آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳۸
بازديد روز قبل: ۴۱۳
بازديد هفته: ۳۰۴۰
بازديد ماه: ۶۷۹۰
بازديد کل: ۶۲۸۱۶۳۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متني مشروح مذاكرات > ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
۲۰۸ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۲۲۱) - دوره نهم ۰۳/۰۴/۱۳۹۳


               جلسه دویست  و بیست و یكم (۲۲۱)  
۳ تیر‌ ماه ۱۳۹۳  هجری‌شمسی
۲۶   شعبان  ۱۴۳۵  هجری‌ قمری
 
 
 
دوره نهم  ـ اجلاسیه سوم
۱۳۹۴ ـ ۱۳۹۳
 عناوین مندرجات:    
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
۲ ـ‌ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
۳ ـ تصویب طرح جامع كاداستر كشور (ثبت ۲۵)
۴ ـ تقاضای سلب‌ یک‌فوریت از طرح دوفوریتی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و تصویب آن (وفق ماده  ۱۶۲ آیین‌نامه داخلی ) (ثبت ۴۶۷)
۵ ـ تصویب کلیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه (ثبت ۴۴۶)
۶ ـ تقاضای تغییر دستور درخصوص رسیدگی به طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری و تصویب آن (وفق ماده ۴۴ آیین‌نامه داخلی) (ثبت ۴۵۷)
۷ـ ناطقین جلسه آقایان: عمران علی‌محمدی، سیدمحمدحسین میرمحمدی، كمال‌الدین پیرمؤذن، حسینعلی حاجی‌دلیگانی و  علیرضا منادی‌سفیدان
۸  ـ طرح سؤال آقایان: علی مطهری و سیدناصر موسوی‌لارگانی نمایندگان تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و فلاورجان از آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر كشور و نظر مجلس مبنی بر وارد بودن سؤال
۹ ـ  اعلام وصول یك فقره طرح
۱۰ ـ  تذكر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
۱۱ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مسؤولین اجرایی كشور
۱۲ ـ اعلام وصول نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ریاست محترم مجلس درخصوص تأكید بر اجرای اقتصاد مقاومتی در بخش كشاورزی
۱۳ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
۱۴ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                      ب ـ فهرست تقاضای به عمل آمده
                                 ج ـ  فهرست سؤال مطرح شده                          د ـ فهرست طرح اعلام وصول شده
      
 
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
رئیس ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جلسه با حضور ۱۹۵ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
دستور جلسه دویست و بیست‌ و یكم روز سه‌شنبه سوم تیر‌ماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی مطابق با بیست و ششم شعبان ۱۴۳۵ هجری‌قمری:
۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح جامع كاداستر كشور.
۲ ـ. گزارش كمیسیون‌ بهداشت و درمان در مورد طرح یك‌فوریتی افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور.
۳ ـ گزارش كمیسیون‌ قضائی و حقوقی در مورد طرح دوفوریتی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر.
۴ ـ گزارش كمیسیون بهداشت و درمان در مورد رد طرح یك‌فوریتی بازنشسته كردن كسانی كه در سن بازنشستگی بوده و هنوز حق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر پرداخت می‌نمایند.
۵ ـ بررسی طرح یك‌فوریتی الحاق یك تبصره به ماده (۵) قانون گزینش معلمان و كاركنان آموزش و پرورش.
۶ ـ دو فقره سؤال آقایان: سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده محترم فلاورجان و علی‌ مطهری نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از وزیر محترم كشور.
 
۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
‌‌‌ رئیس ـ آیاتی از كلام‌الله مجید را تلاوت بفرمایید.
(آیات ۱۳۶ ـ ۱۳۵ از سوره مبارکه «نساء» توسط قاری محترم آقای حمیدرضا احمدی‌وفا تلاوت گردید)
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَداءَ لِلَّهِ وَ لَوْ عَلى‏ أَنْفُسِكُمْ أَوِ الْوالِدَیْنِ وَ الْأَقْرَبِینَ إِنْ یَكُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیراً فَاللَّهُ أَوْلى‏ بِهِما فَلا تَتَّبِعُوا الْهَوى‏ أَنْ تَعْدِلُوا وَ إِنْ تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ كانَ بِما تَعْمَلُونَ خَبِیراً * یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ الْكِتابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلى‏ رَسُولِهِ وَ الْكِتابِ الَّذِی أَنْزَلَ مِنْ قَبْلُ وَ مَنْ یَكْفُرْ بِاللَّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً بَعِیداً *
(صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)
 ‌رئیس ـ از جناب آقای احمدی‌وفا قاری محترم، تشكر می‌كنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.
(ترجمه آیات توسط آقای محمد دهقانی‌نقندر قرائت گردید)
به نام خداوند بخشنده مهربان
«ای كسانی كه ایمان آورده‌اید! همواره برپادارنده عدل و انصاف باشید و از برای خدا شهادت دهید هرچند به زیان خودتان یا پدر و مادر و نزدیكانتان باشد، آنان اگر ثروتمند باشند یا تهیدست، خدا از شما به آنها نزدیك‌تر است، از هوای نفس خود پیروی مكنید كه روی از حق برتابید و اگر سخن را در زبان بپیچانید یا از ادای شهادت روی بگردانید خدا از آنچه می‌كنید آگاه است. ای كسانی كه ایمان آورده‌اید! به خدا و پیامبر او و به آن كتاب كه بر پیامبر خویش نازل كرده و نیز آن كتاب كه پیشتر نازل كرده ایمان آورید و هر كه به خدا و فرشتگان و كتاب‌ها و پیامبران او و به روز بازپسین كفر ورزد بیگمان در نهایت گمراهی است». صلوات (حضار صلوات فرستادند).
رئیس ـ آقای دهقانی! اسامی تأخیركنندگان را اعلام بفرمایید.
دبیر (دهقانی‌نقندر) ـ اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز آقایان:
محمدحسن آصفری، مرتضی‌ آقاطهرانی، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، عبدالله تمیمی، احمد توكلی، ابوالقاسم جراره، جواد جهانگیرزاده، محمد حسن‌نژاد، سیدشریف حسینی، حمیدرضا خصوصی‌ثانی، غلام‌محمد زارعی، هادی شوشتری، ایرج عبدی، محمدقسیم عثمانی، عباس‌ قائیدرحمت، علیرضا محجوب، علی‌اكبر ناصری، محمود نگهبان‌سلامی، عزت‌اله یوسفیان‌ملا.
آقای سیدشریف حسینی اشتباه خوانده شد كه اصلاح می‌شود. دوستانی كه دیرتر از ساعت (۸:۱۵) تشریف آوردند اسامی‌شان خوانده شد.
رئیس ـ متشكریم.
 
۳ ـ تصویب طرح جامع كاداستر كشور (ثبت ۲۵)
رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ دستور اول ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح جامع كاداستر كشور كه دو ماده به كمیسیون‌ ارجاع شده بود، مواد (۱۵) و (۱۷)، سخنگوی محترم كمیسیون‌ تشریف بیاورند برای گزارش، از نواب رئیس یا یكی از اعضا هم می‌توانند تشریف بیاورند، بفرمایید.
میرهادی قره‌سید‌رومیانی (سخنگوی كمیسیون‌ قضائی و حقوقی) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام علیكم و رحمه الله، همكاران و دوستان محترم! ایرادی كه در ماده (۱۵) و ماده (۱۷) طرح جامع كاداستر داشتند، این مواد در كمیسیون‌ مطرح شد، تبصره‌ای كه مورد ایراد همكاران واقع شده بود از ماده (۱۵) حذف شد و (۵۰) درصدی كه درآمد سازمان در آن مطرح بود، آن هم مورد اصلاح واقع شد كه در حقیقت نظر دوستان رعایت شده باشد، لذا تبصره ماده (۱۵) حذف شد و ماده (۱۷) هم درآمدهای (۵۰) درصدی سازمان ثبت كه مورد شبهه دوستان قرار گرفته بود، آن هم اصلاح لازم انجام شد كه خدمت دوستان هست، متشكرم.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! یك درخواست حذف و یك پیشنهاد رفع ابهام داریم، آقای قاضی‌پور! شما پیشنهاد حذف‌تان را مطرح می‌كنید؟ بفرمایید، جناب آقای قاضی‌پور پیشنهادشان این است كه در سه سطر آخر «واریز می‌شود» باقی بماند و بقیه حذف شود.
معذرت‌ می‌خواهم آقای قاضی‌پور، قبل از آن، چون ماده (۱۵) تبصره‌ای داشت و حذف شده باید رأی‌گیری شود، پیشنهادی هم نیست آقای رئیس، حذف تبصره ماده (۱۵) را رأی‌گیری بفرمایید.
رئیس ـ مخالف ندارد. حضار ۲۱۴ نفر، حذف تبصره ماده (۱۵) را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، پیشنهاد كمیسیون‌ در خصوص حذف تبصره ماده (۱۵) را به رأی گذاشته‌ایم، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب شد.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای قاضی‌پور پیشنهاد خودشان را مطرح بفرمایند.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن عرض سلام خدمت ملت شریف ایران اسلامی و شما نمایندگان عزیز دلسوز ملت در خانه ملت، بنده پیشنهاد حذف «همه‌ساله (۵۰) درصد آن ذیل ردیف مستقل در بودجه سنوات كشور پیش‌بینی می‌شود» را داده‌ام.
از دو جنبه این را بحث می‌كنیم، جنبه اول مثبت آن است، چرا (۵۰) درصد و (۱۰۰) درصد نه؟ آقای تویسركانی می‌خواهد در عرض (۵) سال این طرح بسیار مهم كاداستر كه طرح جامعی است و باید (۲۰) سال قبل تمام می‌شد می‌خواهد در عرض (۵) سال انجام بدهد، كاهش پرونده‌های زمین‌خواری پیش‌خواهد آمد، این پرونده‌ها به دادگاه نخواهد رفت، قوه قضائیه مشكلش حل نخواهد شد، كنترل قیمت زمین و مسكن در كشور ایجاد خواهد شد، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی كلان مدیریت شهری به خوبی انجام خواهد شد، پیشنهادی كه من كرده‌ام ممكن است در (۵) سال اول (۱۰۰) درصد این درآمد مورد نیاز باشد،‌ در جلسات قبل همكاران عزیز بنده اعتراضاتی به جذب نیرو داشتند كه ما مخالف بودیم، ما باید پول حداكثری در اختیار ثبت اسناد قرار بدهیم (۱۰۰) درصد تا بتواند هم نیرو جذب كند و اشتغال جوانان عزیز را به كار گیرد و این طرح را كه باید تمام می‌شد عرض (۵) سال كه اكثر قریب‌ به اتفاق نمایندگان دلخوری‌شان این است كه نمی‌تواند تمام شود، با این پول تمام بشود، ما باید این شرط (۵۰) درصد را حذف كنیم تا بتواند ثبت اسناد در عرض (۵) سال این كار بسیار مهم را انجام بدهد.
آقای لاریجانی! جناب آقای دكتر روحانی در جلسه قوه قضائیه گفت: «مجلس قوانین را تصویب می‌كند، بعد از چند روز نسبت به اصلاح آن اقدام می‌نماید» ما به خاطر اینكه قانون روشن، واضح و عملیاتی بنویسیم ممكن است بعد از (۱۰) سال كاداستر تمام شود، این (۵۰) درصد درآمد كه میلیاردها میلیارد خواهد شد برای اینكه تمامی كارهای زمینی همه باید از طریق ثبت اسناد انجام شود درآمد خواهد شد، دوباره باید نمایندگان یك قانونی بیاورند و این (۵۰) درصد را حذف كنند، خواهش من این است كه از جنبه منفی هم نگاه كنید بعد از تمام شدن این طرح كاداستر با این رقم (۵۰) درصد خودش در ثبت اسناد مفسده ایجاد خواهد شد، هزینه‌های زائدی به وجود خواهد آورد.
لذا همكاران عزیز! پیشنهاد داریم این «همه‌ساله (۵۰) درصد» را حذف كنید، بگذارید این نیاز واقعی عملكردی ثبت اسناد همه (۱۰۰) درصد تخصیص یابد تا بتوانند آقای تویسركانی و همكاران زحمتكش‌شان در سراسر كشور این طرح بسیار عظیم را انجام بدهند، ما اگر شرط بگذاریم در سال اول احتمال اینكه آقای دكتر! نتوانند این را انجام بدهند متصور است، لذا خواهشمند است به حذف این رأی بدهید تا دست ثبت اسناد باز شود تا در (۵) سال انجام بدهد و اگر بعد از (۵) سال این طرح تمام شد دیگر در بودجه سنواتی این پول عظیم در اختیار ثبت قرار می‌گیرد كه مفسده ایجاد می‌شود، والسلام، به عشق امام حسین،‌ یا حسین.
رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت می‌كند، بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ جناب آقای لاهوتی بفرمایید.
مهرداد بائوج‌لاهوتی (لنگرود) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ببینید دوستان! آن دغدغه‌ای كه جناب آقای قاضی‌پور، سرور ارزشمند بنده داشتند با مطالبی كه گفتند و درخواست حذفی كه دادند اصلاً دو تا با هم مغایر است، ببینید آقای قاضی‌پور! شما دغدغه‌ها را گفتید و دغدغه‌ها كاملاً درست است، ‌الان برای اجرای این طرح تنها دغدغه این است كه ما منابع مالی نداشته باشیم، یعنی اگر در مواد (۱۶) و (۱۷) آسیبی به این طرح وارد می‌شد یعنی عملاً‌ آقای تویسركانی نمی‌توانست این طرح را اجرا بكنند، اینجا ما آوردیم كه (۵۰) درصد منابع حاصل از این طرح در بودجه سنواتی و در قالب ردیف مستقل در اختیار سازمان ثبت اسناد قرار بگیرد، شما می‌خواهید این را حذف بكنید چه اتفاقی می‌افتد؟ اتفاقش این است كه هیچ مبلغی در اختیار... یعنی اگر در قانون بودجه دولت در لایحه خودش عددی را در اختیار ثبت اسناد قرار داد خوب بله، ولی اینجا ما داریم به دولت تكلیف می‌كنیم كه شما حداقل (۵۰) درصد این مبلغ را باید در اختیار ثبت اسناد قرار بدهید، حالا بیش از (۵۰) درصد آقای تویسركانی توانست در لایحه دارند می‌آورند، بیش از (۵۰) درصد دولت را متقاعد كرد كه لایحه بیاورد، خوب بله، آن موقع همه ما هم همكاری می‌كنیم ولی نگذارید كه یك حداقل (۵۰) درصد از بین برود، این با دغدغه‌هایی كه همه ما داریم این دغدغه‌ها را آقای قاضی‌پور هم عنوان كرد اجازه بدهید كه این حداقل (۵۰) درصد منابع در اختیار سازمان اسناد قرار بگیرد. اگر این (۵۰) درصد را ما حذف كنیم به معنای این نیست كه (۱۰۰) درصد منابع در اختیار آقای تویسركانی و اداره ثبت اسناد قرار می‌گیرد، به معنای این است كه هیچ مبلغی در اختیار ایشان قرار نمی‌گیرد، من خواهش می‌كنم كه به پیشنهاد حذف رأی ندهید، متشكرم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی متشكرم، جناب آقای محمدقسیم عثمانی موافق هستند، بفرمایید.
محمدقسیم عثمانی (بوكان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
همكاران محترم! استحضار دارید كه ما یك قانون دائمی دیگر داریم كه از درآمدهای مربوط به خدمات ثبتی (۴۲) درصدش مربوط به جمعیت هلال‌احمر است با توجه به نقش هلال‌احمر و جایگاه هلال‌احمر و به هر حال كارهایی كه در سطح جامعه انجام می‌دهد قانونگذار از ابتدا (۴۲) درصد درآمد خدمات ثبتی را به جمعیت هلال‌احمر اختصاص داده كه این (۴۲) درصد قانون قبلی هست، اینكه در همان قانون قبلی یك (۴۲) درصد، یك (۸) درصد و یك (۵۰) درصد است، آیا این (۵۰) درصد همان (۵۰) درصد سهم دولت است كه داریم به ثبت می‌دهیم یا نه آن قانون را داریم عوض می‌كنیم؟ اگر نمایندگان دقیقاً در جریان این قرار بگیرند كه این سهم (۴۲) درصد هلال‌احمر را عوض نمی‌كند یك بحث دیگر است، اگر نه، این (۵۰) درصد می‌تواند تأثیر بگذارد روی سهم هلال‌احمر بحث كاملاً‌ عوض می‌شود و ما مخالف هستیم، خواهش من از آقای دكتر لاریجانی،‌ از آقای دكتر فرهنگی این است كه اول این را روشن كنند كه سهم هلال‌احمر آیا محفوظ هست یا نیست؟ اگر سهم هلال‌احمر محفوظ باشد ما مخالفتی نداریم ولی اگر قرار باشد سهم هلال‌احمر عوض شود من مخالفتم را ادامه بدهم آقای دكتر فرهنگی!
دبیر (فرهنگی) ـ ظاهراً با سهم هلال‌احمر منافاتی ندارد، بنده به صورت اتفاقی در كمیسیون‌ حضور داشتم آنجا بحثی كه شد،‌ فرمودند كه این مصوبه با سهم هلال‌احمر منافاتی ندارد.
عثمانی ـ پس اگر آقای لاریجانی لطف كنند و توجه بفرمایند در مذاكرات بیاید كه با حفظ سهم هلال‌احمر ما مخالفتی نداریم.
رئیس ـ بله، آن (۴۲) درصد سهم هلال‌احمر جدا است.
عثمانی ـ محفوظ است پس من مخالفتی ندارم.
رئیس ـ دولت مخالف است، قوه قضائیه مخالف است، كمیسیون‌ هم مخالف است. پیشنهاد را برای رأی‌گیری مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف عبارت آخر از «و همه (۵۰) ساله» تا «تخصیص می‌یابد» به جز كلمه «می‌شود».
رئیس ـ حضار ۲۱۹ نفر، پیشنهاد حذف جناب آقای قاضی‌پور را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند، دولت مخالف، قوه قضائیه و كمیسیون‌ هم مخالف هستند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنیم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری نداریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ یك رفع ابهام را آقای دكتر مفتح مطرح كردند كه این بحث واریز و موارد بعدی معلوم نیست كه مربوط به این (۵) سال اجرا است یا به صورت همیشگی؟ آقای رئیس! اگر ابهام را می‌پذیرید مطرح كنند؟
محمدمهدی مفتح (تویسركان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دكتر لاریجانی عنایت بفرمایید! این طرح كاداستر یك طرحی بوده كه قانون داشته و قبلاً و همین الان بر اساس مواد قانونی قابلیت اجرا دارد ولی دوستان می‌فرمایند كه یك كار فشرده‌ای را طی (۵) سال انجام بدهند، عقب‌ماندگی جبران شود، بعد از آن روال عادی خواهد شد و كار عادی ثبت انجام می‌شود، این موادی كه ما تصویب كردیم عمدتاً ناظر بر این (۵) سال است كه یك كار فشرده انجام شود، از بعد دیگر هم نگاه كنیم كار، كار حاكمیتی است، نباید برایش پولی نوشته شود، دولت باید كل پول را تأمین كند اما به هر حال وقتی نوشته می‌شود كه (۵۰) درصد این مبلغ كه رقم بسیار قابل توجهی...
رئیس ـ علی‌ای‌حال این الان ابهامی ندارد، این مربوط به (۵) نیست و مال همیشه است (مفتح ـ چرا دیگر، اجازه بفرمایید آقای دكتر، مواد قبلی ناظر بر (۵) سال اقدام است) برخی از آن مربوط به (۵) بود و برخی از آن هم نه، دائمی بود.
مفتح ـ آن مطلبی كه برای آن باید بودجه گذاشت برای (۵) سال است، چون آن وقت یك كار عادی می‌شود.
رئیس ـ به هر حال اگر پیشنهاد شما این است كه این (۵) سال باشد باید پیشنهاد بدهید، این ابهام ندارد.
مفتح ـ بله، پیشنهاد من این است كه بنویسیم «واریز و طی (۵) سال اجرای این قانون همه ساله (۵۰) درصد».
رئیس ـ اگر این پیشنهادتان را مكتوب داده‌اید می‌توانید مطرح كنید؟
مفتح ـ نخیر، بنده مكتوب نداده‌ام، چون به نظر می‌رسد كه این ابهام، حالا حضرت‌عالی اول باید تأیید بفرمایید، قبول نمی‌فرمایید.
رئیس ـ ابهام ندارد، این متن روشن است كه مال همیشه است و مربوط به (۵) سال نیست، در رأی‌تان ملاك قرار دهید، پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ نه، پیشنهاد دیگری نیست.
رئیس ـ قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ ماده (۱۷) ـ به منظور اجرای تکالیف مقرر در این قانون شامل ایجاد واحدهای ثبتی و تجهیز آنها به فناوری نظام جامع، ایجاد زیرساخت‌های لازم، صدور اسناد حدنگار، ماشینی كردن (مکانیزاسیون) خدمات ثبتی، توسعه نظام جامع، داده آمایی و بایگانی (آرشیو) الکترونیک سوابق ثبتی و تکمیل بانک اطلاعاتی مرتبط، تکمیل مرکز ملی داده‌های ثبتی، پاسخ آنی و الكترونیك به استعلامات ثبتی و ثبت آنی معاملات و ساخت، توسعه، تجهیز و تعمیر واحدهای اداری و آموزش، تأمین و ترغیب نیروی انسانی موردنیاز، كلیه درآمدهای خدمات ثبتی سازمان به حساب خزانه‌داری كل كشور واریز و همه ساله (۵۰) درصد آن ذیل ردیف مستقل در بودجه سنواتی كشور پیش­بینی می­شود و به سازمان تخصیص می­یابد.
رئیس ـ ۲۲۰ نفر حضور دارند. اصل ماده (۱۷) را به رأی می­گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی­گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی­گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب شد.
بحثش تمام شد؟ از كمیسیون قضائی كه طرح مهمی را به مجلس ارائه كردند تشكر می­كنیم. از قوه قضائیه و دولت هم سپاسگزاری می‌كنیم.
 
