آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۳۷۰
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۲۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متني مشروح مذاكرات > ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
۱۹۱ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۲۱۸) - دوره نهم ۲۷/۰۳/۱۳۹۳


              جلسه دویست و هجدهم (۲۱۸)  
۲۷ خرداد‌ ماه ۱۳۹۳  هجری‌شمسی
۱۹   شعبان  ۱۴۳۵  هجری‌ قمری
 
 
دوره نهم  ـ اجلاسیه سوم
۱۳۹۴ ـ ۱۳۹۳
 عناوین مندرجات:    
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
۲ ـ‌ تلاوت آیاتی از قرآن مجید
۳ ـ ادامه رسیدگی به طرح جامع کاداستر کشور (ثبت۲۵)
۴ ـ تصویب طرح استفساریه بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ كل كشور (ثبت ۴۶۴)
۵ ـ ناطقین جلسه آقایان: احمد بخشایش‌اردستانی، محمدسعید انصاری، محمد حسن‌نژاد، سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی و جلیل جعفری‌بنه‌خلخال
۶ ـ تصویب تقاضای تغییر دستور درخصوص رسیدگی به طرح دوفوریتی اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد قرارداد با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار (اعاده شده از شورای نگهبان) (ثبت ۴۵۴)
۷ ـ طرح سؤال آقایان: نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت
۸ ـ تصویب اصلاحیه كمیسیون در مورد طرح اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد كار معین با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار (اعاده‌شده از شورای نگهبان) (ثبت ۴۵۴)
۹ ـ تذكر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
۱۰ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسؤولین اجرایی كشور
۱۱ ـ اعلام وصول (۴) فقره سؤال
۱۲ ـ اعلام وصول یك فقره طرح
۱۳ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
۱۴ ـ ضمیمه:  الف ـ فهرست مصوبات                                      ب ـ فهرست تقاضای به‌عمل آمده
ج ـ فهرست سؤال مطرح شده                         د ـ فهرست سؤالات اعلام وصول شده                                   
ه‍  ـ فهرست طرح‌ اعلام وصول شده
      
۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
رئیس ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جلسه با حضور ۱۹۸ نفر از نمایندگان رسمی است دستور را قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
 دستور جلسه دویست و هجدهم روز سه‌شنبه بیست و هفتم خردادماه ۱۳۹۳ هجری‌شمسی مطابق با نوزدهم شعبان ۱۴۳۵ هجری‌قمری:
۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی درمورد طرح جامع ‌كاداستر كشور.
۲ ـ گزارش كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درمورد طرح دوفوریتی استفساریه بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ كل كشور
۳ ـ گزارش كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درمورد طرح دوفوریتی اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد قرارداد كار معین با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار (اعاده شده از شورای محترم نگهبان).
۴ ـ گزارش كمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاستهای كلی اصل (۴۴) قانون اساسی درمورد طرح اصلاح مواد (۱) ، (۶) و (۷) قانون اجرای سیاستهای كلی اصل (۴۴) قانون اساسی.
۵ ـ سؤال آقایان: نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان محترم ارومیه و تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از وزیر محترم نفت.
 
۲ ـ ‌تلاوت آیاتی از قرآن مجید
رئیس ـ‌ آیاتی از كلام‌الله مجید را تلاوت بفرمایید.
(آیات ۵۸ ـ ۵۶ از سوره «اعراف» توسط قاری محترم آقای حبیب صداقت تلاوت گردید)
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
وَ لا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاحِها وَ ادْعُوهُ خَوْفاً وَ طَمَعاً إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِینَ* وَ هُوَ الَّذِی یُرْسِلُ الرِّیاحَ بُشْراً بَیْنَ یَدَیْ رَحْمَتِهِ حَتَّى إِذا أَقَلَّتْ سَحاباً ثِقالاً سُقْناهُ لِبَلَدٍ مَیِّتٍ فَأَنْزَلْنا بِهِ الْماءَ فَأَخْرَجْنا بِهِ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ كَذلِكَ نُخْرِجُ الْمَوْتى‏ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ* وَ الْبَلَدُ الطَّیِّبُ یَخْرُجُ نَباتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَ الَّذِی خَبُثَ لا یَخْرُجُ إِلاَّ نَكِداً كَذلِكَ نُصَرِّفُ الْآیاتِ لِقَوْمٍ یَشْكُرُونَ*
(صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)
رئیس ـ از جناب آقای صداقت قاری محترم تشكر می‌كنیم، ترجمه آیات را قرائت بفرمایید.
(ترجمه آیات توسط آقای محمد دهقانی‌نقندر قرائت گردید)
به نام خداوند بخشنده مهربان
و در زمین از پس اصلاح آن فساد نكنید و خدا را با بیم و امید بخوانید كه بیگمان رحمت خدا به نیكوكاران نزدیك است. و او آن خدایی است كه بادها را پیشاپیش باران رحمت خویش به مژده می‌فرستد تا ابری سنگین را بردارند آنگاه ما آنها را به سوی سرزمینی مرده می‌رانیم و از آن آب فرو می‌باریم و با آن آب همه‌ گونه میوه‌ای پدید می‌آوریم، مردگان را نیز هم بدین‌سان از خاك بیرون خواهیم آورد باشد كه پند گیرید. و زمین پاك گیاهش به اذن پروردگارش از خاك بیرون می‌آید و از آنكه ناپاك است جز گیاهكی بی‌مقدار بیرون نیاید. ما آیات را برای مردمی كه شكرگزار باشند این‌چنین به صورت‌های گوناگون بیان می‌كنیم. صلوات (حضار صلوات فرستادند)
۳ ـ ادامه رسیدگی به طرح جامع كاداستر كشور (ثبت ۲۵)
رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ دستور اول ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی درمورد طرح جامع ‌كاداستر كشور است. در جلسه علنی روز یكشنبه تا آخر ماده (۷) بررسی شد و تصویب شد. در ماده (۸)‌ اگر آقای پورابراهیمی مطرح نكنند، قرائت كنیم.
آقای رئیس! ضمناً عنایت داشته باشید كه ماده (۸) و ماده (۱۰)‌ از نظر محتوا تقریباً خیلی نزدیك به هم هستند. آقای پورابراهیمی پیشنهاد حذف را بفرمایید.
رئیس ـ آقای پورابراهیمی بفرمایید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
 «الحمدلله رب العالمین»
 با عرض سلام خدمت همكاران محترم، ریاست محترم جلسه و مردم عزیز و بزرگوار ایران اسلامی قبل از هر چیز از تلاشهای بازیكنان تیم فوتبال كشور كه بحمدالله موفق شدند اولین امتیاز را در جام جهانی برای كشورمان كسب بكنند از همه بازیكنان تقدیر و تشكر می­كنیم و امیدواریم در بازی‌های بعدی هم بتوانند ان‌شاء‌الله با قوت و قدرت از نام جمهوری اسلامی ایران دفاع كنند.
در خصوص ماده (۸) جناب آقای دكتر لاریجانی! همین‌طور كه از متن مشخص است در این ماده می‌گوید سازمان مكلف است از توانمندی­های سازمان نقشه­برداری كشور، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سایر بخشهای فلان استفاده نماید. انتهای بند را می­گوید «استفاده نماید». ما در مواد دیگر همان­طور كه جناب آقای دكتر فرهنگی هم به آن اشاره كردند در ماده (۳) دقیقا آمدیم اینها را مكلف كردیم یعنی اگر شما ماده (۳) را نگاه بكنید می‌گوییم سازمان مكلف است در خصوص حدنگاری این اقدامات را انجام بدهد. در اینجا وقتی با دوستان كمیسیون قضائی هم صحبت كردم آقای دكتر به نظر می‌رسد این را معكوس نوشته­اند. یعنی به جای اینكه بنویسند دستگاه‌های دیگر مكلفند با سازمان ثبت اسناد كشور همكاری كنند، سازمان را مكلف كردند كه با آنها همكاری كنند. یعنی اصلاً این قاعده قانون‌نویسی نیست به نظر من این اشكال دارد و اشتباه است؛ یعنی اگر منظور دوستان ما این بوده كه دستگاه­های دیگر مكلف باشند با سازمان ثبت همكاری كنند كه این به نظر من درست است. از این جهت متن اشتباه است یعنی از این طرف نوشتیم، سازمان مكلف است كه از توانمندی­های سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سایر بخش­های دولتی و غیردولتی استفاده كند.
مضاف بر این­كه در بند (۱۰) همینطور كه آقای دكتر فرهنگی هم به آن اشاره كردند دقیقاً این آمده ­است اگر منظور ما این است كه دیگران مكلفند این جمله اشتباه است كه بگوییم «سازمان مكلف است» چون ما در ماده (۳) هم تكلیف را برای سازمان آورد‌ه‌ایم دیگر این تكلیف اضافی اینجا اصلاً مفهومی ندارد و اگر الان هم بنویسیم دیگران مكلفند كه در ماده (۱۰) به آن اشاره كردیم. پیشنهاد بنده حذف ماده (۸) است كه لذا در اینجا عملاً هیچ توجیهی ندارد.
 پیشنهاد من این است كه در قانون‌نویسی طوری متن را نیاوریم كه عملاً بود و نبودش هیچ فرقی نكند و ما هدفمان این بوده كه سایر سازمان­ها مكلف باشند نه این­كه سازمان، سازمان كه مكلف هست. تمام این قانون برای این تدوین شده است كه سازمان ثبت اسناد كشور مكلف باشد بحث حدنگاری را در كشور اجرا كند. اگر قرار باشد این تكلیف را بر سازمان داشته باشیم در ابتدای مواد هم به آن اشاره كردیم و در ماده (۸) كه در اینجا آمده به نظر من همینطوری كه با دوستان كمیسیون قضائی هم صحبت كردم عزیزان می‌گفتند كه ما می‌خواستیم این را بگوییم كه «دیگران مكلفند»، خوب دیگران مكلفند كه سازمان مكلف نیست اصلاً عبارت را دقت بكنید ما می‌گوییم «سازمان مكلف است تا از توانمندی­های سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سایر بخشهای دولتی و غیردولتی به منظور تأمین عكس­ها و تصاویر هوایی و زمینی و یا ماهواره­ای استفاده نماید». حالا مثلاً‌ تعریف استفاده نماید چیست به نظرم این هم دچار ابهام است. لذا پیشنهاد بنده حذف ماده (۸) است چون ما در مواد دیگر این تكلیف را هم بر سازمان دیدیم هم در ماده (۱۰) بر نیروهای مسلح تكلیف را انجام دادیم. لذا اینجا ضرورتی ندارد.
رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت می‌كنند، بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای مهدی دوات‌گری مخالف هستند، بفرمایید.
مهدی دوات‌گری (مراغه و عجب‌شیر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
همكاران محترم عنایت بفرمایید! من ضمن تشكر از پیشنهاد جناب آقای پورابراهیمی عرض كنم كه در ماده (۳) كه اشاره شد آمده؛ سازمان ثبت اسناد و املاك كشور موقعیت و حدود كلیه املاك و اراضی داخل در محدوده مرزهای جغرافیایی را حدنگاری كند. اما در ماده (۸) كه پیشنهاد حذف شده، آمده: «سازمان مكلف است از توانمندی­های سازمان نقشه­برداری كشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سایر بخش‌های دولتی و غیردولتی به منظور تأمین عكسها و تصاویر هوایی، زمینی و یا ماهواره­ای و تأمین نقشه و سایر اطلاعات مكانی و توصیفی مرتبط استفاده نماید».
عزیزان! نكته­ای كه اینجا قابل توجه است این است كه امكاناتی یا توانمندی­هایی در اختیار سازمان نقشه‌­برداری كشور، سازمان جغرافیایی كشور وجود دارد كه در اینجا به جای این كه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور بیاید یك سرمایه­گذاری جدیدی را ایجاد كند، هزینه كند، این اطلاعات، این نقشه­ها را تهیه كند، جمع­آوری كند و مورد استفاده قرار بدهد و بعضاً ممكن است مغایرتهایی داشته باشد با در نظرگرفتن اینكه طبق قوانین جاری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان نقشه­برداری وظایف و اختیاراتی دارد در خصوص تهیه تصاویر و عكس­های هوایی و زمینی و ماهواره­ای بنابراین ضرورتی بر انجام مجدد این اقدامات از سوی سازمان ثبت اسناد و املاك كشور وجود ندارد به نظر می­آید ماده (۸) هیچ مغایرتی با ماده (۳) ندارد در ماده (۳) تكلیف سازمان را بر حدنگاری مورد تأكید قرار داده در ماده (۸) استفاده از امكانات سازمان نقشه­برداری و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح مورد توجه قرار گرفته بنابراین ضمن مخالفت با پیشنهاد حذف ماده (۸) از همكاران محترم استدعا داریم كه نسبت به این پیشنهاد رأی موافق ندهند. تشكر می‌كنم.
رئیس ـ‌ متشكرم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای سیدهادی حسینی موافق هستند، بفرمایید.
سیدهادی حسینی (قائم‌شهر، سوادكوه و جویبار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
من هم تبریك می­گویم دستاورد دوستان تیم ملی فوتبال و والیبال را و امیدوارم كه در همه عرصه­ها جوانان كشور ما موفق و مؤید باشند. ببینید دوستان! دو جا در ماده (۳) سازمان ثبت اسناد را همین طرح مكلف كرده كه سازمان مكلف است ظرف (۵) سال از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون حدنگاری را به نحوی به انجام برساند كه فلان، یك جا هم در ماده (۱۰) سازمان نقشه‌برداری را مكلف كرده. من فكر می­كنم كه این موضوع ماده (۸) لزومی نداشته باشد كه ما در این بند بیاوریم چون دو جا تكلیف را روشن كرده و سازمان­ها را مكلف كرده. ضمن این كه وقتی قانون نوشته می­شود اولاً قانون باید موجز باشد و مختصر و گویا كه به نظر من با نبود ماده (۸) می­تواند این ویژگی را داشته باشد ثانیاً ما همه مكلف به اجرای قانون هستیم كه به نظر من ماده (۸) چیزی برای گفتن ندارد. بنابراین من با پیشنهاد برادر عزیزم جناب آقای پورابراهیمی موافقم و خواهش می­كنم دوستان به خاطر این­كه در دو جا این تكلیف هر دو سازمان ثبت اسناد و نقشه‌برداری را مشخص كرده با حذفش موافقت بكنند و این ماده­ای كه چندان فایده­ای ندارد از این قانون حذف بشود.
رئیس ـ متشكریم. دولت نظری ندارد. كمیسیون بفرمایید.
میرهادی قره‌سید‌رومیانی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ
سلام‌علیكم و رحمه الله ـ بسم الله الرحمن الرحیم
دوستان شاید ابهامشان این بود كه چرا سازمان را مكلف كردند برای همكاری با سازمان نقشه­برداری كشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سایر بخشهای دولتی و غیردولتی. با توجه به جایگاه و شأن مجلس دوستان استحضار دارند كه كارهای كارشناسی در كمیسیون انجام گرفته و این تكلیف حتماً با مداقه در قانون در طرح لازم در ماده (۸) آمده است. ماده (۸) و ماده (۱۰) مكمل همدیگر هستند؛ یعنی در ماده (۸) علت غایی این بوده كه سازمان برای اجرای كاداستر یك قسمت جداگانه­ای جدا نكند بلكه از توانمندی­های موجود در كشور استفاده بكند. و از طرفی در ماده (۱۰) هم سازمانهای مذكور را مكلف كرده با سازمان ثبت اسناد و املاك كشور همكاری بكند لذا به نظر می­رسد كه ماده (۸) و ماده (۱۰) مكمل همدیگر هستند. اگر ماده (۸) را حذف بكنیم بالطبع باید ماده (۱۰) هم حذف بشود كه این هم به نظر می­رسد كه با منطق حقوقی سازگار نباشد، متشكرم.
رئیس ـ متشكریم. پیشنهاد را مطرح بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف ماده (۸) است.
رئیس ـ حضار ۲۲۲ نفر، پیشنهاد حذف ماده (۸) است. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس كمیسیون كشاورزی پیشنهاد چاپ شده­ای در آخر همین گزارش كمیسیون دارد كه ماده (۹) كه متناظر این ماده است را می­خواهند جایگزین كنند. جناب آقای برومندی بفرمایید.
محمدمهدی برومندی (سخنگوی كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و ادب حضور همكاران گرامی و هیأت رئیسه محترم. جناب آقای رئیس در كمیسیون كشاورزی، همكاران گرامی‌مان به عنوان كمیسیون فرعی یك بحث كارشناسی قوی داشتند در نسخه چاپی ماده (۹) كاملاً همه مواردی را كه دوستان ما در كمیسیون قضائی در آنجا لحاظ كردند هم این را دیده و هم مواردی را اضافه كرده كه در واقع همه دغدغه­ای كه همكاران محترم ما دارند و حتی برخی مشكلات قانونی وجود دارد را حل می­كند. من ماده (۹) را خدمت شما قرائت می­كنم: «برای اجرای بهینه و سریع كاداستر سازمان ثبت اسناد و املاك كشور می­تواند در چهارچوب قوانین و مقررات جاری از توانمندی­های بخش‌های دولتی یا غیردولتی، بخش­های عمومی، مراكز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی در راستای تأمین تصاویر هوایی و ماهواره‌ای و تأمین نقشه و اجرای طرح استفاده كنند. در هر صورت نقشه­های تهیه شده باید به تأیید سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برسد. سازمان ثبت اسناد و املاك كشور موظف است گزارش (۶) ماهه عملكردی آن را تهیه كرده و به كمیسیونهای قضائی حقوقی، عمران، كشاورزی، آب و منابع طبیعی و امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ارائه كند» آقای رئیس ببینید! به استناد بند «ن» ماده (۴) قانون تشكیل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مصوب سال ۱۳۶۸ و تبصره ذیل آن تهیه و تأمین نقشه­های نظامی و مرزی كشور به عهده سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح است.
براساس تدابیر و رهنمودهای فرماندهی كل نیروهای مسلح هم بایستی در عمق (۲۰۰) كیلومتری مرزها حتماً نقشه­هایی كه تهیه می‌شود به تأیید سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برسد كه آن ملاحظات امنیتی و پادگان‌های نظامی و مسائلی كه ما داریم مثل نقشه­هایی كه امروز دست توریست­ها داده می­شود و همه مراكز حساس و مهم ما را می­بینند و افراد جامعه، اینها حذف بشود این اولاً در ماده (۹) كه ما آوردیم و الان جایگزین می­كنیم این ملاحظات امنیتی دیده شده با این عبارت كه «در هرصورت نقشه­های تهیه شده باید به تأیید سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برسد».
نكته مهم­تر این است كه با تصویب این ماده نظارت مجلس شورای اسلامی بر اجرای این قانون بسیار قوی­تر می­شود به نحوی كه هر (۶) ماه یك ­بار بایستی سازمان ثبت اسناد گزارش عملكردش را به كمیسون­های تخصصی مجلس شورای اسلامی بدهد تا در مجلس شورای اسلامی در كمیسیون­های تخصصی بر كار سازمان ثبت اسناد و املاك كشور نظارت بشود. لذا من عرض می­كنم هم آن ملاحظاتی كه دوستان عزیز ما در كمیسیون قضائی دارند دیده شده و هم اینكه آن مشكل قانونی كه من فكر می­كنم اگر لحاظ نشود شورای محترم نگهبان آن را به استناد بند «ن» ماده (۴) قانون تشكیل وزارت دفاع رد می­كند این موضوع قانونی هم حتماً رعایت می­شود ملاحظات امنیتی كشور و وزارت دفاع هم حتــماً در این لحاظ می­شود ضمن اینكه نظارت مجلس شورای اسلامی را هم بیشتر می­كند. تشكـــر می­كنم اگر همكاران گرامی لطف كنند و رأی بدهند.
