آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳۸
بازديد روز قبل: ۴۱۳
بازديد هفته: ۳۰۴۰
بازديد ماه: ۶۷۹۰
بازديد کل: ۶۲۸۱۶۳۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متني مشروح مذاكرات > ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
۱۸۰ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۲۲۶) - دوره نهم ۲۲/۰۴/۱۳۹۳


   
جلسه دویست و بیست و  ششم (۲۲۶)
 
۲۲ تیر‌ ماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی
۱۵  رمضان ۱۴۳۵ هجری‌ قمری
  دوره نهم ـ اجلاسیه سوم
۱۳۹۴ ـ ۱۳۹۳
    عناوین مندرجات:
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
۲ ـ‌ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
۳ ـ بیانات نایب‌‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد با سعادت كریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) و محكومیت قتل‌عام وحشیانه زنان و كودكان غزه توسط رژیم صهیونیستی و تقدیر از طرح اكرام ایتام
۴ ـ ادامه رسیدگی به طرح نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی (ثبت ۲۷)
۵ ـ ناطقان جلسه آقایان: حسینعلی‌ شهریاری، ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی، علیرضا محجوب، احمد آریائی‌نژاد و غلامرضا نوری‌قزلجه
۶ ـ اعلام وصول طرح اعمال بخشودگی جرائم موضوع ماده (۱۹۱) قانون مالیات‌های مستقیم، به قانون موسوم به تجمیع عوارض و برقراری مالیات غیرمستقیم قوانین بودجه سنوات ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ با قید دوفوریت و تصویب یك‌فوریت آن (ثبت ۴۷۷)
۷ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر محكومیت كشتار وحشیانه مردم مظلوم غزه توسط رژیم ددمنش صهیونیستی
۸ ـ تذكرآیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
۹ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسؤولین اجرایی كشور
۱۰ ـ اعلام وصول (۳) فقره سؤال
۱۱ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
۱۲ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                   ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده
                               ج ـ فهرست سؤال اعلام وصول شده
 
 
 

 

 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
نایب‌رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم
با درود و سلام بر پیامبر اعظم و اهل بیت آن بزرگوار به ویژه حضرت امام حسن مجتبی (علیه الصلاه والسلام) جلسه با حضور ۲۲۴ نفر از همكاران ارجمند رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
دستور جلسه دویست و بیست و ششم روز یكشنبه بیست و دوم تیرماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی مطابق با پانزدهم رمضان ۱۴۳۵ هجری‌قمری:
۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی.
۲ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه بیمه‌گران و اتكایی‌گران خطرهای تجاری و غیرتجاری در كشورهای عضو سازمان تعاون اسلامی و مؤسسه تضمین اعتبارات صادراتی و سرمایه‌گذاری عربی و تصویب اساسنامه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان).
۳ ـ گزارش كمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشكیل سازمان بازرسی كل كشور مصوب ۱۳۸۷ (جهت تأمین نظر شورای نگهبان).
۴ ـ گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح یك‌فوریتی الحاق یك بند به ماده (۲) قانون تشكیل شورای عالی اشتغال.
۵ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اجازه مشاركت جمهوری اسلامی ایران در افزایش سرمایه دور پنجم بانك توسعه اسلامی.
۶ ـ گزارش شور دوم كمیسیون انرژی در مورد طرح حمایت از صنعت برق كشور.
نایب‌رئیس ـ متشكرم.
 
۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
نایب‌رئیس ـ با توجه به اینكه از حدود ساعت (۸) در مذاكرات غیرعلنی گزارش برادر ارجمند جناب آقای دكتر صالح‌آبادی ریاست محترم سازمان بورس و اوراق بهادار را داشتیم لذا جلسه علنی ما مقداری با تأخیر آغاز گردید. از قاری محترم قرآن كریم برای تلاوت آیات نورانی كتاب خدا دعوت می‌كنم، بفرمایید.
(آیات ۲۴ ـ ۱۹ از سوره «رعد» توسط قاری محترم آقای مجتبی محمد‌بیگی تلاوت گردید)
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم
أَ فَمَنْ یَعْلَمُ أَنَّما أُنْزِلَ إِلَیْكَ مِنْ رَبِّكَ الْحَقُّ كَمَنْ هُوَ أَعْمى‏ إِنَّما یَتَذَكَّرُ أُولُوا الْأَلْبابِ * الَّذِینَ یُوفُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَ لا یَنْقُضُونَ الْمِیثاقَ * وَ الَّذِینَ یَصِلُونَ ما أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ وَ یَخافُونَ سُوءَ الْحِسابِ * وَ الَّذِینَ صَبَرُوا ابْتِغاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِیَةً وَ یَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّیِّئَةَ أُولئِكَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ * جَنَّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ وَ الْمَلائِكَةُ یَدْخُلُونَ عَلَیْهِمْ مِنْ كُلِّ بابٍ * سَلامٌ عَلَیْكُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ *
(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)
نایب‌رئیس ـ احسنت، با تشكر از قاری معزز قرآن كریم جناب آقای محمد‌بیگی، ترجمه آیات را قرائت بفرمایید.
(ترجمه آیات توسط آقای محمد دهقانی‌نقندر قرائت گردید)
به نام خداوند بخشنده مهربان
«آیا آن كس كه می‌داند كه هرچه از پروردگارت بر تو نازل شده حق است مانند آن كسی است كه كوردل است؟ تنها خردمندانند كه پند می‌گیرند. همانان كه به عهد خود با خدا وفا می‌كنند و پیمان نمی‌شكنند و همانان كه آنچه را كه خدا به پیونددادنش فرمان داده پیوند می‌دهند و از پروردگار خود می‌ترسند و از سختی حساب قیامت بیمناكند و همانان كه در پی رضای پروردگار خود صبر و تحمل می‌كنند و نماز برپای می‌دارند و نهان و آشكار از آنچه روزیشان كرده‌ایم، انفاق می‌كنند و به نیكی دفع بدی می‌كنند. آنانند كه فرجام نیكوی آن سرای از ایشان است. همان باغهای جاودانه كه خود و پدران و همسران و فرزندان صالح‌شان در آن پای می‌نهند و فرشتگان نیز از هر در بر آنان وارد خواهند شد كه سلام بر شما از بهر آن صبر و تحمل كه كردید و خوشا فرجام آن سرای». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ، صلوات. (حضار صلوات فرستادند)
 
۳ ـ بیانات نایب‌‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد باسعادت كریم اهل بیت حضرت امام حسن‌مجتبی (علیه‌السلام) و محكومیت قتل‌عام وحشیانه زنان و كودكان غزه توسط رژیم صهیونیستی و تقدیر از طرح اكرام ایتام
نایب‌رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم
قال النبی (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «اما الحسن فانه ابنی و ولدی و بضعه منی و قره عینی و ضیاء قلبی و ثمره فؤادی و هو سید شباب اهل‌الجنه و حجه‌الله علی الامه. امره امری و قوله قولی و من تبعه منی و من عصاه فلیس منی».
میلاد شخصیت برجسته دنیای اسلام، فرزند برومند پیامبر اعظم، سبط اكبر حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه‌الصلاه‌والسلام)، سید جوانان اهل بهشت، حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌آلاف‌التحیه‌والسلام) را محضر همكاران عزیز و ارجمند، جوانان امت اسلام، دل‌باختگان به ساحت مقدس پیامبر اعظم و اهل بیت آن بزرگوار به ویژه ملت عزیز ایران عرض تبریك دارم. در ماهی كه افضل الایام است و «ساعاته افضل الساعات» شخصیتی دیده به جهان گشود كه شخص اول عالم امكان در مورد كمالات این فرزند برومند نبوت، كلمات بلندی را ایراد فرموده‌اند. پاره تن رسول مكرم اسلام، نور دیدگان آن حضرت، سید جوانان اهل بهشت، حجه‌الله علی‌الامه، شخصیتی كه امر او امر پیامبر اعظم است و سخن او سخن رسول مكرم. پیروی از او پیروی از رسول مكرم اسلام و سرپیچی از فرمانش مخالفت با امر خدا است.
در كلام دیگری پیامبر اعظم فرمودند: «اگر عقل در قالب و هیأتی مجسم می‌گردید همانا حسن بود». تجسم عقلانیت و درایت و دانش و علم، حقیقت عصمت و طهارت.
سیوطی، این مورخ بزرگ اهل سنت در كتاب تاریخ‌الخلفاء می‌گوید: «كان الحسن (رضی‌الله‌عنه) له مناقب كثیره سیداً حلیماً، ذا سكینه و وقار و حشمه، جواداً ممدوحاً» و او نیز در كتاب تاریخ‌الخلفاء می‌نویسد این شخصیت برجسته عالم اسلام در دوران حیاتش دو بار تمام ثروتش را در راه خدا انفاق كرد. سیوطی می‌نویسد: سه بار هم نیمی از ثروت خود را در راه خدای متعال تقدیم نموده‌اند. نماد سخاوت در راه خدا، «و یؤثرون علی انفسهم و لو كان بهم خصاصه» خاندان رسالت ترجمه آیات نورانی قرآنند، حقیقت قرآنند.
 ابن شهرآشوب می‌نویسد وجود مبارك حضرت امام حسن مجتبی در دوران نوجوانی در جنگ جمل از یاران دلاور پدر سبقت می‌گرفتند و بر قلب دشمن می‌تاختند.
امروز ملت اسلام از این نماد شجاعت و دلاوری و استقامت درس ایستادگی آموخته‌اند. غزه نماد استقامت و ایستادگی در برابر باطل، درسی است كه از عاشورا و حسن و حسین آموخته است. فتحی‌شقاقی‌ها فرزند مدرسه‌ای هستند كه معلم او خاندان رسالت و اهل بیت پیامبر اكرمند. فرزند مدرسه‌ای هستند كه امام بزرگوار در این مدرسه به بازخوانی معارف اسلام و مكتب اهل بیت پرداخت.
اكنون برای ششمین روز متوالی غزه هدف حملات هوایی و زمینی و دریایی وحشیانه قرار گرفته است. باریكه كوچكی با عرض (۶) تا (۱۲) كیلومتر به وسعت (۴۰) كیلومتر و جمعیت (۵/۱) میلیون نفر، رژیم صهیونیستی برای سومین بار در طول (۶) سال گذشته با تمام توان غزه كوچك را محاصره و مورد تهاجم قرار داده است. تحقیر رژیم صهیونیستی و اسرائیل از همین نقطه آغاز می‌شود. هنگامی كه یك رژیم مدعی در اختیار داشتن پنجمین ارتش بزرگ دنیا (۳) بار در طول (۶) سال به منطقه كوچكی تهاجم می‌نماید و زنان و كودكان را قتل عام می‌كند و بی‌آنكه دستاورد نظامی یا سیاسی درخوری بدست آورد با اعتبار مخدوش خود را قربانی می‌نماید.
دنیا اكنون زمامداران در پناهگاه خزیده تل‌آویو را بزدلانی حساب می‌كند كه تنها شجاعتشان كودك‌كشی و نسل كشی است. اكنون شمار شهدای فلسطین از (۱۰۰) نفر گذشته است. صهیونیست‌ها بیش از (۲۵۰) نقطه در باریكه غزه را هدف بمباران و موشك‌های خود قرار داده‌اند. تصاویر كودكان غرق به خون به ویژه آن دو كودك، دو برادر كه در آغوش هم جان باختند برای هر وجدان بیدار دردآور است.
به راستی چرا رژیم صهیونیستی با این وحشیگری به خود شلیك می‌نماید؟ یك معنای رفتار رژیم صهیونیستی شكست جنگ نیابتی (۳)، (۴) سال گذشته در منطقه است. صهیونیست‌ها در این چند سال به همراه امریكا با تمهید پشت پرده جنگ در سوریه و سپس امتداد آن به لبنان و عراق را در اندیشه خلق حاشیه امنیت برای خود و شكستن حلقه محور مقاومت تصویر نموده‌اند.
ناظران نظامی و امنیتی به چشم خویش دیدند كه از دل جنگ سوریه یك نظام قدرتمند با مشروعیتی فزون‌تر بیرون آمد و در عراق عملاً فتنه‌گری نیابتی داعش به مثابه یك رزمایش جدی برای دولت عراق عمل كرد. آفتابی‌شدن ارتش اسرائیل در این شرایط به یك معنا اعلان شكست جنگ نیابتی است اما نسل‌كشی رژیم كودك‌كش در غزه تنها نمی‌تواند به ناكامی جنگ نیابتی اشاره داشته باشد بلكه همزمان احتضار لیبرال دموكراسی و حقوق بشر غربی در برابر نگاه كنجكاو افكار عمومی را به نمایش می‌گذارد.
 چند سالی است از سخنرانی معروف رئیس‌جمهور آمریكا در دانشگاه قاهره و ادعای صلح و مسالمت در خاورمیانه نمی‌گذرد كه صهیونیست‌ها با بمب و موشك كوره آدم‌سوزی در غزه به راه انداخته‌اند تا دنیا درجه تاب و تحمل تمدن غرب در برابر این آتش نسل‌كشی را به عینه و در یك لابراتوار واقعی بیازماید. رئیس‌جمهور امریكا و دیگر مدعیان دفاع از حقوق بشر شریك در خون هر شهروند بی‌گناه و كودك و پسر و دختر و مرد و زن مظلومی هستند كه خون پاكشان در سرزمین مقاوم غزه بر خاك می‌ریزد.
برای مردم مظلوم فلسطین به ویژه جوانان برومند و مقاوم غزه از خدای متعال نصرت و پیروزی مسألت می‌نماییم و حمایت و پشتیبانی بی‌دریغ ملت ایران، همكاران عزیز و ارجمندم را از مقاومت مردم سلحشور غزه و فلسطین اعلام می‌داریم.
نمایندگان ـ مرگ بر اسرائیل ـ مرگ بر اسرائیل.
نایب‌رئیس ـ احسنت، این دعای شما مستجاب شده و هر موشك و گلوله‌ای در غزه تیری است بر بدن بی‌روح و بی‌رمق رژیم صهیونیستی كه امیدوارم شاهد مرگ نزدیك او باشیم.
 اجازه بدهید بنده نكته‌ای هم اشاره كنم كه امروز شاهد حضور جمعی از فرزندان خانواده كمیته امداد، فرزندان شاهد در مجلس شورای اسلامی بودیم. لازم می‌دانم با تشكر از زحمات كمیته امداد حضرت امام و تلاششان برای خدمت به نیازمندان و محرومین، از مردم فهیم و سخاوتمند ایران نیز درخواست داشته باشم كه با الهام از سیره خاندان عصمت و طهارت در طرح اكرام ایتام شركت فعال بنمایند و با حضور مؤثر خود امكان ارائه خدمت به فرزندان مظلوم یتیم را در ایران اسلامی فراهم بیاورند، ان‌شاءالله.
 
