنم تا ان‌شاءالله در راهپیمایی روز جمعه، روز قدس یک حضور متفاوتی را ان‌شاءالله داشته باشند و اثبات کنند که تنها مسیر حل قضیه فلسطین مقاومت است نه مذاکره پشت درب‌های بسته.
اما در مورد موضوع؛ دوستان ببینید! کمیته امداد یک نهادی است که خدمات حمایتی و معیشتی نسبت به افراد تحت پوشش و نیازمندان را ارائه می‌دهد. این مجموعه بابرکت در راستای توانمندسازی و اشتغال اقدامات بسیار بسیار معنادار و اقدامات واقعاً قابل دفاعی را انجام داده است.
دوستان اشاره کردند که اگر کمیته امداد در شورای اشتغال بخواهد شرکت کند و به عنوان یک عضو در آنجا حضور داشته باشد، مثلاً چون سمت اجرایی دارد و حق رأی ندارد، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. همین جا من یک ایراد نقضی به این مسأله دارم و آن ایراد نقضی این است که نهادهای دیگری هم هستند که دقیقاً شبیه کمیته امداد هستند ولی در این شورا اشتغال دارند.
نکته دومی که عرض می‌کنم این است که تصمیمات این شورا لازم‌الاجراست. در حوزه امور اجرایی در بحث اشتغال، بالاخره همه ما می‌دانیم که کمیته امداد صاحب تجربیات بسیار و فراوانی است. چرا ما از تجربیات این مجموعه بابرکت استفاده نکنیم؟ در بحث مشورت، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، حل اختلاف و سایر مواردی که در حوزه مرتبط با اشتغال است، قطعاً کمیته امداد نیز می‌تواند نقش‌آفرینی کند.
نکته سوم این است که کمیته امداد از سال ۶۴ تا امروز (۱) میلیون و (۳۵۰) هزار شغل ایجاد کرده است. دوستان! این آمار، آمار واقعاً قابل دقتی است. ما می‌دانیم که توانمندسازی یکی از مهمترین راهها برای مبارزه با فقر است. چرا ما کمیته‌ امدادی را که تا این اندازه کارنامه درخشانی در این امر داشته است، (۱) میلیون و (۳۵۰) هزار، از حضور در این مجموعه محروم کنیم؟
علاوه بر آن، همین افرادی که تحت پوشش هستند، فرزندان آنها، باز باید کسی بر سر آنها دست حمایتی بگیرد و آنها را به سمت اشتغال هدایت کند. خود افراد تحت پوشش گاهی از اوقات ممکن است که در برهه‌ای از زمان توانمند شوند، اما به دلایل متعدد ممکن است در معرض سقوط مجدد به چرخه فقر هستند. باید کسی باشد تا اینها را هدایت کند و به صورت هدفمند از آنها پشتیبانی کند که خدای‌ناکرده اینها دوباره به چرخه فقر سقوط نکنند.
افزایش بهره‌وری در همین خانواده‌های تحت پوشش و همین‌هایی که شغل و مالی به دست آورده‌اند، باز می‌تواند یکی از اهدافی باشد که باید اینجا به آن توجه شود.
در سال ۹۲ یعنی سال گذشته این کمیته امداد بوده که (۳۸) هزار طرح کاریابی در کشور اجرا کرده است. دوستان! وقتی یک مجموعه‌ای تا این اندازه مؤثر بوده است، ما نمی‌توانیم نسبت به اینها بی‌تفاوت باشیم.
نکته بعدی که اشاره می‌کنم این است که ببینید! در کشور ما (۸۴) درصد بنگاههای کوچک و متوسط در پنج سال اول در روند فعالیت خودشان محکوم به شکست هستند یعنی با شکست مواجه می‌شوند. علت آن هم روشن است، اینها یا با بازار آشنا نیستند، یا سرمایه کافی ندارند، یا به دلیل اینکه نمی‌توانند با مجموعه‌های مشابه رقابت کنند یا اموری از این قبیل، به نظر می‌رسد اگر یک نهادی ناظر بر فعالیت این بنگاهها باشد، اینها از افتادن در ورطه ورشکستگی نجات پیدا می‌کنند.
در سال ۸۷ شاخص کارآفرینی تثبیت‌شده یعنی کارآفرینی که حداقل (۴۲) ماه دوام داشته باشد، در کشور ما (۷۷/۶) درصد بوده است؛ یعنی متأسفانه رتبه ما در بین (۴۱) کشور مورد مطالعه (۲۵) بوده است. عزیزان من! وقتی رتبه ما تا این اندازه پایین است و کارآفرینی تثبیت‌شده نداریم؛ علت آن هم روشن است، بخاطر اینکه من عرض کردم نهادی که بتواند به صورت مستمر نظارت کند، وجود ندارد. خود ما در بند «د» تبصره (۱۷) قانون امسال (۲۰۰۰) میلیارد تومان، (۲۰) هزار میلیارد ریال به کمیته امداد برای کارآفرینی اختصاص دادیم. مجموعه‌ای که از نظر توان و تجربیات، تجربیات بی‌نظیری دارد،‌ ان‌شاءالله بتواند در این مسیر هم قرار بگیرد و در این شورا هم حضور پیدا کند تا بتواند برنامه‌های خودش را با سرعت بیشتری پیگیری کند. (سبحانی‌نیا ـ متشکریم).
آقای سبحانی‌نیا! آخرین جمله‌ای که عرض می‌کنم این است که در سال ۹۳ یکسری برنامه‌ها در کمیته امداد است: برنامه‌ ایجاد فرصتهای شغلی برای (۱۶۰) هزار نفر، طرح کارانگیزی برای (۲۵) هزار نفر،‌ طرح توان‌افزایی برای (۳۵) هزار نفر، طرح خودکفایی برای (۱۰۰) هزار نفر، برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای برای (۳۶۵) هزار نفر و مسائل دیگر. اگر ما کمک کنیم، این طرح ان‌شاءالله رأی بیاورد و این گزارشی که کمیسیون محترم اجتماعی به مجلس داده‌اند، رأی بیاورد، به نظر می‌رسد که این مجموعه با گام‌های بلندتری می‌تواند در مسیر اشتغال‌زایی اقدامات خود را پیگیری کند، متشکرم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکرم، ظاهراً کمیسیون بهداشت، کمیسیون فرعی هم توضیحی داشتند.
دبیر (فرهنگی) ـ البته آقای رئیس! چون آنها با کلیات موافقند، در این مرحله کلیات را رأی‌گیری بفرمایید، در جزئیات پیشنهاد دارند که مطرح می‌کنند. اگر در کلیات رد می‌کردند، می‌توانستند اظهارنظر کنند.
نایب‌رئیس ـ نه منظور این است که در کلیات نظر مثبتشان را... خیلی خوب، دولت نظری دارند، بفرمایند.
محمدرضا خباز (معاون تقنینی معاون امور مجلس رئیس‌جمهور) ـ
سلام علیکم
با محکوم کردن حرکت ددمنشانه صهیونیست‌ها نسبت به مردم مظلوم و بی‌دفاع غزه و عرض تسلیت به مناسبت این فاجعه دردآور، به استحضار دوستان عزیز می‌رسانم که اساس این طرح این است که یک نفر به شورای عالی اشتغال اضافه شود. بنابراین دولت با این موافق است که یک نفر به تعداد اعضای شورای اشتغال کشور اضافه شود و آن هم سرپرست کمیته امداد امام (قدس‌الله نفسه الزکیه).
شما دوستان عزیز عموماً با کمیته امداد و فعالیت‌های کمیته امداد آشنایی دارید و می‌دانید که کمیته امداد در این قسمت هم موفقیت‌های ارزشمندی داشته و هم تجربیات بسیار خوبی دارد که عضویت سرپرست کمیته امداد در شورای عالی اشتغال این تجربیات را به آنجا منتقل می‌کند و نفعش برای همه کشور خواهد بود.
یکی از کارهای بسیار خوبی که کمیته امداد حضرت امام انجام دادند این است که در مرحله اول مددجویان خودشان را شناسایی کردند و به آنهایی که توانایی خودکفایی داشتند، آموزش دادند، پس در مرحله اول شناسایی و در مرحله دوم آموزش و در مرحله سوم حمایت کردند، زیر بالش را گرفتند، رهایش نکردند و در مرحله بعد که به تولید رسید، برایش بازاریابی کردند و این نمایشگاههایی که شما مشاهده می‌کنید، دلیل بر آن بازاریابی‌هاست.
بنابراین کمیته امداد امام خمینی (قدس‌الله نفسه الزکیه) با حداقل مبلغ که کمتر از (۲۰) میلیون تومان است، یک شغل شریف به وجود می‌آورد و یک شخصی که مورد حمایت بوده، روی پای خود نگاه می‌دارد و آن را به یک شخص مولد تبدیل می‌کند.
با این تجربه گرانسنگ و ارزشمند، دولت استقبال می‌کند که با رأی شما دوستان عزیز، سرپرست کمیته امداد امام هم عضو شورای عالی اشتغال شود. این اصل مسأله و صورت مسأله.
و اما مخالفین محترمی که ایراداتی داشتند. یکی از مخالفین محترم که البته همه مخالفین از زحمات کمیته امداد قدردانی می‌کردند و فقط نگران بودند که طرح خوب از کار درنیاید. من می‌خواهم به آنها اطمینان دهم و دلشان را به آب بزنم.
یکی از طراحها فرمودند که اگر رئیس و سرپرست کمیته امداد اضافه شود، تعداد رأی‌دهندگان زوج می‌شود، (۲۰) نفر می‌شوند و در موقع رأی به مشکل می‌خورند. ما عرض می‌کنیم که نه، این طوری نیست. اگر شما به صورت نگاه کنید،‌ اتفاقاً الان تعداد رأی‌دهندگان زوج است و با اضافه شدن سرپرست (۱۵) نفر می‌شود، بنابراین فرد خواهد بود و این ایراد جناب‌عالی جای نگرانی ندارد و مرتفع است.
ایراد دوم، فرمودند که اگر قرار باشد سرپرست کمیته امداد در مرکز عضو شورای اشتغال باشد، متناظر او مدیر کل آن باید در استان هم عضو باشد. اتفاقاً به این فکر خوب، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس رسیده‌اند و بعد از این مطرح خواهند کرد تا باز با رأی شما عزیزان مسؤول استان هم در استان بتواند تجربیات خود را در اختیار شورای اشتغال استان قرار دهد. (منادی‌سفیدان ـ خیلی ممنون آقای خباز).
و آخرین عرضم؛ آخرین ایرادی که گرفتند این بود که سرپرست کمیته امداد قرار است مسؤولیت اشتغال را به عهده بگیرد. نه، چنین چیزی در طرح نیست. فقط و فقط قرار است یک نفر اضافه شود و با اضافه شدن آن، این مجموعه و پکیج کامل خواهد شد و به این وسیله شورای اشتغال کشور از یک هم‌افزایی بیشتری برخوردار خواهد بود. بنابراین دولت با این طرح ارزشمند نمایندگان محترم موافق است و تقاضا می‌کنیم که به آن رأی مثبت بدهید. والسلام‌علیکم و رحمه الله
نایب‌رئیس ـ از جناب آقای خباز متشکریم، کمیسیون بفرمایید.
ایرج عبدی (سخنگوی کمیسیون اجتماعی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
قبل از اینکه وارد بحث شوم، از نماینده محترم دولت به خاطر موافقت خوب، صریح و روشن‌شان خیلی سپاسگزارم.
دوستان چند ایراد را مطرح فرمودند، یکی بحث اینکه کمیته امداد اجرایی است و این شورای عالی اشتغال سیاست‌گذاری است. من عرض می‌کنم که این قدر که وزیر رفاه، وزیر صنایع و وزیر کشاورزی نقش اجرایی در ایجاد اشتغال دارند، کمیته امداد ندارد ولی بحث اینکه این عزیزان ایجاد اشتغال نکردند، ما اینها را به عنوان شورای سیاست‌گذار پذیرفته‌ایم ولی اینها در اصل مجری‌اند.
در ثانی دوستان! مستحضرید که یکی از بهترین شیوه‌های مدیریت این است که صاحبان فرآیند که ایجادکننده‌های اشتغال هستند، در سیاست‌گذاری باشند. این یک اصل پذیرفته‌شده علمی مدیریتی است که در این جهت واقعاً به غنای تصمیم‌گیری‌های این شورا کمک می‌کند.
برادر عزیزمان، جناب آقای دکتر حیدرپور فرمودند که چرا بهزیستی را نیاوردید و کمیته امداد را آوردید؟ عرض ما این است که بهزیستی زیرمجموعه وزیر رفاه است، وقتی وزیر در شورا حضور دارد دیگر نیازی به بهزیستی نیست. وقتی وزیر جهاد کشاورزی هستند، دیگر نیازی به سازمان جنگلها و مراتع نیست. به هر حال تصمیم‌گیر اصلی وزیر است که در شورا حضور دارد، منتها کمیته امداد نماینده‌ای ندارد.
بحث زوج بودن را که آقای خباز به درستی اشاره فرمودند. الان ترکیب رأ‌ی‌دهنده‌ها زوج است اگر کمیته امداد اضافه شود، فرد می‌شود آن مشکلی که مورد نظر دوستان بود، ان‌شاءالله مرتفع می‌شود. خیلی متشکرم،‌ ان‌شاءالله که دوستان با رأی بالا این را تصویب بفرمایند.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکرم، مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ کلیات طرح الحاق یک بند به ماده (۲) قانون تشکیل شورای عالی اشتغال مطرح است.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۲۲ نفر، الحاق یک بند به ماده (۲) قانون تشکیل شورای عالی اشتغال مطرح است،‌ دولت و کمیسیون هم موافقند، حضار محترم اعلام رأی بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، به اضافه رأی آقای ندیمی (۱۸۳) نفر، تصویب شد.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس‌! در جزئیات کمیسیون بهداشت پیشنهاد اصلاحی دارد و پیشنهاد کمیسیون مقدم است، جناب آقای دکتر قربانی، سخنگوی محترم کمیسیون بفرمایید.
محمدحسین قربانی (سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و ادب خدمت همکاران محترم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه شما و محکوم کردن کشتار مردم مظلوم و روزه‌دار غزه توسط اسرائیل غاصب.
همانطور که سخنگوی محترم کمیسیون و دولت محترم اشاره کردند، من باید از همه نمایندگان محترم هم باید تشکر کنم که به کلیات رأی مثبت دادند، این نشان از حایز اهمیت بودن این قضیه است.
کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یک پیشنهاد دارد که سرپرست کمیته امداد امام خمینی، به ترکیب شورای عالی اشتغال در ماده (۲) اضافه گردد و من انتظار دارم همکاران ارجمند همانطور که دولت محترم اعلام کرده؛ جناب آقای رئیس! من فقط یک گزارشی را خدمت شما عرض کنم. حدود (۵) میلیون نفر در کشور به طور ثابت تحت پوشش کمیته امداد هستند که حدود (۳) میلیون نفر به طور متناوب و موردی، (۱) میلیون زن (سرپرست) خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند، برای (۴۰) درصد خانواده‌های تحت پوشش امکان اشتغال وجود دارد و امروز سیاست کمیته امداد بر این است که از طریق معیشتی به توانمندسازی تبدیل شود و کمیته امداد طی این سه سال هم رتبه اول اشتغال را به دست آورده است.
حالا پیشنهاد کمیسیون بهداشت این است که سرپرست کمیته امداد به ترکیب شورای عالی اشتغال در ماده (۲) اضافه شود. البته ما ماده (۴) را هم داریم که الان پیشنهاد اصلی ما در ماده (۴) است که سرپرست کمیته امداد یا مسؤول کمیته امداد مراکز استانها به گروه اشتغال اضافه شود و ما بتوانیم این مشکل را در استانها هم حل کنیم. با توجه به اینکه امروز کمیته امداد در سطح کشور توانسته رتبه اول اشتغال را ایجاد کند در مراکز استانها هم امروز کمیته امداد رتبه اول را دارد.
از همکاران ارجمند درخواست می‌کنم به پیشنهاد کمیسیون بهداشت رأی مثبت بدهند تا سرپرست محترم یا مدیر کل محترم کمیته امداد به کمیته اشتغال استانها هم اضافه شود، تشکر دارم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی متشکرم، مخالف این موضوع آقای ندیمی هستند که صحبت نمی‌کنند.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! توضیح گزارش کمیسیون در پیشنهاد اصلاحی این است که در عنوان «و ماده (۴)» اضافه شود و در متن هم «در ماده (۴) مدیر كل كمیته امداد امام خمینی (ره) به تركیب اعضاء كمیته هماهنگی اشتغال استانها اضافه گردید» به ادامه متن اضافه شود.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۲۲ نفر، همکاران پیشنهاد کمیسیون بهداشت را اعلام رأی بفرمایند. همکارانی که اجتماع فرمودند، جناب آقای نعمتی بفرمایید، آقایان بروند رأی بدهند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب شد، بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پس من با این اصلاح متن را قرائت می‌کنم. البته همکاران دیگری هم پیشنهاد داشته‌اند، مطرح می‌کنند؟
نایب‌رئیس ـ همکارانی که پیشنهاد چاپ‌شده دارند، مطرح می‌کنند؟
دبیر (فرهنگی) ـ اگر مطرح کنند، آقای حاجی مقدم هستند، چون پیشنهادشان جامع‌تر و مفصل‌تر است. اگر مطرح نمی‌کنند، آقای فلاحی می‌خواهند مطرح کنند، بفرمایید.
عباس فلاحی‌باباجان (اهر و هریس) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و آرزوی توفیق برای ملت مسلمان ایران و تمام مسلمانان جهان و دعوت از ملت شریف برای شرکت در راهپیمایی روز قدس، روز ان‌شاءالله نابودی اسرائیل.
دبیر (فرهنگی) ـ ببخشید آقای فلاحی! یك لحظه اجازه بفرمایید. آقای حاجی! شما پیشنهادتان را مطرح می‌كنید؟ چون آقای فلاحی! پیشنهاد ایشان مفصل‌تر و جامع‌تر است من فكر كردم مطرح نمی‌كنند. (فلاحی‌باباجان ـ‌ اشكال ندارد) آقای حاجی! چرا اینجا تشریف می‌آورید؟ بفرمایید آقای حاجی.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
در واقع آقای رئیس! پیشنهادی كه بنده تنظیم كرده‌ام با توجه به تجربیاتی كه در این جهت بوده پیشنهادم این است كه متن زیر كلاً جایگزین ماده (۲)‌ قانون شود.
ماده (۲) ـ تركیب شورای عالی اشتغال به شرح زیر می‌باشد:
۱ ـ معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور.
۲ ـ وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی.
۳ ـ وزیر كشور.
۴ ـ وزیر جهاد كشاورزی.
۵ ـ‌ وزیر آموزش ‌و پرورش.
۶ ـ وزیر صنعت‌، معدن و تجارت.
۷ ـ وزیر امور اقتصادی و دارایی.
۸ ـ وزیر نیرو.
۹ ـ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری.
۱۰ ـ‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی.
۱۱ ـ رئیس كل بانك مركزی.
۱۲ ـ سرپرست كمیته حضرت امام.
۱۳ ـ‌ مشاور رئیس‌جمهور در امور زنان بدون حق رأی به عنوان ناظر.
۱۴ ـ دو نفر از نمایندگان كارفرمایان به معرفی كانون عالی انجمن صنفی كارفرمایان و در صورت عدم تشكیل كانون توسط وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بدون حق رأی انتخاب خواهد شد.
۱۵ـ دو نفر از نمایندگان كارگران به معرفی كانون عالی شوراهای اسلامی كار و در صورت عدم تشكیل كانون توسط وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بدون حق رأی معرفی خواهد شد.
۱۶ـ رئیس كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بدون حق رأی به عنوان ناظر دبیرخانه شورا می‌تواند با امكانات موجود به منظور هماهنگی بر حسب مورد از سایر وزرا برای شركت در جلسات تصمیم‌گیری دعوت به عمل آورد.
این پیشنهاد جایگزین بنده است كه فكر می‌كنم پیشنهاد مناسبی باشد. از همكاران تقاضا دارم كه به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند.
دبیر (فرهنگی) ـ البته اگر چنین پیشنهادی رأی بیاورد مصوبه‌ای كه الان رأی داده شد اضافه می‌شود چون یك عبارتی هم در مورد كمیته اشتغال استانها الان با پیشنهاد كمیسیون بهداشت رأی آورد.
مخالف صحبت می‌كند؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف آقای ندیمی هستند، بفرمایید.
ابوذر ندیمی (لاهیجان و سیاهكل) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
باز هم ما از همه ملت ایران می‌خواهیم كه ان‌شاءالله جمعه حماسی در تظاهرات و راهپیمایی شركت كنند، به خصوص با جنایاتی كه صهیونیسم بین‌الملل در حقیقت هم با همكاری و هم با رهنمود و هم مباحث دیگری كه آمریكا دارد ما باید همه مشتاقانه شركت كنیم.
ببینید! ما در مورد این اصلاحی كه صورت گرفت از چند منظر می‌توانیم نگاه كنیم. اگر منظر اصلاح اسمی است كه آقا! مثلاً چون وزیر بازرگانی بوده حالا بشود یكی. خوب این عملاً همان است، یعنی اگر بنا بر این باشد كه پیشتر دو تا وزیر بوده الان یك وزیر است خوب یك وزیر است نمی‌شود كه سه تا شود. اما ما هر چه این عناوین را توسعه بدهیم مشكل‌ را بیشتر حل می‌كنیم یا بیشتر می‌كنیم؟ از نظر ما توسعه شوراها، شوراهای تصمیم‌گیر نه تصمیم‌ساز، یكی از مسائلی كه ما در كشور داریم همین است كه ما در تصمیم‌سازی اقلّیم ولی در تصمیم‌گیری اكثریم در حالی كه باید برعكس باشد. «شاورهم فی الامر فاذا عزمت» یعنی آنجا افاده جمع و فردش را باید در نظر بگیریم. شور، تصمیم‌سازی عقبه مفصلی می‌خواهد، از دانشمندان، نخبگان، اعضا، گروهها، دسته‌جات. ولی تصمیم‌گیری هرچه محدودتر برای اینكه هر چقدر شما این جمعیت را بیشتر كنید از نظر تشكیل جلسه، از نظر سرعت تصمیم‌گیری و از جهات مختلف نقش منفی دارد.
ناظرین را هم آقایان! با هم تفاهم كنیم كه ناظرین اولاً از جهت اظهارنظر، از جهت گزارش، از جهت اثرگذاری خیلی در این كشور تعیین‌كننده نیستند. ناظر همان پایش است، یعنی فقط دارد می‌پاید. خوب ما برای نظام پایش می‌توانیم از سیستم‌های دیگر استفاده كنیم. حالا یك نفر آنجا باشد، اصلاً آن روز رفته باشد، دیر رفته باشد، همان زمان دارد تلفن جواب می‌دهد، با یكی حرف می‌زند. بنابراین این اصلاحاتی كه الان شده است اولاً من فكر می‌كنم كه ما برای این موضوع باید كاركرد كمیسیون هم می‌داشتیم، برای اینكه فقط راجع به كمیته اشتغال از جهت كمیته امداد خود بنده این طرح را تهیه كرده بودم. اما اگر قرار است ما راجع به این نوع شوراها و این نوع تركیبها فكر كنیم به نظر می‌رسد باید كمیسیون‌های دیگر هم نظر بدهند. باید ببینیم واقعاً قدر و سهم آنها در اقتصاد چیست. یعنی اگر مثلاً ما نوشته‌ایم وزیر نیرو، در اشتغال چقدر تأثیر دارد و واقعاً چقدر می‌تواند تعیین‌كننده باشد؟
اگر بگوییم آقا! از جهت زیرساختها است توجیه پیدا می‌كند، یا اگر در رابطه با سرپرست كمیته امداد گفتیم اضافه كنید برای اینكه ما می‌خواهیم اصلاً كمیته امداد رویكرد اشتغال پیدا كند. ما می‌گوییم آقا! پول بده پس نگیر، بر قرض ترجیح ندارد، قرض بده پس بگیر. بلاعوض در مملكت یك مصیبت است اما اگر پول بدهی و برگردانی ارزش است. بنابراین اضافه كردن كمیته امداد توجیه داشت اما بیاییم از هر جایی مثلاً رئیس محترم كمیسیون اجتماعی كه حالا این دوره‌اش را ما احترام می‌كنیم و دوره‌های بعد هم، ولی حالا چه؟ اصلاً واقعاً این بنده خدا چقدر می‌تواند آنجا تعیین‌كننده باشد؟ این هم كه در راستای مباحث ما از مجلس نماینده می‌فرستیم یعنی ما از مجلس نماینده داریم. اینكه حالا از مجلس نماینده داریم اشكال ندارد. در آنجا بگذاریم از كمیسیون اجتماعی یا نه بنویسیم رئیس كمیسیون اجتماعی.
بنابراین در عین حال كه رویكرد طراح مثبت است به نظر ما مشكلی را حل نمی‌كند و احتمال افزایش مشكل است. من خواهش می‌كنم كه به همان دو جزئی كه اضافه شد هم در بعد استانی و هم در بعد ملی بسنده كنیم و پیشنهاد را پس بگیریم چون واقعاً این نوع جمعیتها خروجیشان خیلی ضعیف و سست است.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، موافق را دعوت كنید.
 دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق آقای نقوی‌حسینی هستند، بفرمایید.
نقوی‌حسینی ـ‌ آقای ندیمی ثبت‌نام برای پیشنهاد كمیسیون بهداشت بود، من با آن پیشنهاد موافق بودم. اگر از لیست كس دیگری موافق است بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای عثمانی بفرمایید.
محمدقسیم عثمانی (بوكان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در این ماه پرفیض و دعوت از همه اقشار ملت بزرگ ایران جهت راهپیمایی كوبنده و پرشكوهشان در روز قدس.
(در این هنگام آقای علی اردشیرلاریجانی ریاست جلسه را به عهده گرفتند)
پیشنهادی كه برادر عزیزم جناب آقای حاجی دادند باعث می‌شود كه این شورای عالی جامعیت بیشتری داشته باشد. ببینید! از همه بخشها ایشان نفرات مورد نظر یا پستهای مورد نظر را دیده‌اند. هم بخش بانكی آنجا حضور خواهد داشت هم بخشهای مختلف اقتصادی مثل جهاد كشاورزی، مثل صنعت و معدن، هم وزارت نیرو، هم دو وزارتخانه علمی ما یعنی وزارت علوم و وزارت بهداشت. با این تركیبی كه ایشان پیشنهاد كردند قطعاً این تركیب می‌تواند جامع‌تر از آن تركیب پیش‌بینی‌شده‌ای باشد كه در حال حاضر وجود دارد. با این تركیب قطعاً این شورا می‌تواند جامع‌تر و مانع‌تر باشد و می‌تواند موجبات اشتغال بیشتر را در سطح كشور كه امروز بزرگترین و مهمترین مشكل كشور مشكل بیكاری است با این تركیب می‌شود خوشبین بود كه این شورا بتواند برای رفع مشكل بیكاری كاری را از پیش ببرد. خیلی متشكرم.
رئیس ـ دولت بفرمایید. آقای خباز! مثل اینكه دولت در حالت عادی نیست! كمیسیون بفرمایید.
ایرج عبدی (سخنگوی كمیسیون اجتماعی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن خوش ‌آمد خدمت جناب آقای دكتر لاریجانی رئیس گل مجلس شورای اسلامی.
آقای دكتر! كمیسیون از باب اینكه اصلاح یك اصلاح ویرایشی است و اصلاً تغییری در تركیب و اجزای شورای عالی اشتغال ایجاد نشده، بلكه در شورای عالی اشتغال قبلی هم وزیر جهاد بوده هم وزیر كشاورزی كه شده وزیر جهاد كشاورزی. اینها طبیعی است. یعنی آنچه كه در بحث اصلاح آمده ویرایشی است و اصلاً مطلب جدیدی نیست.
مضاف بر اینكه رئیس كل بانك مركزی بدون حق رأی بوده، در پیشنهاد برادر عزیزم جناب آقای حاجی این با حق رأی آمده كه حتماً مورد ایراد شورای نگهبان خواهد بود. روی این حساب كمیسیون مخالف است.
رئیس ـ متشكریم، آقای فرهنگی! ‌بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهادی كه در شماره چاپ (۱۰۰۲) جناب آقای حاجی توضیح دادند به رأی گذاشته می‌شود.
رئیس ـ حضار ۲۲۲ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ بله، پیشنهادی هم آقای فلاحی داشتند.
رئیس ـ اگر اجازه دهید به سخنرانان بپردازیم بعد برمی‌گردیم؟
 