رئیس ـ مخالف صحبت می­كنند؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای دكتر! مخالف جناب آقای نكو هستند.
ابراهیم نكو (رباط‌كریم و بهارستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
بنده هم سلام عرض می­كنم خدمت همه همكاران و صبح به خیر دارم و همچنین تبریك ­می­گویم به جامعه ورزشی كشورمان، موفقیت تیم فوتبال قدرتمند كشورمان به ویژه به جامعه فوتبال كشور. پیشنهاددهنده محترم آمده یك جایگزینی را برای ماده (۹) مطرح كرده و به نوعی كار را پیچیده‌تر از حالت فعلی كه در ماده (۹) منظور شده هم پیچیده‌تر كرده و هم گنگ‌تر مسأله را مطرح كردند. سازمان ثبت اسناد یك وظایفی دارد كه در همین ماده هم به آن محول شده است یعنی برابر ماده (۹)‌ فعلی وقتی می‌گوید: «کلیه دستگاهها مکلفند تمامی مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود یا تحت اداره خود و الی آخر». جهت صدور سند حدنگار در اختیار سازمان قرار دهند در پایین همین ماده همان چیزی كه طراح در واقع پیشنهاددهنده محترم عنوان كردند كه سازمان جغرافیای نیروهای مسلح دخالت داشته باشند البته به وظیفه خودشان عمل كنند هم در ماده (۱۰) منظور شده است؛ لذا این پیشنهاد جایگزین فكر می­كنم بیشتر به پیچیدگی قضیه دامن خواهد زد تا این كه مشكلی را حل كند فلذا بنده مخالف این پیشنهاد هستم همان ماده (۹) جامعیت دارد و كامل است و می­تواند جوابگوی نیازهای درواقع منظور در این طرح را برآورده بكند.
رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق آقای سیدحسین نقوی‌حسینی هستند.
رئیس ـ بفرمایید.
سیدحسین نقوی حسینی (ورامین و پیشوا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم
همكاران توجه بفرمایند در این پیشنهاد جایگزینی كه پیشنهاد واقعاً درستی است و اهمیت بسیار زیادی هم دارد یك نكته بسیار استراتژیك و امنیتی مورد توجه قرار گرفته همكاران به این نكته توجه كنند. به هرحال تهیه نقشه­ها، موضوع استراتژیك برای هر كشوری است اینكه اماكن نظامی، دفاعی در این نقشه­ها چگونه نشان داده می­شود اهمیت بسیار زیادی است به همین جهت تهیه نقشه­ها به عهده سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گذاشته شده است. اگر تأیید این نقشه­ها به عهده این سازمان گذاشته نشود قطعاً مشكلات امنیتی برای كشور به وجود می­آید چون اماكن و مكانهای دفاعی، امنیتی مهم هستند. سازمانهایی كه این نقشه­ها را تهیه می­كنند ممكن است به موضوع امنیتی و بعد امنیتی قضیه توجه نكنند. بنابراین مشكلاتی برای ما بوجود می­آید. این نقشه­ها در اختیار توریست­ها قرار می­گیرد، در بازار توزیع می­شود دست هر كسی می­افتد و نگرانی‌هـــای زیادی را بوجود می­آورد. در عین حال كه نكته مثبت دیگر این پیشنهاد جایگزینی این است كه گزارش (۶) ماهه عملكردی آنها باید به كمیسیون­های تخصصی مجلس؛ كمیسیون قضائی و حقوقی، كمیسیون عمران، كمیسیون كشاورزی، كمیسیون آب و منابع طبیعی و امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه شود. این خودش یك نكته مهم و قابل اعتمادی است. لذا همكاران محترم به لحاظ توجه به موضوع امنیتی تهیه نقشه‌ها و ضرورت تأیید سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به این جایگزینی رأی بدهند تا مشكلات امنیتی برای كشور به وجود نیاید.
رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.
احمد تویسركانی (رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور) ـ
‌ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ما با این پیشنهاد مخالف هستیم، من عرض كنم بخشی از این ماده (۹) پیشنهادی كه دوستان فرمودند در همان ماده (۸) كه پیشنهاد قبلی رد شد آمده. در رابطه با گزارش به مجلس ملاحظه بفرمایید ماده (۱۸) این پیش‌بینی شده كه سازمان مكلف است كه سالانه گزارش كار را به مجلس ارائه بدهد. من هم بخشی را عرض كنم كه از لحاظ تكنیكی طبیعی است به لحاظ پیشرفتهایی كه هست و امكان استفاده در بخشهای فناوری، در بخشهای تهیه نقشه، همه اینها طبیعی است كه ما در حال تحول هستیم و الان از نقشه‌های ماهواره‌ای كه از جاهای مختلف امكان تهیه آن هست و همین طور تهیه نقشه‌ها باید استفاده كنیم. آن دغدغه‌ای هم كه دوستان مطرح كردند در مواد قبل پیش‌بینی شد كه در حاشیه مرز آن الزامی كه از لحاظ امنیتی بود در مواد قبل ملاحظه شد. من به نظرم می‌آید كه این پیشنهادی كه به عنوان جایگزین در ماده (۹) مطرح شد این هیچ ضرورتی ندارد بلكه مشكلاتی را برای سازمان ثبت ایجاد خواهد كرد.
رئیس ـ متشكریم، كمیسیون نظری ندارد. پیشنهاد را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد جایگزینی كمیسیون كشاورزی مطرح است.
رئیس ـ در صفحه (۱۴) ماده (۹) نوشته شده. حضار ۲۲۴ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد دیگری در این ماده نداریم.
رئیس ـ قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ ماده (۸) ـ سازمان مكلف است از توانمندی‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان جغرافیای نیروهای مسلح و سایر بخشهای دولتی و غیردولتی به منظور تأمین عکسها و تصاویر هوایی و زمینی و یا ماهواره‌ای و تأمین نقشه و سایر اطلاعات مکانی و توصیفی مرتبط استفاده نماید.
رئیس ـ حضار ۲۲۴ نفر، ماده (۸) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. اصل ماده به رأی گذاشته شده است. دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد. ماده (۹) پیشنهادی دارد؟
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رهبری‌املشی پیشنهاد حذف این ماده را دارند.
رئیس ـ بفرمایید.
محمدمهدی رهبری‌ (رودسر و املش) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
اینجا در ماده (۹) به نظر می‌رسد با وجود ماده (۳)، دیگر لزومی ندارد اینجا باشد. بعد اینجا «كلیه دستگاهها» آمده، دستگاهها اطلاق دارد و همه را شامل می‌شود. ما در قانون برنامه پنجم (۲۸)‌ نوع دستگاه داریم، حتی دستگاههایی كه تحت نظر مقام معظم رهبری هستند. مثلاً در ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجم داریم كه دستگاههای تحت نظر مقام معظم رهبری. بعد اینجا اطلاعاتی كه خواسته اطلاعات مثلاً توصیفی، كاربری و همه اینها، بالاخره ما یك اطلاعاتی داریم كه لزوماً نمی‌توانیم همه را به طرق عادی به سازمان یا به هر دستگاهی بدهیم. در ماده (۳) داریم كه همه این حدنگاریها باید انجام شود، همه سازمانها را هم مكلف كرده‌ایم كه همكاری كنند. بعد در ماده (۱۹) هم آیین‌‌نامه اجرایی داریم كه مثلاً در ماده (۱۹) همین قانون: «آیین‌‌نامه اجرایی این قانون حداكثر ظرف سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن آن توسط سازمان با همكاری وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد».
به نظر من ماده (۹) اینجا اضافی است. بعد دستگاهها اگر دستگاههای موضوع ماده (۵)‌ قانون مدیریت خدمات كشوری باشد كه دستگاههای اجرایی را شامل می‌شود اشكال ندارد ولی اگر كلیه دستگاهها را بگوییم چون اطلاق دارد بعضی از دستگاههایی كه لزوماً نمی‌توانند اطلاعات توصیفی بدهند، كاربری بدهند و آنها را هم شامل می‌شود به نظر من مصلحت نیست و با وجود ماده (۳) ماده (۹) دیگر لزومی ندارد.
رئیس ـ متشكریم، مخالف را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای محمدرضا پورابراهیمی بفرمایید.
محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (كرمان و راور) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
پیشنهاددهنده محترم جناب‌ آقای رهبری مطرح كردند كه ماده (۹) حذف شود. اصلاً یكی از موارد مهمی كه در این متن در طرح جامع حدنگاری كشور آمده این است كه دستگاههای دیگر مكلف باشند در این خصوص با سازمان ثبت اسناد همكاری كنند. اگر ما این تكلیف را از دستگاهها برداریم سازمان ثبت اسناد چطوری می‌خواهد این مجموعه‌ای از اقدامات را كه به عنوان تكالیف در این قانون برای آن ایجاد می‌كنیم و وارد می‌كنیم می‌خواهد اجرا كند؟ مسلماً حذف ماده (۹) اصلاً كار سازمان ثبت اسناد كشور را ابتر می‌كند و اصلاً نمی‌تواند اقدام به این كند.
جناب آقای رهبری! همان طوری كه مطرح فرمودید این اطلاعاتی كه در ماده (۹) آمده شما می‌دانید ما در موضوع حدنگاری یك اطلاعات مكانی داریم، یك اطلاعات اعتباری داریم و یك اطلاعات هویتی داریم. یعنی همه اینها اگر در تعریفی كه در ابتدای طرح جامع حدنگاری كشور كه در اینجا پیشنهاد شده آمده نگاه كنید همه این موارد را آورده‌ایم. در ماده (۱) تعریف حدنگار را مطرح كردیم كه در آنجا مشخصات و اطلاعات و همه آنها را در بحث كاربری، مشخصات رقومی، ثبتی و همه اینها را مدنظر قرار داد‌ه‌ایم.
اگر منظور شما این است كه ما این بخش زیادی از اطلاعات را و دسته‌بندی اطلاعات مورد نیاز در بحث حدنگاری را نداشته باشیم كه عملاً موضوع ماده (۱) كه دقیقاً مشخص كرده حدنگار چه چیز و چه تعریفی بر آن وارد است زیر سؤال می‌رود. اگر منظور شما تكلیف بر دستگاههای اجرایی است، مسلماً اگر تكلیف را بردارید كسی همكاری نمی‌كند. شما اگر فردا بخواهید به سازمان نیروهای مسلح بگویید كه در خصوص بحث همكاری با سازمان ثبت اسناد چه اقداماتی انجام دادید اگر تكلیف قانونی نباشد امكان پاسخگویی برای آن وجود ندارد.
لذا به نظر من ماده (۹)‌ كلید‌ی‌ترین ماده‌ای است كه دستگاههای دیگر را تكلیف می‌كند. شاید شما بیان كنید كه در مواد دیگری هم ضمناً به آن اشاره شده است. تصریح این كه مشكلی نیست. خیلی حسن است، به نظر من كمك می‌كند. لذا آنچه كه پیشنهاددهنده محترم در خصوص حذف ماده (۹) مطرح كردند به نظر من اگر این اتفاق بیفتد دستگاههای اجرایی با سازمان ثبت همكاری نخواهند كرد. این زحمتی كه ما الان داریم می‌كشیم، دوستان ما در كمیسیون قضائی، سازمان ثبت اسناد كشور، كه جا دارد از همه عزیزان و بزرگواران تشكر كنیم كه تلاش كردند تا این بزرگترین اقدامی كه امروز در عرصه اقتصادی كشور و یكی از كاربری‌های این طرح جامع حدنگاری كشور موضوع بخش اقتصادی است بتواند تحقق پیدا كند و ما برای یك بار در كشورمان سند زمین را تهیه كنیم و دیگر اجازه ندهیم كه مشكلات و تخلفات عدیده‌ اقتصادی مربوط به عدم وجود اطلاعات جامع در بحث مدیریت زمین در كشور به وجود بیاید باید از آنها تشكر كنیم،‌ اگر این ماده را ما حذف كنیم دستگاهها دیگر همكاری نخواهند كرد. همه این زحمات هدر خواهد رفت.
من درخواستم از برادر بزرگوارم جناب آقای رهبری كه از همكاران بسیار بزرگوار من در مجلس هستند این است كه پیشنهادشان را پس بگیرند چون اصلاً روح حاكم بر قانون تكلیف بر سایر دستگاهها است. لذا با این پیشنهاد كاملاً مخالف هستیم، خواهش می‌كنم كه به پیشنهاد حذف رأی ندهید.
رئیس ـ متشكریم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای علیرضا محجوب موافق هستند، بفرمایید.
علیرضا محجوب (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
من هم از مخالف محترم تقاضا می‌كنم كه در فرمایششان تجدیدنظر كنند و از مخالفت دست بردارند چون روشن است. اولاً كه ماده (۹)‌ در جاها و موارد متعددی در باب آنچه كه باید انجام بگیرد مشخصاً چه در فصل سوم و چه در بخشهایی از مواد قبلی تكلیفش روشن است. اینجا فقط تنها عبارتی كه اضافه شده «مستندات و اطلاعات توصیفی» است كه ما نمی‌فهمیم در قانون ثبت مراد از مستندات چیست. چون در جای دیگر در ماده (۱۲) صراحتاً سند رسمی را ملاك گرفته. اگر مراد سند رسمی است دیگر اینجا عبارت مستندات چیست؟ اینها جز ابهامات در قانون كمكی به قانون نمی‌كند.
بعد هم اطلاعات توصیفی و بعد هم این را موكول كردن به حداكثر یك سال است. من اینجا از مسؤولین ثبت سؤال دارم، از كمیسیون قضائی هم سؤال دارم، آقای رئیس! از جناب‌عالی هم این سؤال را دارم، ما یك سال و چند ماه است درخواست تحقیق و تفحص از این دستگاه را داده‌ایم. هنوز كمیسیون در این یك سال و چند ماه به ما نگفته است و به مجلس اعلام نكرده است كه این درخواست تحقیق و تفحص ما رد است یا قبول است. چطوری ممكن است ما به بقیه تكلیف می‌كنیم یك سال شما بیایید این مشخصات را بدهید. كمیسیون ما در مجلس طبق مواد (۲۱۴)، (۲۱۵) و (۲۱۶) تكالیفش در آیین‌‌نامه مشخص شده. یك سال و چند ماه طول می‌كشد در مورد تحقیق و تفحص ما و در همین مواردی كه اینجا در این قانون آمده اعلام نظر نمی‌كنند بعد اینجا یك سال سقف زمانی می‌گذارند برای این موضوع!
بنابراین به نظرم آنچه كه اینجا گفته شده اولاً بخش اول ضرورت ندارد بعد هم در جای دیگر برای همه امور، برای خود ثبت (۵) سال وقت معلوم كرده، اینجا آمده‌اند یك سال. اینجا هم كه مشخص نیست می‌گوید مستندات، اگر از مستندات منظور سند رسمی است كه قاعدتاً در موقعی كه بخواهند اقدامات انجام بدهند ثبت جز سند رسمی ملاك دیگری را نمی‌شناسد آنچه در ماده (۹) آمده هیچ فایده‌ای یا حقی را برای دستگاهی ایجاد نخواهد كرد. نوشتن این موضوع به نظر من ابهاماتی را درست می‌كند، باعث تصرف اموال عمومی می‌شود، باعث تصرف املاك متعلق به دولت، حتی املاكی كه جنبه مشاعی دارد و متعلق به دستگاهها است می‌شود. زیان این ماده بیش از استفاده آن است و من عرضم این است كه حتماً دوستان محترم دقت كنند به این پیشنهادی كه در باب حذف ماده (۹) مطرح است رأی بدهند. متشكرم.
رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.
عبدالعلی میركوهی (معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
دولت با این پیشنهاد مخالف است به خاطر اینكه اولاً در ماده (۳) دستگاهها مكلف نشده‌اند و سازمان ثبت مكلف شده است، این یك. به علاوه دولت هم در ضوابط اجرایی بودجه سال ۱۳۹۳ دستگاهها را برای مستندسازی املاك مكلف كرده، حتی آنهایی كه سند دارند بروند به این اسناد جدید تبدیل كنند و هم اخیراً باز در یك بخشنامه‌ای به دستگاهها تأكید كرده این كار را بكنند. به علاوه اگر خود دستگاهها هم كاری كنند هم از جهت اینكه سریعتر این امر كاداستر كه كار زیادی را نیاز دارد می‌برد و هم هزینه را كمتر می‌كند؛ چه ایرادی دارد دستگاهها خودشان همكاری كنند اطلاعات مربوط را بدهند؟ این مستندات هم منظور اسناد و مداركی است كه مثبِت ادعای مالكیت دستگاهها است. یعنی درواقع سند و مدركی دارند ارائه كنند كه سازمان ثبت راحت‌تر و بهتر بتواند تعیین تكلیف كند. من فكر كنم این ماده ضروری و مفید است و ان‌شاءالله به پیشنهاد رأی ندهید.
رئیس ـ كمیسیون بفرمایید.
میرهادی قره‌سیدرومیانی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ‌
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جهت استحضار همكاران براساس ماده (۷۷) آیین‌‌نامه تحقیق و تفحصی كه به كمیسیون ارجاع شده بود كمیسیون محترم بررسی و مداقه لازم را انجام دادند، با توجه به ابهام موجود از درخواست‌كنندگان محترم و از همكاران محترمی كه درخواست تحقیق و تفحص داشتند رفع ابهام خواستیم كه تاكنون واصل نشده.
به نظر می‌رسد كه با توجه منطوق و مفهوم ماده (۹) حذف این ماده عملیات اجرایی و توان و اختیار سازمان ثبت را از آن بگیرد و سازمان نتواند در راستای اجرای بهتر این قانون عمل كند. لذا كمیسیون با حذف این ماده مخالف است. البته همكار محترمی كه پیشنهاد حذف داده بودند یك سری دلایلی داشتند كه با كمیسیون صحبت كردند ما این را یك پیشنهادی با عنوان تبصره در ماده (۱۰) آورده‌ایم كه ان‌شاءالله دغدغه همكاران عزیز هم رفع شود، متشكر.
رئیس ـ متشكریم،‌ پیشنهاد را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ پیشنهاد حذف ماده (۹) است.
رئیس ـ حضار ۲۲۲ نفر، پیشنهاد حذف ماده (۹) مطرح است. دوستان نظرشان را اعلام بفرمایند. حذف ماده (۹) به رأی گذاشته شده. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟
دبیر (فرهنگی) ـ بله، آقای قاضی‌پور پیشنهاد كرده‌اند كه «حداكثر ظرف یك سال» تا «صدور سند مالكیت حدنگار» حذف شود.