۴ ـ ادامه رسیدگی به طرح نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی (ثبت ۲۷)
نایب‌رئیس ـ آقای فرهنگی دستور را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس و همكاران محترم! در ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی در جلسه علنی گذشته بعد از تصویب كلیات، وارد ماده (۱) شدیم و در بند (۳) پیشنهاد حذفی را آقایان پورابراهیمی و خسروی دارند مطرح می‌كنند. كدام مطرح می‌فرمایید؟ آقای خسروی بفرمایید. «كه با اطلاع كمیسیون احزاب موضوع ماده (۱۰) این قانون شكل می‌گیرد» را پیشنهاد حذف دادند.
علیرضا خسروی (سمنان و مهدی‌شهر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت همه حضار و میلاد پربركت امام حسن مجتبی را خدمت همه مردم عزیز ایران و محضر نمایندگان محترم تبریك می‌گویم.
برادران و خواهران عزیز! طرح نحوه تشكیل و فعالیت احزاب و گروههای سیاسی در سه فصل است. فصل اولش تعاریف آمده، در تعاریف كه حدود (۱۶) مورد ذكر شده در بخش‌های مختلفش به معرفی بعضی از عناوین اكتفا كرده، فقط یك جا است. فقط همین بند (۳) است كه نوشته «با اطلاع كمیسیون احزاب موضوع ماده (۱۰) آن قانون شكل می‌گیرد» عرض ما این است كه ما زمانی كه می‌خواهیم جبهه را معرفی بكنیم، می‌گوییم: «جبهه ائتلاف سیاسی از احزاب دارای پروانه فعالیت در زمینه مشخص است كه با اطلاع كمیسیون احزاب موضوع ماده (۱۰) این قانون شكل می‌گیرد». ما می‌گوییم از این «اطلاع كمیسیون» تا انتهای جمله لازم نیست دلایل ما هم این است كه ائتلاف از احزاب دارای پروانه شكل می‌گیرد و ما می‌خواهیم فقط در این بند جبهه را معرفی بكنیم كه جبهه از چه چیزهایی تشكیل می‌شود؟ از چه گروههایی، چه احزابی، چه زمان خاصی و چه اهدافی را هم در مقاطع خاص دنبال می‌كند؟ اگر قرار باشد كه دوباره برویم از كمیسیون احزاب اطلاع بگیریم، این یك مقدار بوروكراسی اداری را بیشتر می‌كند. ما قرار بود فقط كلیات را و جبهه را تعریف بكنیم و اگر قرار باشد كه دوباره ما یك بندی بگذاریم و تأكیدی داشته باشیم اینكه اطلاع دهیم به خود كمیسیون ماده (۱۰) یك مقداری كار ما را سخت می‌كند. ابهامی كه در این بند هست این است كه این اطلاع باید به چه صورتی باشد. یك جبهه‌ای تشكیل شد كه می‌خواهد كار سیاسی را پررنگ‌تر كند، معمولاً هم جبهه و تشكیل این جبهه‌های سیاسی یك زمان خاصی دارد. این اطلاع باید ایمیل باشد، تلفنی باشد، حضوراً باشد، هیچ كدام از اینها را ما ذكر نكردیم این ابهام اساسی كه در این بخش است، زمان آن چقدر است؟ این جبهه چه مدتی می‌تواند ادامه داشته باشد؟ اینجا هم باز ذكر نكردیم چه احزاب و چه تعداد از احزاب می‌توانند در این ائتلاف شركت كنند؟ همانطور كه مستحضرید ما (۲۳۰) حزب شناسنامه‌دار و فعال داریم الان در حال حاضر. تعداد زیادی از اینها در زمان خاصی می‌خواهند ائتلاف داشته باشند، حالا چرا ما بیاییم با دست خودمان محدود كنیم این كار ائتلاف را.
مشابه این در خود مجلس هم انجام می‌شود، ببینید! شما وقتی اعتبارنامه نمایندگان محترم مصوب شد هر كدامشان می‌توانند در هر فراكسیونی شركت كنند، لازم نیست دیگر دوباره برای تشكیل فراكسیون‌های مختلف باز بیایند سیر مراحل ابتدایی را باز دوباره طی كنند. لازم نیست چون فراكسیون‌ها خودشان در راستای كارهای سیاسی و كمك به كمیسیون‌های مختلف هستند. به نظرم می‌رسد با توجه به اهدافی كه دوستان عزیز دنبال كردند و این طرح بسیار خوب‌شان كه از همین جا تشكر می‌كنم از عزیزان تعریفی كه از جبهه آمده كفایت می‌كند به همین موضوع و قسمت انتهایی‌ آن را ما پیشنهاد حذف دادیم، ممنون و متشكرم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! مخالف را دعوت كنیم؟
نایب‌رئیس ـ متشكرم، بله دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای مهدی دوات‌گری بفرمایید.
مهدی دوات‌گری (مراغه و عجب‌شیر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
عزیزان و همكاران محترم! ما در بند (۱) ماده (۱) حزب را تعریف كردیم گفتیم تشكیلاتی است دارای پروانه فعالیت، متشكل از اشخاص حقیقی با برنامه مشخص در جهت كسب و مشاركت در قدرت سیاسی. در بند سوم همین ماده در مقام تبیین و تعریف جبهه هستیم كه متشكل از احزاب دارای پروانه فعالیت به عبارتی احزابی كه می‌خواهند فعالیت كنند اینها مراجعه می‌كنند به كمیسیون ماده (۱۰) احزاب در آنجا مرامنامه‌شان را ارائه می‌كنند، اساسنامه‌شان را ارائه می‌كنند، ابتدا مجوز اولیه صادر می‌شود، سپس پروانه فعالیت نهایی صادر می‌شود با صدور پروانه نهایی حزب رسمیت پیدا می‌كند. اما همین حزبی كه پروانه فعالیت دارد با در نظر گرفتن اینكه ممكن است در بعضی از برنامه‌ها و در جهت مشاركت در قدرت سیاسی با سایر احزاب همفكر باشند، همگون باشند، مشتركاتی داشته باشند، می‌توانند این احزاب با برنامه مشترك جبهه‌ای را، ائتلافی را تشكیل دهند. بنابراین آنچه كه ما اینجا داریم بررسی می‌كنیم با اطلاع كمیسیون احزاب است.
بنابراین هیچ ابهامی وجود ندارد صرفاً وقتی دو یا چند حزب در كنار هم جبهه‌ای را تشكیل می‌دهند به صرف اطلاع كمیسیون احزاب كفایت می‌كند، نیازی به مجوز یا مصوبه كمیسیون ماده (۱۰) احزاب نخواهد بود، همكار محترم اشاره فرمودند نحوه اطلاع مشخص نیست. خوب به هر حال كاملاً مشخص است همین كه به هر حال كتباً اعلام شود به كمیسیون احزاب از نظر تعداد احزاب داخل ائتلاف هم، خوب هیچ محدودیتی وجود ندارد. بنابراین من خدمت همكاران محترم عرض می‌كنم كه هیچگونه ابهامی در بند (۳) ماده (۱) طرح مورد بررسی وجود ندارد. از همكاران محترم خواهشم این است كه نسبت به پیشنهاد رفع ابهام عنایت داشته باشند كه رأی موافق ندهند تا ان‌شاءالله با شرایط موجود یا به عبارتی مصوبه كمیسیون ان‌شاءالله مورد تصویب قرار بگیرد.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق جناب آقای حسینعلی‌ حاجی‌دلیگانی هستند، بفرمایید.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
با تبریك میلاد باسعادت كریم اهل‌البیت، امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) و با عرض تشكر از مطالب بسیار كوبنده حجت‌الاسلام ابوترابی رئیس محترم جلسه امروز در خصوص مسائل مربوط به غزه خصوصاً. ببینید! پیشنهادی كه توسط همكارمان داده شده مطلب بسیار به جایی هست كه ما از لحاظ ساختاری در این بند آمدیم داریم تعریف جبهه را انجام می‌دهیم، خوب در تعریف دیگر نیاز نیست كه ما حكم بیاوریم. در حالی كه قسمت اول جمله درست است، گفته كه جبهه ائتلاف سیاسی از احزاب دارای پروانه فعالیت هست ولی این كه در قسمت تعریف بیاییم بگوییم كه این جبهه به چه صورت شكل می‌گیرد ضرورتی ندارد بنابراین اگر این مطلب درست هم باشد جای آن اینجا نیست كه قرار بگیرد و لذا لازم است كه در موضع خودش راجع به این قسمت بحث شود بنابراین با پیشنهاد همكارمان كه بیان می‌كنند این قسمت آخر سطر دوم آن حذف شود كاملاً موافق هستیم و به نظر می‌رسد كه جمله هم شكل بهتری را به خودش می‌گیرد.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، دولت نظری دارند؟ ندارند. خیلی متشكر، كمیسیون نظری دارند؟
محمدجواد كولیوند (نایب‌رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
قبولی طاعات همه را از خداوند متعال خواستاریم. دقت بفرمایید! اینجا كه بحث جبهه را گفته تعداد مشخص است، یعنی تعداد مشخص نیست هر تعداد كه دارای مجوز باشند ولی معمولاً به جهت اینكه ماده (۱۰) احزاب با این مشكل مواجه بود كه بعضاً این جبهه‌ها تشكیل می‌شد ولی مسؤولیت‌پذیری را نداشتند. در حقیقت آمده اینجا مشخص كرده كه در بند «الف» ماده (۱۳) آن شیوه ارتباط و اطلاع دادن به كمیسیون (۱۰) احزاب را اعلام كرده و همچنین ماده (۱۸) مسؤولیت‌ها را هم گفته است و در نهایت اینكه اینجا فقط باید به اطلاع برسد این اخذ مجوز مجدد نیست كه دوستان استنباط می‌كنند كه یعنی مجدداً باید از كمیسیون ماده احزاب (۱۰) مجوز، نخیر این به این شكل نیست مطمئناً فقط باید جبهه كه تشكیل می‌شود به اطلاع برسانند كه مسؤولیت آن در حقیقت كارهایی كه انجام می‌شود به عهده كیست؟ لذا به هیچ عنوان اگر این حذف شود در حقیقت دیگر معنایی پیدا نمی‌كند كه بخواهد جبهه تشكیل شود و بدون اطلاع در حقیقت ماده (۱۰) احزاب باشد. متشكر
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد حذف «كه با اطلاع كمیسیون» در جزء (۳) ماده (۱) مطرح است.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۲۶ نفر،‌ همكاران سیستم آماده است اعلام رأی بفرمایید، حضار محترم در خصوص پیشنهاد جناب آقای خسروی اعلام رأی بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد.
دبیر (فرهنگی) ـ در جزء (۴)، جناب آقای كولیوند! جناب آقای دوات‌گری می‌فرمایند كه آیا این لفظ مرامنامه اینجا عمداً از سوی شما حذف شده یا اشتباهی؟ بعد با پذیرش مرامنامه یا اساسنامه را آنجا نیاوردید. مرامنامه را می‌گویند آنجا از قلم افتاده كه ما ویرایشی قبول كنیم اگر نه می‌خواهیم پیشنهاد رفع ابهام دهیم.
نایب‌رئیس ـ اصلش مرامنامه است.
دبیر (فرهنگی) ـ پس كمیسیون هم نظرش این است كه مرامنامه اینجا لازم است.
نایب‌رئیس ـ بله در اساسنامه خیلی مطلبی نیست محورهای اصلی در همان مرامنامه است.
دبیر (فرهنگی) ـ در جزء (۵) اگر مطرح می‌كنند آقای پورابراهیمی «و مسؤول شعب استانی» را پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ
بسم الله الرحمن الرحیم
ابتدائاً سالروز ولادت باسعادت امام حسن مجتبی را تبریك عرض می‌كنم خدمت همكاران و مردم عزیز ایران اسلامی و همچنین محكوم می‌كنیم اقدامات ددمنشانه رژیم غاصب صهیونیستی را در حمله به غزه و امیدواریم خداوند متعال كمك كند به اینكه بتوانیم همه مسلمانان در راستای وظایف قانونی‌مان به این مردم عزیز كمك كنیم.
درخصوص پیشنهادی كه مطرح كردم اگر همكاران عنایت كنند، در ماده (۵) اركان حزب را تعریف كرده به نحوی كه ما موضوع بحث هیأت مؤسس، مجمع عمومی، شورای مركزی، دبیركل و بازرسان را داریم. در تمام اركان اگر شما دقت كنید در اركان حزبی این به صورت ثابت وجود دارد.
اركان یعنی آن پایه ثابتی كه امكان حذف آن وجود ندارد خوب ما بعضی از احزاب را داریم كه مسؤول شعب استانی برای‌شان تعریف نشده یعنی به عنوان یك ركن نمی‌تواند. در مصوبات شوراهای مركزی ایجاد یك مسؤول شعبه می‌تواند مبنا قرار بگیرد ولی مسؤول شعبه ركن در حزب نمی‌تواند باشد و دلیلش هم این است كه اگر شما این را حذف كنید اشكال ایجاد نمی‌كند یعنی یك حزب می‌تواند حتماً می‌تواند بدون ایجاد مسؤول شعبه هم فعالیت كند ولی بدون شورای مركزی نمی‌تواند یعنی حذف آن شورای مركزی امكان‌پذیر نیست، حذف این امكان‌پذیر است.
نكته بعد قابل تفسیر هم نیست شما اینجا نگاه كنید می‌گویید مسؤول شعب استانی! این مسؤول یعنی كسی كه در شورای مركزی مسؤول شعبه است یا نه هر استان یك مسؤول دارد این تفسیر هم همین الان در متن قانون وجود دارد كه به نظرم می‌رسد این هم قابل تفسیر است. در صورتی كه در سایر اركان مثل شورای مركزی، دبیركل یا هیأت مؤسس و امثال اینها شما تفسیری ندارید شورای مركزی در حزب تعریف شده، تفسیر هم نمی‌شود. دبیركل تعریف شده تفسیر هم نمی‌شود. اینجا اینكه ما می‌گوییم مسؤول شعب استانی یعنی مسؤول شعب در مركز است یا نه مسؤول هر استان است؟ بعد می‌گوییم بر طبق اساسنامه نمی‌تواند تعریف شود كه در ادامه آمده گفته بر اساس اساسنامه. اركان بالاتر از اساسنامه است یعنی اركان وجود دارد، اساسنامه بر اساس اركان تنظیم می‌شود در صورتی كه اینجا این نكته مدنظر قرار نگرفته.
اگر همكاران عنایت كنند در ذیل ماده (۵) وقتی دارد اركان را دانه‌دانه بحث می‌كند مثل ماده (۶) كه می‌گوید: «هیأت مؤسس اشخاص حقیقی می‌باشند كه امور مربوط به تأسیس را انجام می‌دهند» یا در ماده (۷) می‌گوید: «مجمع عمومی عالی‌ترین ركن حزب است» همه اعضا را می‌آید تعریف می‌كند یعنی اینجا نقص خود متن قانون هم هست. در اینجا مسؤول شعبه استانی هیچ تعریفی ندارد، بنابراین برای ركن نیست كه اینجا تعریف داشته باشد. به نظر می‌رسد اینجا نیازمند به اصلاح است.
من از همكاران خواهش می‌كنم روی این نكته عنایت كنند، پس بنابراین وقتی ما می‌خواهیم اركان حزب را تعریف كنیم این، «مسؤول شعب استانی نمی‌تواند به عنوان ركن قلمداد شود با این توضیحاتی كه عرض كردم لذا پیشنهاد بنده حذف عبارت مسؤول شعب استانی به عنوان ركن یك حزب سیاسی در كشور است كه این قطعاً‌ قابل قبول نیست. لذا اگر موافق باشند كمیسیون هم نظر موافق دهند، اجازه دهید این حذف شود تا ما اركان را بر اساس همین تعاریفی كه در بندهای (۶)، (۷)، (۸)، (۹) و (۱۰) یعنی شامل بازرسان، دبیركل، شورای مركزی، مجمع عمومی و هیأت مؤسس است. اینها اركانی است كه الان هم وجود دارد. ما هیچ جا در اساسنامه یك حزب سیاسی ندیدیم هیأت به عنوان یك ركن بحث مسؤول شعب استانی هم قلمداد شود. البته نه اینكه شعب استانی نمی‌تواند حزب داشته باشد ولی ركن نیست. در اینجا تعریف ركن نیامده در مواد هم كه در ماده (۶) تا (۱۱) هست، هیچ اشاره‌ای به این نشده لذا پیشنهاد حذف این اصطلاح به عنوان ركن را مطرح می‌كنم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی ممنون، آقای رئیس! مخالف آقای مهرداد لاهوتی هستند، بفرمایید.
مهرداد بائوج‌لاهوتی (لنگرود) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
من ضمن اینكه از جناب آقای پورابراهیمی سپاسگزارم ولی در هر صورت این تعجب هم از ایشان دارم كه ایشان استاد ما هستند خوب چرا واقعاً این ماده (۵) یعنی مگر می‌شود هر حزبی اركانی نداشته باشد؟ خوب اینجا در بند (۵) آمده اركان حزب را مشخص كرده، خوب هر كدام را بعد شما در بند (۶) و (۷) و (۸) كه جناب آقای پورابراهیمی جناب آقای دكتر اشاره فرمودید، وظایف آنها را مشخص كرده آمده گفته آقا هیأت مؤسس خوب چه افرادی باید باشند، اشخاص حقیقی می‌توانند باشند اشخاص حقوقی نمی‌توانند به عنوان هیأت مؤسس باشند یا مجمع عمومی گفتند كه عالی‌ترین ركن حزب هستند.
پس بنابراین اركان حزب را ما باید در بند (۵) تعریف می‌كردیم و مشخص می‌كردیم كه از اركان حزب شامل هیأت مؤسس هست، مجمع عمومی هست، شورای مركزی هست، دبیركل و بازرسان و مسؤولین شعب و استانی هست طبق اساسنامه شما اگر در ماده (۲) بعد آقای پورابراهیمی مراجعه كنید آنجا هم آمده گفته كه هیأت مؤسس باید چه كار كنند، وظایف كابینه را هم را مشخص كرده. بنابراین حذف كردن بند (۵) معنی ندارد، ما ابتدا باید اركان را مشخص می‌كردیم بعد در بندهای بعد تعریف جزییات را ورود می‌كرد‌یم. من خواهش می‌كنم از دوستان به بند (۵) پیشنهاد حذف را رأی نفرمایند.
نایب‌رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق جناب آقای كمال علی‌پور هستند، بفرمایید.
كمال علی‌پورخنكداری (قائم‌شهر، سوادكوه و جویبار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام دارم خدمت همكاران و هیأت رئیسه محترم و عرض تبریك به مناسبت میلاد كریم اهل بیت، امام حسن مجتبی (علیه‌السلام). عرض كنم كه جناب آقای لاهوتی به نظر می‌رسد كه در رابطه با مخالفت پیشنهاد حذف جناب آقای پورابراهیمی توجه كافی نداشتند. آقای پورابراهیمی پیشنهاد ندادند كه بند (۵) حذف شود بلكه پیشنهادشان در رابطه با مسؤول شعب استانی بوده.
ببینید همكاران عزیز! در ماده (۵) اركان حزب را مشخص كرده، اركان حزب خوب كسانی هستند كه به عنوان مؤسس هستند و نفراتشان مشخص است. سؤال من این است كه اگر در رابطه با اركان حزب به جای مسؤول شعب استانی، شعب شهرستانی هم می‌آوردیم این می‌شد اركان حزب؟ این را توجه داشته باشیم اركان حزب اگر برود در شاخه‌های پایین‌تر، ممكن است مشكلاتی ایجاد شود. مسؤول شعب استانی به عنوان اركان حزب نیست، پیشنهاد آقای پورابراهیمی در رابطه با اركان در واقع حذف كل ماده نبوده، در واقع در رابطه با ناظر بر حذف مسؤول شعب استانی بوده، این را توجه داشته باشیم اركان حزب هیأت مؤسس، مجمع عمومی، شورای مركزی، دبیركل و بازرسان هستند، اگر این را ببریم به سمت پایین‌تر، شعب استانی یا شهرستان‌ها و بخش‌ها ممكن است مشكلاتی ایجاد شود و بهتر این بود كه این موضوع در خود كمیسیون بررسی می‌شد و خود سخنگوی كمیسیون این را می‌پذیرفت و به عنوان یك ایراد این مسؤول شعب استانی را قطعاً به نظر می‌رسد اشتباه شده و حذفش می‌كردند. من خواهشی كه از همكاران دارم به پیشنهاد جناب آقای پورابراهیمی در رابطه با مسؤول شعب استانی ان‌شاءالله رأی دهند و این موضوع حذف شود. متشكرم
نایب‌رئیس ـ متشكرم، دولت نظری دارند؟ كمیسیون هم مخالفید؟
محمدجواد كولیوند (نایب‌رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ یك لحظه من یك توضیحی را بگویم! همكاران محترم ضمن تشكر، دقت كنید ما در ماده (۶) بند «الف» (۱) و (۲) آنجا گفتیم اینجا ملاك مسؤول شعب استانی در حقیقت مربوط به احزاب ملی هستند و الزام جدیدی است كه دارد قانون ایجاد می‌كند كه یك حق جدیدی است برای استان‌ها، آنجا گفتیم كه باید در یك‌سوم از استان‌های كشور احزاب ملی تأسیس دفتر كند، لذا این الزام برای این است كه مسؤولیت‌پذیری را در آن استان به آن شخص می‌دهد كه در حقیقت مسؤول شعبه استانی است. در شهرستان ها اصلاً چنین چیزی وجود ندارد، جزء اركان هم نیست و این الزام جدید است و این باید در حقیقت بماند. لذا دقت كنید كه این مسؤولیت به عهده اوست عضو پاسخگوی استان هم در حقیقت مسؤول شعبه استانی است. لذا خواهش می‌كنم كه اگر حذف شود روی بحث احزاب ملی مطمئناً دیگر ما آن مسؤول شعبه استانی نمی‌تواند پاسخگوی استان باشد، لذا كمیسیون مخالف است. دقت بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ متشكرم، حضار ۲۳۲ نفر،‌ همكاران محترم اعلام رأی بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ در جزء (۵) پیشنهاد حذف «و مسؤول شعب استانی» از «اركان حزب» هست.
نایب‌رئیس ـ همكاران نسبت به پیشنهاد آقای پورابراهیمی اعلام رأی بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. آقای فرهنگی بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! پیشنهادهای حذف در ماده (۱) به پایان رسید، ابهامی فقط به وجود آمد بعد از اینكه آن عبارت «و تشكل‌های صنفی» بجا از جزء (۱) حذف شد و آن ابهام عبارتست از اینكه در حال حاضر كمیسیون ماده (۱۰) احزاب بر یك سلسله تشكل‌های صنفی در گذشته مجوزهایی صادر كرده و بر آنها نظارت می‌كند بر انتخاباتشان و مجامعشان و الی آخر. الان با تصویب این ماده و این قانون آنها بلاتكلیف می‌شوند و تكلیفشان روشن نیست. درست است كه آنها به عنوان حزب نمی‌توانند فعالیت كنند با آن حذفی كه اتفاق افتاد، ولی خلأیی به وجود می‌آید كه پیشنهادی برای رفع ابهام بنده آماده كردم اگر حضرت‌عالی ابهام را وارد می‌دانید بنده توضیح دهم.
نایب‌رئیس ـ بله وارد است، بفرمایید. همكاران هم توجه بفرمایند پیشنهاد گره‌گشایی است.
محمدحسین فرهنگی (تبریز، اسكو و آذرشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
پیشنهاد این است ما برای صدور مجوز فعالیت و نظارت بر تشكل‌های صنفی كه در قوانین برای صدور مجوز و نظارت بر فعالیت آنها مرجعی پیش‌بینی نشده است در حال حاضر دیگر مرجعی باقی نمی‌ماند به عنوان اینكه بر فعالیت‌ آنها نظارت كند. حداقل برای آن مجموعه‌هایی كه در حال حاضر مجوز را از كمیسیون ماده ‌(۱۰) گرفتند. معنی این پیشنهاد این نیست كه این در صلاحیت كمیسیون ماده (۱۰) باقی بماند. منظور این است كه مثلاً در معاونت اجتماعی یا در مرجعی از مراجع داخلی وزارت كشور محلی پیش‌بینی شود، آیین‌نامه‌ای توسط وزارت كشور پیشنهاد گردد، این آیین‌نامه در هیأت دولت بررسی و تصویب شود و برای نظارت بر این قبیل سازمان‌های مردم‌نهاد مرجعی در وزارت كشور به وجود آید و تعریف گردد. لذا عبارتی كه به عنوان تبصره برای رفع ابهام به ماده‌ (۱) الحاق می‌شود در صورت تأیید و تصویب همكاران محترم این عبارت و تبصره هست كه خدمتتان قرائت می‌كنم:
«صدور مجوز فعالیت و نظارت بر تشكل‌های صنفی كه برای صدور مجوز و نظارت بر فعالیت‌های آنها مرجعی در قوانین و مقررات پیش‌بینی نشده است بر عهده وزارت كشور است. وزارت كشور موظف است تا مدت (۳) ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون آیین‌نامه صدور مجوز، نحوه فعالیت و نظارت بر این تشكل‌ها را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برساند». اگر كمیسیون محترم هم كه ایشان هم اعلام می‌كنند كه موافق هستند با این پیشنهاد و اگر وزارت كشور و دولت و همكاران محترم تأیید كنند این تبصره برای رفع آن خلأ و ابهام اینجا پیش‌بینی شود. متشكرم
نایب‌رئیس ـ تبصره (۲) را هم در ذیل آن اضافه كنید.
دبیر (فرهنگی) ـ بله، بعد از این آقای رئیس! آقای دكتر مفتح هم مراجعه‌ای داشتند فرمودند عنوان این قانون «طرح نحوه تشكیل و فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» است. برای اینكه مشكلی به وجود نیاید و ابهامی وجود نداشته باشد. درست است كه ما اینجا اقلیت‌های دینی را در قانون اساسی داریم، اما انجمن‌های اقلیت‌های دینی مجموعه‌های حزبی و سیاسی نیستند. لذا پیشنهادشان این بود كه این هم برای رعایت آن چهارچوب و شكل كلی قانونی به عنوان تبصره ذیل ماده (۱) بیاید كه با عنوان قانون تشكیل و فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی منافات نداشته باشد. یعنی بشود یك تبصره همین تبصره‌ای كه بنده قرائت كردم و این قسمت (۲) هم بشود تبصره (۲)...
نایب‌رئیس ـ آقای فرهنگی! جناب آقای پورابراهیمی ظاهراً نظرشان این است كه بحث مهم است، اما شاید عنوان رفع ابهام نشود بر آن گرفت. می‌خواهند بفرمایند كه این را ارجاع دهیم به كمیسیون و كمیسیون روی آن مطالعه كند و نظرش را، بد نیست به نظرم، چون آخر واقعش همینطور كه می‌فرمایند عنوان رفع ابهام نمی‌شود بر این گذاشت. بحث، بحث درست و صحیحی است، اما اینكه رفع ابهامی نیست یك موضوعی بوده ما حذفش كردیم. من خودم هم نگاهم با اینكه این اصلاح انجام شود هست اما نه به عنوان رفع ابهام ارجاع می‌دهیم كمیسیون روی آن نظر دهد. جناب آقای فرهنگی ماده (۲) را وارد شوید.
دبیر (فرهنگی) ـ حاج‌آقا! البته برای ارجاع به كمیسیون باید رأی‌گیری شود.
نایب‌رئیس ـ بله، رأی هم می‌گیریم. همكاران محترم! برای اینكه این بند را ارجاع دهیم كمیسیون روی آن نظر دهند...
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ حاج‌آقا! آقای مفتح تذكر دارند اگر اجازه بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ آقای مفتح! نظر شما را هم اعمال می‌کنیم؛‌ یعنی وقتی به کمیسیون می‌رود، تبصره (۲) را هم به آن الحاق می‌کند و روی آن بحث می‌کند.
حضار ۲۳۳ نفر، همکاران محترم اعلام رأی بفرمایند، برای ارجاع به کمیسیون که این رفع ابهام را آنجا اعمال کنند و پیشنهادهایشان را بیاورند. به قول جناب آ‌قای ندیمی اصلِ ‌اصل است. (یکی از نمایندگان ـ برای رفع ابهام است؟) بله، شاید عنوان رفع ابهام بر آن خیلی صادق نباشد، کمیسیون این اصلاح را کنند و برگردانند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، خیلی متشکرم، تصویب شد.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ حاج‌آقا! اجازه می‌فرمایید، آقای مفتح تذکر دارند.
نایب‌رئیس ـ اگر جایش است، بفرمایند.
محمدمهدی مفتح (تویسرکان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
حاج‌آقا! خیلی کوتاه عرض می‌کنم؛ حالا که به کمیسیون ارجاع شد، به نظر من این بند (۱۳) ماده (۱) که تشکیل یک کمیسیونی را بیان می‌کند، با توجه به اینکه طرح بار مالی دارد و مشمول اصل (۷۵) قانون اساسی می‌شود مگر اینکه بگوییم این کمیسیون ماده... مگر اینکه در طرح اصلاح، آقایان اصلاح کنند که بقیه مواد قانون قبلی لغو شود و آن یک ماده بماند. اگر ما اینجا کمیسیونی تشکیل بدهیم، با توجه به اینکه برای دولت بار مالی ایجاد می‌کند و ما کل قانون قبلی را لغو می‌کنیم، بنابراین با اصل (۷۵) مغایرت پیدا می‌کند، مگر اینکه در ارجاعی که فرمودید آقایان این را اصلاح کنند.
نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون. اولاً اینجا فعلاً تعریف آن هست و بعد به آن می‌پردازند. بعد هم در قانون قبلی هم که لایحه بوده، این بوده است؛ لذا با توجه به اینکه در قانون قبلی بوده، ظاهراً ایرادی نگیرند. جناب آقای فرهنگی بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای میرمحمدی پیشنهاد حذف عبارت «ثبت و» دارند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! دوستان تذکر و اخطار دارند، اجازه می‌فرمایید یا ادامه بدهیم؟
نایب‌رئیس ـ حالا یک مقدار جلو برویم، بفرمایید.
سیدمحمدحسین میرمحمدی (گلپایگان و خوانسار) ـ
بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و صبح بخیر خدمت همکاران محترم دارم و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات. همچنین میلاد حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) را خدمت همه مسلمانان و همکاران گرامی به ویژه مقام معظم رهبری تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
در این عبارت کلمه «ثبت» تقریباً کلمه اضافی است. چون به هر حال در اینجا اشاره شده که «كمیسیون احزاب موظف است ظرف سه ماه از زمان دریافت تقاضای رسمی با رعایت مواد این قانون مجوز اولیه تأسیس را ثبت و صادر نماید». کلمه‌ای که اشاره شد که ثبت می‌گردد، صدور مفهوم ثبت را داخل خود دارد و ثبت مستتر است. این است که اگر بگوییم ثبت می‌شود، منظور از ثبت این است که در جای دیگری باید ثبت شود و بعد صادر شود.
فلذا بنده اینجا پیشنهاد حذف کلمه «ثبت و» را دارم و اینجا عبارت این باشد که «با رعایت مواد این قانون مجوز اولیه تأسیس را صادر نماید». به هر حال کمیسیون احزاب مرجع رسمی صدور مجوز اولیه است و لذا وقتی صادر می‌کند قطعاً ثبت داخل صدور نهفته است فلذا نیازی به چنین کلمه‌ای نیست چون اگر این کلمه را بیاوریم، در حقیقت این معنا به ذهن مخاطب متبادر می‌شود که به هر حال باید این یک جایی هم درج یا مکتوب شود یا رسمیت پیدا کند.
فلذا به لحاظ اینکه مرجع صدور کمیسیون احزاب است و صادر می‌شود، در درون صدور هم ثبت نهفته است و قطعاً صادر نمی‌شود مگر اینکه ثبت شود فلذا پیشنهاد حذف کلمه «ثبت و» را دارم. از همکاران محترم تقاضا می‌کنم که به این پیشنهاد رأی مثبت عنایت بفرمایید، تشکر.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکرم، مخالف محترم صحبت نمی‌کنند، موافق هم صحبت نمی‌کنند. دولت نظری دارند؟ نظری ندارند؛‌ کمیسیون هم نظری ندارند.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف «ثبت و» را دارند.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۳۲ نفر، همکاران پیشنهاد حذفی که آقای میرمحمدی داشتند را اعلام رأی بفرمایند، پیشنهاد حذف «ثبت و» را دارند. کمیسیون و دولت هم نظری ندارند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب نشد.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف «حداقل پانزده نفر از» را آقای دکتر نقوی مطرح می‌کنند، بفرمایید. یعنی فقط امضای هیأت مؤسس را داشته باشد.
سیدحسین نقوی‌حسینی (ورامین و پیشوا) ـ
بسم الله الرحمن الرحیم
در تبصره (۱) ماده (۲) می‌گوید: «تقاضای صدور مجوز اولیه، باید حاوی مرامنامه، اساسنامه، اسامی و امضای حداقل پانزده نفر از اعضای هیأت مؤسس باشد». در این تبصره کف هیأت مؤسس را به تعداد پانزده نفر مشخص کرده است. قطعاً هدف تعیین کف هیأت مؤسس این است که احزاب و شکل‌گیری آنها دارای یک چهارچوبی با فراگیری مشخصی باشد. اما واقعاً تعیین کف هیأت مؤسس این هدف را تأمین نمی‌کند. این کار باید در جاهای دیگر این طرح انجام می‌شد که متأسفانه نشده و خوب همه ما شاهد فعالیت احزاب به تعداد بسیار متکثر در کشور هستیم. (۳۰۰) حزب، (۲۵۰) حزب، (۲۰۰) حزب! کدام کشور فعالیت حزبش این طور است که (۲۵۰) حزب فعالیت کنند؟! باید در روح این قانون شکل حزب، به شکلی تعریف می‌شد که احزاب به تعداد محدود، اما به گستره همه جامعه فعالیت می‌کردند.
این اتفاق متأسفانه نشده است. حالا ما در هیأت مؤسس آمده‌ایم کف تعیین کرده‌ایم، (۱۵) نفر. چه دلیلی برای این کار هست؟ اعضای هیأت مؤسس ممکن است افراد مؤثری باشند، پنج نفر باشند، دو نفر باشند، (۱۰) نفر باشند، بنابراین تعیین کف هیأت مؤسس تأثیری در شکل‌گیری و فراگیری احزاب نمی‌کند. جای دیگر باید این مشکل حل می‌شد. این نه‌تنها مشکل را حل نمی‌کند، بلکه مشکل هم ایجاد می‌کند. بنابراین کف هیأت مؤسس را حذف کنیم تا افراد بتوانند با تعداد کمتر یا بیشتر درخواست تأسیس حزب را بدهند، بعد فراگیری آن به اعضا، شعب استانی و غیره برمی‌گردد تا احزاب بتوانند فعالیت کنند.
لذا خواهش می‌کنم به حذف «حداقل پانزده نفر» رأی بدهید چون ممکن است پنج نفر از شخصیتهای کشور دور هم جمع شوند و بخواهند یک حزب تشکیل دهند، اعضای مؤسس فقط حزب را تأسیس می‌کنند. ارکان آن، مثل شورای مرکزی، ارکان استانی و غیره جای خود، در اساسنامه تعریفهای خودش را دارد. بنابراین اجازه دهید که کف هیأت مؤسس حذف شود.
نایب‌رئیس ـ متشکرم، مخالف را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای کمال علی‌پور بفرمایید.
كمال علی‌پورخنكداری (قائم‌شهر، سوادكوه و جویبار) ـ
بسم الله الرحمن الرحیم
آقای رئیس! عرض کنم که ما در رابطه با تبصره قبلی هم مخالف ثبت‌نام کردیم اما متأسفانه نشد صحبت کنیم. همکاران عزیز توجه داشته باشند پیشنهاد جناب آقای نقوی این است که احزاب را بشود فعالتر کرد. من فکر می‌کنم که توضیحاتی که جناب آقای دکتر نقوی دادند، پاسخ در همان توضیحات بود و آن اینکه چرا ما باید (۲۵۰)، (۳۰۰) حزب داشته باشیم؟ شاید یکی از دلایلی که اینجا کف را مشخص کردند این است که افراد تأثیرگذار کشور بتوانند در قالب چند حزب مؤثر در کشور فعالیت کنند.
اگر اینجا کف را مشخص نکنیم و سه، چهار یا پنج نفر حزب تشکیل دهند،‌ می‌بینیم که در کشور شاید سه نفر، پنج نفر جمع شوند و مؤسس یک حزبی شوند و کشور دارای (۲۵۰) یا شاید (۵۰۰)، (۶۰۰) حزب باشد. به نظر می‌رسد که اگر ما کف را مشخص کنیم و حتی می‌توانستیم این تعداد را به (۲۰) الی (۲۵) نفر برسانیم. مگر می‌شود که مؤسس یک حزبی که می‌خواهد در کشور ارکانی داشته باشد، تأثیرات سیاسی در کشور داشته باشد، سه نفر بلند شوند و یک حزب تشکیل دهند یا با پنج نفر تشکیل شود و عقل منفصل جریانات سیاسی کشور باشند!؟
خواهشی که از دوستان دارم اینکه این کفی که مشخص شده و کف حداقلی آن هم است،‌ ان‌شاءالله این (۱۵) نفر بماند تا بتوانیم تأثیرات حزبی خوبی در کشور داشته باشیم، متشکرم.
نایب‌رئیس ـ متشکریم، موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق آقای مهرداد لاهوتی هستند، بفرمایید.
مهرداد بائوج‌لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
بنده خلاصه عرض خواهم کرد؛ ببینید! آقای دکتر نقوی اشاره درستی داشتند، در کشور ما احزاب کم نیستند،‌ اما به دلایل مختلفی نتوانستند جایگاه درست و واقعی خودشان در کشور را پیدا کنند که بتوانند مشارکت همه مردم را داشته باشند. واقعاً یکی از راههای نجات کشور ما هم همین است که احزاب بتوانند مثل دانشگاهها برای اداره امور کشور نقش ایفا کنند. اما این محدودیتی که در هیأت مؤسس گذاشته‌اند کار درستی نیست. همانطور که اشاره فرمودند، ممکن است پنج آدم برجسته در کشور تصمیم داشته باشند که حزبی را در این کشور تأسیس کنند، اجازه دهید همان پانزده نفری که مشخص شده است، حذف شود و ما سقفی نداشته باشیم و با یک تعداد کمتر از (۱۵) نفر هم امکان تشکیل هیأت مؤسس وجود داشته باشد. خواهش من از دوستان این است که به پیشنهاد داده‌شده رأی مثبت دهند.
نایب‌رئیس ـ متشکرم، دولت مخالف هستند، کمیسیون هم مخالف هستید دیگر؟ توضیح نمی‌خواهد. (کولیوند ـ من یک نکته بگویم،‌ عذرخواهی می‌کنم) بفرمایید.
محمدجواد کولیوند (نایب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
همکاران عزیز دقت بفرمایید! در قانون قبلی وقتی برای تأسیس حزب درخواست می‌دادند،‌ سه نفر بوده و این در عمل با مشکلاتی مواجه شده است، الان رویه در قانون ماده (۱۰) احزاب پانزده نفر است و عرفی با پانزده نفر باید انجام شود و ما هم داریم جایگاه احزاب را ارتقاء می‌دهیم، در ارتقاء این در حقیقت حداقل است و اگر بیشتر هم بودند که اشکال ندارد. در حقیقت در ماده (۶) هم اگر نگاه کنید،‌عدد و رقم دفاتر و هم افراد را داده است که در کل استانهای کشور و شهرستانها به چه شکل باشد؟ بیشتر آن مشکل ندارد ولی اگر ما بخواهیم به جلو برویم، ما مدام می‌گوییم که (۲۳۰) حزب داریم، در آینده با تصویب این قانون در حقیقت حدود (۱۰)، (۱۵) حزب دارند فعالیت می‌کنند و مابقی باید خودشان را تطبیق دهند. لذا کمیسیون این را به این دلیل گذاشته که ان‌شاءالله ما احزاب را ارتقاء بدهیم. عذرخواهی می‌کنم.
نایب‌رئیس ـ متشکرم. حضار ۲۳۹ نفر، همکاران محترم اعلام رأی بفرمایند. پیشنهاد جناب آقای نقوی‌حسینی است.
دبیر (فرهنگی) ـ حذف «حداقل پانزده نفر از».
نایب‌رئیس ـ دولت و کمیسیون مخالفند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب نشد.
دبیر (فرهنگی) ـ جناب آقای رهبری پیشنهادی داشتند که خدمت ریاست محترم جلسه هم عنوان شد، پیشنهاد اصلاحی بود و اینجا قابل طرح نیست. آقای میرمحمدی! شما پیشنهاد حذفتان را مجدداً مطرح می‌کنید؟ «و سایر ارکان» در بند «پ» تبصره (۳) پیشنهاد حذف دادند؛ آقای میرمحمدی بفرمایید.
سیدمحمدحسین میرمحمدی (گلپایگان و خوانسار) ـ
بسم الله الرحمن الرحیم
همکاران محترم ببینید! تبصره (۳) اشاره کرده که «اساسنامه حزب باید متضمن مطالب زیر باشد» و در بند «پ» آن آورده که «ساختار و ارکان حزب به همراه وظایف، نحوه فعالیت، حدود اختیارات و مسؤولیت هر رکن به تفکیک...» این یک مطلب است و مطلب دوم اینکه: «و نحوه تعیین و عزل شورای مرکزی، دبیر کل و سایر ارکان». بحث نحوه تعیین و عزل شورای مرکزی اشکالی ندارد. در اساسنامه باید بیاید. دبیر کل هم همین طور.
در صفحه قبل ارکان حزب در جزء (۵) ماده (۱) اینگونه تعریف شده است؛ ارکان حزب شامل چیست؟ «هیأت مؤسس، مجمع عمومی، شورای مرکزی، دبیرکل و بازرسان و مسؤول شعب استانی طبق اساسنامه» اینجا مجمع عمومی جزء ارکان حزب شمرده شده است، چگونه است که اساسنامه اینجا می‌تواند مجمع عمومی را عزل کند؟ یعنی با این عبارت که اگر ما بیاوریم «و سایر ارکان» کلمه «مجمع عمومی» داخل «سایر ارکان» خواهد بود؛ و لذا اساساً قوت و پایداری اساسنامه بر حضور و وجود مجمع عمومی است اگر اینجا این کلمه «و سایر ارکان» به این نحو تصویب شود، قطعاً این نقض غرض است. یعنی اساسنامه نمی‌تواند خودش مجمع عمومی را عزل کند یعنی کأنه خودش موجودیت خودش را زیر سؤال برده است.
فلذا آن بحث عزل شورای مرکزی درست است، دبیر کل هم اشکالی ندارد اما «سایر ارکان» در اینجا کلمه‌ای اضافی است، به لحاظ اینکه تناقض پیدا می‌کند. همانطور که عرض شد، ما در جزء (۵) ماده (۱) ارکان را تعریف کردیم، در ارکان هم مجمع عمومی آمده است؛ فلذا تقاضای من از همکاران محترم این است که «سایر ارکان» حذف شود که اینجا دیگر نقض غرض به عمل نیاید. از همکاران محترم تقاضا می‌کنم به این پیشنهاد حذف «سایر ارکان» رأی مثبت عنایت بفرمایند، تشکر.
نایب‌رئیس ـ متشکرم، آقای منادی! مخالف صحبت نمی‌کنند؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف آقای ندیمی هستند که مثل اینکه صحبت نمی‌کنند.
نایب‌رئیس ـ نه، صحبت می‌کنند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای ندیمی بفرمایید.
ابوذر ندیمی (لاهیجان و سیاهكل) ـ البته آقای منادی یک شباهت ظاهری و اسمی به ما دارد ولی نماینده ما نیست، چون وکیل در وکیل می‌شود و بعد مشکل ایجاد می‌شود.
بسم الله الرحمن الرحیم
ما بدواً رحلت حضرت آیت‌الله محمدی‌گیلانی را بار دیگر خدمت عزیزان حاضر عرض تسلیت داریم، ضمناً فردا شب هم در مسجد قبا هفت تا هشت شب مراسمی است که ان‌شاءالله شرکت کنید.
ببینید! همانطور که اشاره شد، در بند (۵) ماده (۱) ارکان حزب شمارش شده است که «هیأت مؤسس، مجمع عمومی، شورای مرکزی، دبیرکل و بازرسان و مسؤول شعب استانی طبق اساسنامه مربوط، به عنوان ارکان حزب محسوب می‌شوند». در این بندی که الان آورده‌اند، پیشنهاد حذف «و سایر ارکان» را داده‌اند و ظاهراً از نوع توضیح واضحات دانسته‌اند. معنای این حرف این است که اگر ما تعریف حزب را از جهت ارکان مشخص کردیم، نمی‌توانیم اضافه کنیم، این فرمایش مخالف است، چراکه در بند «پ» آورده‌اند « ساختار و ارکان حزب به همراه وظایف، نحوه فعالیت، حدود اختیارات و مسؤولیت هر رکن به تفکیک و نحوه تعیین و عزل شورای مرکزی، دبیر کل و سایر ارکان» این «سایر ارکان» در اینجا که به عزل برمی‌گردد، دو، سه تا را شمارش کرده و بقیه را نکرده است. از اینجا بحث است که گفته «و نحوه تعیین و عزل» خوب، تعیین و عزل چه چیزی؟ شورای مرکزی. ‌دیگر چه کسی؟ دبیر کل. حالا بقیه، مجمع عمومی که قابلیت عزل ندارد. اگر می‌گفتند که رفع ابهام، شاید معنا داشت؛ برای اینکه می‌گفتیم آقا! مجمع عمومی نمی‌شود تعریف حذفی از جهت اینکه مثلاً ‌یک عنوان اجرایی داشته باشد ولی اگر ما این را برداریم چه اتفاقی می‌افتد؟ بقیه را هم شمولیت نمی‌دهد و از یک طرف دیگر دچار مشکل می‌‌شویم.
به نظر می‌رسد طراح محترم رفع ابهام بدهند نه حذف. چرا که اگر حذف بدهیم، دیگر نمی‌شود بقیه‌ای که در بند (۵) خواندیم حذف شوند، فقط همان دو عنوان می‌شود. یعنی در حقیقت ما یک مسأله‌ای را حل می‌کنیم اما یک مشکل جدیدی را ایجاد می‌کنیم. من از مخالف یا طراح محترم تقاضا دارم که با رفع ابهام در موضوع مجمع عمومی مسأله را حل کنند و الا اگر «سایر ارکان» را حذف کنیم، شمولیت حذف فقط به حذف شورای مرکزی و دبیر کل می‌خورد، یعنی مشکل جدیدی ایجاد می‌شود، خیلی ممنون.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق جناب آقای محمدعلی اسفنانی هستند، بفرمایید.
محمدعلی اسفنانی (فریدن، فریدونشهر و چادگان) ـ
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض تبریک به مناسبت ولادت حضرت امام حسن مجتبی و قبولی طاعات و عبادات همکاران محترم.
عنایت بفرمایید! پیشنهاددهنده محترم، برادر بزرگوارم، جناب آقای میرمحمدی به درستی و با نگاه حقوقی به موضوع نگاه کرده‌اند و مخالف محترم هم دقیقاً فرمایش ایشان را تأیید کردند، به نحوی که فرمودند اگر بنا باشد که مجمع حذف شود، در واقع یکی از ارکان مهم مجموعه یک حزب حذف می‌شود و چیزی باقی نمی‌ماند. اساسنامه یک مجموعه یا یک حزب یا یک گروه یا یک شرکت در واقع حدود و ثغور آن شرکت را مشخص می‌کند،‌ چهارچوبه آن را مشخص می‌کند،‌ چهارچوبه آن تشکیلات یا حزب را مشخص می‌کند. در این چهارچوبه مجمع که معمولاً با حضور تمامی اعضا یا حداقل گاهی برای رسمیتش با دوسوم اعضای آن حزب یا مجموعه یا جمعیت تشکیل می‌شود، یکی از ارکان اصلی است و مگر اساسنامه می‌تواند خودش همین مجموعه را منحل کند؟!
به اعتقاد من، حذف این موضوع کمک می‌کند که مشکل برطرف شود و با رفع ابهام کار درست‌بشو نیست، لذا خواهش می‌کنم که همکاران محترم رأی مثبت بدهند.
دبیر (فرهنگی) ـ جناب آقای اسفنانی! خود آقای میرمحمدی مراجعه فرمودند و می‌فرمایند که اگر اینجا بگوییم «به استثنای مجمع عمومی» این ابهام رفع می‌شود و آقای ندیمی هم از مخالفتشان منصرف می‌شوند و رفع ابهام است. آقای رئیس! اگر پیشنهاد را به عنوان رفع ابهام بپذیریم؛ به نظر می‌آید که یک نقصی هم وجود دارد.
نایب‌رئیس ـ آقای اسفنانی هم نظرشان مثبت است.
اسفنانی ـ بله، به نظر می‌آید که اگر به این صورت عمل شود، مشکل برطرف شود.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکریم.
دبیر (فرهنگی) ـ پس پیشنهاد آقای میرمحمدی به این صورت تغییر می‌کند که به جای حذف «و سایر ارکان» اضافه کنیم «و سایر ارکان به استثنای مجمع عمومی» چون در اساسنامه نمی‌شود حذف مجمع عمومی را پیش‌بینی کرد و مجمع عمومی شالوده کلی تشکل است. دولت و کمیسیون هم موافقند دیگر؟
نایب‌رئیس ـ بله کمیسیون و دولت هم موافقند.
دبیر (فرهنگی) ـ پس پیشنهاد شد: «و سایر ارکان به استثنای مجمع عمومی».
نایب‌رئیس ـ پس همکاران اعلام رأی بفرمایند. حضار ۲۲۷ نفر، حضار محترم نسبت به این رفع ابهام اعلام رأی بفرمایند، کمیسیون و دولت هم موافقند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب شد.
دبیر (فرهنگی) ـ حذف تبصره (۶) را مطرح می‌کنند؟
نایب‌رئیس ـ دوستان اگر مطرح نکنند عبور کنیم.
دبیر (فرهنگی) ـ مثل اینکه مطرح نمی‌کنند.
نایب‌رئیس ـ متشکریم.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای میرمحمدی! شما هم اجازه می‌فرمایید که قرائت کنیم؟
نایب‌رئیس ـ اجازه بفرمایند که قرائت می‌کنیم. بفرمایید قرائت کنید که برویم سر ناطقین.
دبیر (فرهنگی) ـ ماده (۲) ـ تقاضای صدور مجوز اولیه تأسیس حزب توسط هیأت مؤسس، باید به كمیسیون احزاب ارائه شود.
كمیسیون احزاب موظف است ظرف مدت سه ماه از زمان دریافت تقاضای رسمی با رعایت مواد این قانون مجوز اولیه تأسیس را ثبت و صادر نماید.
تبصره (۱) ـ تقاضای صدور مجوز اولیه، باید حاوی مرامنامه، اساسنامه، اسامی و امضای حداقل پانزده نفر از اعضای هیأت مؤسس باشد.
تبصره (۲) ـ مرامنامه حزب باید متضمن مطالب زیر باشد:
الف ـ جهان‌بینی، مبانی فکری و عقیدتی
ب ـ اهداف، راهبردهای کلان و سیاست‌ها و برنامه‌ها در راستای رسیدن به اهداف تعیین‌شده
پ ـ رویکردهای کلی به مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، اجرایی و حقوقی كشور
تبصره (۳) ـ اساسنامه حزب باید متضمن مطالب زیر باشد:
الف ـ نام کامل حزب و عنوان اختصاری آن
ب ـ نشانی مرکز اصلی و محدوده جغرافیایی فعالیت
پ ـ ساختار و ارکان حزب به همراه وظایف، نحوه فعالیت، حدود اختیارات و مسؤولیت هر رکن به تفکیک و نحوه تعیین و عزل شورای مرکزی، دبیر کل و سایر ارکان به استثنای مجمع عمومی
ت ـ نحوه تصویب مرامنامه و اساسنامه و تغییر و اصلاح آنها و نحوه تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی، مالی و دستورالعمل‌ها
ث ـ نحوه تأمین منابع مالی
ج ـ نحوه عضوگیری و شرایط کلی عضویت
چ ـ نحوه انحلال و تعیین تکلیف دارایی‌ها پس از انحلال
تبصره (۴) ـ حزب می‌تواند از هر نام و نام اختصاری و نمادی استفاده نماید مگر اسامی موهن یا مغایر با شؤونات دینی، فرهنگی و وحدت ملی کشور و همچنین عناوینی که منع قانونی دارد و یا توسط دستگاهها و نهادهای عمومی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری ‌مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ و یا احزاب دیگری مورد استفاده قرار گرفته‌اند و نیز عناوین مشابه آنها که عرفاً موجب اشتباه گردد همچنین عناوین عام و غیرمسمی به تشخیص کمیسیون احزاب.
تبصره (۵) ـ احزاب متقاضی پروانه باید در مرامنامه و اساسنامه خود صراحتاً التزام خود را نسبت به قانون اساسی و اصل ولایت مطلقه فقیه اعلام دارند.
تبصره (۶) ـ کمیسیون احزاب می‌تواند در صورت وجود دلایل موجه مهلت احراز شرایط برای ثبت و صدور مجوز اولیه را تنها برای یکبار به مدت دو ماه تمدید نماید.
تبصره (۷) ـ در صورت عدم احراز شرایط تأسیس حزب، كمیسیون احزاب موظف است در مدت مقرر دلایل عدم صدور مجوز و یا رد تقاضا را كتباً به اطلاع نماینده هیأت مؤسس حزب برساند.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۲۸ نفر، همكاران اصل ماده (۲) را اعلام رأی بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد. ماده بعد را هم مثل اینكه پیشنهادی نداریم، بفرمایید كه عبور كنیم.
دبیر (فرهنگی) ـ ماده (۳) ـ مجوز اولیه تأسیس حزب جهت راه‌اندازی آن و تحصیل شرایط برای صدور پروانه فعالیت مطابق ماده (۶) این قانون و برگزاری مجمع عمومی مؤسس جهت تصویب مرامنامه و اساسنامه بوده و اعتبار دیگری ندارد.
تبصره (۱) ـ هیأت مؤسس موظف است ظرف شش‌ماه از تاریخ صدور مجوز اولیه نسبت به تشکیل مجمع عمومی مؤسس جهت تصویب مرامنامه و اساسنامه اقدام نماید، در غیر این صورت مجوز اولیه تأسیس باطل می‌گردد.
تبصره (۲) ـ هیأت مؤسس می‌تواند در صورت وجود دلایل موجه و با تأیید کمیسیون احزاب این مهلت را تنها برای یک بار به مدت سه ماه تمدید نماید.
تبصره (۳) ـ تا زمانی كه احزاب پروانه فعالیت نهائی را دریافت نكرده‌اند حق فعالیت‌های حزبی (سیاسی) ندارند.
قبلاً در تعریف گفته‌ایم كه حزب می‌تواند عناوین دیگری هم داشته باشد.
نایب‌رئیس ـ آقای فرهنگی! می‌گویند (سیاسی) در متن نیست.
دبیر (فرهنگی) ـ ببینید حاج‌آقا! ما در قسمت ماده (۱) كه به كمیسیون ارجاع شد آن بخشهایی كه بررسی كردیم آنجا گفتیم حزب می‌تواند عناوین دیگری داشته باشد و عنوان ما هم فعالیت احزاب و گروههای سیاسی است. لذا ممكن است آنجا برداشت این باشد كه فقط احزاب، آنهایی كه عنوان حزب دارند این خصوصیات را دارند. در عین حال می‌توانیم آن «حزبی» را هم حفظ كنیم.
نایب‌رئیس ـ بله، حفظ كنیم كه مشكلی نباشد. «حزبی» را حفظ می‌كنیم.
حضار ۲۲۸ نفر، همكاران اصل ماده (۳) را اعلام رأی بفرمایند. حضار محترم اعلام رأی بفرمایید. اصل ماده مطرح است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد. ماده (۴) هم ظاهراً خیلی پیشنهاد زیادی نیست، بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بله، اگر مطرح نكنند. آقای پورابراهیمی و آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف «و داشتن حداقل مدرك كارشناسی یا معادل آن» را دارند. یكی از آقایان مطرح كنند، آقای پورابراهیمی مطرح كنید، نفر بعد آقای قاضی‌پور است اگر مطرح نمی‌كنید ایشان مطرح كنند.
پورابراهیمی‌داورانی ـ آقای فرهنگی مطرح می‌كنیم.
دبیر (فرهنگی) ـ حالا یكی از شما مطرح كند. آقای پورابراهیمی می‌گویند خودم مطرح می‌كنم.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
حاج‌آقای ابوترابی! اگر نگاه كنید ماده (۴) كه شرایط را برای تأسیس حزب مطرح می‌كند ما بعضاً مواردی داشتیم كه آنجا گفتیم می‌تواند رویكرد صنفی هم به خودش بگیرد یعنی در متن قانون آنجا اشاره شده است. بحثهای كارگری یا بحثهای دیگری كه مطرح می‌شود امكان دارد مواردی باشد كه متقاضیان تأسیس حزب افرادی باشند كه بعضاً تحصیلاتشان در حد این چیزی كه مطرح كرده نیست. این نباید مانع ایجاد كند. ما برای ریاست جمهوری در قانون اساسی می‌گوییم در حد خواندن و نوشتن، برای تأسیس حزب می‌گوییم كارشناسی به بالا! من می‌گویم اینها مغایرتها است. ما اگر اینجا این را اجازه بدهیم افراد باشند صلاحیت‌هایشان بررسی شود. یعنی ما به مدرك تحصیلی نگاه نكنیم. افرادی داریم شاید مدرك تحصیلی‌شان پایین باشد اما می‌توانند با مدرك تحصیلی پیشنهاد تأسیس حزب هم بدهند. در هیأت مؤسس هم بیایند. اشكال ندارد این باشد. یعنی محدودیتی كه بر اینجا وارد داریم و عملاً با توجه به این قضیه یك مانعی ایجاد می‌كند به نظر می‌رسد با اصول اساسی قانون اساسی هم همراه نباشد. یعنی ما اصل سوم قانون اساسی هم تذكر و اخطار داریم. اگر اینجا ما بخواهیم این را تصویب كنیم ما اجازه نمی‌دهیم كسانی كه لیسانس ندارند درخواست حزب بدهند. این مغایر است یعنی ما نمی‌توانیم این را مبنا قرار دهیم.
شما در موارد دیگر بیایید احراز كنید. ما برای ورود به مجلس و ریاست جمهوری كه می‌گوییم چه كسی می‌تواند رئیس‌جمهور شود بحث خواندن و نوشتن را مطرح می‌كنیم. اینجا می‌گوییم حتماً حزب باید كسی باشد كه لیسانس داشته باشد. پیشنهاد بنده اینجا این است كه شرط مدرك تحصیلی حداقل یا معادل آن حذف شود و اجازه دهیم كسانی كه مدرك تحصیلی پایین‌تری هم دارند ولی توان ایجاد تشكیلات سیاسی و حزبی را دارند بتواند ایجاد شود. این با اصل سوم قانون اساسی مغایر است و من پیشنهاد این را دارم كه با عنوان مغایر با اصل صریح قانون اساسی ما این تبعیض را ایجاد نكنیم.
حاج‌آقا ابوترابی! اگر اخطار را وارد می‌دانید اجازه دهید اخطار را هم به رأی بگیریم. این صراحتاً با اصل سوم قانون اساسی كه اینجا تبعیض است منافات دارد یعنی ما می‌گوییم در كشور فقط افرادی می‌توانند حزب ایجاد كنند كه بتوانند كارشناسی داشته باشند. این به نظر می‌رسد غیرمنطقی است. اجازه دهید این حذف شود.
نایب‌رئیس ـ متشكر، حالا اجازه دهید شاید اخطار مقداری جای تأمل داشته باشد. آقای قاضی‌پور! حضرت‌عالی تذكرتان راجع به موضوع است یا اخطار است؟ آقای منادی! ظاهراً آقای قاضی‌پور راجع به موضوع تذكر و اخطار دارند بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای قاضی‌پور تذكر و اخطار هر دو را دارند، بفرمایید.
 نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای ابوترابی! اخطار قانون اساسی داریم، در رابطه با موضوع است، اصل سوم بند (۹) و بند (۱۴). وقتی كه بحثی می‌آید سیاه‌لشكر كارگران هستند، مردم عادی هستند، وقتی كه بحث سیاست می‌آید مردم عادی و كارگران را حذف می‌كنید. این داشتن حداقل مدرك كارشناسی یا معادل آن یعنی آقای ابوترابی! حذف بعضی نخبه‌ها كه نتوانسته‌اند تحصیل كنند یا مدرك بگیرند. تعدادی از این افراد رفته‌اند خارج مدرك گرفته‌اند آیا با افرادی كه در نظام ماندند هشت سال دفاع مقدس كار كردند، نتوانستند درس بخوانند مقایسه كنیم آیا باید اینها الان محروم شوند؟ آقای ابوترابی! اینجا بحث كارگران است ما می‌خواهیم حزبی برای كارگران درست كنیم همه باید مدرك لیسانس داشته باشند؟ وقتی كه رئیس‌جمهور را چنان كه آقای پورابراهیمی فرمودند برای ریاست جمهوری فقط سواد خواندن و نوشتن، برای تشكیل یك حزب به خصوص كشاورزان عزیز یا كارگران عزیز را باید محروم كنیم؟ آقای ابوترابی! این سلب مسؤولیت مردم می‌شود. آقای ابوترابی! رئیس هم آمد می‌خواهید مدیریت را به آقای لاریجانی بدهید، حضرت‌عالی هم كه تشریف آوردید گوش بفرمایید! بحث بحث كشاورزان، كارگران است. شما هم كه همیشه دم از ...
(در این هنگام آقای علی‌ اردشیرلاریجانی ریاست جلسه را به عهده گرفتند)
آقای لاریجانی! اخطار اصل سوم است، بحث ما عقل و شعور است كه مردم عادی خیلی بیشتر از بعضی از مسؤولین دارند! شما چطور می‌خواهید مردم عادی را محروم كنید؟ وقتی كه راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی (۲۲) بهمن همه را دعوت می‌كنید در صحنه حضور داشته باشند، برای تثبیت نظام، حمایت از رهبری، فرامین رهبری، وقتی این مردم می‌خواهند حزبی تشكیل بدهند این داشتن حداقل لیسانس و كارشناسی خوب نیست. خودتان در قانون نوشته‌اید كه رئیس‌جمهور فقط سواد خواندن و نوشتن، تشكیل حزب برای اینها. اگر برای اساتید دانشگاه‌ها بنویسید دكترا است ولی برای عموم مردم، برای كارگران عزیز، كشاورزان عزیز‌ خواهشم این است كه این را حذف كنید. این اخطار را اگر قبول دارید همكاران عزیز! به این اخطار رأی بدهید تا آحاد مختلف مردم همه بتوانند تشكیل حزب بدهند. والسلام
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی ممنون، آقای رئیس! دوستان تذكر و اخطار هم دارند.
رئیس ـ تذكر را بفرمایید. البته این نكته‌ای كه آقای قاضی‌پور می‌فرمایند قابل توجه است. باید روی آن تأمل كنیم. بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای كمال‌الدین پیرمؤذن اخطار دارند. بفرمایید.
كمال‌الدین پیرمؤذن (اردبیل، نیر، نمین و سرعین) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
در ماه رمضان اگر خدا می‌بخشد
محض گل روی مجتبی می‌بخشد
رئیس گلم و مجلس باكفایت نهم! اصل بیست و ششم، من صرفاً از كارگران دفاع نمی‌كنم از ملت رشید و بزرگ ایران اسلامی. آمده است هیچ كس را نمی‌توان از شركت در احزاب منع كرد. در هر حال رئیس گلم! همان طور كه بیان فرمودید به اخطار برادر ارزشمندم قاضی‌پور قهرمان بها بدهید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای حاجی‌دلیگانی هم تذكر دارند. بفرمایید.
رئیس ـ بفرمایید.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقا دكتر لاریجانی!‌ این طرف، سمت چپ را نگاه كنید (رئیس ـ بله، بفرمایید) ببینید ما شاهد برخورد دوگانه در خصوص نوبت دادن برای بیان تذكرات و اخطارها هستیم، یعنی بعضی از افراد اگر اسمشان در داخل لوح هم نباشد بگویند آقا ما اخطار داریم معمولاً‌ رئیس به آنها وقت می‌دهد (رئیس ـ وقت را عرض می‌كنم) و تذكر می‌دهند و اخطار می‌دهند. در حالی كه آنهایی كه ثبت‌نام كرده‌اند این وقت به آنها داده نمی‌شود كه می‌دانید این هم مغایر با اصل سوم قانون اساسی است یعنی یك تبعیض ناروا است و هم از لحاظ ماده (۲۴) آیین‌‌نامه بند (۷) مغایرت دارد. ما خواهشمان این است كه دقیقاً این لوح رعایت شود. ضمن اینكه آن قسمت یكی مانده به آخر لوح هم كه بنا بود اصلاح شود هنوز اصلاح نشده. ما هنوز بعد از دو سال و نیم نمی‌دانیم این لوح چگونه و كجا مورد استفاده قرار می‌گیرد. چند بار هم بنده اخطار و تذكر داده‌ام ولی هنوز این لوح اصلاح نشده. قبل از آن ثبت تذكر خارج از دستور لوح را ملاحظه بفرمایید!‌ هر روز همكاران ثبت‌نام می‌كنند، ولی هیچ وقت هم كسی به این فهرست توجه نمی‌كند.
رئیس ـ متشكر، اخطاری كه دوستان دادند البته نكته قابل توجهی هست، ما در تشكیل احزاب نباید مرتباً‌ شرایطی بگذاریم و كار را سخت كنیم. اما اخطار را من وارد نمی‌دانم چون این بحث شرایط هیأت مؤسس است و به معنای عدم ورود افراد در احزاب نیست. این افرادی كه لیسانس و كمتر هم داشته باشند می‌توانند عضو حزب باشند. بحث هیأت مؤسس است لذا اخطار قانون اساسی آن وارد نیست ولی اشكال مهمی است. پیشنهاد دوستان مطرح شود.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف عبارت «و داشتن حداقل مدرك كارشناسی یا معادل آن» در بند «الف» ماده (۴) است.
رئیس ـ اجازه دهید كمیسیون هم نظرش را بدهد. دولت مخالف حذف است.
محمدجواد كولیوند (نایب‌رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
همكاران محترم دقت بفرمایید! مبحثی را كه دوستان اخطار دادند اگر مبنا تشكلهای صنفی است كه اصلاً اینجا نمی‌گنجد. این بحث، بحث احزاب سیاسی است و در حقیقت هیأت مؤسس را می‌گوییم وقتی می‌خواهد تأسیس كند باید كارشناسی و معادل داشته باشد. لذا دقت بفرمایید اصلاً مبنای ما الان تشكل كارگری یا تشكل صنفی نیست. در حقیقت ما كسی را هم منع نمی‌كنیم كه در این احزاب شركت نكند ولی هیأت مؤسس برای كار حزبی و سیاسی حتماً باید این را داشته باشد.
رئیس ـ متشكر، پیشنهاد را مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ همانطوركه عرض كردم پیشنهاد حذف عبارت «داشتن حداقل مدرك كارشناسی یا معادل آن» را از شرایط هیأت مؤسس داده‌اند.
رئیس ـ پیشنهاد حذف بند (۴) از ماده (۴) مطرح است، حضار ۲۲۶ نفر، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ آقای میرمحمدی پیشنهاد حذف «و عدم سوءپیشینه كیفری مؤثر» از شرایط اعضا از بند «ب» را دارند. بفرمایید.
سیدمحمدحسین میرمحمدی (گلپایگان و خوانسار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ببینید عزیزان! در ماده (۴) متقاضیان تأسیس حزب و عضویت آن را تبیین كرده است. در بند «الف» شرایط هیأت مؤسس را آورده كه به هرحال قید كرده كه داشتن حداقل مدرك كارشناسی و بند (۵) آن هم عدم سوءپیشینه كیفری مؤثر.
در شرایط هیأت مؤسس این بلااشكال است. به هر حال كسی كه می‌خواهد حزبی را تأسیس كند و به عنوان هیأت مؤسس قرار بگیرد قطعاً باید كسی باشد كه سوءپیشینه كیفری مؤثر نداشته باشد. اما در شرایط عضویت، عضویت یك مفهوم عام است. ما بیاییم كسی كه می‌خواهد عضو یك حزبی شود ملزمش كنیم كه آقا برو رفع سوءپیشینه كیفری بیار. می‌خواهد استخدام شود یا می‌خواهد آنجا كار مداومی انجام بدهد؟ اعضا در احزاب یك شرایطی دارند كه در یك مقاطعی می‌آیند به عنوان هواداری و به عنوان شركت در جلسات، به عنوان گرفتن نقطه‌نظرات استفاده می‌كنند. این بند (۱) اعتقاد و التزام عملی و (۲) داشتن تابعیت و داشتن حداقل (۱۸) سال درست است و كاملاً هم منطقی و متقن و مستدل است.
اما بند (۴) عدم سوءپیشینه كیفری به لحاظ اینكه شرایط عضویت یك شرایط عامی است و اعضا و همه كسانی كه آن سه بند بالا را داشته باشند و شامل باشند می‌توانند در احزاب عضو شوند به نظر می‌رسد این پیش‌بینی بند (۴) پیش‌بینی اضافی‌ای باشد و همان طور كه اشاره كردم در هیأت مؤسس قطعاً لازم است. بله، هیأت مؤسس كه می‌خواهد یك حزب را تشكیل بدهد، اداره كند و راهبری كند به عنوان یك كار جدید قطعاً باید سوءپیشینه كیفری مؤثر نداشته باشد. اما برای عضویت نیازی به این قضیه نیست. به هر حال ما در اصل سوم قانون اساسی هم آورده‌ایم رفع تبعیض، (رئیس ـ متشكر) اینجا من از همكاران محترم تقاضا دارم كه به حذف عدم سوءپیشینه كیفری مؤثر برای اعضا نظر مثبت بدهند كه این شرایط را برای همه فراهم كنیم. عرض كردم كه بحث عضویت یك بحث عامی است، جزء اركان و موضوعی كه خیلی بخواهد مهم باشد ندارد. در ایام خاص اعضا می‌توانند تشكیل جلسه بدهند، نسبت به موضوعات حزب، راهبری‌های حزب، مباحثی كه حزب می‌خواهد از هواداری و از عضویت دوستان استفاده كند اینجا از عزیزان كمك گرفته می‌شود و لذا تقاضا دارم كه همكاران عنایت بفرمایند به این حذف رأی مثبت بدهند. تشكر می‌كنم.
رئیس ـ پیشنهاد ایشان حذف بند (۴) مربوط به شرایط اعضا است كه عدم سوءپیشینه كیفری مؤثر است. مخالف و موافق صحبت می‌كنند؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای قادری مخالف هستند، صحبت می‌كنید؟
رئیس ـ اگر صحبت نكنند دولت صحبت كنند و تمام. دولت موافق حذف است. كمیسیون بفرمایید.
محمدجواد كولیوند (نایب‌رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ همكاران محترم دقت بفرمایید! عدم سوءپیشینه كیفری مؤثر در قانون جزا مشخص است. اگر ما این بند را از شرایط سایر اعضا برداریم این اعضا می‌توانند در مجمع عمومی بیایند، می‌توانند بازرس شوند، می‌توانند شورای مركزی تشكیل بدهند. لذا دقت بفرمایید درحقیقت اگر این را از سایر اعضا برداریم خودبه‌خود یعنی اگر یك موقعی یك اتفاقی هم آنجا بیفتد برای خود حزب هم بد است و كیفری مؤثر را ...
رئیس ـ شما چطور این را كشف می‌كنید؟ چطوری نظارت می‌كنید؟ مثل وزارت كشور دانه‌دانه عدم سوءپیشینه اعضا را مثلاً (۲۰۰) هزار نفر عضو دارند را می‌گیرد؟
كولیوند ـ كیفری مؤثر مشخص است دیگر.
رئیس ـ به هرحال باید كسب نظر بكند. مثلاً شما یك حزب درست می‌كنید وزارت كشور چطور این را كشف می‌كند؟
كولیوند ـ الان وجود دارد حاج‌آقا!
رئیس ـ نه می‌خواهم بدانم واقعی است یا همین طوری نوشته‌اید؟ یعنی برگه می‌گیرند می‌آورند؟
كولیوند ـ ‌بله حاج‌آقا! الان هم وجود دارد. ماده (۱۰) احزاب وجود دارد.
دبیر (فرهنگی) ـ چند میلیون نفر می‌روند سوءپیشینه می‌آورند؟
رئیس ـ بعید می‌دانم اگر حزبی (۲۰۰) هزار عضو داشته باشد دانه‌دانه برگه وزارت كشور بیاورد نشان بدهد. امكان‌پذیر نیست. پیشنهاد را مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف بند (۴) از جزء «ب» ماده (۴) است.
رئیس ـ حضار ۲۲۷ نفر، پیشنهاد حذف را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای دكتر! اجازه بفرمایید قرائت كنیم.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ ماده (۴) ـ متقاضیان تأسیس حزب و عضویت در آن باید دارای شرایط زیر باشند:
الف ـ شرایط هیأت مؤسس:
۱) اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه
۲) داشتن تابعیت ایرانی
۳) داشتن حداقل بیست و پنج سال تمام (منظور سن است، حداقل ۲۵ سال سن)
۴) داشتن حداقل مدرك كارشناسی یا معادل آن
۵) عدم سوء پیشینه كیفری مؤثر
ب ـ شرایط سایر اعضاء:
۱) اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه
۲) داشتن تابعیت ایرانی
۳) داشتن حداقل هجده سال سن
۴) عدم سوء پیشینه كیفری مؤثر
البته آقای رئیس! این لفظ تمام هم در سن باید ذكر شود كه منظور پایان آن سن است.
رئیس ـ حضار ۲۳۰ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به ماده (۴) اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. اصل ماده (۴) به رأی گذاشته شده است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد.
 