۶ ـ ناطقین جلسه آقایان: سیدمهدی هاشمی، محمد رزم، سیدحسین دهدشتی، جواد جهانگیرزاده و رمضانعلی سبحانی‌فر
رئیس ـ ناطقین را بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از:
ـ جناب آقای سیدمهدی هاشمی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر.
ـ جناب آقای محمد رزم نماینده محترم كرمانشاه.
ـ جناب آقای سیدحسین دهدشتی نماینده محترم آبادان.
(كه هركدام هفت دقیقه وقت دارند)
ـ جناب آقای جواد جهانگیرزاده نماینده محترم ارومیه.
ـ جناب آقای رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب.
(كه هركدام پنج دقیقه وقت دارند)
جناب آقای مهندس سیدمهدی هاشمی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر بفرمایید.
سیدمهدی هاشمی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
«الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما كنا لنهتدی لولا ان‌ هدانا الله». «رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل لی من لدنك سلطاناً نصیراً»
با اهدای درود و سلام فراوان بر قطب عالم امكان حضرت حجت‌بن الحسن العسكری (ارواحنا له الفداء، عجل الله تعالی فرجه الشریف)‌ و نایب برحقش مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) (حضار صلوات فرستادند) و عرض تحیت و ادب به محضر یكایك نمایندگان خانه ملت و همه برادران و خواهران مسلمان و هموطنان ایران اسلامی و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه ضیافت الهی. با عرض تسلیت جنایات تحمیلی به مردم عزیز فلسطین مظلوم و نثار سلام و صلوات خاصه خداوند جبار و منتقم به مردم مظلوم داغدار فلسطین اشغالی به ویژه مردم غزه مظلوم كه این ایام مثل كوهی استوار در برابر متجاوزان رژیم صهیونیستی جانانه ایستاده‌اند و نه تنها داغ یك آه بر دل دشمن قداره‌كش نهاده‌اند بلكه با مقاومت دلاورانه كه در عرصه جنگ هوایی و زمینی خواب را از چشم جلادان صبرا و شتیلا و حامیان ستمگر آنها سلب نموده‌اند.
 اینجاست كه تجلی رهنمودهای حكیمانه بزرگ‌معمار مردمی‌ترین انقلاب تاریخ جهان، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام امت (رضوان الله تعالی علیه) و پس از ایشان رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری مبنی بر شكستن تابوی شكست‌ناپذیر رژیم غاصب صهیونیستی و اینكه اسرائیل كوچك‌تر از آن است كه دشمن شناخته شود به عینه مشاهده می‌كنیم كه چگونه سنگ در برابر تانك و گلوله پیروز می‌شود و ماشین جنگی صهیونیست‌ها از كار می‌افتد. به گونه‌ای كه امروز تلاشهای بین‌المللی وسیعی برای برقراری آتش‌بس آغاز شده است.
جا دارد این‌جانب در همین جا به نیابت از همه نمایندگان غیور و خادمان دلسوز مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن تجدید بیعت مجدد با آرمانهای بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و لبیك‌گویی به ندای مقام معظم رهبری در حمایت از انتفاضه فلسطین و نهضت مبارزه فراگیر و همه‌جانبه با رژیم نژادپرست و غاصب صهیونیستی نه تنها آمادگی كامل خود را برای شركت در راهپیمایی عظیم روز جهانی قدس در جمعه آخر ماه مبارك رمضان اعلام بلكه از همه آحاد ملت شریف و قدرشناس ایران اسلامی و اقشار و احزاب و گروهها برای حضور پرشور و دشمن‌شكن دعوت می‌كنیم بلكه یك بار دیگر آمادگی كامل خود را برای تصویب هرگونه طرح و لایحه‌ای كه ملت مظلوم فلسطین به ویژه دفاع ساكنان در بند محاصره غزه و در حقیقت مبارزان خاكریز دفاع از كرامت انسانی و اسلامی مسلمانان آزاده جهان را یاری می‌رساند و آنان را در برابر دفاع تمام‌عیار از دین و آیین و جان و ناموس و آب و خاك قبله اول مسلمانان جهان كمك می‌كند را اعلام داریم.
درود و سلام خداوند بر شهیدان گلگون‌كفن از كربلای حسینی گرفته تا كربلای ایران و اكنون كربلای غزه خاصه كودكان و زنان و جوانان مبارز فلسطینی كه ایستاده و سلحشورانه آن چنان جانانه مقاومت كردند و به شهادت رسیدند كه دشمن غاصب صهیونیستی را به اوج استیصال رساندند به گونه‌ای كه متمسك به استفاده از سلاحهای غیرمتعارف جنگی آن هم در برابر مردم بی‌دفاع غزه شدند.
و اما موضوع دیگر كه در حقیقت لبیك دیگر ما به محضر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است. بحث حمایت از دولت و نقدهای منصفانه كه در این رابطه من به لحاظ ضیق وقت جمله‌ای دارم كه به رسانه‌ها تقدیم می‌كنم كه ان‌شاءالله این را چاپ كنند و بخش بعدی را ادامه می‌دهم.
اما در حمایت از تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای؛ و اما سخنی كوتاه در باب موضوع مهم روز كشور یعنی بحث مذاكرات هسته‌ای؛ باید عرض كنم همان طور كه مقام معظم رهبری نیز فرمودند ما به فرزندان ملت در تیم مذاكره‌كننده اعتماد كامل داریم و حمایت كامل خود را از آنان ابراز می‌كنیم و مطمئن هستیم كه آنان براساس سه اصل: عزت، حكمت و مصلحت به عنوان چارچوب مناسبات تعیین‌شده از سوی نظام در این عرصه هیچگاه از منافع ملی و حقوق مسلم مردم كوتاه نخواهند آمد و با سرافرازی و درایت علاوه بر حفظ خطوط قرمز نظام سایه شوم ابرهای تحریم را نیز به فضل الهی از سر این كشور عبور خواهند داد.
اما این‌جانب به عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر بر خود تكلیف می‌دانم از هر فرصت مغتنمی بهره كافی و وافی برده و برخی از مهمترین مشكلاتی كه مردم پایتخت با آن همه‌روزه دست و پنجه نرم می‌كنند یك بار دیگر از این تریبون گوشزد كنم و خواستار اتخاذ تدابیری عاجل اما كارشناسی‌شده و علمی از سوی مراكز ذی‌ربط شوم تا یك بار برای همیشه غبار این معضلات از چهره بزرگترین كلانشهر سیاسی و اجتماعی كشور زدوده شود. البته تلاشهای درخور تحسینی تاكنون توسط مسؤولان امر خصوصاً طی چند سال اخیر برای رفع آنان صورت گرفته اما كافی نیست. (سبحانی‌نیا ـ‌ خیلی متشكر آقای مهندس) اجازه دهید یك پاراگراف.
همگان مستحضرید مسائلی همچون تأمین آب، حمل و نقل و ترافیك، آلودگی هوا و محیط‌زیست و ساخت و سازهای بی‌رویه، مهاجرت و حاشیه‌نشینی و حقوق شهروندی و نظم عمومی از اهم مشكلات كلانشهرهای كشور از جمله تهران بزرگ است و بارها و بارها در رسانه‌ها از تریبونهای مختلف توسط مسؤولین مورد اشاره قرار گرفته (سبحانی‌نیا ـ‌ متشكر آقای مهندس هاشمی) و حل عاجلانه آنها مورد درخواست مردم و نمایندگان مردم می‌باشد.
سخن پایانی كه فراموش نكنیم مدیریت یك شهر نیازمند مدیریت بیش از (۳۷۰) فاكتور می‌باشد و بدیهی است یكی از مهمترین راهكارها برای مدیریت بهینه و كارآمد این مؤلفه‌های قانونی كاهش تصدی‌گری دولت (سبحانی‌نیا ـ یك دقیقه و خرده‌ای اضافه شد) و واگذاری امور به خود مردم است.
پیشاپیش عید سعید فطر را بر همه حضار و ملت شریف ایران اسلامی و همه مسلمین جهان تبریك عرض می‌كنم. «و آخر دعوانا ان‌ الحمدلله رب العالمین». والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی ممنون، جناب آقای رزم نماینده محترم كرمانشاه به عنوان ناطق بعدی تشریف بیاورند.
محمد رزم (كرمانشاه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
«رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل لی من لدنك سلطاناً نصیراً»
با درود و سلام به پیشگاه امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و به ارواح طیبه شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، امام راحل (رحمه الله علیه) و آرزوی تحیت الهی برای مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و ملت شریف ایران به ویژه مرزداران سینه‌ستبر كرمانشاه قهرمان.
جناب آقای رئیس و نمایندگان ملت شریف ایران! این روزها حوادث غزه هر انسان آزاده‌ای را عمیقاً متأثر می‌كند و متأسفانه از ایام برگزاری مسابقات جام جهانی كه اذهان مخاطبان به سمت این رویداد بزرگ ورزشی معطوف شده بود رژیم غاصب جعلی صهیونیستی با حملات ددمنشانه زمینی، دریایی و هوایی مردم مظلوم و بی‌پناه غزه را به خاك و خون كشیده و این‌جانب ضمن محكوم نمودن این حملات وحشیانه از همه سازمانهای متولی حقوق بشر و سازمان ملل متحد، شورای امنیت و دستگاه دیپلماسی كشورمان درخواست می‌نمایم كه از همه ظرفیتهای خود در جهت توقف حملات و محكوم‌ نمودن اسرائیل به تعبیر امام راحل این فرزند نامشروع آمریكا و استكبار جهانی اقدامات عاجل به عمل آورند.
ملت شریف و همیشه در صحنه ایران اسلامی! روز قدس روز عزای اسرائیل و روز اتحاد جهان اسلام است، لذا با شركت در راهپیمایی روز قدس به ندای ملكوتی امام راحل و مقام معظم رهبری لبیك بگوییم.
اما كرمانشاه به عنوان دروازه عتبات عالیات و سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی و نگین انگشتری غرب كشور با موقعیت ممتاز جغرافیایی و شرایط استثنایی اقلیمی و با پشتوانه عظیم تاریخی و فرهنگی و سرزمین تمدن و تدین و با مردمانی نجیب و فهیم و ولایت‌مدار و دین‌باور همواره در عموم صحنه‌های انقلاب به ویژه هشت سال دفاع مقدس به عنوان یكی از خطوط مقدم دفاع از كیان اسلامی متحمل مصائب و خسارتهای مستقیم و غیرمستقیم فراوانی شده است و امروز مهمترین مشكلات فراروی مردم عزیز و بزرگوار ایران به ویژه استان كرمانشاه گرانی و تورم و فشارهای مضاعف اقتصادی و معیشتی و نرخ بالای بیكاری است كه استان كرمانشاه براساس آخرین آمار رسمی مركز آمار ایران متأسفانه رتبه اول بیكاری كشور را دارد. لذا می‌طلبد مسؤولین محترم نظام در این راستا با هماهنگی و همدلی اقدامات جدی به عمل آورند.
از وزیر محترم نیرو درخواست می‌گردد نسبت به تأمین اعتبارات لازم برای تكمیل (۳۳) پروژه مجتمع‌های آبرسانی روستاهای شهرستان كرمانشاه من‌جمله امام علی، شادمان، هفت‌آشیان، سیمینه ماهیدشت، سرین آهوران، ورله، چله و سیاه‌گل، تالاندشت، شاهینی و غیره كه موجبات تأمین آب شرب قریب (۴۰۰) روستا فراهم می‌گردد اقدامات لازم و عاجل به عمل آورند.
آقای وزیر!‌ آیا می‌دانید در (۹۰) روستای شهرستان كرمانشاه آبرسانی سیار به صورت تانكر آن هم هفته‌ای یك بار صورت می‌گیرد؟!
از وزیر محترم راه و شهرسازی درخواست می‌گردد نسبت به احداث و تكمیل آسفالت راه‌های روستایی (۱۳) دهستان محروم كوزران، درودفرامان، میاندربند، سرفیروز‌آباد، بالادربند و بیلوار و تكمیل و افتتاح راه‌آهن غرب كشور (ملایر تا كرمانشاه) تا پایان سال ۹۳ اقدامات لازم صورت بگیرد.
وزیر محترم نیرو! دشت‌های سنجابی و ماهیدشت بزرگ‌ترین و مستعدترین دشت‌های غرب كشور است كه از نظر منابع تأمین آب به ویژه در بخش كشاورزی دچار مشكلات اساسی می‌باشند لذا اقدامات عاجل درخصوص اجرای تونل انتقال آب پلنگان و شبكه آبیاری و زهكشی دشت‌های كوزران و ماهیدشت به كارفرمایی شركت آب‌منطقه‌ای كرمانشاه به عنوان یكی از نیازهای حیاتی استان صورت گیرد.
آقای وزیر! ده‌ها روستای شهرستان كرمانشاه از نعمت برق برخوردار نیستند لذا در جهت برق‌رسانی این روستاها اقدام عاجل مبذول فرمایید.
رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست كشور! با توجه به اینكه یكی از معضلات مهم سال‌های اخیر وجود پدیده ناخوانده ریزگردها در استان كرمانشاه می‌باشد كه طبیعت زیبا و هوای پاك این منطقه را با مشكل مواجه ساخته و صنعت كشاورزی و توریسم و سلامت و بهداشت عمومی مردم را تهدید نموده است فلذا اقدامات لازم ملی و بین‌المللی درخواست می‌شود.
جناب آقای زنگنه، وزیر محترم نفت! به موجب اساسنامه پالایشگاه آناهیتا مدیریت اجرایی و مسؤولیت انجام پروژه تا زمان بهره‌برداری بر عهده وزارت نفت می‌باشد لذا از آن وزیر محترم درخواست می‌شود نسبت به انجام وظایف قانونی خود تا به بهره‌برداری رسیدن پروژه اقدام و چتر حمایتی و پشتیبانی لازم را از تیم اجرایی شركت به عمل آورد.
از دولت و وزرای محترم نفت، كار و رفاه اجتماعی درخواست می‌شود نسبت به اجرای منویات مقام معظم رهبری و حل مشكلات اشتغال جوانان و رشد و توسعه اقتصادی صنایع استان و عملیات اجرایی پروژه پالایشگاه آناهیتا اقدام جدی مبذول فرمایید.
جناب آقای دكتر ربیعی، وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی! طرح احداث كارخانه خودروسازی استان كرمانشاه از مصوبات سفرهای استانی هیأت دولت و سفر پرخیر و بركت مقام معظم رهبری به استان كرمانشاه می‌باشد و علی‌رغم وجود تفاهم‌نامه مبنی بر انتقال سهام متعلق به سازمان تأمین اجتماعی به شركت ایران‌خودرو متأسفانه تاكنون انتقال سهام صورت نگرفته و این امر مانع اصلی در اجرای طرح می‌باشد. لذا درخواست می‌شود اقدام عاجل جهت انتقال سهام (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر، جناب آقای رزم‌ وقت حضرت‌عالی گذشته) به شركت ایران‌خودرو صورت گیرد تا شاهد اجرا و بهره‌برداری كارخانه خودروسازی در استان كرمانشاه باشیم.
از وزیر محترم نفت درخواست می‌شود مصوبه گازكشی روستاهای شهرستان كرمانشاه در سفر مقام معظم رهبری اجرایی شود و قریب سه سال از وعده گازكشی روستاهای كوزران، ماهیدشت، میاندربند، بالادربند، درودفرامان، سرفیروزآباد و شهر هلشی می‌گذرد لذا اقدام عاجل به عمل آید.
از وزرای محترم كشور، ورزش و جوانان، بهداشت، نیرو، تعاون، كار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش درخواست می‌شود نسبت به استانداردسازی زندگی در شهرك‌های حاشیه‌نشین و محروم جعفرآباد (رئیس ـ تشكر می‌كنیم، وقت‌تان تمام شده)، دولت‌آباد، مهدیه، تعاون، كیهان‌شهر، رسالت، آریاشهر و باغ‌ابریشم و ساماندهی مسائل عمرانی و آموزشی و ورزشی و بهداشتی و زیباسازی آنها اقدامات عملیاتی و عینی در اسرع وقت صورت گیرد. والسلام‌علیكم و رحمه الله
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ خیلی متشكر جناب آقای رزم؛ جناب آقای سیدحسین دهدشتی نماینده محترم آبادان ناطق بعدی هستند، بفرمایید.
سیدحسین دهدشتی (آبادان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام‌علیكم و رحمه الله
«اللهم اجعلنی فیه محباً لاولیائك و معادیاً لاعدائك مستناً بسنت خاتم انبیائك یا عاصم قلوب النبیین»
در ماه مبارك رمضان شاهد جنایات استكبار و صهیونیسم و به خاك و خون كشیدن كودكان و زنان بی‌دفاع غزه در سكوت خائنانه حكام عرب و مدعیان حقوق بشریم. قطعاً روز قدس پاسخی محكم و كوبنده برای ظالمین غاصب خواهد بود. ماه مبارك متعلق به مولای متقیان امیرالمؤمنین است شخصیتی كه در تشكیل و نحوه اداره حكومت همواره بهترین الگو برای سیاست‌مداران و رهبران جوامع اسلامی بوده. یكی از اصلی‌ترین معضلات حكومت حضرت مفاسد اقتصادی بود كه بیشترین توان خود را صرف مبارزه با آن می‌كرد و نه رسیدگی به جرائم افراد نظیر كج‌روی‌های تازه‌مسلمانان. حضرت پس از بیعت مردم رسیدگی به معیشت و بازسازی توان اقتصادی و مبارزه با كسانی را كه از موقعیت و منصب خود سوء‌استفاده مالی می‌كردند در اولویت كار خود قرار داد. در فرازی از نهج‌البلاغه می‌فرمایند: بدانید آنچه از زمین و سایر اموال به دیگران اعطاء شده به بیت‌المال بازمی‌گردانم. حتی اگر ببینم این اموال به مهر زنان رفته و در شهرها پراكنده شده باز آنها را به حالت اول بازمی‌گردانم.
فساد از جرائمی است كه معمولاً در خفا اتفاق می‌افتد لذا شفافیت بیشتر در ارائه خدمات عمومی امكان ارتكاب به فساد را كمتر خواهد كرد. به عبارت دیگر نظارت عمومی در كاهش احتمال وقوع فساد مؤثر است. حضرت در نامه (۵۰) نهج‌البلاغه می‌فرمایند: آگاه باشید! حق شما بر من آن است كه جز اسرار جنگی هیچ رازی را از شما پنهان ندارم و كاری جز حكم شرع بدون مشورت با شما انجام ندهم.