رئیس ـ بفرمایید.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن عرض سلام به محضر ملت شریف ایران اسلامی و نمایندگان محترم عزیز مجلس. همكاران عزیز! در ماده (۹) یك تكلیفی برای تمامی دستگاهها قائل شده‌اند كه در آنجا در عرض یكسال تمامی مدارك مربوطه را تحویل ثبت اسناد بدهند. از آنجا كه در اكثر بندها پنج سال آمده است این یك سال زمان بسیار محدودی خواهد بود. مخبر كمیسیون دقیقاً توضیح بدهد منابع طبیعی چقدر باید سند بدهد یا وزارت راه و شهرسازی چقدر سند بدهد و شهرداری‌ها چقدر باید سند بدهند تا اینها همه بتوانند ثبت اسناد را تبدیل كنند. یقیناً در عرض یك سال این كار عملیاتی نخواهد شد. چنانكه از برنامه چهارم این كاداستر باید عملیاتی می‌شد الان باید این تمام می‌شد چرا جمعاً (۷) درصد انجام یافته و (۹۳) ‌درصد انجام نشده است؟!
 اگر در طول این حداكثر یك سال منابع طبیعی و وزارت راه و شهرسازی و شهرداریها نتوانند سند بدهند آیا خللی ایجاد نمی‌شود؟ رانتخوارها، زمین‌خوارها با اطلاعات مستند كه خودشان درست می‌كنند صاحب اراضی این طرحهای ملی،‌ منابع ملی، راه و شهرسازی و شهرداریها نخواهند شد؟
ما باید قانون را عملیاتی بنویسیم، شفاف بنویسیم، مجریان عزیز بتوانند انجام بدهند. الان چندین سال است كاداستر ایجاد شده (۷) درصد شده، شما چطور می‌خواهید در عرض یك سال این وزارتخانه جهاد كشاورزی كل زمینهای مراتع، كوهها همه در اختیار آنها بیاید تحویل بدهد؟ سازمان ثبت اسناد این قدر نیرو ندارد، نمی‌دانم آقای تویسركانی به آن مجوز خواهند داد كه كارمند جدید استخدام كند؟ به دستگاههای جدید اعتبار خواهند داد كه بتوانند این اسناد را صادر كند؟ اینجا می‌آید سالها در نوبت خواهند ماند تا این اسناد ... در این خلأ زمانی مردم چكار كنند؟ مراجعاتشان به منابع طبیعی، شهركهای صنعتی، طرحهای عمرانی، جاده‌كشی، برق‌كشی در روستاها فلج خواهد شد.
من پیشنهاد می‌كنم این یك سال را حذف كنید ولی مكلف باشند. آقای قره‌سید! موظف باشند اسناد را تحویل ثبت اسناد بدهند آنها هم به تدریج انجام خواهد شد. آقای تویسركانی توضیح بدهد آیا سازوكار دارد، نیروی انسانی دارد، امكانات دارد كه در عرض یك سال كل اسناد زمین كشور را تبدیل سند كند؟ یقیناً ندارد. الان در كارهای روزمره گیر دارد،‌ ساختمان ندارد،‌ خود شهرستان ارومیه با آن عظمتش اداره ثبت اسناد ندارد. در داخل اداره ثبت اسناد استان قرار گرفته. یقیناً در شهری مثل ارومیه حداقل صد تا كارمند می‌خواهد شب و روز سه‌شیفته كار كنند، فقط اسناد شهرداری ارومیه را بنویسند تا برسد به اسناد منابع طبیعی.
آقای دكتر لاریجانی! به هیچ عنوان در عرض یك سال منابع طبیعی این قدر زمین دارد كه ثبت اسناد نمی‌تواند. حضرت‌عالی دقیقاً مطالعه بفرمایید نوشته در عرض یكسال شهرداریها، راه و شهرسازی،‌ منابع طبیعی تمام اسناد را به اینها بدهند، انجام نخواهد شد. ترسم از این است كه زمین‌خوارها و رانتخوارها از این فرصت استفاده كنند زمینهای ملی را صاحب شوند. خواهش می‌كنم با پیشنهاد حذف این موافقت كنید، بگذارید وزارت جهاد كشاورزی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت كشور با خیال راحت به تدریج اسناد را انتقال بدهند تا سندهای جدید بگیرد. اگر این را تصویب نكنید و حذف نشود یقیناً ثبت اسناد كارمند ندارد و نیرو ندارد خودتان می‌دانید. والسلام
رئیس ـ متشكریم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! مخالف جناب آقای سیدمحمدحسین میرمحمدی هستند.
رئیس ـ صحبت می‌فرمایید؟ بفرمایید.
سیدمحمدحسین میرمحمدی (گلپایگان و خوانسار) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و صبح بخیر خدمت همه همكاران محترم. ببینید! پیشنهاددهنده محترم در ارتباط با حذف قید «حداكثر یك سال»، در اینجا چون در موادی سازمان ثبت مكلف شده كه در تاریخ (۵) سال این كار را انجام دهد و لذا حتماً باید یك قیدی برای دستگاهها باشد كه این همكاری را داشته باشند. همین طوری دستگاهها كارشان را درست انجام نمی‌دهند، اگر قیدی در این ارتباط گذاشته نشود لذا كار نیمه‌تمام می‌ماند. پیشنهاد دارم كه به پیشنهاد حذف جناب آقای قاضی‌پور رأی مثبت ندهند. متشكرم.
رئیس ـ متشكریم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق جناب آقای حسین گروسی هستند.
رئیس ـ بفرمایید.
حسین گروسی (شهریار، قدس و ملارد) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
در خصوص قید زمانی «یك سال» قطعاً با توجه به وسعت اراضی و املاكی كه نیاز به اسناد مالكیت دارد یك وقت زمانی بسیار فشرده‌ای است كه می‌تواند باعث شود آن دقت لازم در این امور به عمل نیاید. در تمام مواردی كه اینجا ذكر شده بود بحث قید (۵) سال را داشتیم بنابراین اگر بحث «یك سال» از اینجا حذف شود مشكلی را ایجاد نمی‌كند بلكه سازمانهای ذی‌ربط مانند سازمان منابع طبیعی، وزارت جهاد كشاورزی، ‌سازمانهای دیگر كه نیاز به اسناد مالكیت دارند و باید اطلاعات لازم را در اختیار ثبت و سیستم كاداستر قرار بدهند با دقت بیشتری این كار انجام می‌شود.
موضوع دوم هم كمبود نیروی انسانی و بحث وجود نرم‌افزارها و حتی سخت‌افزار لازم كه باید در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاك قرار بگیرد. مصوبه‌ای را هم مجلس شورای اسلامی قبلاً داشت كه به كلیه املاك و اراضی اسناد صادر شود. الان می‌بینیم مدتهای طولانی را عزیزان برای گرفتن سند مالكیت در آن هیأتها به سر می‌برند. این موضوع هم مضاعف نشود. اگر ما بخواهیم قید زمانی «یك سال» را داشته باشیم باعث می‌شود موضوع با یك فشردگی خاصی جلو برود و امكان خطا وجود دارد. بنابراین حذف قید زمانی «یك سال» هیچ مشكلی را ایجاد نمی‌كند و این فرصت وجود دارد كه ان‌شاءالله این مدارك تحویل سازمان ثبت اسناد و املاك بشود.
رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.
احمد تویسركانی (رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ببینید! در رابطه با اجرای كاداستر گله همه عزیزان این بوده كه این كاداستر سالهاست كه بحثش مطرح است و اجرایی شده و به اتمام نرسیده. اگر بخواهیم به اتمام برسد حتماً نیاز به ضرب‌الاجل دارد. همین طوری كه ما در جلسه قبل برای سازمان موافق بودیم كه حتی برای ما تكلیف و ضرب‌الاجل قرار دهید.
در رابطه با املاك دولتی تقریباً شاید تعداد اسناد دستگاههای دولتی یك‌سی‌ام مجموعه كل اسناد مالكیت در كشور باشد. همین طور آقای میركوهی هم كه توضیح دادند در ضوابط اجرایی بودجه ۱۳۹۳ هم دولت دستگاهها را مكلف كرد ظرف یك سال نسبت به تبدیل اسناد مالكیت و صدور اسناد مالكیت اراضی تحت تصدی خود را عمل كنند و همین هفته گذشته هم باز تأكیداً دولت برای این اجرا بخشنامه كرد. من خواهشم این است كه به پیشنهاد كمیسیون كه چاپ شده است و مطرح شد ماده (۹) را رأی بدهند و به حذفش رأی ندهند. ما مخالف هستیم و معتقد هستیم كه ضرب‌الاجل نیاز است.
رئیس ـ متشكریم. كمیسیون بفرمایید.
میرهادی قره‌سیدرومیانی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن تشكر از همكار ارجمندمان جناب آقای قاضی‌پور و دقت نظری كه دارند، همان‌طور كه استحضار دارید طرحها و لوایحی كه بازه زمانی برای آنها در نظر گرفته نشده باشد به نتیجه نرسیده و به نتیجه نخواهد رسید. تكلیفی كه در ماده (۹) برای دستگاه‌های اجرایی گذاشته شده برای این است كه سازمان بتواند ظرف (۵) سال وظایف خودش را انجام بدهد. اگر دوستان اصرار بر این دارند كه زمان‌بندی این عوض بشود، می‌شود با اجازه ریاست محترم مجلس، اگر این برگردد به كمیسیون ما اصلاحاتی در آن انجام بدهیم. دولت تا (۲) سال این را پذیرفته كه انجام بدهد و فرمایش جناب آقای قاضی‌پور هم ان‌شا‌ءالله به این نحو اصلاح می‌شود. متشكر.
رئیس ـ اینكه ابهام دیگری هم در این ماده هست و آن اینكه گفتند مشخصات بهره‌برداران و نوع بهره‌برداری باید به سازمان داده بشود. بعضی از بخش‌ها امكان‌پذیر نیست یعنی ملاحظات امنیتی در آن است. اینكه یك قانون كلی بنویسیم كه همه بهره‌برداران باید مشخصاتشان را به سازمان ثبت بدهند، این كمی احتیاج به یك تبصره‌ای دارد كه بعضی از بخش‌هایی كه جنبه امنیتی دارد، نوع بهره‌برداری را نمی‌توانند بدهند. لذا حالا همین بحث سال و همین بحث مشخصات بهره‌برداران یك اشكال، یعنی ابهام قابل توجهی است. اگر دوستان موافق باشند، این را به كمیسیون برگردانیم كه هر دو موضوع را حل كنند.
این را به رأی می‌گذاریم. به دلیل اینكه اینجا نوشته شده: «مشخصات بهره‌برداران باید تماماً به سازمان داده بشود» و این در بعضی از جاها ممكن است ملاحظات امنیتی باشد، امكان‌پذیر نیست حداقل یك ضوابط و دستورالعملی می‌خواهد. این ابهام، ابهام مهمی است. بحث سال هم ظاهراً یك سال، مقداری مشكل دارد، برگردد به كمیسیون كه بتوانند آنجا آن را دقیق كنند. به رأی می‌گذاریم.
حضار ۲۱۵ نفر، نمایندگان نظرشان را برای بازگشت به كمیسیون اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. پیشنهاد این است كه ماده (۹) به كمیسیون برگردد تا اشكالات آن مرتفع بشود. نمایندگان محترم در رأی‌گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد.
 
۴ ـ تصویب طرح استفساریه بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ كل كشور (ثبت ۴۶۴)
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! با توجه به اینكه در جلسه علنی روز یكشنبه دوفوریت استفساریه بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ كل كشور به تصویب و تأیید همكاران محترم رسید و كمیسیون هم گزارش خودش را ارائه كرده، برابر آیین‌نامه باید وارد موضوع استفساریه بشویم.
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ سخنگوی محترم كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! اجازه می‌فرمایید من مخالفان را بخوانم تا برای نطقشان آماده بشوند؟
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالفان دو نفر هستند. جناب آقای علیرضا محجوب و جناب آقای عوض حیدرپور و موافقان دو نفر، جناب آقای ابراهیم نكو و جناب آقای ابراهیم كارخانه كه بعد از اظهارات پیشنهاد‌دهنده صحبت می‌كنند.
رئیس ـ آقای كاتب بفرمایید.
غلامرضا كاتب (سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عرض سلام محضر همه همكاران عزیز.
 گزارش كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به مجلس شورای اسلامی
طرح دوفوریتی استفساریه بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ كل كشور به شماره چاپ (۱۰۶۴) كه جهت رسیدگی به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع گردیده بود، در جلسه مورخه ۲۵/۳/۱۳۹۳ با حضور طراحان و نمایندگان دستگاههای اجرایی ذی‌ربط مورد رسیدگی قرار گرفت و به این شرح به تصویب رسید.
 اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۶) آیین‌نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد.
 نایب‌رئیس كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ غلامرضا تاج‌گردون
محضر همكاران عزیز عرض بكنم كه طبق بند «ب» ماده (۴۴) قانون برنامه پنجم توسعه، مكلف شده بود كه تأمین (۱۰۰) درصد هزینه درمان جانبازان و ایثارگران شاغل و افراد تحت تكفل آن برعهده دستگاههای اجرایی مربوطه است و هزینه درمانی ایثارگران غیرشاغل تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرد. از آنجایی‌كه بسیاری از جانبازان عزیز ما در این موضوع با مشكلات مواجه بودند و درمان آنها به صورت جامع و كامل رسیدگی نمی‌شد و هزینه‌های آنها پرداخت نمی‌شد، در سال ۱۳۹۲ برای بودجه سال ۱۳۹۳ مصوبه‌ای را مجلس شورای اسلامی با دوسوم رأی كه مغایر قانون برنامه پنجم توسعه بود با دوسوم رأی تصویب كرد كه (۱۰۰) درصد هزینه درمانی مربوط به ایثارگران به بنیاد جانبازان از دستگاههای اجرایی پرداخت بشود و من‌بعد هزینه كلیه درمانی جانبازان عزیز ما توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران كشور انجام بشود.
خوب، در همین راستا بعضاً مشكلی پیش آمد كه دستگاههای اجرایی گفتند: چون این قانون پیش‌بینی شده است كه (۱۰۰) درصد هزینه درمانی اینها توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام بشود یعنی تكلیف از روی دستگاههای اجرایی ساقط است. بعضاً دستگاههای اجرایی برای كارمندان خودشان یك‌سری خدماتی را به بخش درمانی می‌دهند. در واقع این جانبازان هم مانند دیگر كارمندان در دستگاه اجرایی شاغل است. استفساریه این را می‌خواهد بگوید كه اگر یك كارمندی در یك دستگاه اجرایی مانند دیگر كارمندان در آنجا مشغول هستند، آیا می‌توانند از همین خدمات درمانی متعارف در همان دستگاه اجرایی مانند دیگر كارمندان استفاده بكنند؟ نظر ما و مجلس بر اساس دوفوریتی كه رأی داد در كمیسیون بحث شد، نظرش این است كه بله، اینكه هزینه درمانی را بنیاد شهید و بنیاد جانبازان پرداخت بكند، مانع انجام خدمات توسط دستگاه اجرایی نمی‌شود و یعنی دستگاه اجرایی هم در آن بخشی كه می‌توانند به همه كارمندان خودشان خدمات می‌دهند به این كارمند جانباز هم مانند كارمندان عادی خدمات بدهند. اگر خدماتی بود كه مضاعف بر آن در دستگاه اجرایی جانباز نیاز به خدمات درمانی داشت، اینجا اعتبارات هزینه‌اش برود توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تأمین بشود و استفساریه‌ای كه متنی كه همكاران ما در كمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد دادند و تصویب شد، به این شكل است.
«آیا حكم بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ كل كشور مانع از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی دستگاه اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات كشوری و صندوق بازنشستگی به كاركنان شاغل و بازنشستگان ایثارگر تحت پوشش خود می‌شود؟ خیر، مانعی نمی‌شود».
 در واقع ما گفتیم كه این جانبازان عزیز هم مانند بقیه كارمندان می‌توانند از خدمات دستگاههای اجرایی استفاده بكنند. اگر خدمات مضاعفی نیاز داشتند، توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌تواند طبق قانون بودجه تأمین بشود. خواهش می‌كنیم كه به این پیشنهاد رأی بدهید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی ممنون، مخالف جناب آقای علیرضا محجوب بفرمایید. آقای لاهوتی! شما مخالف سوم هستید، آقای دوات‌گرای هم موافق سوم هستند.
علیرضا محجوب (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
دلیل مخالفت من مخالفت با ماهیت این خدمت به این جانبازان و این ایثارگران عزیز نیست، بلكه با اصل و محتوای موضوع من كاملاً موافقم. اما مراد از قانون‌نویسی و مراد از هر طرحی رفع یك مشكل است و برطرف‌كردن یك مشكل است. وقتی ما مشكلی را می‌خواهیم برطرف كنیم، برای حل این مشكل بایستی راه و چارچوبی را طی بكنیم، طریقی را پیش بگیریم كه كمك بكند، نه اینكه باعث سرگردانی بشود. ما حتی به صراحت این را قبلاً نوشتیم و دستگاهها عملیاتی نكرده‌اند، عمل نكردند باعث گله‌مندی بسیاری از جانبازان و ایثارگران عزیز شد. الان با این استفساریه آنها را به یك محلی كه ممكن است موضوع اندازه و حجم منابع پیش‌بینی‌شده محل اختلاف باشد ارجاع می‌دهیم و بعد دستگاهها به روال گذشته سر باز می‌زنند چون ما حكم كلی در این مورد داریم و قانون تكلیف موضوع را معین كرده است.
بنابراین اینكه ما اینجا بخواهیم، بدون اینكه منبع برای این موضوع در نظر بگیریم یا اینكه به منبع مشخصی موضوع را ارجاع بدهیم، بیاییم متنی را ارائه كنیم معلوم نباشد منبع آن كجاست؟ از كدام محل می‌خواهد این اقدام توسط دستگاه صورت بگیرد. چون بحث اصلی و فراتر از شاغلین بحث بازنشستگان هر دستگاهی است كه نوعاً در گذشته هم این عزیزان گله‌مند بوده‌اند از اینكه اقدامی در باب آنها توسط دستگاه‌شان معمول نشده، مجدداً یك اختلافی را برخواهیم انگیخت. در واقع بدون اینكه قانونگذاری بكنیم، بدون اینكه منبع مشخصی در اختیار دستگاهها قرار بدهیم، باعث دلسردی و دلخوری عزیزترین نیروهایی می‌شویم كه در جنگ درگیر بوده‌اند. تلاش كردند، كوشش كردند پاس ایثارگری‌های آنها این‌طور نیست كه ما بخواهیم با كلمات و عبارات مشكل آنها را حل كنیم. اقدامات عملی می‌طلبد و چون در بند «ج» كه صراحتاً (۱۰۰) درصد هزینه درمانی را به بنیاد شهید احاله داده اینكه الان ما بگوییم اشكالی ندارد كه دستگاهها چون فحوا و پیام این استفساریه این است اشكالی ندارد كه دستگاهها به بازنشستگان و شاغلانشان خدمت اضافی بدهند. اینكه فی‌نفسه بدون نوشتن این موضوع هم با توجه به اهمیت و تأكیدی كه در قانون خدمات جامع ایثارگران وجود دارد و تأكیداتی كه در بخش‌های دیگر كردیم، وجود دارد. بنابراین آن ایثارگر عزیز به دستگاه مراجعه می‌كند، می‌گوید من منبعی در اختیار ندارم كه این بارها قبلاً اتفاق افتاده نفرات زیادی آمده‌اند به ما گله‌مندی كردند.