۵ ـ ناطقان جلسه آقایان: حسینعلی‌ شهریاری، ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی، علیرضا محجوب، احمد آریائی‌نژاد و غلامرضا نوری‌قزلجه
رئیس ـ سخنرانان را دعوت كنید.
دبیر (بذرپاش) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از:
ـ جناب آقای دكتر حسینعلی‌ شهریاری نماینده محترم مردم شریف زاهدان.
ـ جناب آقای ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی نماینده محترم مردم شریف تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه.
ـ جناب آقای علیرضا محجوب نماینده محترم مردم شریف تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر.
(كه هركدام هفت دقیقه فرصت دارند)
ـ جناب آقای احمد آریائی‌نژاد نماینده محترم مردم شریف ملایر.
ـ جناب آقای غلامرضا نوری‌قزلجه نماینده محترم مردم شریف بستان‌آباد.
(كه هركدام پنج دقیقه فرصت دارند)
 از ناطق نخست جناب آقای دكتر‌ شهریاری دعوت می‌كنم كه به ایراد نطقشان بپردازند.
حسینعلی شهریاری (زاهدان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری. ابتدا میلاد پربركت كریم اهل بیت را به امت اسلامی تبریك گفته و آرزوی قبولی طاعات و عبادات عزیزان را در این ماه مبارك دارم. امت اسلامی این روزها در سوگ عزیزان خود در فلسطین نشسته و كشورهای اسلامی كه فقط با بستن شیرهای نفت خود می‌توانند نه فقط اسرائیل بلكه دنیا را به زانو درآورند متأسفانه نه تنها كمكی نمی‌كنند بلكه همراه صهیونیستهایی می‌باشند كه با چراغ سبز مدعیان به اصطلاح حقوق بشر و مدعی دموكراسی فجیع‌ترین جنایات را در نواز غزه انجام می‌دهند. كشورهایی كه تا بن دندان مسلح به انواع كلاهكهای هسته‌ای هستند و انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را برای ایران اسلامی نمی‌پذیرند و ثابت كرده‌اند كه فقط زبان زور را می‌شناسند. لذا از تیم هسته‌ای ‌مذاكره‌كننده انتظار داریم كه ذره‌ای از منافع ملی عدول نكرده و فرمایشات مقام معظم رهبری را موبه‌مو اجرا نمایند.
مسأله‌ای كه این روزها مؤمنین را به شدت عصبانی و نگران كرده است مسأله عفاف و حجاب می‌باشد كه متأسفانه عده‌ای این روزها در خیابانهای كلانشهرها بی‌عفتی و بی‌حجابی را به نمایش می‌گذارند. قطعاً این تحركات از قبل سازماندهی شده و اعتقادات دینی مردم را نشانه رفته‌اند. عده‌ای ساده‌لوح فكر نكنند صرفاً با مسائل فرهنگی می‌توان این مشكل را حل كرد بلكه باید از عوامل بازدارنده قانونی نیز با این هنجارشكنی مبارزه كرد.
 از دولت محترم انتظار داریم مصوبه مجلس در مورد حذف سه دهك بالا در مورد یارانه‌ها را عملی نمایند و به قولی كه به محرومین داده‌اند كه سهم آنها را افزایش دهند عمل نمایند، متأسفانه یكی از دلایل عمده فساد و فحشا، فقر می‌باشد كه باید چاره‌جویی اساسی شود و همچنین با افزایش درآمد بتوانند در حوزه سلامت با اولویت پیشگیری بر درمان طرح‌های خود را اجرا نمایند، زیرا متأسفانه به علت كمبود درآمدها، این نگرانی وجود دارد كه دچار مشكل شده و مجدداً باعث ناامیدی مردم در ارائه خدمات بهداشتی ـ درمانی شویم.
اكنون سخنی چند در مورد استان سیستان و بلوچستان، طبق آمارهای غیررسمی معتبر، نرخ بیكاری در شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان بسیار تكان‌دهنده می‌باشد، سراوان با (۸/۴۴) درصد، ایرانشهر با (۳/۴۳) درصد، زابل با (۴۳) درصد، سیب‌سوران با (۵/۳۸) درصد، هیرمند با (۳/۳۷) درصد، زهك با (۹/۳۵) درصد، سرباز با (۳۰) درصد جزو (۲۰) شهر اول بیكار كشور هستند و شهر زاهدان با (۵/۲۵) درصد بعد از خرم‌آباد دومین مركز استان از نظر بیكاری می‌باشد! با توجه به خدمات ارزشمند در زمینه زیرساخت‌ها مانند برق، آب، راه، ارتباطات، حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی، بهداشت، تربیت نیروی انسانی كه بعد از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی انجام شده وجود این نرخ بیكاری بیانگر ضعف مدیریت در دو دهه گذشته و اخیر در استان سیستان و بلوچستان می‌باشد.
متأسفانه اكثر بیكاران در استان سیستان و بلوچستان دارای تحصیلات عالیه می‌باشد و برای كسب مدارك دانشگاهی هزینه‌های بسیار زیادی را به دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و شبانه پرداخت كردند و هم‌اكنون متأسفانه وبال گردن خانواده‌ها شده و باعث حسرت و رنج پدر و مادر گردید‌ه‌اند. متأسفانه در نظام دیوانی كشور سازوكاری برای ارزشیابی عملكرد مدیران به صورت دوره‌ای از بدو تصدی وجود ندارد، به همین دلیل مدیران ضعیف فرصت پیدا می‌كنند به صورت چرخشی بدون هیچگونه دغدغه و حساب‌دهی آویزان و بر اریكه دستگاه‌ها و سازمان‌ها دولتی مسلط و جا خوش كنند و هیچ وقت انتصابات بر اساس شایسته‌سالاری نبوده و عوامل مختلفی در انتصابات دخالت داشتند.
علی‌رغم اینكه استان سیستان و بلوچستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، سیاسی، انسانی و طبیعی و مرزهای گسترده خشكی و آبی و دسترسی آن به آبهای آزاد از موقعیت استراتژیكی در كشور و منطقه برخوردار است می‌توان برخی از مزیت‌ها كه عبارتند از گردشگری با توجه به مسائل مهم گردشگری كه در استان سیستان و بلوچستان، چه در سیستان، شهر سوخته كه اخیراً ثبت جهانی شد و چه در بلوچستان كه امكانات گردشگری فراوانی دارد و آثار باستانی زیادی دارد و همچنین حمل و نقل و ترانزیت با توجه به كریدور جنوب ـ شمال كه از طریق بندر چابهار می‌شود به كشورهای آسیای میانه وصل شد، وجود دریا و مزیت‌های صنعتی، معدنی و كشاورزی و محیط زیست موقعیت ترانزیتی و تجاری و وجود دانشگاه‌های مختلف و متعدد كه ظرفیت بسیار زیادی را از نظر نیروی انسانی در خود جا داده. اینها مسائل و امكانات بالقوه‌ای است كه متأسفانه بالفعل در نیامده، البته یكی از عوامل بیكاری، ناامنی و احساس ناامنی است كه وظیفه مسؤولین اطلاعاتی و امنیتی را سنگین‌تر كرده است، از دولت می‌خواهیم استخدام‌هایی كه در دولت دهم و در چهارچوب قانون انجام شده و داوطلبان تمام مراحل استخدامی را طی كرده‌اند و همچنان بلاتكلیف مانده‌اند حل نماید. اگر دولت در تمام كشور امكان جذب را ندارد لااقل در استان‌های محروم اقدام نماید، همچنین استخدام‌هایی كه در وزارت نفت در دولت یازدهم انجام شده هرچه سریعتر تعیین تكلیف گردد، (۴۵۰۰) نفر بلاتكلیف مانده‌اند.
در دیدار كارگزاران نظام با مقام معظم رهبری، معظم‌له ضمن تأیید دولت فرمودند به بهانه اعتدال، نیروهای مؤمن را حذف نكنند و در برنامه‌ریزی، اشتباه محاسباتی نكنند كه این هشدار و تذكر جدی به دولت محترم می‌باشد و معنی آن این است كه این اتفاقات افتاده و باید دولت كه با شعار اعتدال آمده در عمل نیز آن را عملی نماید كه متأسفانه بدنه دولت از جمله وزارت علوم كه علی‌رغم تذكر جناب آقای رئیس‌جمهور متأسفانه كار خودش را انجام می‌دهد و با این انتصابات در دانشگاه‌ها نگرانی وجود دارد كه همان اتفاقات سال ۷۸ مجدداً در دانشگاه‌های كشور تكرار شود.
هفته تأمین اجتماعی را تبریك می‌گوییم و از مسؤولین تشكر می‌كنیم و امیدواریم كه ماده (۲۹) قانون اساسی را هرچه سریعتر اجرا نمایند.
از وزارت آموزش و پرورش می‌خواهیم كه حق نوار مرزی معلمان را نیز همانند بقیه كارمندان دولت پرداخت و به بهانه اینكه تعداد معلمین زیاد می‌باشد توجیه عقلانی نمی‌باشد.
از وزارت امور خارجه به طور جدی می‌خواهیم حق‌آبه سیستان را از افغانستان به طور جدی مطالبه نماید زیرا حیات تقریبی نیمی از جمعیت استان بسته به آن می‌باشد و محیط زیست نیز در احیای دریاچه هامون همان همتی را كه برای دریاچه‌های دیگر می‌بیند برای تالاب هامون نیز پیش‌بینی نماید.
تذكری هم به هیأت رئیسه محترم دارم، جناب آقای دكتر لاریجانی! اخیراً یكی از اعضای محترم هیأت رئیسه مصاحبه فرمودند كه ما می‌خواهیم استیضاح‌ها را مدیریت كنیم، من می‌خواهم ببینم طبق كدام ماده قانون اساسی و یا آیین‌نامه داخلی مجلس، هیأت­رئیسه این اختیار را دارد كه استیضاح‌ها را مدیریت بكند؟ واقعاً ممكن است كه عده‌ای بخواهند مجلس را به سمت فرمایشی پیش ببرند ولی یقیناً آزادگان زیادی در مجلس خواهند بود كه به موقع فریاد خواهند زد. والسلام علیكم و رحمه‌الله
رئیس ـ تشكر می‌كنیم، البته در این مسأله مدیریت به معنای این نیست كه مانع این بشوند، وظیفه نمایندگان و اختیارشان هست و هر موردی هم كه بدهند، چه سؤال، چه استیضاح طبق روال در دستور قرار می‌گیرد، منتها همیشه در این زمینه گفت‌وگو‌هایی وجود داشته، به معنای منع‌شدن نیست، بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ با تشكر از جناب آقای دكتر شهریاری، دعوت می‌كنم از جناب آقای ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی نماینده محترم مردم شریف تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه كه مدت هفت دقیقه به ایراد نطقشان بپردازند.
ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی (تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه) ـ
بسم الله الرحمن الرحیم
در سالروز میلاد كریم اهل‌البیت (علیهم‌السلام) كلام خود را با فرازی از دعای افتتاح آغاز می‌كنم.
«اللهم انا نشكو الیك فقد نبینا و غیبه ولینا و قله عددنا و كثره عدونا و شده‌ الفتن بنا و تظاهر الزمان علینا».
یا صاحب‌الزمان!
مهمان شدن به خوان شما مزه می‌دهد
افطار و لقمه نان شما مزه می‌دهد
در هر سحر دعای فرج بر لبم نشست
این العجل به جان شما مزه می‌دهد
تعجیل كن، بیا كه شب قدر می‌رسد
احیاء چه با دعای شما مزه می‌دهد
یا صاحب‌الزمان، آقای من! برای ما در این سخت‌ترین رمضانی كه بر مسلمین می‌گذرد دعا كن.
و اما تذكراتی از باب ادای رسالت و امانت خدمتگزاری مردم عزیز، شریف و ولایت‌مدار مردم شهرستان‌های هزار شهید، هزار امید و هزار تلاش تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه.
مسؤولین و كارگزاران نظام اسلامی در ماه رمضان، ماه ضیافت الهی، مخاطب رهبر حكیم و فرزانه انقلاب بوده‌اند، بازخوانی رهنمودهای حكیمانه علمدار معرفت و بصیرت، یك ضرورت عقلی، شرعی و حیاتی است.
۱ ـ با نگاه همراه با بصیرت به اوضاع زمان، جهان و منطقه به ما نشان می‌دهد كه به معنی واقعی كلمه در مقطعی حساس و در یك پیچ بزرگ تاریخی هستیم، لذا باید قوی باشیم و بنا به فرمایش معظم‌له، عناصر قدرت را بشناسیم، عناصر قدرت عبارتند از: روحیه، امید، كار و تلاش، شناخت رخنه‌های اقتصادی، رخنه‌های فرهنگی، رخنه‌های امنیتی كه باید پس از شناسایی بسته شوند. مسؤولین و كارگزاران نظام اسلامی باید با بصیرت، وحدت و مدیریت جهادی مانع ایجاد رخنه‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی باشند. در این عرصه رسالت خواص بسیار عظیم است.
۲ ـ باور كنیم كه دشمن از دشمنی خود دست بر نخواهد داشت، از بدو پیروزی انقلاب تا امروز در رفتار استكبار جهانی، یك روز خیرخواهی برای ملت ایران در كارنامه سیاه سردمداران آمریكا وجود ندارد. نقشه جدید طراحان زر و زور و تزویر حاكم بر دنیا پس از تحریم‌های ضد انسانی، تهدید، تطمیع و سرانجام به اشتباه انداختن دستگاه محاسباتی ما است. امروز كه ما به عنوان وارثان حكومت صالحان و انبیاء و شهدا در نبرد با جبهه شیطان و استكبار به دنبال تحقق آرمان‌های بزرگ پیامبران و اولیاء الهی هستیم، باید با تمسك به ولایت اهل بیت و تقوا و بصیرت از دام‌های تهدید، تطمیع و اغوای شیاطین جن و انس در امان باشیم.
۳ ـ مسأله حركت علمی كشور و تلاش دانشمندان و دانشجویان عزیز كه با شتاب زیادی طی مسیر می‌كند، آینده ملت را و اقتدار نظام را تضمین می‌كند، یكی از نقشه‌های خطرناك دشمن، توقف حركت علمی ما است، لذا در عرصه جهاد فرهنگی اولاً باید با تكیه بر نیازهای اساسی كشور، تولید علم، پیوند دانشگاه و مراكز تولید، گسترش مهارت و دانش از اولویت‌ها باشد، ثانیاً برای ایجاد آرامش در فضای علمی كشور، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش از جولان گروه‌های افراطی سیاسی به دور باشد، زیرا این سم مهلك، حركت علمی كشور را متوقف خواهد كرد. دانشگاه و آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد، باشگاه سیاسی تفكرات افراطی احزاب نیست. وزرای علوم، آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد، مخاطب اصلی این رسالت خطیر هستند.
۴ ـ مهمترین تذكر بنده ناظر به رهنمود مهم حضرت آقا است كه فرمودند: «حركت را بر اساس اصول انقلاب تنظیم كنید، از حاشیه‌سازی پرهیز كنید، به حل مشكلات مردم بپردازید، بدون تردید حركت بر اساس اصول انقلاب، ما را از رفتارهای سیاسی افراطی و قبیله‌ای و حب و بغض‌‌های جناحی و حاشیه‌سازی‌های موهوم و مذموم برحذر خواهد داشت». هشدار علمدار بصیرت و بیداری و ناخدای كشتی انقلاب، باید نصب‌العین ما باشد: «مراقب باشید جریان‌های مؤمن را با شعار اعتدال كنار نزنند، بعضی‌ها دارند این كارها را می‌كنند، من می‌بینم در صحنه سیاسی كشور با شعار اعتدال، با شعار پرهیز از افراط سعی می‌كنند جریان مؤمن را كه در خطرها آن جریان است كه زودتر از همه سینه سپر می‌كنند، آن جریان است كه دولت‌ها را در مشكلات واقعی به معنای حقیقی كلمه حمایت می‌كنند كنار بزنند، مراقب باشید».
خطاب به دولت‌مردان تدبیر و امید عرض می‌كنم بی‌حرمتی به ساحت خوبان قشنگ نیست و همراه با همه ولایت‌مداران در حمایت از فرمایش رهبر عزیزمان ابراز می‌دارم:
ما همان مردم مردیم كه ثابت كردیم
در ره عشق جگر دارتر از هر مردیم
هر زمان امر ولایت به ما ابلاغ شود
دور سید علی خامنه‌ای می‌گردیم
اما تذكر نهایی به ریاست محترم جمهور و وزیر كشور، با كمال تأسف بر خلاف قانون مصوبه تقسیمات كشوری توسط وزارت كشور متوقف مانده است، قانون صراحت دارد كه روستاهای بالای (۴۵۰۰) نفر باید به شهر ارتقا یابند، ولی روستاهای ساق، قلعه آقاحسن، چخماق، صفی‌آباد، مرعزار، كاریزك ناگهانی، نسر، عبدل‌آباد و مهنه كه بعضی از این روستاها بیش از (۷۰۰۰) جمعیت دارند و به تأیید كارشناسی وزارت كشور رسیده است متأسفانه از ارتقا بازمانده‌اند، والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته.
رئیس ـ متشكر و ممنون، نفر بعد را دعوت بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ با تشكر از جناب آقای خسروی‌سهل‌آبادی، دعوت می‌كنم از جناب آقای علیرضا محجوب نماینده محترم مردم شریف تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر كه به ایراد نطق‌‌شان بپردازند.
علیرضا محجوب (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر ماه خوبی‌ها، نیك و نیكی‌ها و شب‌های قدر، سلام بر سحرگاهان و شامگاهان، سلام بر عیدهای پیاپی و مبارك‌تر از هم، سلام بر قدر و شب‌هایش و سلام بر علی، قهرمان رمضان و حسن، فرزند بی‌عیبش. اینك رمضان را فرصتی بشماریم تا همانگونه كه خداوند محرومان را یاد كرده است به یاد محرومان با آنهایی كه به جز وسعت بی‌منتهای ایمان، هیچ ندارند و سفره‌هایشان خالی و حتی گاه، ناتوان از یك وعده غذای گرم هستند، رمضان را و هر افطار و سحرگاهی را محترم بداریم.
پس ای آنهایی كه می‌توانید و دارید! بخشش كافی نیست، به رنگ و جلوه و كسوت فقرا درآیید، گرسنگی بكشید، تشنگی تجربه كنید تا كارگران و روستاییان و همه افرادی كه هیچ در خانه جز ایمان ندارند را فراموش نكنید، باشد تا در این رمضان درسی از مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی دیگری را زمزمه و تمرین كنیم و استقلال و ایستادگی را همانگونه كه رهبر عزیزمان فرمودند به خوبی آموخته باشیم تا بتوانیم در تمامی سال، ره‌توشه مقاومت خود در ضمیر پیدا و پنهان كنیم.
اینك هفته تأمین اجتماعی است، این روزها یعنی پانزدهم تا بیست و پنج تیر مصادف با هفته تأمین اجتماعی اعلام شده است، این هفته و این برهه، بر دست‌اندركاران تأمین اجتماعی مبارك و گرامی باد. اما باید به یاد داشته باشیم كه تبریك این ایام، جز با شناخت قدر صاحبان این ایام و پایبندی بر عملی‌ كردن قوانین و مقررات مصوب نیاز به هیچ اقدام دیگری ندارد. پاسداری از تأمین اجتماعی یعنی اینكه پاسدار حقوق فقرا، پاسدار حقوق كارگران، كشاورزان، كارمندان، بازنشستگان و همه از كارافتادگان باشیم. امیدوارم كه آنچه كه عرض می كنم به عنوان تذكر در این باب مورد قبول افتد.
۱ ـ درمان سازمان تأمین اجتماعی جزء لاینفك این سازمان است و با هر نوع جدایی و الحاق مخالفم و به همه آنهایی كه دندان تیز كرده‌اند و اعلام می‌كنند كه بیمارستان‌های ملكی كارگران را بخشی از ثروت‌های عمومی درمان می‌شمارند، مخالفت خود و كارگران را اعلام داشته و انتظار داریم كه بیمارستان‌‌ها و درمان ما را به حال خود بگذارند.
۲ ـ صندوق تأمین اجتماعی یك صندوق بین‌نسلی است كه انتظار داریم به خوبی توسط مجلس، دولت و دست‌اندركاران حفاظت شود، این صندوق به همه نسل‌ها تعلق دارد.
۳ ـ گردانندگان صندوق‌های تأمین اجتماعی باید صندوق را در خدمت بیمه‌شدگان بدانند و به تعهدات قانونی و تاریخی خود بر اساس مرّ قانون عمل و توجه كنند.
۴ ـ انتظار داریم قوانینی چون بازنشستگی پیش‌ از موعد برای مشاغل سخت و زیان‌آور و ماده (۱۰) قانون نوسازی صنایع و حقوق متصور بر بیماران و بیمه‌شدگان و حتی كارفرمایان به خوبی و هرچه زودتر توسط سازمان تأمین اجتماعی ارائه و عملی گردد.
۵ ـ باید تجربه شش مدیرعامل در هشت سال، دیگر تكرار نگردد و سازمان، حیات‌خلوت هیچ صاحب‌قدرتی نگردد.
۶ ـ گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی به خوبی چراغ راه مجریان باشد و برخورد اداری و قضایی، هرچه زودتر با تخلفات آغاز گردد.
۷ ـ مدیران صندوق تأمین اجتماعی خود را خادم ضعیف‌ترین‌ها بدانند و برای آنها باشند كه اصلاً تأمین اجتماعی یعنی حفاظت و حراست از آنها.
۸ ـ اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان كه از سال ۱۳۸۸ با وجود نص قانون بودجه سالانه و مبالغ تخصیصی به گونه دیگری اجرا گردیده اصلاح و آنگونه كه بازنشستگان و مستمری‌بگیران انتظار دارند عملی گردد.
۹ ـ قانون بیمه بیكاری برای جویندگان كار و همه اقشار توسط شورای محترم نگهبان به تصویب نهایی رسیده تا گامی باشد در مسیر تكمیل تأمین اجتماعی.
باز هم هفته تأمین اجتماعی را به همه دست‌اندركاران، دلسوزان و مدیران این سازمان تبریك گفته و آرزوی موفقیت در اهداف مهم این سازمان را داریم.
اما برخی موضوعات و ابتلائات كارگری نیز از قرار زیر هستند:
۱ ـ سطح معیشت كارگران متأسفانه هنوز مهمترین دغدغه آنها است، امیدواریم كه حقوق حقوق‌بگیران، خصوصاً حداقل‌بگیران بیش از گذشته مورد توجه همگان باشد.
۲ ـ اگرچه حركت دولت در مسیر كنترل شتاب تورم است اما باید بدانیم‌ آنهایی كه حقوق‌های كوچكتر می‌گیرند دیگر تاب مقاومت ندارند، بیایید تورم را از فقرا بگیرید و به ثروت‌مندان هدیه كنید، چرا از جیب فقرا و كارگران به ثروتمندان از راه تورم می‌بخشید؟
۳ ـ اقتصاد مقاومتی چراغ راه كارگران تلقی می‌شود، بنابراین انتظار داریم گردانندگان تولید ملی بر پایه كار ایرانی و محور نیروی انسانی و احترام به حقوق كارگران و كارآفرینان استراتژی كار و توسعه اقتصادی را بنا كنند و آن را امری سرسری و روزمره به شمار نیاورند.
۴ ـ موضوع اشتغال و بیكاری و تنظیم بازار كار خصوصاً اشتغال فارغ‌التحصیلان مشكل مهمی است كه بایستی مورد توجه جدی قرار گیرد.
اما نكات و موضوعاتی چند در پایان گفتارم به مسؤولان متذكر می‌گردم:
۱ ـ در مورد دریاچه ارومیه همان‌طور كه بارها اعلام كرده‌ایم خشك‌شدن این دریاچه، ‌اقلیم آب و هوایی غرب و مركز ایران را به مخاطره خواهد انداخت، برادرم قاضی‌پور مكرر اندر مكرر تذكراتی در این مورد به مسؤولین داده‌اند اما جز خشك‌شدن بیشتر دریاچه هیچ حاصل نشده است.
۲ ـ موضوع مترو اسلامشهر مورد توجه جدی قرار گیرد.
۳ ـ مشكل احمد‌آباد در مورد شهرداری مستقل باید به نفع مردم این شهر حل و فصل گردد. بقیه موارد را ان‌شاء‌الله به مطبوعات می‌دهم.
والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته
دبیر (بذرپاش) ـ با تشكر از جناب آقای محجوب، دعوت می‌كنم از جناب آقای احمد آریائی‌نژاد نماینده محترم مردم شریف ملایر كه به مدت پنج دقیقه به ایراد نطق‌شان بپردازند.
احمد آریائی‌نژاد (ملایر) ـ به نام خدا
عرض سلام دارم، همچنین ایام مبارك رمضان و میلاد امام حسن مجتبی را خدمت شما مردم شریف ایران و مردم فهیم حوزه انتخابیه‌ام شهرستان ملایر تبریك می‌گویم.
در مورد حوادث جهان اسلام عرض كنم كه راه مقابله با فِرق تروریستی انحرافی، افزایش و ایجاد آگاهی و بصیرت است و پیگیری راه‌های وحدت از سوی زعمای اقوام مذاهب اسلامی و پرداختن به دشمن مشترك كه جام جهانی فرصت جنایت‌های جهانی از سوی استكبار جهانی در پرتو غفلت جهانی است.
در مورد گفت و گوهای هسته‌ای، شاخص ما، مبانی اسلامی و ملی ما است و رهنمودهای ولایت، ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها همواره باید شاخص خط مستقیم حركت مسؤولان این بخش باشد. به دولت عرض می‌كنیم كه رعایت خط قرمز‌های نظام را بكند و اگر بعضی جاها اهمال و احیاناً انحرافی داشته، سعی در جبران مافات كند كه ملت پشتیبان شما است، اگر به فرمایش مولا علی (علیه‌السلام) به اندك بسنده كنید و تن به ذلت ندهید، چراكه آقا فرمودند: «اینكه گفته شود تحریم‌ها و فشارها هزینه دستاوردهای هسته‌ای است، صحیح نیست، زیرا اگر موضوع هسته‌ای هم نبود آنها بهانه دیگری می‌گرفتند».
در مورد كنار گذاشتن نیروهای مؤمن: مهندسینی، مهندسی سیاسی خاص خود را دارند، به ایشان عرض می‌كنم با سابقه شما در ایام فتنه و پس از فتنه آشناییم، بدانید وعده‌های ملك ری محقق نخواهد شد حتی همین صندلی‌های سبز می‌تواند آدمی را راهی جهنم كند، سعی نكنید به هر طریقی و با هر هزینه‌ای موقعیت خود را حفظ كنید كه هركس رابطه خودش را با خدا محكم كند، خدا رابطه‌اش را با مردم اصلاح می‌كند و به گفته قرآن «بر سر هر راهی ننشینید كه مؤمنان را تهدید كنید و آنان را از راه خدا باز دارید و با القای شبهات آنها را به كج‌روی وادارید و به خاطر بیاورید زمانی را كه جمعیت اندكی بودید ولی خدا شما را زیاد كرد و بنگرید عاقبت مفسدان چگونه بود». آری، فرمان خدا را برپا ندارد جز آنكس كه در اجرای حق مدارا نكند، سازشكار نباشد و پیرو آرزوها نگردد، اگر كسانی برای حفظ جانشان یا شغل و پول و مقام‌شان یا محبت‌ نزدیكانشان راه خدا را ترك كنند و آنجا كه باید حق بگویند، نگویند آنوقت حسین‌ابن‌علی‌ها به مسلخ كربلا خواهد كشیده شد.
اما دولت محترم مراقب باشد به چاهی كه دولت‌های پیشین افتادند نیفتد، تئوری‌پردازی و نظریه‌بافی كار قوه مجریه نیست، اینكه هنگام صلح امام حسن است یا نبرد خیبری یا قیام عاشورایی، به ولایت مرتبط است نه شما، اینكه مردم را به زور نمی‌توان بهشت برد، تكلیفتان را با آیه «قوا انفسكم و اهلیكم ناراً» امر به معروف به معروف و نهی از منكر، تولی و تبری مشخص كنید، آیا وظیفه دولت و مجلس ناهمواركردن راه‌های جهنم در جامعه نیست؟ بر دولت است قانون حجاب و عفاف و سایر قوانین اسلامی بازمانده از اجرا را محكم و متقن اجرا كند.
در باب بهداشت و درمان، از دولت و وزیر محترم در خصوص طرح تحول نظام سلامت تشكر می‌كنیم، عرض می‌كنیم لازم است اما كافی نیست، تقدم پیشگیری بر درمان، طب سنتی و اصلاح سبك زندگی هم مغفول مانده، خانه‌های بهداشت، درمانگاه‌های كوچك روستایی و شهری از كمبود پزشك و تجهیزات به شدت شاكی و رنجورند. در باب كمبود منابع آب و خشكسالی چاره‌ای جز قاطعیت در برخورد با متخلفین و بهره‌بردارهای غیرقانونی از منابع آب و مدیریت این منابع نداریم. در باب نیروهای قراردادی در بخش‌های مختلف، آب، برق، گاز، مخابرات، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، كاری كنید كه خدا راضی باشد. آیا پارتی‌بازی و تبعیض درست است؟ آیا چون مردم نیازمند شغلند باید با كمترین مزایا آنها را از حقوق مسلم و انسانی خود محروم كنیم؟
دولت و مجلس از این مهم غفلت نكند. فردای قیامت تاوان سختی خواهد پرداخت. راستی با درآمدهای كم و نامتناسب با زحمت، كدام مسؤول می‌تواند زندگی كند؟ كمی از سفره‌های پرزرق و برق و تشریفاتی افطاری مسؤولین بكاهید و دنبال افزایش سهم محرومین از بیت‌المال باشید. دولت و مجلس محترم دقت كنند! اعتبارات مناطق سردسیر هنوز داده نشده. دو ماه بیشتر وقت نداریم. به فكر مشكلات زنان سرپرست خانوار باشید. به محتویات (بذرپاش ـ آقای آریائی‌نژاد خیلی ممنون) آموزشی مهدكودك‌ها حساسیت خاصی داشته باشید كه:
خشت اول چون نهد معمار كج
تا ثریا می‌رود دیوار كج
بررسی و ثبت اموال مسؤولین، عملیاتی شدن منطقه ویژه اقتصادی خشكبار سامن، تكمیل چهاربانده شدن جاده ملایر به بروجرد، روشن شدن وضعیت سه شهر علی‌آباد، اسلام‌آباد، حسین ناظم، تكمیل پروژه‌های آبرسانی به شهرهای ملایر و روستاهای محروم، سركشی مهندسین ساختمان به ساختمان‌‌ها و جلوگیری از تخلفات ساختمانی اصحاب قدرت و ثروت كه با جریمه هم حقوق همسایه‌ها احقاق نمی‌شود. (رئیس ـ وقتتان تمام شده، تشكر می‌كنیم) ممنونم، راهكارهای افزایش رضایت شغلی معلمان و همكاران محترم و تحول واقعی نظام تعلیم و تربیت با تكیه بر مسجد و مدرسه و منزل و جامعه و تعدیل تعداد دانش‌آموزان در كلاس‌های درس، رسیدگی به محرومین جامانده از سبد كالا، یارانه، سهام عدالت و حقوق بازنشستگان
رئیس ـ یك دقیقه از وقت‌تان گذشته، تشكر می‌كنم، پنج دقیقه شد شش دقیقه.
آریائی‌نژاد ـ جلوگیری از جولان سران و طرفداران فتنه به ویژه در فضاهای دانشگاه‌ها. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته
رئیس ـ متشكریم.
دبیر (بذرپاش)‌ ـ‌ دعوت می‌كنم به عنوان ناطق آخر از جناب آقای غلامرضا نوری‌قزلجه نماینده محترم مردم شریف بستان‌آباد بفرمایید.
غلامرضا نوری‌قزلجه (بستان‌آباد) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام خدمت همكاران عزیز و مردم شریف ایران اسلامی و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مؤمنان و با عرض تبریك ولادت باسعادت كریم اهل‌ بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) خدمت ملت شریف به ویژه اهالی محترم شهرستان بستان‌آباد و روستائیان زحمت‌كش كه تقارن ماه مبارك رمضان با شدت فعالیت‌های تولیدی آنها لذت و اجر بیشتری به عبادات‌شان بخشیده‌ است.
همكاران عزیزم! شما بزرگواران بیشتر از همه محل رجوع مردم عزیز هستید. آیا به نظر شما این مردم سزاوار این هستند كه برای انجام هر كار اداری خودشان حتماً‌ باید مراجعه‌ای خارج از روال مراحل اداری امور مربوطه داشته باشند. این نگرانی‌ها از كجا ناشی می‌شود كه حتی برای انجام یك عمل جراحی پزشكی هم تقاضای سفارش از ما برای پزشك معالج را دارند؟! البته پزشك براساس قسم‌نامه‌ای كه یاد نموده و براساس تعهدات حرفه‌ای خود عمل خواهد كرد و روی آن بحثی نداریم. بلكه صحبت من روی نكته‌ای است كه این نگرانی را در مراجعه‌كننده ایجاد كرده. ریشه آن چیست؟ چرا اغلب دنبال آشنا و سفارش و توصیه می‌گردند، ریشه این تفكر از كجا ناشی می‌شود؟ مگر به غیر این است كه تبعیض ها و برخوردهای چندگانه و یا به اصطلاح پارتی‌بازی‌ها و آشنابازی‌ها دستورالعمل‌هایی كه تفسیر آنها دامنه زیادی دارند. اعمال سلیقه‌های شخصی و انحصار و غیره و به دنبال آن هم عدم نظارت كافی بر عملكرد سیستم دیوانی كشور كه همگی دست در دست هم می‌دهند و معضلی را به نام فساد در سیستم اداری و اقتصادی كشور به وجود می‌آورند. این ایرادات و اشكالات در حقیقت همان منكرات برخی از كارگزاران دیوانی كشور هستند كه سالهاست نهادینه شده و بازتاب و تكرار این اعمال را در جامعه و توسط برخی از مردم به شكل منكرات اجتماعی در مجامع عمومی می‌بینیم. حال سؤال اینجاست چرا اراده و عزم جدی برای مبارزه با این مفاسد اقتصادی و اداری وجود ندارد؟ چرا باید اجازه دهیم عده‌ای قلیل و سودجو و خودمحور و مفسد با آبروی این نظام كه حاصل خون‌های شهیدان و مجاهدت‌های انقلابیون فداكار و مسلمان است بازی كنند؟
روی سخنم با قوه محترم قضائیه است. اینجانب ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام‌یافته از ریاست محترم قوه قضائیه می‌خواهم كه برخورد با ریشه‌های اصلی مفاسد اقتصادی، اداری و اجتماعی را به طور جدی و مؤثر و بدون هیچ ملاحظه‌ای پیگیری فرمایند و مطمئن باشیم كه اگر ما حدود الهی را اجرا كنیم، نصرت الهی هم شامل حال‌مان خواهد شد و یقین بدانیم كه به لحاظ ارزشی بودن نظام حكومتی ما اگر با ریشه‌های فساد در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اداری مبارزه و برخورد اثربخش نداشته باشیم توفیق در عرصه‌های دیگری چون مبارزه با مفاسد اجتماعی و ناهنجاری‌های فرهنگی موجود در جامعه و برقراری عدالت اجتماعی، توسعه اقتصادی و اجرای سیاست‌های مقاومتی و دستیابی به اهداف برنامه‌های عمرانی و چشم‌انداز (۲۰)‌ ساله برای‌مان سخت‌تر خواهد ‌بود.
مردم ایران اسلامی شاكر نعمت بزرگ امنیتی هستند كه خصوصاً در ایام اخیر به دلیل شیوع ناامنی‌های گسترده در اطراف كشورمان بیشتر و بیشتر از همیشه محسوس و ملموس است و ما قدردان همه عواملی هستیم كه این امنیت را برای كشورمان فراهم می‌سازند. یقیناً دفاع از مسلمانان مظلوم در عراق و سوریه و فلسطین به ویژه در روز قدس نمادی از شكرگزاری ما به خاطر این نعمت الهی خواهد بود.
ضمن تشكر و خداقوت خدمت وزیر محترم امور خارجه بابت روزهای پركار و حساس در پایش و مدیریت مسائل منطقه‌ خاورمیانه و مذاكرات هسته‌ای از ایشان می‌خواهم به منظور استفاده از همه ظرفیت ایرانیان برای توسعه همه جانبه كشور در عرصه‌های مختلف و برای جلوگیری از گسست فرهنگی در میان ایرانیان مقیم خارج از كشور وزارت امور خارجه با همكاری سایر دستگاه‌های ذیربط تمهیدات و تسهیلات لازم برای مسافرت و تردد آسانتر ایرانیان مقیم خارج از كشور را فراهم نماید.
ضمن تشكر از وزیر محترم نیرو جناب آقای مهندس چیت‌چیان بابت سفر به شهرستان بستان‌آباد و دیدار با مردم منطقه برای شنیدن مشكلات موجود در حوزه مربوطه از ایشان تقاضا دارم دستور تسریع در اجرای پروژه‌های موجود در شهرستان به ویژه در حوزه آب شرب را صادر فرمایند.
از وزیر محترم راه و شهرسازی تقاضا دارم برای تسریع در اتمام پروژه‌های در دست اجرا با توجه به شرایط اقلیمی و رو به اتمام بودن فصل كاری در شهرستان بستان‌آباد دستورات لازم را صادر فرمایند.
و در پایان از ریاست محترم جمهور بابت سیاست‌های پولی و مالی كه منجر به كنترل و كاهش تورم و حركت اقتصاد به سمت خروج از ركود بوده است تشكر می‌كنم و همچنین بابت صدور دستور اجرای عملیات احیای دریاچه ارومیه قدردانی نموده (بذرپاش ـ خیلی ممنون) و دو مورد تقاضا را از خدمت‌شان دارم:
۱ ـ دستور تخصیص اعتبارات عمرانی به ویژه برای مناطق سردسیر كه فصل كاری آنها تقریباً رو به اتمام است.
۲ ـ دستور برای عملیاتی شدن منطقه ویژه اقتصادی بستان‌آباد.
ممنون و متشكرم. والسلام علیكم و رحمه­الله
 