 در جوامع امروز تخلفات، رانـت‌خواری‌ها در تاریكی، تیرگی و تحریم و ایام گرگ و میش رخ می‌دهد و در مراكز و سازمان‌هایی كه غیرشفافند از دیرباز حیاط خلوت محسوب شده و به وفور یافت می‌شوند. نمونه‌ای از آن را در تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی و خودروسازی شاهد بوده‌ایم و همچنین صندوق‌های بازنشستگی و مناطق آزاد كشور و سازمان‌های دیگر كه به دلیل عدم شفافیت، بی‌برنامگی و عدم نظارت و پاسخگویی زمینه فساد و تباهی را فراهم می‌كنند و اگر مجلس به هر دلیل، ملاحظات سیاسی، مشغله زیاد، تنگنای وقت و هر دلیل دیگر نخواهد یا نتواند ورود كند یا پس از ورود و تعیین تكلیف مراجع ذی‌صلاح كار را تمام نكنند كشور خسارات جبران‌ناپذیری را متحمل خواهد شد.
در همینجا به قوه قضائیه تذكر می‌دهم بیش از (۶) ماه از ارسال گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی گذشته و طبق ماده (۲۱۶) آیین‌نامه مجلس، گزارش تحقیق و تفحص بایستی خارج از نوبت رسیدگی و حداكثر ظرف سه ماه رأی مقتضی صادر شود. حال كه بیش از سه ماه از مهلت قانونی آن گذشته و نه‌تنها رأی صادر نشده بلكه رسانه محترم ملی نسبت به پخش تصاویر متهمان نیز عنایت دارند. در این بین سازمان تأمین اجتماعی نیز بایستی اقدامات خود را در راستای اصلاح و شفاف‌سازی به سمع و نظر مردم برساند و چه زیبا حضرت در نامه (۵۳) نهج‌البلاغه فرمودند: همانا زمامداران را خواص و نزدیكانی است كه خودخواه و چپاولگرند و در معاملات انصاف ندارند، ریشه ستمگری‌شان را با بریدن اسباب آن بخشكان و به هیچ كدام از اطرافیان و خویشاوندان‌شان زمین واگذار نكن و به گونه‌ای با آنان رفتار كن كه قراردادی به سودشان منعقد نگردد كه به مردم زیان رساند مانند آبیاری مزارع یا زراعت مشترك.
و در فرازی دیگر می‌فرماید: «سوگند به خدا! اگر حسن و حسین چنان می‌كردند كه تو انجام دادی از من روی خوش نمی‌دیدند و به آرزویی نمی‌رسیدند تا آنكه حق را از آنان بازپس ستانم و باطلی را كه به ستم پدید آمده نابود سازم»
و چه زیبا رهبر معظم انقلاب در سال ۸۰ در فرمان (۸) ماده‌ای ابلاغ فرمودند: خشكاندن فساد مالی و اقتصادی مستلزم اقدام همه‌جانبه قوای سه‌گانه مخصوصاً قوه مجریه و قضائیه است. قوه مجریه با نظارتی سازمان‌یافته و دقیق و بی‌اغماض از بروز مفاسد مالی در دستگاه‌ها پیشگیری كند و قوه قضائیه با استفاده از كارشناسان و قضات پاكدامن، مجرم و خائن و عناصر آلوده را از سر راه تعالی كشور بردارد و همچنین در ماده (۸) آمده است: به این امر مهم و حیاتی نباید به گونه شعاری و تبلیغاتی و تظاهرگونه رفتار شود و به جای تبلیغات باید آثار و بركات عمل مشهود گردد و به دست‌اندركاران این مهم را تأكید كنید كه به جای پرداختن به ریشه‌ها و ام‌الفسادها به سراغ ضعفا و خطاهای كوچك نروند و نقاط اصلی را رها نكنند.
در همین راستا به دولت محترم تـأكید می‌كنم به منظور شفاف‌سازی و پیشگیری از تخلفات قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را كه در سال ۸۷ در مجلس تصویب و در سال ۸۸ در تشخیص مصلحت مصوب گردید هر چه سریع‌تر ابلاغ نمایند. لطفاً‌ اتاق فرمان یك فیلم كوتاهی است نمایش بدهند.
(در این هنگام نماهنگی به نمایش درآمد كه شامل موسیقی و پخش عبارات زیر بود:)
«به خدای قادر متعال سوگند یاد می‌كنم و با تكیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم كه پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران باشم و...»
در پایان از محضر مردم شریف، صبور و غیرتمند آبادان عذرخواهی می‌كنم. من از طرف دولت هاشمی‌، خاتمی و احمدی‌نژاد به واسطه بی‌مهری‌ها، كم‌لطفی‌ها و بی‌تدبیری‌ها از مردم فهیم آبادان عذرخواهی می‌كنم. خرمشهر و آبادانی كه زمانی پیش‌قراول توسعه كشور بودند و طی (۸)‌ سال مورد آماج حملات دشمن قرار گرفتند و هزاران شهید و جانباز تقدیم كردند و امروز پس از (۲۵) سال از پایان جنگ بایستی ویترین توسعه كشور می‌بود به شهرهای مهاجرگریز (تبدیل شدند) و با كاهش جمعیت مواجهند و علی‌رغم همنشینی با رودخانه آب شیرین ولی شور و خشك‌شده كارون همچنان ناتوان در تأمین آب شربند. امیدوارم روزی نرسد كه از جانب دولت تدبیر و امید هم از مردم آبادان و خرمشهر عذرخواهی كنم؛ اما با همه اینها دشمنان بدانند خرمشهر و آبادان همه سختی‌ها و بی‌مهری‌ها را به جان می‌خرند و با امید به آینده غیرتمندانه همچنان مستحكم و استوارند. والسلام
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ خیلی متشكر جناب آقای دهدشتی، جناب آقای دكتر جواد جهانگیرزاده نماینده محترم ارومیه بفرمایید.
جواد جهانگیرزاده (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
این روزها جان جهان در باریكه غزه به سختی نفس می‌كشد چه كسی است كه از دیدن بدن‌های نحیف و لاغر كودكان آواره فلسطینی كه یا زیر آوار مانده‌اند یا در آتش خشم صهیونیست‌ها سوخته‌اند مرگ را برای خویش آرزو نكند؟ كجاست روح جوانمردی و كجاست احساس انسانیت؟ متأسفانه این روزها چشمان غرب بر روی جنایات غیرانسانی صهیونیست‌ها بسته مانده و برای پرهیز از مسؤولیت خویش گاه به دنبال برجسته‌سازی جام جهانی و یا بزرگ‌نمایی حادثه سقوط هواپیما در اوكراین می‌باشند.
 قتل‌ عام شهروندان غیرنظامی به شدت در دستور كار صهیونیست‌ها است. نتیجه محاصره هوایی و دریایی و حملات ددمنشانه زمینی صهیونیست‌ها شماره شهدا را به (۶۴۲) تن رسانده است. (۱۶۱)‌ كودك، (۶۶) زن و (۳۵) پیرمرد از شهدای این فاجعه غیرانسانی است. ده‌ها هزار نفر آواره شده‌اند. جنایات جنگی به طور كامل در حال وقوع است. كمبود برق، كمبود آب آشامیدنی، بحران غذا و از همه مهم‌تر كمبود دارو و تجهیزات پزشكی شرایط را بسیار دشوارتر ساخته است. همگان می‌گویند اوضاع بحرانی است جهان اگر دیر بجنبد فاجعه‌ای شرم‌آور رخ خواهد داد. یاد شهید آیت‌الله مطهری به خیر كه می‌فرمود: «والله و بالله ما در برابر قضیه فلسطین مسؤولیم به خدا قسم مسؤولیت داریم. به خدا قسم ما غافل هستیم. والله قضیه‌ای كه دل پیغمبر اكرم را امروز خون كرده است این قضیه است، داستانی كه دل حسین‌بن‌علی را خون كرده است این قضیه است. اگر می‌خواهیم به خودمان ارزش بدهیم، اگر می‌خواهیم به عزاداری حسین‌بن‌علی ارزش بدهیم، باید فكر كنیم كه اگر حسین‌بن‌علی امروز بود و خودش می‌گفت برای من عزاداری كنید می‌گفت چه شعاری بدهید؟ اگر حسین‌بن علی بود می‌گفت اگر می‌خواهید برای من عزاداری كنید برای من سینه و زنجیر بزنید شعار امروز تو باید فلسطین باشد. شمر امروز موشه دایان است. شمر (۱۳۰۰) سال پیش مرد، شمر امروز را بشناس. امروز باید در و دیوار این شهر با شعار فلسطین تكان می‌خورد دائم دروغ در مغز ما كرده‌اند كه آقا! این یك مسأله داخلی است و مربوط به عرب و اسرائیل است».
سؤال اصلی آن است كه چرا اسرائیل در شرایط موجود به غزه حمله نمود؟ مطمئناً‌ باید گفت كه اولاً وجود تفرقه در منطقه و ایجاد جریانات تروریستی تكفیری نه‌تنها به تضعیف قدرت‌های برتر منطقه منجر گردیده بلكه جهان اسلام را از مسأله اصلی خویش یعنی فلسطین منحرف نمود و این امر به تقویت شرایط اسرائیل و كاهش توان كشورهای اسلامی منجر گردید.
دوم آنكه این روزها روحیه مجاهدت در كشورهای اسلامی منطقه كاهش یافته و كشورهای پیشرو به ویژه در عرصه مقاومت تضعیف گردیده‌اند.
سوم اینكه آمریكا بدون هیچ‌گونه پنهان‌كاری به حمایت قاطع از صهیونیست‌ها ادامه می‌دهد. خبر امروز حاكی از اختصاص صدها میلیون دلار برای تقویت گنبد به اصطلاح آهنین اسرائیل می‌باشد.
و چهارم آنكه بن‌بست شرایط صلح و ناامیدی صهیونیست‌ها از تحمیل صلح ننگین راه فرار را بر این رژیم بسته و آنها را با گزینه ددمنشی بیشتر همراه ساخته است. و آنكه رفتار گروه‌های فلسطینی در اتخاذ روش‌های وحدت‌بخش به شدت محل انتقاد می‌باشد اگرچه حمله فعلی اسرائیلی‌ها شرایط را برای افزایش وحدت میان آنها بیشتر فراهم ساخته است.
اما آنچه امروز در صحنه دیده می‌شود و می‌توان پیش‌بینی نمود:
۱ ـ لطمات جانی و مادی فراوان مردم مظلوم غزه كه شرایط را برای ادامه زندگی به شدت نامناسب و غیرممكن ساخته است.
۲ ـ‌ رفتار جنایتكارانه اسرائیل برای همه مردم جهان بیش از پیش روشن شده و خواهد شد.
۳ ـ نقاط ضعف اسرائیل به طور جدی‌تر روشن گشته است. گنبد آهنین به طنزی بیشتر شبیه شده است. توریسم در اسرائیل به گل نشسته و اسرائیل به مانند گذشته درگیر جنگی شده كه بیشترین صدمات را بر این رژیم غاصب فراهم خواهد ساخت.
چهارم آن كه اگرچه اسرائیل غزه را بمباران كرد اما قدرت عمل دست حماس و جهاد اسلامی است كه ناامنی‌ها را به كل فلسطین اشغالی گسترش و توسعه داد‌ه‌اند و این امر می‌تواند برای اسرائیلی‌ها بسیار جانكاه باشد.
پنجم آنكه رژیم صهیونیستی مانند تمام شكست‌های پیشین خود مانند جنگ‌های (۳۳) روزه و (۲۲) روزه به دنبال یافتن میانجی است تا ضمن فرار از شكست احتمالی بتواند حتی برای خود امتیازی بگیرد. اما آنچه قطعی است كلام الهی است كه فرمود: «و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین».
و آخر آنكه اراده فلسطین در هم نخواهد شكست حتی اگر غرب با همه وجود چشم‌های خود را ببندد و گوش‌های خود را بگیرد و غزه همه جهان را مجدداً به آزمون خواهد كشید.
اما چند نكته راجع به مسائل شهرستان:
۱ ـ مردم شریف ارومیه و آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و مردم عزیز منطقه حوزه آبریز دریاچه ارومیه این روزها نگرانی جدی در خصوص باقی‌مانده وجود دردمند دریاچه ارومیه را دارند. حمایت قاطعانه ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دكتر روحانی از احیای این زیست‌بوم بی‌نظیر بین‌المللی (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر) (یك دقیقه)، ضمن ایجاد احساس امید در مردم،‌ انتظار آنان را نیز افزایش داده است. امید دارم ستاد احیای دریاچه ارومیه با عملیاتی كردن طرح‌های مصوب از ورود به مسائل حاشیه‌ای خطرناك مانند منع مردم از كشت و زرع پرهیز كنند. متأسفانه آنچه در گذشته (سبحانی‌نیا ـ ممنون آقای دكتر جهانگیرزاده) رخ داد عدم عمل دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های جهاد كشاورزی و نیرو به مسؤولیت‌های خود بود. ضمن سپاس از همكاران ارزشمندم جناب آقای حاج‌نادر قاضی‌پور تلاشگر، جناب آقای دكتر فتاحی باید اذعان كنم كه متأسفانه ارومیه به عنوان مركز هفتمین استان بزرگ كشور...
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ در راه‌آهن حضرت‌عالی مثل اینكه برای ده دقیقه مطلب تهیه كردید.
رئیس ـ متشكر.
جهانگیرزاده ـ در راه‌آهن، در خدمات درمانی، آزادراه تبریز و سدسازی‌ها دچار مشكل است كه امید است با تدبیر دولت این مشكلات حل شود. والسلام‌علیكم
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ جناب آقای رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب بفرمایید.
رمضانعلی سبحانی‌فر (سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن قبولی طاعات و عبادات و پیشاپیش تبریك عید سعید فطر به تمامی مسلمانان جهان به ویژه ملت شریف ایران و حوزه انتخابیه خودم از مردم شریف دیار سربداران شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن، ششتمد و روداب می‌خواهم روز جمعه در كنار سایر مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان روز قدس را در حالی با شكوه‌تر برگزار خواهند كرد كه با اتحاد خود حملات وحشیانه صهیونیست غاصب را به ملت بی‌دفاع زن و كودك در فلسطین و نوار غزه محكوم نموده و جوامع بین‌المللی و كشورهای منطقه و بین‌المجالس اسلامی كه امروزه در تهران برگزار می‌گردد امید است این نماد اتحاد و همكاری باشد كه بتوانند به صورت عملی باز شدن گذرگاه رفح و كمك‌های بشردوستانه به آوارگان و مجروحین غزه داشته باشند.
و اما در این مجال جا دارد از تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای و شخص آقای دكتر ظریف به لحاظ مدیریت مدبرانه و حفظ حقوق ملت ایران تقدیر و تشكر داشته باشیم. همچنین از دولت محترم خصوصاً شخص رئیس‌جمهور جناب آقای دكتر روحانی برای هدایت و راهبری اداره كشور كه در این وضعیت كه دشوارترین مسؤولیت‌ها تلقی می‌شود تشكر كرده و آرزو می‌كنم همانگونه كه در مهار سرعت تورم موفق بوده با اعلام بسته‌های اقتصادی هر چه سریع‌تر یخ ركود را شكسته و موجب رونق اقتصاد و اشتغال و افزایش ثروت عمومی جامعه گردد.
جناب آقای رئیس‌جمهور!‌ یكی از معضلات امروز بیكاری جوانان خصوصاً فارغ‌التحصیلان است كه نیازمند نگاه و توجه دولت جناب‌عالی است. هم‌اكنون سرعت بخشیدن به راه‌اندازی مجتمع فولاد و نیروگاه (۵۰۰) مگاواتی و پتروشیمی سبزوار می‌تواند هزاران بیكار جوان و فارغ‌التحصیل آن دیار سربدار را به اشتغال نزدیك سازد. امید دارم دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط یعنی وزارت صنایع و معادن، نیرو و نفت در نظر داشته باشند كه كویر سبزوار با صنعت آن هم صنایع مادر و بنیادی آباد خواهد گردید.
و اما آقای رئیس‌جمهور! موضوع بحران آب و خشكسالی در منطقه موجب رنجش و استیصال مردم گردیده است. امید است انتقال آب از كشورهای همسایه خصوصاً‌ تاجیكستان در دستور صریح دولت قرار گرفته و این در حالی است كه حدود (۴۰۰) روستای استان خراسان و حداقل (۷۰)‌ روستای منطقه این حقیر با تانكر آبرسانی (می‌شود) و قنات‌ها و چشمه‌سارها خشك شده است و دامداران و كشاورزان در اضطرار به سر می‌‌برند و دام‌ها و محصولات آنها با كمترین مبلغ فروخته می‌شود. از دولت تدبیر و امید می‌خواهم كه دام‌های دامداران و محصولات كشاورزان را با قیمت مناسب خریداری و با كمك‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان‌قیمت و فوری از شدت مهاجرت و اضطراب آنان بكاهند.
 از وزیر راه و شهرسازی انتظار می‌رود خواسته به حق مردم دیار سربدار را برای تكمیل راه‌آهن سبزوار هر چه سریع‌تر محقق نموده و قبل از رسیدن فصل سرما روكش و تكمیل آسفالت جاده‌های روستایی مسیر برغمد به جغتای و منیدر و جغتای به شهرستانك و حكم‌آباد به رحمت‌آباد و سلطان‌آباد و جاده دره‌یام و دوبانده شدن مسیر سلطان‌آباد به قوچان و تعریض جاده روداب به سبزوار و ششتمد به سبزوار و سایر جاده‌های روستایی را عملیاتی نمایند.
 و از وزارت نفت می‌خواهم طرح‌های گازرسانی به روستاهای شهرستان سبزوار، شهرستان جغتای بخش هلالی و جوین و خوشاب و داورزن، روداب و ششتمد و همچنین خط انتقال (۲۰) اینچ گاز از سبزوار به جوین و اسفراین را هر چه زودتر شروع و عملیاتی نمایند.
از وزیر كشور می‌خواهم مصوبه دولت دهم در ابلاغ شهرستان ششتمد و شهرداری‌‌های مراكز بخش‌های هلالی، عطاملك جوینی، مشكان و ریوند را هر چه زودتر ابلاغ نمایند.
سبزیم كه از نسل بهاران هستیم
پاكیم كه از تبار یاران هستیم
دور است ز ما تن به مذلت دادن
ما وارث خون سربداران هستیم
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ خیلی متشكر جناب آقای سبحانی‌فر. خدمت همكاران محترم عرض كنم كه نمایندگان محترم مجلس در كنار حمایت‌های معنوی و كمك‌های انسان‌دوستانه نظام مقدس جمهوری اسلامی به مردم مظلوم فلسطین به عنوان حركتی نمادین و نشاندهنده عزم نمایندگان ملت بخشی از حقوق دریافتی خود را جهت تـأمین مخارج دارو و درمان مظلومان غزه اهدا می‌كنند و امروز از یك روز تا یك ماه همكاران حقوقشان را به این امر انسان‌دوستانه اختصاص دادند.
رئیس ـ متشكریم.
 