بنابراین من ضمن اینكه با محتوا و ماهیت كلیه این اقدامات نه مخالفت دارم و نه مخالفم، بلكه كاملاً هم موافقم. تصور نمی‌كنم كه پیشنهادی كه اینجا مطرح شده بتواند گره‌ای را باز بكند. در عین حال موافقین محترم نظراتشان را خواهند داد و مجلس محترم به بهترین وجه رأی خواهد داد. متشكرم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! دوستان تذكر دارند، اجازه می‌فرمایید؟
رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ اخطار هم دارند، تذكر هم دارند. اخطار اول برای آقای پیرمؤذن است.
رئیس ـ آقای منادی بگویید اخطار دارند یا تذكر دارند. اگر اخطار راجع به این موضوع هست، بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ بله، آقای پور‌ابراهیمی، آقای لاهوتی، آقای سیدحمیدرضا طباطبائی.
رئیس ـ آقای طباطبائی بفرمایید.
سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی (نائین، خور و بیابانك) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس! اخطار من در مورد اصول (۵۲) و (۵۳) قانون اساسی است. موضوعی كه از طرف طراحان مطرح شد و همچنین كمیسیون پاسخ به استفساریه را تقریباً با یك جمله ناقص اعلام كرده، كاملاً خلاف این دو اصل قانون اساسی است. استحضار دارید و ملاحظه می‌فرمایید كه به موجب قانون اساسی بودجه سالانه كشور باید به ترتیبی كه در قانون مقرر می‌شود، تعیین بشود و بر اساس اصل (۵۳) كلیه دریافت‌های دولت و همچنین پرداخت‌ها در حدود اعتبارات مصوب به موجب قانون انجام می‌شود. اینكه ما در قانون بودجه تعیین‌تكلیف كردیم كه محل هزینه كجاست. اینكه بلامانع اعلام بكنیم كه سایر دستگاهها هم می‌توانند هزینه كنند، كاملاً خلاف نص این دو اصل قانون اساسی است و به اعتقاد من حتماً شورای محترم نگهبان ایراد قانون اساسی خواهد كرد. استدعا دارم كه به این نكته توجه بفرمایید و در صورت موافقت موضوع به كمیسیون برگردد. برای اینكه اتخاذ تصمیم مناسب قانونی بشود. متشكرم
رئیس ـ عرض می‌شود این نكته اخطاری كه دوستان، آقای طباطبائی هم فرمودند محل توجه است. ببینید دوستان! در تبصره (۱۶) بند «ج» ما در بودجه سال ۹۳ چه چیزی را تصویب كردیم؟ گفتیم دولت مكلف است، نگفتیم می‌تواند. گفتیم مكلف است (۱۰۰) درصد هزینه درمانی مربوط به ایثارگران بازنشسته، شاغل در دستگاه اجرایی و افراد تحت‌ تكفل آنها را به بنیاد شهید بدهیم. بعد ذیل آن گفته، معاونت برنامه‌ریزی مكلف است اعتبارات مورد نیاز را از سرجمع اعتبارات دستگاههای اجرایی و صندوق بازنشستگی دستگاه كسر كند بدهد به بنیاد شهید، پس دیگر سرفصلی در بودجه دستگاهها برای این كار وجود ندارد.
 حالا شما در این تفسیر می‌خواهید بگویید نخیر از هر سرفصلی توانست، انجام بدهد. خوب، این اشكال قانون اساسی پیدا می‌كند. ما می‌توانیم تبصره‌ای كه در بودجه تصویب كردیم، حذف كنیم. بگوییم نظرمان تغییر كرد، می‌خواهیم دستگاهها بدهد، عیبی ندارد اما نمی‌توانیم بگوییم هم این هست، هم از هر جایی توانستند انجام بدهند. چون یك دستگاهی مثل آموزش و پرورش ممكن است (۳۰) هزار نفر، (۴۰) هزار نفر از این افراد داشته باشد، از كدام قسمت می‌خواهد بدهد؟ این حتماً اشكال قانون اساسی وارد است.
بنابراین ما مخیریم به اینكه یا آن تصمیم قبلی خودمان را رد كنیم، بگوییم نه نظرمان عوض شد خود دستگاهها این خدمات درمانی را بدهند. ولی این تفسیر به نظر من اشكال قانون اساسی كه ایشان گفتند وارد است. اخطار را به رأی می‌گذارم.
حضار ۲۱۳ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به وارد بودن اخطار اعلام بفرمایند. اخطار به رأی گذاشته شد، دوستان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب نشد. بنابراین دوستان اخطار را وارد نمی‌دانند. خوب، حالا مخالف و موافق صحبت كنند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! دوستان باز هم تذكر دارند.
رئیس ـ اگر دیگر در همین زمینه است، من فكر می‌كنم آقای طباطبائی به اندازه كافی توضیح دادند، به رأی هم گذاشتیم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای محجوب صحبت كردند. برادر عزیزم جناب آقای ابراهیم نكو موافق هستند، بفرمایید.
رئیس ـ بفرمایید.
ابراهیم نكو (رباط‌كریم و بهارستان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
مجدداً سلام عرض می‌كنم خدمت همكاران و درود می‌فرستم به سروقامتانی كه امروز مجلس و صدها مجلس دیگر بقای خود را مدیون ایثارگران عزیز هستند. اما متأسفانه در پیچ و خم تاریخ مورد بی‌مهری‌های فراوانی قرار گرفته‌اند.
اولاً در مورد بحث وارد بودن اخطار بایستی بگویم، اینجا در پاسخ استفساریه آمده كه: «ارائه خدمات درمانی و بهداشتی متعارف» یعنی اینكه اگر یك ایثارگر محترمی در دستگاه مربوطه به مشكلی برخورد، به لحاظ درمانی، دستگاه مربوطه موظف است آن اقدامات بایسته و لازم را انجام بدهد.
 اما در رابطه با موافقت خودم با این استفساریه اول پاسخ می‌دهم به جناب آقای محجوب برادر عزیزم كه متأسفانه در مخالفت خودشان به نوعی صحبت كردند كه هم سفسطه ایجاد شد و هم اینكه از سوی دیگر مخالفت نبود. یعنی خوشبختانه ایشان هم با كلیات قضیه موافق بودند اما چندتا ایراد گرفتند كه اینها ایراد نیست. گفتند كه این استفساریه محل اختلاف می‌شود با آن پیشنهادی كه در واقع نمایندگان محترم در خصوص بند «ج» تبصره (۱۶) قانون ۹۳ موجب اختلاف خواهد بود.
اولاً بحث بند «ج» تبصره (۱۶) كاملاً مشخص است و بنا به دلایلی هم خیلی مهم و پیشنهاد خوبی بوده، به خاطر اینكه بنیاد شهید و ایثارگران از دستگاههایی هستند كه به صورت فنی با امور مربوط به ایثارگران عزیز آشنا هستند و مدام با آنها در ارتباطند. این یك بخش قضیه. از سوی دیگر هم اینكه دستگاههای مربوطه همان‌گونه كه در محل كار خودشان در واقع ادارات، سازمانها در آن دستگاه مربوطه خودشان خدماتی را به سایر كاركنان در حوزه درمانی ارائه می‌دهند، موظف باشند به ایثارگران عزیز هم ارائه بدهند.
 از سوی دیگر آقای محجوب گفتند كه منبع مشخص نیست از كدام محل یا منبعی این اعتبار مشخص بشود؟ مگر در یك دستگاه یا سازمان با اداره چند تا ایثارگر داریم كه بخواهیم برای آن یك اعتبار بسیار هنگفتی را قرار بدهیم و در حالی كه آن دستگاه یعنی ادارات و سازمانها برای خودشان در این زمینه تعریفی دارند كه موظفند به همه كاركنان خودشان این خدمات را ارائه بدهند.
خدمت شما عرض كنم آقای محجوب باز دوباره اشاره كردند كه موجب دلسردی این عزیزان خواهد شد. چه كسی گفته این موجب دلسردی ایثارگران عزیز بشود؟ اتفاقاً این عین احترام به ایثارگران عزیز است. چرا ما امروز این را متوجه نیستیم كه تمامی كشورها علاوه بر اینكه حالا به این ایثارگران خودشان، حالا دینشان چه هست من كاری ندارم، احترام قائل هستند خدمات ویژه‌ای هم ارائه می‌دهند. حالا ما آمدیم برای اینكه دستگاه مربوطه از آن منبعی كه برای این منظور برای كل كاركنان مشخص شده اینها هم استفاده كنند، این را می‌گوییم دلسردی ایجاد می‌شود اتفاقاً این عین دلگرمی است. چرا این صحبت را آقای محجوب می‌كنند، من تأسف می‌خورم.
لذا یك مورد دیگری آقای محجوب اشاره كرده‌اند كه این موجب اختلاف بین دستگاه و بنیاد شهید و ایثارگران خواهد بود. اتفاقاً این بین این دو تا دستگاه موجب شفاف‌‌سازی خواهد بود كه بیایند هر كدام به وظیفه خودشان عمل كنند. من خواهشم این است كه ایثارگران عزیز را امروز این‌قدر در مظلومیت قرار ندهیم. این چه امتیاز ویژه‌ای است كه امروز سر این بنشینیم به مخالفت بپردازیم؟ لذا از همه همكاران عزیز می‌خواهم با رأی قاطعی این استفساریه به تصویب برسد و این دوفوریتش به تصویب برسد كه هر چه سریعتر این بلاتكلیفی كه می‌تواند وجود داشته باشد ایثارگران عزیز با آن مواجه نشوند. ممنون هستم.
رئیس ـ متشكر.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ جناب آقای دكتر عوض حیدرپور‌شهرضائی مخالف بعدی هستند، بفرمایید.
عوض حیدرپورشهرضائی (شهرضا و دهاقان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
برادر ما آقای نكو طوری صحبت كردند كه اگر یك جایی آدم موافقت اصولی داشته باشد و حق بداند، منتها بخواهد ایرادات را مطرح بكند، نتواند به میدان بیاید. منم عین آقای محجوب كه فرمودند با ماهیت این موافق هستند و هرگونه خدمات بهداشتی درمانی كه برای تأمین سلامت جانبازان بتوانیم ما ارائه بكنیم، قطعاً باید انجام بدهیم. سابقه این موضوع هم برمی‌گردد به (۳)، (۴) سال گذشته كه در همه قوانین بودجه ما راجع به این قضیه مطلبی را نوشتیم. امسال فكر كردیم كه در واقع برای تعیین‌تكلیف قطعی وظیفه را برعهده بنیاد شهید بگذاریم.
 الان هم من با اصل اینكه ما خدمات بدهیم كاملاً موافقم، منتها دو تا ایراد هست. یكی همین ایراد قانونی كه گرفته شد و دوم اینكه معاونت راهبردی می‌بایستی اعتبارات مورد نیاز را برای این جابجایی قطعاً به صورت شفاف روشن بكند. صرف اینكه یك كلمه بلی یا خیر بگوید، مشكل را حل نمی‌كند.
 من فكر می‌كنم كه اگر در جواب استفساریه ایرادات را هم كاملاً روشن بكنیم كه جانبازان با مشكل روبرو نشوند. در جریان ما هستیم كه بیشترین مشكل را در دوره گذشته و حتی سال قبل با جانبازان آموزش و پرورش داشتیم و من خودم در استان اصفهان شاهد بودم كه یكی دو نفر از جانبازان ما در سال گذشته و امسال به شهادت رسیدند ولی هیچ كسی واقعاً به وظیفه‌اش عمل نمی‌كرد. به صرف همین یك كلمه «بلی» اكتفا نكنیم و معاونت را موظف بكنیم كه به صورت جدی با رفع مشكل و تأمین اعتبار بتوانند دستگاه‌های اجرایی به درمان جانبازان خودشان در آنجایی كه وظیفه دارند، بپردازند ان‌شاءالله.
رئیس ـ متشكریم، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ بله، نفر بعدی برادر عزیزم جناب آقای دكتر ابراهیم كارخانه هستند، بفرمایید.
ابراهیم كارخانه (همدان و فامنین) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
به روح بلند و ملكوتی معمار فقید انقلاب اسلامی و شهیدان همیشه جاوید انقلاب اسلامی سلام و درود و صلوات می‌فرستم (حضار صلوات فرستادند).
عزیزان استحضار دارند که تا قبل از برنامه پنجم توسعه ایثارگران ما در رابطه با ارائه خدمات درمانی با هیچ مشکلی مواجه نبودند، ولی در برنامه پنجم وقتی که این خدمات به عهده دستگاههای مربوطه گذاشته شد، عملاً مسائل و مشکلات و نارضایتی این عزیزان شروع شد. که یک عزیز جانباز ویلچری می‌خواهد به تهران برود. امکانات لازم توسط دستگاهها در اختیارش قرار داده نمی‌شد، فلذا با مشکلات جدی مواجه بودند. در سال ۹۲ برای حل این مشکل در قانون مقرر شد که خود این عزیزان، مختار باشند که یا از خدمات دستگاههایشان استفاده کنند یا از بنیاد شهید که عملاً این مسأله هم نتوانست مشکل این عزیزان را حل کند. فلذا در سال ۹۳ به طور شفاف مقرر شد که کلیه خدمات درمانی این عزیزان در بنیاد شهید ارائه شود. ولی این به معنای آن نیست که دستگاههای مربوطه کوچکترین خدمات را هم به اینها ندهند. خدمات ویژه و خاص از طریق بنیاد شهید به این عزیزان باید داده شود، یک جانبازی که می‌خواهد...
رئیس ـ آقای کارخانه! یک وقتی شما خدمات متعارف را که به معنای سرپایی است می‌گویید ولی در این استفساریه اینها را جدا نکرده‌اید. یعنی عمل جراحی‌اش را هم باید به آنجا برود. اگر می‌گفتید سرپایی، باز قابل تفسیر بود که هر دستگاهی امکاناتی برای کارهای سرپایی دارد، بنابراین این را دریغ نکنند و مسائل مهمتر به بنیاد شهید برود. اما وقتی شما تفسیر را گفتید که بودجه‌شان به بنیاد شهید برود، بعد ضمناً دستگاهها هم همه‌گونه خدمات درمانی بدهند. این مشکل دارد. شما در صحبتتان توجه کنید، این مطالبی که شما می‌فرمایید از نظر اینکه کارهای سرپایی باشد، باید قاعدتاً این تفسیر را قدری روشن‌تر می‌نوشتند، این قدری ابهام دارد.
کارخانه ـ آقای دکتر! اگر این استفساریه نباشد، همان خدمات سرپایی جزئی را هم دستگاهها به این عزیزان نمی‌دهند. الان مشکل روی همین مسأله است.
رئیس ـ قبول دارم. ولی در این نوشته «سرپایی» نیست. «کلیه خدمات» هست. هم قانونگذار به بنیاد شهید امر کرده، هم حالا دارد می‌گوید که دستگاهها کلیه را بدهند. پس چه بودجه‌ای؟ یک بودجه را که به دو جا نمی‌توانند بدهند.
کارخانه ـ آقای دکتر! خود عزیزان می‌دانند که آن خدماتی که لازم است بنیاد شهید به آنها ارائه بدهد، به آنجا مراجعه می‌کنند ولی واقعاً موارد جزئی که پیش می‌آید، خود دستگاهها پاسخگو باشند. فلذا از عزیزان انتظار هست که به این مسأله رأی دهند که واقعاً این عزیزان ما سرگردان نشوند. الان در حوزه‌های انتخابیه، عزیزان ایثارگر دائماً به نمایندگان مراجعه می‌کنند و می‌گویند که دستگاهها کوچکترین خدماتی به آنها نمی‌دهند. ان‌شاءالله با این مصوبه خدمات جزئی را دستگاهها و خدمات تخصصی و کلان را هم خود بنیاد شهید ارائه می‌دهند که مشکلات این عزیزان حل شود. همانگونه که مخالفین محترم هم نظرشان بر این بود که مشکلات کلی این عزیزان برطرف شود. والسلام
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ خیلی ممنون، برادر عزیزم جناب آقای مهرداد لاهوتی مخالف بعدی هستند، بفرمایید.
مهرداد بائوج‌لاهوتی (لنگرود) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
همکاران محترم عنایت بفرمایند! با این دوفوریتی آیا حاصل و نتیجه این طرح به نفع جانبازان است یا خدای‌ناکرده به ضرر جانبازان است؟ واقعاً همه ما که اینجا نشسته‌ایم، نیت‌مان این است که به گونه‌ای عمل کنیم که خدای‌ناکرده این ایثارگر عزیزی که همه وجودش را برای انقلاب و نظام گذاشته است، دچار آسیب نشود. ببینید! قبل از قانون بودجه، همه این عزیزان از دستگاههای اجرایی خودشان این مطالبات را می‌گرفتند، این نگرانی وجود داشت.
همین عزیزان ایثارگر، در همین مجلس مطرح شد که دستگاههای اجرایی چون متولی نیستند، نسبت به بنیاد شهید آن احساس مسؤولیت را ندارند، اجازه بدهید که ما اعتبارات اینها را کسر کنیم و یک متولی برای اینها تعریف کنیم نه هزار متولی. خود شما در همین مجلس در زمان قانون بودجه توافق کردید، شما گفتید که بهترین متولی و زیباترین متولی برای جانبازان، بنیاد شهید است. خیلی خوب! واقعاً این امر و این حرف شما هم حرف درستی بود و مجلس در بند «ج» تبصره (۱۶) دولت را مکلف کرد و گفت: «دولت مكلف است (۱۰۰) درصد هزینه‌های درمانی مربوط به ایثارگران بازنشسته و شاغل در دستگاههای اجرائی و افراد تحت تكفل آنها اعم از خدمات درمان و بیمه تكمیلی را توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت نماید».
جالب در این است؛ همکاران عزیز گوش کنید! چرا ما می‌خواهیم برای این عزیزان ایثارگر مشکل ایجاد کنیم؟ بله، چهار جانباز، در دستگاههای اداری نفوذ دارند، هم از اینجا می‌گیرند و هم از آنجا می‌گیرند. اما شما فکر آن جانبازان عزیزی را کنید که آن نفوذ را ندارند و در خانه‌های خودشان خوابیده‌اند و هیچ‌کس جز بنیاد شهید را نمی‌شناسند. فقط بنیاد شهید را راه نجات خودشان می‌دانند. چرا می‌خواهید اینها را سرگردان کنید؟
معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور مکلف است. شما آن را مکلف کردید که اعتبار مورد نیاز را از سرجمع اعتبارات دستگاههای اجرایی کسر کند. شما این دستگاه را خلع سلاح کرده‌اید. اعتبارات وزارت آموزش و پرورش را از آن گرفته‌اید و به بنیاد شهید داده‌اید. الان می‌گویید که آموزش و پرورش! شما هم می‌توانید به ایثارگر خدمات بدهید! آخر این می‌شود؟!
همانطور که ریاست محترم جلسه، ریاست محترم مجلس، آقای دکتر لاریجانی هم گفتند،‌ چرا ما داریم دوگانگی به وجود می‌آوریم؟ مطمئناً این خلاف قانون اساسی است و شورای نگهبان هم رد می‌کند. آخر می‌شود در یک سال، عزیزان گوش کنید! برای ما بد نیست برای یک موضوع در یک سال دو نوع تصمیم بگیریم؟ یکبار بگوییم که دستگاههای اجرایی! خدمات مطلوب ندهید، اجازه بدهید که اعتبارات آنها را به بنیاد شهید بدهیم و بنیاد شهید به اینها خدمات بدهد. توجیه کنیم. بعد از چند ماه که این تصمیم درست و منطقی را گرفتیم، الان بگوییم که نخیر،‌ پول را باید به بنیاد شهید بدهیم، اما دستگاه! تو هم باید خدمات بدهی! خوب این دو کجا با هم همخوانی دارد؟!