۶ ـ اعلام وصول طرح اعمال بخشودگی جرائم موضوع ماده (۱۹۱) قانون مالیات‌های مستقیم، به قانون موسوم به تجمیع عوارض و برقراری مالیات غیرمستقیم قوانین بودجه سنوات ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ با قید دوفوریت و تصویب یك فوریت آن (ثبت ۴۷۷)
رئیس ـ تشكر می‌كنیم، آقای فرهنگی دستور را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس درخواست دوفوریت شده برای طرح اعمال بخشودگی جرائم موضوع ماده (۱۹۱) قانون مالیات‌های مستقیم، قانون موسوم به تجمیع عوارض و برقراری مالیات غیرمستقیم قوانین بودجه سنوات از ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱. جناب آقای شكری از طرف طراحان مطرح می‌كنند.
محمود شكری (طوالش، رضوانشهر و ماسال) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات سروران عزیزم و نمایندگان عزیز و بزرگوار. این موضوع را آقای دكتر لاریجانی، همكاران عزیز!‌ ما در سنوات ۷۷ لغایت ۸۱ در قانون بودجه تولیدكنندگان و واردكنندگان را تكلیف كردیم كه به ازای فروش فولاد تولیدی داخل كشور (۲۵) ریال به عنوان مالیات بگیرند به حساب خزانه واریز كنند. آقای دكتر، همكاران عزیز!‌ (۹) ماه فقط طول كشید آیین‌نامه‌اش به دست مردم رسید به همین تولیدكنندگان. در این مدت (۹)‌ ماه كه دیرتر این آیین‌نامه ابلاغ شد اینها را آمدیم جریمه كردیم. چون اینها از خریداران در آن فرجه‌ای كه آیین‌نامه نرفته بود نتوانسته بودند این مالیات را بگیرند. ما اینها را گرفتار كردیم علاوه بر اینكه مالیات را از سهم خودشان باید بدهند چون از خریداران نگرفته بودند، (۵) درصد مالیات اضافی هم از اینها به عنوان جریمه غیرقابل بخشش هم داریم مطالبه می‌كنیم. الان تلنباری از پرونده‌هایی كه بیش از (۱۰)‌ سال از این قانون می‌گذرد.
همكاران عزیز! بیش از (۱۰) سال از این قانون می‌گذرد اما تولیدكنندگان كشور همچنان دچار مشكلند. چون این رقم را نمی‌توانند پرداخت كنند. آن جرائم شده چند برابر اصل مالیات و غیرقابل پرداخت برایشان شده، این یك.
در قانون تجمیع عوارضی كه در سال ۸۱ مصوب شد. آمدند تولیدكنندگان را باز هم مكلف كردند مالیات را از خریداران سه درصد بگیرند به حساب خزانه واریز كنند. آقای دكتر لاریجانی، همكاران عزیز! ابهاماتی كه در توضیح و تعریف این كالاهای مشمول این سه درصد به عنوان محصول نهایی آن قدر ابهام داشت كه هیچ كسی نمی‌توانست این را توضیح بدهد كه این كالای نهایی یعنی چه؟ هر تولیدی را می‌گفتند تولید نهایی. یك كالا در سه‌، چهار مرحله از آن مالیات سه درصد با تجمیع عوارض گرفته می‌شد. این ابهامات باعث شده كه این پرونده‌ها بلاتكلیف بمانند اینها نتوانستند از خریدارها این مالیات را بگیرند به حساب دولت به حساب خزانه واریز كنند. بعد از رفع ابهام سال‌ها طول كشید این مالیاتی را كه آقایان نگرفته بودند الان حاضرند از جیب خودشان بدهند اما جرائمش آقای دكتر! چند برابر و غیر قابل بخشش شده. توضیح شفافش این است كه خواهش می‌كنیم تولیدكنندگانی كه از این مسأله هیچ سودی نبردند رابط مابین خریداران و دولت بودند، این مالیات را بگیرند به حساب خزانه بریزند و این كار به این دلایل ابهام و مشكلاتی كه در اجرا داشت زیرساخت آماده‌ای برای اجرای این كار نداشتند باعث شد كه ما به اینها جرائم سنگینی تحمیل كنیم و غیرقابل بخشش هم بگذاریم.
پیشنهاد و خواهش بنده و همكارانی كه امضا كردند بیش از (۱۰۹) نفر این است كه عزیزان این را مصوب كنند به صورت دوفوریت، هم باعث این بشود كه تولیدكنندگان این مشكلاتی را كه برایشان ایجاد شده را برطرف كنیم این حقوق دولت و اصل مالیات را حاضرند پرداخت كنند.
 بنابراین هم افزایش درآمد دولت را در بر خواهد گرفت فقط این نكته را عزیزان در جریان باشند هر دوتای این قوانین منسوخ شده و مدت‌شان تمام شده و الان دیگر كارآیی ندارند. اجازه بدهید در اجرای ماده (۱۹۱)‌ قانون مالیات‌های مستقیم اجازه بخشودگی این جرائم را به سازمان امور مالیاتی واگذار كنیم. اگر كسی به موقع گرفته، نداده با جرائم از او بگیرد اما كسی نتوانسته بگیرد كه در دفاترش باید ثبت می‌شد این را اجازه بدهیم كه بخشودگی جرائم را به ایشان بدهند كه اصل مالیاتش را بگیرند. این پرونده‌ها باعث شد كه هیأت‌مدیره، مدیر عامل ممنوع‌الخروج شده، نمی‌تواند برود. الان نه می‌تواند كالا صادر كند، نه می‌تواند مواد اولیه بیاورد. بنابراین این تولیدكننده یكی از مشكلات اساسی كه الان در درون كشور تولیدكنندگان دارند همین بحث مالیات بر تجمیع عوارض است كه قانون آن در سال ۸۷ تمام شده و قانون بودجه‌هایی كه در سنوات ۷۷ و ۸۱ بود و بیش از (۱۰) سال از آنها گذشته، این پرونده‌ها تلنبار شده برای تسویه حساب‌شان نمی‌توانند این كار را انجام بدهند ما این مجوز را به سازمان بدهیم كه این جرائم‌شان قابل بخشش باشد تا بتوانند این پرونده‌ها را تسویه كنند و از رده خارج كنند كه آن مشكلاتی را كه این عزیزان الان با آن برخورد كردند بتوانند ان‌شاء‌الله برطرف كنند و همچنین آقای دكتر! قطعاً این باعث افزایش درآمد دولت هم خواهد شد چون تلنباری از مالیات‌هایی است كه نتوانستند پرداخت كنند. ممنون و متشكر از همه.
رئیس ـ تشكر می‌كنیم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف آقای موسی‌الرضا ثروتی هستند، به جای مخالف اول صحبت می‌كنند، بفرمایید.
موسی‌الرضا ثروتی (بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
ببینید همكاران محترم! ما یك طرح دوفوریتی را می‌خواهیم امروز مطرح كنیم كه این نیاز به بررسی جامع و كامل دارد همین موضوع است كه در كشور باعث شده كه قوانین ما ثبات نداشته باشند. برخی از این عزیزانی كه پرداخت كردند آنها قطعاً سؤال می‌كنند اگر ما نمی‌پرداختیم احتمال داشت كه این بخشودگی شامل حال ما هم می‌شد. چرا ما با تصویب قوانین متعدد باعث ناآرامی در جامعه می‌شویم؟ اگر دولت یك چنین ضرورتی را احساس می‌كرد، قطعاً خودش لایحه می‌آورد ضمن اینكه الان چند ماهی بیشتر از تصویب قانون بودجه نگذشته. مگر می‌شود ما دو ماه، سه ماه قبل قانون بودجه را مصوب كنیم سه ماه بعد بیاییم باز یك لایحه دوفوریتی مبنی بر بخشودگی بدهیم؟ این قانون بودجه چه می‌شود؟ قانون بودجه كه یك ساله است. آنهایی كه به موقع پرداخت كردند چه می‌شود؟ اگر افرادی جریمه بشوند، ممنوع‌الخروج بشوند این عین اجرای قانون است. ما الان داریم افرادی را كه پرداخت نكردند تشویق می‌كنیم و داریم به آنها جایزه می‌دهیم.
 این به هیچ عنوان به لحاظ قانونگذاری صحیح نیست. این بخشودگی‌ها قطعاً در زمان تصویب قانون بودجه باید پیش‌بینی می‌شد. در ثانی موجب كاهش بودجه و اعتبارات می‌شود شما ملاحظه فرمودید در سال ۹۲ از (۱۴۵) هزار میلیارد تومان فقط (۱۵)‌ هزار میلیارد تومان به عمرانی داده شد. سال به سال دارد بودجه‌های عمرانی كاهش پیدا می‌كند سال به سال دارد هزینه‌های جاری، بخشودگی‌ها و اصولاً‌ روال بودجه به هم ریخته.
 الان بحث دوفوریت است. كدام یكی از همكاران ما الان اطلاعات جامع فكری و آمادگی دارند كه تصمیم بگیرند چگونه در فاصله (۱۰)، (۲۰) دقیقه ما تصمیم بگیریم كه این موضوع را دوفوریتی به تصویب برسانیم؟! اجازه بدهید این موضوع به كمیسیون‌های تخصصی برود. در آنجا مورد بررسی قرار بگیرد. بحث قانون بودجه، بحث نظر دولت، بحث آمار افرادی كه تاكنون پرداخت كردند، بحث دلایل تأخیر در تصویب آیین‌نامه اجرایی و بسیاری از مسائل دیگر باید مورد بررسی قرار بگیرد بعداً تصمیم‌گیری كنیم. بخشودگی مالیاتی چیزی نیست كه ما به شكل دوفوریتی الان تصویب كنیم و بعد هم اعلام كنیم. این تمام قوانین قبلی را به هم می‌ریزد این باعث آشفتگی در تصویب قوانین می‌شود. من از همكاران تقاضا دارم به هیچ عنوان به دوفوریت این رأی ندهند اجازه بدهند این به شكل عادی به كمیسیون‌های مربوطه برود، آمار و اطلاعات دقیقی گرفته شود و بعد هم تصمیم‌گیری جامع صورت بگیرد.
رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ جناب آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی موافق هستند، بفرمایید.
سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ابتدائاً ولادت باسعادت سبط اكبر، امام مجتبی (علیه‌السلام)‌ را خدمت امام زمان، مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران و همكاران محترم تبریك عرض می‌كنم و نكته‌ای كه لازم می‌دانم در بحث دوفوریت این طرح عرض كنم این است كه همواره طی ماه‌های گذشته مقام معظم رهبری در ارتباط با تولید ملی، حمایت از تولید ملی تأكید دارند و اینكه ما به سرمایه‌گذاران ایرانی بها بدهیم، از سرمایه‌گذاری كشورمان حمایت كنیم و همواره دنبال این هستیم كه تولید داخلی افزایش پیدا كند اما با قوانین دست و پا گیر و آیین‌نامه‌های دست و پا گیر ما دست و پای تولید‌كنندگان را می‌بندیم و به آنها اصلاً‌ اجازه اینكه بخواهند حركتی انجام بدهند، نمی‌دهیم.
من لازم می‌دانم خدمت مخالف محترم عرض كنم این موضوع اصلاً ربطی به بودجه سالیانه ندارد كه ایشان می‌فرماید هنوز چند ماه از تصویب بودجه سال ۹۳ نمی‌گذرد. این مورد مربوط به سال‌های ۷۷ تا ۸۱ است. عزیزان!‌ در آن زمان تولیدكنندگان را مجبور كردند كه مالیاتی را دریافت كنند و به حساب خزانه واریز كنند وقتی به آنها پرداخت نكردند؛ یعنی مالیات را به آنها ندادند این تولیدكننده چه كار كند؟ ما می‌خواهیم از این تولیدكننده حمایت كنیم. ما می‌خواهیم كاری كنیم كه این تولیدكننده با كشورهای دیگر رقابت كند. پس این چه حمایتی است؟ این چه كمكی به تولیدكننده در كشور است تا بتواند رقابت كند، تا بتواند كیفیت تولیداتش را در حدی افزایش بدهد كه بتواند با وارداتی كه بی‌رویه دارد وارد كشور می‌شود، رقابت كند و مصرف‌كنندگان داخلی بتوانند از تولیدات داخلی استفاده كنند.
نكته‌ای كه اشاره كردند در رابطه با كسانی است كه پرداخت كردند. ببینید! اصل مالیات را الان با توجه به اینكه تا آمده قانون ابلاغ شود مدت‌ها طول كشیده و اصلاً خیلی از این عزیزان این مالیات را نگرفتند؛ اما حاضرند از جیب خودشان، از سرمایه خودشان اصل مالیات را پرداخت كنند. آن كسانی هم كه اصل مالیات را پرداخت كردند و جریمه‌ای شامل حال‌شان شده اینجا حتی می‌توانیم در جزئیات اعلام كنیم كسانی كه قبلاً جریمه دادند، جریمه به آنها برگردد. ما اینجا هم هدف‌مان این است كه اصل مالیات پرداخت شود؛ ولی جریمه را به آنها ببخشند برای رونق تولید ملی، برای رونق كار، برای رونق اشتغال جوانانی كه الان دیدید، اشاره شد در بعضی از شهرستان‌ها بالای (۴۰) درصد بیكاری وجود دارد. در شهرستان فلاورجان بالای (۳۰) درصد، این را اگر تولیدكنندگان‌مان بتوانند افراد را مشغول به كار كنند یك مقدار كمك كنیم و اینجا هم عزیزان فقط بحث جریمه است و برای اینكه اقتصاد مقاومتی كه خواست مقام معظم رهبری است ان‌شاء‌الله محقق بشود. من خواهشم از همكاران عزیز این است به دوفوریت رأی بدهید تا ان‌شاء‌الله هر چه سریعتر این بلاتكلیفی كه برای تولیدكنندگان به وجود آمده اینها اكثرشان ممنوع‌الخروجند، اكثرشان رفتند مشتری‌هایی پیدا كردند كه تولیدات‌شان را صادر كنند؛ اما به علت ممنوع‌الخروج بودن نمی‌توانند این كار را انجام بدهند. لذا من درخواستم این است كه با رأی بالا به دوفوریت رأی بدهید، ان‌شاء‌الله.
رئیس ـ متشكریم، نفر بعدی را بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای دكتر! نفر دوم آقای دكتر احمد توكلی هستند، بفرمایید.
احمد توكلی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
دوستان توجه بفرمایید! تقدیم طرح‌های دوفوریتی كارش به جایی رسیده كه الان طرح‌های دوفوریتی در صف قرار می‌گیرند. همین طرح هفته پیش توزیع شده؛ ولی نوبتش نرسیده كه اینجا مطرح شود. این طرز استفاده از اختیارات مجلس مخل هدف همه ما هست. این فوریت را از خاصیت می‌اندازد وقتی طرح‌های فوریتی بروند در صف، معنی‌اش این است كه یا فوریت نداشته، یا موضوع فوت می‌شود. شما به ماده ذیربطش اگر توجه بفرمایید، طرح‌های دوفوریتی را در مورد چیزهایی كه خواسته، فقط باید ضرورت داشته ‌باشد و اینجا دوفوریت ضرورت جلوگیری از وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت. پرونده‌هایی كه از چندین سال پیش مانده و اسمش جریمه خورده اگر عادی به این طرح رسیدگی شود مثلاً‌ فرض بفرمایید (۵)‌ ماه دیگر هم اضافه می‌شود. اگر قرار است جریمه‌اش بخشیده بشود، (۵) ماه دیگر بخشیده شود. به اضافه اینكه ما اگر از فوریت زیادی استفاده كنیم، یك وقتی كه واقعاً‌ مسأله فوری مطرح است دست‌مان بسته‌ می‌شود.
من خواهش می‌كنم این استفاده را عقلایی كنیم كه بتوانیم به موارد فوری به موقعش رسیدگی كنیم، رأی ندهید اتفاق مهمی نمی‌افتد. در محتوای مسأله هم حرف‌های زیادی هست كه همانطور كه آقای ثروتی فرمودند، احتیاج به بررسی جدی دارد، ممكن است سوء‌استفاده‌هایی هم باشد، ممكن است آنهایی كه به قانون تمكین كردند و آنهایی كه به قانون تمكین نكردند، تفاوت‌شان تشویق عدم تمكین به قانون است و محتوا هم چون مسأله دارد باید وقت به اندازه كافی گذاشته باشد، پیشنهاد می‌كنم كه به این دوفوریت رأی ندهید.
رئیس ـ متشكریم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! موافق دوم آقای سیدمهدی موسوی‌نژاد هستند، بفرمایید.
سیدمهدی موسوی‌نژاد (دشتستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
«تا می‌توانید فرزندانتان را تربیت اسلامی کنید که همانا یک مرد مسلمان و با اراده می‌تواند ملتی را به حق خود برساند».
(سردار شهید حاج قاسم هندی‌زاده از بوشهر)
در رابطه با این طرح دوفوریتی من خدمت عزیزان عرض کنم که اگر جناب آقای دکتر لاریجانی هم توجه بفرمایند ممنون می‌شویم، ببینید! در سال ۷۷ تا سال ۸۱ در قانون بودجه، ما قانونی را مصوب کردیم که در ازای فروش هر کیلو فولاد، (۲۵) ریال این تولیدکننده از خریدار عوارض یا مالیات بگیرد و تحویل دولت بدهد. به دلیل اینکه زیرساختهایش آماده نبود، امکان رقابت با وارداتی که از خارج صورت می‌گرفت هم نبود، متأسفانه این اقدام صورت نگرفت، یعنی امکان آن به وجود نیامد. همان موقع (۵) درصد جریمه غیرقابل بخشش را هم بر آنها تحمیل کردیم. یعنی آنهایی که نمی‌توانستند مالیات را از خریدار بگیرند و به عنوان رابط تحویل دولت بدهند، که من عرض خواهم کرد که چرا و به چه دلیل امکان این نبود، مجدداً اینها را (۵) درصد جریمه کردیم. یعنی تولیدکنندگانی که امکان اخذ مالیات را نداشتند، از خریدار نتوانستند مالیات بگیرند، همین‌ها را هم مجدداً جریمه کردیم.
تا اینکه مجدداً در سال ۸۱ تجمیع عوارض مصوب شد که تولیدکنندگان (۳) درصد از خریدار بگیرند و تحویل دولت دهند. به دو دلیل؛ یکی اینکه وارداتی که صورت می‌گرفت، تولیدکننده داخلی امکان رقابت با واردات را نداشت و محصولاتی که وارد می‌شد با قیمت ارزانتر خریداری می‌شد به دلیل اینکه خریدار دیگر نمی‌خواست عوارض و مالیات پرداخت کند، به همین دلیل سراغ آن محصولات و وارداتی می‌رفت که از خارج می‌آمد. شما دقت بفرمایید که چه اتفاقی می‌افتد، هم فروش تولیدکننده کم می‌شود که امکان رقابت را ندارد و هم با توجه به اینکه فروش کم می‌شود طبیعتاً امکان تأمین هزینه‌کرد و هزینه‌های آن تولیدکننده هم نبود؛ لذا خیلی از اینها به سمت ورشکستگی رفتند یا بعضی از آنها به رکود افتادند که متأسفانه همان موقع مجدداً برای اینها در ماه (۵/۲) درصد جریمه غیرقابل بخشش تعریف کردیم، یعنی سازمان مالیاتی امکان اینکه اینها را بخشش کند یا به اینها بخشیده شود، نداشت. شما به این مطلب، خوب دقت بفرمایید! در کشور چه اتفاقی افتاد؟
اتفاق این بود که متأسفانه تولید کم شد، انگیزه برای تولید مخصوصاً در این صنایع کم شد و از آن طرف متأسفانه به بیشترین وجه برای واردات و کالاهای وارداتی حمایت صورت گرفت و از آن طریقی که آن واردات خریداری می‌شد ولی فروش تولیدکننده خریداری نمی‌شد، متأسفانه در این رقابت برای آنها امکان رقابت بوجود نیامد، فلذا با کمبود فروش روبه‌رو شدند. از آن طرف، اینها هم ادعای این را دارند علی‌رغم اینکه از خریدار مالیات را نگرفته‌اند و امکان اخذ آن نبوده، می‌توانند از جیب خودشان پرداخت کنند. آیا به نظر شما اینکه به اینها فرصتی بدهیم که اصل مالیات را پرداخت کنند و جرایم آنها بخشیده شود، یک کار بیهوده و نادرستی است؟
مطلب بعد؛ عزیزان دغدغه‌ای دارند. معنای دغدغه آنها این است که بعضی از تولیدکنندگان توانستند این مالیات را اخذ کنند، توانستند اینها را از خریدار وصول کنند یا آنها جرایم‌شان را پرداخت کردند و بعضی از اینها دیگر پرداخت نکردند؛ اعتقاد من این است که برای آنها هم باید فکری کرد. یعنی آنهایی که یک وضعیت مشابه با دیگر تولیدکنندگانی داشته‌اند که تا به امروز پرداخت نکرده‌اند، در همین طرح می‌شود پیشنهاد داد و برای آنها هم یک فکر اساسی کرد یا برای آنها معافیت مالیاتی یا موارد دیگری را تعریف کنیم که اتفاقاً مشکل اینها هم حل شود که خلاف عدالت و تبعیض هم نباشد چون اگر خلاف عدالت باشد ما هم نمی‌پذیریم. ولی با توجه به اینکه به هر حال آنهایی که پرداخت کردند و آنهایی که نتوانستند پرداخت کنند و باید از یک وضعیت مشابه برخوردار باشند، به همین خاطر اعتقاد ما این است که اجازه بفرمایید طرح تصویب شود و پیشنهاداتی که عزیزان برای این بحث بخشش جرایم مالیاتی با توجه به قانون تبدیل‌شده دارند، پیشنهاداتی که در رابطه با مراکز یا تولیدکنندگانی که مالیات پرداخت کرده‌اند یا جرایمشان را پرداخت کرده‌اند، برای آن تولیدکنندگان هم یک فکر اساسی کرد.
به هر حال اگر ما این کار را انجام دهیم، هم دولت می‌تواند بخشی از مالیات را وصول کند و این به نفع دولت خواهد بود و هم اینکه اگر این كار اتفاق بیفتد اعتقاد من این است که وضعیت تولید در کشور هم رونق پیدا خواهد کرد، فلذا هم در جهت رونق‌بخشی به تولید داخلی و توجه به تولید داخلی و توجه به تولیدکنندگانی که واقعاً با دغدغه جدی وسط میدان آمده‌اند، خواهش من این است که این را تصویب کنید و به این طرح رأی بدهید تا به فضل و مدد الهی در کمیسیون بیاید، پیشنهاداتتان را در کمیسیون ارائه بدهید تا ان‌شاءالله این مشکل حل شود، تشکر می‌کنم. والسلام
رئیس ـ تشکر، برای رأی‌گیری بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ درخواست دوفوریت برای طرح اعمال بخشودگی جرائم موضوع ماده (۱۹۱) قانون مالیات‌های مستقیم به قانون موسوم به تجمیع عوارض و برقراری مالیات غیرمستقیم قوانین بودجه سنوات ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ مطرح است.
رئیس ـ حضار ۲۲۳ نفر، دوفوریت این طرح را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. نمایندگان محترم! دوفوریت را به رأی گذاشتیم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب نشد. یک‌فوریت را به رأی‌ بگذاریم؟
یک‌فوریت را به رأی می‌گذاریم، حضار ۲۲۵ نفر، یک‌فوریت این طرح را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب شد.
(ادامه رسیدگی به طرح نحوه تشکیل و فعالیت احزاب و گروههای سیاسی)
رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! در رسیدگی به طرح نحوه تشکیل و فعالیت احزاب و گروههای سیاسی، ماده (۴) را بررسی کردیم، در ماده (۵) جناب آقای حیدری‌طیب پیشنهاد حذف عبارتی را دارند. ایشان پیشنهاد دارند از «کسانی که در فاصله» تا «حزب رستاخیز و» حذف شود.
سیدسعید حیدری‌طیب (كرمانشاه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
ابتدا اقدام ددمنشانه رژیم غاصب و صهیونیستی را که اقدام به قتل عام مردم مظلوم غزه نمودند را تسلیت می‌گویم و محکوم می‌کنم و از کشورهای عربی می‌خواهم یک موضع عزتمندانه و غیرتمندانه‌ای در مقابل این اقدامات ددمنشانه بگیرند.
خدمت همکاران عزیز عرض شود، هر چند این جمله بجا و درست باشد،‌ اما عزیزان! با توجه به اینکه این افراد با عنایت به سن بالایی که در آن دوران داشتند و گذشت حداقل بیش از سی‌وچند سال و با توجه به اینکه الان به نظر می‌رسد این افراد وجود خارجی نداشته باشند و به عبارتی سالبه به انتفاء موضوع هستند و در راستای اصول قانون‌نویسی که باید به تنقیح قوانین توجه داشته باشیم و نظر به اینکه اصولاً نمایندگان مجلس براساس اصل حکمت و حکیمانه مبادرت به قانون‌نویسی می‌کنند و با عنایت به اینکه ما باید توجه داشته باشیم، اصل (۲۶) قانون اساسی صراحتاً مقرر داشته که هیچ کس را نمی‌توان از شرکت در احزاب منع کرد و از طرفی وجود چنین جملاتی ممکن است موجب محکومیت ما در کمیسیونهای حقوق بشر شود، لذا از عزیزان خواستارم که به این موضوع رأی دهند که این قسمت حذف شود، باتشکر.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! آقای ندیمی مخالف هستند. آقای ندیمی! صحبت می‌کنید؟
رئیس ـ صحبت می‌فرمایید؟ آقای ندیمی بفرمایید.
ابوذر ندیمی (لاهیجان و سیاهكل) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
ما هم به سهم خودمان به مناسبت دژخیمی جلادان صهیونیسم و شهادت جمعی از مردم خاصه کودکان تسلیت و تعزیت داریم.
عزیزان ببینید! نیت طراح حتماً آن نیست که بر زبان رفت. ما یک مانیفست تاریخی داریم، باید مکرر اعلام برائت کنیم، از همه کسانی که به نحوی در تشکیل،‌ تحکیم و تثبیت نظام منحوس شاهنشاهی نقش داشتند و بیان این نه به دلیل این است که حتماً از طرف آنها تقاضا است، ما منع را اعلام می‌کنیم. اعلام می‌کنیم که همه کسانی که در دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی رژیم طاغوت بودند، ساواک منحله بودند،‌ فراماسونر بودند، کسانی که در فاصله (۲۸) مرداد ۳۲ تا (۲۲) بهمن ۵۷ مسؤولیتهایی در شئون پهلوی و مانند آن داشتند یا به عضویت مجالس شورای ملی و سنای آن زمان درآمده‌اند. اعضای مؤثری از رژیم سابق بودند، از حزب رستاخیز بودند و بالاخره در دوره ما، گروهک محاربی بودند که هزاران هزار مردم این کشور را به خاک و خون کشیدند. چه بسیار افراد نازنینی را که کشتند. یا ضد انقلابی که به براندازی فکر می‌کند، ما برای اینها تعریف کرده‌ایم. اگر این تعریف را برداریم، خوب بگوییم مراجعه نمی‌شود یا پیر شده‌اند و مرده‌اند.
اولاً بسیاری از اینها الان نمرده‌اند. ضد انقلاب و گروهکهای محارب که برای این زمان است ولی علی فرض هر کدام از اینها که برداشته شود، اشکالی ایجاد می‌شود و ما می‌خواهیم حزب درست کنیم. حزب می‌خواهد کار سیاسی کند. یکی از خروجی‌های حزب هم قدرت است. یعنی همه‌ آن که در بُعد تنویر و تبیین و اعلان موضع نیست. به قدرت می‌رسد، با این مباحثی که در گستره ارضی و جامعه ایجاد کردیم، ‌این باید در همه کشور باشد. روی فکر مردم،‌ روی ذهن مردم، روی نگاه مردم، به او داریم فرصت می‌دهیم، تریبون می‌دهیم، رسانه می‌دهیم. کما اینکه اعلام کردیم که باید به ایشان وقت تعریف‌شده و البته بدون تبعیض بدهد. نباید اجازه دهیم که یک فرصتی ایجاد شود تا کسانی که با قانون اساسی، اسلام، امام، رهبر، نظام، عدالت، مردم از جهت انطباق فکری، ذهنی، عملی سازگاری ندارند اینها تریبون پیدا كنند حالا اینها از تریبون‌های خارجی كه به اندازه كافی استفاده می‌كنند. حزب می‌شوند، حرف می‌شوند، نظر می‌شوند، حقوق می‌شوند، جایگاه حقوقی پیدا می‌كنند، ما چرا باید به این گروه‌ها از هر استدلالی هر چند كه استدلال هم به حق باشد فرصت تریبون داشته باشد؟ اصلاً نباید به اینها فرصت دهیم، برادران ما و شما شهید شدند كه این اسلام بماند، انقلاب بماند، قانون اساسی بماند و آیا قانون اساسی اجازه می‌دهد كسانی كه اصل نظام را قبول نكردند، محتوای این نظام را قبول نكردند به اینها فرصت و رسانه دهیم، بگوییم این رادیو و تلویزیون ما این صدا و سیمای ما در اختیار شما این انتخابات ما در اختیار شما! به نظر می‌رسد كه این نگاه هرچند كه از نیت شخص ما هیچ غیرخیری در نمی‌آوریم حتماً روی خیر هست، اما بالاخره اگر خروجی و هر بندی از این عناوین را رد كنیم یك خطر است. در حقیقت ما داریم مشروعیت می‌دهیم به آن دسته از اعمال و اشخاصی كه رو در روی این نظام مقدس ایستادند. ما باید قبول كنیم كه این فرصت‌سازی‌ها به نفع این انقلاب نیست. مردمانی كه این انقلاب را آفریدند و حفظ می‌كنند ما را نمی‌بخشند كه آقا شما رفتید خانه ملت و بعد تعریفی كردید ناخواسته یا خواسته كه اینجا خواسته مشروعیت دادید به گروه و جمعی كه اینها بیایند تریبون داشته باشند، قدرت داشته باشند، حرف داشته باشند، نظر داشته باشند، یك بلبشویی درست می‌شود در كشور. خوب معلوم است كه هر كس می‌خواهد در این نظام كار كند كه یكی از آن كارها هم حزب است و حزب هم از آن كارهای مهم و پیشتاز است باید اولیات را قبول كند این تعریف روشن است.
مثل اینكه آدم برود در انتخابات شركت كند بعد بگوید قانون اساسی را قبول ندارم یا در انتخابات شركت كند و بگوید من ولایت فقیه، اینها نص است، مگر می‌شود نص را قبول نكرد، چرا باید ما فرصت دهیم؟ اصلاً‌ چرا باید این حرف به میان بیاید كه كسانی كه در باورهای اصلی، مقدماتی و زیرساختی تباین و تضاد دارند با اندیشه‌های این انقلاب، اصلاً فرصت طرح داشته‌ باشند؟ بنابراین من فكر می‌كنم كه طراح محترم پس بگیرند، هم به نفع ماست و هم به نفع ایشان. والسلام
رئیس ـ متشكریم، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ نفر بعد آقای علیرضا خسروی هستند، لطفاً بفرمایید.
علیرضا خسروی (سمنان و مهدی‌شهر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب و احترام مجدد خدمت همه نمایندگان محترم. من می‌خواهم نظر عزیزان را جلب كنم به فرمایش حضرت‌ امام كه فرمایش دارند میزان حال مردم است و ما هم باید به این نكته دقت كنیم اما آن اظهاراتی كه مخالف محترم، برادر بسیار عزیزم، استاد گرامی آقای ندیمی فرمایش كردند در بندهای دیگر پوشش داده می‌شود. حكمت قانون‌نویسی این است كه موجز قانون را بنویسیم، مختصر و خلاصه‌نویسی كنیم. اما وقتی داریم در بند «الف» توضیح می‌دهیم بند «ب» می‌آییم باز می‌گوییم محكوم به جرایم ضدامنیتی داخل یا خارج كشور اینها نمی‌توانند باشند، بند «پ»‌ می‌گوییم جاسوسان بر حسب تشخیص مراجع ذی‌صلاح نمی‌توانند باشند، بند «ت»، «ث» همینطور به ترتیب همه آنها را آمدیم محدود كردیم. اما این كسانی كه اینجا دارد آز آنها نام برده می‌شود، آن كسانی كه در (۲۸) مرداد ۳۲ بودند، الان باید برویم در قبرستان‌ها دنبال آنها بگردیم كس دیگری از آنها باقی نمانده كه ما خواسته باشیم حتماً یك بند قانونی را صرف این افراد بیاییم ذكر كنیم بعد بیاییم بگوییم خوب اگر این كسانی كه این‌چنینی آمدند لازم نیست بیایند و جزء آن نفراتی باشند كه از ابتدا حذف كنیم.
به نظر من می‌رسد كه با توجه به این بازه‌ای كه ما تعریف كردیم، دایره‌ای كه دور این افراد كشیدیم این دایره اصلاً تهی هست، كسی داخل این دایره نمی‌ماند بنابراین لازم نیست همانطوری كه برادر عزیزم جناب آقای حیدری‌طیب پیشنهاد دادند ما این را حذف كنیم مابقی اینها را ما در بندهای دیگر آوردیم كه لازم هم هست و به آن می‌رسیم و در تمامی آن موارد اینها را داریم.
نكته‌‌ای كه شاید ما امروز در محاورات‌مان هم به كار می بریم باید از گروه‌های مختلف هم باشند، امروز به اشتباه داریم می‌‌آییم و می‌گوییم انتقاد دلسوزانه و مغرضانه، دسته‌بندی می‌كنیم این انتقادات را و می‌گوییم كسی روی مرض و غرض و انتقاد كند حرفش درست نیست و این دسته‌بندی را در محاوراتمان به كار می‌بریم در صورتی كه اگر بازه را ما یك مقدار بازتر بگیریم، افراد مختلفی حضور پیدا كنند. می‌توانند اگر حتی كسی كه از روی مرض و غرض هم انتقاد می‌كند حرفش درست باشد، «مصداق عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» هست و ما می‌توانیم به حرفش توجه كنیم. بنابراین به نظرم می‌رسد اگر این بند «الف» را حذف كنیم در قسمت‌های دیگر با تدبیری كه دوستان پیشنهاد دادند و تدبیری كه دیدند خیلی به اصل موضوع لطمه‌ای وارد نمی‌شود. ممنون و متشكر
رئیس ـ متشكریم، خوب پیشنهاد را مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف عبارت «كسانی كه در فاصله» تا «رستاخیز و» می‌باشد.
رئیس ـ نظر دولت موافق یا مخالف است؟ با حذف مخالف هستند. كمیسیون هم مخالف است. حضار ۲۱۸ نفر، نمایندگان محترم پیشنهاد حذفی كه قرائت شد نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟
دبیر (فرهنگی) ـ بله، آقای رئیس! یك رفع ابهامی را جناب آقای دكتر قاضی‌زاده داده بودند، گزارش كمیسیون شوراها آورد. پیشنهاد ایشان این بود كه اینجا مبهم است گروهك‌هایی از قلم افتاده كه كمیسیون نامه‌ای آورد كه كلمه «غیرقانونی» بعد از «گروهك‌ها» اینجا از قلم افتاده، لذا اگر رفع ابهام بگیرید، باید رأی‌گیری شود، اگر ویرایش تلقی كنید این را اضافه كنید.
رئیس ـ در گزارش اگر از قلم افتاده بوده...
دبیر (فرهنگی) ـ نامه كتبی آوردند.
رئیس ـ خوب اگر دادند كه می‌شود، «غیرقانونی» باید اضافه شود. پیشنهاد دیگری داریم. آقایان پورابراهیمی و حیدری‌طیب... چون چند پیشنهاد وجود دارد اجازه دهید تذكرات قرائت شود جلسه بعد آقای پورابراهیمی بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای صادقی شما بیانیه را قرائت بفرمایید.
 