۴ ـ  تقاضای سلب‌ یک‌فوریت از طرح دوفوریتی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و تصویب آن (وفق ماده ۱۶۲ آیین‌نامه داخلی) (ثبت ۴۶۷)
رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ با توجه به تصویب دوفوریت طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر در جلسه قبلی، وارد این دستور می­شویم و از سخنگوی محترم كمیسیون دعوت می­كنیم برای ارائه گزارش و توضیح گزارش كمیسیون تشریف بیاورند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای فرهنگی! اجازه بفرمایید من اسامی مخالفان و موافقان را بگویم تا آماده باشند. دوستانی كه اسمشان در مورد طرح دوفوریتی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر در قرعه‌كشی درآمده؛ موافقان: آقای حسینعلی شهریاری، آقای محمد دهقانی، آقای احمد آریائی‌نژاد و مخالفان: آقای عوض حیدرپور، آقای محمدمهدی رهبری، و آقای نصراله پژمان‌فر. این عزیزان برای ارائه نظراتشان در وقت معین آماده باشند.
رئیس ـ سخنگوی كمیسیون بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ اگر از كمیسیون قضایی سخنگو آماده نیست، از اعضای دیگر بفرمایند.
رئیس ـ آقای غضنفرآبادی بفرمایید.
موسی غضنفرآبادی (نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر به شماره چاپ (۱۰۷۶) كه با قید دوفوریت جهت رسیدگی به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع شده بود، در جلسه مورخ ۱/۴/۱۳۹۳ كمیسیون با حضور كارشناسان مربوطه و طراحان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایتاً با اصلاحاتی به شرح زیر تصویب شد.
اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۶) آیین‌نامه داخلی تقدیم مجلس محترم شورای اسلامی می‌گردد.
رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی ـ‌ الهیار ملکشاهی
همكاران عزیز و بزرگوار! همانگونه كه استحضار دارید یكی از موضوعاتی كه دغدغه نمایندگان محترم مجلس و ملت بزرگ ایران اسلامی بود، بحث امر به معروف و نهی از منكر بود كه گاهی اوقات در انجام این فریضه اتفاقاتی می‌افتاد. برای اینكه از آمران به معروف و ناهیان از منكر حمایتی صورت بگیرد، در راستای آن، این طرح آماده شد. البته طرحی كه امروز خدمت همكاران عزیز و بزرگوار آماده و ارائه می‌شود طرحی نیست كه مثلاً در مدت یكی، دو سه ماه كار روی آن انجام شده باشد. روی این طرح كمیسیون‌های متعددی كارهای بسیار فشرده و سنگینی انجام داده‌اند و همكاران شما در كمیسیون‌های مختلف و متفاوت بررسی‌های همه جانبه‌ای را انجام داده‌اند و كمیسیون قضایی طرح‌ها و پیشنهادها را جمع‌آوری كرد، نهایتاً با توجه به دوفوریت این طرح، آنچه امروز در دست شما عزیزان و بزرگواران هست به تصویب كمیسیون رسید.
اینجا من نكته‌ای را اضافه كنم؛ قبل از اینكه این طرح به تصویب برسد، ما در قانون مجازات اسلامی متأسفانه الان از لحاظ حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر متأسفانه خلأ قانونی داریم. شاید گاهی اوقات اگر كسی امر به معروف و نهی از منكر هم بكند به عنوان مزاحم در برخی از مراجع تحت پیگرد قرار می‌گرفت یا می‌گیرد.
موادی كه در این طرح آمده (۱۸) ماده است كه اولاً به معانی برخی از اصطلاحات پرداخته و در حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منكر به نظر كمیسیون مواد خیلی خوبی تصویب شده؛ هرچند نگاه‌های متفاوتی وجود داشت. برخی از دوستان انتظارشان این بود كه طرح در قالب یك‌فوریت انجام شود و كار كارشناسی بیشتری روی آن انجام بگیرد؛ اما نگاه اكثر كمیسیون این بود كه با توجه به اینكه كارهای اساسی روی آن صورت گرفته و كارهای كارشناسی در كمیسیون‌ها از جمله كمیسیون اجتماعی بر آن صورت گرفته و البته در سال‎‌های قبل هم در كمیسیون شورا هم یك قدری روی این طرح كار شده. مجموعاً آنچه را كه امروز در دست شما عزیزان و بزرگواران هست احساس می‌شود با توجه به ضرورتی كه وجود دارد، ان‌شاءالله این طرح به تصویب برسد و فكر می‌كنیم فعلاً آنچه را كمیسیون به تصویب رسانده از جامعیت برخوردار است، هرچند منكر این نیستیم که ممكن است در آینده نقایصی را از خودش نشان دهد و بروز بدهد، اما نقصهایی كه ممكن است در آینده وجود داشته باشد، موجب نمی‌شود كه اصل این طرح و ارزش این طرح را زیر سؤال ببرد.
بنابراین استدعای ما از همكاران عزیز و بزرگوار این است كه همان‌طور كه در دوفوریت با رأی بالای خود به تصویب آن رأی دادید ان‌شاءالله در تصویب مواد این طرح هم مساعدت بفرمایید كه ان‌شاءالله بتوانیم این بخش عظیم و مهم را كه همان امر به معروف و نهی از منكر است در جامعه عملی كنیم. والسلام‌علیكم و رحمه الله
دبیر (فرهنگی) ـ از سوی (۱۷) نفر از همكاران درخواست سلب فوریتی به استناد ماده (۱۶۲) آیین‌نامه داخلی واصل شده كه یكی از پیشنهاد‌دهندگان مطرح كنند و فقط یك مخالف می‌تواند صحبت بكند.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ كدامیك از آقایان صحبت می‌كنند؟ آقای سالك بفرمایید.
احمد سالك‌كاشانی (اصفهان) ـ سلام‌علیكم و رحمه الله و بركاته
(رئیس ـ علیكم‌السلام) بسم‌الله الرحمن الرحیم
«و لتكن منكم أمه یدعون الی الخیر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون»
برادران و خواهران بزرگوار! امر به معروف و نهی از منكر از واجبات مسلم اسلام است. قوام همه واجبات مبتنی بر اصل قانون الهی امر به معروف و نهی از منكر است. تمام این نظام مبتنی بر این قاعده كلی الهی شكل گرفته و بزرگترین منكر كه حكومت طاغوتی بود با معروفی مثل حضرت امام و ملت عزیز بر كنار شد و حاكمیت اسلامی برقرار شد. ما هم یك عمری است در كسوت روحانیت مبلّغ این قانون از آیات و روایات و سیره نبوی و علوی هستیم و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ما اعلام كردیم كه علت‌العلل همه فسادها و نوكری آمریكا و اسرائیل شخص طاغوت پهلوی است و تحمل همه مصائب صورت گرفته.
(۳۵) سال است این قانون امر به معروف و نهی از منكر در دست اقدام است. كمیسیون فرهنگی مجلس ظرف شش ماه این طرح را با كلیه سوابق آن مورد بررسی قرار داد و در (۲۷) ماده و چهار فصل به تصویب رساند.
طرح برادر عزیزم جناب آقای دكتر رحمان‌دوست كه بسیار به ایشان علاقه‌مندم و دلسوزی و فعالیت ایشان بر كسی پوشیده نیست، طرح ایشان یك ماده و (۴) تبصره بود. چیزی كه از كمیسیون قضایی بیرون آمده اولاً از هیأت‌رئیسه گلایه داریم که چرا به كمیسیون اصلی ارجاع نداده‌اند كه كمیسیون ماست. چیزی كه درآمده است، الان اینجا بنده سوابقش را دارم. در معوقه مجلس هشتم هست و این معوقه مجلس هشتم در ۲۰/۴/۱۳۹۱ با یك‌فوریت در بیست و چند ماده به تصویب مجلس رسید.
ای كاش كمیسیون قضایی همان یك ماده با (۴) تبصره را بررسی می‌كرد! ولی آمده‌اند از مجموع این (۲۷)، (۲۸) ماده یا (۲۳)، (۲۴) ماده معوقه مجلس هشتم (۱۷) ماده درآوردند. این (۱۷) ماده ابهامات زیادی دارد و قابل توجه است.
لذا مطلب اول، من خواهش می‌كنم دقت شود، ما با اصل امر به معروف و قانون امر به معروف و نهی از منكر مخالف نیستیم. شدیداً هم دنبال این هستیم که این قانون بعد از (۳۵) سال در صحن علنی مجلس عملیاتی بشود.
نكته دوم، شدیداً باید در مقابل كسانی‌كه به آمران و ناهیان ضرب و شتم و مقابله و غیره می‌كنند، طبق ماده (۲۰۸) تعزیرات برخورد بشود. با این مسأله هم موافقیم. به خصوص نزدیك ماه رمضان هستیم و با روزه‌خواری و مسائل دیگر باید با قدرت برخورد كرد. در فرمایشات آقای غضنفرآبادی اشاره شد كه كار كارشناسی اگر پخته‌تر و بهتر بود، بهتر می‌شد و بعد هم اشاره كردند كه این طرح (۱۷) ماده‌ای از جامعیت برخوردار است؛ در حالی‌كه در جلسه‌ای كه خدمت آقای دكتر لاریجانی داشتیم همه این طرح‌ها را مطالعه كردند.
نكته بعد دلیل پیشنهاد سلب دوفوریت ما به یك‌فوریت و طرح در كمیسیون مشترك بر اساس آیین‌نامه ماده (۱۶۲) این است كه این طرح بعد از این مدت در جامعه ناقص نیاید. ما در کمیسیون كار كردیم پخته كردیم، ده‌ها جلسه با شورای نگهبان، كارشناسان و دیگران گذاشتیم، ابعاد مسأله را بررسی كردیم، جایگاه امر به معروف و نهی از منكر را در نظام جمهوری اسلامی معرفی كردیم، مسائل زیادی در این چهار فصل و بحث تشكیلات آن كار شده. جایگاه تشكیلاتی در این طرح دیده نشده. خواهش من از برادران و خواهران این است که اجازه بدهید این سلب دوفوریت به یك‌فوریت تبدیل شود و كمیسیون مشتركی بین فرهنگی و قضایی شكل بگیرد و ظرف كمتر از یك ماه در اختیار مجلس قرار بگیرد و این طرح قانونی پخته مورد اعتماد با رفع مجموعه نواقص و معایبش در اختیار جامعه و دستگاه‌ها قرار بگیرد.
به خدا ما هم ناراحتیم وقتی شهید خلیلی به شهادت می‌رسد، ما ناراحتیم وقتی یك طلبه‌ای در گرگان كتك می‌خورد، ما هم ناراحتیم وقتی یك شخصی در شیراز ضربه می‌بیند، همه اینها را می‌فهمیم؛ ولی این مسأله با اینكه یك قانون پخته مبتنی بر آیات و روایات و مستند به قانون اساسی، اصل (۸) و اصل (۴۹) و اصول دیگر قانون اساسی باشد. اجازه بدهید كه واقعاً در این جهت با پختگی بیشتری برخورد كنیم. این خواهش ما از برادران است والا مخالف نیستیم. برداشت نشود که یك عده مخالف امر به معروف و نهی از منكر هستند. این طور نیست. ما مدافع آمران و ناهیان هستیم. پیگیری می‌كنیم. همین هفته گذشته در استان مازندران به خاطر همین مسائل بازدید داشتیم. خواهش ما این است كه مجلس اجازه بدهد این جمع و پخته شود و این نگرانی که حضرت آقای دكتر رحماندوست دارند، نگرانی ماست، دغدغه ماست، دغدغه رهبری است، نگرانی مقام معظم رهبری است؛ اما می‌گوییم بگذارید در یک كمیسیون مشتركی پخته‌تر شود، جامع‌نگری شود و تحویل جامعه داده شود. این اصل حرف ماست. والسلام
رئیس ـ متشكریم. مخالف را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف یك نفر صحبت خواهد كرد و صحبت کردن موافق را هم برای این موضوع در آیین‌نامه نداریم. آقای ندیمی بفرمایید.
ابوذر ندیمی (لاهیجان و سیاهكل) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای سالك به حق در بُعد اهتمام به یك قانون مهم بلكه شاید در باب بسیاری از مسایل اجتماعی اساس، صحبت فرمودند و از اینكه اگر ما بتوانیم جامعتر بپردازیم، نظرات را بگیریم، كمیسونهای ذی‌ربط از جمله كمیسیون فرهنگی ورود بیشتری كند، به هر صورت حتماً بهتر خواهد بود؛ این حرف حرف قابل اعتنایی است.
اما چند نكته وجود دارد؛ اولاً اینكه بحمدالله جناب سالك عزیز پیشنهادهای خودشان را ارائه كرده‌اند، چاپ شده و الان در (۲۷) بند جلوی همه نماینده‌ها هست؛ یعنی آن دسته از زحماتی را كه كمیسیون ارجمند فرهنگی كشید الان در دسترس است می‌شود پیشنهاد بندی داد و می‌شود پیشنهاد جایگزین داد، این نكته اول.
نكته دوم ما هم ممكن است در بندهایی پیشنهاد حذف یا اصلاح داشته باشیم. این هم حق ماست. كما اینكه من خودم الان سه، چهار حذف بند و عبارت دارم. ولی آیا الان كه ورود كرده‌ایم، فوریتی را كه رأی داده‌ایم آن هم دو فوریت، پس گرفتن آن سلب فوریت آن در جامعه بازتاب ندارد؟ همه كسانی كه به قول خود جناب ایشان، از رهبر معظم تا مردمان وفادار به انقلاب و اسلام دلشان برای معروفها می‌تپد و از منكرها بیزارند ولی متأسفانه آنرا به تكثر می‌یابند، آنها نمی‌رنجند كه مجلس چرا آن ورود را داشت و چرا این فرود و خروج را داشت؟ نمی‌گویند چرا آن دوفوریتی كه با آن اشتیاق رأی دادید، به این سلب انجامید؟
به نظر می‌رسد ما با دوستانمان هم‌اندیشی بكنیم، آن دسته از بندها و عبارتهایی را كه نباید باشد یا نیاز به كار كارشناسی بیشتر داشته باشد حذف كنیم؛ ولی یك اقل و اكثری را به تصویب برسانیم. توضیح هم اینكه همه گزارشها در استانهای مختلف كشور، همه گزارشها از محافل و اماکن عمومی كشور این است كه حتی بعضی‌ها جشن‌هایمان را به گناه مبدل می‌كنند؛ مثل همین قضیه اخیر فوتبال كه همه ما خوشحال شدیم كه جوانان ما غیرتمند ایستادند، اما دیدید رفتارهایی در خیابانها صورت گرفت كه بیش از آنكه بیانگر اعتقاد باشد، استفاده از یك فرصت است. ما واقعاً چگونه باید بپذیریم كه در جامعه در راستای نفی ارزشهای دینی و انقلابی تجری ایجاد شود!؟ الان بحث انجام عمل فردی نیست. به نظر می‌رسد بسیاری از این اعمال باندی است، اگرنه به دستور مستقیم بلكه متأثر از بسیاری از آموزه‌هایی است كه به نوعی از بیرون به درون می‌آید. من نمی‌خواهم بگویم همه اینها خدای‌ناكرده دست‌آموخته این و آنند، ولی اینكه اهداف مشترك و رفتارهای مشترك از جانب افرادی صورت می‌پذیرد كه بیش از آنكه یك منكر فردی باشد یك منكر سیستمی است، یك منكری است كه از بیرون دیروز به نام ماهواره و شبیخون و ناتوی فرهنگی به این كشور صادر شد. ما باید قبول كنیم كه باید احساس داشته باشیم، باید قبول كنیم كه آمر باشیم و ناهی باشیم، اما واقعاً الان بسیاری دارند آمر به منكر می‌شوند، نه معروف و ناهی از معروف می‌شوند نه منكر! در راستای اینكه ما اصل این رویداد را درست می‌دانیم، البته عرض كردم در محتوا حق بنده و شماست كه مخالفت كنیم. کما اینكه بنده موافق كل هستم اما در جزء پیشنهادهای حذف دارم. این دو با هم تضاد ندارد؛ ولی اگر رویكرد ما این باشد كه امروز با سلب یك‌فوریت، با تعطیلاتی كه در پیش داریم و داستانهای دیگر این به ماههای بعدتر برسد كه معلوم نیست با توجه به مسائلی مثل بودجه و برنامه چه كنیم، نگرانی هست. اگر شما پیشنهاد مسكوت ماندن یک ماهی می‌كردید شاید پذیرفته می‌شد. ولی به نظر می‌رسد كه (سلب) فوریت ضرورتی ندارد. والسلام
رئیس ـ متشكریم. آقای فرهنگی بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ درخواست سلب یك‌فوریت از طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر مطرح است.
رئیس ـ حضار ۲۱۳ نفر، پیشنهاد سلب یك‌فوریت مطرح است. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب شد. بنابراین سلب یك‌فوریت تصویب شد و این باید در كمیسیون برود حالا بحث اینکه کمیسیون مشترک باشد یا نه را در هیأت رئیسه بحث می‌كنیم و این باید هرچه سریعتر هم تصویب شود و بیاید در صحن مجلس چون اصل آن یك موضوع بسیار مهمی است.
این نكته را من باید اینجا عرض بكنم از فحوای مباحثی كه آقای سالك و دوستان دیگر مطرح كردند، روشن بود مجلس در اهمیت این طرح تردیدی ندارد و باید این با سرعت هم تصویب شود. لكن یك اختلاف نظری در كمیسیون فرهنگی و كمیسیون حقوقی بود كه هر دو طرح‌هایی را بررسی كرده بودند و می‌خواستند تجمیع بشود و یك قانون عمیق‌تری بوجود بیاید. وگرنه مجلس در اصل آن تردیدی ندارد كه باید سریعتر تصویب شود.
 