والله این کمک به جانباز نیست. باالله این کمک به جانباز نیست. این جانبازانی که راه نفوذ ندارند، بین دستگاههای اجرایی و دستگاههای دولتی سرگردان می‌شوند. مطمئن باشید سرگردان خواهند شد.
خواهش من از دوستان این است که تصمیم درست و منطقی‌ که در قانون بودجه گرفتید که متولی ایثارگر، بنیاد شهید و امور ایثارگران است، بگذارید که اگر بنیاد شهید کوتاهی کرد، هم جانباز یقه‌اش را بگیرد و هم ما یقه‌اش را بگیریم. خوب! واقعاً سرگردان نکنید. این خلاف قانون اساسی است و خدمت به جانباز نیست،‌ بلکه یک سرگردانی برای جانبازان بوجود خواهد آمد. (رئیس ـ متشکریم) من خواهش می‌کنم به این استفساریه رأی مثبت ندهید.
رئیس ـ نفر بعد را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی بفرمایید.
رئیس ـ آقای جعفرزاده! شما که می‌خواهید صحبت کنید، به نظر من برای رفع این تعارض، چون این احتمالاً به شورای نگهبان می‌رود و رد می‌شود و بعد باز دوباره وقت می‌گیرد. حداقل باید یک تفاوتی قائل شویم و بگوییم دستگاههایی که کارهای سرپایی و متعارف می‌کنند، بتوانند این خدمات را بدهند. باید یک ابهامی را رفع کنید وگرنه همه خدمات را بنیاد شهید و دستگاهها بدهند،‌ امکان‌پذیر نیست. پس یک تفاوتی قائل شوید، بگویید که کارهای سرپایی را به دستگاهها بدهند که معلوم شود می‌خواهیم به گونه‌ای این مسأله را حل کنیم. این را قدری توضیح دهید که اگر بخواهد ابهام برطرف شود،‌ راه‌حل بدهید.
غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی (رشت) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
بله، اجازه بفرمایید. آقای دکتر لاریجانی! جا دارد که من از حضرت‌عالی و همه دوستانی که به عنوان موافق و مخالف صحبت کردند،‌ قطعاً از سر دلسوزی بود و از این حیث بود که خدای‌ناکرده ایثارگران ما دچار مشکل نشوند. من از حضرت‌عالی خواهش می‌کنم با توجه به اینکه بیشترین ابهام را ظاهراً جناب‌عالی داشتید، اجازه بفرمایید که عرایضم را خدمتتان مطرح کنم. آقای سردار کوثری هم اجازه بفرمایند.
آقای دکتر لاریجانی ببینید! کاملاً فرمایش شما صحیح است. قبل از برنامه پنجم،‌ ایثارگران خدمات خودشان را از بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌گرفتند. درست است؟ در بند «ب» ماده (۴۴) قانون برنامه پنجم یک مشکلی برای ایثارگران بوجود آمد. گفتند که دستگاهها به شاغلین خودشان و صندوقهای بازنشستگی، بازنشستگان خودشان را (در اصلاحیه بعدی) خدمات درمانی بدهند. ما خدمت شما رسیدیم و در بودجه سال ۱۳۹۲ حضرت‌عالی یک راهنمایی فرمودید و گفتید که بشود «مخیر»،‌ قطعاً حافظه‌تان اجازه خواهد داد، در بودجه سال ۹۳ به بنیاد شهید برگردد. تا اینجای کار که اشکال ندارد.
عین همین کار را کردیم. ما در بند «ج» تبصره (۱۶) بنیاد شهید و امور ایثارگران را صددرصد به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مکلف کردیم. یک اتفاقی این وسط افتاد. ایثارگر ما به ما مراجعه کرد و گفت در سازمان من دارند پایش سلامت می‌کنند، نوار قلب می‌گیرند،‌ فشار خون می‌گیرند. الان همین معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی می‌خواهد معاینه چشم کارمندان خود را انجام دهد و الی‌غیر. الان به منِ کارمند جانباز (۲۵) سال خدمت می‌گویند که تو به ما ربطی نداری، بلند شو برو دستگاه خودت. چرا؟ چون در بند «ج» تبصره (۱۶) گفته‌اند صددرصد خدمات درمانی با بنیاد. (رئیس ـ بله دیگر) یک لحظه از حضرت‌عالی خواهش می‌کنم (رئیس ـ بله بفرمایید) به عنوان استاد ما، هر جا اشکال دارد شما بفرمایید. ما نیامدیم دستگاهها را مکلف کنیم. ما نیامدیم مسؤولیت را از بنیاد شهید برداریم. ما گفتیم اگر دستگاه می‌خواهد آن خدمات متعارف بهداشتی و درمانی را بدهد. در کمیسیون کلمه «متعارف» برداشته شد.
رئیس ـ الان اشکال همین است، در کمیسیون «متعارف» را برداشتند.
جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ باشد، شما می‌توانید بفرمایید که «متعارف» برگردد. در اصل استفساریه‌ای که ما نوشته بودیم و آقای دکتر فرهنگی، عزیز دل ما که الان کنار جناب‌عالی ایستاده است، آنجا کلمه «متعارف» را به همین منظور آورده بودیم.
رئیس ـ بله، الان ‌اشکال همین است. من می‌خواستم با کمک شما این مشکل را حل کنیم.
جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ ممنونم.
رئیس ـ در اصل تفسیر شما،‌ همین چیزی که مراد شماست، یعنی امور سرپایی و پایش‌های سلامت و چیزهای متعارف را می‌خواستید، که اینجا حذف شده است. (جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ احسنت!) چون حذف شد، ‌پس کلیه کارهای درمانی هم بنیاد شهید را مکلف کردیم...
جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ نه، جسارتاً من این بخش را با حضرت‌عالی موافق نیستم. ما تکلیف نگذاشتیم. عنایت بفرمایید! در خط اول گفتیم: حکم بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه ۹۳ برقرار است. یعنی خود بنیاد شهید طبق حکم بند «ج» تبصره (۱۶) باید صددرصد خدمات را بدهد.
رئیس ـ شما گفتید که از سرجمع اعتبارات دستگاهها کم کنند و به بنیاد شهید بدهند.
جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ بله، بردارید بگذارید. حالا یک وزیری می‌آید و می‌گوید که من برخورد کردم و می‌خواهم کارمندان خودم را پایش سلامت کنم. با جانبازم چه کار کنم؟ ما می‌گوییم آنجایی که داری همه خدماتی که به همه کارکنانت را می‌دهی منعی برای ارائه آن خدمت به کارمند ایثارگر و بازنشسته صندوقت وجود ندارد. دیگر دستشان را نبندیم. تکلیف نمی‌کنیم،‌ موظف نمی‌کنیم. حضرت‌عالی عنایت دارید اینها کلماتی است که بار حقوقی دارد. ما نه مکلف کردیم. نه موظف کردیم. گفته‌ایم که منعی وجود ندارد. اگر به جایی رسیدی که داری خدمت را به همه جامعه ایثارگری تحت پوشش کارمند خودت می‌دهی، ایثارگر تو که طبق قانون در همه مسائل در اولویت است، حداقل معادل همه آن بچه‌هایت ارائه خدمت کن. تکلیفی برایش نگذاشته‌ایم. باز گفته‌ایم که همان بند «ج» تبصره (۱۶) به قوت خودش باقی است.
رئیس ـ به هر حال به نظر شما باید کلمه «متعارف» را بیاوریم یا نیاوریم؟
جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ نظر من این است که بیاوریم. در کمیسیون رأی نیاورد. در پیش‌نویس آن...
رئیس ـ بله، اگر نباشد که مشکل دارد، متشکریم. پس ببینید! اینجا یک ابهامی هست، اگر ما بخواهیم حل کنیم باید حتماً بگوییم که «خدمات بهداشتی و درمانی متعارف دستگاهها» یعنی در حد امور سرپایی و پایشها و این چیزهایی که الان در صحبتهای آقای جعفرزاده هم بود. در اصل استفساریه هم چنین چیزی بوده است. مثلاً اگر به این نحو حل شود، شاید علاج شود. صحبتها انجام شد؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ بله، آقای رئیس.
رئیس ـ دولت بفرمایید.
علیرضا صالح (معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ببینید! بر دولت فرض است که هم طبق قانون، بند «ب» ماده (۴۴) قانون برنامه و هم بند «ج» تبصره (۱۶) صددرصد هزینه‌های درمانی ایثارگران را بپردازد. در جلسه اخیری که دولت داشت. یک هماهنگی‌ای بین بنیاد شهید و معاونت برنامه‌ریزی انجام شد و آن این بود که همه ردیف اعتباری مربوط به هزینه‌های درمان دستگاههای کشوری را ظرف یک هفته حذف کنیم و به بنیاد شهید اضافه کنیم. بند «ج» تبصره (۱۶) را اجرایی کنیم. یعنی دوستانمان مطمئن باشند، ظرف یک هفته آینده هم مشکل اعتباری و هم مشکل اجرایی برای دستگاههای کشوری‌مان حل خواهد شد.
دستگاههای لشکری ما هم که مشکل ندارند. چون هم بازنشسته‌ها و هم شاغلین‌شان درون دستگاه دارد انجام می‌شود و کار دنبال می‌شود.
پس حتی بدون نیاز به استفساریه بند «ج» تبصره (۱۶) را اجرایی می‌کنیم. بند «ج» یک اصل اساسی را دنبال می‌کرد و آن این بود که همه هزینه‌های درمان را به بنیاد شهید منتقل کنیم. وضع یک دستگاهی خوب نباشد، برای یک ایثارگر ما (۱۰) میلیون تومان هزینه کند، یک دستگاه دیگری (۲) میلیون تومان که تبعیض بین این بزرگواران نباشد، یعنی ما این را اجرایی می‌کنیم.
رئیس ـ ببینید! الان دوستان قبول دارند. چرا کارهای سرپایی را ممنوع می‌کنند؟ یک کلمه «متعارف» به آن اضافه کنیم.
صالح ـ آقای دکتر!‌ یک نکته این است که اگر ما این استفساریه را حتی با «متعارف» بگذاریم، ببینید! ما برای کارکنان‌مان هزینه‌های درمانی عادی داریم. فرض کنید برای کارمند عادی‌مان (۵۰) درصد هزینه را می‌پردازیم، برای ایثارگرمان (۱۰۰) درصد آن را می‌پردازیم. ولی وقتی ما همه این اعتبار را از این دستگاه کسر کردیم و به دستگاه بنیاد شهید منتقل کردیم، دیگر برای همان «متعارف» هم در آن دستگاه اعتباری نداریم که هزینه کنیم. ببینید! این استفساریه در اجرا ما را دچار مشکل بیشتری می‌کند.
خواهش من این است که تعیین تکلیف کنید. بند «ج» را ما داریم اجرایی می‌کنیم. یا اجازه دهید که بند «ج» را کامل اجرایی کنیم یا بند «ب» ماده (۴۴) را. بین این دو، هم بند «ج» و هم بند «ب» را بخواهیم اجرا کنیم، یک ابهامی در این اعتبار برای حذف کردن آن بین دستگاه و بنیاد شهید به وجود می‌آید و به ضرر خود ایثارگر است. یعنی خواهش من این است که اینجا حرمت بزرگواران و ایثارگران را داشته باشید. یعنی وقتی که ما بنیاد شهید را تکلیف کردیم و داریم آن را اجرا می‌کنیم. نیازی به استفساریه نیست. خواهش من این است که از این استفساریه بگذرید. یعنی ما هر چه این را استفسارش کنیم، به نظر من ابهام است و اجرا را دچار مشکل می‌کند. چراکه آنجا گفتیم «دولت موظف است» اگر ما در بند «ج» تبصره (۱۶) گفته بودیم «دولت مجاز است» این اجازه را داشتیم که هر دو را به تناسب اجرا کنیم. ولی وقتی می‌گوییم که «مکلف است» یعنی باید کل اعتبار صددرصد را به بنیاد شهید انتقال دهیم. وقتی ما این اعتبار را انتقال دادیم، دیگر اعتباری ندارد که حتی هزینه‌های متعارف را هم بپردازد.
رئیس ـ کمیسیون هم می‌خواهند صحبت کنند؟ ‌اجازه دهید که این مشکل را به گونه‌ای به سرانجامی برسانیم. ببینید دوستان عزیز! این استفساریه با این کلیت دارای اشکال است و شورای نگهبان به احتمال قوی ایراد می‌گیرد. مثالهایی که دوستان مثل آقای جعفرزاده و موافقین دیگر زدند، بیشتر مواردی اینگونه بود که دستگاههای اجرایی امکاناتی دارند که به همه کارکنان، این سرویسها را می‌دهند، مثل پایش سلامت، کارهای سرپایی، حالا این موارد را از ایثارگران دریغ نکنند. ولی متنی که اینجا نوشته است، این موضوع را نمی‌گوید. می‌گوید که کلیه این امور را می‌توانند انجام دهند. خوب این اشکال بوجود می‌آید که وقتی شما از سرجمع اعتباراتشان، کل این بودجه را به بنیاد شهید می‌دهید، چگونه می‌تواند این کار را بکند. این ایراد وارد است.
پس راه‌‌حلش این است که رفع ابهام کنیم. با این حرفهایی که دوستان زدند، آن خدمات بهداشتی و درمانی که جنبه متعارف دارد مثل پایشهای سلامت یا کارهای سرپایی، اینها را بگویید که منعی ندارد که اینها به طور متعارف در دستگاهها انجام می‌شود. اگر این ابهام رفع شود، احتمالا‌ً ممکن است که شورای نگهبان هم بپذیرد. اگر موافقید ما این رفع ابهام را اینجا انجام دهیم و بعد رأی بگیریم. یعنی در سطر دوم بعد از «خدمات بهداشتی و درمانی» یک کلمه «متعارف» اضافه کنیم که بتواند این مشکل را حل کند.
حضار ۲۱۴ نفر، دوستان راجع به این رفع ابهام نظر بدهند. نمایندگان محترم در رأی‌گیری برای رفع ابهام مشارکت و مساعدت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب شد. اصل آن را برای رأی‌گیری قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ طرح استفساریه بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال۱۳۹۳ كل كشور
موضوع استفساریه:
آیا حكم بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال۱۳۹۳ كل كشور مانع از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی متعارف دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات كشوری و صندوق‌های بازنشستگی به كاركنان شاغل و بازنشستگان ایثارگر تحت پوشش خود می‌شود؟
پاسخ:
خیر، مانع نمی‌شود.
رئیس ـ حضار ۲۱۴ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این طرح اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب شد. از حضور نماینده محترم شورای نگهبان هم تشکر می‌کنیم.
میهمانان را هم اعلام بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:
ـ جمعی از بانوان فعال شهرستان دلیجان استان مرکزی که میهمان جناب آقای سلیمی نماینده محترم دلیجان و محلات هستند.
ـ جمعی از فرزندان خانه محبت شهرستان تیران استان اصفهان میهمانان جناب آقای ابوترابی نماینده محترم نجف‌آباد، تیران و کرون هستند.
به این عزیزان خیرمقدم عرض می‌کنیم، خیلی خوش آمدید، ان‌شاءالله موفق باشید.
رئیس ـ متشکریم. سخنرانان را بفرمایید.
محجوب ـ تذکر دارم.
رئیس ـ یک لحظه اجازه بدهید، تذکرتان راجع به چه موضوعی است؟
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ برای (۷۹) است.
رئیس ـ بگذارید بحث سخنرانان تمام شود، در خدمتتان خواهم بود. (۷۹)؟ به شما چیزی گفتند؟ بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای محجوب بفرمایید.
علیرضا محجوب (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس! سرکار مشغول رسیدگی بودید، بحق هم رسیدگی کردید و متن را هم بخوبی تصحیح فرمودید. جناب آقای نکو در بحث موافقت، هشت، نه مرتبه اسم بنده را آوردند. لطف کردند اسم من را بردند ولی به گفته‌های من عنایت نکردند. من گفتم با اصل موضوع مخالفتی ندارم.
همین نکاتی را که جناب‌عالی تصحیح کردید، الان من هم رأی موافق دادم، همین نکاتی که جناب‌عالی تصحیح و تصریح کردید را تذکر دادم. بعد ایشان در فرمایششان می‌فرمایند مخالفت با چه کسی؟ اگر ایشان حرفهای من را گوش کرده بودند و بعد به جای موافقت، با من... چون ایشان به جای موافقت، هشت، نه مرتبه اسم بنده را بردند، گویا من طراحم ایشان هم مخالف صحبت می‌کنند. در حالیکه ایشان باید در موافقت با طرح صحبت کنند نه در مخالفت با من. عیب ندارد که مستند کنند، ولی اگر هم مستند می‌کنند باید به گفته‌های من مستند شود،‌ نمی‌شود که به نگفته‌های من مستند شود. من هیچ نسبتی به هیچ کسی ندادم. در ضمن من گفتم که با اصل و ماهیت و محتوای موضوع موافقم.
رئیس ـ بسیار خوب، توضیح دادید دیگر.
 
۵ ـ ناطقین جلسه آقایان: احمد بخشایش‌اردستانی، محمدسعید انصاری، محمد حسن‌نژاد، سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی و جلیل جعفری‌بنه‌خلخال
رئیس ـ سخنرانان را دعوت بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از:
ـ جناب آقای احمد بخشایش‌اردستانی نماینده محترم مردم شریف اردستان.
ـ جناب آقای محمدسعید انصاری نماینده محترم مردم شریف آبادان.
ـ جناب آقای محمد حسن‌نژاد نماینده محترم مردم شریف مرند و جلفا.
(که هرکدام هفت دقیقه وقت دارند)
ـ جناب آقای سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی نماینده محترم مردم شریف نائین، خور و بیابانک.
ـ جناب آقای جلیل جعفری‌بنه‌خلخال نماینده محترم مردم شریف خلخال و کوثر.
(که هرکدام پنج دقیقه وقت دارند)
از نفر اول، جناب آقای احمد بخشایش‌اردستانی دعوت می‌کنیم که به مدت هفت دقیقه به ایراد نطقشان بپردازند.