۷ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر محكومیت كشتار وحشیانه مردم مظلوم غزه توسط رژیم ددمنش صهیونیستی
دبیر (صادقی) ـ بیانیه ۲۱۰ نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در حمایت از مردم مظلوم غزه.
كشتار بی‌رحمانه كودكان، زنان و مردان مظلوم غزه، توسط رژیم ددمنش صهیونیستی در ماه ضیافت الهی كه از یك‌سو مورد حمایت آمریكا و هم‌پیمانان غربی‌اش و از سوی دیگر با بی‌تفاوتی تأسف‌بار كشورهای اسلامی همراه گردیده واقعیت تلخ تاریخ خونبار سرزمین مظلوم فلسطین را به نمایش گذاشته است.
آمریكا، انگلیس و رژیم صهیونیستی كه بعد از سال‌ها سرمایه‌گذاری با كمك هم‌پیمانان منطقه‌ای خود در سوریه به نتیجه‌ای نرسیده‌اند و طعم شكست را چشیده‌اند در یك طراحی شیطانی بحران جدی را به كشور اسلامی همسایه سوریه یعنی عراق تحمیل نمودند تا همچنان جهان اسلام در آتش جنگ و خونریزی و درگیری‌های داخلی دست و پا بزنند و این ظرفیت عظیم به جای تقابل با رژیم غاصب صهیونیستی امنیتی برای رژیم جعلی ایجاد كند تا با وحشیا‌نه‌ترین شیوه مسلمانان مظلوم غزه را در ماه مبارك رمضان به خاك و خون بكشد و حداكثر سود را از این شرایط ببرد.
آمریكا و رژیم صهیونیستی بدانند كه بدون تردید دود این آتشی كه برافروخته‌اند به چشمان آنان خواهد رفت و اینگونه جنایات سرعت سقوط رژیم پوشالی و تحمیلی را به دنبال خواهد داشت.
ما نمایندگان ملت بزرگ ایران در مجلس شورای اسلامی ضمن محكومیت شدید این جنایات وحشیانه از دبیركل سازمان ملل متحد و سازمان كنفرانس كشورهای اسلامی و بین‌المجالس می‌خواهیم با اقدام سریع جلوی این كشتار بی‌رحمانه را بگیرند و با سردمداران رژیم غاصب صهیونیستی به عنوان جنایتكاران جنگی برخورد نمایند و بیش از این اجازه ندهند حقوق بشر در الفاظ و قطعنامه‌ها باقی بماند و اگر اعتقاد واقعی به این امر مهم وجود دارد آن را با دفاع از مردم مظلوم غزه به نمایش گذارند.
همچنین از امت اسلامی در اقصی‌نقاط عالم می‌خواهیم كه با برگزاری باشكوه روز جهانی قدس مظلومیت مردم مقاوم فلسطین را به منصه ظهور بگذارند تا تاریخ رفتار سبعانه رژیم غاصب صهیونیستی را در حافظه خود ثبت نماید و نفرت دائمی را با خود به همراه داشته باشد.
این بیانیه به امضای ۲۱۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است.
(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: منصور آرامی، احمد آریائی‌نژاد، رضا آشتیانی‌عراقی، محمد آشوری‌تازیانی، محمدحسن آصفری، حبیب آقاجری، ابراهیم آقامحمدی، علی‌اكبر آقایی‌مغانجوقی، ابوالفضل ابوترابی، سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد، نبی‌اله احمدی، موسی احمدی، عثمان احمدی، قاسم احمدی‌لاشكی، اسفندیار اختیاری‌كسنویه‌یزد، محمدسعید اربابی، غلامرضا اسدالهی، محمدعلی اسفنانی، داریوش اسمعیلی، شهروز افخمی، احمد امیرآبادی‌فراهانی، حسین امیری‌خامكانی، محمدسعید انصاری، محمدرضا باهنر، مهرداد بذرپاش، علاءالدین بروجردی، حبیب برومند‌داشقاپو، سیدعلی‌محمد بزرگواری، فرهاد بشیری، سیدهاشم بنی‌هاشمی‌چهارم، شمس‌اله بهمئی، بهرام بیرانوند، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، نصراله پژمان‌فر، حمیدرضا پشنگ، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی، محمدعلی پورمختار، كمال‌الدین پیرمؤذن، محمدرضا تابش، غلامرضا تاج‌گردون، محمدتقی توكلی، موسی‌الرضا ثروتی، ابوالقاسم جراره، جمشید جعفرپور، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، جلیل جعفری‌بنه‌خلخال، كاظم جلالی، مجید جلیل‌سرقلعه، اسماعیل جلیلی، علی جلیلیان، عبدالكریم جمیری، جواد جهانگیرزاده، محمدصالح جوكار، علی‌نعمت چهاردولی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، غلامعلی حدادعادل، شهباز حسن‌پور‌بیگلری، عبدالكریم حسین‌زاده، سیدشریف حسینی، سیدباقر حسینی، سیدهادی حسینی، سیدمرتضی حسینی، فتح‌اله حسینی، سیدبهلول حسینی، روح‌اله حسینیان، منصور حقیقت‌پور، عوض حیدرپورشهرضائی، سیدسعید حیدری‌طیب، كارن خانلری، محمدرضا خان‌محمدی‌خرمی، امیر خجسته، حجت‌اله خدائی‌سوری، حسن خسته‌بند، علیرضا خسروی، ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی، صیدعیسی دارائی، محمد دامادی، حجت‌اله درویش‌پور، سیدحسین دهدشتی، الهویردی دهقانی، محمد دهقانی‌نقندر، مهدی دوات‌گری، محمدحسن دوگانی‌آغچغلو، محمد رجائی‌باغ‌سیائی، مجتبی رحمان‌دوست، رضا رحمانی، رجب رحمنی، حمید رسائی، عبدالرحمن رستمیان، محمدابراهیم رضائی، محمدمهدی رهبری‌، رحیم زارع، غلام‌محمد زارعی، علی‌اصغر زارعی، محمدمهدی زاهدی، سیدسعید زمانیان‌دهكردی، احمد سالك‌كاشانی، عبدالله سامری، رمضانعلی سبحانی‌فر، حسین سبحانی‌نیا، احمد سجادی، محمداسماعیل سعیدی، محمد سقائی، عطاالله سلطانی‌صبور، محمد سلیمانی، علیرضا سلیمی، ناصر سودانی، سیدرمضان شجاعی‌كیاسری، محمدباقر شریعتی، نوذر شفیعی، محمود شكری، حسینعلی شهریاری، هادی شوشتری، احمد شوهانی، غلامحسین شیری‌علی‌آباد، رضا صابری، ضرغام صادقی، ناصر صالحی‌نسب، عباس صلاحی، الیاس طاهری، سیدعلی طاهری، سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی، فرج‌الله عارفی، ناصر عاشوری‌قلعه‌رودخانی، روح‌اله عباسپور، سلیمان عباسی، ایرج عبدی، عبدالرضا عزیزی، حمیدرضا عزیزی‌فارسانی، سیداحسن علوی، محمد علی‌پور، كمال علی‌پورخنكداری، علی علیلو، عمران‌ علی محمدی، حسین فتاحی، ارسلان فتحی‌پور، محمدحسین فرهنگی، حمیدرضا فولادگر، عبدالوحید فیاضی، محمد فیروزی، عباس قائید‌رحمت، حامد قادرمزی، جعفر قادری، نادر قاضی‌پور، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، میرهادی قره‌سیدرومیانی، هادی قوامی، غلامرضا كاتب، ابراهیم كارخانه، حسن كامران‌دستجردی، اسمعیل كوثری، مهدی كوچك‌زاده، جبار كوچكی‌نژادارم‌ساداتی، مفید كیائی‌نژاد، حسین گروسی، محمدابراهیم محبی، محمدرضا محسنی‌ثانی، حسین محمدزاده، شاهین محمدصادقی، داود محمدی، محمدعلی مددی، سیدعلیرضا مرندی، علی مروی، غلامرضا مصباحی‌مقدم، عبدالرضا مصری، حسین مظفر، احمدعلی مقیمی، الهیار ملكشاهی، علیرضا منادی‌سفیدان، عباسعلی منصوری‌آرانی، مجید منصوری‌بیدكانی، سیدشكرخدا موسوی، سیدموسی موسوی، میرقسمت موسوی‌اصل، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدمسعود میركاظمی، سیدمحمدحسین میرمحمدی، حمیدرضا مشهدی‌فراهانی، محمدمهدی مفتح، علی‌اكبر ناصری، حسین نجابت، مقداد نجف‌نژاد، ابوذر ندیمی، بهروز نعمتی، صفر نعیمی‌رز، سیدحسین نقوی‌حسینی، ابراهیم نكو، بیژن نوباوه‌وطن، رحمت‌اله نوروزی، سیدراضی نوری، حسین نیاز‌آذری، مراد هاشم‌زهی، سیدمهدی هاشمی، و خانمها: فاطمه آلیا، نیره اخوان‌بیطرف، لاله افتخاری، مهناز بهمنی، فاطمه رهبر، زهره طبیب‌زاده‌نوری، سكینه عمرانی، شهلا میرگلوی‌بیات).
۸ ـ تذكرآیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكر، جناب آقای محمد سلیمانی تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر بفرمایید.
محمد سلیمانی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام و صلوات خدا بر كریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی. چند تذكر دارم می‌خواهم خدمت دولت محترم عرض كنم، افزایش ناگهانی و با شیب زیاد قیمت خودرو؛ خوب می‌بینید هم مردم و هم رئیس محترم جمهور را مكدر و نگران كرده. به نظرم دولت باید مسؤولیت‌پذیر باشد، پاس‌كاری بین شورای رقابت، سازمان حمایت و وزارت صنعت دردی از مردم دوا نمی‌كند. ابراز همدردی كافی نیست مردم اقدام عملی برای كاهش و تثبیت قیمت خودرو و افزایش تولید آن را از دولت می‌خواهند. گرانی مواد خوراكی و آشامیدنی در یك سال گذشته بالغ بر (۶۰) درصد بوده است. جیب مردم این عدد را لمس كرده ، لذا لازم است كارشناسان عدد (۶) درصد را در ذهن رئیس‌جمهور محترم اصلاح كنند و اطلاعات صحیح به ایشان دهند. كاهش تولیدات صنایع غذایی به دلیل عدم استفاده مردم به دلیل گرانی از خرید باید به استحضار رئیس‌جمهور محترم برسد.
امور سطحی و بچه‌بازی در عملكرد رؤسای دانشگاه‌ها مشهود است. علم، پژوهش، پیشرفت در دانشگاه‌ها به شدت كم‌رنگ و كم‌رونق و تحت تأثیر جو سیاست‌زدگی قرار گرفته است. لذا وزیر محترم علوم باید توجه ویژه كند. هنوز درب صنعت نفت و گاز بر روی دانشمندان و نخبگان و دانشجویان كشور باز نشده است. وزیر محترم نفت نباید كم كاری در این حوزه را نادیده بگیرد. در رابطه با اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری مطالبه امور عملیاتی دارند ولی دولت و مجلس هنوز در حد حرف و شعار است. مردم منتظر انتشار گزارش عملكرد دولت و مجلس در این زمینه هستند.
حمایت از بخش كشاورزی نیازمند تحرك و تلاش دولت و وزیر محترم جهاد كشاورزی است. كشاورزان به شدت خسارت دیده‌اند (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر) تمام می‌كنم و می‌بینند هر روز هزینه آنها بالا می‌رود. جناب وزیر! به داد كشاورزان برسید. تجارت حوزه كشاورزی بسیار كم‌رونق شده و مردم تشنه‌اند و زمین هم تشنه. وزیر مسكن هم باید به مسائل مسكن بیشتر برسد. واقعاً مشكلات مسكن بسیار بسیار زیاد است و اقشار جوان و كم‌درآمد جامعه مشكل مسكن دارند و در این زمینه تحرك دولت بسیار كم و ناكارآمد است.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ ممنون، جناب آقای رحمانی نماینده محترم تاكستان بفرمایید.
رجب رحمنی (تاكستان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تذكراتی دارم. از جناب آقای رئیس‌جمهور مصرانه و از هیأت محترم دولت خاضعانه و مصرانه می‌خواهم كه این تذكرات را مورد توجه قرار بدهند و دستور عمل را صادر بكنند.
۱ ـ تأمین آب كشاورزی شهرستان تاكستان از سد مخزنی طالقان و اختصاص اعتبار مناسب برای اصلاح سیستم آبیاری. دهها هزار هكتار باغ انگور میوه مزارع در شرف نابودی است. بیش از (۱۰۰) هزار شغل دارد از بین می‌رود.
۲ ـ تأمین سوخت چاههای عمیق دارای فرم (۱) و فرم (۵). الان در این موقعیت آبیاری، ندادن سوخت به چاههای عمیق و تعطیل‌كردن آنها به هیچ‌وجه به مصلحت منطقه و كشاورزان نیست. من خواهشم این است كه یكی دو ماه را به هر شكلی كه هست، سوخت چاهها را بدهند.
۳ ـ تسریع در اجرای عملیات اجرایی پروژه فاضلاب شهرستان تاكستان كه بسیار طولانی شده است.
۴ ـ تسریع در عملیات اجرایی سد نهب كه كار آن متوقف شده و الزام بازرسین ویژه برای رسیدگی به امورات انجام شده است.
۵ ـ اختصاص پست‌های سازمانی از طریق وزارت محترم بهداشت و درمان، معاونت محترم منابع انسانی رئیس‌جمهور و معاونت محترم نظارت راهبردی. این تنها بیمارستان دولتی است كه بیش از (۵۰۰) هزار نفر را خدمت خواهد داد. پست‌های سازمانی‌اش باید مصوب بشود. در هفته دولت این بیمارستان باید ان‌شاءالله افتتاح بشود.
۶ ـ دستور پرداخت وام اشتغال و ازدواج جوانان كه مدتها است در صف طولانی هستند. پرداخت وام و تنخواه به صنعتگران وكارآفرینان و وام صندوق توسعه ملی كه كارها و تولید آنها را با ركود مواجه كرده است.
۷ ـ تعیین‌تكلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و پیش‌دبستانی كه سالها عمرشان را در این راه گذاشته‌اند و مسأله دفترداران، مسأله دو راه مهم ضیاءآباد ـ نیكویه ـ آب‌ترش و راه سه‌راهی دانصفهان به رحیم‌آباد و راه سه‌راهی دانصفهان به شامی‌شاب مورد توجه قرار بگیرد.
موضوعی كه من می‌خواهم عرض بكنم، موضوع هشتم در خصوص دانشگاه آزاد تاكستان است. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه است. مردم زحمت كشیدند. (۱۵) هزار دانشجو داشت از سال ۸۷ در یك مقطع (۴)، (۵) ساله این دانشگاه را به فنا كشیده‌اند. استخدام‌های بی‌حساب و كتاب در هیأت علمی، در استخدام‌های پرسنلی، سوءاستفاده از مسائل مختلف.
من از جناب آقای میرزاده، از (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر آقای رحمنی! وقت حضرت‌عالی تمام است) بازرسی‌ كل كشور، از وزارت علوم می‌خواهم بیایند رسیدگی بكنند، رشته‌های موردنیاز این دانشگاه را بدهند. این دانشگاه باید توسعه پیدا بكند قدیمی‌ترین دانشگاه بود. (۱۵) هزار دانشجو داشت این دانشگاه را به خاك سیاه كشاندند. این دانشگاه را در (۴)، (۵) سال گذشته محل تاخت و تاز سیاسی قرار دادند. ما می‌خواهیم آقایان بیایند رسیدگی بكنند. مردم تاكستان زحمت كشیدند بیایند نظارت بكنند. این دانشگاه (سبحانی‌نیا ـ متشكر، آقای رحمانی! وقت حضرت‌عالی تمام است، خیلی متشكر)، (۱۵) هزار دانشجو داشت الان به (۸) هزار دانشجو رسید چرا توجه نمی‌كنند؟ چرا رسیدگی نمی‌كنند؟ چرا عده‌ای را به ناحق از دانشگاه اخراج كرده‌اند؟ (۸۰) نفر از افراد بی‌گناه، مظلوم، مستضعف را اخراج كردند (رئیس ـ متشكریم) (۱۳۰) نفر را به جای اینها آورده‌اند استخدام كرده‌اند. من كه می‌خواهم همه را استخدام بكنند، به همه حقوق كمی بدهند هیچ كس را بیرون نكنند، این (۸۰) نفر را سركار برگردانند.
والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكر، جناب آقای كوثری نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر بفرمایید.
رئیس ـ بفرمایید.
اسمعیل كوثری (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن عرض تبریك و تهنیت به مناسبت میلاد با سعادت كریم اهل بیت امام‌حسن‌مجتبی. ان‌شاءالله كه خودمان را آماده بكنیم برای بهره‌برداری از شبهای قدر كه در پیش است.
یك تذكر بین‌المللی است، دو تا تذكر داخلی. به اعضاء و مسؤولین سازمان ملل كه این قدر بی‌تفاوت و بی‌اختیار در مقابل صهیونیست و استكبار جهانی مانند آمریكا و انگلیس، فرانسه كه عضو اصلی شورای امنیت سازمان ملل می‌باشند، سكوت اختیار كرده كه واقعاً جای تأسف دارد اینها كه ادعای اداره دنیا را دارند ولی جز جنایت و كشتار آن هم بر علیه مردم مظلوم و بی‌پناه غزه در فلسطین كار دیگری بلد نیستند. چرا سازمان ملل و رژیم نامشروع اسرائیل غاصب كه حدود (۲۰۰) تا (۲۵۰) كلاهك اتمی دارد، جلویش را نمی‌گیرند؟ و این دوگانه برخورد كردن آژانس و شورای امنیت سازمان ملل كه این برخوردها باعث بی‌اعتباری و بی‌خاصیت‌كردن سازمان ملل شده كه باید فكر اساسی كرد.
لذا پیشنهاد می‌دهم به تمام دولتها و كشورها اینكه همه با هم به دنبال تغییر ساختار سازمان ملل باشیم و الا این زورگویان و زیاده‌خواهان و جنایتكاران همه جا را در آتش و خون نگه می‌دارند و اینها نمی‌گذارند ملتها حتی یك روز در آرامش زندگی بكنند.
اما (۲) تذكر به دولتمردان:
۱ ـ تذكر به معاونت راهبردی ریاست‌ جمهوری و وزارت نیرو. اگر مسؤولان نگران آلودگی گرد و غبار هوا در پایتخت هستند یا نگران تولید محصولات كشاورزی با آب فاضلاب همچون برنج، گندم، صیفی و سبزیجات هستند، بدانند عدم توجه و تخصیص بودجه جهت تكمیل پروژه‌های زیست‌محیطی خصوصاً تصفیه‌خانه فاضلاب و خطوط انتقال آب كشاورزی و در نتیجه تخریب زمین‌های حاصلخیز كشاورزی (سبحانی‌نیا ـ خیلی متشكر جناب آقای كوثری) استان تهران نتیجه‌ای جز این معضلات نخواهد داشت. (۲) دقیقه نشده! لذا استان تهران كه (۵۳) درصد درآمد مالیاتی بودجه كل كشور را تأمین می‌نماید متأسفانه ۷/۳ درصد از اعتبارات عمرانی را دریافت می‌نماید و آن هم تازه در زمان واگذری بسیار كمتر از درصد یادشده واگذار می‌شود. (سبحانی‌نیا ـ خیلی ممنون) و نهایتاً وزارت راه و شهرسازی تكمیل متروی خط (۳) تهران به اسلامشهر و شروع به كار متروی تهران به طرف ورامین و همچنین وزارت كشور واگذاری اتوبوس به حومه تهران خصوصاً حسن‌آباد فشافویه را در نظر بگیرند و ان‌شاءالله توجه به اطراف تهران و حومه تهران بیشتر بشود، تشكر می‌كنم.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ جناب آقای كریمیان نماینده محترم مریوان و سروآباد بفرمایید.
امید كریمیان (مریوان و سروآباد) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
علی‌رغم تذكرات شفاهی، كتبی و سؤال از وزیر محترم نیرو متأسفانه چشمه بل با توصیفات قدمت (۶۰) میلیون ساله دبی (۴۰۰۰) هزار لیتر بر ثانیه و قابلیت تأمین آب شرب (۲) میلیون نفر، كوتاهترین رود جهان، حیرت‌انگیزترین چشمه اورامان و ثبت‌شده به عنوان آثار ملی به عنوان شناسنامه تاریخی و طبیعی استان كردستان در معرض نابودی قرار گرفته است! متأسفانه به جای نگه‌داشتن حرمت و احترام زیر تیغ ناآگاهی، ناكارشناسی و نامسؤولانی قرار گرفته كه عملاً اصل (۵۰) قانون اساسی را زیر پا می‌گذارند و سكوت سازمان حفاظت محیط زیست كردستان هم جای تأسف دارد.
تخریب چشمه بل به بهانه احداث سد داریان واقعاً هیچ تناسب و عقلانیتی ندارد. یكی از الزامات اجرایی این سد نجات‌بخشی چشمه بل بوده، متأسفانه این مهم به بوته فراموشی سپرده شده، كارفرما و مجری پروژه به تخریب زودهنگام این چشمه اقدام نموده‌اند. ضروری است وزیر محترم نیرو در اجرای ماده (۱۸۴) قانون برنامه پنجم توسعه نسبت به دستور توقف تخریب چشمه بل اقدام نماید.
تذكر بعدی هم به وزیر آموزش و پرورش است. از آن جا كه دریافت شهریه و هرگونه هزینه تحصیلی در فصل ثبت‌نام مدارس دولتی ممنوع شده، متأسفانه در برخی مدارس كردستان آشكارا از والدینی كه تنها منبع درآمد آنها یارانه نقدیشان است، شهریه أخذ می‌كنند.
تذكر بعد هم به وزیر صنعت، معدن و تجارت است. متأسفانه پس از (۳۶) سال از پیروزی انقلاب اسلامی، استان كردستان در شاخص رقابت‌پذیری بخش صنعت و معدن رتبه (۲۹) كشور را دارد. واقعاً (سبحانی‌نیا ـ متشكر) از آن جا كه نقش صنعت و معدن در راستای ایجاد اشتغال پایدار، توسعه كارآفرینی و كاهش عدم تعادل منطقه‌ای بی‌بدیل است متأسفانه علی‌رغم گذشت چندین سال از تصویب (۲) منطقه ویژه اقتصادی در این استان تاكنون هیچ كدام از آنها (سبحانی‌نیا ـ جناب آقای كریمیان! خیلی متشكر) به مرحله اجرایی در نیامده و مدت دو ماه است كه مدیریت سازمان صنعت و معدن استان كردستان نیز بلاتصدی است ضروری است به این مهم توجه ویژه‌ای بشود.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی ممنون. اولاً تذكری را (۳) نفر از ناظرین محترم شورای رقابت منتخبین مجلس آقای عیسی امامی، محمدعلی مددی، نادر قاضی‌پور تذكری را داشتند كه آنچه كه در شورای رقابت به تصویب رسیده دستور‌العمل فرمول تعیین قیمت با چند شرط اساسی و لازم بوده كه شامل این موارد بوده است:
۱ ـ میزان تولید خودرو در سطح قابل قبول قرار گیرد.
۲ ـ آپشن‌های نصب‌شده بر روی خودروها به هیچ وجه اجباری نباشد.
۳ ـ طرحهای فروش به نحوی كه دریافت‌كننده خودرو مصرف‌كننده نهایی آن باشد اجرا گردد.
۴ ـ بازار حاشیه از میان برداشته شود.
۵ ـ فرمت قراردادها طبق نظر شورای رقابت باشد.
متأسفانه آنچه كه از سوی ریاست محترم شورا اعلام گردید، بدون رعایت و تحقق شرایط و همچنین طرح در شورا بوده است. لذا اینجانبان به عنوان ناظرین مجلس شورای اسلامی در شورای رقابت مراتب اعتراض شدید خود را از قیمتهای اعلام‌شده اعلام می‌داریم كه (۳) نفر از همكاران ناظر بودند.
مورد دیگر مجمع نمایندگان استان كرمان به جناب آقای عارفی درگذشت مادرخانم ایشان را تسلیت گفتند كه از طرف مجلس هم به ایشان تسلیت عرض می‌كنیم.
همچنین نمایندگان محترم مجمع استان همدان ضمن تسلیت به جناب آقای دكتر مفتح همكار محترم‌مان اعلام كردند كه فردا از ساعت (۷) الی (۳۰/۸) در مسجد قبا مراسمی برگزار می‌شود. پدرخانم جناب آقای مفتح، حضرت آیت‌الله محمدی‌گیلانی.
۹ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسؤولین اجرایی كشور
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ تذكرات كتبی همكاران محترم به مسؤولان اجرایی
 ـ آقای حمیدرضا پشنگ (خاش و بخشهای نصرت‌آباد، میرجاوه و كورین) به وزیر نیرو در خصوص تسریع در حل مشكلات حوزه آبرسانی.
ـ آقایان: نادر قاضی‌پور، جواد جهانگیرزاده (ارومیه)، حسین سبحانی‌نیا (نیشابور و تخت‌جلگه)، محمد علی‌پور (ماكو، چالدران، شوط و پلدشت) به وزیر نفت در خصوص تسریع در استخدام قبول‌شدگان آزمون وزارت نفت.
به وزیر كشور در خصوص ابلاغ و اجرای آزمون استخدامی قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۱۳۹۲.
ـ آقای فرهاد بشیری (پاكدشت) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص جلوگیری از افزایش قیمت خودرو.
ـ آقایان رضا رحمانی (تبریز، اسكو و آذرشهر)، داود محمدی و سیدمرتضی حسینی (قزوین، آبیك و البرز) به وزیر محترم جهاد كشاورزی و همچنین نیرو در خصوص تسریع در تأمین سوخت مورد نیاز چاههای عمیق كشاورزی شهرستانهای تاكستان، بوئین‌زهرا، آوج و قزوین.
ـ آقای رجب رحمنی (تاكستان) به رئیس‌جمهور محترم در خصوص تسریع در تأمین آب كشاورزی شهرستان تاكستان.
ـ آقایان: رجب رحمنی (تاكستان)، سیدمرتضی حسینی و داود محمدی (قزوین، آبیك و البرز) به وزرای دادگستری و نیرو در خصوص تسریع در تعیین‌تكلیف نهایی چاههای عمیق فاقد پروانه در استان قزوین و حل مشكلات موجود با همكاری دیوان عدالت اداری.
ـ آقای حسن تأمینی‌لیچائی (رشت) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص توضیح علت عدم توجه به وضعیت نابسامان اشتغال كشور.
ـ آقایان: كمال علی‌پورخنكداری و سیدهادی حسینی (قائم‌شهر، سوادكوه و جویبار) به رئیس‌جمهور محترم در خصوص توضیح علت صدور بخشنامه غیرقانونی راجع به ماده (۱۸۰) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ كل كشور از سوی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور.
به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص توضیح علت عدم پرداخت حقوق بازنشستگان صنعت فولاد البرز مركزی سوادكوه.
ـ آقای عباس فلاحی‌باباجان (اهر و هریس) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص توضیح علت دریافت مبالغ اضافی بابت شهریه مدارس غیردولتی و دولتی پیش‌دبستانی.
ـ آقای محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور) به وزرای صنعت، معدن و تجارت و تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص توضیح علت تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان صنعت فولاد كشور.
ـ آقایان محمدابراهیم محبی (سنقر)، علی جلیلیان (اسلام‌آباد‌غرب و دالاهو) به وزیر كشور در خصوص لزوم برخورد با یكی از مدیران استانداری كرمانشاه به دلیل طرفداری صریح از سران فتنه (۸۸).
ـ آقای ابوذر ندیمی (لاهیجان و سیاهكل) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص لزوم پرداخت به موقع وجوه خرید تضمینی چای كشاورزان و لزوم جلوگیری از قطع درختان جنگهای گیلان و سیاهكل.
ـ خانم لاله افتخاری (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) به وزیر نفت در خصوص توضیح علت عدم تعیین‌تكلیف دعوت‌شدگان به مصاحبه استخدامی وزارت نفت.
ـ خانم مهناز بهمنی (سراب) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص جلوگیری از عزل و نصب‌های سیاسی از طرف مدیركل بانك ملی استان آذربایجان شرقی.
ـ آقای منصور حقیقت‌پور (اردبیل، نیر و نمین) به وزیر كشور در خصوص تسریع در ارتقای تقسیمات كشوری و تبدیل دهستان حور به بخش در شهرستان نمین.
ـ آقای ابراهیم كارخانه (همدان و فامنین) به رئیس‌جمهور محترم در خصوص ممانعت از كنارزدن نیروهای مؤمن انقلاب از چرخه نظام مدیریتی كشور با توجه به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین اقدام هماهنگ دولت در عملیاتی نمودن برنامه‌های اقتصاد مقاومتی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار كارگزاران نظام.
به وزیر امور خارجه تأكید بر غنی‌سازی (۲۰) درصدی به عنوان نقطه عطف میثاق ملت ایران با شهدای هسته‌ای در مذاكرات (۱+۵).
به وزیر كشور در خصوص تسریع در حل مشكل استخدام (۲۳۰) نفر از فرزندان شهدا و قریب (۵۰۰) نفر از دیگر متقاضیان استخدام كه علی‌رغم شركت در آزمون از (۳) سال قبل تاكنون تعیین ‌تكلیف نگردیده‌اند.
ـ آقای اسماعیل جلیلی (مسجدسلیمان، لالی، اندیكا و هفتگل) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص تسریع در تعیین‌تكلیف جذب نیروهای آموزش عشایر. (رئیس ـ تشكر می‌كنم)
به وزیر نیرو در خصوص تسریع در حل مشكل كمبود آب شرب حوزه آبژدان.
رئیس ـ مابقی را برای جلسه فردا بگذارید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای دكتر! این تذكر یك نفر است، من با اجازه‌تان تمام بكنم.
رئیس ـ اعلام وصولی هم اگر داریم، بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ تسریع در تعیین‌تكلیف...
رئیس ـ اجازه بدهید! اعلام وصولی دارند.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ نصف تذكر را خواندم، نصفش را نخوانده‌ام.
رئیس ـ پس بخوانید، یك لحظه اجازه بدهید.
 