۵ ـ تصویب کلیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه (ثبت ۴۴۶)
رئیس ـ بسیار خوب دستور بعدی را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ دستور بعد گزارش كمیسیون بهداشت و درمان درباره طرح یك‌فوریتی افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور است، آقای قربانی بفرمایید.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! اجازه بدهید تا جناب آقای فرهنگی آماده می‌شوند، من اسامی مخالفان و موافقان را بخوانم.
(در این هنگام آقای سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد «نایب‌رئیس اول» ریاست جلسه را به عهده گرفتند)
موافقانی كه برای طرح یك‌فوریتی افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور ثبت‌نام كرده و در قرعه انتخاب شده‌اند عبارتند از آقایان: كمال علی‌پورخنكداری، علی مطهری و محمدصالح جوكار و مخالفان هم آقایان: مهدی دوات‌گری و سیدحمیدرضا طباطبائی و نادر قاضی‌پور هستند. آقای دكتر قربانی بفرمایید.
محمدحسین قربانی (سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
خدمت نمایندگان محترم عرض سلام و ادب دارم. توجه بفرمایید! در تاریخ ۲۴/۱/۱۳۹۳ طرح دوفوریتی با عنوان طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور با امضای (۸۲) نفر از همكاران محترم تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و جناب آقای رئیس! با پیشنهاد همكاران، طرح دوفوریتی رأی نیاورد و تبدیل به یك‌فوریت شد و به كمیسیون بهداشت كه كمیسیون تخصصی آن بود ارجاع شد. در كمیسیون بهداشت با دعوت از كارشناسان فن و مركز پژوهش‌ها در طرح تغییراتی ایجاد شد كه الان بنده گزارش كمیسیون را خدمت شما عرض می‌كنم:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
گزارش یك فوریتی كمیسیون بهداشت و درمان به مجلس شورای اسلامی
طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور كه به شماره چاپ (۹۸۵) در اجرای ماده (۱۶۳) آیین‌نامه داخلی به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع شده بود مطابق ماده (۱۳۲) با اعلام تاریخ بحث به امضاءكنندگان طرح و نیز در اجرای ماده (۱۴۸) با دعوت از بالاترین مقام دستگاه ذی‌ربط بررسی شد و در نهایت طرح مذكور در جلسه مورخ ۲۱/۲/۱۳۹۳ با اكثریت آراء با اصلاحاتی در عنوان و متن تصویب شد.
اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۶) آیین‌نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد.
ضمناً گزارش كمیسیون‌های فرعی اجتماعی و قضائی و حقوقی تا این تاریخ واصل نگردیده است.
رئیس كمیسیون بهداشت و درمان ـ حسینعلی شهریاری
جناب آقای دكتر! طرح پیشنهادی در (۴) ماده به شماره چاپ (۹۸۵) بود ولی اصلاحاتی كه در كمیسیون ایجاد شد در (۳) ماده به شماره چاپ (۱۰۵۱) الان در خدمت همكاران عزیز ماست. من فقط به دو نکته اشاره کنم، توجه داشته باشید! اصل طرح به عنوان «طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت» بود که عنوان طرح عوض شد و به نام طرح «محدودسازی روشهای دائمی جلوگیری از بارداری» تغییر پیدا کرده است.
در ماده (۱) کلمه «صرفاً» اشتباهی چاپ شده و باید حذف شود. من این دو مورد را خدمت شما عرض کردم. اصل طرح هم در خدمت شما هست. دوستان، موافق و مخالف اظهارنظر می‌فرمایند، ما در ادامه در خدمت شما هستیم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکر، مخالف را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف اول، جناب آقای مهدی دوات‌گری هستند، بفرمایید.
مهدی دوات‌گری (مراغه و عجب‌شیر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
همکاران محترم! امروز ما داریم طرحی تحت عنوان طرح «افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت کشور» را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مقام معظم رهبری در رابطه با بحث سیاستهای جمعیتی فرمودند در این سیاست تحدید نسل حتماً بایستی تجدیدنظر صورت بگیرد.
ابلاغ سیاستهای کلی نظام در بحث جمعیت که در تاریخ سی‌ام اردیبهشت ۹۳ مورد ابلاغ مقام معظم رهبری قرار گرفت، شامل رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، حمایت از زوجهای جوان، اختصاص تسهیلات برای مادران به ویژه در دوران بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای آنها، کارآفرینی، جذب جمعیت در روستاها، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور در بازارهای سرمایه موجبی است برای افزایش جمعیت که مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است.
عزیزان و همکاران عنایت بفرمایید! در ماده (۱) گزارش کمیسیون بهداشت و درمان آمده كلیه اقدامات جراحی كه به منظور پیشگیری از بارداری صورت می‌گیرد مشمول مجازات ماده (۶۲۴) قانون مجازات اسلامی است. منظور از «کلیه اقدامات جراحی» وازکتومی و توبکتومی است و ماده (۶۲۶) قانون مجازات اسلامی هم دو تا پنج سال حبس تعیین کرده است؛ یعنی اگر ما این قانون و این ماده (۱) را تصویب کنیم، مفهومش این است که اگر عمل جراحی توبکتومی و وازکتومی انجام بگیرد، دو تا پنج سال حبس دارد. قانون مشخص نیست که آیا این مجازات دو تا پنج سال نسبت به پزشک خواهد بود یا نسبت به زن یا شوهر؟
دامنه پزشکی گستره فراوانی دارد و پیشگیری از بارداری صرفاً محدود به عمل جراحی نیست و از طرفی منظور از تناسب اینجا مشخص نیست و سیاستهای کلی نظام که مورد ابلاغ مقام معظم رهبری قرار گرفته مبتنی بر کاهش مجازات حبس است، اینجا به جای اینکه حبس‌زدایی کنیم ما داریم حبس را زیاد می‌کنیم، یقیناً مخالف با سیاستهای کلی نظام است.
نکته دومی که اینجا مطرح است، عزیزان عنایت بفرمایند! بنده آماری را از وزارت بهداشت و درمان گرفته‌ام،‌ در سال ۱۳۹۱ جمعاً در باب پیشگیری از بارداری (۳) میلیون و (۵۰۰) هزار نفر از وزارت بهداشت و درمان سرویس گرفته‌اند. از این سرویس حدود (۷۰) هزار نفر توبکتومی بوده، (۳۰) هزار نفر وازکتومی بوده، (۱) میلیون و (۳۰۰) هزار نفر قرصهای ضدبارداری استفاده کرده‌اند، (۷۰۰) هزار نفر از روکش و غلاف استفاده کرده‌اند، (۵۵۰) هزار نفر از آمپول استفاده کرده‌اند. یعنی از مجموع وسایل پیشگیری از بارداری تنها (۳) درصد ناشی از عمل جراحی است. ما داریم قانونی را وضع می‌کنیم برای (۳) درصد کسانی که از این وسایل استفاده می‌کنند. قطعاً تصویب این قانون باعث خواهد شد که این مسأله به صورت غیرقانونی و در پستوها و در مطبها انجام بگیرد و ما عملاً داریم موجبات یک کار خلافی را فراهم می‌کنیم.
اما در ماده (۲) خیلی جالب است! در ماده (۲) همین طرح آمده است: وزارت بهداشت و درمان در مورد اقدامات مراكز بهداشتی و درمانی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد تبلیغات موظفند موارد تخلف را به مراجع صالح قضائی معرفی کنند. بنده به عنوان یک فردی که سالیان سال در کسوت قضاوت بودم، عرض می‌کنم اگر وزارت بهداشت و درمان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کسی را که برای پیشگیری از بارداری تبلیغ می‌کند به دستگاه قضایی معرفی کند، دستگاه قضایی چه تکلیفی دارد؟ اصل (۳۶) قانون اساسی، اصل قانونی بودن جرایم و مجازات را مطرح می‌کند یعنی هر فعل یا ترک فعلی که به موجب قانون برای آن مجازاتی لحاظ شده باشد، ما اینجا بدون اینکه مجازاتی لحاظ کنیم، صرف اینکه کسی تبلیغ کند، ما به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم، تکلیف دستگاه قضایی چیست؟ قاضی بایستی در قبال کسی که معرفی شده از سوی وزارت بهداشت و درمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه کار کند؟ آیا بناست که میزان مجازات در قالب آیین‌نامه وضع شود؟ اینکه خلاف اصل (۳۶) قانون اساسی است.
مقام معظم رهبری فرمودند، من با سیاستی که در دهه (۷۰) در رابطه با کاهش جمعیت صورت گرفت، مخالف بودم. خوب ما ببینیم که مشکل کار کجاست؟ همکاران دقت بفرمایید! ما قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب ۲۶/۲/۷۲ را داریم که به نظر می‌آید اشاره مقام معظم رهبری به همین قانون باشد. (نایب‌رئیس ـ خیلی متشکر) اجازه بدهید جمله من دارد تمام می‌شود. در قانون سال ۷۲ آمده که برای فرزند چهارم مرخصی زایمان اعطا نشود، فرزند چهارم بیمه نشود، برای فرزند چهارم حق اولاد پرداخت نشود. بنابراین ما بیاییم آن قانون را نسخ کنیم.
و نکته آخر اینکه عزیزان! کمیسیون فرهنگی آمده طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را به تاریخ ۳۰/۲/۹۳ تصویب کرده و در دستور کار هست. من از همکاران محترم، ریاست محترم جلسه انتظار دارم که ما با زور و شلاق و زندان نمی‌توانیم مردم را بچه‌دار کنیم، بایستی اقدامات فرهنگی انجام دهیم، بایستی از طریق فرهنگ‌سازی، از طریق تشویق، مهدکودکهایی را در کنار شهرداری‌ها ایجاد کنیم، خانواده‌ها را تشویق کنیم،‌ ازدواج و تسهیلات و مسکن‌شان را حل کنیم.
بنابراین من از همکاران محترم استدعا دارم برای حفظ حرمت مجلس نسبت به کلیات این طرح رأی موافق ندهند. اجازه بدهیم این طرح رد بشود، ان‌شاءالله من از هیأت رئیسه هم می‌خواهم که گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس که طرح جامعی برای افزایش جمعیت است، با کلیات مصوبه کمیسیون فرهنگی موافقت کنیم، به جای اینکه از طریق شلاق و زندان مردم را بچه‌دار کنیم، از طریق فرهنگ‌سازی مردم را به فرزنددار شدن و رشد جمعیت تشویق و ترغیب کنیم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکرم، یک مقدار وقت گذشت، دوستان در رعایت وقت دقت کنند. موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق جناب آقای علی مطهری بفرمایید.
علی مطهری (تهران، ری‌، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
مسأله ضرورت اقدام فرهنگی در مورد افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور مسأله روشنی است که مخالف محترم روی آن تأکید داشتند. ما هم قبول داریم که مسأله بیش از آنکه جنبه اقتصادی داشته باشد، جنبه فرهنگی دارد و مردم با اراده خودشان باید این کار را انجام دهند.
امروز در اثر نوعی گرایش به فرهنگ غربی ما دچار این مشکل شده‌ایم. یعنی بخشی از علت این قضیه گرایش به فرهنگ غربی و میل سبک زندگی ما به سبک زندگی غربی است. اینها را ما قبول داریم و طبیعتاً باید اینها در جای خودش انجام شود. منتها مشکل این است که اکنون یک موانعی بر سر راه مسأله افزایش جمعیت وجود دارد؛ فعلاً ما می‌خواهیم این موانع را برطرف کنیم تا اینکه آن طرح اصلی که عبارتست از طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده که اکنون آماده شده و بزودی در صحن مجلس مطرح خواهد شد، به جریان بیفتد.
ببینید! اساساً این مسأله عقیم کردن که از سال ۶۸ در کشور ما بدنبال طرح کاهش جمعیت رایج شد، به درستی انجام نشد. فتوای امام (رحمه‌الله علیه) درباره این موضوع به صراحت تأکید داشت که اگر عقیم کردن مرد یا زن و به اصطلاح بستن لوله‌ها، به گونه‌ای باشد که قابل بازگشت باشد، جایز است. اما اگر قابل بازگشت نباشد، حرام است و جایز نیست.
اکثر متخصصان و پزشکان معتقدند که این موضوع اینطور نیست که قطعاً قابل بازگشت باشد، احتمال دارد قابل بازگشت باشد، احتمال دارد قابل بازگشت نباشد و تعداد افرادی که معتقدند اساساً قابل بازگشت نیست، کم نیستند بنابراین از همان ابتدا این کار به درستی و مطابق فتوای امام (رحمه الله علیه) انجام نشد. ما شاهد بودیم که گاهی یک خانمی فرزند چهارمش را در بیمارستان به دنیا می‌آورد، بدون اینکه به خود او بگویند می‌گفتند که چهار بچه کافیست و او را عقیم می‌کردند و از این کارها در طول این سالها زیاد انجام شد. بنابراین اساساً مسأله عقیم‌سازی جز در مواردی که به بهداشت و سلامت افراد مربوط شود، به نظر می‌آید که کار عقلانی نیست و مسائل جلوگیری از بارداری هم که به وفور پیدا می‌شود، بنابراین نیازی به این کار وجود ندارد و در این طرح آمده و این کار را مگر در مواردی که به سلامت مادر لطمه وارد کند، ممنوع اعلام کرده است.
ببینید! در سال ۶۸ نرخ باروری کشور (۶) بود، یعنی متوسط تعداد فرزند خانواده‌ها شش فرزند بود که قرار بود با برنامه تنظیم خانواده به نرخ (۴) برسیم که در سال ۷۲ ما به این نرخ رسیدیم، منتها از سال ۷۲ به بعد غفلت شد و الان نرخ باروری در کشور (۶/۱) است که خیلی پایین‌تر از استاندارد جهانی و درست است. یعنی کمتر از (۱/۲) خط قرمز است. یعنی جمعیت کشور ما به سوی پیر شدن در حال حرکت است.
البته در این طرح موجود موارد قابل اصلاح هم دارد که در ضمن بررسی جزئیات قابل اصلاح است، به مسأله بهداشت مادران و کودکان توجه شده و من معتقدم که دوستان با کلیات این طرح موافقت بفرمایند تا فعلاً این موانع برداشته شود، تا اینکه آن طرح اصلی که طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده است، ان‌شاءالله به صحن بیاید. مثلاً الان قانون آموزش و تبلیغ کاهش جمعیت همچنان به قوت خود باقی است و هنوز لغو نشده، در این طرح این گونه موانع برداشته شده، بنابراین ان‌شاءالله رأی مثبت به کلیات این طرح بفرمایید، تشکر می‌کنم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکرم، از مخالف بعدی دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ برادر عزیزم جناب آقای سیدحمید‌رضا طباطبائی مخالف بعدی هستند، بفرمایید.
سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی (نائین، خور و بیابانك) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
من خیلی به اختصار صحبت می‌کنم، استدعای من از همکاران محترم این است که به عرایض من توجه کنید، ببینید! هیچ كسی در این امر مهم كه ضرورت كشور ایجاب می‌كند كه جمعیت افزایش پیدا كند تردیدی نیست و یك هدفگذاری مهمی است كه مقام معظم رهبری تعیین كردند. اما همكاران محترم این طرح واجد اشكالات اساسی است من خواهش می‌كنم به این چند نكته توجه كنید. ببینید! وقتی ما می‌گوییم افزایش جمعیت صورت بگیرد قطعاً وظیفه مجلس این است كه توجهی به كیفیت جمعیت بكند آماری كه ارائه شد چه كسانی در سال‌های گذشته اقدام به عقیم‌سازی كردند؟ سن آنها را ببینید عده‌ای اشخاصی بودند كه دارای بیماری‌های صعب‌العلاج بودند مثل ایدز، مثل هپاتیت كه اگر فرزندی از آنها متولد می‌شد باعث انتقال این بیماری به نسل بعد بود.
دوم عده‌ای هستند كه اگر بارداری در ایشان صورت بگیرد احتمال خطر معلولیت ذهنی یا جسمی فرزند بسیار بالا است. مثل چه كسی؟ مثل اشخاصی كه دارای سنین بالا هستند، پیری دارند. اینها اگر بروند عقیم‌سازی انجام بدهند. نسل آینده نسل سالم است. شما كه دنبال جمعیت معلول در كشور نیستید. كجا مقام معظم رهبری فرمودند ما به اینها توجه نكنیم؟ ما باید كیفیت جمعیت را در نظر بگیریم. بعد در ثانی توجه كنید ما اصل اباحه را داریم برادر عزیزم جناب آقای مطهری فرمودند كه حرام است. اصل اباحه، اصل صحت، اصل برائت اینها همه اصول عملیه اسلام است چرا به اینها توجه نمی‌كنید؟ كجای فتاوی مشهور علما و فقها این بوده كه این كار ممنوعیت شرعی دارد. از آن طرف هر حرام شرعی نباید مستلزم مجازات باشد. شما آمدید مجازات سقط جنین را در این قانون مجازات این كار قرار دادید. یعنی دو تا پنج سال زندان. اگر كسی رفت اقدام به عقیم‌سازی كرد پنج سال زندانش كنیم. مباشر، معاون، كسی كه مرتكب این كار شده هیچ‌كدام را هم تفاوت نگذاشتید گفتید به نسبت مشاركت عمل. شما مگر در برنامه پنجم همین مجلس تصویب نكرده كه كاهش عناوین كیفری داشته باشیم. در سیاست‌های كلی نظام است كه مجازات حبس دیگر استفاده نشود ما باز آمدیم اینجا از مجازات حبس استفاده می‌كنیم مگر زندان‌های ما خالی است كه الان كسی كه اقدام به عقیم‌سازی كرد یا كسی كه رفت این كار را انجام داد بگیریم زندانی‌اش كنیم؟ واقعاً ما راه را اشتباه تشخیص دادیم و اشتباه می‌رویم. ببینید! این هدفی كه این طرح دارد این است كه تبلیغ نشود برای عقیم‌سازی كه این با یك بخشنامه وزارتی قابل حل است و در مراكز دولتی هم عقیم‌سازی صورت نگیرد. اینكه با یك بخشنامه قابل حل است. حكومت كه دست خود ما است، دست بیگانگان نیست. دولت یك بخشنامه می‌كند آقا عقیم‌سازی دیگر انجام نگیرد. تبلیغ از رسانه‌های گروهی از رسانه‌های جمعی ممنوع است، واقعاً همكاران محترم! به این نكته بنده توجه كنید. تصویب مجازات برای كاری كه دلیل و حجیت شرعی بر حرمت آن نداریم كار صحیحی نیست. خلاف سیاست‌های كلی نظام است و هیچ سودی به این طرح برای افزایش جمعیت نمی‌آورد. شما مگر جمعیت معلول در كشور می‌خواهید من تشكر می‌كنم و امیدوارم كه به كلیات طرح رأی ندهید.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، موافق بعدی را دعوت كنید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق بعدی جناب آقای محمدصالح جوكار هستند، بفرمایید.
محمدصالح جوكار (یزد و صدوق) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
من خدمت نمایندگان محترم عرض كنم بحث كلیات طرح كه خوب است دوستان، بزرگواران و مخالفین هم كه صحبت می‌كنند بیشتر روی موضوع جزئیات هست كه می‌شود آنها را اصلاح كرد. اما در رابطه با كلیات طرح، كلیات طرح بیشتر جنبه اقدامات بازدارنده دارد. ببینید! در رابطه با كاهش جمعیت سیاست‌های كنترل جمعیت بیشتر دو جنبه داشته. یكی بحث اقدامات سلبی را در بر می‌گرفته كه عبارت است از سقط و عقیم‌سازی مادران و خانم‌ها بوده و یك سری هم اقدامات ایجابی از این سیاست‌ها نشأت می‌گرفته كه تبلیغ پیشگیری از بارداری و با عبارت معروف «فرزند كمتر، زندگی بهتر» بوده كه بیشتر جنبه تبلیغی و ارشادی داشته. این طرح بیشتر در مقابله با اقدامات سلبی هست كه اجرا می‌شود اصل موضوع برمی‌گردد به طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده كه متأسفانه به دلیل داشتن بار مالی اصل هفتاد و پنجی می‌شده؛ فلذا این طرح با قید فوریت در دستور كار مجلس قرار گرفت.
مقام معظم رهبری از سال ۱۳۹۱ روی این موضوع افزایش نرخ جمعیت تأكید بالایی دارند و بر كاهش جمعیت و جوان بودن جامعه هم دغدغه‌ خاطرهایی دارند كه در جلساتی كه نمایندگان محترم هم در محضر ایشان بودیم هم در سال ۹۱ و هم امسال ایشان اصرار بر این موضوع داشتند. من خواهش می‌كنم اگر توجه كنیم ایران اگر نگاه كنید در بازه سال‌های ۶۵ تا ۶۸ دارای یك رشد جمعیت بالا بود كه این امر موجب شد دولت وقت در راستای كنترل جمعیتی با بسیج كردن تمام دستگاه‌های تبلیغاتی و اجرایی كشور در مدت‌زمان ۶۵ تا ۷۱ خطر انفجار جمعیتی را كنترل كند كه براساس سیاست‌های بالادستی بوده. ولی متأسفانه ما قانون تنظیم خانواده كه تصویب كردیم براساس آن سیاست‌ها بعد از كاهش جمعیت اصلاح نشد و همین‌طور در دستور كار بود تا رسیدیم به جایی كه احساس خطر كردیم ما اگر به همین روند ادامه دهیم ۸۰ سال آینده جمعیت ایران یك جمعیت (۳۱) میلیون نفره خواهد بود كه (۴۷) درصد آن افراد سالمند بالای (۶۰) درصد را تشكیل می‌دهند شما نگاه كنید امروز حتی كشورهای اروپایی هم قانون تنظیم خانواده را برداشتند و افراد را، مادران را به باردار شدن تشویق و ترغیب می‌كنند این خطاست كه ما قوانینی را داشته باشیم كه جلوگیری از بارداری را تسهیل كند؛ فلذا من خواهش می‌كنم كلیات طرح خوب است و مفید است البته در جزئیات مخالفین محترم بعداً‌ پیشنهادات‌شان را می‌توانند بدهند و روند فعلی جایگزینی  جمعیت در كشور به هیچ عنوان راضی‌كننده و قانع‌كننده و منطقی نیست؛ فلذا براساس ضوابط و قانون شرع هم كه ما داریم جلوگیری جمعیت با این روش صحیح نیست. خواهش می‌كنم دوستان و عزیزان به كلیات طرح رأی مثبت بدهند. والسلام
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی ممنون، مخالف بعدی برادر عزیزم جناب آقای نادر قاضی‌پور هستند، بفرمایید.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن عرض سلام به ملت شریف ایران اسلامی، هیأت‌رئیسه محترم مجلس و نمایندگان عزیز. همكاران عزیز! فردای فرمایشات رهبر قدرتمندمان مبنی بر جوان نگه داشتن جامعه و مبارزه با سالخوردگی جامعه حقیر و آقای محجوب یك طرح آماده كردیم تعداد زیادی از همكاران محترم امضا نمودند ولی اعضای محترم كمیسیون بهداشت و درمان گفتند یك طرح در دست تهیه است، جامع است پس از یك سال و چند ماهی است آن طرح خوابیده خاك می‌خورد. ناچاراً تعدادی از همكاران عزیز طرح دوفوریتی در (۲۴) فروردین ۹۳ به نام «طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور» در چهار ماده كه حقیر نیز امضا كرده‌ام آورده‌اند و دوفوریت آن تصویب نشد كه در طرح فوق چهار ماده و دو تبصره دقیقاً‌ موارد عملیاتی ذكر شده است. به خصوص ماده (۴)‌ كه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون، قانون تنظیم خانواده مصوب ۲۶/۲/۷۲ و اصلاحات بعدی و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه مرتبط با این قانون لغو شود.
همكاران عزیز! متأسفانه این را حذف كردند واقعیت امر این است هم‌اكنون تأمین اجتماعی به فرزند چهارم افراد تحت پوشش خود دفترچه خدمات نمی‌دهد. آقای كاتب اجازه بدهید آقای رئیس گوش كند. آقای ابوترابی!‌ ریاست محترم جلسه هم‌اكنون تأمین اجتماعی به فرزند چهارم افراد تحت پوشش خود دفترچه نمی‌دهد بعد از فرمایشات... آقای ربیعی، خوابیده است؟ آیا تمام موارد و تبصره‌های طرح در كمیسیون تأیید نشده؟ پس طرح بی‌خاصیت شده شیری بی دم و یال شده است. در كمیسیون به طور زیركی طرح را سوراخ نموده‌اند آورده‌اند به استثنای موارد مرتبط با تهدید سلامت، اقدامات جراحی جهت پیشگیری به عمل آید. خوب با آوردن این بند سفسطه‌بازی پزشكان شروع خواهد شد. اگر این زن حامله شود، دیسک کمر خواهد گرفت، اگر حامله شود مریضی دیگری پیدا می‌شود و اگر حامله شود، زیبایی خود را از دست خواهد داد. این دور زدن فرمایشات رهبر عزیز و قدرتمند است. از چاله به چاه افتادن است.
مطالب قید شده مانند جراحی و تهدید سلامت و غیره نشانگر آن است که قانون سوراخ شده، به هر طریق ممکنه، اصل موضوع زیر تیغ می‌رود. استمرار وضعیت موجود است.
همکاران عزیز! اقدامات و جراحی‌های صرفاً به منظور پیشگیری از بارداری‌ را ممنوع آورده‌اند. بنابراین (۱۳) روش دیگر که کنترل جمعیت را انجام می‌دهد، آزاد است. آقای ابوترابی! (۱۴) روش است. اینها یک روش جراحی را آورده‌اند. در بند دوم نوشته «به استثناء‌ موارد مرتبط با تهدید سلامت» لازم به ذکر است که در طول سالهای گذشته نیز همه برنامه‌های کنترل جمعیت با همین عنوان سلامت مادر و کودک اعمال می‌شد. یعنی در واقع هم عقیم‌سازی بدون جراحی و هم بقیه (۱۳) روش کنترل جمعیت با شدت ادامه یابد و فقط مواردی که جراحی لازم دارد، با دو شرط فوق ممنوع است. آن هم اگر حین سزارین یا عمل دیگری که با منظور دیگری انجام شود، مجاز است و آن منظور را جمله بعد معین نموده با عنوان «تهدید سلامت» و از آن جا که سلامت را مادی و معنوی و روحی و جسمی معنی می‌کنند، این تهدید سلامت می‌تواند شامل ضعف امکانات اقتصادی و اجتماعی، خانم جوان و سالمی که صرفاً از رفاه اجتماعی و اقتصادی برخوردار نیست و ممکن است زایمان برای او مخاطراتی داشته باشد که قابل رفع با اندک حمایت است. آیا ضرورت است که او عمل جراحی شود؟
در ماده (۲) دستگاهها را مکلف می‌کند در مورد تبلیغات برای ماده (۱) متخلف به مراجع صالحه معرفی شود، در تبصره آن برای آیین‌نامه اجرایی قانون، وزارت بهداشت را مکلف به تدوین آیین‌نامه در چهارچوب برنامه آموزش سلامت برای پیشگیری از تبلیغات محدودکننده موالید کند.
لازم به ذکر است با بررسی متن برنامه آموزش سلامت همکاران عزیز کمیسیون بهداشت و درمان توضیح دهند در آموزش سلامت روی سایت بهداشت و درمان درمی‌یابیم که این برنامه شامل حرکت جامع کنترل جمعیت یا تنظیم خانواده است. جناب آقای فرهنگی، هیأت‌رئیسه محترم! لطفاً نماینده کمیسیون توضیح بدهد، در آموزش سلامت شامل حرکت جامع کنترل جمعیت و تنظیم خانواده از زمان طاغوت تاکنون هست و هر روز ادامه دارد. آیا بعد از تغییر سیاستها، برای تغییر برنامه باید مقید به برنامه از وزارت بهداشت آن هم در راستای سیاستهای سابق باشیم؟ از آن روزی که رهبر عزیزمان فرمان و حکم داده که جامعه جوان شود، وزارت بهداشت و درمان در مورد آموزش سلامت در سایت خود اصلاحی انجام نداده‌اند، آیا این تناقض نیست که هم سیاست افزایش جمعیت داریم و هم بر سیاستهای کاهش سابق تأکید می‌کنیم؟
در ماده (۳) قسمت اصل طرح، یک‌فوریتی، كه سلامت بهداشت و مادران و کودکان را ارتقاء می‌دهد را حفظ نموده است ولی هدف اصلی تغییر سیاستها است که افزایش جمعیت از طریق اجرای سیاستهای مصوب نظام است و حل مشکل جامعه، بدون پیشنهاد هزینه از طرف مجلس تنظیم می‌کند را حذف نموده است که این حذف هدف طرح را ابتر می‌کند. بحث ما در نهایت اقدام به حذف ماده (۴) است که کمیسیون انجام داده است.
همکاران عزیز! اگر این ماده (۴) برگشت نشود، این یعنی ابتر کردن فرمایشات رهبری و مراجع محترم تقلید و بزرگان نظام و دلسوزان مملکت. ما در ماده (۴) آورده بودیم که کلیه قوانین مرتبط با آن لغو شود ولی آقای ابوترابی! آقای دکتر شهریاری، رئیس کمیسیون توضیح بدهد چرا این ماده (۴) که ما در طرح آورده بودیم حذف شده است؟ تأمین اجتماعی کنترل جمعیت... یعنی با این اوصاف، خیلی عذر می‌خواهم، به یکی می‌گویید فرار کن، به یکی می‌گویید دنبالش برو. اینجا می‌گویید کنترل جمعیت و آنجا آزاد می‌کنید! آقای وزیر محترم بهداشت و درمان، دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی هیچ اصلاحی در برنامه آموزش و سلامت انجام نداده‌اند، اینها چطور وزیر رهبری هستند؟ من خواهش می‌کنم اعضای محترم هیأت‌رئیسه از رئیس کمیسیون، سخنگوی کمیسیون این موارد را بپرسند. والسلام
نایب‌رئیس ـ متشكر، موافق آخر را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق آخر آقای داود محمدی هستند، بفرمایید.
داود محمدی (قزوین، آبیك و البرز) ـ‌ بسم‌الله الرحمن الرحیم
مسأله جمعیت امروز به عنوان یک مسأله اساسی همواره مورد توجه و دغدغه دولتها بوده و در حال حاضر بر اساس مطالعات انجام‌شده و سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۹۰ میزان باروری کل کشور به کمتر از یک‌دوم فرزند به ازای هر خانم کاهش یافته است و ادامه این روند موجب می‌شود که در سالهای ۱۴۱۵ تا ۱۴۲۰ رشد جمعیت کشور به صفر برسد و در این صورت طی (۲۰) سال آینده جمعیت کشور به سمت سالخوردگی خواهد رفت. خوشبختانه در حال حاضر از نظر جمعیت‌شناسی تا سال ۱۴۲۵ وضعیت کشور به نحوی است که فرصت خوبی برای اقتصاد و توسعه کشور فراهم است و در صورت تأمین ساختن امکانات حمایتی برای جوانان به ویژه در بحث اشتغال و ازدواج و مسکن مناسب می‌توانیم از این فرصت طلایی بیشترین استفاده را ببریم. به هر حال برای بهبود وضع موجود و جلوگیری از سالخوردگی جامعه بهترین تدبیر همان رهنمودهایی است که مقام معظم رهبری درخصوص ضرورت بازنگری در سیاستهای جمعیتی ارائه فرمودند و اتخاذ مسیر هوشمندانه اقتضاء می‌کند که کشورمان در سیاستهای تهدید نسل تجدیدنظر جدی کند و طرحی که توسط همکاران محترم تحت عنوان «افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور» ارائه شده و کمیسیونهای بهداشت و درمان و فرهنگی نیز طرح و پیشنهاداتی مطرح کرده‌اند، در راستای تحقق اهداف پیش‌گفته است.
اما راجع به آنچه صدیق ارجمندم فرمودند که مبتلایان به ایدز و هپاتیت اقدام به سقط‌ جنین و عقیم‌سازی برای جلوگیری از تولد فرزندان نارس و عقب‌افتاده می‌کنند؛ به نظر بنده این ایراد وارد نیست؛ زیرا با توجه به تبصره ذیل ماده (۱) قانون مذکور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شده، ظرف مدت سه ماه فهرست موارد ضروری سقط جنین و پیشگیری‌های ضروری از بارداری را ارائه کند. فلذا ملاحظه می‌فرمایید که در تبصره مذکور این دغدغه مورد مداقه قرار گرفته و عملاً مرتفع است.
و اما در خصوص فرمایشات برادر ارجمندم، جناب آقای طباطبائی دایر بر حبس‌زدایی، بنده هم با این نظر موافقم، اما این به معنای آن نیست که با کلیات طرح مخالفت کنیم. خوب ما کلیات را تصویب می‌کنیم، ان‌شاءالله در ورود به جزئیات و بررسی مواد مختلف قانونی در آنجا، اصلاحات لازمه را به عمل خواهیم آورد.
و در ارتباط با فرمایش همکار بسیار عزیزم، جناب آقای قاضی‌پور که فرمودند (۱۳) راه برای پیشگیری وجود دارد و در قانون فقط به دو راه آن اشاره شده است، اگر به مفاد ماده (۱) قانون توجه بفرمایید، ملاحظه می‌کنید که اینها جنبه تمثیلی دارد نه جنبه حصری. قانونگذار به عنوان نمونه دو مثال را ذکر کرده و البته ممکن است که موارد دیگری هم باشد که در اینجا ذکر نشده باشد. از قضا، از امتیازات این طرح این است که ضمن تشویق به افزایش نرخ باروری به سلامت و ایمنی مادران و کودکان نیز توجه لازم به عمل آمده؛ فلذا از همکاران عزیز و ارزشمندم تقاضا دارم با رأی مثبت به این طرح نسبت به رفع دغدغه آینده کشور، از حیث پیری جامعه اقدام و کشور جوان و باطراوت و پرنشاطی را برای نسلهای آینده‌مان حفظ کنیم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکرم. دولت نظری دارند؟ بفرمایید.
محمدرضا خباز (معاون تقنینی معاون امور مجلس رئیس‌جمهور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم ـ سلام علیکم و رحمه الله
(نایب‌رئیس ـ سلام‌علیكم و رحمه‌الله)
طرح مذکور که امروز نمایندگان محترم قرار است راجع به آن اظهارنظر کنند، واجد ایرادات مختلفی است. اگرچه همه ما به این امر بسیار مهم واقف هستیم، به ویژه بعد از سیاستهای جمعیتی ابلاغی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، علاوه بر اینکه یک تکلیف شرعی است، تکلیف قانونی هم است.
بنابراین اگر شما به آن سیاستهای ابلاغی مراجعه کنید، احساس می‌کنید که همه آنها جنبه ایجابی دارد و برای رفع موانع آن راهکارهای عمیق و متینی را پیشنهاد کرده‌اند. بنابراین مهمترین موضوعی که امروز بر سر راه فرزنددار شدن وجود دارد، این است که برای فرزند چهارم همین الان حق اولاد پرداخت نمی‌کنند.
مسأله بعدی اینکه مرخصی زایمان به خانمها داده نمی‌شود یا اینکه آن فرزند از بُعد بیمه تحت پوشش قرار نمی‌گیرد. آنچه مهم است اینکه باید این موانع برداشته می‌شد. آنچه مهم است اینکه باید موانعی که در سیاستهای ابلاغی بیان شده است، در این طرح مورد ملاحظه و مداقه قرار می‌گرفت،‌ بنابراین اصل موضوع قابل قبول است. همه ما به اصل توجه به جمعیت واقف هستیم ولی در این موضوع اگر (۹۷) مطلب را نادیده بگیریم، فقط به حدود (۳)‌ درصد در این قسمت اشاره شده است که از عللهای بسیار کم‌اهمیت باردار شدن است.
موضوع دیگری که در اینجا به نظر ما حائز اهمیت است، این است که اشاره شده، مرتکبین به مجازات ماده (۶۲۴) قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات محکوم می‌‌شوند. ماده (۶۲۴) حاوی این مطلب است که اگر کسی به هر نحوی در این موضوع قدم بردارد، برای عقیم شدن و برای اینکه جلوگیری کند، دامنه را در این طرح افزایش داده‌اند؛ یعنی آن قانون این است که مرتکبین سقط جنین به دو تا پنج سال زندان محکوم می‌شوند. دوستان این را برای این قسمت آورده‌اند. بعد گفته‌اند، متناسب با افرادی که در این سقط جنین نقش دارند، زندان و مجازات برایشان تأیید می‌شود. چون تناسب، در این قانون تعریف نشده است، دچار ایرادات فراوانی خواهیم شد.
اولاً نظام جمهوری اسلامی به این نتیجه رسیده است که باید جرمها را از مسیر زندان به مسیر دیگری و کیفرها را به مسیر دیگری برد. الان ما نسبت به زندانها خودمان ایراداتی داریم و نباید قانونی تصویب کنیم که افراد بیشتری به زندان بروند و در آنجا گرفتاریهای دیگری به سراغشان خواهد آمد. چون تناسب تعریف نشده است، حتی آن پرستار، حتی آن کسی که در اتاق عمل کار می‌کند، دکتر بیهوشی و حتی خود دکتر، حداقل کف زندان به دو سال محکوم می‌شود. حداقل دو سال و حداکثر پنج سال. عملاً به این وسیله ما شروع به زندانی کردن افراد می‌کنیم و اگر از این مسیری که الان دارد در اثر تصویب این قانون اتفاق می‌افتد، این مسیر اصلاح شود، طبیعتاً‌ آنها از روشهای نامطلوب و نامرئی و زیرزمینی استفاده خواهند کرد و آثار نامطلوب آن، بیشتر خواهد بود.
موضوعی که باز به نظر ما در اینجا حائز اهمیت است این است كه دولت موافق است كه اینها به صورت طرح جامع تحت عنوان طرح جامع جمعیتی و تعالی خانواده با هم به صورت یک لایحه ارائه شود تا هم محاسن آن نسبت به آن سیاستهای ابلاغی دیده شود و هم این معایبی که در آن هست، برطرف شود. بنابراین این سه ماده بیشتر ندارد،‌ هر سه ماده آن دارای اشکال است. ماده اول، زندانها را پر خواهد کرد. ماده دوم به دلیل اینکه برای دستگاه قضایی تعیین تکلیف نشده است که فرد را به چه کیفری محکوم کنند و ماده (۳) آن هم که دارای بار مالی است.
بنابراین اگر ان‌شاءالله کمیسیون محترم و نمایندگان محترم مجلس از جمله کمیسیون فرهنگی که درصدد این کار هستند، طرح جامع و مانعی بیاورند یا اینکه ان‌شاءالله برای دولت شرایطی فراهم شود تا لایحه جامع و مانعی بیاورند، صددرصد با آن موافق هستیم و پیام مقام معظم رهبری را باید با طرحی جامع و یا با لایحه‌ای جامع و مانع پاسخ داد. والسلام علیکم و رحمه الله
نایب‌رئیس ـ متشکرم. کمیسیون بفرمایید.
محمدحسین قربانی (سخنگوی كمیسیون بهداشت و درمان) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
من باید از مخالفین محترم تقدیر و تشکر کنم که به کلیات طرح نظر داشتند و بحث جمعیت که مورد توجه مقام معظم رهبری به عنوان یک تهدید برای جامعه ما بود، مورد توجه قرار دادند. جناب آقای رئیس و همکاران محترم توجه بفرمایید! ما در جواب مخالف محترم باید عرض کنیم، اولاً توبکتومی و وازکتومی از جراحی‌هایی است که عقیمی دائم به وجود می‌آورد و این از نظر شرعی هم حرام است. بعد یکی از عزیزان اعلام کردند که ما می‌خواهیم زندان‌زدایی کنیم، بحث حاکمیت هم این است که زندانها را خالی کنیم و با زندان و شلاق نمی‌شود بر جمعیت افزوده کرد، ما هم این را باور داریم. به هر حال ممکن است این بحثهایی که دوستان قضایی ما در کمیسیون قضایی ایراداتی داشتند، یک مقدار بر طرح وارد باشد.
پیشنهاد ما این است که کلیات این طرح در مجلس رأی بیاورد و جزئیات آن در کمیسیون بررسی شود. من فقط به یکی، دو موضوع اشاره کنم. آن هم اینکه این طرح اولاً هیچ منافاتی با طرحی که الان با عنوان جمعیت و تعالی خانواده در دستور کار است، ندارد. تنها مشکلی که الان در آن طرح هست و با دولت هم بحث شده، بحث مالی است که شاید در دستور کار قرار بگیرد و این طرحی که الان در خدمت شماست و الان دارد مطرح می‌شود، فقط بحث توبکتومی و وازکتومی و جراحی‌هایی است که منجر به تهدید نسل می‌شود. این طرح از این بحث جلوگیری می‌کند و شاید یکی از مخالفین محترم اشاره داشتند، بعضی از بیماری‌هایی که دارد نسل آینده ما را تهدید می‌کند، مثل بیماری‌های متابولیک، بیماری ایدز و بیماری‌های واگیردار، اگر تبصره ماده (۱) را ملاحظه بفرمایید، وزارت بهداشت و درمان موظف و مکلف شد در جاهایی که مورد نیاز است، در قالب آیین‌نامه به بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی ابلاغ کند و هیچ منافاتی برای بعضی از مواردی که تجویز آن صادر می‌شود ندارد.
در جواب جناب آقای قاضی‌پور باید عرض کنم اگر یکبار این طرح پیشگیری از کاهش جمعیت را مطالعه می‌کردند، در سال ۷۲ در چهار بند تصویب شد و محدودیتهایی را برای بارداری و جمعیت بوجود آورده بودند. در تبصره «الف» ماده (۱) مرخصی زایمان را برای فرزند چهارم حذف کرده بودند، نگهداری فرزند چهارم در مراکز دولتی حذف شده بود، حق بیمه فرزندان چهارم حذف شده بود، ولی شما در سال ۹۲، در تاریخ ۲۹/۳/۹۲ تمام این ماده (۱)‌ را که در سال ۷۲ تصویب شده بود را لغو و باطل کردید. یعنی این ماده (۴)‌ که حذف شد، هیچ منافاتی با ماده (۱) مصوبه ۲۹/۳/۹۲ ندارد.
بحث آموزش بهداشت و بهداشت خانواده مطرح است. من فکر می‌کنم به هر حال همه شما و جامعه پزشکی به بحث سلامت خانواده، سلامت مادر و فرزند توجه دارید. حتی در احکام اسلامی به زمان شیردهی و فاصله بارداری توجه شده است. این مسأله هیچ منافاتی با مسأله قبل ندارد و فقط بحث بهداشت خانواده است که باید مورد توجه قرا بگیرد.
در پایان، نظر همه دوستان عزیز را به این قضیه توجه می‌دهم، با توجه به اهمیت قضیه و عنایتی که شما دوستان دارید و ‌تأکیداتی که مقام معظم رهبری کراراً تذکر داده‌اند، به کلیات این طرح رأی جامع بدهید و ان‌شاءالله پیشنهاداتی که شما دارید، پیشنهادات بسیار خوبی است، امروز من پیشنهادات را نگاه کردم، همه این پیشنهادات در کمیسیون قابل بررسی است. ما بتوانیم این پیشنهادات را بررسی کنیم و در ادامه در خدمت شما باشیم. آنچه انتظار کمیسیون بهداشت است اینکه به کلیات طرح یک‌فوریتی رأی داده شود تا ما در خدمت شما باشیم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشکرم.
تعدادی از نمایندگان ـ اخطار داریم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ جناب آقای رئیس! اخطار قانون اساسی دارند، اجازه می‌فرمایید؟
نایب‌رئیس ـ نه، رأی را بگیریم، بعد. آقای فرهنگی طرح را مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ کلیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور مطرح است.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۰۷ نفر، حضار محترم کلیات را اعلام رأی بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، کلیات آن تصویب شد.
همکاران محترم!‌ همانطور که سخنگوی محترم کمیسیون بهداشت و درمان هم اشاره داشتند، در سخنان موافقین و مخالفین و نظر دولت هم استماع شد، هر چند نسبت به کلیت بحث نگاه مثبت وجود دارد، اما در مورد مواد طرح مورد بحث دوستان ما در کمیسیون بهداشت و درمان، در کمیسیون فرهنگی و در کمیسیونهای دیگر و دولت محترم نگاههای اصلاحی دارند. لذا با عنایت به تبصره (۲) ماده (۱۵۵) آیین‌نامه که در مواردی که به نظر رئیس جلسه برسد ارجاع طرح به کمیسیون و بررسی آن موجب ارتقای آن است، با رأی شما همکاران محترم این کار قابل انجام است. لذا با عنایت به نظر موافق کمیسیون پیشنهاددهنده، کمیسیون فرهنگی، کمیسیون بهداشت و درمان و نظر همکاران ارجمند، موافقین، مخالفین و دولت محترم خواهشمندم که همکاران در مورد ارجاع این طرح به کمیسیون برای بررسی مجدد و رفع اشکالات ارتقای مفاد، اعلام رأی بفرمایند.
حضار ۲۰۴ نفر، همکاران اعلام رأی بفرمایند. محضرتان عرض کردم که کمیسیون بهداشت و درمان هم با این ارجاع موافقند. دولت و سایر موافقین و مخالفین هم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، خیلی متشکرم، با رأی قاطع همکاران تصویب شد.
از ریاست محترم کمیسیون بهداشت و درمان، جناب آقای دکتر شهریاری و همکارانشان تشکر داریم و از اینکه پیشگام هستند که این طرح را نهایی و به صورت جامع ارائه بفرمایند، تقدیر داریم. من همین جا از کمیسیون فرهنگی هم درخواست کنم با توجه به دغدغه‌ای که در این حوزه دارند، ارتباط و همکاری نزدیکی را با کمیسیون محترم بهداشت و درمان برای رسیدن به تصمیم بهتر داشته باشند. کمیسیون قضائی و حقوقی هم ان‌شاءالله همکاری خواهند داشت. اجازه بدهید از میهمانان تشکر داشته باشیم. آقای صادقی بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:
 ـ جمعی از اعضای شورای اسلامی، معتمدین محلی بخش مهردشت شهرستان نجف‌آباد استان اصفهان که میهمانان جناب آقای ابوترابی نماینده محترم نجف‌آباد، هستند.
ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب.
ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شهید شرافت از استان تهران که هنوز تشریف نیاورده‌اند.
به همه این عزیزان خیرمقدم عرض می‌کنیم. خیلی خوش آمدید، ان‌شاءالله موفق باشید.
 