احمد بخشایش‌اردستانی (اردستان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام‌علیکم و رحمه الله
«الحمدلله الذی لا ینسی من ذکره و لا ینقص من شکره و لا یخیب من دعاه و لا یقطع رجا من رجاه، والصلوه و السلام علی سیدنا و مولانا حبیب اله العالمین ابی القاسم محمد» (حضار صلوات فرستادند)
من عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان فرهیخته و دانا دارم. صحبت من راجع به سیاست اخلاقی یا اخلاق سیاسی كدام ارجحیت دارد؟
(در این هنگام آقای سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد «نایب‌رئیس اول» ریاست جلسه را به عهده گرفتند)
دولتمردان ما كدامیك از این دو واژه را به كار می‌برند؟ نظام بین‌الملل كدامیك از این دو واژه را استفاده می‌كند؟ هر دو واژه زیباست. اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی. اما یكی به نام سیاست ماكیاولی در دنیا مشهور است و دیگری به نام سیاست دینی. سیاست و اخلاق دو مفهومی است كه همواره ذهن اندیشمندان علم سیاست را به خود معطوف داشته است. اندیشمندان بزرگی چون افلاطون، هگل، جان والز سعی نمودند این دو واژه را قرین هم جلوه دهند. لیكن از دوره مدرن كه انسان خیمه خرك هستی قرار گرفت، انسان مقوم جامعه قرار گرفت، و انسان محور امور عالم شد به‌تدریج این دو مفهوم از هم دور شدند به طوری كه مفهوم سخت و متصلب سیاست كه ترجمانش در قدرت و اقتدارگری نمایانگری می‌كرد بر مفهوم لغزنده اخلاق تفوق پیدا كرد. اگر دقت بكنید دو مفهوم را در نظر بگیرید یك مفهوم سخت به نام سیاست و یك مفهوم لغزنده به نام اخلاق. همواره مفهوم سخت بر مفهوم لغزنده خودش را تفوق می‌دهد. سیاست در مقوله پوزیتیویستی‌اش قابلیت شاخص‌گذاری داشت ولی اخلاق چون معطوف به سود و زیان گردید این قابلیت را از دست داد، لذا چنبره سیاست بر اخلاق چربید و اخلاق سیاسی شكل گرفت. ما در جمهوری اسلامی ایران به دنبال سیاست اخلاقی هستیم؛ چون انسان را «حی متأله» می‌دانیم. انسان دارای مبدأ و معاد است. ما انسان را حیوان تكنولوژی‌ساز نمی‌دانیم كه دچار الینه شدن و سرگشتگی گردد. مظهر اخلاق سیاسی را می‌توان در كلام امیرمؤمنان یافت كه در اعتراض به ایشان در بدو خلافتشان گفتند علی! چرا می‌خواهی معاویه را برداری؟ چرا عمروعاص را كنار می‌زنی؟
علی فرمود: مردم جمع شوید در مسجد. مردم در مسجد جمع شدند. علی (علیه السلام) شروع كرد به گریه كردن. گفت دنیا اینقدر استخفاف پیدا كرده و من علی را استخفاف می‌دهد كه نام من در كنار نام معاویه قرار می‌گیرد. «والله ما معاویه بادهی منی لكنه یغدر و یفجر و لولا كراهیه الغدر لكنت من ادهی الناس». به خدا سوگند معاویه از من زیرك‌تر نیست. داهی‌تر نیست اما غدار است. اخلاق سیاسی به كار می‌برد. سیاست ماكیاولی به كار می‌برد. و اگر نبود كه غدر و فجر نكوهیده بود من علی، داهی عرب بودم. پدر علم سیاست بودم. سیاست به معنای غدر و فریب مورد پسند امام علی نیست. ایشان سیاست‌باز نبودند لیكن سیاست‌مدار بودند.
 در عصر پست مدرن ما فردی كه علاقه‌مند بود كه سیاست و اخلاق را قرین سازد و سیاست اخلاقی را به بشریت عرضه دارد، امام خمینی بود و پس از ایشان مقام معظم رهبری كه می‌فرماید من انقلابیم نه یك دیپلمات به معنی جاری كلمه. دیپلمات یعنی اخلاق سیاسی یعنی سیاست ماكیاولی. امام مرد خدا بود برای خدا زیست و برای خدا قیام كرد كسی بود كه به دنیا رو نكرد لكن دنیا تمام قد به ایشان روی آورد. به قدرت پشت كرد قدرت تمام قد به این ایشان روی آورد. امام علی می‌فرماید: «تو مراقب آخرتت باش دنیا ذلیلانه به پیش تو می‌آید». امام خمینی در تجدد زیست ولی لحظه‌ای نام مدرن و تجدد را به زبان نیاورد كانه تجددی وجود ندارد. تجددی كه امروز مردان سیاست‌باز ما را به سوی فقدان اخلاق در عرصه فردی و اجتماعی سوق می‌دهد تا از یك سو دچار فساد گسترده مالی شوند و از سوی دیگر قدرت را برای رسیدن به ثروت و دست‌اندازیهای بی‌محابا به بیت‌المال توجیه نمایند و این از آسیبهای پیش‌روی انقلاب اسلامی است كه می‌تواند منجر به بحران اعتماد در مباحث فساد مالی شود.
امام به هنگام تبعید از بورسیای تركیه به عراق هرگز با مخالفین شاه چون تیمور بختیار كه در عراق تبعید بود یا آقا موسی اصفهانی فرزند آیت‌الله سیدابوالحسن اصفهانی دیدار نكرد تا درباره نهضت خود علیه شاه صحبت كند. اما در فتنه دیدید كه فتنه‌گران چه كردند، خارجی‌ها را دعوت كردند. امام چنین نكرد. چون سیاست امام سیاست اخلاقی بود. پس از جنگ یك روزه بین شاه و صدام بر سر تپه‌های شماره (۲۰) و اروندرود فرماندار وقت كربلا نزد امام آمد و نیم ساعت با امام راجع همكاری علیه شاه صحبت كرد. امام فقط گوش داد و هیچ نگفت. نه مثل مجاهدین خلق كه برای از بین بردن جمهوری اسلامی به صدام پناه بردند و متحد وی شدند. امام بر مبنای سیاست اخلاقی از اسلام مدلّل استفاده كرد نه از اسلام معلل. نه از اسلام احساسی، نه از اسلام ابزاری. ایشان از انتظار مثبت همراه با مبارزه با استبداد و استعمار سود جست. قضیه امام و پیامشان به فرستاده كاخ الیزه و تشكر ایشان از ژیسگاردیستن در كنفرانس گوادلوپ راجع ایران شاهد بر مدعاست كه امام از اسلام استفاده ابزاری و احساسی نمی‌نمودند. جانشین امام هم همینطور هستند. هر دو پر ظرفیت و كریمانه با مباحث و معضلات پیش روی نظام برخورد می‌نمایند. به بایزید بسطامی گفتند كه فرق تو و پیامبر در چیست؟ گفت در ظرفیت بی‌انتهای مصطفی از شراب معرفت یك جام كه به من بدهند. می‌گویم ما اعظم شأنی من چقدر بالایم. چقدر ثروت دارم. من وزیر صاحب (۱۲۰۰) میلیارد تومان هستم و به مردم كه خدمت نمی‌كنم به خودم فقط خدمت می‌كنم. ولی از شراب معرفت هرچقدر كه به پیامبر دادند فرمود: «ماقدروا حق قدره»
وقت است كه می ‌نوشم تا برق زند هوشم
وقت است كه برپرم چون بال و پرم آمد
بیتی دو بمان اما بردند مرا جانا
جایی كه جهان آنجا بس مختصرم آمد
من مست می عشقم هوشیار نخواهم شد
وز خواب خوش مستی بیدار نخواهم شد
رهبری معظم هم متواضعانه و كریمانه بر مبنای سیاست اخلاقی ماندگار از حضرت امام در مواجهه با ناملایمات و فتنه‌ها به مثابه پیامبر عمل می‌نماید. به پیامبر فرمودند «یسئلونك ماذا ینفقون؟ قل العفو»
مولانا می‌گوید:
 رو سینه را چون سینه‌ها، هفت آب شو از كینه‌ها
وانگه شراب عشق را پیمانه شو پیمانه شو
حیلت رها كن عاشقا دیوانه شو دیوانه شو
وندر دل آتش درآ پروانه شو پروانه شو
به پیامبر می‌گفتند تو دیوانه‌ای. قرآن جواب داد: « ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ ما أَنْتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ»
پیامبر تو عاشق مردم هستی آیا رئیس دولت و نظام ما عاشق مردمند كه هستند یانه؟
باید كه جمله جان شوی تا لایق جانان شوی
گر سوی مستان می‌روی مستانه رو مستانه رو
حافظ هم همین را می‌گوید:
غسل بر اشك زدم كه اهل طریقت گویند
پاك شو دیده و پس دیده بر آن پاك انداز
ابتدا باید پاك شد. خلاصه سیاست اخلاقی و نه اخلاق سیاسی چه می‌گوید: (نایب‌رئیس ـ آقای دكتر!‌ متشكریم)
ساعتی میزان آنی ساعتی موزون این
بعد از این میزان خود شو تا شوی موزون خویش
یعنی آدم بایستی موزون خویش باشد. حاج آقا یك چند خطی بخوانم.
 نایب‌رئیس ـ خیلی وقت گذشت خودتان اینجا روی تابلو را می‌بینید.
بخشایش‌اردستانی ـ وقتی انسان موزون خویش گشت در این صورت با فساد و كانونهای شكل‌گیری آن مبارزه می‌كند. اهل نقد و آمر به معروف و ناهی از منكر در ساحت فردی و اجتماعی می‌گردد. چون جامعه را دینی می‌خواهد جامعه دینی جامعه‌ای است كه ناظر به امر به معروف و نهی از منكر باشد. امام رضا می‌فرماید: «جامعه‌ای كه گفتمان به من چه و به توچه در آن حاكم شود جنگ با خدا در آن جامعه شروع شده است». سیاست اخلاقی باعث می‌شود تا ما برای اصحاب قدرت و ثروت حدود و ثغور قائل نباشم. (نایب‌رئیس ـ اجازه بدهید) در غیر این صورت چنین جامعه‌ای از ماهیتش تهی می‌شود. یك كلمه دیگر سیاست اخلاقی باعث می‌شود تا مردم فقیر نشوند در غیر اینصورت برابر فرمایش پیامبر كافر می‌شوند فقر و بیكاری جامعه را به سوی بی‌اعتقادی (نایب‌رئیس ـ متشكریم) و كفر پیش می‌برد و این هشداری است به دولتمردان ما تا جای اصل و فرع را در جامعه و مشكلاتش عوض ننمایند و مشكلات اصلی جامعه را در متن ببینند و نه در فرع. والسلام‌علیكم و رحمه‌الله
نایب‌رئیس ـ متشكریم از مباحث خوب اما رعایت وقت هم جزء سیاست اخلاقی است. خیلی متشكریم.
دبیر(بذرپاش) ـ ضمن تشكر از آقای بخشایش دعوت می‌كنم از جناب آقای محمد‌سعید انصاری به مدت هفت دقیقه به ایراد نطقشان بپردازند.
محمدسعید انصاری (آبادان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
 «الحمدلله رب العالمین»
با سلام و درود به رهبر فقید انقلاب اسلامی،‌ حضرت امام و سلام به مقام عظمای ولایت و سلام به ملت شریف ایران و مردم خونگرم خوزستان و همشهریان مقاوم آبادان و شما نمایندگان محترم.
در ماه مبارك شعبان هستیم. تقوای الهی را مدنظر قرار دهیم تا خداوند ما را در كارهایمان موفق بدارد. و ناچارم برخلاف میل باطنی‌ام مواردی را به دولت كریمه تذكر دهم. جناب آقای شیخ مجید انصاری عزیزم و برادر بزرگوارم دقت كنند من یكی از طرفداران این دولت بوده و هستم؛ اما در اشكالات اولین نفر هستم كه اشكالات را هم می‌گویم. عنایت حضرتعالی لازم است كه منعكس بفرمایید. اولاً تابستان گرم شروع شد. وضعیت برق در سطح استان ما نامناسب و نگران‌كننده است و در جنوب كشور خصوصاً در آبادان و بالاخص در روستاهای ما، قطعی برق و نبود برق و كمبود برق. در بخشهای آبادان بخشهای اروندكنار و مركزی تا كی؟ هرچه خوب گفتیم، نخواستیم عیوب را بگوییم، گفتیم اول كار دولت است؛ اما می‌بینیم هرچه جلوتر می‌رویم بی‌تفاوتی و كم‌كاری بیشتر می‌شود. آیا با وضعیت نابسامان شركت آب و فاضلاب خوزستان و بدون مدیریت بعد از پنج، شش ماه مدیر استعفا كرده و رفته آقای وزیر توان انتخاب یك مدیر را برای یك استان ندارد. چرا در فكر آب ناسالم شهرهای خوزستان خصوصاً آبادان و روستاهای آن نیستید؟ در روستاهای آبادان كه چهار طرف آن آب است، جزیره هست روزی در (۲۴) ساعت دو بار سهمیه‌بندی و قطع آب داریم.
 آقای وزیر نیرو! شما كه روز اول دولت قولها و وعده‌های فراوان دادید. برای رفع مشكل آب و برق در خوزستان چه شد؟ جواب بدهید. چون شما در مقابل سؤالات فقط سكوت می‌كنید. این را حتی در كمیسیون ما شاهد هستیم و رعایت می‌كنیم. چون هیچ جواب قانع‌كننده‌ای ندارید. چرا مدیریت تحت امر شما حرف شما را نمی‌خوانند؟ وزیر دستگاه بسیار مهمی در كشور هستید. چرا اینطور عمل می‌كنید؟ و چرا با بی‌تفاوتی به مردم خوزستان نگاه می‌كنید؟ همه خوزستانی‌ها را از وزارتخانه راندید، بیرون كردید. رأی خوزستانی‌ها را گرفتید و به خوزستانی‌ها و مردم و نمایندگان خوزستان توجه نكردید و نمی‌كنید. امیدوارم نگذارید نفرین مردم خوزستان دامنگیرتان شود و به خود بیایید و مشكلات این مردم شریف این استان را حل كنید.
وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به تذكرات فراوان خصوصاً حضور و دیدار با وزیر محترم متأسفانه به خاطر راحتی دستگاه متبوعش اوضاع صنعت و معدن و تجارت آبادان خرمشهر را به نابودی كشانده. چرا باید اصناف شریف آبادان به واگذاری اختیار آن وزیر در منطقه آزاد اروند تحت فشارهای سیاسی و انتخاباتی قرار بگیرند؟ تا كی تذكرات سودی نداشته باشد؟ نگذارید به خاطر كوچكترین چیز به وزیر تذكر بدهیم. برادر ارجمند جناب آقای تركان شما كه وزیر باسابقه و با درایتی بودید. چرا می‌گذارید از موقعیتت سوءاستفاده بكنند؟ تركیب هیأت مدیره منطقه آزاد با عنایت به وجود افراد توانمند در آن نیاز به بررسی مجدد دارد. اعمال نفوذ بعضی از عزیزان در منطقه به دلایل شركت در انتخابات آینده مجلس كه قبلاً نیز تذكر داده بودیم؛ اما متأسفانه گوش شنوا نبود. نگذارید كار به جای باریكی بكشد اعمال كمیته امداد و بهزیستی و به اصطلاح خدمات عمومی كه همه آن سیاسی است در منطقه كه (۸) سال ضربه حملات دشمنان ایران صورت گرفته بود این زخم‌ها را تحمل ندارد. بی‌تفاوت و غیرمسئولانه با موضوع برخورد نفرمایید كه عواقب خوبی ندارد.گویا تذكرات حضوری و كتبی و انتقال موضوع از طرف معاونین و مسئولین به شما بی‌تأثیر بوده است. منطقه آزاد اروند محفل سیاسی انتخاباتی شده است. امور جاری و سیاست‌گذاری و اجرایی كلاً یكطرفه و غیرمنصفانه می‌باشد. كسانی كه كار سیاسی تبلیغی برای دوره دهم مجلس در حال سوءاستفاده از موقعیت شغلشان هستند، اصلاح كنید و به آن برادران اخطار می‌كنم مردم را با بهره‌برداری از امكاناتی كه در اختیار دارید و برای منابع شخصی می‌باشد سرگردان نكنید. اگر راست می‌گویید خدمات زیربنایی به مردم آبادان و خرمشهر بدهید و خللی در روند كاری ادارات در شهرستانهای آبادان و خرمشهر به وجود نیاورید. و در رابطه با قراردادهایی كه در منطقه آزاد صورت می‌گیرد خرید زمینهای مورد نظر توسط بعضی از افراد مشكوك و منسوب به مسئولین در آبادان و خرمشهر مورد بررسی قرار بگیرند. این مسئولیت با بازرسی كل كشور می‌باشد، لزوم عنایت به این سازمان توانمند دراین خصوص الزامی است. منطقه آزاد گرانی مسكن، اجاره مسكن و بیكاری و عدم جذب سرمایه‌گذار را به خود آورده و علت كارهای سیاسی بعضی از افراد مسئول.
 حذف بخشهای اروندكنار و مركزی آبادان، نفاق را در شهرستان بوجود می‌آورد و مردم نگران و ناراحت هستند. مشكلاتشان بیشتر می‌شود و افزایش این دو منطقه از واجبات می‌باشد.
درخصوص راه و شهرسازی این وزارتخانه با مدیریت آقای مهندس آخوندی انتظار می‌رفت كه اتوبان آبادان به اروندكنار هر چه سریعتر ادامه و پایان یابند. اما متأسفانه نه تنها این نشد بلكه با توجه به اینكه دریاها را پر می‌كنند، رودخانه‌ها كور و كوه‌ها را می‌شكافند؛ اما عاجزند از (۴۰) كیلومتر راه هموار را نمی‌توانند و در حقیقت باید بگویم نمی‌خواهند تمام بكنند. اتوبان آبادان به اروندكنار (بذرپاش ـ آقای انصاری! خیلی ممنون) یك دقیقه، كه محل تردد عزیزان راهیان نور به منطقه عملیات والفجر (۸) می‌باشد تصادفات مرگباری مرتب وجود دارد. و توجه خاص را می‌طلبد اما علل بی‌تفاوتی نسبت این مردم شریف را نمی‌دانم و امیدوارم كه مورد رسیدگی قرار بگیرد.
وضعیت كشاورزی در آبادان و خرمشهر بسیار نگران‌كننده است، وزیر جهاد كشاورزی باید به وضعیت نابسامان این دو شهرستان از لحاظ كشاورزی رسیدگی كند.
 از همه همكارانم، نمایندگان خوزستان كه به استان خدمت می‌كنند، تشكر می‌كنم و از تیم فوتبال ایران نیز تقدیر و تشكر می‌كنم و امیدوارم در آینده بهتر بشوند. در پایان از مدیریت استان و شهرستان آبادان تشكر و خواهان این هستم كه اگر برای آینده تبلیغات می‌كنند از اموال دولت استفاده نكنند. والسلام‌علیكم و رحمه الله
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكریم و از رعایت وقت هم تشكر می‌كنیم.
دبیر (بذرپاش) ـ ضمن تشكر از جناب آقای انصاری دعوت می‌كنم از جناب آقای محمد حسن‌نژاد نیز به مدت هفت دقیقه به ایراد نطقشان بپردازند.
محمد حسن‌نژاد (مرند و جلفا) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
 با سلام و درود بر شهدا و امام شهدا و آرزوی طول عمر توأم با عزت و سلامتی برای رهبر فرزانه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای و عرض سلام و ادب خدمت تك تك هموطنان عزیز بویژه مردم فهیم، شریف، غیور و ولایت‌مدار شهرستانهای مرند و جلفا و شما همكاران عزیز.
ضمن گرامیداشت سالگرد تحقق حماسه سیاسی مدنظر مقام معظم رهبری و تبریك سالروز جلب نظر و آرای مردم بزرگ ایران خدمت رئیس‌جمهور محترم و همچنین شوراهای محترم شهر و روستا. از آنجایی كه نزدیك به یك سال از عملكرد دولت تدبیر و امید در حال سپری شدن می‌باشد، لازم می‌دانم نكاتی را در حوزه تخصصی خودم یعنی اقتصاد برای دولت یازدهم متذكر شوم، باشد كه مفید گردد.