۱۰ ـ اعلام وصول (۳) فقره سؤال
دبیر (صادقی) ـ (۳) تا اعلام وصولی داریم:
ـ سؤال ملی جناب آقای سیدمسعود میركاظمی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از وزیر محترم امور اقتصاد و دارایی در خصوص علت بی‌انضباطی‌های مالی اخیر اعلام وصول می‌شود.
ـ سؤال ملی جناب آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده محترم فلاورجان از وزیر محترم امور اقتصاد و دارایی در خصوص دلیل عدم اهتمام وزارت امور اقتصاد و دارایی در تقدیم لایحه اصلاح قانون نظام بانكی به مجلس اعلام وصول می‌شود.
ـ سؤال ملی آقایان پژمانفر، آقاطهرانی نمایندگان محترم مشهد و تهران از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص دلایل توسعه شبكه و پهنای باند اینترنت بدون پیوست فرهنگی اعلام وصول می‌شود.
رئیس ـ متشكریم، آقای سبحانی‌نیا! شما بحثتان را تمام كنید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ بله، آقای رئیس فرمودید، من تذكر آقای دكتر جلیلی را نیمه‌كاره متوقف شدم. من دو مرتبه از اول می‌خوانم.
ـ آقای اسماعیل جلیلی (مسجدسلیمان، لالی، اندیكا و هفتگل) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص تسریع در تعیین‌تكلیف جذب نیروهای آموزش عشایر.
به وزیر نیرو در خصوص تسریع در حل مشكل كمبود آب شرب حوزه آبژدان شهرستان اندیكا و بخش رغیوه در شهرستان هفتگل.
به وزیر تحقیقات و فناوری در خصوص تسریع در صدور مجوز ایجاد رشته‌های كارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آزاد اسلامی و پیام نور مسجد سلیمان و تشكیل كمیسیون دائمی شعبه دانشگاه شهید چمران در شهرستان مسجد سلیمان.
رئیس ـ متشكریم.
 