۶ ـ تقاضای تغییر دستور درخصوص رسیدگی به طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری و تصویب آن (وفق ماده ۴۴ آیین‌نامه داخلی) (ثبت ۴۵۷)
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! درخواست تغییر دستوری هست که اگر اجازه بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ مانعی ندارد مختصر باشد و بعد وارد سخنرانان بین دستور شویم.
دبیر (فرهنگی) ـ خانم افتخاری! یک مقدار مختصر بفرمایید چون زمان هم محدود است. درخواست تغییر دستور در مورد طرح یک‌فوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات طرح‌های صنعتی و علائم تجاری را مطرح می‌كنند، بفرمایید.
 لاله افتخاری (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام دارم خدمت همكاران محترم و پیشاپیش حلول ماه مبارك رمضان را خدمت مردم شریف و همكاران محترم تبریك عرض می‌كنم.
همان‌طور كه در تیتر این موضوع مطرح شد، ما در پی تمدید مهلت قانون موقت ثبت اختراع و علائم تجاری هستیم. همكاران محترم لطف كردند این قانونی كه در مجلس هشتم نوشته شده بود را سال گذشته برای مدت یك‌سال تمدید كردند. در این یك‌سال كاملاً طرح دائمی‌شدن قانون ثبت اختراع و علائم تجاری با حضور كارشناسان مطرح شد. در كمیسیون قضایی هم مطرح شد، زحمت زیادی كشیدند. در فراكسیون حمایت از مخترعان و نخبگان هم این طرح آماده شده بود، منتهی به خواسته دولت محترم كه جناب آقای انصاری هم در خدمتشان هستیم، چون طرح مالكیت معنوی و فكری را هم در دولت محترم در دست بررسی دارند، پیشنهاد شد كه جهت غنای كار و یك‌كاسه‌كردن موضوع، طرح را موقتاً نگه داریم و ادغام صورت بگیرد. كار مشتركی بین دولت و مجلس و ان‌شاءالله در آینده نه‌چندان دور به صورت طرح جامع و قانون دائمی ثبت اختراع، علائم تجاری و مالكیت فكری و همه اینها در بیاید. الان آنچه كه اولویت را درحقیقت برای ما مطرح می‌كند و باعث شده كه بخواهیم كه این در دستور كار مجلس قرار بگیرد این است كه در حال حاضر ما خلأ قانونی داریم. یعنی نزدیك به یك‌ماه است كه مخترعان ما و عزیزانی كه بحمدالله فكر خلاق دارند، وقتی كه مراجعه می‌كنند مجریان امر نمی‌توانند اختراعات آنها را ثبت كنند یا بررسی كنند. بخاطر اینكه ما قانونی برای آنها در دست اجرا نداریم. چون این خلأ وجود دارد، خواهش می‌كنم همكاران محترم رأی بدهند به اینكه یك ‌سال دیگر این قانون موقت تمدید بشود تا ان‌شاءالله دولت محترم هم پیش از این مهلت لایحه خودشان را بیاورند و الان در كمیسیون مربوطه در دولت در دست بررسی است كه جای تشكر دارد، تا ما بتوانیم با كار ادغامی كه صورت می‌گیرد طرح جامع را خدمت جامعه ما، اندیشمندان‌مان در این سال كه سال اقتصاد و فرهنگ نامیده شده تقدیم كنیم و ان‌شاءالله بتوانیم از تولید ملی و اندیشه اندیشمندان ما بهتر استفاده كنیم. من بیشتر ادامه نمی‌دهم چون همكاران همه در جریان هستند و بر اهمیت موضوع بحمدالله واقف هستند. ان‌شاءالله برای مدت یك‌سال تمدید آن طرح رأی قاطع بدهید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خانم دكتر افتخاری! خیلی ممنون.
نایب‌رئیس ـ جناب آقای منادی یك لحظه! اگر همكاران موافق و مخالف محترم موافقت كنند به عنوان مخالف صحبت نفرمایند، ما فقط یك بحث داریم برای تمدید مهلتش است. (منادی‌سفیدان ـ حاج‌آقا! خلأ قانونی دارد) لذا اگر مخالف محترم همكاری ‌كنند، صحبت نمی‌فرمایند، ما رأی را بگیریم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای مقیمی مخالف هستند.
نایب‌رئیس ـ صحبت می‌فرمایید؟ بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای احمدعلی مقیمی بفرمایید.
احمدعلی مقیمی (بهشهر، نكا و گلوگاه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
مستحضر هستید كه ما بر مبنای یك روالی كه آیین‌نامه داخلی مجلس مشخص‌كرده برای طرح و لوایح و اینها می‌توانیم كارهایمان را پیش ببریم. طرحی كه الان آمده بر اساس روال طبیعی در دستور كار خودش قرار بگیرد. این‌گونه عمل‌كردن، اولویتها و فوریت‌ها را بی‌معنی می‌كند این موجب تضعیف فوریتهای مصوب مجلس می‌شود. از طرفی دیگر طرح‌های زیادی ما الان داریم كه حدود فوریت آنها تصویب شد حدود یك‌سال در نوبت است. طرح‌های متعدد مهمتر از این طرح را هم در دستور كار داریم به نوبتش نمی‌رسد. با توجه بر اینكه ما آیین‌نامه داریم، فوریت‌ها مشخص شده و روال طبیعی آن هم مشخص شده، اولویت‌بندی شده است. من خواهش می‌كنم این‌گونه طرحها نیاید كه آنهایی كه فوریت آنها تصویب شد، یك سال در نوبت هستند آنها در دستور كار بیایند، تشكر می‌كنم.
نایب‌رئیس ـ متشكریم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! موافق جناب آقای محمدعلی اسفنانی هستند.
نایب‌رئیس ـ از اختصار هم تشكر می‌كنیم، بفرمایید.
محمدعلی اسفنانی (فریدن، فریدونشهر و چادگان) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
ببینید! اهمیت مطلب را من فقط در یكی، دو جمله خدمت همكاران محترم عرض بكنم. آنچه كه اتفاق افتاده این است كه ما در حال حاضر حدود یك‌ماه است كه قانون مربوط به ثبت اختراعات و علائم تجاری را نداریم. عزیزان هم می‌دانند در اختراعات حقیقتاً زحمت‌های زیادی كشیده می‌شود، كار علمی بسیار مهمی صورت می‌گیرد، بعد بحث كار آزمایشگاهی و مدتها وقت صرف می‌شود تا یك اختراعی و یك ابداعی صورت بگیرد. اگر این‌كار ثبت نشود، دو تا احتمال وجود دارد؛ یكی اینكه ثبت این‌ كار توسط دیگران در جای دیگری یا در خارج از كشور صورت بگیرد كه افراد را دچار مشكل می‌كند.
دوم اینكه انگیزه را از كسانی‌كه به دنبال ابداع و اختراع هستند بگیرد و از بین ببرد. لذا ما در حمایت از بحث اختراعات و نوآوری در كشور الزاماً باید قانون لازم را داشته باشیم.
نكته دیگر اینكه در بحث قانونگذاری در این زمینه اصلاحیه آن در كمیسیون قضایی آمد و مطرح شد و كمیسیون در حال رسیدگی بود كه آن را دائمی بكنند و به صحن بیاید اما از آن جایی كه دو تا مسأله پیش آمد، یكی اینكه تصویب آن در كمیسیون زمان می‌برد و بعد هم آمدنش در صحن و در نوبت قرارگرفتن و تصویب آن در صحن نهایتاً زمان طولانی را به خودش اختصاص می‌داد، مجدداً دچار همین مشكل خلأ قانونی می‌شدیم و مورد دوم اینكه دولت محترم اعلام كرد كه لایحه دیگری تحت عنوان مالكیت معنوی و مالكیت فكری را در دست تهیه دارد كه آن را به مجلس ارسال بكند و در یك قالب این قانون تصویب بشود تا تمام خلأ‌های موجود در این زمینه برطرف بشود. لذا از این بابت همكاران محترم بنا را بر این گذاشتند كه بتوانیم یك ‌سال دیگر این مهلت را تمدید بكنیم یا این قانون را تمدید بكنیم تا در این فاصله زمانی هم آن لایحه دولت واصل بشود و هم آن قسمتی كه در كمیسیون در حال تصویب بود به صورت یك مجموعه كامل تصویب بشود. آنچه كه همكار عزیزم، مخالف محترم فرمودند با احترام به فرمایش درستشان در مورد مباحث آیین‌نامه و رعایت مقررات آیین‌نامه این را خدمتشان عرض می‌كنم كه خود همین تغییر دستور كار هم به موجب آیین‌نامه است. یعنی همان آیین‌نامه‌ای كه اجازه داده به نوبت به طرحها و لوایح رسیدگی بشود همان آیین‌نامه هم اجازه داده كه در برخی موارد كه ضرورت ایجاب می‌كند به صورت تغییر دستور نسبت به تغییر دستوری كه در صحن قرار داده شده به موارد ضروری رسیدگی بشود. لذا من استدعایم این است كه همكاران محترم رأی مثبت به این درخواست بدهند، متشكرم.
نایب‌رئیس ـ متشكرم، جناب آقای فرهنگی! پیشنهاد را مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد تغییر دستور برای طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مطرح است.
نایب‌رئیس ـ حضار ۱۹۹ نفر، همكاران محترم اعلام رأی بفرمایید. برای تمدید این تاریخ است كه ما یك تغییر دستوری داشته باشیم تا این دغدغه دوستان و سركار خانم افتخاری ان‌شاءالله رفع شود. همكاران مشاركت در رأی بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد. خیلی متشكرم، تغییر دستور رأی آورد و موافقت همكاران را داشت، فردا ان‌شاءالله خواهیم داشت.
 