۷ ـ اعلام وصول (۵) فقره لایحه
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ تعدادی از طرحها و لوایحی هست كه خدمت همكاران محترم اعلام وصول می‌شود.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ لایحه یادداشت تفاهم بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تركیه در مورد استفاده مشترك از دروازه‌های مرز زمینی رازی و كاپی‌كوی.
ـ لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تركیه در مورد استفاده مشترك از دروازه مرز زمینی اسندره و سرو است كه اعلام وصول می‌شود.
ـ لایحه تسری مواد (۷۹) و (۸۳) قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به كاركنان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام وصول می‌شود.
ـ لایحه ارزیابی زیست‌محیطی ایران از طرف دولت محترم اعلام وصول می‌شود.
ـ لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مؤسسه استاندارد و اندازه‌شناسی كشورهای اسلامی (سمیك) اعلام وصول می‌شود
 
۸ ـ اعلام وصول (۵) فقره طرح
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ همچنین طرحی از ناحیه نمایندگان محترم، شفاف‌سازی و اعلام كتبی نمرات رتبه و نتایج نهایی آزمون‌های استخدامی به داوطلبان استخدام و ممنوعیت بكارگیری‌های غیرقانونی از طرف همكاران رسیده، اعلام وصول می‌شود.
ـ همچنین طرح قانونی از طرف شورای عالی استانها، اصلاح ماده (۹۲) قانون شهرداری و الحاق (۴) تبصره به آن اعلام وصول می‌شود.
ـ همچنین طرح قانونی شورای عالی استانها، طرح اصلاح تبصره (۱) بند (۲) ماده (۵۵) قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴ و الحاق تبصره (۱) مكرر اعلام وصول می‌شود.
ـ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی.
ـ طرح الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت كه اعلام وصول می‌شود.
رئیس ـ متشكریم.
 (ادامه رسیدگی به طرح یك‌فوریتی الحاق سه بند به مواد ۲ و ۴ قانون تشكیل شورای عالی اشتغال)
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید، دوستان تذكر و اخطار دارند.
رئیس ـ یك‌ لحظه اجازه بدهید، آقای فرهنگی! بحث قبلی را تمام كنید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد جناب آقای فلاحی را می‌خواهیم استفاده كنیم، آقای فلاحی‌باباجان بفرمایید.
رئیس ـ ظاهراً یك پیشنهاد بیشتر نداریم؟ (فرهنگی ـ بله) آقای فلاحی بفرمایید.
عباس فلاحی‌باباجان (اهر و هریس) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض خسته نباشید خدمت همكاران گرامی به خصوص رئیس بزرگوار مجلسمان كه زحمت می‌كشند، به خصوص در خصوص زحماتی كه بین‌المجالس در خصوص غزه عزیز و مسلمانان عزیز می‌كشند، تقدیر و تشكر می‌كنم.
همكاران عزیز توجه بفرمایند! هدف ما از تشكیل كمیته اشتغال چیست؟ آیا چیزی غیر از مدیریت اشتغال كشور است؟ شما احساس نمی‌كنید جای ایثارگران عزیز، خانواده‌های شهدا، رزمندگان و فرزندان جانبازان عزیز در این كمیته خالی است؟ من بنا به احساس مسؤولیتی كه در این خصوص داشتم، پیشنهاد می‌كنم در بند (۲۱) بنیاد شهید و امور ایثارگران... با اینكه كمیته امداد هم با توجه به وضعیتی كه داشته الحمدلله رأی خوبی آورد و عضو كمیته شد، بنیاد شهید و امور ایثارگران را اگر مصلحت می‌دانند، جزء یكی از اعضاء رأی بدهند و ان‌شاءالله جزء این كمیته بشود. متشكرم.
رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت می‌كند؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای دكتر! مخالف صحبت نمی‌كند.
رئیس ـ صحبت نمی‌كنند، دولت موافقند. كمیسیون نظری ندارند. پیشنهاد را برای رأی‌گیری مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد این است كه یك بند هم به عنوان بند (۲۱) به ماده واحده الحاق شود: « رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران»
رئیس ـ حضار ۲۲۶ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد. آقای فرهنگی! متن را بخوانید.
دبیر (فرهنگی) ـ طرح الحاق (۳) بند به مواد (۲) و (۴) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال.
ماده واحده ـ بندهای زیر به مواد (۲) و (۴) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال مصوب ۱/۶/۱۳۷۷ الحاق می‌شود:
الف ـ دو بند الحاقی به ماده (۲):
سرپرست كمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه).
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران.
ب ـ بند الحاقی به ماده (۴):
مدیركل كمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه).
رئیس ـ حضار ۲۲۳ نفر، ماده واحده به نحوی كه قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. اصل ماده واحده به رأی گذاشته شده، دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد.
 