۱۱ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
رئیس ـ جلسه بعد ما روز سه‌شنبه بیست و چهارم تیرماه ساعت (۸) صبح خواهد‌بود. دستور جلسه هم ادامه دستوری است كه خدمت سروران گرامی هست. ختم جلسه را اعلام می‌كنم.
(جلسه ساعت ۱۲:۰۹ پایان یافت)
رئیس مجلس شورای اسلامی
علی اردشیر‌لاریجانی
۱۲ ـ ضمیمه:
الف ـ فهرست مصوبات
عنوان شماره ثبت كمیسیون اصلی توضیحات
طرح نحوه تشكیل و فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی ۲۷ شوراها و امور داخلی كشور به دلیل ادامه رسیدگی متعاقب دوره هشتم و جلسه ۲۲۵ (تصویب كلیات) در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان تغییری ایجاد نمی‌نماید
ب ـ فهرست طرج اعلام وصول شده
عنوان شماره ثبت كمیسیون اصلی كمیسیون فرعی امضا كنندگان
طرح اعمال بخشودگی جرائم موضوع ماده (۱۹۱) قانون مالیات‌های مستقیم، به قانون موسوم به تجمیع عوارض و برقراری مالیات غیرمسقیم قوانین بودجه سنوات ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ ۴۷۷ برنامه و بودجه و محاسبات اقتصادی شكری، بائوج‌لاهوتی، قاسم عزیزی، كوچكی‌نژادارم‌ساداتی، فولادگر، موسوی‌لارگانی، رحیم زارع، جهانگیرزاده، قادری، آقامحمدی، كولیوند، دواتگری، سیدراضی نوری، بگلریان، نوروزی، سلطانی‌صبور، زمانیان‌دهكردی، رجبی، حاجی‌دلیگانی، باقری، دستغیب، حسن‌پوربیگلری، جوكار، قربانی، پاپی‌زاده‌بالنگان، رضایی‌كوچی، گروسی، دهدشتی، سلیمی، یوسفیان‌ملا، عثمان احمدی، شریعتی، بیرانوند، علیپورخنكداری، جلیلی، قره‌سیدرومیانی، محبی، قائیدرحمت، تمیمی، سجادی، پورابراهیمی‌داورانی، كریمیان، منصوری‌بیدكانی، درویش‌پور، نادران، صابری، ندیمی، تابش، رجائی‌باغ‌سیائی، سقایی، عاشوری‌قلعه‌رودخانی، قوامی، مصباحی‌مقدم، كاتب، نگهبان‌سلامی، پشنگ، عبادی، عارفی، آریائی‌نژاد، پورفاطمی، نیازآذری، حكیمی، احمدی‌لاشكی، امامی، شیری‌علی‌آبادی، بهمنی، مقیمی، حسین امیری، وحید احمدی، اسدی، نكو، قاضی‌پور، مفتح، سبحانی‌فر، جلیل‌سرقلعه، رستمیان، مرادی، خسته‌بند، سیدعنایت‌اله هاشمی، فرهنگی، هروی، سیدمرتضی حسینی، رحماندوست، ایرانپور، محمد اسماعیلی، صرامی‌فروشانی، مره‌صدق، حسینی‌صدر، مددی، زاكانی، رهبری، بخشایش‌اردستانی، نوباوه‌وطن، میركاظمی، علیمردانی، كاشانی، جمیری، جدگال، آشوری‌تازیانی، بروجردی، دامادی، نوری‌قزلجه، بت‌كلیا، اسماعیل‌نیا، خصوصی‌ثانی، جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، تأمینی‌لیچائی، فلاحی‌باباجان، نعیمی‌رز، نعمتی و دو امضای ناخوانا
ج ـ فهرست سؤال اعلام وصول شده
عنوان وزرای مورد سؤال سؤال‌كنندگان
سؤال ملی درخصوص علت بی‌انضباطی‌های مالی اخیر امور اقتصادی و دارایی
(علی طیب‌نیا)
سیدمسعود میركاظمی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر)
سؤال ملی درخصوص دلیل عدم اهتمام وزارت امور اقتصاد و دارایی در تقدیم لایحه اصلاح قانون نظام بانكی به مجلس امور اقتصادی و دارایی
(علی طیب‌نیا)
سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان)
سؤال ملی درخصوص دلایل توسعه شبكه و پهنای باند اینترنت بدون پیوست فرهنگی ارتباطات و فناوری اطلاعات
(محمود واعظی)
نصرالله پژمانفر (مشهد)
 مجتبی آقاطهرانی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر)