۷ ـ ناطقین جلسه آقایان: عمران علی‌محمدی، سیدمحمدحسین میرمحمدی، كمال‌الدین پیرمؤذن، حسینعلی حاجی‌دلیگانی و علیرضا منادی‌سفیدان
نایب‌رئیس ـ آقای بذرپاش ناطقین را دعوت بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از:
ـ جناب آقای عمران علی‌محمدی نماینده محترم مردم شریف ایلام، ایوان، چرداول، مهران و ملكشاهی.
ـ جناب آقای سیدمحمدحسین میرمحمدی نماینده محترم مردم شریف گلپایگان و خوانسار.
ـ جناب آقای كمال‌الدین پیرمؤذن نماینده محترم مردم شریف اردبیل، نیر، نمین و سرعین.
(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)
ـ جناب آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده محترم مردم شریف شاهین‌شهر، میمه و برخوار.
ـ جناب آقای علیرضا منادی‌سفیدان نماینده محترم مردم شریف تبریز، اسكو و آذرشهر.
(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)
از جناب آقای عمران علی‌محمدی نماینده محترم مردم شریف ایلام، ایوان، چرداول، مهران و ملكشاهی دعوت می‌كنم كه به عنوان اولین ناطق به ایراد نطقشان بپردازند.
عمران علی‌محمدی (ایلام، ایوان، چرداول، مهران و ملكشاهی) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم 
«الحمدلله الذی جعلنا من المتمسكین بولایه علی‌بن ابیطالب و الائمه المعصومین علیهم السلام»
در آستانه ماه مبارك رمضان قرار داریم. ماهی برای خودسازی معنوی و رها شدن از قید تعلقات دنیوی و تسلط بر امیال خویشتن كه این خویشتنداری و تقوا انسان را به سمت فلاح و رستگاری هدایت می‌كند. به سوی خداوند منان خاضعانه دست طلب و دعا برداشته و برای اتحاد دنیای اسلام، عزت آنان و خنثی نمودن نقشه دشمنان جهان اسلام آرزوی توفیق داریم.
آقای رئیس، نمایندگان محترم! در سالی كه به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی توسط مقام عظمای ولایت نامگذاری گردیده است، مسؤولیت قوای سه‌گانه و آحاد ملت برای تحقق این راهبرد حكیمانه صد چندان می‌شود. ما در حوزه فرهنگ بایستی با الهام از آموزه‌های مكتب حیات‌بخش اسلام و قرآن فرهنگ شكرگزاری به خصوص بر نعمت بی‌بدیل امنیت در دنیای متلاطم امروز، ترویج روحیه توكل به خدای متعال، قناعت، صبر و نوع دوستی را در مناسبات‌مان تقویت نماییم.
امروز تكلیف بزرگی فراروی همگان است و آن اینكه برای حل مشكلات مردم شریف ایران با تمركز دلسوزانه و راهبرد مدیریت جهادی نهضتی عظیم از كار و خدمت ایجاد نماییم و برای تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی فرمان حضرت آقا را در قول و فعل تحقق بخشیده و از تقویت ساخت درونی قدرت، غفلت ننماییم تا ما را به چنان استحكام و صلابتی برساند كه فشارهای بیرونی ما را با چالش مواجه نسازد.
 بنابراین لازم است كه همه ساختارهای فرهنگی، اداری، اجتماعی و سیاسی كشور در این مورد همدل و همراه باشند كه تقویت ساختار درونی قدرت از دیدگاه رهبر معظم انقلاب یعنی اینكه اجزاء و عناصر نظام به‌گونه‌ای همبستگی داشته باشند كه كشور بتواند روی پای خود بایستد و عزت و سرافرازی خود را بدون وابستگی به دیگران حفظ نماید. (نمایندگان ـ احسنت)
از ریاست محترم جمهور و هیأت وزیران كه استان ایلام را به عنوان چهارمین مقصد سفر استانی خویش انتخاب كرده‌اند، تشكر می‌كنم و امیدوارم مصوبات سفر با اختصاص اعتبارات لازم به مرحله عملیاتی رسیده و شاهد رشد و آبادانی در استان مقاوم و سرافراز و شهیدپرور ایلام باشیم. امیدوارم اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، توجه به توسعه زیرساخت‌ها و خروج استان از بن‌بست، تصویب منطقه آزاد تجاری مهران كه خواست قدیمی و خیلی طولانی مردم شهیدپرور ایلام هست و تردد زوار انفرادی عتبات عالیات از مرز مهران، حل اساسی مشكل ریزگردها و نجات درختان بلوط، مهار آبها و توسعه زمین‌های كشاورزی، توجه به منابع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی، مورد عنایت دولت محترم جمهوری اسلامی واقع گردد كه ان‌شاءالله در مقام عمل شاهد تحقق آنها باشیم.
از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت توجه به ایجاد صنایع مكمل و تبدیلی و صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و حل مشكل شهرك‌های صنعتی سیروان، ایوان و شباب و توجه به شهرك صنعتی ملكشاهی و مهران و نیز شركت‌ها و كارخانجاتی كه توسط بانكها بلوكه شده و نمی‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند خواستارم.
از معاون محترم نظارت و راهبردی رئیس‌جمهور می‌خواهم با توجه به مرزی بودن استان و محرومیت مضاعف آن اعتبار لازم را جهت جبران بخشی از خدمات كاركنان شهرستان‌های مرزی در اعتبارات سال ۹۴ پیش‌بینی نموده و نسبت به اجرایی‌نمودن درخواست استخدام تعدادی از جوانان فارغ‌التحصیل بیكار كه توسط معاون اول محترم رئیس‌جمهور دستور پیگیری آن صادرشده، اقدام نمایند.
از معاونت محترم ریاست‌جمهوری و رئیس محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران توجه به مشكل رفاهی و معیشتی خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران و همچنین پرداخت معوقات آنان را خواستارم.
از وزیر محترم كشور درخواست می‌نمایم در خصوص توسعه زیرساخت‌ها در شهرستان‌های جدید سیروان، ملكشاهی و بدره و نیز بخش‌های جدید سیوان، كارزان، شباب و زاگرس اقدام نمایند. ضمن آن‌كه در طرح تقسیمات جدید جامع كشوری تبدیل هلیلان و چوار به شهرستان و آسمان‌آ‌باد و زنگوان به بخش را مورد عنایت قرار دهند.
از وزیر محترم راه و شهرسازی توجه به حل مشكل جاده‌های استان به خصوص توسعه آزادراهها كه حتی یك كیلومتر آزادراه در استان ایلام وجود ندارد همكاران محترم! و همچنین حل مشكل جاده‌های پرپیچ و خم و حادثه‌ساز ایلام ـ ملكشاهی، مهران ـ ایلام، ایلام ـ سیوان اقدام نموده و پیگیری جدی‌تر فاز دوم جاده ایلام ـ حمیل ـ كرمانشاه را خواستارم.
از وزیر محترم اقتصاد و رئیس كل بانك مركزی می‌خواهم نسبت به افزایش سقف اعتبارات وام ازدواج و نیز تسهیل در دستیابی به آن برای جوانان با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص ازدیاد نسل، اقدام لازم را مبذول دارند.
در پایان ضمن محكومیت قاطع جنایات تروریست‌ها در عراق و سوریه اعلام می‌داریم مستكبران و ایادی آنان بدانند كه قدرت نرم جهان اسلام در فقاهت و مرجعیت از چنان صلابتی برخوردار است كه روزی با صدور فتوای حرام بودن ساخت تسلیحات كشتار جمعی و بمب اتم، پروژه‌ ایران‌هراسی، شیعه‌هراسی و اسلام‌هراسی مستكبران را ناكام می‌گذارد و امروز هم با صدور فتوای مرجعیت در عراق میلیونها نفر را علیه تروریسم كور وابسته به وهابیت ضد دین، بسیج عمومی می‌كند. كما اینكه در عراق امروز گردانهای عملیاتی شیعه و سنی با هم درگیر هستند و این برای جهان اسلام نعمتی است. امید است بدخواهان در محاسبات خویش به این قدرت نرم توجه نموده و دچار خطای محاسباتی نشوند.
بدانند حمایت از تروریست جنایتكار و وابسته به كشورهای مرتجع و خودفروخته منطقه كه پول نفت را خرج این تیم‌های تروریستی بر علیه جهان اسلام می‌كنند، بدانند از توجه جهان اسلام به مسأله جهان و مردم جهان و مسأله صهیونیست و جنایات اسرائیل در منطقه كم نخواهد شد. ان‌شاءالله خداوند سایه مقام معظم رهبری و ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله‌تعالی) (حضار صلوات فرستادند) را بر سر ملت بزرگ ایران و همه آزادیخواهان و عدالت‌خواهان جهان مستدام بدارد. تشكر. والسلام‌علیكم و رحمه الله
دبیر (بذرپاش) ـ با تشكر از جناب آقای علی‌محمدی بابت رعایت وقت، دعوت می‌كنم از ناطق بعدی جناب آقای سید‌محمدحسین میرمحمدی نماینده محترم مردم شریف گلپایگان و خوانسار كه به مدت هفت دقیقه به ایراد نطقشان بپردازند.
سیدمحمدحسین میرمحمدی (گلپایگان و خوانسار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
«الحمدلله الذی نورنا بشعاع الانوار العلویه الذی فرض ‌الله طاعته علی العربیه و العجمیه»
با سلام و درود به محضر حضرت حجت امام مهدی (علیه‌السلام) و رهبر معظم انقلاب اسلامی و امت شریف و خداجوی ایران اسلامی به ویژه مردم مؤمن و انقلابی حوزه انتخابیه شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار، گوگد و گلشهر.
پیشاپیش حلول ماه مبارك رمضان را خدمت همه مسلمانان جهان علی‌الخصوص هموطنان گرامی تبریك و تهنیت عرض می‌نمایم. گرامی می‌داریم سالروز شهادت مظلومانه شهید دكتر بهشتی و همراهان به همراه (۷۲) تن از یاران باوفای انقلاب اسلامی.
عرض تبریك به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه و آرزوی توفیق برای عزیزان خدمتگزار در آن نهاد و در همین جا ضمن ارج‌گذاری به خدمات شایان توجه این عزیزان از وزیر محترم دادگستری خواستارم توجه ویژه‌ای نسبت به وضع موجود دادگستری شهرستان گلپایگان و تلاش در جهت حل مشكلات جاری در راستای تكریم ارباب‌رجوع و كسب رضایت‌مندی مردم ‌نماید. چرا‌ كه در صورت اجرای عدالت و رعایت شئون محكمه با برخورد مناسب با شاكی و متهم یا خواهان و خوانده سزا و جزا در كام ایشان شیرین افتاده و داور تعالی با اجرای عدالت و رضای خلق مرضی گردد.
ضمناً از تلاشهای ارزنده وزیر محترم بهداشت درمان، آموزش پزشكی، همكاران زحمتكش‌شان در عرصه مدیریت جهادی علی‌الخصوص اجرای طرح تحول نظام سلامت تشكر و قدردانی نموده و از وزیر محترم انتظار دارم نسبت به بازسازی و تجهیز و تأمین كافی كادر درمانی بیمارستانهای گلپایگان و خوانسار عنایت ویژه‌ای بنمایند و بیمارستان آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی گوگد را كه یادگار و صدقه جاریه آن فقید یگانه در امور خیریه درمان است، مورد توجه خاص قرار داده برای تكمیل و بهره‌برداری كامل آن تدبیر ویژه‌ای در نظر بگیرند.
اینجا لازم می‌دانم از تلاش‌های شبانه‌روزی جهادگران قرارگاه خاتم‌الانبیا به ویژه مؤسسه جوادالائمه در نهایی نمودن پروژه عظیم سد كوچری و تأمین آب (۱۱) شهر و نیز اجرای تونل مواصلاتی خوانسار به فریدن كه تسریع در اجرای آن مورد مطالبه است، تشكر نموده و از وزیر محترم نیرو نیز خواستارم هر چه زودتر مقدمات بهره‌برداری از سد كوچری را فراهم آورده و با توجه به خشك‌شدن چاه‌های بعضی از روستاهای حوزه انتخابیه مجوز چند حلقه چاه اضطراری در منطقه گلپایگان به ویژه روستاهای دستجرده ، ویست، فاویان، خشكه‌رود، وا‌نشان و شهر گلشهر را صادر نمایند.
از وزیر محترم راه و شهرسازی می‌خواهم نسبت به اجرایی نمودن خط ریلی راه‌آهن اراك ـ خمین ـ گلپایگان ـ اصفهان و همچنین اتمام راههای اصلی به ویژه دامنه ـ خوانسار ـ گلپایگان ـ موته با تخصیص بودجه كافی اقدامات لازم را به عمل آورده كه ان‌شاءالله به زودی شاهد اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام و همچنین كلنگ‌زنی آغاز عملیات ساخت خط ریلی مذكور كه یكی از شاهراه‌های حیاتی مواصلاتی كشور است، باشیم.
همچنین از وزیر محترم آموزش و پرورش می‌خواهم نظارت ویژه‌ای نسبت به عملكرد مدارس دولتی ایرانیان خارج از كشور علی‌الخصوص مدارس در كشور مالزی داشته باشند و نسبت به رفع مشكلات آنان اهتمام ویژه‌ای معمول دارند و همچنین نسبت به احقاق حقوق فرهنگیان بازنشسته، رفع تبعیض در پرداخت مستمری و حقوق، معوقات آنها و نیز بیمه تكمیلی و طلایی فرهنگیان و حل مشكلات مربیان پیش‌دبستانی تلاش بیشتری بنمایند.
اقدام درست و به موقع وزیر محترم جهاد كشاورزی بابت آزاد نمودن و مناسب نمودن قیمت شیر در راستای حمایت از دامداران و تولیدكنندگان مواد و فرآورده‌های لبنی موجب تشكر است و تقاضای حل مشكلات حقوقی و تأمین نقدینگی شركت‌های سهامی زراعی نیوان نار و نیوان سوق گلپایگان علی‌الخصوص پرداخت خسارت به كشاورزان سهامدار را در اولویت كار خود قرار دهند.
با توجه به افزایش قابل توجه حقوق و مزایای بعضی از وزارتخانه‌ها و دستگاههای دولتی و همچنین بازنشستگان آنها كه بیش از (۵۰) درصد می‌باشد، از ریاست محترم جمهوری تقاضا دارم این اقدام را در مورد تمامی شاغلین و بازنشستگان عملی نمایند و نظارت و تصمیمات ایشان در این خصوص مورد انتظار همه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران و خانواده‌های تحت‌ پوشش آنان است.
همكاران محترم! سه ‌ماه از سال ۹۳ گذشت. سالی كه در آن اقتصاد و فرهنگ درآمیخته و عزم ملی با مدیریت جهادی هم‌راستا گردید تا اقتصاد مقاومتی محقق و مبارزه با مفاسد اقتصادی در كشور نهادینه گردد. در این راستا احصاء و اعلام عملكرد قوای سه‌گانه در راستای میزان تحقق و پیشرفت سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی و همچنین مبارزه با مفاسد اقتصادی امری ضروری بوده و گزارش عملكرد به ملت شریف ایران باید عرضه و ارائه گردد.
امید است با وحدت و همدلی مسؤولین دستگاههای ذی‌ربط امسال شاهد تحولی بزرگ در نظام اقتصادی كشور باشیم. با این وصف ضمن اعلام حمایت مجدد از مذاكره‌كنندگان پرتلاش كشور در مصاف با (۱ + ۵) و تقدیر از اقدامات كنترلی دولت در ارتباط با مهار تورم و درخواست ایجاد تحرك و رونق اقتصادی و اجرایی‌شدن قانون مترقی عفاف و حجاب، نظارت دولت و دستگاههای مذكور بر كلیه بخش‌های ستادی و اجرایی تقویت گردد و آنچه كه كلید موفقیت در اداره حكومت است، نظارت است، نظارت است، نظارت.
و اما موضوع اشتغال جوانان و عدم تأمین منابع وام ازدواج موجب نگرانی شدید همه خانواده‌ها شده است و لذا تدبیر جاری دولت تدبیر و امید در این خصوص ضروری است.
كلام آخر اینكه وهابیت و سركرد‌گان خیمه‌شب‌بازی داعش بدانند كه اسلام واقعی توحید و ترجمان وحدت تشیع و تسنن است و وعده الهی درباره فتنه‌انگیزانو نابودی آنان ان‌شاءالله محقق خواهد شد. والسلام‌علیكم و رحمه‌الله
(نمایندگان ـ احسنت)
نایب‌رئیس ـ از رعایت وقت هم تشكر داریم.
دبیر (بذرپاش) ـ با تشكر از جناب آقای میرمحمدی بابت رعایت وقت. از جناب آقای كمال‌الدین پیرمؤذن نماینده محترم مردم شریف اردبیل، نیر، نمین و سرعین دعوت می‌كنم به مدت هفت دقیقه به ارائه نطقشان بپردازند.
نایب‌رئیس ـ در خدمت آقای كمال‌الدین هستیم.
كمال‌الدین پیرمؤذن (اردبیل، نیر، نمین و سرعین) ـ سلام علیكم
به نام خالق هستی‌بخش، درود بر امام، رهبر، ملت و دولت و بر كسانی كه خالق شرایط و موجب تعالی و شادكامی‌هایند نه زاده شرایط و محدودیت‌ها و باعث ناكامی‌ها، تلخكامی‌ها و خونریزی‌ها. یاد و نام شهید قلم دكتر علی شریعتی را گرامی می‌داریم، همو كه اشعار نمود: «صداقت در مقابل سیاست دیگران سادگی است و سیاست در مقابل صداقت دیگران خیانت».
بی‌حرمتی به ساحت خوبان قشنگ نیست
 باور كنید پاسخ آیینه سنگ نیست
همچنین گرامی باد سالروز شهادت مجاهدان بزرگ ایران اسلامی شهید دكتر چمران، شهید دكتر بهشتی و شهدای هفت تیر. در این هنگام كه كشور نیازمند همدلی، اتحاد و پرهیز از هرگونه تنش و اختلاف است اقدامات دلواپسان و اظهارات زیر لحاف‌جویان نمی‌تواند در راستای تحكیم وحدت، انسجام داخلی، تقویت اقتدار ملی و افزایش قدرت نفوذ و چانه‌زنی ما تلقی گردد بلكه موجبات دلسردی مردمی و آسیب‌رسانی به منافع مُلك و ملت است.
عامل آنهایی كه چشمان دوختند
 وز سخنها عالمی را سوختند
 شما از جرگه آدمهایی هستید كه نیمی از عمر خویش را صرف بدبخت كردن نیم دیگر جامعه می‌كنید. «به كجا چنین شتابان؟».
نصیب مرد جز خون جگر چیست؟
به نامردان چو افتد رشته كار
اگر تاكنون نگران رفتارهای فراقانونی، مطلق‌گرایی‌ها، توهین و تندرویی‌های تخریبی، سوءمدیریت‌ها، آسیبهای اجتماعی، حیف و میل بیت‌المال و ظهور خودسریها بودیم امروز صدای پای جنایت و آدمكشی‌ها را به نام اسلام نه از دوردست كه از نزدیك می‌شنویم. جهانیان بدانند پیامبر انسان‌دوست مكتب اسلام اشعار نموده‌اند: «افراطی‌ها بهره‌ای از اسلام نبرده‌اند». فلذا این یزیدیان، این قابیلیان و جانیان عمله كثیف كشور یاغی و وهابی‌پرور را مسلمان نپندارید. حاكمان نامردِ ظالمِ عربستان سعودی! از اعدام روحانیون آزاداندیش شیعی، منتقدان بزرگوار سنی و خونریزی و تروریست‌پروری دست بردارید. اسلام شما به قول امام ما اسلام آمریكایی است.
بوشیعه ده نفس چكر                                            فقط ولایت عشقنه
 ما فقط به عشق حسین و ولایت نفس می‌كشیم.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان منادی صلح و آرامش در جهان یار مظلومان عالم است و به این تكفیری‌های جانی تأكید می‌كند كه از خوی حیوانی خویشتن دست بكشند و از كشورهای ظالم پشتیبان جانیان نیز به جد می‌خواهد به خود آیند و بدانند:
 ما ذولفقار حیدریم، یكباره توفان می‌كنیم
پایگاه كفر را با خاك یكسان می‌كنیم
خدشه‌ای وارد شود بر مرقد آل علی
كربلا را تا مدینه بیت‌الاحزان می‌كنیم
شهید دكتر بهشتی اعلام نمودند: «اسلام دین نشاط است و نه اندوه». نبی اكرم فرموده‌اند «بازی و بازیچه داشته باشید كه دوست ندارم در دین شما خشونت باشد».
 این آیه از محكمات قرآن و صریح است كه: «ای پیغمبر! در برابر كسانی كه بسیاری از مواهب زندگی را تحریم می‌كردند اعلام كن چه كسی زینت، آرایش و زیبایی‌هایی را كه خداوند از درون طبیعت برای بندگانش بیرون كشیده حرام كرده است؟».
تشكر فراوان از بازیهای تحسین‌برانگیز و درخشش تیمهای ملی والیبال و فوتبال ایران‌زمین (بذرپاش ـ‌ آقای پیرمؤذن تشكر، جمعبندی بفرمایید). تمام.
تو ای پرگهر خاك ایران زمین
كه والاتری از سپهر برین
هنر زنده از پرتو نام توست
جهان سرخوش از جرعه جام توست
عزت ایرانیان مستدام.
دبیر (بذرپاش) ـ با تشكر از جناب آقای پیرمؤذن، از ناطق بعدی دعوت می‌كنم كه به مدت پنج دقیقه به ایراد نطق بپردازند. جناب‌ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده محترم مردم شریف شاهین‌شهر، میمه و برخوار بفرمایید.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای روحانی! می‌گویید اكنون نیاز داریم پرچم صلح امام حسن را به اهتزاز درآوریم. اگر جناب‌عالی روحیه‌تان مانند روحیه و ویژگیهای آن روز سپاه امام حسن (علیه السلام) است حق دارید بخواهید صلح ننگین را به امام مسلمین تحمیل كنید ولی بدانید امروز سپاه (۷۲) نفری كربلای سال ۶۱ هجری (۷۲) میلیون نفر ملت عاشورایی پادرركاب ولی‌امر مسلمین هستند و به كسی اجازه نخواهند داد به خواست فتنه‌گران جام زهر به ملت و امام بنوشانند. جناب‌عالی رئیس قوه مجریه هستید نه ایدئولوگ انقلاب و بنیانگذار مكتب جدید نیاوران. به كار مردم برسید، به معیشت مردم فكر كنید، به داد كشاورزان و صیفی‌كاران برسید و به انجام اجرای قولهایتان كه داده‌اید عمل كنید. این مملكت و انقلاب صاحب دارد و شعار همیشگی مردم ایران بوده و هست كه «كل یوم عاشورا و كل ارض كربلا».
آقای جهانگیری! جناب‌عالی در ۹/۱/۹۳ در بازدید شهرستان آمل در مصاحبه‌ای بیان كردید با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها میزان عدد پرداخت نقدی یارانه‌های اقشار آسیب‌پذیر را اضافه می‌كنید ولی هنوز اتفاقی نیفتاده و جمعی از مردم به نان شب محتاجند.
آقای وزیر بهداشت و درمان! آیا می‌دانید هر پنج روز یك نفر از شهروندان حوزه انتخابیه حقیر به علت كمبود آمبولانس و نرسیدن به موقع مرگ را ملاقات می‌كنند؟ این چندمین تذكر است ولی رسیدگی نكرده‌اید.
آقای وزیر جهاد كشاورزی! هنوز صیفی‌كاران بدهكار و زیان‌دیده مهاجر منتظر اقدامات جدی شما برای استمهال وام و پرداخت مابه‌التفاوت كرایه چهاربرابر شده حمل و نقل هستند.
آقای وزیر نیرو! هشدار می‌دهم به قول و امضای سند دادن آب به حق‌اشتراكی‌های حوزه انتخابیه این‌جانب وفادار باشید و وعده‌خلافی نكنید.
آقای وزیر نیرو! چرا پیام بیش از یك میلیون نفر جمعیت عزیز چهارمحال و بختیاری ساكن استان اصفهان  مبنی بر اجرای طرح كارشناسی مطالعه شده (۱۳) ساله بهشت‌آباد را نمی‌شنوید؟ چرا مردن زاینده‌رود برای شما اهمیتی ندارد؟ شما را چه شده است آقای وزیر نیرو؟ زاینده‌رود متعلق به همه ملت ایران است. اگر می‌خواهید به مردم استان اصفهان ظلم كنید به ملت ایران ظلم نكنید.
آقای رئیس‌جمهور! سه ماه از دعوت جناب‌عالی برای بازدید از استان اصفهان از طرف نمایندگان مجلس می‌گذرد. لطفاً زودتر تاریخ آن را تعیین كنید كه مردم استان اصفهان منتظر حضور شما و حل مشكل آب و زاینده‌رود هستند.
از سرداور پرونده كرسنت كه با داور طرف اماراتی از بچگی همبازی و دوست شفیق هم بوده‌اند نمی‌توان انتظار صدور حكم عادلانه و بی‌طرفی داشت چرا كه در همین شرایط رسیدگی به پرونده جلسات همفكری و هماهنگی مخفیانه با داور طرف اماراتی داشته و دارد. بنابراین جهانیان بدانند با این تبانیهایی كه صورت گرفته رأی نامبرده فاقد ارزش و مخدوش بوده و ملت ایران زیر بار زور نمی‌رود.
ضمن تبریك هفته قوه قضائیه به رئیس و همه قضات شریف كشور و با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی از این قوه انتظار است با عاملین فساد در پرونده كرسنت به دقت رسیدگی كنند و ملاحظه هیچ فردی را ننموده و آنان كه به منافع ملت ایران خیانت كرده‌اند را به سزای اعمالشان برسانند.
ملت و دولت عراق! مواظب دسیسه‌های آمریكای جنایتكار باشید كه از یك طرف حكم اعزام و حمله داعش به خاك عراق را امضا كرده و از طرفی با اعزام وزیر خود (بذرپاش ـ آقای حاجی! با تشكر، جمعبندی بفرمایید) برای چانه‌زنی و فشار بر شما می‌خواهد دسیسه دیگری را به انجام برساند. با فتوای جهاد مرجعیت شیعه و علمای اهل سنت در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریكایی‌های جنایتكار ایستادگی كنید كه خداوند مقدر كرده عراق گور حتمی داعش باشد.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكریم.
 دبیر (بذرپاش) ـ با تشكر از جناب آقای حاجی بابت رعایت وقت. از جناب آقای دكتر علیرضا منادی‌سفیدان نماینده محترم مردم شریف تبریز، اسكو و آذرشهر دعوت می‌كنم كه به مدت پنج دقیقه به ایراد نطقشان بپردازند.
علیرضا منادی‌سفیدان (تبریز، اسكو و آذرشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام خدمت همه ملت شریف ایران و بزرگ‌رهبرمان مقام عظمای ولایت خدمت همه همكاران عزیزم در مجلس شورای اسلامی عرض سلام و ادب دارم. در آستانه هفتم تیرماه سالروز شهادت (۷۲) یار امام كه بعضی از آن عزیزان هم نماینده مجلس و همكار ما بودند یاد می‌كنیم از شهید مظلوم شهید دكتر بهشتی و همچنین ایام سالگشت شهادت دكتر چمران بود. از آن مرد بزرگ دانشمند هم یاد می‌كنیم و همچنین از معلم شهید دكتر شریعتی.
 من ضمن عرض تبریك به مناسبت هفته قوه قضائیه محضر ریاست محترم قوه قضائیه و همه قضات و كاركنان عزیز این قوه خواهش می‌كنم در امر بحث نظارت جدی بر همه امور مخصوصاً افزایش فساد در سیستم و دستگاه اداری كه روزبه‌روز روزافزون می‌شود و متأسفانه كراهت خود را از دست داده است با جدیت برنامه‌ریزی و مقابله كنند. یكی از موانع مهم و اصطكاك‌آفرین در روند اجرای فرمایش مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و سال فرهنگ و مدیریت جهادی همین فساد اداری است كه امروز متأسفانه بخشی به صورت حیف و بخشی دیگر به صورت میل رخ می‌دهد. البته حیف بیشتر از میل در جامعه ما رخ می‌دهد ولی با این فساد اداری می‌رود كه میل حتی بر حیف هم غلبه كند و متأسفانه در ادامه مسؤولیتها می‌بینیم در جامعه اشرافی‌گری و خودبزرگ‌بینی و از خود راضی بودن برخی از مسؤولین در جامعه زیاد می‌شود و یادشان می‌رود كه ولی‌نعمت واقعی ما این ملت عزیز است كه ما امروز آنها را در واقع اذیت می‌كنیم و در اداره‌جات آنها را ناراضی به خانواده‌هایشان برمی‌گردانیم.
من اجازه می‌خواهم با توجه به سال اقتصاد مقاومتی در خصوص اوضاع اقتصادی دو نكته مهم را تأكید كنم:
اولاً مقام معظم رهبری فرمود كه اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان، عدالت‌محور و مردم‌محور است. دانشگاه‌هایمان باید فعالیتشان را بیشتر كنند، دانشگاه‌ها باید بیشتر به طرف عملیاتی كردن دانش و وقت گذاشتن كافی و مناسب در جهت تولید علم كار كنند و دنبال بودجه‌های دولتی نباشند. دانشگاه باید اقتصاد تولید كند، درآمد تولید كند، این همه تحقیق و علم در كشور رخ می‌دهد اینها باید تبدیل به ثروت شود و ما نباید مدام انتظار بودجه از دولت باشیم و همه طرحها و پژوهشها بخوابد.
در حوزه اقتصاد ما در بانكها متأسفانه خود بانكها یكی از اصطكاك‌های مهم در مسیر اقتصاد را ایجاد می‌كنند. الان بانكها اقدام به شركت‌داری می‌كنند، خرید و فروش زمین می‌كنند، كارهای اقتصادی می‌كنند كه خود بازار و اقتصاد را آسیب می‌زند و به این باید دقت كنیم. خود مسؤولین بانك مركزی در نظارت‌هایشان آن طور كه شایسته و بایسته است نمی‌توانند بر بانكها نظارت كنند. ارتباطات عاطفی و كاری كه داشته‌اند بعضی از خود رؤسای بانكها در بخشهای غیردولتی روزگاری در بانك مركزی فعال بوده‌اند و این ارتباطات نظارت كافی را بر بانكهای موجود در كشور از سوی بانك مركزی تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. ما در مجلس شورای اسلامی سال گذشته بودجه سال ۹۳ را كه بررسی می‌كردیم (۸۵۲) هزار میلیارد ما بودجه عمومی را حدوداً بخش (۲۵۰) هزار تا بررسی كردیم. بخش مهمش یعنی بودجه شركتها را مجلس همیشه می‌گذارد و همین طوری تصویب می‌كند. الان در شركتهای دولتی اعضای هیأت مدیره پولهای كلانی، سه، چهار برابر حقوق یك نماینده مجلس را دریافت می‌كنند. این فقط حقوق است و پاداشهای چندین برابر این نیز وجود دارد. باید این تبعیضها كنار گذاشته شود و باید نظارت كنیم كه چنین افرادی كه در هیأتهای مدیره هستند معین شود كه به چه حكمی و به چه منطقی چنین حقوقهای گزافی را می‌گیرند و حس تبعیض در جامعه را زیاد می‌كنند.
و اما دریاچه ارومیه را من در نطق قبلی خودم اعلام سه‌فوریت كردم. دوستان عزیز! دریاچه دارد آخرین نفسهایش را می‌كشد. من از آقای جهانگیری معاون اول محترم رئیس‌جمهور خواهش می‌كنم بیاید گزارش بدهد ببینیم برای دریاچه چكار كرده‌اند، مدام می‌گویند خیلی خدمت كرده‌ایم، خیلی كار كرده‌ایم. لذا خواهش می‌كنم دوستان عزیز بیایند این موضوع را توضیح بدهند. وضع دریاچه اسفبار است.
در مورد فرهنگیان؛ متأسفانه اخیراً بعضی دستگاهها اقدام به افزایش حقوق كرده‌اند. باید به معلمین هم افزایش حقوق داده شود. طرح رتبه‌بندی معلمان چند ماه پیش تقریباً با یك رأی در مجلس رد شد. دوستان عزیز! آماده شوید ما ان‌شاءالله برای افزایش حقوق معلمین در قالب طرح رتبه‌بندی معلمان اقدام كنیم كه این قطعاً باعث می‌شود كه معلمین با انگیزه بیشتر، با تلاش مضاعف برای فرزندان ما آموزشهای با كیفیت بالاتر را ارائه بدهند. اولاً از آقای وزیر آموزش ‌و پرورش به خاطر افزایش حقوق معلمین دبستانی تشكر می‌كنم (بذرپاش ـ‌ آقای دكتر وقت شما به اتمام رسیده) ولی این باید در همه جا تسری پیدا كند. (نایب‌رئیس ـ میهمانان رعایت كنند)
در خاتمه از وضعیت اسفباری كه در عراق پیش آمده خیلی متأسفیم، امیدواریم كه دنیا به هوش بیاید، امروز داعش واقعاً لكه ننگ بشریت به عنوان جانی‌ترین و كثیف‌ترین موجودات است دارد در عراق كسانی كه مولود آمریكا و مولود هیلاری كلینتون‌ها، مولود عربستان و بقیه دولتهای اسلامی كه غاصب حكومت در كشورهای اسلامی هستند این را پدید آورده‌اند ولی بدانند دود این انسانهای كثیف قطعاً چشم خود آنها را كور خواهد كرد. (بذرپاش ـ ‌آقای دكتر تشكر، دو دقیقه وقت شما به اتمام رسیده)
من یك عرضی هم دارم، در كشور ما نرخ باروری مطرح شد متأسفانه نخبگان كشور ما یا دیر فرزنددار می‌شوند و یا به یك بچه اكتفا می‌كنند. فراوانی فرزندان افراد نخبه كه مكنت دارند، می‌توانند بچه بزرگ كنند و فرزندان زیادی تربیت كنند زیاد است، هم از نظر علمی و هم از نظر تربیتی و هم از نظر اقتصادی. متأسفانه نخبگان جامعه ما به این امر ایمان نیاورده‌اند. (نایب‌رئیس ـ جناب آقای منادی! خیلی متشكریم) نخبگان كشور! به عنوان وكیل عرض می‌كنم كه شماها هم باید در این امر افزایش جمعیت كشور هم در جامعه بگویید و هم خودتان عملاً به این كار اقدام نمایید. از اینكه مصدع اوقات عزیزان شدم عذرخواهی می‌كنم. والسلام‌علیكم و رحمه الله
نایب‌رئیس ـ جناب آقای صادقی! از  میهمانان هم تشكر بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ گروهی دیگر از میهمانان مجلس شورای اسلامی هم‌اینك وارد شدند:
ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شهید شرافت از استان تهران كه به این عزیزان خیرمقدم عرض می‌كنم، خیلی خوش آمدید. ان‌شاءالله موفق باشید.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر هستم. آقایان! تذكر و اخطار راجع به چیست؟ آقای منادی! این را پاك كنید اگر دوستان راجع به بحث تذكر دارند...
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ در مورد اخطارها اولین اخطار...
نایب‌رئیس ـ اینها را پاك كنید اگر چیز جدیدی هست ما بشنویم چون بحث عوض شد.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ  معمولاً اخطارها را پاك نمی‌كنیم. حاج‌آقا! آقای قاضی‌پور اخطار دارند.
نایب‌رئیس ـ اگر همان بحث استیضاح هست كه مطرح فرمودید و من هم به شما عرض كردم، آن را دیگر تكرار نكنید. بفرمایید.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای ابوترابی! ما صبر را از حضرت‌عالی یاد گرفته‌ایم. حق ماست، شما الان در حق ما، نمی‌گوییم ظلم می‌كنید، ولی اصل (۸۲) قانون اساسی به ما اجازه داده، استیضاح وزیر نیرو را می‌خواهیم. از حضرت‌عالی می‌خواهیم اجازه بدهید. این استیضاح ما سیاسی نیست، به قرآن، به پیغمبر، به عباس سیاسی نیست. این آقای كامران از صبح صدبار آمده می‌گوید زاینده‌رود خشك شد، اصفهانی‌ها پدر ما را درآورده‌اند، آقای فولادگر از آن طرف می‌آید. همه به من سپرده‌اند، (نایب‌رئیس ـ قبول داریم) نمایندگان خراسان شمالی، خوزستانی‌ها آقای دهدشتی، همه از كل ایران، تمام نمایندگان، از سبزوار و از... آقای شوشتری هم آنجا می‌گوید من را بگویید، آقای رئیس! آقای قوامی هم هست، آقای محجوب هم كه دست‌بردار نیست، می‌گوید این استیضاح وزیر نیرو باید انجام شود، همه می‌گویند استیضاح وزیر نیرو انجام شود. از حضرت‌عالی می‌خواهم كه اعلام وصول كنید، بگذارید بدانند كه اینجا سیاسی‌كاری نیست، به خاطر خداست، بندگان خداست، آب شرب است، آب كشاورزان است، بحث برقهای روستایی است. از حضرت‌عالی خواهشمند است در این تعطیلات این كار را انجام دهید كه هفته اول اینجا بیاید توضیح بدهد ممكن است رأی بیاورد. همكاران عزیز لرستانی هم آمده‌اند اینجا می‌گویند، قزوین هم آمده اینجا. همه، به آذربایجان غربی، به دریاچه ارومیه آقای لاریجانی در جلسه هیأت رئیسه گفته فقط دریاچه ارومیه نیست، آقای رئیس به همه است. همه نمایندگان به من وكالت داده‌اند این را از حضرت‌عالی می‌خواهم. الان اعلام وصول كنید ممنون می‌شویم. والسلام.
نایب‌رئیس ـ متشكرم، همان طور كه محضرتان عرض كردم در محضرتان هستیم بعد ان‌شاءالله با نظر جناب‌عالی و دوستان دیگر عمل خواهیم كرد.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس!‌ تذكر بخوانم یا اخطار؟
نایب‌رئیس ـ اخطارها را بگویید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ اخطار بعدی آقای كوچك‌زاده هستند. بفرمایید.
مهدی كوچك‌زاده (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
از رئیس محترم جلسه تشكر می‌كنم، امیدوارم كه ان‌شاءالله اگر بر این اقدام ما ثوابی مترتب بود بخش عمده آن برای رئیس جلسه باشد. اخطار بنده بند (۱) و بند (۵) اصل (۱۱۰) قانون اساسی، تعیین سیاستهای كلی نظام جمهوری اسلامی و اعلان جنگ و صلح را از وظایف و اختیارات رهبری جامعه برمی‌شمارد. از نظر و دیدگاه قرآن ‌شناسان و عالمان روحانی نیز جنگ یا صلح هیچ كدام بالذات دارای ارزش و اصالت نیست و آنچه این گزینه‌ها را در شرایط گوناگون ارزشمند و عمل به آن را ضروری می‌سازد رأی و نظر امام و رهبر جامعه اسلامی است. به همین دلیل ترك‌كنندگان صحنه عاشورا به همان اندازه مغضوب درگاه الهی هستند كه شماتت‌كنندگان امام حسن‌ (علیه‌السلام) در ماجرای صلح با معاویه، چرا كه هر دو رأی و نظر خود را بر رأی امام در آنچه حق الهی اوست مقدم داشته‌اند.
آقای رئیس‌جمهور در فرمایشات مورخ اول تیرماه ۹۳ در كنگره بین‌المللی امام حسن (علیه‌السلام) فرموده‌اند ما امروز نیازمند به آن هستیم كه از راه امام حسن (علیه‌السلام) مسیر او، راه وحدت او، راه صلح و ثبات جهان اسلام بیشتر بهره جوییم. ایشان در ادامه فرمایشات خود می‌فرمایند در دوران زندگی امام خمینی (رحمه‌الله) نیز دیدیم كه او هم فرمانده میدان جنگ بود و هم راهبر مسیر صلح و دیدیم كه زمانی كه فرمانده جنگ بود چگونه از نظر روحی راحت بود و آن زمان كه مسیر صلح را انتخاب و راهبری‌ می‌كرد چه سنگینی‌ای بر روح ایشان ایجاد شد.
از فحوای كلام آقای رئیس‌جمهور كه بر حقوقدان بودن خود تأكید دارند و لازمه آن اشراف بر قانون اساسی و اختیارات رهبری است و نیز روحانی ‌بودنشان كه لازمه قطعی آن تسلط بر موازین حكومت دینی جمهوری اسلامی است نیز می‌توان متوجه شد كه اختیار جنگ و صلح را بر عهده امام و رهبر جامعه اسلامی می‌دانند. لكن از این نكته نیز نباید غافل شد كه در تمهید شرایط و مقدمات برای انجام وظیفه امام و رهبر جامعه آحاد امت اسلامی و از جمله مسؤولین اجرایی و شخص اول اجرایی هم وظایفی دارند كه در صورت عدم توجه به آن یا خدای نخواسته صدور اقوال و افعالی كه موجب تحمیل شرایط بر امام گردد عقوبت چنین كوتاهی و بی‌توجهی كمتر از عقوبت بی‌توجهی به امر امام جامعه نیست.
از همین روست كه امام (روحی فداه) در ارتباط با صلح امام حسن فرمود قضیه امام حسن و قضیه صلح این هم صلح تحمیلی بود برای اینكه امام حسن دوستان خودش یعنی آن اشخاص خائنی كه دور او جمع شده بودند او را طوری كردند كه نتوانست خلافش كند، صلح كرد، صلح تحمیلی بود. این صلحی هم كه حالا می‌خواهند به ما بگویند همین است. و نیز در مورد الگوبرداری و عبرت‌گیری از صلح امام حسن و حكمیت تحمیلی بر امام علی امام می‌فرمایند: «آن صلح تحمیلی كه در عصر امام حسن واقع شد آن حكمیت تحمیلی كه در زمان امیر‌المؤمنین واقع شد و هر دوی آن به دست اشخاص حیله‌گر درست شد، این ما را هدایت می‌كند به اینكه نه زیر بار صلح تحمیلی برویم و نه زیر بار حكمیت تحمیلی».
در خاتمه فرمایش رهبر معظم انقلاب كه بر طبق مواد صدرالاشاره قانون اساسی تعیین‌كننده سیاستهای كلی نظام جمهوری اسلامی و جنگ و صلح هستند را یادآور می‌شوم كه فرمودند: «من به شما عرض می‌كنم كه امروز دشمن قادر نیست حادثه‌ای مثل صلح امام حسن را تحمیل كند اینجا اگر دشمن زیاد فشار بیاورد حادثه كربلا اتفاق خواهد افتاد». والسلام‌علیكم و رحمه‌الله و بركاته
نایب‌رئیس ـ متشكرم.
 