۹ ـ اعلام وصول طرح اصلاح بند (۳) قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تكمیلی و تخصصی اصلاحی ۱۳۹۲ با قید یك‌فوریت و رد فوریت آن (ثبت ۳۶۷)
رئیس ـ دستور بعدی را هم بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! یك درخواست فوریتی رسیده است برای اصلاح بند (۳) قانون برگزاری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تكمیلی...
قاضی‌پور ـ تذكر دارم.
رئیس ـ چشم آقای قاضی‌پور! این فوریت هم مطلب مهمی است. نوبت شما هم می‌رسد، این یكی چون زمانش دارد می‌گذرد، بگذارید مطرح بشود. حالا اگر نشد جلسه بعد می‌گذاریم. این الان وقتش دارد می‌گذرد، بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ اصلاح بند (۳) قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تكمیلی و تخصصی اصلاحی مصوب ۱۳۹۲. مثل اینكه جناب آقای دكتر شهریاری مطرح می‌كنند.
رئیس ـ آقای دكتر شهریاری بفرمایید.
حسینعلی شهریاری (زاهدان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض خسته‌نباشید خدمت همكاران محترم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برادران و همچنین محكوم‌كردن جنایات رژیم صهیونیستی كه به بیمارستانها هم رحم نمی‌كند و مجروحین و افراد آسیب‌دیده را دچار آسیب بیشتر می‌كند و به قتل می‌رساند.
خدمت همكاران عزیز باید عرض كنم كه سال گذشته، مجلس شورای اسلامی یك همت والایی داشت در رابطه با اینكه مشكل مناطق محروم كشور را حل كند. البته آن موقع هم ما موافق این بودیم كه آن (۳۰) درصدی كه برای مناطق محروم كشور انتخاب می‌شود، این برای مناطق محروم مازاد ظرفیت باشد ولی آن موقع متأسفانه معاونت وقت وزیر موافق نبود و در داخل سهمیه كامل گذاشتند. اتفاقی كه الان ممكن است در این زمینه بیفتد این است كه تعداد كسانی كه از نخبگان جامعه هستند، افرادی كه از پزشكان عمومی با درجات بالا هستند، تعداد پذیرش آنها كم می‌شود.
درست است كه ما باید حتماً مشكل مناطق محروم را حل كنیم چون افرادی كه از مناطق محروم كشور می‌آیند، با نمرات خیلی پایین‌تری می‌آیند. ما نباید این فضا را از بین ببریم كه تمام كسانی كه پذیرفته می‌شوند از افرادی باشند كه با درصد كم باشند. هدف ما این است كه هم افراد نخبه مملكت بتوانند وارد رشته‌های تخصصی بشوند چون اینها اساتید دانشگاهها را باید تشكیل بدهند در پیشرفت علم پزشكی اینها تأثیر بسزایی باید داشته باشند. از طرفی هم مازاد بر این (۳۰) درصد ظرفیت را به مناطق محروم اختصاص بدهیم كه بشود مشكلات مناطق محروم را هم برطرف كنیم.
من یك آماری را خدمت عزیزان ارائه می‌دهم، كل ظرفیت پذیرش در سال گذشته (۲۳۹۱) نفر بوده كه از اینها سهمیه آزاد (۲۱۴۶) نفر و حدود (۸۹) درصد بوده است. ما الان سهمیه‌های مختلفی داریم، سهمیه آزادگان، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و نیروهای مسلح داریم و این (۳۰) درصد را هم اگر در شكم این سهمیه‌ها بگذاریم، تقریباً (۵۰) درصد سهمیه‌ها به این افراد اختصاص پیدا می‌كند و آن افراد نخبه جامعه پزشكی فرصت كمتری برای حضور در رشته‌های تخصصی پیدا می‌كنند.
عزیزانی كه فكر می‌كنند كه اتفاق می‌افتد، اتفاقی نمی‌افتد. آن (۳۰) درصد به قوت خودش باقی است. فقط ما فرصتی را فراهم می‌كنیم كه نخبگان جامعه هم بتوانند از این رشته‌ها استفاده كنند. من خواهشم این است كه واقعاً همكاران رأی بدهند. مطمئن باشید كه هیچ كسی بیشتر از من راجع به مناطق محروم حساسیت ندارد ما به فكر این مناطق محروم هستیم. با آقای دكتر هروی هم ما در آن دوره تلاش كردیم و ما نباید كاری بكنیم كه برای نخبگان و فرزندان با‌استعداد جامعه مشكلاتی به وجود بیاید. من تشكر می‌كنم از رأیی كه به این مسأله می‌دهید. اگر امروز به این مسأله رأی داده نشود، دیگر فرصتی نخواهد بود و مشكلات ادامه پیدا خواهد كرد و باعث سرخوردگی افراد نخبه در جامعه خواهد شد. با این كاری كه انجام می‌شود حدود (۷۰)، (۸۰) درصد از نخبگان جامعه می‌آیند، (۱۰)، (۱۵) درصد هم از بقیه سهمیه‌ها، (۳۰) درصد مازاد هم به قوت خودش باقی است و مشكلی به وجود نمی‌آید. من تشكر می‌كنم از رأیی كه به این طرح خواهید داد. تشكر می‌كنم، خیلی ممنون.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف آقای ندیمی هستند، بفرمایید.
ندیمی ـ اگر می‌خواهید صحبت نكنیم حاضریم ولی ظاهراً باید صحبت كرد نه؟
رئیس ـ اگر صحبتی دارید، بفرمایید.
ابوذر ندیمی (لاهیجان و سیاهكل) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ببینید آقایان! چند تا مطلب روشن است.
۱ ـ آیا ما می‌توانیم پاسخ به نیازی كه الان در موضوع پزشك عمومی است از باب تحصیلات تكمیلی و تخصصی بدهیم یا ندهیم؟ این یك.
۲ ـ آیا نوع گرایش پزشكان متخصص به مناطق محروم هست یا نیست؟
ما این دو تا را باید با هم جمع كنیم. یك بار ما می‌گوییم كه اگر می‌توانیم سهمیه‌ها را چندبرابر كنیم، حداكثر بكنیم و به قول طراح محترم، نخبگان نگریزند یا طراح دیگر وارد كارهای غیرپزشكی نشوند بسیار خوب؛ اما اگر این اتفاق نیفتاد در پهنه (۱) میلیون و (۶۰۰) هزار كیلومتر با تفاوت اقتصادی قابل اعتنای كشور چه كنیم؟ مناطق محروم، الان بنده در بخش دیلمان دندانپزشك می‌خواهم به قول معروف عمومی، نمی‌آیند. با اینكه جمعیت دارد، گردشگر دارد با یك بدبختی ما به یك صورتی جمع می‌كنیم. ما این را باید حل كنیم. در یك كشور حرفهای واقعی وجود دارد كه مثلاً بنده خدا می‌رود دانشگاه آزاد، پول می‌دهد درست مثل آن كسی كه پول نداده با او رفتار می‌كنند یا نه خارج می‌رود یك ترم در فیلیپین و یا جایی می‌آورند بعد اینجا قبول می‌كنند اینها حرفهای قابل اعتنایی است. اما آن چیزی كه ما می‌گوییم آیا شما دارید مثل رویكرد دیگر آموزش عالی كه ما گفتیم سالیانه این‌قدر سهم تحصیلات تكمیلی را بالا ببرد، این را داریم بالا می‌بریم؟ بعد آیا واقعاً فقط از آن مازادی كه احتمال افزایش داریم، می‌خواهیم برداریم؟ اینها نگرانی دوستانی است كه تحت عنوان حمایت از مناطق محروم می‌گویند.
بنده خودم بابای دو تا پزشك هستم، می‌فهمم مطلب چیست. آن چیزی كه من می‌خواهم عرض كنم این است كه موضوع این نیست كه پزشكان به هر صورت از جهت تحصیلات تخصصی و مانند آن برایشان مضایق ایجاد شود. ما می‌گوییم آقا! چه‌طوری شما مشكل مناطق محروم را حل می‌كنید؟ رویكرد گذشته این است كه اگر این تصویب بشود، آن حل نمی‌شود، نگرانی این است. شما الان استاد دانشگاه دارید، بنده خدا یك رشته دیگری قبول می‌شود بلافاصله تغییر رشته و بعد هم برای درس‌خواندن تهران می‌آورند. خوب، برای كار كردن چكار می‌كنند؟ الان خیلی به ما ایراد می‌گیرند كه قانون همه باید برابر باشند شما چطور به اساتید دانشگاه فرصت می‌دهید كه بچه‌هایشان هر جای كشور قبول شوند بیایند در منطقه‌ای كه خودشان دارند درس می‌دهند حتی رشته‌شان را هم عوض كنند! این مشكلات وجود دارد. ما نمی‌توانیم این را انكار كنیم، چون مردم می‌گویند بر اساس اصول قانون اساسی شما باید با ما برابر برخورد كنید نه اینكه دست‌چین بكنید بعد برای هر كدام یك قانون بگذارید بعداً هم بگویید برابر است. برابر در چیست؟
نگرانی مخالفانی كه می‌گویند با تصویب این قانون، اولاً معلوم نیست مازاد گرفته بشود، ثانیاً معلوم نیست از داخل مازاد این مسأله حل بشود بلكه از همین عدد برمی‌دارند. بعد می‌گویند مناطق محروم ما، ما كه نزدیك (۳۰)، (۴۰) هزار میلیارد تومان برای بخش پزشكی و سلامت پول گذاشتیم، هم از (۱) درصد مالیات بر ارزش افزوده، هم سهم سلامت و هم بقیه، نگران این توزیع هستند.
آیا وزارت علوم، وزارت درمان و آموزش پزشكی، كمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، اصلاً مجلس شورای اسلامی می‌تواند تضمین بدهد كه با تصویب این نوع قوانین تأمین نیازهای آن مناطق محرومی كه جاذبه‌های زندگی ندارند اما جاذبه‌های الهی و خدمتی دارند آیا این عمل می‌شود؟ اگر عمل می‌شد به نظر می‌رسد بحثی نیست ولی این نگرانی بجاست كه ما نتوانسته‌ایم پاسخگوی نیاز مناطق كمتر توسعه‌یافته یا اصلاً توسعه‌نیافته باشیم. این نگرانی را دوستان موافق به ما علامت بدهند، به چه دلیل این فرمایش را می‌فرمایند؟
از این روی بنده عرض می‌كنم نیت طراحان بینی و بین‌الله درست است. می‌گویند آقا ما می‌خواهیم فرار را كم كنیم و تحصیلات بیاوریم اما عمل چه؟ رویكرد با عملكرد جمع می‌شود. این نگرانی را اگر موافق محترم نظر دارد ما را روشن كند. من به سهم خودم اعتقاد ندارم كه اگر این تصویب بشود آن مشكل رفع بشود. اگر شما فكر می‌كنید رفع می‌شود، ما را قانع كنید فعلاً كه قانع نیستیم. والسلام
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق جناب آقای دكتر محمدقسیم عثمانی هستند، بفرمایید.
محمدقسیم عثمانی (بوكان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
بنده به عنوان نماینده یكی از محروم‌ترین نقاط كشور در موافقت با این اصلاح صحبت می‌كنم. اینكه پزشكان متخصص باید در مناطق محروم خدمت كنند، شكی نیست، یك ضرورت است، یك نیاز است ولی باید ما قوانین‌مان را طوری بسازیم، طوری بنویسیم كه منجر به آن نتیجه بشود. آنچه كه در حال حاضر اتفاق افتاده، متأسفانه عكس نیت طراحان اصلی است كه خود بنده (همهمه نمایندگان) (منادی‌سفیدان ـ همكاران ارجمند! اجازه بفرمایید كه آقای عثمانی صحبت كنند) جزء طراحان بودم. جناب آقای هروی كه از طراحان اصلی این طرح بودند ولی متأسفانه نتیجه‌ای كه ما می‌خواستیم از آن طرح حاصل نشده و نتیجه عكس گرفتیم چرا؟ حدود (۱۶) هزار نفر سالانه در این آزمونها شركت می‌كنند با این (۳۰) درصدی كه اینجا ما آوردیم عملاً (۶۰) درصد به سهمیه‌ها تخصیص پیدا می‌كند و تنها (۴۰) درصد باقی می‌ماند. (۴۰) درصد این ظرفیت‌ها به هیچ وجه كفاف جذب نیروهای نخبه كشور را نمی‌دهد. نیروهای نخبه كشور ما وقتی در این سهمیه (۴۰) درصدی باقی‌مانده جا نمی‌گیرند، چكار می‌كنند؟ به كشورهای دیگر می‌روند. یعنی ما قانونی را نوشتیم كه عملاً منجر به فرار مغزها از كشور می‌شود. به جای اینكه مغزهای ما در مناطق محروم بروند، مغزها از مناطق غیرمحروم كشور هم فراری داده می‌شوند و به كشورهای دیگر می‌روند كه به هیچ وجه نیت ما از طراحی آن طرح این نبود. ما می‌خواستیم نیروهای متخصص به مناطق محروم بروند و مجبور بشوند بروند ولی ایجاد این سهمیه باعث شده كه این نیروها كل كشور را از خدمات خودشان محروم بكنند. در حالی كه ما نمی‌خواهیم این نیروها از كشور ما خارج بشوند. ما باید این نیروها را نگه داریم و تا آنجایی كه امكان دارد شرایطی را فراهم كنیم كه این نیروها در مناطق محروم بروند خدمت كنند ولی این ابزار، ابزار رفتن نیروهای متخصص به مناطق محروم نیست، این ابزاری برای فراری‌دادن مغزها به كشورهای دیگر شده است.
اینكه چرا این طرح فوریت دارد این دفترچه‌ها در حال چاپ‌شدن است و ضمن اینكه قولی كه وزیر محترم دادند و آن رایزنی‌هایی كه شده این است كه در مناطق محروم مازاد بر ظرفیت، ظرفیت ایجاد بشود. از آن ظرفیت‌های مازاد (۳۰) درصدش به مناطق محروم برود یعنی اگر (۱۰) نفر ظرفیت مازاد بر ظرفیت‌های عادی اضافه كردند حداقل (۳) نفر از این (۱۰) نفر به مناطق محروم بروند. این ابزار خوبی است كه آنهایی كه مازاد بر ظرفیت، ظرفیت ایجاد می‌كنند (۳۰) درصدشان در مناطق محروم می‌روند ولی از ظرفیت موجود اگر (۳۰) درصدش را هم بگوییم برای مناطق محروم است، (۳۰) درصد هم سهمیه‌های دیگر است، (۶۰) درصد می‌شود و عملاً (۴۰) درصد باقی می‌ماند. اگر (۵۰) درصد ظرفیت مثلاً نیروهای نخبه هستند، (۴۰) درصدشان جذب بشوند (۱۰) درصدشان نیروهایی هستند كه به كشورهای دیگر می‌روند. منابع ملی ما، سرمایه انسانی ما هدر می‌رود. برای اینكه این اتفاق نیفتد به این فوریت رأی بدهیم و حتماً در كمیسیون هم برای مناطق محروم از ابزارها و روشهای منطقی‌تری استفاده می‌شود. الحق و الانصاف مناطق محروم از جمله محرومیت‌هایشان، نبودن نیروهای متخصص در حوزه پزشكی است ولی این طرح منجر به این نمی‌شود و نشده كه نیروهای متخصص به مناطق محروم بروند. كاری نكنیم كه اگر مناطق محروم، از استفاده از اینها محروم مانده‌اند، كشور هم از خدمات این عزیزان محروم بماند. والسلام‌علیكم و رحمه الله
رئیس ـ متشكریم، دولت؟
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! درخواست یك‌فوریت برای طرح اصلاح بند (۳) قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تكمیلی و تخصصی اصلاحی مصوب ۱۳۹۲ مطرح است.
رئیس ـ حضار ۲۲۱ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به یك‌فوریت اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. نمایندگان محترم! یك فوریت این طرح به رأی گذاشته شده است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. بنابراین به صورت عادی داده می‌شود. تذكر داریم؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ بله، آقای رئیس! اخطارها و تذكرها جلو من است.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای پیرمؤذن اخطار قانون اساسی دارند.
رئیس ـ اگر بگذارید دستورمان جلو برود بعد اخطار. اگر اخطار راجع به مسائل خارج از دستور است، بگذارید آخر.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای دكتر! می‌گویند در دستور است.
رئیس ـ چون ما الان یكی، دو تا دستور دیگر داریم، می‌خواهیم جلو برویم بفرمایید.
كمال‌الدین پیرمؤذن (اردبیل، نیر، نمین و سرعین) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عجب دارم جهاندار و جهان را
به رحمت یك علی می‌آفریند
نگهبان زمین و آسمان را
به حكمت نیز دیوان و ددان را
 