۱ ـ یكی از مشكلات گریبانگیر اقتصاد ایران در سال گذشته تورم افسارگسیخته بود كه به همت سیاستگذاران پولی كشور تورم نقطه به نقطه از بالای ۴۰ درصد به زیر (۲۰) درصد كاهش یافته است. این موفقیت یعنی جلوگیری از كوچكتر شدن سبد مصرفی خانوارهای ایرانی. از دولت محترم بابت این اقدام بزرگ نهایت تشكر و سپاسگذاری را دارم.
یكی دیگر از مشكلات بزرگ اقتصاد ایران در سال گذشته نوسانات بزرگ و غیرمنطقی نرخ ارز بود كه در طول سال گذشته كنترل و مدیریت گردید. كه این امر نیز جای تقدیر از عملكرد دولت یازدهم دارد. از مشكلات دیگر یا شاید مهمترین مشكل اقتصاد ایران در طول سالیان گذشته ركود بالای اقتصادی و به تبع آن نرخ بالای بیكاری در بین جوانان بویژه تحصیل‌كرده‌ها می‌باشد كه متأسفانه در طول سال گذشته نه تنها بهبودی حاصل نگردید، بلكه اوضاع بدتر نیز گردیده است. پس جناب آقای دكتر روحانی تا امید مردم به یأس تبدیل نگردیده است، تدبیری اندیشه كنید. چرا كه در صورت عدم خروج كشور از ركود اقتصادی حتی اگر در تمام حوزه‌های دیگر موفق عمل كردید عملكرد دولت از دید مردم بسیار ضعیف ارزیابی خواهد شد.
۴ ـ هدفمند كردن یارانه‌ها. هدفمند كردن یارانه‌ها خواست تمام اركان مقدس جمهوری اسلامی و همچنین مردم می‌باشد متأسفانه علی‌رغم وجود قانون دقیق و متعالی درخصوص هدفمند كردن یارانه‌ها اجرای نادرست قانون و تخطی از قانون هدفمندی یارانه‌ها را به هدرمندی یارانه‌ها بدل كرده است. باز در كمال تأسف شاهد آن هستیم كه دولت تدبیر و امید نیز راه اشتباه گذشته را در پیش گرفته و آینده كشور را فدای مصلحت‌اندیشی سیاسی می‌كند. به جد خواستار این هستم كه مطابق قانون پرداخت یارانه‌ها هدفمند گردد.
همكاران عزیز! ما الان ماهی (۶۰) لیتر به هر ماشین داریم سوخت یارانه‌ای می‌دهیم. اگر هر لیتری (۲۷۰۰) تومان باشد یعنی هر لیتر (۲۰۰۰) تومان داریم سوبسید می‌دهیم. ماهی هر ماشین (۱۲۰) هزار تومان. اگر یك خانواده ثروتمندی (۵) ماشین داشته باشد ماهی (۶۰۰) هزار تومان از این بیت‌المال دارد سوبسید می‌گیرد. درحالیكه خانواده فقیری كه یك ماشین هم ندارد هیچ‌چیزی عایدش نمی‌شود. این هدفمندی یارانه نیست.
سهام عدالت:
 دوستان سهام عدالت قرار بود بین مردم توزیع بشود باعث عدالت شود. من یك مثال می‌زنم. استان سیستان و بلوچستان (۶۰۰۰) میلیارد تومان ارزش سهام عدالتش می‌باشد. اما یك شركت كه مشمول سهام عدالت باشد در استان سیستان و بلوچستان نیست. یعنی عملاً سیستانی‌های محروم آمدند در اصفهان و تهران و استان مركزی سهامدار شدند. با پول سیستانی‌ها در استانهای پیشرفته و برخوردار اشتغال ایجاد می‌شود، مالیات ایجاد می‌شود و درآمد ایجاد می‌شود. این كجایش عدالت است؟ من نمی‌دانم.
 بازار سرمایه:
 ما می‌گوییم شاخص بورس دماسنج اقتصادی كشور است. شاخص بورس در پنج ماه گذشته هر روز منفی می‌باشد. نبض بازار سرمایه كه شاخص اقتصادی باشد هر روز منفی‌تر می‌شود. این نشانگر انتظارات مردم از رخدادهای آتی اقتصاد كشور است. دولت محترم! این نشان می‌دهد كه فعالان زبده اقتصادی به آینده اقتصادی شما خوش‌بین نیستند. این مدل مدیریت بازار سرمایه، مدیریت نیست.
اما موضوعات منطقه‌ای و حوزه انتخابیه‌ام. من این پاراگراف را قبلاً گفته‌ام دوباره تكرار می‌كنم. مردم شریف ایران، نمایندگان محترم! من فرزند آذربایجان هستم «آذربایجان جانباز كه خامنه‌ای دن آیرلماز». آذربایجانی كه به تعبیر مقام معظم رهبری سر ایران است. آذربایجانی كه تبریز آن شهر اولین‌ها بوده ولی الان در بیكاری و مهاجرفرستی اولین است. آذربایجان الان در پسرفت صنعتی و اقتصادی و زیرساختها اولین است. آذربایجان در كنار رود ارس تشنه و عطشان در حال جان دادن است. آذربایجان شرقی با (۵) درصد ظرفیت كل كشور (۷/۲) درصد بودجه كل كشور عایدش شده است. آذربایجانی كه تاس شده و سرش شوره زده. آذربایجانی كه دریاچه ارومیه چشم این سر كور شده.
نجات دریاچه ارومیه برنامه دولت بود فقط به تشكیل كمیته و تعیین رئیس كمیته بسنده كرده‌اند و الان (۷) درصد آب باقی مانده. مردم آذربایجان در سالگرد پیروزی آقای دكتر روحانی جلوی دولت و استانداری تظاهرات كردند كه چرا به وعده‌ها عمل نمی‌كنید؟ خواستار این هستند كه چاره عاجلی اندیشیده شود.
دهم فروردین سرمازدگی و برودت هوا شمال غرب كشور را بدبخت كرد. فقط در شهرستان مرند و جلفا (۳۵۰) میلیارد تومان خسارت زد. آقای دكتر نوبخت! شما معاون رئیس‌جمهور هستید باید شخص ملی باشید. در شمال برف می‌آید یك هفته‌ای می‌روید در دولت مصوب می‌كنید غرامت می‌دهید. سیل می‌آید مصوب می‌كنید و من خواستار این هستم كه باید هم به شمالی‌ها كمك شود. ولی مگر ما در ایران شهروند درجه یك و دو داریم. مگر خسارت با خسارت فرق می‌كند؟ چرا سه ماه از سرمازدگی شمال غرب گذشته یك ریال تخصیص داده نشده. یك مسئولی سفر نكرده. یك بار در هیأت دولت مصوب نشده. به اینها در انتخابات آینده مردم جواب می‌دهند.
آزادراه تهران ـ بازرگان برای همه جاها پول داریم. فاینانس داریم ولی به آزادراه تهران ـ بازرگان می‌رسیم نه فاینانس هست نه بودجه است، شاهراه ارتباطی ایران به اروپا به خاطر همین چیزها متوقف شده، خواستار این هستم كه اجرا شود.
آب ارس به شرق و شمال‌شرق دریاچه ارومیه، جلفا، مرند، شبستر تبریز، رود ارس دارد به دریاچه خزر می‌ریزد از ایران خارج می‌شود. ما در (۵) كیلومتری رود ارس مردم را با تانكر داریم آبرسانی می‌كنیم، به آنها آب می‌دهیم واقعاً‌ جای خجالت دارد و خواهشم این است كه در دولت دهم مصوب شد دولت یازدهم متأسفانه به جای اجرا به بهانه‌های مختلف متوقف كرده، خواهشم این است كه این درست شود.
جاده ترانزیتی مرند ـ اواوغلی باعث شرمساری مردم شده، جاده مرند ـ جلفا جاده ترانزیتی ایران ـ آذربایجان ـ ارمنستان به جاده نیكلای معروف است چون در زمان تزار روس، نیكلای ساخته شده و هنوز تعویض یا عوض نشده. باعث شرمساری است. منطقه ویژه اقتصادی مرند در كمیسیون اقتصادی مصوب شده ولی دولت طرحی نمی‌آورد و استانداری امضاء نمی‌كند. چون وقت دارد تمام می‌شود من مابقی را به رسانه‌ها می‌دهم. ولی یك تذكر و گلایه دارم از هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی.
تقریباً نزدیك به دو سال است كه در این مجلس با (۱۷۱) رأی تحقیق و تفحص از بانك مركزی مصوب شده، من نمی‌دانم هیأت رئیسه مجلس با كدام اختیار، در كدام بند آیین‌نامه این اختیار را به هیأت رئیسه داده كه جلوی تحقیق و تفحص را گرفته، یكی از هزاران تخلف بانك مركزی همان چیزی است كه شما به آن می‌گویید رانت (۶۵۰) میلیون یورویی، اگر تحقیق و تفحص می‌شد اینها بر ملا می‌شد چرا جلویش را گرفتید به خاطر مصلحت‌اندیشی؟ چون بحث این رانت (۶۵۰) میلیون یورویی مطرح شد؟ چون آقای دكتر توكلی پیگیر هستند به اسم ناظر شورای پول و اعتبار و بنده هم از طرف شما آنجا نماینده‌ام شاید شما بگویید چرا یك ناظر اینقدر پیگیر است یكی پیگیر نیست؟ چون ما ناظر مصوبات شورای پول و اعتباریم و این ارتباطی به شورای پول و اعتبار ندارد این كم‌كاری یا عدم تأیید پیگیری‌های آقای دكتر توكلی نیست. به خاطر همین ورود نكردند (بذرپاش ـ ممنون آقای دكتر حسن‌نژاد) یك بحث دیگر! هیأت رئیسه قسم خورده كه از اقتدار مجلس و حق نمایندگان دفاع كند، هیأت رئیسه به جای اینكه پیگیر سؤالات به حق نمایندگان شود، فقط شده مسؤول در رودربایستی انداختن و صلح دادن بین وزیر و نماینده. من خواهشم این است كه هیأت رئیسه محترم جلوی این روند را بگیرند و به جای اینكه هر روز در اتاق‌هایشان جلسه بگذارند و نماینده را در رودربایستی بگذارند، بگذارند سؤالات مطرح شود شاید مشكلات منطقه گفته شود. والسلام‌علیكم و رحمه الله و بركاته
دبیر (بذرپاش) ـ دست شما درد نكند، از آقای حسن‌نژاد تشكر می‌كنم.
دبیر (صادقی) ـ آقای رئیس! اگر اجازه فرمایید یك گروهی از میهمانان كه اخیراً در مجلس حضور دارند خیرمقدم عرض كنیم.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ اعضای محترم شورای شهر ارمغان ‌خانی زنجان هستند كه میهمانان خانه ملت و آقایان علیمردانی و اسماعیلی هستند، به این عزیزان خیرمقدم عرض می‌كنیم خیلی خوش‌آمدید، ان‌شاءالله موفق باشید.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم، جناب آقای بذرپاش بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ ضمن تشكر از جناب آقای حسن‌نژاد دعوت می‌كنم از جناب آقای سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی به ایراد نطقشان به مدت پنج دقیقه بپردازند، بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
سیدحمیدرضا طباطبائی‌نائینی (نائین، خور و بیابانك) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
خداوند متعال را شاكرم كه امروز قرعه نطق اضطراری به نام بنده حقیر اصابت كرد تا بعد از ماه‌ها پاره‌ای چند از مشكلات حوزه انتخابیه را به عرض نمایندگان محترم و ملت شریف ایران برسانم.
در ابتدا اقدامات تروریستی گروه خیانتكار داعش را محكوم می‌كنم و برای همه خدمتگزاران به نظام خصوصاً مقام معظم رهبری تقاضای طول عمر با عزت و سلامتی دارم.
نكته اولی كه به عرض عزیزان می‌خواهم برسانم خطاب به جناب آقای رئیس‌جمهور و وزرای محترم هست كه گله‌مند بودند از تعداد سؤالات و تذكرات نمایندگان مجلس.
همكاران عزیز و دولتمردان محترم! نماینده وظیفه‌اش این است كه نقاط تاریك و اشكالاتی كه در كشور و حوزه انتخابیه می‌بیند را به دولتمردان نشان دهد. وقتی كه نامه‌های ما تذكرات شفاهی ما مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و ترتیب اثری داده نمی‌شود ما ناگزیر از استفاده حق قانونی خودمان در قانون اساسی هستیم و مجبور به سؤال یا استیضاح می‌شویم. فلذا من خواهشم از شما این است كه به نامه‌ها و تذكرات نمایندگان توجه كنید.
اما در ارتباط با مشكلات حوزه انتخابیه سالهاست كه جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت هم در جلسه حضور دارند سال‌هاست كه گازرسانی به شهرستان خور و بیابانك و همچنین شهر انارك موكول به اجرای خط یازدهم سراسری شده و مكاتبات و تذكرات فایده‌ای نداشته، من از آقای وزیر استدعا دارم كه به این نكته توجه كنند و بیش از یك‌سوم جغرافیای استان اصفهان كه فاقد این نعمت هست را با انتقال خط یازدهم و اجرای آن بهره‌مند سازند.
نكته دوم؛ آب شهرستان نائین است، بندر خشك شهرستان نائین در دولت گذشته مطالعاتش انجام شده، (۲) مورد مصوبه هیأت وزیران داشته، متأسفانه در استان در دوره جدید به آن توجهی نشده و آنچه كه شنیده‌ام این است كه اینها قرار است به منطقه دیگری در استان منتقل شود. من از استاندار اصفهان و همچنین وزیر محترم كشور مصرانه می‌خواهم كه مطالعات و مصوبات قبلی را مورد توجه قرار دهند و این امر هرچه سریعتر اجرایی شود.
بحث بعدی بحث صنایع دستی و گردشگری و میراث فرهنگی است. در دولت گذشته رؤسای این سازمان بیشتر شخصیت‌های سیاسی بودند تا اجرایی و توجه به وظیفه خودشان. ما بزرگترین و تاریخی‌ترین اماكن را در (۲) شهرستان نائین و خور و بیابانك داریم.
كم‌كم دارد آنها به یك محلی كه مواجه با خاك شدند می‌شود، اماكن و ساختمان‌ها و مكان‌هایی كه با فرسایش و باران و باد دارد تبدیل به خاك می‌شود. نمایندگی شهرستان نائین را بارهاست با سابقه (۷۰) ساله فرمانداری نائین تقاضا كردیم به اداره تبدیل شود مورد بی‌توجهی است من مصرانه می‌خواهم در این خصوص هم توجه شود.
مجتمع پتاس خور و بیابانك را (۲) سال است كه دارم پیگیری می‌كنم، (۷) سال است كه این مجتمع معدنی با بیش از (۱۰۰) میلیارد تومان هزینه‌ ساخته شده كارنالیت در حال استحصال است. به صورت تبلیغاتی چند سال پیش كارخانه پتاس افتتاح می‌شود، (۲) روز كار می‌كند و تعطیل می‌شود. اختلاف بین پیمانكار و مدیریت محل اختلافی است كه باعث ادامه تعطیلی شده، به آقای مهندس كرباسیان رئیس ایمیدرو و همچنین آقای مهندس جعفری بارها مراجعه كردم نامه نوشتم آقای آوایی معاون محترم پارلمانی از محل بازدید كردند اما سوءمدیریت در وزارت صنعت، معدن و تجارت این سرمایه ملی را دارد رو به خسارت روزافزون می‌كند من از آقای وزیر مصرانه می‌خواهم كه این بحث را خاتمه دهد و در این سال كه باید به تولید ملی توجه شود این كارخانه بعد از چند سال راه‌اندازی شود.
معدن سنگ‌آهن چاه‌پلنگ معلوم نیست كه بعد از چند سال چرا بهره‌برداری نمی‌شود؟ آقای وزیر محترم این غائله را ختم كنید، ملاحظات اقتصادی گروهی باید كنار گذاشته شود. (بذرپاش ـ آقای طباطبائی خیلی ممنون) اطاعت می‌شود. همه بیش از یك دقیقه حرف می‌زدند.
اما نكته آخر؛ مدارس غیرانتفاعی تهران و سایر مدارس غیرانتفاعی تبدیل به بنگاه‌های اقتصادی شده نه محل فرهنگ. آقای وزیر! به این امر توجه كنید. متشكرم. والسلام‌علیكم و رحمه الله و بركاته
نایب‌رئیس ـ از رعایت دقیق وقت هم تشكر دارم.
دبیر (بذرپاش) ـ ضمن تشكر از جناب آقای طباطبایی دعوت می‌كنم از جناب آقای جلیل جعفری‌بنه‌خلخال نماینده محترم مردم شریف خلخال و كوثر به مدت پنج دقیقه به ایراد نطق خود بپردازند.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
جلیل جعفری‌بنه‌خلخال (خلخال و كوثر) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با سلام و صلوات به ارواح طیبه شهدا، روح بلند و ملكوتی محی‌الدین زمان حضرت‌ امام (رحمه‌الله‌علیه) و آرزوی سلامتی برای رهبری معظم و فرزانه انقلاب اسلامی و آرزوی توفیق برای دولت جناب آقای دكتر روحانی.
سلام و عرض ادب خدمت نمایندگان محترم، مردم عزیز و شریف ایران اسلامی و به ویژه مردم عزیز و زحمتكش شهرستان‌های خلخال و كوثر.
اجازه می‌خواهم به چند نكته به اختصار اشاره كنم.
۱ ـ عزیزانی كه در مجلس و در خارج از مجلس تلاش می‌كنند دولت در خدمت به مردم موفق نشود، خود بهتر از همه می‌دانند كه خدمت در شرایط خاص موجود كه در تحریم قدرت‌های سلطه‌گر هستیم كار بسیار دشواری است. این دولت برآمده از آرای مردم مورد حمایت مقام معظم رهبری، همراه با مجلس، تلاشگر و با برنامه و سخت‌كوش است و تلاش می‌كند كشور را اصولی و بر مبنای قواعد صحیح و استفاده از تمام امكانات موجود اداره كند. پس بیاییم همه با هم برای موفقیت دولت كه همانا موفقیت نظام مقدس جمهوری اسلامی است تلاش كنیم و نقد برنامه‌ها و عملكرد دولت را بگذاریم در زمان انتخابات بعدی انجام دهیم.
اجازه می‌خواهم به چند مورد در حوزه انتخابیه اشاره كنم و به استحضار دولتمردان محترم برسانم.
۱ ـ از وزیر محترم نیرو می‌خواهم سد گیوی در سرلوحه برنامه‌های خود در استان اردبیل قرار دهد. سد گیوی با بیش از (۸۵) درصد پیشرفت فیزیكی با توجه به برنامه‌ها و سیاست‌ دولت مبنی بر تكمیل پروژه‌های بالای (۸۰) درصد همچنان مسكوت و معطل مانده و در (۴) ماه گذشته هیچ حركتی اتفاق نیفتاده است. بنابراین لازم است معاونت محترم برنامه‌ریزی و وزارت نیرو بدون فوت وقت منابع مالی لازم را تزریق نمایند.