۸ ـ طرح سؤال آقایان: علی مطهری و سیدناصر موسوی‌لارگانی نمایندگان تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و فلاورجان از آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر كشور و نظر مجلس مبنی بر وارد بودن سؤال
نایب‌رئیس ـ كمیسیون برای سؤال بفرمایند. سؤال جناب آقای مطهری را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ دعوت می‌كنیم از سخنگوی محترم كمیسیون، مثل اینكه حاج آقای سالك ریاست محترم كمیسیون تشریف می‌آورند.
ندیمی ـ اخطار دارم.
نایب‌رئیس ـ این اخطار هم الان وقتش نبود منتها به احترام دوستان... الان دستوری فعلاً نداریم. الان كه دستور خاصی نداریم، سؤال را داریم بعد تذكر هم هست.
دبیر (فرهنگی) ـ من توضیحی را عرض كنم كه چون دو سؤال جناب حجت‌الاسلام حاج آقای موسوی‌لارگانی و جناب آقای دكتر مطهری مشابه بودند این رویه را ما داشتیم كه از سؤال‌كنندگان محترم درخواست كنیم كه یك‌جا سؤالشان را مطرح كنند؛ لذا هر دو سؤال را كمیسیون گزارش می‌دهد و جناب آقای مطهری به نیابت از طرف جناب آقای موسوی و خودشان توضیح می‌دهند و ادامه طبق روال آیین‌نامه است، جناب آقای سالك تشریف می‌آورید؟ بفرمایید.
احمد سالك‌كاشانی (رئیس كمیسیون فرهنگی) ـ سلام علیكم
بسم‌الله الرحمن الرحیم
گزارش كمیسیون فرهنگی درخصوص سؤال ملی آقایان علی مطهری و سیدناصر موسوی‌لارگانی نمایندگان محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و فلاورجان از وزیر محترم كشور به مجلس شورای اسلامی
خلاصه سؤال:
چرا وزارت كشور نسبت به پدیده بانوان ساپورت‌پوش در تهران و برخی شهرهای دیگر بی‌تفاوت است و به آن رسمیت داده است؟
علت عدم توجه وزارت كشور به اجرای قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب چیست؟ چرا بودجه ناچیز اجرای این قانون نیز در لایحه سال ۱۳۹۳ حذف شده است؟
(این دو سؤال در كمیسیون مطرح شد و وزیر محترم تشریف آوردند، آقایان سؤال‌شان را مطرح كردند، بعد از بحث و بررسی قانع نشدند چون كمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داد لذا به صحن علنی اعلام شد).
نتیجه بررسی:
در اجرای ماده (۲۰۹) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در جلسه مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۲ با حضور نماینده سؤال‌كننده آقای علی مطهری نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده فلاورجان به سؤالات نامبردگان رسیدگی كنند. در ابتدا آقای مطهری سؤال خود را مطرح نمود: كه جدیداً پدیده‌ای در جامعه ظاهر شده به‌نام ساپورت یا جورابهای بلند كه ریشه آن هم از شبكه‌های ماهواره‌ای است، نكته اینجاست كه استفاده‌كنندگان این پوشش وقتی عكس‌العملی از دولت نمی‌بینند استنباط می‌كنند كه این نوع پوشش اشكالی ندارد و مشمول پوشش اسلامی هم است. این سؤال من مختص پدیده ساپورت است نه قانون عفاف و حجاب. برخورد با این نوع بدحجابی‌ها وظیفه دولت است نه مردم، انتظار ما این بود كه شما یك اطلاعیه‌ای بدهید و الگوی حجاب اسلامی و مظاهر بدحجابی را اطلاع‌رسانی كنید و در درجه دوم برخورد بشود.
سپس آقای موسوی‌لارگانی سؤال خود را مطرح نمود كه در سال ۱۳۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را تصویب كرده است؛ اما متأسفانه وضعیت حجاب هر روز بدتر از دیروز شده است و كار به جایی رسیده كه اگر یك نفر چشمش را ببندد در بعضی از خیابانهای تهران چشمش را باز كند فكر می‌كند در اروپاست. پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رعایت موازین شرعی است. شهدا خون خودشان را برای این دادند و یكی از علتهای انقلاب اسلامی هم رسیدن به حجاب اسلامی است. چرا شما بودجه قانون عفاف و حجاب را در لایحه پیش‌بینی نكردید، مسبب اصلی این كار كیست؟
 آقای رحمانی‌فضلی وزیر كشور در پاسخ سؤال آقای مطهری اظهار داشت: ما هم مثل شما دغدغه این موضوع را داریم این بحث در كنار چندین بحث دیگر معنا می‌دهد. قانون عفاف و حجاب هیچ ضمانت اجرائی ندارد و مجموعه‌ای است كه در كنار توصیه‌های اعتقادی، اخلاقی‌ و توزیع وظایف هم شده اما هیچ منابعی برای آن دیده نشده است اما چون قانون هست ما آن را پیگیری كردیم و جلسات مربوطه را تشكیل دادیم، دستگاهها به آن اهمیت نمی‌دهند. من این مطلب را كه این قانون ضمانت اجرایی ندارد، منابع تعریف نشده و دستگاه متولی مشخص نشده را خدمت مقام معظم رهبری هم عرض كردم. وزارت كشور فقط هماهنگ‌كننده است و در صورت عدم اجرا توسط دستگاههای دیگر ضمانت اجرایی وجود ندارد. ما از امكانی كه در اختیارمان هست استفاده كردیم و می‌كنیم.
نایب‌رئیس ـ جناب حاج آقای سالك یك لحظه، همكاران محترم اجازه بدهند كه جناب آقای وزیر محترم كشور گزارش كمیسیون را استماع كنند.
سالك‌كاشانی ـ و همچنین در پاسخ آقای موسوی‌لارگانی اظهار نمود: من باید پاسخگوی شش‌ماه گذشته باشم نه هشت سالی كه از تصویب قانون گذشته است. در شش‌ماه گذشته ما ظرفیت اجرای ‌قانون را در زمینه‌های دستورالعمل‌ها، تشكیل جلسات، پیگیریها، مسؤولیت‌پذیری دستگاهها و نظارت حداقل پنج برابر كردیم. درخصوص اینكه چرا بودجه آن نیامده ما پیشنهاد (۲۰) میلیارد تومانی داده‌ایم. در معاونت‌ برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی هم از آن دفاع كردیم و معاونت هم می‌گوید با توجه به مجموعه درآمد و هزینه‌ها نمی‌توانیم برای آن بودجه بگذاریم. شما كه دلسوز این موضوع هستید هم می‌فرمایید بودجه پیشنهاد كردید كمیسیون تلفیق نپذیرفته. حتی ما از جاهایی كه امكان داشته برای این موضوع بودجه گذاشتیم. به نیروی انتظامی هم دستور داده شده و آنها هم عملكردشان از آمار ارائه شده مشخص است. ضمناً موضوع عفاف و حجاب به همه دستگاههای فرهنگی بر می‌گردد نه فقط وزارت كشور.
در پایان نمایندگان سؤال‌كننده از پاسخ وزیر قانع نشدند و كمیسیون قلمرو سؤال را ملی دانست.
رئیس كمیسیون فرهنگی ـ احمد سالك‌كاشانی
والسلام علیكم و رحمه الله
دبیر (فرهنگی) ـ جناب آقای دكتر رحمانی‌فضلی خدمت شما هستیم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، خدمت جناب آقای رحمانی‌فضلی هستیم وزیر محترم كشور بفرمایید.
رحمانی‌فضلی ـ چه قدر وقت دارم؟
نایب‌رئیس ـ حضرت‌عالی (۱۵) دقیقه وقت دارید. مقدار كوتاهی را صحبت بفرمایید.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی (وزیر كشور) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
«و صلی ‌الله علی محمد و آله الطاهرین» (حضار صلوات فرستادند) «ان صلاتی و نسكی و محیای و مماتی لله رب العالمین»‌ با تشكر از دوستان نماینده در كمیسیون فرهنگی و نمایندگان محترمی كه سؤال داشتند فرصتی است كه ان‌شاء‌الله بتوانم توضیحاتی را درخصوص عملكرد وزارت كشور در این باب تقدیم مجلس محترم كنم.
ببینید! ما در وزارت كشور با توجه به فرصت زمانی كه فعالیت را در این حوزه شروع كردیم، تلاش‌مان بر این بوده كه مجموعه قوانین و مقرراتی كه در این حوزه وجود دارد و ما باید براساس آن قوانین عمل كنیم آنها را احصا كردیم. دقت بفرمایید! مجموعه قوانینی كه مجلس شورای اسلامی تصویب كرده، مجموعه قوانینی كه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی كشور تصویب كرده و همچنین مجموعه راهكارها و مقررات و دستورالعمل‌هایی كه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی اجرا كرده، پس ما سه دسته در این زمینه قوانین داشتیم. با توجه به عملكردی كه تاكنون به وقوع پیوسته است. من به صورت تیتروار این مسأله را خدمت شما عرض می‌كنم تا در فرصت بعدی اگر لازم بود توضیحات بدهم. براساس اقداماتی كه مبتنی بر قانون از جایگاه وزارت كشور است، همین‌طور كه مستحضر هستید (۲۲) دستگاه در قانون عفاف و حجاب یا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مسؤول شدند كه موضوع عفاف و حجاب و مسائل فرهنگی را پیگیری كنند، وزارت كشور یكی از آن دستگاه‌ها هست كه علاوه بر اینكه بخشی از وظایف به عهده وزارت كشور هست نقش هماهنگی و پیگیری هم به عهده وزارت كشور است. وزارت كشور در قالب شورای اجتماعی این موضوع را پیگیری می‌كند از زمانی كه بنده در خدمت شما به عنوان وزیر كشور توفیق داشتم كه در وزارت كشور باشم یكی از اولویت‌های اصلی ما همین موضوع حجاب و عفاف و مسائل فرهنگی بوده است. همین طور كه مستحضر هستید مسائل فرهنگی واقعاً پیچیده، چند وجهی و دارای علل مختلف، متنوع و به صورت تاریخی انباشتگی‌هایی در آن هست كه اگر فكر كنیم كه ما در مدت كوتاهی می‌توانیم این مسأله را به مرحله‌ای برسانیم كه مطلوبیت كافی و لازم برای متدینین و برای شما نمایندگان عزیز و خود بنده فراهم نماید حتماً‌ این كار امكانپذیر نیست. این مستلزم هماهنگی و همكاری (۲۱) دستگاه دیگر است كه در قانونی كه نوشته شده و راهكارهای اجرایی كه برای آن تعیین شده برای همه دستگاه‌های اجرایی در اینجا وظیفه تعیین شده.
متأسفانه در این دستورالعمل و قانونی كه شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ كرده من در كمیسیون هم این را عرض كردم، اشكالات زیادی هست من‌جمله اینكه منابعی برای این دیده نشده است كه سؤال یكی از نمایندگان محترم بود كه چرا بودجه برای این گذاشته نشده. من عرض می‌كنم در هیچ كدام از اینها منابعی برای آن دیده نشده. بنابراین وقتی منابع در اختیار وزارت كشور نیست و در دست خود دستگاه‌ها هم به صورت مشخص تعیین نشده هر وقت این موضوع پیگیری شده دستگاه‌های اجرایی، موضوع منابع را مطرح كردند. در سال ۹۱ با تلاشی كه كمیسیون محترم فرهنگی داشتند حدود (۱۵) میلیارد تومان دیده شده بود كه از محل منابع قرآنی داده شود كه آن هم داده نشد در سال ۹۲ هم منابعی برایش دیده نشد در سال ۹۳ هم كه ما (۲۰) میلیارد تومان پیشنهاد كرده بودیم این امر محقق نشد.
مشكل دومی كه در اجرای این هست بحث ضمانت اجرایی است، عزیزان! شما كار اجرایی كردید ما وقتی می‌توانیم یك موضوع را پیگیری كنیم كه اگر انحراف از آن موضوع ایجاد شد یا آن موضوع عمل و اقدام نشد یك ضمانت اجرایی برای دستگا‌ه‌های ناظر باشد كه دستگاه‌های ناظر بتواند با آن، این ضمانت اجرایی را موظف كند كه دستگاه‌های مربوطه این كار را انجام بدهند. شما در كل این قانون مجموعه توصیه‌های اخلاقی، اعتقادی، ارزشی و فرهنگی هست ولی هیچ ضمانت اجرایی نیست كه اگر دستگاهی به وظایف خودش عمل نكرد چه باید بكنیم. این موضوع نه‌تنها در زمان بنده قبلاً هم این مسأله مطرح بوده است. اما با تشكیل مستمر شورای اجتماعی تاكنون اقداماتی صورت گرفته كه برخی از اقدامات از قبل بوده، برخی را ما شروع كردیم و به صورت مستمر این را انجام دادیم. من فقط مجموعه اقدامات را به صورت خلاصه و تیتروار می‌گویم با توجه به وقتی كه در اختیار بنده است. ما دستورالعمل ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در ادارات و سازمان‌های دولتی را ابلاغ كردیم؛ یعنی همه سازمان‌ها این دستورالعمل را دارند. ایجاد كانون تشكل‌های غیردولتی فعال در عرصه حجاب و عفاف برای توسعه حركت‌های مردمی و تقویت است. من در صحبت‌هایم هم عرض كردم یكی از راه‌ها این است كه ما بیاییم با تشكیل سمن‌ها و (NGO)ها و خیریه‌هایی امر به معروف و نهی از منكر و مسائل فرهنگی و ارزشی را بتوانیم به مردم واگذار كنیم. هم با آموزش‌های لازم و هم با آموزش مقررات و هم با سازماندهی و متشكل كردن نیروها این كارها را انجام دهیم.
سوم تشكیل كمیته لباس مشاغل جهت بررسی نوع پوشش مناسب برای فضاهای اداری.
حجاب و عفاف در فرودگاه‌های كشور شامل تبلیغات محیطی، عفاف و حجاب كاركنان، فروشندگان و مراجعین تنظیم و ابلاغ شده. فهرست مناسبت‌های داخلی و بین‌المللی برای ترویج فرهنگ و حجاب انجام شده و دستورالعمل‌های لازم داده شده. همچنین ترویج فرهنگ حجاب در آموزشگاه‌های خصوصی، فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای، پاساژها و نظارت بر وضعیت پوشش فروشنده‌ها و مراجعین به مسؤولین مربوطه ابلاغ شده و ما ابلاغیه را مرتب داریم پیگیری می‌كنیم.
ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در خوابگاه‌های دانشجویی ما با رابطه‌ای كه با وزارت علوم، بهداشت، دانشگاه آزاد حتی داشتیم و در جلساتی كه بودند موظف شدند كه این كار را انجام بدهند و برای هر یك از این موارد بازرس ویژه تعیین شده و بازرس نظارت‌های دقیق را انجام می‌دهد و براساس چك‌لیست‌هایی كه درست شده گزارش نظارت را به ما می‌دهد و ما براساس آن با دستگاه‌ها صحبت می‌كنیم و اگر موارد تخلفی باشد تذكر می‌دهیم.
همچنین بحث دستورالعمل پوشش دانشجویی دانشگاه، برنامه (۱۹)‌ گانه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در دانشگاه‌ها، حمایت از برنامه شبكه تبلیغی مدارس، حمایت از اجرای طرح پیك مهر كه بحث توسعه كتابخانه شبكه حمل و نقل و فرصت‌هایی كه مردم در شرایط مختلف دارند و در انتظار هستند، منابع در اختیار آنها قرار بدهیم.
حمایت از اجرای طرح نظارت و ارشاد همگانی، برگزاری شورای مشورتی از صاحب‌نظران و حمایت از طرح‌های مطالعاتی و همچنین طرح ساماندهی آرایشگاه‌ها و پیگیری‌ برنامه‌های ترویج و حمایت از مد و لباس اسلامی ـ ایرانی كه ما طراحان، تولیدكنندگان و صنوف را در این زمینه دعوت كرد‌ه‌ایم كه همكاری مستمری با دستگاه‌های اجرایی داشته باشند.
به هر حال (۲۴) عنوان فعالیتی است كه شورای اجتماعی كشور داشته. یكی از موضوعاتی كه همیشه موجب دغدغه نمایندگان محترم و همچنین مردم عزیز ما بوده در فصل تابستان بحث استفاده از سواحل بوده. شورای اجتماعی از آذرماه كمیته‌های مربوط به این موضوع را تشكیل داده و ما با تصمیماتی كه گرفتیم در بحث سواحل كه كمیسیون فرهنگی بازدیدی از این طرح داشتند، الحمدلله توانستیم نسبت به سال قبل موفقیت‌هایی هم در حوزه‌های حفظ ارزش‌ها و اخلاق عمومی جامعه و هم نجات كسانی كه آنجا به عنوان شناگر می‌روند. ما سال قبل در همین زمان حدود (۲۹) نفر غرق‌شده در سواحل داشتیم كه امسال این رقم به (۵) نفر رسیده، یعنی ما (۲۰) درصد تقریباً توانستیم تعداد كسانی كه غرق می‌شوند را كاهش بدهیم. سال قبل حدود (۲۷۰) نفر در طول تابستان در سواحل غرق شده بودند كه الحمدلله با برنامه‌ریزی‌هایی كه ریخته شده هم در حوزه فرهنگی و هم در حوزه نجات غریق در سواحل كارهای خیلی خوبی صورت گرفته.
 یكی از موضوعات و مسائلی كه آثار فرهنگی و اجتماعی بسیار زیادی در جامعه دارد كه من با عدد و رقم‌هایی كه در این چند وقت در حوزه بحث مواد مخدر و اعتیاد عرض كردم شما شاید مستحضر به آثار این مسأله باشید، ما وقتی مسائل فرهنگی را اسم می‌بریم منظور فقط بحث حجاب و عفاف واقعاً نیست مجموعه فعالیت‌های فرهنگی، اخلاقی، اعتقادی و رفتاری در جامعه است كه یكی از نمودهای آن بحث حجاب و عفاف است. مثلاً در بحث مواد مخدر با (۱)‌ میلیون و (۳۵۰) هزار معتاد؛ (۶) میلیون نفر مستقیم درگیر با این مسأله هستند كه طلاق به عنوان یك مسأله فرهنگی، (۵۵) درصد طلاق‌های ما، (۶۵) درصد زندانی‌های ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم و همچنین ناهنجاری‌های اخلاقی كه در جامعه است مربوط به این موضوع بوده. در ستاد مواد مخدر با تلاش بسیار زیادی كه انجام می‌شود گام‌های بسیار خوبی الحمدلله در این حوزه برداشته شده و امیدوارم كه ان‌شاء‌الله با تلاشی كه دوستان بنده در آن ستاد و در بقیه بخش‌ها دارند و با هماهنگی‌هایی كه انجام می‌گیرد و همچنین با ضمانت اجرایی كه مجلس محترم یا شورای عالی انقلاب فرهنگی.
 نایب‌رئیس ـ جناب آقای دكتر! وقت شما چهار دقیقه مانده، اجازه بدهید باقی...
رحمانی‌فضلی ـ‌ باید به وزارت كشور بدهد ما ان‌شاء‌الله امیدواریم گام‌های بلندتری برداریم. من بقیه وقتم را ان‌شاء‌الله بعد از فرمایش نماینده‌ محترم استفاده خواهم كرد، با تشكر از شما.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ حاج آقا! یك سری از میهمانان می‌خواهند بروند. اجازه می‌فرمایید؟
نایب‌رئیس ـ میهمانان را قرائت بفرمایید بعد خدمت جناب آقای مطهری باشیم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شهید شرافت از استان تهران كه به دعوت جناب آقای دكتر نقوی‌حسینی رئیس محترم فراكسیون فرهنگیان تشریف آورده‌اند كه خدمت این عزیزان خیرمقدم عرض می‌نماییم. آقای رئیس! بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ جناب آقای مطهری بفرمایید.
علی مطهری (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
من ابتدا از جناب آقای رحمانی‌فضلی وزیر محترم كشور تشكر می‌كنم كه تشریف آوردند و پاسخی را ارائه كردند. مقدمه‌ای را عرض می‌كنم در مورد اهمیت مسائل مربوط به عفاف. ببینید! سوره نور در قرآن كه درباره مسائل مربوط به عفاف بحث می‌كند با این آیه شروع می‌شود:
«سوره انزلناها و فرضناها» یعنی سوره‌ای است كه ما آن را نازل كردیم و آن را حتم قرار دادیم و لازم و واجب قرار دادیم. به بیان شهید مطهری آنچه قرآن درباره حریم‌های عفاف و مجازات‌های بی‌عفتی بیان می‌كند می‌خواهد بگوید كه اینها مسائل بسیار جدی است و یكی از بدبختی‌های دنیای امروز تحقیر كردن اصول عفاف و تقوای در امور جنسی است.
خلاصه سؤال بنده از وزیر محترم كشور، علت سهل‌انگاری در نظارت بر پوشش اسلامی در سطح جامعه است. من اشاره‌ای به سیر انحطاط در پوشش اسلامی در سال‌های اخیر می‌كنم نقطه شروع این انحطاط سیاست‌های دولت گذشته در نظارت بر این موضوع بود كه رئیس‌جمهور قبلی و آقای مشائی معتقد بودند كه دولت در این مسأله یعنی در اعمال قانون در موضوع پوشش اسلامی وظیفه‌ای ندارد و فقط باید كار فرهنگی كرد و كار فرهنگی هم وظیفه مربیان جامعه مثل روحانیت و صدا و سیما و آموزش و پرورش و آموزش عالی است كه در واقع یك مغالطه بود. ما شاهد بودیم كه رئیس‌جمهور وقت چند بار علیه اقدامات نیروی انتظامی صحبت كرد و در جلسه سؤال از رئیس‌جمهور هم نظارت دولت بر پوشش اسلامی را به سخره گرفت و خطاب به نمایندگان گفت: «مگر خود شما گناه نمی‌كنید؟ این قدر گیر سه‌پیچ ندهید، بگذارید مردم خوش باشند.
واعظان كاین جلوه در محراب و منبر می‌كنند
چون به خلوت می‌روند آن كار دیگر می‌كنند
این در حالی است كه اجماع فقهاست كه آن مرتبه از امر به معروف و نهی از منكر كه مستلزم اقدام عملی و اعمال قانون است وظیفه دولت اسلامی است. به هر حال ما از دولت گذشته به دلیل افكار ویژه‌ای كه داشت انتظار نظارت بر پوشش اسلامی در سطح جامعه و اجرای قانون عفاف و حجاب را نداشتیم اما از دولت جدید این انتظار را داشته‌ایم. آقای روحانی هم چند بار بر این موضوع تأكید داشته‌اند اما عملاً می‌بینیم كه دولت فعلی نیز تقریباً راه دولت گذشته را طی می‌كند.
در اینجا لازم است من صورت مسأله را مشخص كنم و به اصطلاح طلاب محل نزاع و محل بحث را روشن كنیم تا بحث به بیراهه نرود. اولاً مطرح شدن این بحث به این معنی نیست كه وضعیت حجاب در كل كشور اسفناك است و مثلاً یك عصیانی علیه حجاب صورت گرفته بلكه در كل كشور و در مجموع وضعیت پوشش اسلامی قابل قبول است و اصولاً مردم ایران به ویژه بانوان پوشش اسلامی را از روی عقیده و براساس منطق و استدلال پذیرفته‌اند. سخن در برخی موارد ناهنجار است كه گاهی فضای عفاف جامعه را آلوده و بنیان خانواده را تهدید می‌كند.
ثانیاً ضرورت كار فرهنگی و تربیت دینی و اخلاقی مورد اختلاف نیست و مفروض است همه قبول داریم كه اساس این است كه افراد با اراده خود و از روی اعتقاد و ایمان پوشش اسلامی را رعایت كنند و نظارت و اقدام عملی دولت در درجه دوم قرار دارد و بخش كوچكی از كار را تشكیل می‌دهد. صورت مسأله این است كه هر مقدار هم كه كار فرهنگی و تربیت دینی و اخلاقی صورت بگیرد و هر مقدار بودجه در این راه صرف شود باز هم عده‌ای به دلیل گرایش به فرهنگ غربی و تحت تأثیر شبكه‌های ماهواره‌ای و یا به دلیل هوی و هوس و میل طبیعی زن به تبرج و خودنمایی پوشش اسلامی را رعایت نمی‌كنند و با پوششی ناهنجار در سطح جامعه ظاهر می‌شوند در اینجا چه باید كرد؟ آیا دولت اسلامی در اینجا وظیفه‌ای دارد یا نه؟ آیا می‌توان این وظیفه را به عهده مردم گذاشت و مردم را به درگیری با یكدیگر وادار كرد؟
 فقه اسلامی تكلیف ما را مشخص كرده و گفته است كه آن مرتبه از امر به معروف و نهی از منكر كه مستلزم اعمال قانون است وظیفه دولت اسلامی است نه مردم. اما دولت‌ها معمولاً از این مسؤولیت خود احیاناً با نگاهی به انتخابات آینده شانه خالی می‌كنند و آن را موكول به كار فرهنگی یا تأمین بودجه می‌كنند، در حالی كه همانطور كه عرض كردم اگر همه متولیان فرهنگی كار خود را به خوبی انجام بدهند و بودجه كافی هم مصرف شود باز با موارد ناهنجار مواجه خواهیم شد چون مسأله دایرمدار علم و آگاهی از فلسفه حجاب و مضرات بی‌حجابی نیست. ممكن است كسی فلسفه حجاب را قبول داشته باشد و در عین حال رعایت نكند همانطور كه گاهی یك پزشك ساعت‌ها درباره مضرات سیگار صحبت می‌كند و بعد یك سیگار هم روشن می‌كند. بحث ما این است آنجا كه نیاز به اعمال قانون است دولت باید وارد شود همانطور كه اگر كسی اقدام به روزه‌خواری علنی كند، دولت موظف به اقدام است و اقدام برای حفظ عفاف جامعه مخالف آزادی نیست، همانطور كه اعمال قانون دولت در مسأله سوادآموزی یا در مسأله بهداشت عمومی مانند الزام مردم به زدن واكسن مخالف آزادی اجتماعی نیست.
اگر دولت این موضوع را رها كند بنیان خانواده آسیب خواهد دید. یكی از اصول نظام خانوادگی اسلام این است كه التذاذات جنسی منحصر به كادر خانواده باشد و جامعه محیط كار و فعالیت باشد. بر خلاف نظام خانواده در غرب كه محیط جامعه را توأم با التذاذات و آزادی روابط و تحریكات جنسی كردند و در مقابل اماكن ویژه‌ای برای ارضای غریزه مانند كلوپ‌های شبانه پیش‌بینی كردند اگر ما بخواهیم با سهل‌انگاری در مسأله نظارت دولت بر پوشش اسلامی آزادی تحریكات جنسی در جامعه را رواج دهیم در این صورت باید به لوازم آن مانند اماكن كذایی پایبند باشیم و الا عقده‌های روانی خصوصاً در جوانان پدید می‌آید كه موجب عدم تعادل جامعه و حوادث ناگوار خواهد شد. ما یا باید نظام خانوادگی اسلام را پیاده كنیم یا نظام خانوادگی غربی را. حركت بینابین موجب می‌شود كه مزایای نظام خانوادگی اسلام را نداشته باشیم و معایب نظام غربی را داشته باشیم و مصداق این شعر باشیم كه:
یك دست به مصحفیم و یك دست به جام
گه نزد حلالیم و گهی نزد حرام
البته ما طرفدار سخت‌گیری در این مسأله نیستیم، معتقد نیستیم كه به مجرد یك نقص كوچك در پوشش یك فرد با او باید برخورد شود. بلكه معتقدیم كه دولت وظیفه دارد در مواجهه با موارد بسیار ناهنجار اعمال قانون كند. گذشته از قانون شرع، قانون عفاف و حجاب كه (۲۶) دستگاه اجرایی را موظف به وظایفی كرده و وزارت كشور را مسؤول هماهنگی آنها كرده این قانون وجود دارد و خلأ قانونی نداریم اساساً نیاز به قانون هم نداریم بلكه قرآن و سنت برای این موضوع كافی است.
امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) در نامه (۵۳) نهج‌البلاغه همان عهدنامه مالك اشتر می‌فرماید: «فان فی الناس عیوباً الوالی احق من سترها فلا یكشفن عما غاب عنك منها فانما علیك تطهیر ما ظهرلك و الله یحكم علی ما غاب عنك».
در میان مردم عیوبی است كه والی سزاوارترین فرد برای پوشاندن آنهاست پس آنچه از این عیوب بر تو پنهان است فاش مساز. تكیه كلام من روی این جمله است، همانا بر توست پاك كردن آنچه آشكار است یعنی اگر گناه آشكاری انجام می‌شود دولت وظیفه دارد كه اینجا عمل كند و وارد شود.
خوب من از اتاق فرمان خواهش می‌كنم این تصاویری كه ما به ایشان دادیم پخش كنند. ببینید! ما معتقدیم اگر نوعی پوشش مانند این جوراب‌های بلند كه به آن «ساپورت» می‌گویند به تأسی از شبكه‌های ماهواره‌ای در كشور باب شد كه به هیچ وجه فلسفه حجاب را تأمین نمی‌كند دولت موظف است غیرقانونی بودن آن را اعلام و اعمال قانون كند تا رسمیت پیدا نكند و البته این كار در درجه اول باید از اماكن دولتی و نسبت به كارمندان دولت و ارباب رجوع انجام شود. ولی ما می‌بینیم این پدیده روز به روز در حال پیشرفت است و ای بسا كه افرادی تصور كنند كه این نوع پوشش منافاتی با پوشش اسلامی ندارد باید اطلاع‌رسانی شود، دولت موظف است اعلامیه‌ای صادر كند. خود آقای رحمانی‌فضلی قول دادند كه این كار را انجام می‌دهند، اما انجام ندادند. به هر حال قطعاً دولت اقداماتی كرده و زحماتی كشیده ولی آنچه در سطح جامعه مشاهده می‌شود نشان می‌دهد كه نتوانسته توفیق قابل توجهی پیدا كند. لذا از طرفی باید نگاه خودش به مسؤولیت دولت را اصلاح كند و آن مرتبه از امر به معروف و نهی از منكر را كه مستلزم اقدام عملی و اعمال قانون است وظیفه خود بداند و از طرف دیگر به دنبال تمهید روش‌های بهتر و مؤثرتر باشد و ظاهراً دوستان به وجد آمدند از این تصاویر و به هر حال به نظر من دولت به وظیفه خودش عمل نكرده. خیلی ممنون.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای وزیر كشور تشریف بیاورید.
نایب‌رئیس ـ جناب آقای بذرپاش زمان را ببینید، آقای رحمانی‌فضلی در خدمتتان هستیم.
دبیر (بذرپاش) ـ جناب آقای دكتر شما (۴) دقیقه و (۳۵) ثانیه از وقتتان باقی مانده استفاده كنید.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی (وزیر كشور) ـ خواهش من از نمایندگان محترم این است كه توجه بفرمایید به این مسأله مهم است. خوب بنده هم مثل جناب آقای مطهری، مثل همه شما نسبت به مباحث فرهنگی، اعتقادی و اخلاقی حساسیتهای واقعاً‌ زیادی دارم وظیفه‌ام را فقط در حیطه قانون نمی‌دانم، فراتر از قانون می‌دانم و هر كاری هم از دست بنده بر بیاید انجام می‌دهم.
من شهادت می‌دهم در اینجا دولت و شخص آقای دكتر روحانی نسبت به این مباحث بسیار حساس هستند و مرتباً روی این موضوع تأكید دارند كه ما دستگاه‌های مختلف را نسبت به این مسأله فعال كنیم و در دولت بارها این موضوع مورد بحث قرار گرفته و حتی رسانه‌ای شده.
ببینید! ما باید یك تحلیل درستی از وضعیت جامعه داشته باشیم و بعد همه جامعه را با نشان دادن چند تصویر، چند عكس كه در هر كجای جامعه اینها پیدا می‌شوند ما نباید واقعاً‌ عفت عمومی را، حجب عمومی را و ارزش‌هایی را كه مردم ما رعایت می‌كنند مورد سؤال قرار دهیم. بسیج سازندگی طی نظرسنجی كه انجام دادند در شورای اجتماعی ارائه كردند شخص جناب آقای مطهری در آن جلسه بودند و در آنجا بسیج اعلام كرد (۹۵) درصد بانوان در ایران معتقد به اخلاق، اعتقادات و حفظ حجاب هستند. همین گزارش را سازمان تبلیغات هم در آن جلسه داد. بنابراین وقتی نهادهای رسمی انقلابی ما می‌آیند چنین گزارشی می‌دهند یعنی ما با (۵) درصد از افراد جامعه طرف هستیم كه اعتقادی به این مباحث ندارند. در یك تقسیم‌بندی كلی ما می‌توانیم افراد جامعه را اینگونه تقسیم‌بندی كنیم؛ افرادی كه معتقدند و رعایت می‌كنند و عاملند. اینها بخش اكثریت جامعه را تشكیل می‌دهند. افرادی كه معتقدند ولی سهل‌انگارند در اجرای بحث حجاب. اهل تسامح و تساهل هستند، اینها بخش كوچكی هستند. افرادی هستند از این (۵) درصد كه معتقد نیستند اما ادب اجتماعی را رعایت می‌كنند به قانون احترام می‌گذارند و رعایت می‌كنند و افرادی كه اعتقاد ندارند و ادب اجتماعی را هم ندارند و رعایت هم نمی‌كنند.
وزارت كشور و نیروی انتظامی و بقیه دستگاه‌ها همین گونه كه در این قانون آمده است ما در شقوق مختلف و با توجه به اقشار مختلف باید برخوردهای مناسب داشته باشیم. قانونگذار از (۲۲) دستگاه یك دستگاه سلبی گذاشته است كه نیروی انتظامی است. بقیه دستگاه‌ها باید كار ایجابی انجام دهند. درخصوص این مسأله ما اگر مواردی به صورت شبكه‌ای، به صورت جریانی كه متأسفانه زیاد هم هستند، باشد حتماً برخورد می‌كنیم.
من آماری را خدمت شما عزیزان می‌دهم و آن عملكرد نیروی انتظامی روی این موضوع در سال قبل كه ایشان می‌فرماید دولت مصمم به برخورد با این نوع مسائل نبوده است. (۲۲۰) هزار مورد، توجه كنید به این عدد (۲۲۰) هزار مورد از افراد را به نیروهای انتظامی بردند و تعهد اخلاقی و ضمانت گرفتند. آثار اجتماعی این (۲۲۰) هزار تا بدانید حدود (۹۰۰) هزار نفر و (۲۰۰) هزار خانواده پایشان به نیروی انتظامی و كلانتری كشیده شده.
(۱۸) هزار نفر از اینها به دادگاه ارجاع شدند یعنی كسی كه به نیروی انتظامی می‌رود و تعهد می‌دهد بدانید عزیزان این وقتی می‌خواهد شغلی بگیرد برایش حسن سابقه نمی‌زنند اگر ازدواج بخواهند كنند یكی تحقیق كند حسن سابقه نمی‌دهند. اگر در دانشگاه برود و قبول شود و سؤال كنند حسن سابقه نمی‌دهند. ما نباید بخواهیم همه امور از این طریق حل شود، اگر مجبور باشیم با آن شبكه‌ها كه هستیم حتماً برخورد می‌كنیم. اما ما باید یك جامعه را از منظر حكومت اداره كنیم و این در اختیار همه است یعنی همه جامعه باید احساس مسؤولیت كنیم، چطور (۹۵) درصد جامعه نمی‌تواند روی (۵) درصد جامعه اثر بگذارد؟ همین امسال گزارش (۳) ماهه را از نیروی انتظامی امروز صبح برای بنده فرستادند خدمت شما عرض می‌كنم.
ببینید! این گزارش نشان‌دهنده این مسأله است كه حدود (۱۸) هزار و (۷۸۵) نفر خانم بدحجاب و بدپوشش را در عرض (۳) ماه تذكر دادند. (۸۶۲۹) نفر خانم را بازداشت كردند. (۱۵۸) نفر را (كه) بازداشت كردند، توجیه كردند، مشاوره كردند و تعویض لباس كردند و با اخذ تعهد آزاد كردند و همچنین (۴۵) نفر را به دادسرا معرفی كردند. (۳۹۷۰) اخطاریه تخلف خودرویی یعنی كسانی كه در ماشین‌ها كشف حجاب می‌كنند یا رعایت عفت عمومی را نمی‌كنند (۳۹۷۰) تذكر (بذرپاش ـ جناب آقای وزیر وقت شما به اتمام رسید جمع‌بندی بفرمایید) (۲۶۰۰) مورد مشاوره و ارشاد و توقیف (۵۷۶۲) دستگاه خودرو هنجارشكن و عفاف‌ستیز داشتیم.
ببینید! این مجموعه عملكردی است كه انجام شده است. من از همه شما خواهش می‌كنم با توجه به مراتب دلسوزی، بنده هم در جایگاه نمایندگی بودم و این مسائل را پیگیری كردم هم در جایگاه نظارت هم در جایگاه فرهنگ و تبلیغات (۱۰) سال در صدا و سیما روی این مباحث كار كردم و همین الان به عنوان مجری در وزارت كشور و هماهنگ‌كننده. دغدغه من و دولت و شخص آقای دكتر روحانی كمتر نیست اما یك عزم عمومی، انسجام همگانی و اراده می‌خواهد كه ما ان‌شاءالله بتوانیم به كمك هم... من پیشنهاد دادم اگر بتوانیم ما N.G.O ها، خیریه‌ها و سمن‌هایی را درخصوص امر به معروف و نهی از منكر تشكیل دهیم، افراد شناسنامه‌دار شوند، آموزش ببینند، با قوانین آشنا شوند بتوانیم با این مسأله ان‌شاءالله برخورد كنیم (نایب‌رئیس ـ متشكریم).
آخرین نكته این است كه من خواهشم از شما این است اگر به وزارت كشور اجازه هماهنگی داده‌اید حتماً ضمانت اجرایی برای پیگیری مسائل بدهید كه وزارت كشور بتواند با این مواردی كه انجام وظیفه نمی‌كنند تخلف برخورد كند. مجدداً از حسن نیت شما، دلسوزی شما، مراتب تعهد و تذكر شما تشكر می‌كنم.
امیدوارم خداوند متعال از اعمال همه ما رضایت داشته باشد. بر محمد و آل محمد صلوات.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم از توضیحات جناب‌عالی، جناب آقای مطهری حضرت‌عالی (۲) دقیقه و (۴۵) ثانیه از وقتتان باقی است. (۳) دقیقه در محضرتان هستیم.
علی مطهری (تهران،ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ بله عرض كنم كه ببینید از صحبت‌های جناب آقای وزیر فهمیده می‌شود كه ایشان هنوز آن نگاه را دارند كه به اصطلاح صرفاً باید كار فرهنگی شود و چنین و چنان و در واقع صورت مسأله برایشان كاملاً روشن نیست. من تأكید داشتم روی اینكه صورت مسأله روشن شود اینكه هر مقدار هم كار فرهنگی شود، هر مقدار هم بودجه برای این كار بگذاریم به هر حال در نهایت عده‌ای رعایت نمی‌كنند در اینجا دولت وظیفه دارد اقدام عملی داشته باشد. ایشان صحبت از واگذاری امر به معروف و نهی از منكر به مردم می‌كنند كسی در وظیفه مردم نسبت به امر به معروف و نهی از منكر سؤال ندارد. امر به معروف لسانی و زبانی وظیفه همه مردم است این روشن است اصلاً این نیاز به قانون هم ندارد بحث در آن مرتبه از امر به معروف است كه مستلزم اقدام عملی و اعمال قانون هست.
یا ایشان می‌گویند این قانون عفاف و حجاب ضمانت اجرایی ندارد خوب اگر ندارد این قابل اصلاح است اگر لازم است اصلاح شود اصلاح كنید به علاوه اساساً فرض كنیم چنین قانونی هم نبود. در قانون مدنی ما مسأله حجاب مطرح شده در دین ما، در شرع ما مطرح شده. اساساً ‌ما نیاز به قانون نداریم. بعد ایشان بحث اعتیاد و طلاق و تعداد زندانیان را به طور كلی آسیب‌‌های اجتماعی را مطرح كردند كه اساساً خارج از موضوع سؤال است. اینكه می‌فرمایند ما جلساتی داشتیم بله، جلساتی داشتند بنده هم در یكی از آنها شركت كردم ولی در این جلسات آمارهایی داده می‌شود صرفاً یك نوع رفع تكلیف است ولی آثار خارجی ندارد و اینكه ایشان می‌فرمایند افرادی كه پرونده قضایی پیدا كردند خوب، بله ما نمی‌گوییم هر كسی كه یك نقص كوچكی در حجاب دارد همه را بیاییم بگیریم اساساً چنین ادعایی نداریم كه مثلاً همه بانوان كشور چادری شوند اساساً ما هیچ نقصی در حجاب نبینیم. شاید در زمان ظهور حضرت حجت هم به چنین دوره‌ای ما نرسیم بحث این است كه آن موارد ناهنجاری كه جامعه را تهدید می‌كند با آنها ما باید برخورد داشته باشیم. ورود به ادارات دولتی یا دانشگاه‌ها را با این نوع پوشش مثلاً با همین پوششی كه عرض كردیم پوشش ساپورت شما چرا اجازه می‌دهید؟ چرا جلوگیری نمی‌شود؟ چرا بخشنامه صادر نمی‌شود؟ یا می‌گویند كه باید ما سازمان‌های مردم‌نهاد تشكیل دهیم تا این كار را انجام دهیم اساساً بحث این حرف‌ها نیست، بحث این است كه آقا با این موارد ناهنجار ما چه كنیم؟ اساساً نیازی به جلسه ندارد. یك بخشنامه‌ای می‌خواهد مردم احساس كنند دولت در این موضوع دارای اراده است و متزلزل نیست. مردم اگر احساس كنند (۵۰) درصد از مشكل حل می‌شود بنابراین من قانع نشدم از صحبت‌های جناب آقای وزیر.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! رأی‌گیری بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، جناب آقای مطهری بنده طرح بحثی را داشته باشم. شما خودتان این را قبول دارید كه وزیر محترم كشور با اراده جدی این موضوع را پیگیری كنند جلساتی را هم داشته باشند. اجازه بفرمایید (همهمه نمایندگان)، اگر این وعده قطعی باشد اجازه بفرمایید موضوع را در خدمت شما وزیر كشور پیگیری كنند. اجازه بفرمایید دوستان، آقای مطهری بفرمایید.
مطهری ـ من عرض كردم كه قانع نشدم و رأی‌گیری بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر، حضار ۲۱۸ نفر، همكارانی كه سخنان وزیر محترم را قانع‌كننده می‌دانستند عدد (۴) و كسانی كه اقناع نشدند عدد (۲)، همكاران اعلام رأی بفرمایید. من ضمناً‌ یك نكته‌ای را هم محضر دوستان عرض كنم. صبح یك خبری را بعضی از دوستان دادند راجع به اینكه یك گفتگویی شده یا خبری در ارتباط یك بحث تقسیمات كشوری، وزیر محترم كشور فرمودند كه به طور كلی موضوع خلاف واقع است، به طور كلی فرمودند چنین بحثی نیست دیگر، بفرمایید، برای آگاهی دوستان عرض كردم، همكاران آن خبر كاملاً تكذیب می‌شود، همكاران اعلام رأی فرمودند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، بله دوستان مجلس هم توضیحات وزیر محترم كشور را قانع‌كننده تشخیص ندادند. خیلی متشكر.
۹ ـ اعلام وصول یك فقره طرح
نایب‌رئیس ـ اعلام وصول را قرائت بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
یك طرح قانونی عادی كه به صورت عادی اعلام وصول می‌شود كه به امضای (۷۲) تن از نمایندگان محترم رسیده است.
الحاق یك تبصره به ماده (۹) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام وصول می‌شود.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكریم.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ آقای رئیس! اگر اجازه دهید تذكرات را قرائت كنم.
نایب‌رئیس ـ قبل از قرائت تذكرات آقای رسائی یك تذكری داشتند كه من گفتم آخر وقت، این تذكر را گوش كنیم بعد تذكرات دوستان را می‌شنویم. آقای رسائی بفرمایید.
حمید رسائی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
حاج‌آقای ابوترابی! هم تذكر است هم یك اخطار قانون اساسی من خدمتتان عرض می‌كنم.
اولاً بنده هم مثل هیأت رئیسه محترم خدمت میهمانان عزیزی كه در جلسه بودند و الان نیستند خیرمقدم عرض می‌كنم ولی حاج‌آقای ابوترابی ماده (۵) آیین‌نامه صراحت دارد كه تماشاچیان كه در جلسه حضور دارند موظفند به رعایت نظم و سكوت در جلسه، خوب امروز دیدیم كه یكی از عزیزان در میان‌ نطقش وقتی صحبت می‌كرد چندین بار تشویق كردند خوب این بر خلاف آیین‌نامه است لازم بود از طرف هیأت رئیسه محترم به صراحت نسبت به این موضوع تذكر داده شود و یك اصل قانون اساسی را هم اخطار دارم اصل (۲۶) اخیراً وزیر محترم اطلاعات جلسه دوستانه‌ با شورای مركزی حزب منحله مشاركت داشته. حزبی كه در دوره حاكمیت اصلاح‌طلبان آمریكایی و مجلس ششم نقش براندازی داشته، حزبی كه در مجلس ششم مهم‌ترین نقش را برای مقابله با اصول مهم و ایدئولوژیك قانون اساسی داشته. آیا معنای اعتدال این است؟ محتوای این جلسه آیا مربوط به انتخابات مجلس دهم بوده؟ وزیر باید محتوا را در اختیار نمایندگان مجلس قرار دهد. محتوا دوستانه بوده آقای ابوترابی! به هیچ وجه این جلسه مربوط به این نبوده كه از طرف وزارت اطلاعات نظارتی بوده باشد.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكریم، البته ممكن است آنها اصلاً اصلش را تكذیب كنند.
رسائی ـ اگر تكذیب كنند بعد من خدمتشان هستم حاج‌آقا!
نایب‌رئیس ـ آقای فولادگر بفرمایید.
حمیدرضا فولادگر (اصفهان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس! من ماده (۲۴) بند (۴) را می‌خواستم عرض كنم. حفظ و انتظام مجلس یكی این هست كه خوب تذكرات در موقع خودش و در موضوع دریافت شود. حالا از وقتش كه گذشت من هم می‌خواستم آن موقع به ابراز احساسات تماشاچی‌های محترم تذكر دهم كه این را خلاف روال است و قاعدتاً‌ موجب اخلال و مخل نظم مجلس است.
 نكته دیگر هم اخطار قانون اساسی است كه آن را هم نوبت داشتم هم بحث (۸۹) بحث استیضاح وزیر محترم نیرو كه این را ان‌شاءالله در دستور كار قرار بگیرد و هم یك اخطار دیگر هم اصل (۷۴) دارم در ارتباط با لوایح.
ببینید! در ایام بودجه ما قبول كردیم كه در كمیسیون تلفیق و در صحن علنی كه احكام حمایت از تولید و یك سری از احكام دیگری كه در لایحه بودجه آمده بود مثل مدیریت پروژه‌ها را. اینها را دولت در اولین فرصت لایحه بیاورد. متأسفانه حاج‌آقای ابوترابی ما هنوز مواجه نشدیم با لایحه دولت احكام دائمی بودجه را كه دولت بنا بود لایحه بیاورد. این را خواهش ماست كه پیگیری بفرمایید الان (۴) ماه از سال گذشت، خیلی متشكر.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، پیگیری خواهد شد ان‌شاءالله. جناب آقای سبحانی‌نیا اگر اجازه بفرمایید تذكر جناب آقای موسوی‌نژاد را بشنویم و بعد تذكرات را قرائت بفرمایید. آقای موسوی‌نژاد بفرمایید.
سیدمهدی موسوی‌نژاد (دشتستان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
«از كمبودها نگران نباشید و سختی به خود راه ندهید و به یاد پیامبر و اصحابش باشید. از اختلاف كه حربه شیطان است بپرهیزید و به وسوسه‌های آنها جواب دندان‌شكن دهید».
شهید غلامرضا جوان
جناب حاج‌‌آقای ابوترابی‌، ریاست محترم جلسه! استحضار دارید ما متأسفانه قریب به (۶) ماه قبل یك تحقیق و تفحص از شركت ملی نفت داشتیم كه به هیأت رئیسه ارائه شده ولی تا به حال در صحن علنی مطرح نشده. تحقیق و تفحص از سهام عدالت داشتیم علی‌رغم اینكه در كمیسیون اقتصاد هم تصویب شد ولی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح نشد.
سؤال از وزیر آموزش و پرورش داشتیم در صحن علنی نیامد.
جناب حاج‌آقای ابوترابی! این تحقیق و تفحص‌ و سؤال‌ها از ابزارهای نماینده‌هاست در جهت نظارت و برای رسیدن به حقوق مردم است چرا در هیأت رئیسه به اینها توجه نمی‌شود؟
شما می‌دانید اگر تعدادی سؤال به هیأت رئیسه ارائه شود حتی یك جلسه كامل طبق آیین‌نامه می‌تواند اختصاص پیدا كند به این سؤالات نمایندگان. به هر حال اینها ابزار نماینده‌هاست. ما این ابزارها را داریم كند می‌كنیم این هم توسط خود هیأت رئیسه دارد شكل می‌گیرد. خواهش من این است كه شما توجه بفرمایید. تذكر دهید خود هیأت رئیسه این را دقت كنند. اینها این اختیاراتی است كه دست نماینده‌هاست نباید این اختیارات را از نماینده‌ها سلب كنیم. الان چندین تحقیق و تفحص، سؤال و بعضاً استیضاح، استیضاح ارائه می‌شود خود استیضاح مطرح نمی‌شود. خوب این استیضاح وزیر آموزش و پرورش سؤال از وزیر آموزش و پرورش و موارد دیگر چرا مطرح نمی‌شود؟ آیا هیأت رئیسه نباید پاسخ دهد؟ خواهش من این است توجه بفرمایید حضرت‌عالی تذكر دهید به هر حال هیأت رئیسه منتخب نمایندگان هستند و باید در مقابل اعمال و عملكرد و تصمیماتی هم كه می‌گیرند پاسخ دهند. حقیقتاً‌ پاسخ دهید چرا و به چه دلیل تا الان از این ابزار نمایندگان اجازه داده نمی‌شود كه استفاده شود و همینطور به تعویق و یا به تأخیر می‌افتد چرا و به چه دلیل؟ خواهش من این است كه پاسخ دهید.
نایب‌رئیس ـ متشكرم، در ارتباط با تحقیق و تفحص طبق روال آیین‌نامه موضوع در دستور كار قرار خواهد گرفت. من هم پیگیر می‌شوم كه اگر روند او روند روانی نبوده ان‌شاء‌الله روان عمل شود، سؤالات هم با توجه به محدودیت‌ها كه در خدمت همكاران محترم هستیم، ان‌شاء‌الله سعی می‌كنیم با تخصیص وقت بیشتری سؤالات همكاران را طرح كنیم و استفاده شود.
 