اصول (۳)، (۲۰) و (۶۷) قانون اساسی و ماده (۲۱۸) آیین‌نامه داخلی. امیدوارم با حضور گسترده ملت بزرگ ایران اسلامی در راهپیمایی روز قدس دیوان استكبار جهانی و ددان خون‌آشام صهیونیستی را محكوم و به یاری هابیلیان زمان بشتابیم.
عزیزان! پیامبر بزرگ اسلام می‌فرماید: «یك ساعت عدالت بر یك سال عبادت برتری دارد». اصل (۳) قانون اساسی رفع تبعیض، اصل (۱) بها دادن به همه ملت و اینكه شاه بیت تذكرم استاد عزیز، نمایندگان ارزشمند! ماده (۲۱۸) آیین‌نامه داخلی است.
در ماده (۲۱۸) آیین‌نامه داخلی در بند (۱) آمده: «برای انتخاب ناظران كمیسیون‌های تخصصی و یا مجلس شورای اسلامی كمیسیون ذی‌ربط موظف است حداقل (كلمه حداقل را آورده) به تعداد دو برابر مورد نیاز از نمایندگان داوطلب واجدشرایط را به مجلس معرفی تا مجلس نسبت به انتخاب تعداد مورد نیاز اقدام نماید» اما حق مسلم مجلس و نمایندگان و نماینده فرهیخته آقای مطهری، كمیسیون ارزشمند فرهنگی در این موضوع حیف كرده است. مسأله چیست؟ ایشان علی‌رغم اینكه سابقه چندین‌ساله عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات را دارند...
رئیس ـ خوب شما الان تذكرتان چیست؟
پیرمؤذن ـ تذكرم این است كه كمیسیون می‌توانست (۳) نفر را پیشنهاد كند چون كلمه «حداقل» آمده، (رئیس ـ بله كمیسیون دستش باز است) چون علی فرموده است كه برای مخالفم حق قائلم، اینها به اختلاف سلیقه بها نمی‌دهند. خواهشم از قاطبه نمایندگان این است كه آقای مطهری را به عنوان یك گزینه بها بدهید و مدنظر قرار دهید.
رئیس ـ اینجا گفته شده كمیسیون موظف است حداقل به تعداد دو برابر معرفی می‌توانست سه، چهار نفر، می‌توانست دو نفر را معرفی كند. تخلفی كمیسیون نكرده است. می‌تواند، حداقل دارد و از دوبرابر كمتر نباید باشد.
دبیر (منادی‌سفیدان)‌ ـ آقای قاضی‌پور و آقای حاجی‌دلیگانی هم تذكر دارند. آقای حاجی‌دلیگانی! شما تذكرتان در موضوع است؟
رئیس ـ بفرمایید.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن دعوت همه مسلمانان جهان برای حضور در روز قدس و برگزاری راهپیمایی باشكوه. جناب آقای رئیس! یك تذكری قبلاً داده شد در خصوص ماده (۱۶۷)، تبصره (۱) و پاراگراف بعدی‌اش كه در خصوص طرح‌ها و لوایحی است كه بصورت آزمایشی تصویب شده. الان یك لیستی را تهیه كرده‌ایم، مشاهده می‌كنیم كه بعضی از اینها الان فرصتی برای اینكه مراحل و فرآیند تصویب را مجدد طی كند ندارد. من خواهشم این است كه حضرت‌عالی تذكر جدی بدهید كه ما بعداً مجدد با خلأ قانونی مواجه نشویم.
رئیس ـ اینها را لیست كرده‌اند. آقای فرهنگی در هیأت رئیسه مطرح كرده‌اند دارد پیگیری می‌شود كه به نوبت بیاید كه تعیین تكلیف شود.
دبیر (منادی‌سفیدان)‌ ـ آقای قاضی‌پور تذكر دارند.
رئیس ـ الان ما می‌خواهیم وارد دستور بشویم. بگذارید ما وارد دستور بشویم بعد به تذكرات گوش بدهیم، بفرمایید.
دبیر (فرهنگی)‌ ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر...
قاضی‌پور ـ تذكر دارم.
رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید! آقای قاضی‌پور بفرمایید.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای لاریجانی! صفحه را نگاه كنید بنده نفر اول اخطار هستم. آقای منادی نماینده تبریز، چندمین بار است كه حق ما را اینجا ضایع می‌كند. (رئیس ـ‌ اخطارتان چیست؟) حضرت‌عالی تذكر بدهید آن قسمی كه خورده است را رعایت كند. ما دیروز تذكر داشتیم، حضرت‌عالی فرمودید بماند. اخطار اصل (۸۹) قانون اساسی و ماده (۲۲۲) آیین‌نامه داخلی استیضاح وزیران است. حضرت‌عالی چند ماه است خلاف قانون استیضاح وزیر محترم نیرو را اعلام وصول نفرموده‌اید. ولی زحمات فراوانی كشیدید! هم در مجلس هشتم سه جلسه بزرگ برای دریاچه ارومیه گذاشتید هم دوشنبه سه ساعت وقت خودتان را گرفتید برای دریاچه ارومیه وقت گذاشتید. حضرت‌عالی از این وقت‌كشی‌تان منظورتان چیست؟ آیا استیضاح انجام نشود یا این دولت نسبت به احیاء و نجات دریاچه ارومیه اقدام كند؟ حضرت‌عالی قسم خورده‌اید كه قانون را عمل كنید. قانون می‌گوید كه شما حق ندارید نگه دارید. باید اعلام وصول می‌كردید. من در نطقم مطلبم را تقدیم كردم.
رئیس ـ نه، ما در این زمینه هیچ اصراری نداریم، خودتان خواستید ما جلسه بگذاریم.
قاضی‌پور ـ نه، آقاجان! دستور بود.
رئیس ـ اجازه بفرمایید! شما مطلب‌تان را فرمودید.
قاضی‌پور ـ  شما از بابت ریاست مجلس امر و نهی كنید  ما قبول داریم؛ ولی از لحاظ اینكه...
رئیس ـ نه ما امر هم نمی‌كنیم. شما یك استیضاحی را...
قاضی‌پور ـ آقای رئیس! شما این استیضاح وزیر را اعلام وصول بكنید. آقای دكتر! بیایید ارومیه، من حضرت‌عالی را به ارومیه دعوت می‌كنم با چشم خود آخرین لحظات مرگ دریاچه بزرگ نمكی جهان را ببینید. در تاریخ ثبت می‌شود. اینجا ثبت می‌شود. ما وظیفه‌مان را انجام داد‌ه‌ایم. ادای تكلیف كردیم از حضرتعالی هم شخصاً تشكر می‌كنیم كه وقت می‌گذارید؛ ولی آیا اینها به حرف این جلسات گوش می‌دهند؟ به تعهداتشان عمل خواهند كرد؟ از حضرت‌عالی می‌خواهیم این كار را جدی بگیرید، تشریف بیاورید ارومیه تا بدانید كه مردم چه می‌گویند. والسلام
رئیس ـ خوب، الان فرمایشات‌تان تمام شد؟ شما یك استیضاحی دادید نظرتان این بود كه ما یك جلسه‌ای بگذاریم. چند بار هم پیگیری كردید كه این جلسه چرا گذاشته نشده. ما جلسه گذاشتیم. آقایان اطراف موضوع آمدند. هم راجع به كار وزارت نیرو و هم راجع به دریاچه ارومیه كه جناب‌عالی پیگیری می‌كردید. مطالب گفته شد، بحث‌ها انجام شد. معلوم شد كه وزارت نیرو مشكلات منابع دارند كه باید از یك طرقی برایشان حل كنیم تا این مشكلاتشان انجام شود. این نتیجه جلسه بود كه این مسائل با كمك همدیگر پیگیری بشود. اگر خودتان این نتیجه را قبول دارید فبها! نمی‌خواهید، استیضاح می‌خواهید بكنید راه باز است. ما خیلی حساسیتی نداریم. آنچه كه ما فكر می‌كردیم خودتان خواستید ما جلسه بگذاریم، جلسه گذاشتیم، وقت هم گذاشتیم، فكر هم می‌كنیم این روش به نتیجه می‌رسد چون احتیاج به كمك دولت و مجلس دارد تا این مشكلات حل بشود. بنابراین تعللی نبوده و ما نخواستیم خلاف آیین‌نامه انجام بشود. (سالك‌كاشانی ـ تذكر دارم) آقای سالك هم می‌خواهند ظاهراً یك جوابی بدهند به خاطر تذكر ایشان. آقای سالك بفرمایید
احمد سالك‌كاشانی (اصفهان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام‌علیكم و رحمه الله و بركاته
ما هم دعوت می‌كنیم از ملت عزیزمان روز قدس را ان‌شاء‌الله. حضرت آقای دكتر! ماده (۲۱۸) آیین‌نامه اختیار را به كمیسیون تخصصی داده و حداقل دو برابر. در كمیسیون روز گذشته تمام افرادی كه نام‌نویسی كرده بودند هم برای ناظر بر مطبوعات و هم برای صدا و سیما حضور پیدا كردند و با یك وجه بسیار عادلانه فرمایشات تك‌تك آقایان و خواهرمان را شنیدیم. همه اعضاء صحبت‌ها را شنیدند و بعد هم به اقتضای آنچه كه برداشت از صحبتها كرده‌اند، رأی به افراد دادند. بعضی از افرادی كه اسم آوردند رأی نیاوردند ولی آقای پیرمؤذن! اینگونه برخورد كردن با كمیسیون را به هیچ وجه قبول نداریم، این را توهین به كمیسیون می‌دانیم و كمیسیون قاطعانه وظیفه شرعی و قانون خودش را عمل كرده است. من اصل (۷۹) و ماده (۲۱۸) را عرض كردم. بنابراین اختیار با كمیسیون بوده كه دوبرابر بدهد، عملش را هم انجام داده است و اقدام كرده است. بنابراین جای بحث نخواهد داشت.
رئیس ـ ببینید آقای سالك! یك كمی ابهام كه دارد. چون اگر نمی‌گفت «حداقل»، فرمایش شما درست بود. یعنی اگر می‌گفت كمیسیون ذی‌ربط موظف است به تعداد دو برابر معرفی كند. شما دو برابر معرفی می‌كردید. گفته «حداقل» یعنی می‌توانستید، اگر حق كسی ضایع نشود، اگر پنج نفر اسم نوشته‌اند می‌توانستید بیشتر اعلام بكنید. این اشكالی نداشت. من قبلش هم به شما عرض كردم كه این مسأله را كه اجمالاً در هیأت رئیسه بحث شد، بحث كافی نشد. چون كلمه «حداقل» آمده، یك قدری ایهام دارد. می‌توانستید این كار را بكنید كه حقی از نماینده‌ای ضایع نشود. چون یكی دیگر از سروران گرامی برای نظارت بر صدا و سیما آمده بودند اینجا به من گفتند، این نگرانی را داشتند و می‌گفتند كه اینها می‌خواهند دو برابر معرفی كنند. به ایشان عرض كردم «حداقل» دارد. یعنی كمیسیون می‌تواند این حق را نگه دارد و این را انجام دهد. لذا این نكته هست؛ یعنی الان یك اشكالی در مسأله دیده می‌شود كه می‌توانستید به نحو دیگری عمل كنید. خوب حالا اجازه بدهید ما وارد دستور بشویم. ما بخواهیم تذكرات را گوش بدهیم دیگر به اصل موضوع نمی‌رسیم. وارد دستور بشویم. (پیرمؤذن ـ تذكر دارم) نه دیگر، آقای پیرمؤذن شما صحبت كردید! ایشان جواب شما را داد. شما بخواهید ادامه بدهید كه امكان‌پذیر نیست. آقای حسین‌زاده بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان)‌ ـ آقای حسین‌زاده بفرمایید.
عبدالكریم حسین‌زاده (نقده و اشنویه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
من هم عرض خسته‌نباشید دارم و امید اینكه روز جمعه حضور پررنگ و مقتدرانه‌ای در عرصه داشته باشیم. آقای دكتر! تذكر من، خوب آقای پیرمؤذن بحث «حداقل» را مطرح كردند. منتها چیزی كه من می‌خواهم تذكر بدهم ابهام دومی است كه وجود دارد. بند اولش چنین بیان می‌كند كه «برای انتخاب ناظران كمیسیون‌های تخصصی و یا مجلس شورای اسلامی، كمیسیون‌ ذی‌ربط موظف است حداقل به تعداد دو برابر مورد نیاز از نمایندگان داوطلب واجد شرایط را به مجلس معرفی نماید تا مجلس نسبت به انتخاب تعداد مورد نیاز اقدام كند». اینجا ذكر نكرده كه مجلس نسبت به انتخاب تعدادی از آنها اقدام بكند. یعنی دست مجلس را در معرفی در صحن برای نمایندگان هم باز گذاشته است. من تصور می‌كنم اگر شما اجازه بفرمایید در داخل صحن هم افراد خودشان را معرفی ‌كنند. یعنی كمیسیون‌های تخصصی این حق را دارند كه صحن را راهنمایی بكنند با معرفی یك‌سری افراد. منتها این حق را از صحن نگرفته كه افراد خودشان در اینجا كاندید نشوند. با توجه به اینكه ذكر كرده كه «مجلس نسبت به انتخاب تعداد مورد نیاز»، اما «مورد نیاز» از چه نمایندگانی؟ از آنها یا در صحن؟ من تصور می‌كنم اینجا راه باز است مجدد تعدادی از افراد كه در كمیسیون كاندید شدند و نفرات سوم و چهارم شدند، مجدد اینجا خودشان را در معرض انتخاب قرار بدهند تا نمایندگان بتوانند از سلایق مختلف امكان انتخاب بیشتری داشته باشند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! تذكر بعدی آقای زمانیان است كه به آقای مطهری داده‌اند.
رئیس ـ اجازه بدهید این بحث را خاتمه بدهیم، مطلب روشن است.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای مطهری صحبت كنند، بفرمایید.
علی مطهری (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای لاریجانی! تذكر من ناظر به همان ماده (۲۱۸) آیین‌نامه داخلی مجلس است. چون خواندند من دوباره متن ماده را نمی‌خوانم. ببینید! كمیسیون به حداقل اكتفا كرده و در واقع غفلت شده. من با اكثر اعضای كمیسیون هم كه صحبت كردم قبول داشتند كه ما توجه به این كلمه «حداقل» نداشتیم و غفلت شده است. ببینید! با توجه به وجود همین كلمه «حداقل» به نظر من این ماده قابل تعویق است.
رئیس ـ این مطلب كه گفته شد.
مطهری ـ نه، ببینید! من پیشنهاد می‌كنم كه غیر از افرادی كه از طرف كمیسیون معرفی شدند، افراد دیگری هم كه در كمیسیون فرهنگی كاندیدای عضویت در شورای نظارت بر صدا و سیما یا عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات بودند نیز بتوانند در صحن كاندیدا بشوند تا دست مجلس بازتر باشد. اگر ما اینطور عمل نكنیم این ماده كمی غیرعقلانی به نظر می‌رسد. چون ممكن است اكثریت یك كمیسیون گرایش سیاسی خاصی داشته باشند و فقط افراد مورد نظر خودشان را انتخاب كنند و دست مجلس در انتخاب اصلح بسته باشد. بنابراین تقاضا می‌كنم اجازه بدهید افرادی كه كاندیدا بودند، انجام بشود.
رئیس ـ بسیار خوب، حالا ببینید دوستان! اینجا دوطرفش ابهاماتی دارد. قبلاً چنین بندی در آیین‌نامه نداشتیم كه كمیسیون‌های تخصصی حتماً افرادی را معرفی كنند. بعد این اضافه شد. یعنی اینطوری شد كه كمیسیون‌های تخصصی افرادی را بررسی می‌كنند، به مجلس معرفی می‌كنند و مجلس از بین اینها انتخاب می‌كند. این وضعیتی بود كه آدم از مطلب می‌فهمید. منتها این یك كلمه «حداقل» دارد كه كمیسیون لزومی نداشت كه حتماً دو برابر بدهد. برای اینكه حقی از كسی ضایع نشود در مورد اینها می‌توانست منتها همیشه دو برابر را باید می‌داشت. می‌توانست اضافه هم بدهد. اینكه الان شما می‌گویید «تا مجلس نسبت به انتخاب تعداد مورد نیاز اقدام كند» كه آیا حتماً از داخل اینهاست یا بیرون، این نگفته حتماً داخل اینها ولی قصد مقنن ظاهراً این بوده كه از داخل اینها باشد. لذا خیلی مطلب دارد، حالا اگر اجازه بدهید ما این بحث را یك بار در هیأت رئیسه دقیق‌تر بررسی كنیم كه این ابهامات دیگر در مجلس وجود نداشته باشد و بشود نظر روشنی را بدهیم. در این مسأله روال و رویه را هم بررسی می‌كنیم و جلسه بعد نظر می‌دهیم. خیلی دیر نمی‌شود، اجازه بدهید برای جلسه بعد باشد.
 
۱۰ ـ تذكرآیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
رئیس ـ تذكرات را بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تذكرات شفاهی همكاران محترم، جناب آقای دكتر قاسم احمدی‌لاشكی نماینده محترم نوشهر و چالوس و كلاردشت بفرمایید. دو دقیقه از تذكرتان استفاده می‌كنیم.
قاسم احمدی‌لاشكی (نوشهر و چالوس) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
قبل از هر چیز بنده از همه ملت عزیز و شریف ایران اسلامی دعوت می‌كنم روز قدس حضور پررنگشان را ان‌شاء‌الله داشته باشند. خدمت شما عرض كنم تذكر من به دولت و مجلس است. به رئیس‌جمهور محترم، به معاونین محترم ایشان جناب آقای دكتر نوبخت و جناب آقای دكتر عسكری‌آزاد، به وزیر محترم آموزش و پرورش و به همه همكاران عزیز مجلس است.
یكی از موضوعاتی كه در یكی، دو سال اخیر مطرح می‌شود و متأسفانه جدی برخورد نمی‌شود، بحث نیروهای حق‌التدریس، خرید خدمات آموزشی و نیروهای پیش‌دبستانی است. علی‌رغم اینكه حدود دوسال گذشته مجلس مصوبه گذرانده است كه بایستی آزمون برگزار بشود، اما اخیراً جناب آقای دكتر عسكری‌آزاد به مجلس می‌آیند و اعلام می‌كنند ما به هیچ عنوان نمی‌توانیم نیروی جدیدی را جذب كنیم. قصه آموزش و پرورش با همه دستگاه‌ها متفاوت است. چرا از آموزش و پرورش حمایت نمی‌كنید؟ رشد و توسعه در آموزش و پرورش مستقیماً به معلم‌ها بستگی دارد. چرا در این چند سال اخیر كیفیت را در آموزش و پرورش را فدا كرده‌ایم؟ برای آنكه با كمبود شدید معلمین روبرو هستیم. برای آن كه نیروهای خدماتی را روانه كلاس‌های درس كرده‌ایم. برای آنكه كلاس‌های چندپایه حتی شش‌پایه را اضافه كرده‌ایم. شش‌پایه یعنی حدود (۵۳) عنوان كتاب درسی بایستی در یك هفته توسط یك معلم تدریس شود. چگونه؟ نمی‌دانم. چگونه تدریس می‌شود نمی‌دانم و دانش‌آموز چگونه باید یاد بگیرد را هم نمی‌دانم. نتیجه این می‌شود كه این روزها می‌شنویم كه (۹) میلیون و (۷۰۰) هزار نفر بی‌سواد در كشور امروز وجود دارد كه جای تأسف است.
جناب آقای عسكری‌آزاد، معاونت محترم نیروی انسانی! روزهای گذشته آمار خوبی ارائه كردید. ان‌شاء‌الله كه درست و دقیق بوده باشد. اما در مورد آموزش و پرورش قطعاً دچار اشكال است. (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر جناب آقای دكتر احمدی) چشم من عذرخواهی می‌كنم. این حق شاید بیش از (۱۰۰) هزار نیرو است. جایگزینی یك نفر به جای سه نفری كه اعلام می‌كنید خروجی باید داشته باشیم، برای آموزش و پرورش معنی ندارد. آموزش و پرورش به استناد بند (۳) اصل (۳) و همچنین اصل (۳۰) قانون اساسی نهاد حاكمیتی است و دولت موظف به انجام آن است. اینكه بگوییم (۵۰) هزار نفر معلم مازاد داریم و (۵۶) هزار كمبود نمی‌توانیم مشكل را حل كنیم. چرا به قانون مجلس توجه جدی نمی‌شود؟ ان‌شاء‌الله دقت لازم را داشته باشند. در غیر این صورت انتظار داریم هیأت رئیسه محترم مجلس نسبت به اعمال ماده (۲۳۶) آیین‌نامه داخلی اقدام كند. مماشات در این قضیه فقط خیانت به نیروهای حق‌التدریس و خرید خدمات آموزشی و پیش‌دبستانی‌ها نیست خیانت به تعلیم و تربیت و كودكان و نوجوانان كشور است. متشكرم.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ متشكر، جناب آقای دكتر اسدالهی نماینده محترم تربت‌جام بفرمایید.
غلامرضا اسدالهی (تربت‌جام، تایباد و باخرز) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
 با عرض قبولی طاعات و عبادات و محكوم نمودن جنایات غاصبین و ظالمین در سرزمین مقدس فلسطین، غزه. تذكر من به جناب آقای رئیس‌جمهور و جناب آقای شهیدی رئیس محترم سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران است. جناب آقای رئیس‌جمهور، جناب آقای شهیدی! جانبازان عزیز را دریابید. اكثر این عزیزان به خاطر هزینه‌های درمانشان دچار مشكل هستند. به موجب قانون بودجه امسال در واقع بنیاد متكلف گردیده كه هزینه‌های درمانی جانبازان را پرداخت بكند. ولی متأسفانه الان بنیاد هم این كار را نمی‌كند. از دستگاه‌ها هم این بار از دوششان برداشته شده و بر عهده بنیاد است. اگر بنیاد واقعاً بودجه‌اش را ندارد، این همه اموالی كه در اختیارش است، نگهداری اینها واجب‌تر از سلامت جانبازان عزیز نیست. فكر عاجلی در این خصوص بفرمایید.
تذكر دوم من به وزیر صنعت، معدن و تجارت، جناب آقای مهندس نعمت‌زاده است. وضعیت معادن استان خراسان وضعیت نابسامانی است. بسیاری از سودجویان پروانه‌ها را امروز خرید و فروش می‌كنند. شما اگر خواسته باشید یك نقطه‌ای را در خراسان به ثبت بدهید، هیچ جای خالی نیست،‌ ولی اگر در منطقه بروید، (۲۰) تا معدن فعال هم نیست. متأسفانه با زد و بندهایی پروانه‌های صادره خرید و فروش می‌شود.
تذكر بعدی من به وزیر محترم جهاد كشاورزی است. دامداران را دریابید! امروز بسیاری از دامها كه منبع درآمد دامداران است، به لحاظ وضعیت قیمت شیر كه هنوز علی‌رغم اینكه افزایشی در هیأت دولت اعلام شده، گردی به دامداران ننشسته، زنده زنده به ذبحگاه می‌رود.
تذكر بعدی من به رئیس سازمان محترم صدا و سیما است. علی‌رغم وعده‌ها و قولهایی كه درخصوص دیجیتال‌دار نمودن شهرستان‌های تربت‌جام، تایباد، باخرز نمودید، وضعیت به جایی نرسیده است.
تذكر بعدی من هم به وزیر محترم نیرو هست. آب شرب روستاهای تربت‌جام و صالح‌آباد وضعیت بسیار نابسامانی دارد. خواهش من این است كه هرچه زودتر ساماندهی بشود. خیلی ممنون.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ متشكر جناب آقای اسدالهی، جناب آقای شهباز حسن‌پور‌بیگلری نماینده محترم سیرجان و بردسیر بفرمایید.
شهباز حسن‌پور‌بیگلری (سیرجان و بردسیر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات كلیه مسلمانان جهان و عرض تسلیت به مناسبت شهادت مولای متقیان، امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) به محضر رهبر فرزانه انقلاب و همه آزادگان دنیا، به ویژه ولی‌نعمتان خودم در شهرستانهای سیرجان و بردسیر. تذكر اول من به وزیر محترم امور خارجه برای تحرك بیشتر، برای جلوگیری از كشتار مسلمانان بی‌گناه و بی‌دفاع غزه می‌باشد و از مردم عزیز كشورمان می‌خواهم با شركت در راهپیمایی روز قدس، حمایت همه‌جانبه خود را از این عزیزان اعلام نمایند.
 و اما تذكر من به دولت محترم و شخص آقای رئیس‌جمهور محترم می‌باشد. استان كرمان با مشكل جدی كم‌آبی روبرو می‌باشد. امروز بیش از (۹۵۰) روستا با تانكر آبیاری می‌شوند. چه كسی بایستی پاسخگو باشد؟ عشایر مظلوم،‌ این ذخایر انقلاب، به صورت كلی در كشور به فراموشی سپرده شده‌اند. حتی آب با تانكر هم برایشان تأمین نمی‌شود.
تذكر به وزیر جهاد كشاورزی؛ چرا فكری به حال صنعت پسته نمی‌نمایید؟ فصل برداشت نزدیك است. متأسفانه هیچ اقدام عملی برای كوتاه شدن دست واسطه‌گران و دلالان نشده. كشاورزان مظلوم منتظر اقدام جدی شما هستند.
تذكر به وزیر محترم نیرو؛ در بحث فاضلاب سیرجان و پاریز و آب شهرستانهای سیرجان و بردسیر.
آقای وزیر راه و شهرسازی! چرا فكری به حال كشته‌های جاده سیرجان ـ گل‌گهر،‌ سیرجان ـ كرمان، سیرجان ـ بافق و جاده چهارگنبد نمی‌نمایید؟ وضعیت بیمارستان در حال ساخت سیرجان به هیچ عنوان قابل قبول نیست. چرا از پیمانكاران ناتوان خلع ید نمی‌شود؟
با تشكر از وزیر محترم صنعت و معدن، از ایشان می‌خواهم جلوی خام‌فروشی را گرفته، فكری به حال جوانان متخصص، متعهد و بومی كار شهرستانهای سیرجان بنمایید. متأسفانه هنوز از نیروهای غیربومی استفاده می‌شود! تا كی بایستی فریاد بزنم؟
تذكر جدی به وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكی است. شما قول دادید با تأمین بودجه، جلوی زیرمیزی‌ها را بگیرید. متأسفانه گرفته نشده كه هیچ، بلكه بعضی از پزشكان مبالغ دریافتی را هم افزایش داده‌اند. چه كسی بایستی پاسخگو باشد؟
تذكر جدی به وزیر محترم كشور، هیأت رئیسه محترم مجلس، رئیس محترم كمیسیون شوراها، مبنی بر... (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر) یك لحظه توجه بفرمایید، اجازه نمی‌دهند كه آقای رئیس گوش كند. جناب آقای سبحانی‌نیای عزیز! من این مطلبم به هیأت رئیسه مجلس است. بحث كرسی مستقل نمایندگی برای مردم مظلوم بردسیر كه سالها منتظر این هستند كه در خانه ملت كرسی داشته باشند. متأسفانه استان كرمان كه پهناورترین،‌ حادثه‌خیزترین، همین دیشب زلزله پنج ریشتری را داشتیم، ولی برای این استان، شش تا نماینده در مجلس كم دارد. باید یك فكری هیأت رئیسه محترم بكند.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكر،‌ آقای حسن‌پور عزیز، ان‌شاءلله در قانون تقسیمات كشوری پیش‌بینی بكنید.
حسن‌پور‌بیگلری ـ آقای وزیر محترم تعاون، كار، رفاه اجتماعی! به خدا قسم كارگران مظلوم كارخانه قند، بیش از (۴۰) ماه است حقوق نگرفته‌اند! وضعیت كارگران فولاد، این بازنشستگان مظلوم، تعیین تكلیف شود.
آقای سبحانی‌نیا! نرخ سود بانكی (۲۸) تا (۳۰) درصد شده. آقای دكتر لاریجانی! به وضعیت بانكها رسیدگی كنید، كسی نیست به وضعیت بانكها رسیدگی كند. تا كی بایستی فریاد بزنم؟ آخرین جمله...
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكر جناب آقای حسن‌پور،‌ ممنون، پیام دریافت شد، دست شما درد نكند، خیلی متشكر. جناب آقای مهدی عیسی‌زاده نماینده محترم میاندوآب، شاهین‌دژ و تكاب در خدمت‌تان هستیم.
مهدی عیسی‌زاده (میاندوآب، شاهین‌دژ و تكاب) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
درود و سلام به روح پاك و ملكوتی حضرت امام، شهیدان انقلاب اسلامی، آرزوی سلامتی برای امام زمان و نایب برحق ایشان الامام خامنه‌ای، صلوات. (حضار صلوات فرستادند)
ضمن محكومیت جنایت اسرائیل و آمریكا در منطقه، تذكر من به وزرای محترم هیأت دولت است. هر چند كه این تذكرات را روزانه می‌شنوند ولی متأسفانه گوش نمی‌دهند و هیأت‌رئیسه هم گاهاً از اینها حمایت می‌كند، ولی جهت اطلاع مردم عزیز حوزه انتخابیه‌ام عرض می‌كنم.
آقای وزیر بهداشت و درمان! تكمیل بیمارستان‌های تكاب و شاهین‌دژ و میاندوآب كه بیش از (۸۰) درصد كار فیزیكی‌شان تمام شده و تكمیل خانه‌های بهداشت و درمانگاه‌هایی كه در منطقه بالو و چلیك و تخت سلیمان كه در منطقه پرتردد و آلوده، این درمانگاه‌ها چندین سال است كه مانده‌اند. افزایش دانشكده پرستاری به دانشكده پزشكی.
وزیر محترم ارشاد! مطالبات مقام معظم رهبری در راستای مسائل فرهنگی، در سال حماسه فرهنگی و تأكیدات ریاست محترم جمهوری در هیأت دولت اخیر، عملیاتی نشده است. آیا به عملكرد و هزینه‌كرد اوقاف نظارت دارید یا باید از مجلس شورای اسلامی تحقیق و تفحص انجام بگیرد؟ و نظیر سازمان اوقاف، سازمان‌هایی هستند كه هیچ‌گونه در هزینه‌شان دخل و تصرفی نیست.
وزیر محترم جهاد كشاورزی! آیا وقت آن نرسیده به جغرافیای (۲۸۰) هزار هكتاری منطقه میاندوآب، شاهین‌دژ، تكاب نظارت كنید؟ آبیاری تحت فشار، لایروبی انهار، احداث كانال‌های (۳) و (۴) و (۵) خرید گندم.
وزیر محترم نیرو! به دریاچه ارومیه كی‌ می‌خواهی توجه كنی؟ روستاهایی كه بین دو تا رودخانه، (سبحانی‌نیا ـ خیلی ممنون) آقای سبحانی‌نیا! یك لحظه اجازه دهید. بین دو تا رودخانه، آقای حسن‌پور گفتند آب نداریم ولی ما آب داریم هیچ كس به این روستاها توجه نمی‌كند. من چندین بار از این تریبون عرض كردم، آقای وزیر نیرو با (۲) میلیارد تومان می‌تواند (۷۴) روستا را تحت پوشش بیاورد، كی‌ می‌خواهد بیاورد؟ نزدیك به (۶) ماه است سؤال كردم، سؤالم در كمیسیون انرژی مانده به صحن علنی نمی‌فرستند، ما به چه كسی بگوییم؟ به سازمان ملل بگوییم؟ (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر) به هیأت رئیسه بگوییم؟ به چه كسی بگوییم این تخلفات را كه هیأت رئیسه كمیسیون و هیأت رئیسه عزیز مجلس كه قسم خوردند عمل نمی‌كنند و بقیه سؤالاتم را به روزنامه‌ها می‌دهم.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكرم از آقای عیسی‌زاده، جناب آقای محمد حسن‌نژاد نماینده محترم مرند و جلفا بفرمایید.
محمد حسن‌نژاد (مرند و جلفا) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان عزیز، هیأت رئیسه محترم و موكلین محترم در شهرستان‌های مرند و جلفا.
اولین تذكر من به وزیر محترم نیرو است، در خصوص كمبود شدید آب شرب در شهرها و روستاهای شهرستان‌های مرند و جلفا.
نمایندگان محترم! فاصله روستاهای ما با رودخانه ارس (۵)، (۶) كیلومتر بیشتر نیست ولی آب شرب نداریم. علی‌رغم اینكه گفته بودند با B.O.T مشكل را حل می‌كنند ولی هیچ اقدامی انجام نشده. همچنین آب كشاورزی انتقال آب ارس به دشت‌های هرزندات و یكانات.
تذكر دوم به وزیر محترم راه و شهرسازی؛ علی‌رغم اینكه در سفر اخیر كلی قول و وعده داده بودند ولی هیچ‌كدام از وعده‌ها عملی نشد، محور جلفا ـ اصلاندوز عملاً خوابیده و همین امروز محور مرند ـ جلفا (۵) كشته داشته است.
وزیر محترم نفت كه شركت گاز استان آذربایجان‌شرقی به جای اینكه به این روستاهای سردسیر كه زمستان‌ها صعب‌العبور است، گازرسانی كند به كارهای انتخاباتی اقدام كرده و از الان دنبال انتخابات است.
وزیر محترم جهاد كشاورزی كه دشت گردیان را بخشیدند كه به شركت جهاد مجد و زمین‌هایی كه جزء مستثنیات بوده مال مردم بوده، دادند به شركت جهاد مجد و پس نمی‌گیرند.
وزیر بهداشت كه تنها بیمارستان شهرستان جلفا عملاً یك درمانگاه و خانه بهداشت بیشتر نیست و بیمارستان جدیدالاحداث مرند علی‌رغم اینكه یك سال است افتتاح شده ولی مریض پذیرش نمی‌كند و مجتمع آموزش عالی سلامت آن با اینكه یك سال است وعده‌اش را داده‌اند ولی عملیاتی نشده.
به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد كه شهر (۱۵۰) هزار نفری مرند یك عدد سینما ندارد.
میراث فرهنگی و گردشگری كه قلعه (۷۰۰۰) ساله مرند در حال تخریب است.
وزیر كشور و هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی كه حوزه انتخابیه مرند و جلفا با (۱۱۰) هزار نفر جمعیت، (۱۲۰) كیلومتر مرز با سه كشور مرز مشترك داریم، یك نماینده بیشتر ندارد و واقعاً به كارهای حوزه نمی‌‌شود رسیدگی كرد. (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر آقای دكتر حسن‌نژاد وقت حضرت‌عالی به پایان رسیده) من از همه شما متشكرم، ممنون. والسلام
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكر، جناب آقای حسن‌نژاد.
 