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه دویست و بیست و ششم  
الف ـ وضعیت طرحها و لوایح
      جمع كل اعلام وصولی‌ها  ۴۷۴        
           
               
طرح‌های نمایندگان ۳۲۹   طرح‌های شورای عالی استان‌ها ۱۶     لوایح ۱۲۹
   
 
             
                                 
 
عنوان آخرین وضعیت طرح نمایندگان طرح
شورای‌عالی استان‌ها
لایحه جمع
مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ۱۲ ـ ۵ ۱۷
مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ۴ ـ ۱ ۵
مسكوت مانده ـ ـ ـ ـ
تحت بررسی در مجلس ۱۹۹ ۱۳ ۵۸ ۲۷۰
قوانین ابلاغی به دولت ۴۸ ـ ۴۶ ۹۴
مسترد شده ۱ ـ ۱۲ ۱۳
بایگانی شده ۶۵ ۳ ۷ ۷۵
جمع كل ۳۲۹ ۱۶ ۱۲۹ ۴۷۴
ب ـ وضعیت سؤال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها
      اعلام وصولی‌ها      
           
               
  سؤال‌ها ۱۵۸   استیضاح‌ها ۳   تحقیق و تفحص‌ها ۱۷  
   
                 
                         

 

 

عنوان آخرین وضعیت سؤال استیضاح تحقیق و تفحص
مسترد شده/ رد شده ۱۹ ۲ ۷
تحت بررسی ۹۹ ـ ۹
طرح در جلسه علنی ۴۰ ۱ ۱
جمع كل ۱۵۸ ۳ ۱۷

 نام
پست الکترونيک
پيام شما