۱۰ ـ تذكر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
نایب‌رئیس ـ جناب آقای سبحانی‌نیا تذكرات را بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تذكرات شفاهی همكاران محترم، جناب آقای سیدشكرخدا موسوی نماینده محترم اهواز و باوی بفرمایید.
سیدشكرخدا موسوی (اهواز و باوی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تذكر اول بنده به وزیر نفت است، دو تا تذكر به وزیر نفت دارم،
یك ـ چرا نزدیك یك سال است كه جلو جذب (۸۰۰) نفر پذیرفته شدگان آزمون سراسری مناطق نفت‌خیز خوزستان گرفته‌اید؟ آیا می‌دانید بیكاری و بدبختی یعنی چه؟ قطعاً نمی‌دانید، چون مشكلی ندارید آقای وزیر.
دو ـ تذكر دوم من به وزیر نفت، چرا پروژه (۲۰۰۰) واحدی كارگران زحمتكش مناطق نفت‌خیز جنوب را اجرا نمی‌كنید؟ علی‌رغم اینكه چندین سال است پول این كارگران زحمتكش نزد وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی خوابیده است.
تذكر بعد به وزیر كشور، چرا جلوی بكارگیری آزمون استانداری‌های كشور را گرفته‌اید؟ (۲۰۰) نفر در خوزستان همه مراحل قانونی آزمون را گذراندند ولی متأسفانه جلو جذب را گرفتید.
تذكر بعد هم به وزیر نیرو است، آقای چیت‌چیان، جناب آقای وزیر! وضع آب شرب شهرستان كارون و بخش‌هایی از اهواز بغرنج است، سریعاً‌ تیمی را برای بررسی این معضل به خوزستان اعزام كنید.
تذكر بعد هم به آقای چیت‌چیان، چرا با بی‌حرمتی تمام مدیری غیربومی را برای آبفای استان معرفی كردید بدون اینكه احترامی به نمایندگان خوزستان گذاشته باشید؟
تذكر بعد هم به هیأت رئیسه است، جناب آقای ابوترابی! تو را به خدا یك فكر اساسی در مجلس برای اشتغال بشود، از دولت امیدی نیست، چون دارند اعلام می‌كنند كه ما كاركنان مازاد هم داریم، اگر بتوانند همین‌ها را هم اخراج می‌كنند كما اینكه اخراج كرده‌اند، در مناطق نفت‌خیز،‌ در شهرك‌های صنعتی، در جاهای مختلف. حداقل یك جلسه غیرعلنی را من خواهش می‌كنم در موضوع خاص اشتغال قرار بدهید.
تذكر بعد هم به معاون پارلمانی دولت است، جناب آقای انصاری! تعدادی از معاونین پارلمانی اصلاً پاسخگوی خواسته‌ها و درخواست‌های نمایندگان نیستند، خواهشمند است در این مورد هم تأكیدات لازم را داشته باشید. والسلام‌علیكم و رحمه الله
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكر از رعایت وقت، آقای حیدری‌طیب نماینده محترم كرمانشاه بفرمایید.
سیدسعید حیدری‌طیب (كرمانشاه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تذكر اول بنده به وزرای جهاد كشاورزی،‌ كار و وزرایی است كه در دولت اهمیتی برای درخواست‌های نمایندگان قائل نیستند در حالی كه از نظر قانونی اینها مكلف هستند توجه داشته باشند به درخواست‌های وكلای مردم، عزیزان!‌ نامه‌های نمایندگان را دستور نمی‌دهند، این عدم دستور كتبی برنامه‌‌های نمایندگان و استنكاف از صدور دستور، خود یا حكایت از این دارد كه این عزیزان واقف به مسائل قانونی نیستند، واقف به مسائل اداری نیستند و یا اینكه توجهی به خواسته‌های نمایندگان ندارند و این عزیزان فراموش كرده‌اند كه در زمان گرفتن رأی اعتماد در راهروهای مجلس و كمیسیون‌‌ها چقدر درخواست و خواهش می‌كردند از نمایندگان برای گرفتن رأی اعتماد.
درخواست و تذكر بعدی بنده خطاب به وزیر جهاد كشاورزی است در مورد وام‌های مأخوذه اعم از سرمایه ثابت و سرمایه در گردش بخش كشاورزی از بانك‌های عامل، در حمایت از كشاورزان باید این موارد استمهال شود.
تذكر به دولت، مطلب بعدی بنده است، راجع به افزایش تصاعدی نرخ كرایه حمل بار محصولات كشاورزی نسبت به سال گذشته كه چهار برابر شده است و این به دلیل اجرای قانون هدفمندكردن یارانه‌ها است، از دولت می‌خواهم كه نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت این هزینه به كشاورزان اقدام كنند.
تذكر بعدی خطاب به دولت در مورد وضعیت بانك‌ها است كه نسبت به دریافت سود از مردم بیش از حد و خلاف شرع و قانون عمل می‌شود و در مورد عدم رعایت استفاده از امكانات بیت‌المال در موارد شخصی است.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی ممنون از رعایت وقت، جناب آقای اسماعیلی نماینده محترم زنجان و طارم بفرمایید.
محمد اسماعیلی (زنجان و طارم) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تذكر اول بنده به جناب آقای رئیس‌جمهور در مورد اختلاف زیاد حقوق كارمندان دولت، شركت‌های دولتی و سایر قوا است كه نارضایتی اكثریت كارمندان را به همراه داشته است به طوری كه امروز تعداد زیادی از فرهنگیان و بازنشستگان كشوری و لشكری قادر به اداره خانواده خود نمی‌باشند، لذا لازم است دولت محترم در اولین فرصت برای رفع این تبعیضات ناروا اقدام جدی به عمل آورد.
تذكر بعدی، جناب آقای رئیس‌جمهور! در مورد عدم پرداخت وام ازدواج توسط بانك‌ها به جوانانی كه می‌خواهند ازدواج كنند ولی توانایی مالی ندارند و متأسفانه دولت تا به امروز اقدام جدی برای رفع این موانع صورت نداده و حمایت از ازدواج جوانان و افزایش جمعیت فقط در حد شعار باقی مانده است، لازم است دولت به صورت جدی و عملی برای رفع این مشكل اقدام جدی به عمل آورد.
تذكر به وزیر محترم كشور در مورد ارتقاء دهستان گیلوان شهرستان طارم و دهستان قره‌بوته از شهرستان زنجان به بخش و ارتقاء دیزج‌آباد زنجان به شهر كه با بیش از (۵۰۰۰) جمعیت متأسفانه با یك دهیاری كه هیچگونه امكاناتی در اختیار ندارد اداره می‌شود و مردم در این منطقه با مشكلات عدیده‌ای مواجه هستند.
تذكر به وزیر محترم جهاد كشاورزی در رابطه با عدم پرداخت خسارات وارده به كشاورزان زنجان از بابت سرمازدگی.
تذكر به وزیر محترم راه و شهرسازی در مورد وضع نامطلوب راه‌های روستایی و بین بخشی كه توجه جدی مسؤولین راه و شهرسازی را می‌طلبد.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ متشكر، جناب آقای فرهاد بشیری نماینده محترم پاكدشت بفرمایید.
فرهاد بشیری (پاكدشت) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام علیكم، پیشاپیش حلول ماه مبارك رمضان را خدمت امت خداجویمان تبریك عرض می‌‌كنیم، شهادت شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی و یارانشان را گرامی می‌داریم، هفته قوه قضائیه را به همه پویندگان راه ایشان در این قوه هم تبریك می‌گوییم. آرزوی توفیق بیشتر برای ورزشكاران كشورمان داریم به ویژه فوتبالیست‌ها كه امیدواریم با تكیه بر هویت اسلامی و غیرت ایرانی خود بازی بعدی را هم مقتدرانه انجام بدهند، شایستگی‌ها و توانمندی‌های جوانان ارزشمند ایران اسلامی را به همه جهانیان نشان بدهند.
اما در طلیعه روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی قرار داریم، می‌دانیم كه صدام عفلقی آنهمه از آن استفاده كرد، استكبار هم از او حمایت كرد، از رئیس‌جمهور محترم به عنوان رئیس جنبش كشورهای غیرمتعهد و رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به عنوان رئیس بین‌المجالس اسلامی می‌خواهم كه از حداكثر جایگاه این دو نهاد بین‌المللی برای مبارزه با تولید و استفاده سلاح‌های شیمیایی و همچنین مبارزه با تروریسم كه این روزها در كشورهای منطقه به ویژه كشور عراق شاهد هستیم استفاده كنند تا از ادامه این كشتارهای فجیع جلوگیری گردد.
تذكر ما به وزیر محترم نیرو این است كه با توجه به فصل گرما نسبت به رفع مشكل كمبود آب شرب روستاهای پاكدشت به ویژه بخش شریف‌آباد اقدامات فوری انجام بدهند و همچنین با توجه به قول ایشان مبنی بر بهره‌برداری از تصفیه‌خانه شهدای توچال سد مامرود در اواسط تابستان امسال، پروژه مذكور در موعد مقرر برای انشعاب آب در مرحله اول به محله‌های حصارامیر شهرك انقلاب، یبر، قوهه، خاتون‌آباد، مامازند، پاكدشت، گوهر مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، تشكر و قدردانی می‌كنم.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی متشكر، جناب آقای رجبی نماینده محترم مینودشت، كلاله، مراوه‌تپه و گالیكش بفرمایید.
عبدالكریم رجبی (مینودشت، كلاله، گالیكش و مراوه‌تپه) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با سلام و عرض ادب خدمت ملت شریف ایران، لازم می‌دانم هفته قوه قضائیه و پیشاپیش حلول ماه مبارك رمضان را تبریك عرض ‌كنم.
تذكر اول بنده به وزیر محترم كشاورزی است، كشاورزان شرق استان گلستان در اثر خشكسالی خسارات سنگینی را متحمل شده‌اند،‌ انتظار است كه آقای وزیر دستور بدهند نسبت به جبران خسارات این كشاورزان كه قوت غالبشان همین محصولات كشاورزی است ان‌شاء‌الله اقدام شود.
تذكر دوم من به وزیر ارتباطات است، درخصوص كارگزاران مخابرات روستایی، با توجه به صورتجلسه‌ای كه امضا شده است و در آن تعهد شده است كه قرارداد مستقیم با این كارگزاران توسط مخابرات بسته شود ولی متأسفانه اقدامی صورت نگرفته است، انتظار است كه ان‌شاء‌الله وزیر محترم پیگیری جدی بفرمایند كه این عزیزان هم ان‌شاء‌الله از بلاتكلیفی خارج شوند.
تذكر بعدی من به وزیر راه و شهرسازی است، آقای وزیر!‌ شما فرودگاه شهرستان كلاله را بازدید كردید و قول مساعد دادید كه پرواز عن‌قریب برقرار شود ولی متأسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفته، انتظار است كه ان‌شاء‌الله هرچه زودتر این كار عملیاتی شود. درخصوص ساماندهی نقاط حادثه‌خیز مسیر جاده مشهد مقدس كه در سه‌راهی قلمی و سه‌راهی كلاله هفته‌ای حداقل یك تصادف مرگبار رخ می‌دهد با توجه به قول مساعدی كه داده‌اید ان‌شاء‌الله اقدامات عملی درخصوص ساماندهی این نقاط حادثه‌خیز انجام دهید.
تذكر بعدی من به وزیر بهداشت است، با توجه به بازدیدی كه آقای وزیر از بیمارستان‌های شهرستان‌های كلاله و مینودشت داشتند ان‌شاء‌الله تكمیل و تجهیز بیمارستان مراوه‌تپه هم ان‌شاء‌الله اقدام عاجل صورت گیرد.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ ممنون، آخرین نفر جناب آقای آصفری نماینده محترم اراك و كمیجان بفرمایید.
محمدحسن آصفری (اراك، كمیجان و خنداب) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن عرض تبریك هفته قوه قضائیه، تذكر بنده به ریاست محترم جمهور است، جناب آقای دكتر روحانی!‌ مقام معظم رهبری امسال را به عنوان سال مدیریت جهادی و عزم ملی نامگذاری كرده‌اند، ما بیش از (۲۰۰۰) پروژه نیمه‌كاره در كشور داریم، سؤال و تذكر بنده این است كه چرا بایستی در این ایامی كه مشكلات مردم، بحث اقتصادی، مسائل گرانی، مشكلات داخلی و خارجی،‌ مسائل كارگری هست، استانداران شما وقت خودشان را اینقدر بیهوده تلف كنند و در جلساتی شركت كنند كه در این جلسات صحبت‌ها و سخنرانی‌های ساختارشكنانه شكل می‌گیرد؟ مسائلی مطرح می‌شود كه در راستای اهداف فتنه‌گران در نظام است، آیا وقت نماینده عالی دولت شما در یك استان بایستی اینقدر بیهوده تلف شود كه برای مسائل سیاسی، جریانات حزبی و جریانات گروهی تلف شود و در جلسه‌ای شركت كنند كه در آن جلسه اهداف و آرمان‌های نظام زیر سؤال برود، از عناصر فتنه حمایت شود؟ چرا بایستی اجازه بدهید كه استانداران شما در این جلسات شركت كنند؟ آیا تدبیر و اعتدال غیر از این است كه حل مسائل اقتصادی مردم باشد؟ آیا تدبیر و اعتدال غیر از این است كه مسائل كارگری و مشكلات صنایع ما حل شود؟ تدبیر و اعتدال غیر از این است كه تلاش كنیم مشكلات معیشتی مردم، مشكلات بیكاری مردم حل شود؟ استاندار كه نماینده عالی شما در یك استان است بایستی وقت خودش را برای حل مسائل اقتصادی، مسائل بیكاری، مسائل مشكلات كارگری، مسائل داخلی استان، مسائل امنیتی استان تلف بكند نه اینكه بروند چند ساعت در جلسه‌ای حضور پیدا كنند كه در آن جلسه یك جمعی حاضر شده‌اند كه سخنران آن جمع و شعارهایی كه در آن جمع داده می‌شود در راستای مسائل ساختارشكنانه و مسائلی است كه در ارتباط با عناصر فتنه است.
آقای رئیس‌جمهور! من خواهش دارم كه به مسؤولین خودتان متذكر شوید كه از این فرصت الهی در راستای حل مسائل اقتصادی مردم، مسائل معیشتی مردم، مشكل بیكاری، بیكاری، بیكاری كه مشكل جدی برای خانواده‌ها هست،‌ وقت خودشان را برای این مسائل بگذارند نه برای مسائل دیگر. لذا حضرت‌عالی شعار تدبیر و اعتدال را دادید و تدبیر و اعتدال حلش برای مسائل كشور در راستای حل مسائل اقتصادی و كارآمد بودن مدیران ارشد استان‌ها و در كشور است.
۱۱  ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مسؤولین اجرایی كشور
نایب‌رئیس ـ تذكرات كتبی را قرائت بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ خیلی ممنون، تذكرات كتبی نمایندگان محترم به مسؤولان اجرائی:
ـ آقایان: محسن صرامی‌فروشانی (خمینی‌شهر)، حسن كامران‌دستجردی (اصفهان)، محمد فیروزی (نطنز و بخش قمصر)، یونس اسدی (مشكین‌شهر)، عطا‌اله حكیمی (رودبار)، حسینعلی شهریاری (زاهدان)، علی ایرانپور (مباركه)، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور)، احمد امیرآبادی‌فراهانی (قم)، عوض حیدرپورشهرضائی (شهرضا و دهاقان)، جعفر قادری (شیراز)، رضا صابری (رامیان و آزادشهر)، غلامرضا اسدالهی (تربت‌جام، تایباد و باخرز)، سیدمحمدحسین میرمحمدی (گلپایگان و خوانسار)، محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ)، سیدسعید زمانیان‌دهكردی (شهركرد، سامان و بن)، عباسعلی منصوری‌آرانی (كاشان، آران و بیدگل)، موسی غضنفرآبادی (بم، ریگان، فهرج و نرماشیر) و ابراهیم كارخانه (همدان و فامنین) و خانم‌ها: سكینه عمرانی (سمیرم) و فاطمه رهبر (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص توضیح علت حذف دستگاه‌های خودپرداز از مؤسسات و صندوق‌های قرض‌الحسنه.
ـ آقای حسین فتاحی (شهربابك) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص بررسی موضوع مسمومیت تعدادی از كاركنان مجتمع مس سرچشمه.
به وزیر جهاد كشاورزی درخصوص لزوم نظارت بر كیفیت تولید ادوات كشاورزی از جمله تراكتور، كمباین، كود و سم.
ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درخصوص تسریع در اجرای ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل نوسازی صنایع كشور.
ـ آقایان: رضا رحمانی (تبریز، اسكو و آذرشهر)، علیرضا محجوب (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درخصوص تسریع در اجرای ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل نوسازی صنایع كشور.
ـ آقای حجت‌اله درویش‌پور (ایذه و باغملك) به وزیر نفت درخصوص لزوم جابجایی خطوط لوله گاز در مناطق مسكونی و گذرگاه‌های شهرستان ایذه و باغملك.
به وزیر نیرو درخصوص توضیح علت تأخیر در اجرای طرح آبرسانی به شهرستان‌‌های ایذه و باغملك همچنین درخصوص تسریع در تكمیل طرح جاده دنباله‌رودخانه دهدز و احداث پل سادات.
به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در احداث جاده بین استانی سوسن ـ فاله ـ بازفت در شهرستان ایذه.
ـ آقای احمد شوهانی (ایلام، ایوان، شیروان و چرداول، مهران و ملكشاهی) به وزرای اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم مقابله با شبنامه‌نویسان و نظارت بر عملكرد مدیر كارخانه سیمان ایلام.
ـ آقای یعقوب جدگال (چابهار، نیك‌شهر و كنارك) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص توضیح علت عدم رسیدگی به راه‌های روستایی شهرستان‌های چابهار، نیك‌شهر، كنارك و قصرقند.
ـ آقای حسین نیاز‌آذری (بابل) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص نظارت بیشتر بر عملكرد شركت زیرساخت و رعایت عدالت در مجموعه مدیریتی آن شركت.
ـ آقای محمود نگهبان‌سلامی (خواف و رشتخوار) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص توزیع ناعادلانه اعتبارات ماده (۱۸۰) قانون برنامه پنجساله پنجم به ویژه تخصیص اعتبار اندك برای شهرستان رشتخوار.
ـ آقایان: رمضانعلی سبحانی‌فر (سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب)، نادر قاضی‌پور (ارومیه) و غلامرضا اسدالهی (تربت‌جام، تایباد و باخرز) به وزیر جهاد كشاورزی درخصوص لزوم فراهم كردن تمهیدات لازم برای صادرات صیفی‌جات كشاورزان.
ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزرای نفت، امور اقتصادی و دارایی و كشور درخصوص لزوم شبانه‌روزی كردن فعالیت مرز سرو ارومیه.
ـ آقایان: علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان)، عباس رجائی (اراك، كمیجان و خنداب)، قاسم عزیزی (شازند)، حسین نجابت (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر)، محمدابراهیم رضائی (خمین)، سیدمرتضی حسینی (قزوین، آبیك و البرز)، فرهاد بشیری (پاكدشت)، عباس صلاحی (تفرش و آشتیان)، سیدحسین نقوی‌حسینی (ورامین و پیشوا)، مجید منصوری‌بیدكانی (لنجان)، رضا آشتیانی‌عراقی (قم)، ابراهیم آقامحمدی (خرم‌آباد و دورود)، نصراله پژمان‌فر (مشهد و كلات)، محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور)، اسمعیل كوثری و محمد سلیمانی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) و خانم‌ها: شهلا میرگلوی‌بیات (ساوه و زرندیه) و زهره طبیب‌زاده‌نوری، فاطمه آلیا و فاطمه رهبر (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) به وزیر كشور درخصوص توضیح علت تشكیل گردهمایی‌های ساختارشكنانه در استان مركزی علی‌رغم وجود مشكلات اشتغال و پرداخت وام.
ـ آقای حسین امیری‌خامكانی (زرند و كوهبنان) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درخصوص تسریع در حل مشكل پرداخت حقوق بازنشستگان شركت زغال‌سنگ و صنعت فولاد كشور.
ـ آقایان: حسین امیری‌خامكانی (زرند و كوهبنان)، شهباز حسن‌پور‌بیگلری (سیرجان و بردسیر)، حسین سبحانی‌نیا (نیشابور و تخت‌جلگه) و موسی غضنفرآبادی (بم، ریگان، فهرج و نرماشیر) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص توضیح علت عدم اجرای قانون راجع به كارگزاران مركز مخابرات روستایی توسط شركت مخابرات.
ـ آقای نعمت‌اله منوچهری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی و روانسر) به وزیر دادگستری درخصوص توضیح علت برخوردهای نامناسب غیراسلامی از سوی بعضی از قضات و مسؤولین دادگستری و عدم رعایت تكریم ارباب رجوع.
ـ آقای ابراهیم كارخانه (همدان و فامنین) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اقدام عاجل جهت بررسی و جلوگیری از تضییع حق شركت‌كنندگان آزمون دكتری كه از طریق افزایش سهم بیشتر امتیاز مصاحبه منجر به اعمال نظرهای شخصی در گزینش دانشجو گردیده است.
به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص سست‌نمودن پایه‌های ممیزی فرهنگی به ویژه در عرصه كتاب و فعالیت‌های نرم‌افزاری كه خلاف مفاد صریح اصول دوم و سوم قانون اساسی است كه تجدیدنظر عاجل را می‌طلبد.
ـ آقای سیدعلی‌محمد بزرگواری (كهگیلویه، بهمئی و چرام) به وزیر جهاد كشاورزی درخصوص تسریع در پرداخت خسارت وارده ناشی از عدم برنامه‌ریزی صحیح مدیران جهاد كشاورزی به هندوانه‌كاران.
ـ آقایان: عزیز اكبریان و محمدجواد كولیوند (كرج) به وزیر جهاد كشاورزی درخصوص تسریع در واگذاری نهالستان جاده محمدشهر به شهرداری كرج.
ـ آقای محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور) به وزرای راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، كار و رفاه اجتماعی درخصوص تسریع در پرداخت مطالبات پیمانكاران طرح‌های راه‌سازی و بهسازی استان كرمان و همچنین درخصوص تسریع در پرداخت حقوق و معوقات كاركنان بازنشسته صنعت فولاد كشور.
ـ آقایان: قاسم عزیزی (شازند)، موسی‌الرضا ثروتی (بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه)، كمال‌الدین پیرمؤذن (اردبیل، نیر، نمین و سرعین)، هدایت‌الله میرمرادزهی (سراوان، سیب، سوران و زابلی)، حجت‌اله درویش‌پور (ایذه و باغملك)، علیرضا منظری‌توكلی (بافت، رابر و ارزوئیه)، علی‌اكبر آقایی‌مغانجوقی (سلماس)، محمد علی‌پور (ماكو، چالدران، شوط و پلدشت)، جمشید جعفرپور (لارستان، خنج و گراش)، سیدمحمد سادات‌ابراهیمی (شوشتر و گتوند)، سیدعنایت‌اله هاشمی (سپیدان)، محمدسعید انصاری (آبادان)، منصور حقیقت‌پور (اردبیل، نیر و نمین)، جواد سعدون‌زاده (آبادان)، حسین فتاحی (شهربابك)، رضا صابری (رامیان و آزادشهر)، سیدباقر حسینی (زابل، زهك و هیرمند)، نبی‌اله احمدی (داراب و زرین‌دشت)، شاهین محمدصادقی (كازرون)، اسماعیل جلیلی (مسجدسلیمان، لالی، اندیكا و هفتگل)، سیداحمدرضا دستغیب (شیراز)، سیدحسین دهدشتی (آبادان)، ایرج ندیمی (لاهیجان و سیاهكل)، حبیب آقاجری (بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان)، محمدجواد نظری‌مهر (كردكوی، تركمن، بندرگز و گمیشان)، جعفر قادری و ضرغام صادقی (شیراز)، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان (دزفول)، نادر فریدونی (فیروزآباد، فراشبند، قیر و كارزین)، شهباز حسن‌پور‌بیگلری (سیرجان و بردسیر)، حسین آذین (رفسنجان و انار)، دخیل‌عباس زارع‌زاده‌مهریزی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد)، محمد سقائی (نی‌ریز و استهبان)، حسین امیری‌خامكانی (زرند و كوهبنان)، امیرعباس سلطانی (بروجن)، سیدسعید زمانیان‌دهكردی (شهركرد، سامان و بن)، مجید جلیل‌سرقلعه (لردگان)، احمد امیرآبادی‌فراهانی (قم)، موسی غضنفرآبادی (بم، ریگان، فهرج و نرماشیر)، حسینعلی شهریاری (زاهدان)، ابراهیم كارخانه (همدان و فامنین)، عبدالكریم جمیری (بوشهر، گناوه و دیلم)، ناصر صالحی‌نسب (دشت‌آزادگان و هویزه)، عمران علی‌محمدی (ایلام، ایوان، شیروان و چرداول، مهران و ملكشاهی)، سیدمحمدمهدی پورفاطمی (دشتی و تنگستان)، صیدعیسی دارائی (اندیمشك)، محمدمهدی مفتح (تویسركان)، سیدحسین ذوالانوار (شیراز)، نوذر شفیعی‌ (ممسنی و رستم)، سیدموسی موسوی (لامرد و مهر) و شمس‌اله بهمئی (رامهرمز و رامشیر) به وزیر كشور درخصوص منتفی كردن تقسیم كشور به پنج منطقه و جلوگیری از ایجاد التهاب در كشور.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، فرمودند كه اصلاً چنین چیزی نیست، چون تذكر را اشاره كردید، وزیر محترم كشور رسماً‌ اظهار داشتند چنین تقسیماتی نیست.
 