۱۱ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسؤولان اجرایی كشور
دبیر(سبحانی‌نیا) ـ تذكرات كتبی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به مسؤولان محترم اجرایی كشور:
ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به رئیس‌جمهور محترم در خصوص لزوم جلوگیری از برگزاری مراسم افطار با هزینه‌كرد از بیت‌المال؛ همچنین در خصوص تسریع در تعیین تكلیف قبول‌شدگان آزمون استخدامی وزارت نفت و وزارت كشور، ناظران گندم و تبدیل وضعیت مربیان آموزش فنی و حرفه‌ای و استخدام معلمان پیش‌دبستانی و شركتی‌ها.
ـ آقایان: نادر قاضی‌پور و جواد جهانگیرزاده (ارومیه) و حسین سبحانی‌نیا (نیشابور و تخت‌جلگه) در خصوص تسریع در ثبت‌نام یارانه برای افراد جامانده تحت پوشش بهزیستی، كمیته امداد و افرادی كه به تازگی تشكیل خانواده داده‌اند.
ـ آقای رجب رحمنی (تاكستان) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص لزوم نظارت بر عملكرد مدیران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاكستان.
ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به رئیس‌جمهور محترم در خصوص تسریع در اصلاح اشكالات موجود در روند ثبت‌نام یارانه.
به وزیر راه و شهرسازی در خصوص لزوم احداث سرویس‌های بهداشتی متناسب با شرایط جانبازان و معلولین در جاده‌های كشور.
ـ آقای نعمت‌اله منوچهری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی و روانسر) به وزیر نیرو در خصوص تسریع در حل مشكل آب (۳۵) روستای ثلاث‌باباجانی كه در مسیر تونل انتقال آب گرمسیری قرار داشته است و همچنین در خصوص جلوگیری از نابودی چشمه‌بل به دلیل آبگیری سد داریان.
ـ آقای رمضانعلی سبحانی‌فر (سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب) به وزرای جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم ایجاد تمهیدات برای صادرات هندوانه جهت جلوگیری از خسارت رسیدن به كشاورزان.
ـ خانم فاطمه آلیا (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) به وزیر نفت در خصوص لزوم توجه به سهمیه (۲) درصدی استخدام معلولان در مجموعه‌های تابعه وزارتخانه در سراسر كشور.
به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص تسریع در تبدیل وضعیت مربیان حق‌التدریس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای.
ـ آقای قاسم احمدی‌لاشكی (نوشهر و چالوس) به وزیر كشور در خصوص توضیح علت توقف ارتقاء تقسیمات كشوری در حوزه انتخابیه.
ـ آقای حسین فتاحی (شهربابك) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص توضیح علت عدم برگزاری آزمون كنكور رشته‌های فنی در شهرستان شهربابك.
ـ آقای سیدراضی نوری (شوش) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص توضیح علت تأخیر در اجرای طرح ملی پل شهید ناجیان شهرستان شوش دانیال.
ـ آقای حجت‌اله درویش‌پور (ایذه و باغملك) به رئیس‌جمهور محترم در خصوص لزوم رسیدگی بیشتر به مشكلات اجتماعی و معیشتی عشایر.
به وزیر راه و شهرسازی در خصوص توضیح علت تأخیر در اجرای طرح‌های راه‌سازی در شهرستان‌های ایذه و باغملك.
به وزیر نیرو در خصوص توضیح علت تأخیر در اجرای طرح‌های آبرسانی به شهرستان‌های ایذه و باغملك.
ـ آقایان: وحید احمدی (كنگاور، صحنه و هرسین) و فتح‌اله حسینی (قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص توضیح علت اخذ مالیات و عوارض از صادرات كالاهای غیرنفتی و خدمات صادركنندگان نمونه و فعال.
ـ آقای غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص توضیح علت عدم هماهنگی بین اداره كل راه و ترابری استان تهران و مدیرعامل شركت راه‌آهن جمهوری اسلامی كه موجب توقف طرح راه فیروزه به گرمسار شده است.
ـ آقای یعقوب جدگال (چابهار، نیك‌شهر و كنارك) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص توضیح علت عدم رسیدگی به تعطیلی شعبه بین‌المللی دانشگاه پزشكی شهرستان چابهار.
ـ آقای صیدعیسی دارائی (اندیمشك) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص توضیح علت عدم انتصاب رئیس امور عشایر شهرستان اندیمشك.
ـ خانم سكینه عمرانی (سمیرم) به وزیر نیرو در خصوص تسریع در حل مشكل كمبود آب و بهداشت آب شرب روستایی شهرستان سمیرم.
ـ آقای نعمت‌اله منوچهری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی و روانسر) به وزیر نیرو در خصوص تسریع در تعیین تكلیف وضعیت احداث سد جوانرود.
ـ آقای علیرضا منظری‌توكلی (بافت، رابر و ارزوئیه) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص توضیح علت عدم پرداخت حقوق بازنشستگان صنعت فولاد.
ـ آقای موسی‌الرضا ثروتی (بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه) به وزیر نفت در خصوص تسریع در تعیین تكلیف پذیرفته‌شدگان آزمون استخدام شركت‌كنندگان شركت نفت.
به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم رعایت كامل قانون تقسیمات كشوری در استان خراسان‌شمالی و صدور مجوز استخدام هم‌ترازی سایر استان‌ها.
ـ آقای یعقوب جدگال (چابهار، نیك‌شهر و كنارك) به وزیر نیرو درخصوص تسریع در رسیدگی به نوسانات برق شهرستان چابهار، نیك‌شهر و كنارك.
ـ آقای احمد شوهانی (ایلام، ایوان، شیروان، چرداول، مهران و ملكلشاهی) به وزیر نفت در خصوص جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال شركت گاز استان ایلام.
به وزیر آموزش و پرورش در خصوص تسریع در حل موضوع بیمه طلایی فرهنگیان ایلام.
 به وزیر نفت در خصوص توضیح علت اختلاس‌های صورت پذیرفته در شركت پتروشیمی ایلام.
ـ آقای فتح‌اله حسینی (قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب) به رئیس‌جمهور محترم در خصوص علت عدم توجه به حفاظت آثار باستانی شهرستان سرپل‌ذهاب به نام آنوبانینی و كتیبه نارامسین.
ـ آقای محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم رسیدگی و حل مشكلات كارگران معدن شهرستان راور.
ـ آقای ناصر سودانی (اهواز و باوی) به وزیر نیرو در خصوص تسریع در پرداخت حقوق كاركنان آب و فاضلاب روستایی شهرستان اهواز، باوی، كارون و حمیدیه و همچنین توضیح علت ممنوعیت كشت شلتوك در استان خوزستان و ورود خسارات سنگین به كشاورزان.
ـ آقای الهیار ملكشاهی (كوهدشت) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص تسریع در احداث بیمارستان (۱۶۰) تختخوابی شهرستان كوهدشت.
ـ آقای سیدباقر حسینی و خانم حلیمه عالی (زابل، زهك و هیرمند)، آقای حسینعلی شهریاری (زاهدان)، خانم زهره طبیب‌زاده‌نوری و خانم فاطمه آلیا (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر)، آقایان: عبدالرحمن رستمیان (دامغان)، محمدرضا محسنی‌ثانی (سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب)، عبدالوحید فیاضی (نور و محمودآباد) و سلیمان عباسی (گنبدكاووس) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر كشور در خصوص توضیح علت بی‌توجهی مسؤولان استان سیستان و بلوچستان به مشكلات حوزه بهداشت و سلامت.
ـ آقای حسین گروسی (شهریار، قدس و ملارد) به وزیر نیرو در خصوص توضیح علت قطع آب در برخی از محلات شهرستان‌های شهریار و ملارد و سرآسیاب و همچنین توضیح علت قطع آب شرب در برخی از مناطق شهرستان قدس.
ـ آقای جعفر قادری (شیراز) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص تسریع در ارسال لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده.
ـ آقای رسول خضری (پیرانشهر و سردشت) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص جلوگیری از واردات نخود جهت حمایت از كشاورزان و تولیدكنندگان داخلی.
 به وزیر نیرو در خصوص تسریع در تكمیل طرح‌های آب و خاك و سدهای سیلوه، گرد‌ه‌بن، كانی‌سیب، سد سردشت و كانال‌كشی، زه‌كشی و آبیاری تحت فشار نوین در اراضی پایین‌دست و بالادست سدهای مذكور.
به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص تسریع در پرداخت معوقات كارگزاران مخابرات.
 به وزیر آموزش و پرورش در خصوص تسریع در تعیین تكلیف معلمان پیش‌دبستانی.
ـ آقایان محمدعلی مددی (میانه) و میرهادی قره‌سیدرومیانی (تبریز، اسكو و آذرشهر) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص توضیح علت واگذاری غیرقانونی فولاد آذربایجان توسط مدیر خصوصی‌سازی.  آقای دكتر! خیلی مانده ولی بماند برای بعد.
رئیس ـ اجازه بفرمایید اعلام وصول هم دارند.
۱۲ ـ اعلام وصول (۴) فقره سؤال
رئیس ـ آقای ضرغام صادقی بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ـ سؤال ملی (۱۷) نفر از نمایندگان محترم از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در خصوص علت بی‌تدبیری در ساماندهی و توزیع سبد كالا اعلام وصول می‌شود.
ـ سؤال (۷) نفر از نمایندگان محترم از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص علت ایجاد محدودیت در آزادی بیان اعلام وصول می‌شود.
ـ سؤال ملی (۴) نفر از نمایندگان محترم از وزیر محترم راه و شهرسازی در خصوص علت بی‌توجهی به عدم پیشرفت طرح‌های مسكن مهر اعلام وصول می‌شود.
ـ سؤال ملی (۴۳) نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم امور خارجه در خصوص لزوم پاسخگویی به اهانت‌ها و رفتارهای غیردیپلماتیك مقامات غربی اعلام وصول می‌شود.
 
۱۳ ـ قرائت بیانیه‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور محترم درخصوص توجه به مقوله فرهنگ در تدوین لایحه بودجه سال ۹۴ و برنامه ششم توسعه
دبیر (صادقی) ـ آقای رئیس! سه بیانیه هم هست اگر اجازه بفرمایید من قرائت كنم.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ بیانیه‌ای را كه به امضای (۱۴۷) نفر از نمایندگان مجلس خطاب به رئیس‌جمهور محترم رسیده قرائت می‌كنم:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
هم‌اینك كه دولت محترم در آستانه تدوین لایحه بودجه سال ۹۴ و لایحه برنامه ششم توسعه می‌باشد با توجه به دغدغه‌های مقام معظم رهبری از جناب رئیس‌جمهور انتظار است كه توصیه‌های لازم را به معاونت محترم برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بفرمایند تا شاهد توجه ویژه به مقوله فرهنگ چه در بعد برنامه‌ها و فعالیت‌ها و چه از لحاظ بودجه‌های پیشنهادی برای حوزه فرهنگ باشیم. همان‌گونه كه رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان محترم مجلس توجه به فرهنگ را یكی از سه اصل اساسی حاكم بر برنامه ششم توسعه خواندند.
(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: حسین آذین، منصور آرامی، احمد آریائی‌نژاد، رضا آشتیانی‌عراقی، محمدحسن آصفری، مرتضی آقاطهرانی، حبیب آقاجری، علی‌اكبر آقایی‌مغانجوقی، وحید احمدی، عثمان احمدی، غلامرضا اسدالهی، یونس اسدی، محمدعلی اسفنانی، محمد اسماعیلی، داریوش اسمعیلی، شهروز افخمی، عزیز اكبریان، احمد امیرآبادی‌فراهانی، محمدرضا امیری‌كهنوج، مهرداد بائوج‌لاهوتی، محمد باقری، یوناتن بت‌كلیا، احمد بخشایش‌اردستانی، محمدمهدی برومندی، سیدعلی‌محمد بزرگواری، فرهاد بشیری، روبرت بگلریان، سیدهاشم بنی‌هاشمی‌چهارم، بهرام بیرانوند، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، مسعود پزشكیان، نصراله پژمان‌فر، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی، كمال‌الدین پیرمؤذن، غلامرضا تاج‌گردون، عبدالله تمیمی، محمدتقی توكلی، موسی‌الرضا ثروتی، احمد جباری، جمشید جعفرپور، قاسم جعفری، جلیل جعفری‌بنه‌خلخال، عبدالكریم جمیری، جواد جهانگیرزاده، محمدصالح جوكار، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، شهباز حسن‌پور‌بیگلری، سیدباقر حسینی،سیدمرتضی حسینی، فتح‌اله حسینی، سیدبهلول حسینی، روح‌اله حسینیان، مؤید حسینی‌صدر، منصور حقیقت‌پور، عوض حیدرپورشهرضائی، كارن خانلری، علیرضا خسروی، ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی، محمد دامادی، محمد دهقانی‌نقندر، سیدحسین ذوالانوار، عباس رجائی، محمد رجائی‌باغ‌سیائی، مجتبی رحمان‌دوست، رجب رحمنی، محمد رزم، حمید رسائی، محمدابراهیم رضائی، محمدمهدی رهبری‌، رحیم زارع، غلام‌محمد زارعی، علی‌اصغر زارعی، محمدمهدی زاهدی، احمد سالك‌كاشانی، احمد سجادی، محمداسماعیل سعیدی، عطاالله سلطانی‌صبور، علیرضا سلیمی، ناصر سودانی، سیدرمضان شجاعی‌كیاسری، حسینعلی شهریاری، شمس‌اله شریعت‌نژاد، ضرغام صادقی، ناصر صالحی‌نسب، محسن صرامی‌فروشانی، الیاس طاهری، سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی، ناصر عاشوری‌قلعه‌رودخانی، روح‌اله عباسپور، سلیمان عباسی، محمدقسیم عثمانی، حمیدرضا عزیزی‌فارسانی، علی علیلو، محمدحسین فرهنگی، حمیدرضا فولادگر، عبدالوحید فیاضی، عباس قائید‌رحمت، نادر قاضی‌پور، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، غلامرضا كاتب، حسن كامران‌دستجردی، امید كریمیان، جواد كریمی‌قدوسی، اسمعیل كوثری، مهدی كوچك‌زاده، مفید كیائی‌نژاد، محمدابراهیم محبی، علیرضا محجوب، محمدرضا محسنی‌ثانی، شاهین محمدصادقی، داود محمدی، محمدعلی مددی، حسین مظفر، عباس مقتدای‌خوراسگانی، احمدعلی مقیمی، الهیار ملكشاهی، علیرضا منادی‌سفیدان، مجید منصوری‌بیدكانی، علیرضا منظری‌توكلی، سیدمحمدعلی موسوی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدمهدی موسوی‌نژاد، سیدمسعود میركاظمی، هدایت‌الله میرمرادزهی، محمدمهدی مفتح، الیاس نادران، علی‌اكبر ناصری، سیدمحمود نبویان، حسین نجابت، مقداد نجف‌نژاد، ابوذر ندیمی، صفر نعیمی‌رز، سیدحسین نقوی‌حسینی، ابراهیم نكو، بیژن نوباوه‌وطن، سیدراضی نوری، غلامرضا نوری‌قزلجه، سیدعنایت‌اله هاشمی، عزت‌اله یوسفیان‌ملا و خانمها: فاطمه آلیا، نیره اخوان‌بیطرف، لاله افتخاری، زهره طبیب‌زاده‌نوری، سكینه عمرانی).
 
۱۴ ـ اعلام وصول بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر از اقدام آقای قالیباف، شهردار تهران درخصوص طرح تكریم خواهران كارمند شهرداری
دبیر (صادقی) ـ بیانیه‌ای كه به امضای (۱۸۳) نفر از نمایندگان محترم رسیده كه در آن حمایت خود را از كار ارزشمند و خداپسندانه جناب آقای دكتر قالیباف شهردار محترم تهران در مورد طرح تكریم خواهران كارمند شهرداری اعلام نمودند.
۱۵ ـ اعلام وصول نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور محترم در خصوص عملیاتی شدن ماده (۱۴۸) قانون برنامه پنجم توسعه
دبیر (صادقی) ـ نامه‌ای كه به امضای (۱۵۳) نفر از نمایندگان محترم خطاب به رئیس‌جمهور رسیده و از ایشان درخواست كردند كه مبلغ (۵۰۰۰) میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای عملیات آبخیزداری كه طی یك سال برنامه پنجساله با تضمین بازپرداخت دولت در اختیار وزارت جهاد كشاورزی قرار بگیرد تا تكالیف ماده (۱۴۸) قانون برنامه پنجم را عملیاتی كنند.
(ادامه تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسؤولین اجرایی كشور)
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای دكتر اگر اجازه بفرمایید تذكرات چند نفر از دوستان را قرائت كنم.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای رجب رحمنی (تاكستان) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص نظارت بر عملكرد مدیران دانشگاه آزاد اسلامی و جلوگیری از اخراج (۸۰) نفر از كارمندان محروم و مستضعف و باسابقه واحد تاكستان.
ـ آقای علیرضا محجوب (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص دستور پرداخت فوری حقوق بازرسان صنعت و تجارت با توجه به اعلام نظر صریح دیوان محاسبات مبنی بر پرداخت حقوق بازرسان.
آقای دكتر! باقی بماند هفته بعد.
رئیس ـ متشكریم، آقای فرهنگی شما دیگر بحثی ندارید؟
دبیر (فرهنگی) ـ خیر.
۱۶ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
رئیس ـ جلسه بعدی مجلس شورای اسلامی روز یكشنبه ۱۹/۵/۹۳ ساعت (۸) صبح خواهد بود و دستور جلسه را قبلاً خدمتتان ارسال خواهیم كرد. ختم جلسه را اعلام می‌كنم.
(جلسه ساعت ۱۲:۰۹ پایان یافت)
رئیس مجلس شورای اسلامی
علی‌ اردشیرلاریجانی
۱۷ ـ ضمیمه:
الف ـ فهرست مصوبات
عنوان
شماره ثبت
كمیسیون اصلی
توضیحات
لایحه نحوه اجرای محكومیتهای مالی
۹۵
قضایی و حقوقی
به دلیل ادامه رسیدگی متعاقب دوره هشتم و جلسات ۱۶۵، ۱۶۶، ۱۶۷، ۱۶۸، ۱۶۹، ۱۷۰، ۱۷۱ و ۲۳۰ دوره نهم، جهت تأمین نظر شورای نگهبان مجدد تصویب و به آن شورا ارسال گردید لذا در آمار مصوبات ارسالی به شورا تغییری ایجاد نمی‌نماید
طرح الحاق سه بند به مواد (۲) و (۴) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال
۴۳۲
اجتماعی
متعاقب جلسه ۱۷۴ تصویب و به شورای نگهبان ارسال گردید.
 ب ـ فهرست لوایح اعلام وصول شده
عنوان
شماره ثبت
كمیسیون اصلی
كمیسیون فرعی
امضا كنندگان
لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مؤسسه استاندارد و اندازه‌شناسی كشورهای اسلامی (سمیك)
۴۷۸
صنایع و معادن
اقتصادی، امنیت ملی، برنامه و بودجه، بهداشت و درمان، قضایی و حقوقی و كشاورزی
رئیس جمهور (حسن روحانی)
وزیر صنعت، معدن و تجارت (محمدرضا نعمت‌زاده)  وزیر امور خارجه (محمدجواد ظریف)
لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تركیه در مورد استفاده مشترك از دروازه مرز زمینی اسندره و سرو
۴۷۹
اقتصادی
امنیت ملی ، قضایی و حقوقی و كشاورزی
رئیس جمهور (حسن روحانی)
وزیر امور اقتصادی و دارایی (علی طیب‌نیا)
وزیر جهادكشاورزی (محمود حجتی)
وزیر امور خارجه (محمدجواد ظریف)
لایحه یادداشت تفاهم بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تركیه در مورد استفاده مشترك از دروازه‌های مرز زمینی «رازی» و «كاپی‌كوی»
۴۸۰
اقتصادی
امنیت ملی ، قضایی و حقوقی و كشاورزی
رئیس جمهور (حسن روحانی)
وزیر امور اقتصادی و دارایی (علی طیب‌نیا)
وزیر جهادكشاورزی (محمود حجتی)
وزیر امور خارجه (محمدجواد ظریف)
لایحه ارزیابی زیست‌محیطی ایران
۴۸۱
كشاورزی، آب و منابع طبیعی
اجتماعی، اقتصادی، انرژی، بهداشت و درمان، صنایع، عمران، قضایی و ویژه اصل (۴۴)
رئیس جمهور (حسن روحانی)
لایحه تسری مواد (۷۹) و (۸۳) قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به كاركنان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
۴۸۲
اجتماعی
آموزش و امنیت ملی
رئیس جمهور (حسن روحانی)
وزیر دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح (حسین دهقان)
ج ـ فهرست طرح‌های اعلام وصول شده
 عنوان
شماره ثبت
كمیسیون اصلی
كمیسیون فرعی
امضا كنندگان
طرح اصلاح تبصره (۱) بند (۲) ماده (۵۵) قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴ و الحاق تبصره (۱) مكرر
 طرح شورای عالی استانها
۴۸۳
شوراها و امور داخلی كشور
اجتماعی، قضایی و حقوقی
مهدی چمران
(رئیس شورای عالی استانها)
طرح اصلاح ماده (۹۲) قانون شهرداری و الحاق (۴) تبصره به آن طرح شورای عالی استانها
۴۸۴
شوراها و امور داخلی كشور
اقتصادی، صنایع و  قضایی و حقوقی
مهدی چمران
(رئیس شورای عالی استانها)
طرح اصلاح بند (۳) قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تكمیلی و تخصصی اصلاحی ۱۳۹۲
۴۸۵
آموزش و تحقیقات و فناوری
بهداشت و درمان
طبیب‌زاده نوری- زاهدی- كوچك‌زاده- خانلری- نگهبان سلامی- كوچكی‌نژاد ارم ساداتی- میرگلوی بیات- نعمتی- سیدمهدی هاشمی- بشیری- رستمیان- حیدرپورشهرضایی- شهریاری- صابری- محمدابراهیم رضایی- عالی-سیدمحمدعلی موسوی- مرادی- فتحی‌پور- شوهانی-عباسی- آلیا- صادقی- غضنفرآبادی- جراره- قائید رحمت
طرح شفاف‌سازی و اعلام كتبی نمرات رتبه و نتایج نهایی آزمون‌های استخدامی به داوطلبان استخدام و ممنوعیت بكارگیری‌های غیرقانونی
۴۸۶
اجتماعی
آموزش، اقتصادی، امنیت، برنامه و بودجه، فرهنگی و قضایی و حقوقی
آریایی‌نژاد- احمدی لاشكی- كوچكی‌نژاد ارم ساداتی- بیرانوند- بائوج لاهوتی- بزرگواری- سالك كاشانی- مددی- علی‌محمد احمدی- جعفرزاده‌ایمن‌آبادی- جدگال- اسماعیلی- منظری توكلی-  عباسپور-  محبی- قائیدرحمت- طباطبائی‌نائینی- جوكار- عثمان احمدی- مره‌صدق- خانلری-محمدتقی توكلی- كریمی قدوسی- آرامی- شكری- الیاس طاهری- قادرمزی- رجبی- فولادگر- پزشكیان- عثمانی- ثروتی- نادران- خانمحمدی خرمی- نبویان- داوتگری- باقری- آقامحمدی- دستغیب- خصوصی‌ثانی- پیرمؤذن- خدایی‌سوری- میرمرادزهی- علی‌اصغر زارعی- بیگلری- بیاتیان- رحماندوست- الهویردی دهقانی- محمدزاده- امامی- مظفر- رجائی باغ‌سیایی- عاشوری قلعه‌رودخانی- سیدراضی‌نوری- فلاحی باباجان- سادات ابراهیمی- تمیمی- بهمئی- شیری‌علی‌آباد- عبدالكریم حسین‌زاده- طلا- مفتح- اسفنانی- دارایی- رسایی- حسینیان- كوچك‌زاده- سیدعلی طاهری- سیدهادی حسینی- جمیری- نجابت- هروی- رحمانی- علیلو- محمد صادقی- شهریاری- سامری- قاضی‌زاده هاشمی- سیدمرتضی حسینی- یوسفیان‌ملا- مطهری- علیمردانی- نكو- شفیعی- حكیمی- عابد فتاحی- هاشم‌زهی- حاجی‌دلیگانی- خسروی‌سهل‌آبادی- حسین امیری- فتحی‌پور- بیگی‌ئیلانلو- مصباحی‌مقدم- عزیزی‌فارسانی- علیرضا خسروی- حسینی صدر- غلامرضا نوری- نبی‌اله احمدی- حسین فتاحی- سلیمانی- منوچهری- كامران دستجردی- منصوری‌آرانی- امیرعباس سلطانی- زارع‌زاده مهریزی- زمانیان دهكردی- دوگانی آغچغلو- موسوی لارگانی- نعیمی‌رز- حیدری طیب- حسن‌پور بیگلری- آذین- آصفری- بشیری- كارخانه- میركاظمی- آقاتهرانی- قوامی- مرندی-  فتح‌اله حسینی- عمرانی- اخوان‌بیطرف- افتخاری- عالی- طبیب‌زاده نوری- میرگلوی‌بیات- كمال‌علیپور- نعمتی- حسین‌زاده بحرینی- پورابراهیمی‌داورانی- سیدمهدی هاشمی- میرمحمدی- رستمیان- محمدابراهیم  رضایی-  بخشایش اردستانی- منادی‌سفیدان- خسته‌بند- چهاردولی- حسن‌نژاد- قادری- افضلی‌فرد- نوباوه وطن- موسوی‌اصل- اسماعیل‌نیا- بنی‌هاشمی چهارم- سیدعبدالكریم هاشمی- محجوب- كاشانی- مروی- نیازآذری- مصری- ابوالفضل ابوترابی- صالحی‌نسب- خضری- سبحانی‌نیا
طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی
۴۸۷
شوراها و امور داخلی كشور
امنیت ملی و سیاست خارجی، فرهنگی و قضایی و حقوقی
دهقانی نقندر- اسفنانی- نادران- بذرپاش- كولیوند- امیرآبادی‌فراهانی- سعیدی- محمدابراهیم رضایی- سیدهادی حسینی- احمدی‌لاشكی- خسروی‌سهل‌آبادی- اسماعیل‌نیا- صادقی- پورابراهیمی‌داورانی- منادی- فولادگر- موسوی‌نژاد- احمد توكلی- نجابت- كریمی‌‌قدوسی- دهدشتی- آریائی‌نژاد- شكری- قره‌سیدرومیانی- رحماندوست- فرهنگی- سبحانی‌نیا
طرح الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت
۴۸۸
برنامه، بودجه و محاسبات
آموزش، اجتماعی، اقتصادی، امنیت، انرژی، بهداشت، شوراها، صنایع، عمران، فرهنگی، قضایی، كشاورزی و ویژه اصل (۴۴)
تاج‌گردون- مصباحی‌مقدم- تابش- دوگانی‌آغچغلو- عبدالهی- جلیلی- علی‌محمد احمدی- رهبری‌- رحمنی- قادری- جعفرزاده‌ایمن‌آبادی- كاتب- سقایی- ثروتی- قوامی- حسن‌پور- یوسفیان‌ملا- زمانیان‌دهكردی- اسدالهی- نادران- امیر‌آبادی‌فراهانی- نجف‌نژاد- قاسم عزیزی- ندیمی- نجابت-     عباس رجائی- سعیدی- كائیدی- پیرمؤذن- فولادگر- آقائی- قاضی‌پور- اسمعیلی- مروی- دهدشتی- نعمتی- میرمحمدی- سیدمهدی هاشمی- خسته‌بند- زاهدی- پورابراهیمی‌داورانی- علیرضا خسروی- الیاس طاهری- رحمانی- فتحی‌پور- میرمرادزهی- صابری- پورمختار- سیدمحمدعلی موسوی- حقیقت‌پور- آشوری‌تازیانی- منادی‌سفیدان- لاهوتی- سبحانی‌نیا- نوروزی 
د ـ  فهرست سؤالات اعلام وصول شده
عنوان
وزرای مورد سؤال
سؤال‌كنندگان
سؤال ملی درخصوص علت بی‌تدبیری در ساماندهی و توزیع سبد كالا
صنعت، معدن و تجارت
(محمدرضا نعمت‌زاده)
(۱۷) نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی
سؤال ملی درخصوص علت علت ایجاد محدودیت در آزادی بیان
فرهنگ و ارشاد اسلامی 
(علی جنتی)
(۷) نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی
سؤال ملی درخصوص علت بی‌توجهی به عدم پیشرفت طرح‌های مسكن مهر
را ه و شهرسازی
(عباس آخوندی)
(۴) نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی
سؤال ملی درخصوص لزوم پاسخگویی به اهانت‌ها و رفتارهای غیردیپلماتیك مقامات غربی
امور خارجه
(محمدجواد ظریف)
(۴۳) نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی
ه‍  ـ فهرست قانون ابلاغی به دولت
عنوان
شماره ثبت
تاریخ تصویب
تاریخ ابلاغ به دولت
طرح تفسیر ماده (۱۳۳) قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحات بعدی آن
۲۹۶
۱۷/۴/۱۳۹۳
۳۱/۴/۱۳۹۳
عملكرد مجلس تا پایان جلسه دویست و سی و یكم
الف ـ وضعیت طرحها و لوایح
 
 
 
جمع كل اعلام وصولی‌ها      ۴۸۵
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
طرح‌های نمایندگان
۳۳۳
 
طرح‌های شورای عالی استان‌ها
۱۸
 
 
لوایح
۱۳۴
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                 
 
 
عنوان آخرین وضعیت
طرح نمایندگان
طرح
 شورای‌عالی استان‌ها
لایحه
جمع
مصوبات ارسالی به شورای نگهبان
۱۲
ـ
۵
۱۷
مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام
۴
ـ
۱
۵
مسكوت مانده
۱
ـ
ـ
۱
تحت بررسی در مجلس
۲۰۱
۱۵
۶۳
۲۷۹
قوانین ابلاغی به دولت
۴۹
ـ
۴۶
۹۵
مسترد شده
۱
ـ
۱۲
۱۳
بایگانی شده
۶۵
۳
۷
۷۵
جمع كل
۳۳۳
۱۸
۱۳۴
۴۸۵
ب ـ وضعیت سؤال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها
 
 
 
اعلام وصولی‌ها
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
سؤال‌ها
۱۶۶
 
استیضاح‌ها
۳
 
تحقیق و تفحص‌ها
۱۸
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         
                                  
 
عنوان آخرین وضعیت
سؤال
استیضاح
تحقیق و تفحص
مسترد شده/ رد شده
۱۹
۲
۷
تحت بررسی
۱۰۴
ـ
۹
طرح در جلسه علنی
۴۳
۱
۲
جمع كل
۱۶۶
۳
۱۸نام
پست الکترونيک
پيام شما