۱۲ ـ اعلام وصول نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ریاست محترم مجلس درخصوص تأكید بر اجرای اقتصاد مقاومتی در بخش كشاورزی
نایب‌رئیس ـ آقای صادقی بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
نامه‌ای كه به امضای (۱۶۰) نفر از نمایندگان محترم خطاب به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی رسیده و در آن بر اجرای اقتصاد مقاومتی به خصوص در بخش كشاورزی و توجه به تأمین امنیت غذایی و ایجاد ذخایر راهبردی و عوامل مؤثر بر زنجیره تولید تا مصرف تأكید شده و خواهان استمهال دو ساله وام‌های اخذشده از بانك‌های عامل و پرداخت مابه‌التفاوت كرایه‌های حمل بار شده‌اند اعلام وصول می‌گردد.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، من اشاره‌ای بكنم كه جناب آقای آقامحمدی نماینده محترم خرم‌آباد و دوره كه صحبت شد.
۱۳ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
نایب‌رئیس ـ پایان جلسه امروز را اعلام می‌كنم، جلسه بعدی ما فردا چهارشنبه چهارم تیرماه ساعت (۸) بامداد است، دستور جلسه ادامه رسیدگی به دستور هفتگی مجلس شورای اسلامی است.
(جلسه ساعت ۱۲:۱۹ پایان یافت)
رئیس مجلس شورای اسلامی
علی‌ اردشیرلاریجانی

 

۱۴ ـ ضمیمه:
الف ـ فهرست مصوبات

عنوان شماره ثبت كمیسیون اصلی توضیحات
طرح جامع کاداستر کشور ۲۵ قضایی و حقوقی متعاقب دوره هشتم و جلسات ۲۱۶، ۲۱۷، ۲۱۸، ۲۱۹ و ۲۲۰ تصویب و  به شورای نگهبان ارسال گردید
طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از كاهش رشد جمعیت كشور ۴۴۶ بهداشت و درمان به دلیل ادامه رسیدگی متعاقب جلسه ۱۹۸ و ارجاع به كمیسیون مربوطه در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان تغییری ایجاد نمی‌نماید

ب ـ فهرست تقاضا‌های بعمل آمده

عنوان تقاضا جلسه اعلام وصول تقاضا نتیجه رسیدگی تقاضاكنندگان
تقاضای سلب‌ یک‌فوریت از طرح دوفوریتی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ۲۲۱ تصویب تقاضا به استناد ماده (۱۶۲) آیین‌نامه داخلی
تقاضای تغییر دستور درخصوص رسیدگی به طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری ۲۲۱ تصویب تقاضا به استناد ماده (۴۴) آیین‌نامه داخلی

ج ـ فهرست سؤال مطرح شده

عنوان اعلام وصول شماره و تاریخ  چاپ گزارش كمیسیون گزارش‌دهنده توضیحات
سؤال ملی درخصوص بی‌تفاوتی وزارت كشور نسبت به پدیده بانوان ساپورت‌پوش و علت عدم توجه وزارت كشور به اجرای قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و حذف بودجه اجراء آن جلسه ۱۹۵ شماره (۶۰)  ۲/۴/۹۳ فرهنگی
 
با توجه به توضیحات وزیر، پاسخ مزبور از سوی  مجلس قانع كننده تشخیص داده  نشد

د‍ ـ فهرست طرح اعلام وصول شده

عنوان شماره ثبت كمیسیون اصلی كمیسیون فرعی امضا كنندگان
طرح الحاق یك تبصره به ماده (۹) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ۴۶۹ شوراها و امور داخلی كشور امنیت ملی و سیاست خارجی و قضایی، حقوقی هروی، سیدشریف حسینی، بائوج‌لاهوتی، كوچكی‌نژاد، ارم‌ساداتی، فرهنگی، علیپورخنكداری، نیازآذری، احمدی‌لاشكی، فیاضی، محمدزاده، مصری، دواتگری، سیدباقرحسینی، سبحانی‌فر، محسنی‌ثانی، مقتدای‌خوراسگانی، رحمنی، مروی، كاشانی، آصفری، الیاس طاهری، قره‌سید‌رومیانی، عبداله‌زاده، بیگی‌‌ئیلانلو، فولادگر، موسوی‌اصل، اكبریان، كائیدی، امیرعباس سلطانی، مفتح، قاسم عزیزی، خدایی‌سوری، حسین‌زاده بحرینی، خضری، مقیمی، افضلی‌فرد، ابوالفضل ابوترابی، نعمتی،‌ منصوری‌آرانی، خجسته، ندیمی، امیرآبادی‌فراهانی، پاپی‌زاده‌بالنگان، طباطبائی‌نائینی، نوروزی، نقوی‌حسینی، محجوب، بت‌كلیا، اختیاری‌كنسویه‌یزد، طلا، شیری‌علی‌آباد، سیدهادی حسینی، نوباوه‌وطن، پورمختار، محمدتقی توكلی، چهاردولی، سودانی، كامران‌دستجردی، زمانیان‌دهكردی، علیمردانی، سادات‌ابراهیمی، خانمحمدی‌خرمی، آریایی‌نژاد، غلام‌محمد زارعی، افتخاری، انصاری، رستمیان و خسروی سهل‌آبادی- حسین امیری- جوكار- علیرضا خسروی

عملكرد مجلس تا پایان جلسه دویست و بیست و یكم
الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

      جمع كل اعلام وصولی‌ها ۴۶۶      
           
               
طرح‌های نمایندگان ۳۲۵   طرح‌های شورای عالی استان‌ها ۱۶     لوایح ۱۲۵
   
 
             
                                 
 
عنوان آخرین وضعیت طرح نمایندگان طرح
شورای‌عالی استان‌ها
لایحه جمع
مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ۱۳ ـ ۱۳ ۲۶
مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ۴ ـ ۱ ۵
مسكوت مانده ـ ـ ـ ـ
تحت بررسی در مجلس ۲۰۰ ۱۳ ۵۴ ۲۶۷
قوانین ابلاغی به دولت ۴۴ ـ ۳۸ ۸۲
مسترد شده ۱ ـ ۱۲ ۱۳
بایگانی شده ۶۳ ۳ ۷ ۷۳
جمع كل ۳۲۵ ۱۶ ۱۲۵ ۴۶۶
ب ـ وضعیت سؤال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها
      اعلام وصولی‌ها      
           
               
  سؤال‌ها ۱۵۱   استیضاح‌ها ۳   تحقیق و تفحص‌ها ۱۷  
   
                 
                         

 

عنوان آخرین وضعیت سؤال استیضاح تحقیق و تفحص
مسترد شده/ رد شده ۱۹ ۲ ۷
تحت بررسی ۹۳ ـ ۹
طرح در جلسه علنی ۳۹ ۱ ۱
جمع كل ۱۵۱ ۳ ۱۷

 نام
پست الکترونيک
پيام شما