۲ ـ شهر اردبیل در حوزه آبریز قزل‌اوزن قرار ندارد، بنابراین هرگونه انتقال آب از قزل‌اوزن به شهر اردبیل كار غیراصولی، غیرعملیاتی بوده و آتش اختلاف و فتنه را در استان اردبیل شعله‌ور خواهد كرد. لذا از وزیر محترم نیرو و نمایندگان محترم اردبیل می‌خواهم كه انتقال آب را از قزل‌اوزن به شهر اردبیل را پیگیری نكنند. مطمئناً مردم عزیز شهرستان‌های خلخال و كوثر اجازه انتقال آب از قزل‌اوزن به شهر اردبیل را نخواهند داد.
شهر اردبیل در حوزه ارس قرار دارد از آنجا استفاده كنید.
۳ ـ تأمین آب شرب روستاها بسیار حیاتی است، آب شرب و بهداشتی اساسی‌ترین نیاز انسان بوده و در تمام حوزه‌های انتخابیه این مشكل وجود دارد، لذا از نمایندگان محترم تقاضا دارم اگر می‌خواهیم مشكل حل شود، باید در بودجه سال آینده ردیف ملی و منابع مناسب را ببینیم. اگر منابع ندهیم و از دولت بخواهیم كه آب شرب روستاها را حل كند، مطمئناً نخواهد توانست.
۴ ـ در تمام روستاهای كشور تأمین آب كشاورزی یكی از مطالبات اساسی مردم است و همه روستاها استخر و سد معیشتی كوچك می‌خواهند. متأسفانه دولت و مجلس هر دو با هم این موضوع مهم را نمی‌بینند و این پروژه‌ها را استانی انجام می‌دهند و اعلام می‌كنند.
سؤال می‌كنم آیا با اعتبارات محدود شهرستان‌ها، امكان احداث سدهای كوچك كه هر كدام حداقل (۱) میلیارد، (۱) میلیارد و نیم پول می‌خواهد وجود دارد؟ طبیعی است كه وجود ندارد. از دولت محترم، نمایندگان محترم مجلس می‌خواهم در بودجه سال آینده احداث سدهای معیشتی در روستاها را در ردیف ملی و اعتباری در نظر بگیرند.
۵ ـ شهرستان‌های خلخال و كوثر از نعمت راه چه بین‌شهری و چه روستایی شدیداً در مضیقه هستند.
از وزیر محترم راه و شهرسازی می‌خواهم با نظارت بیشتر و حضور خود در دو شهرستان، ما متأسفانه در استان اردبیل به ویژه در خلخال و كوثر هیچ موقع حضور وزیر را ندیدیم انگار در جغرافیای كشور دو شهرستان كوثر و خلخال وجود ندارد. بیایند از نزدیك جاده‌های این دو شهرستان را بازدید كنند و ببینند. ما خواهان تكمیل هرچه سریعتر پروژه‌های خلخال ـ فیروز، خلخال ـ كلور ـ درام و احداث تونل بین خلخال و گیلان هستیم. (بذرپاش ـ آقای دكتر تشكر می‌كنم جمع‌بندی بفرمایید) مشكل بیكاری بیش از (۲۵) درصد در دو شهرستان خلخال و كوثر جوانان و خانواده‌های این دو شهرستان را بسیار رنج می‌دهد. از وزرای محترم صنعت، معدن و تجارت و تعاون، كار و رفاه اجتماعی، جهاد كشاورزی و رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌خواهم برای ایجاد اشتغال در این منطقه محروم برنامه‌ریزی و تلاش كنند.
از وزرای محترم جهاد كشاورزی و كشور و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی می‌خواهم خسارت وارده به كشاورزان و روستاییان استان اردبیل را هرچه سریعتر جبران نمایند. باتشكر
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكریم. از رعایت وقت هم تشكر می‌كنم.
 
۶ ـ تصویب تقاضای تغییر دستور در خصوص رسیدگی به طرح دوفوریتی اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد قرارداد با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار (اعاده شده از شورای نگهبان) (ثبت ۴۵۴)
نایب‌رئیس ـ جناب آقای فرهنگی ادامه بحث را بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! درخواست تغییر دستوری رسیده درباره آن طرح دوفوریتی كه اعاده شده از شورای محترم نگهبان است. با توجه به اینكه ما وسط رسیدگی به طرح كاداستر هستیم و از نظر آیین‌نامه هم مجوزی نداریم وسط رسیدگی ورود كنیم، تنها راهی كه وجود دارد استفاده از ظرفیت تبصره (۱) ماده (۱۰۴) است. اگر اجازه بفرمایید آقای محجوب به عنوان نماینده متقاضیان مطرح كنند، بیش از (۵۰) نفر امضاء كردند، بفرمایید.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
علیرضا محجوب (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
همكاران محترم! لطف فرمودید هم به دوفوریت این طرح رأی دادید، هم پشتیبانی فرمودید، به وجهی این مشكل حل شود، البته ما انتظار داشتیم كمیسیون محترم هم در رسیدگی مجدد بعد از شورای نگهبان ضمن تأمین نظر شورای نگهبان، تأمین نظر این بازرسان و این عزیزانی را كه زحمتكش‌ترین كسان ما هستند در خیابان‌ها در مغازه‌ها مشغول هستند و از ابتدای امسال هم قراردادهای آنها همچنان معوق است، بسیاری از آنها مبلغی هنوز دریافت نكردند. ما درخواستمان برای سرعت عمل از این حیث است كه این مصوبه منتهی به انعقاد قرارداد و منتهی به پرداخت حقوق آنها می‌شود، همینطور حقوق بیمه آنها، بنابراین من خواهش می‌كنم كه به این خارج از دستور و این طرح این موضوع كه بحث طولانی هم نیست، وقت زیادی از مجلس محترم نخواهد گرفت رضایت دهید ان‌شاءالله در فرصت كوتاهی مطرح شود و ما شاهد حل این مشكل توسط شما برادران و خواهران عزیز باشیم كه من از جانب همه بازرسین محترم از همه شما از موافق و مخالف تشكر می‌كنم كه ابراز لطف و نظر فرمودید، لطفتان را امروز كامل بفرمایید با اجازه دادن برای طرح این موضوع به شكل خارج از نوبت. متشكرم
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف آقای ابراهیم نكو هستند، بفرمایید.
نكو ـ صحبت نمی‌كنم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ پس موافق هم صحبت نمی‌كنند. آقای رئیس! موافق و مخالفی وجود ندارد.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! درخواست تغییر دستور در خصوص اعاده شده از شورای نگهبان در موضوع اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد قرارداد با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۰۹ نفر، همكاران اعلام رأی بفرمایید در خصوص تقاضای تغییر دستور، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم، تصویب شد.
 
۷ ـ طرح سؤال آقایان: نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت
نایب‌رئیس ـ جناب آقای فرهنگی بفرمایید. سؤال را اول وارد شویم.
دبیر (فرهنگی) ـ سؤال آقایان نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان محترم ارومیه و تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از وزیر محترم نفت مطرح است، سخنگوی محترم كمیسیون انرژی برای ارائه گزارش تشریف بیاورند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! تذكر دارند اجازه می‌فرمایید در دستور هم هست.
نایب‌رئیس ـ راجع به سؤال تذكر دارند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای نادران و قبل از ایشان آقای قاضی‌پور در دستور هست.
نایب‌رئیس ـ حالا آقای قاضی‌پور اجازه بدهند چون سؤال دارند.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای نادران بفرمایید.
الیاس نادران (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای رئیس! تذكر من ماده (۲۰۹) آیین‌نامه داخلی مجلس است، ناظر به نحوه رسیدگی به سؤال نمایندگان از وزراء كه در اینجا تكلیف كرده بر اینكه هیأت رئیسه سؤالاتی كه می‌آید چه مسیری را طی كند و موظف كرده به اینكه هیأت رئیسه سؤال را فوری به كمیسیون ارجاع دهد كمیسیون را هم موظف كرده باز ظرف (۱۵) روز اظهارنظر كند و نهایتاً در دستور قرار می‌گیرد ظرف (۱۰) روز وزیر محترم می‌آید در صحن علنی سؤال را جواب می‌دهد.
سؤالی را بنده قریب به یك سال پیش یعنی (۱۰) ماه پیش مشخصاً سؤالی را از وزیر محترم نفت كردم در ارتباط با مفاسدی كه در پرونده كرسنت بوده، اقداماتی كه باید انجام می‌گرفته و وضعیتی كه ما در آن قرار داریم.
در هیأت رئیسه كه پیگیری كردم متأسفانه سؤال را از دستور خارج كرده بودند. وقتی كه پرسیده شد از ریاست محترم مجلس فرمودند، شورای‌ عالی امنیت ملی مصوبه كرده است. خوب طبق قانون اساسی مصوبات شورای عالی امنیت ملی كه به امضای مقام معظم رهبری برسد نافذ است و الا هیچ مقامی در شورای عالی امنیت ملی برای مجلس نمی‌تواند تعیین تكلیف كند.
از آن روز دو بار بنده مكاتبه كردم، شفاهی پیگیری كردم كه متن مصوبه شورای عالی امنیت ملی كه به امضای مقام معظم رهبری رسیده در ارتباط با پرونده كرسنت چه بوده؟ هنوز به بنده هیچ مستندی را ارائه نكردند و سؤال بنده را هم در دستور نگذاشتند. سؤال روشن است، حدود اختیارات نمایندگان مشخص است. ما اجازه نداریم اختیارات نمایندگان را محدود كنیم با مصوبات مراجع دیگر، مگر مرجعی كه به تأیید و امضای رهبری نظام رسیده باشد كه ایشان بالاخره فرمایشاتشان و دستوراتشان مطاع است و مجلس نسبت به فرمایشات ایشان تمكین می‌كند ولی اگر مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی وجود نداشته باشد یا به امضای ایشان نرسیده باشد یا دبیرخانه تصمیم گرفته باشد یك كاری را بكند اینها هیچ كدام برای بنده هیچ الزامی را نمی‌آورد، هیچ محدودیت اختیاری را نمی‌آورد و تقاضا دارم به اینكه... آقای بازرگانی! شما می‌توانید مشورت‌هایتان را بعداً به آقای رئیس بدهید، حالا نفت به اندازه كافی وقت دارد با رئیس صحبت كند، ببخشید (نایب‌رئیس ـ متشكرم) دبیرخانه نمی‌تواند هیچ محدودیتی برای ما در اختیارات ایجاد كند و من استدعا دارم این مسأله را روشن كنید. حق ما در طرح سؤال و اقداماتی كه شده و وضعیت پرونده ضایع نشود. ملت ایران حق دارند كه مفاسد پرونده را مطلع باشند. ملت ایران حق دارند كه بدانند در بحث كرسنت چه اتفاقاتی افتاده و امروز ما در چه شرایطی هستیم. من عذرخواهی می‌كنم.
نایب‌رئیس ـ خواهش می‌كنم. همانطور هم كه قبلاً محضرتان اشاره داشتم، موضوع را بررسی می‌كنیم اگر چنانچه با تأیید رهبر معظم انقلاب اسلامی موضوع در دستور كار شورای عالی امنیت ملی بود كه به همان نحو عمل می‌كنیم اگر خارج از آن چهارچوب بود در خدمت شما هستیم. متشكرم، بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ جناب آقای بهمئی بفرمایید.
شمس‌اله بهمئی (سخنگوی كمیسیون انرژی) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام به همكاران محترم و عرض خیرمقدم به میهمانان گرامی. سؤال آقایان نادر قاضی‌پور نماینده محترم ارومیه و علیرضا محجوب نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در جلسه مورخ ۱۹/۹/ ۱۳۹۲ این كمیسیون با حضور آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت و معاونان ایشان مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه آقای قاضی‌پور به عنوان نماینده سؤال‌كنندگان اظهار داشت، با وجود پیشرفت‌های زیادی كه بعد از انقلاب در تولید داخل صورت گرفته چرا از تولیدات داخل شركت‌های وابسته به وزارت نفت در پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی استفاده نمی‌كنید؟
در پاسخ جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت ابراز داشتند حمایت از تولید داخل و به حداقل رساندن خرید كالا و قطعات از خارج از كشور سیاست راهبردی مسؤولان صنعت نفت در سال‌های اخیر به ویژه این دولت بوده است. در این راستا می‌توان به تشكیل شورای عالی حمایت از ساخت داخل و نیز تعطیلی شركت كالای نفت مستقر در لندن و تأسیس شركت پشتیبانی ساخت و تهیه كالای نفت اشاره كرد.
وزارت نفت در پاسخ به واردات لوله اعلام داشت: به جز در سال ۱۳۸۹ كه طبق قرارداد توسط پیمانكاران پارس‌ جنوبی و آن هم به دلایل خاص عملیاتی و فنی انجام شد هیچگونه لوله‌ای توسط شركت‌های تابعه وزارت نفت از خارج از كشور خریداری نشده است و تأكید وزارت نفت نیز حمایت از تولید داخل است.
از آنجایی كه به هر حال این سؤال در سال گذشته هم در همین مجلس مطرح شد در زمان وزارت جناب آقای مهندس قاسمی. به هر حال این نشان می‌دهد كه نمایندگان محترم سؤال‌كننده دغدغه استفاده و حمایت از تولیدات داخل را داشته‌اند و علی‌رغم اینكه در جلسه كمیسیون هم وزیر محترم تأكید بر استفاده از كالاهای داخل داشتند لذا برای تأكید بر استفاده از كالاهای داخل نمایندگان محترم سؤال‌كننده قانع نشدند و لذا كمیسیون مستند به بند (۳) ماده (۲۰۹) آیین‌‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی این سؤال را ملی تشخیص داده كه اینك گزارش آن تقدیم شما نمایندگان محترم گردید.
رئیس كمیسیون انرژی ـ سیدمسعود میركاظمی
والسلام‌علیكم و رحمه الله
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم. جناب آقای زنگنه! در خدمتتان هستیم.
بیژن نامدارزنگنه (وزیر نفت) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
از فرصتی كه جنابان آقایان قاضی‌پور و محجوب به من دادند و فرصتی شد برای دیدار مجدد شما نمایندگان محترم تشكر می‌كنم. همان طور كه گفته شد این سؤال یك سؤال قدیمی است و یك بار دیگر هم در صحن مطرح شده و در آبان ۹۱ جناب آقای مهندس قاسمی به آن پاسخ دادند. من در گزارشی كه روز یكشنبه گذشته در صحن علنی تقدیم نمایندگان محترم كردم تعهد خودم و وزارت نفت را در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در حمایت از ساخت و تولید داخلی قاطعاً و مصراً اعلام كردم و سابقه كاری من هم در وزارتخانه‌هایی كه بوده‌ام حكایت از این دارد كه همیشه از تولید داخلی نهایت حمایت را داشته‌ام و برای ارتقای فناوری ملی و ایجاد ظرفیتهای ساخت داخل و تولید داخل حداكثر تلاش خودم را كرده‌ام و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی را هم كه من در دوره‌ای كه قبلاً وزیر نفت بوده‌ام صادر كرده‌ام در همین خصوص در تأیید عرایض من است.
اگر سؤالی كه جناب آقای قاضی‌پور و جناب آقای محجوب فرمودند مربوط به عملكرد بنده در (۱۰) ماهه گذشته باشد حتماً جناب آقای قاضی‌پور در توضیحاتی كه مرحمت خواهند فرمود روشن خواهند كرد كه چه لوله‌هایی و چه كالاهایی در این دوره وزارت بنده از خارج خریداری شده در حالی كه امكان ساخت داخلش وجود داشته كه من توضیح بیشتری را خدمتشان عرض كنم.
اجازه بفرمایید من در این مرحله به همین مقدار كفایت می‌كنم و بقیه توضیحات را بعد از شنیدن فرمایش‌های آقای قاضی‌پور خدمتتان عرض خواهم كرد. متشكرم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم. در خدمت سؤال‌كنندگان هستیم. آقای قاضی‌پور بفرمایید.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
با اجازه از آقای دكتر محجوب كه اجازه فرمودند بنده از طرف ایشان هم صحبت كنم. همكاران عزیز! یكی از وظایف اصلی ما پس از قانون‌نویسی بحث نظارت است كه قوانین نوشته‌شده اجرا شوند و این سؤال دقیقاً در مورد استفاده از تولیدات داخلی است كه در اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام رهبری در چندین بند بر افزایش تولید داخلی تأكید شده است. بنده و جناب آقای محجوب هیچ مشكل سیاسی‌ای با آقای زنگنه نداریم، با شخص ایشان كاری نداریم. آقای زنگنه گوش بفرمایید! ما به صحبتهای حضرت‌عالی گوش كردیم. ما با حضرت‌عالی و آقای رستم قاسمی هم مشكلی نداریم، ما بحثمان در دستگاههای زیرمجموعه حضرت‌عالی است. جناب آقای زنگنه! عین این سؤال را ما از آقای رستم قاسمی در (۱۷) آبان ۹۱ كردیم. ایشان پاسخ درستی نفرمودند چون از گمرك لیست آوردیم در سال ۹۱ شركت ملی نفت ایران، شركت مهندسی توسعه نفت همه لوله وارد كرده‌اند. در سال ۹۲ متأسفانه پمپ از چین خریده‌اند، در سال ۹۳ هم سفارش كشتی به خارج می‌دهند. ما موارد را عرض خواهیم كرد.
جناب آقای رئیس! ما امروز انتظار داریم شما واقعیتها را بفرمایید. سؤال ما در (۲۶) آبان ۹۲ بوده مربوط به آن سه‌، چهار ماهی كه مدیریتها عوض می‌شد و رانتخوارها در وزارت نفت سوءاستفاده‌هایی انجام می‌دادند. از سال ۱۹۰۵ میلادی حدود (۱۰۹) سال است كه ایران نفت استخراج و صادر می‌كند. هر كس از هر جناح وزیر شود و از تولید ملی خرید نكند ما باز هم همین سؤال را تكرار خواهیم كرد. سؤال ما این است: چرا وزارت نفت و شركت ملی نفت و شركتهای وابسته آن و پیمانكاران طرف قرارداد از تولید ملی، دستاورد جوانان غیور و مردان ایران بزرگ اسلامی استفاده نمی‌كنند؟
فرمایشات رهبر عزیزمان در سال ۹۱ جهاد اقتصادی، در سال ۹۲ تولید ملی، در بهمن ماه سال ۹۲ ابلاغ اقتصاد مقاومتی، در سال ۹۳ مدیریت جهادی. چرا در وزارتخانه حضرت‌عالی، زیرمجموعه شما عملیاتی نمی‌كنند؟ سؤال ما ملی است، به نمایندگی از نظام مقدس جمهوری اسلامی و از طرف ملت و دولت است. نقشه راه ما فرمایشات رهبر قدرتمندمان است. ما می‌خواهیم وزارت نفت از تكیه دادن روی خارجیان رهایی یابد. این تكیه بنیادین در وزارتخانه شما كه متأسفانه فرهنگ شده را از بین ببریم. این تكیه‌گاه سخت متزلزل است، چون با یك قطعنامه مورد تحریم قرار می‌گیریم. نفت خام تولید می‌كنیم می‌فروشیم. اقتصاد كشور به تكیه به نفت استوار شده است. چرخهای تولید را طبق فرمایشات اقتصاد مقاومتی رهبر عزیزمان باید كامل كنیم. نفت خام، مواد اولیه محصولات پتروشیمی را از ما به قیمت نازل می‌خرند سپس بعد از فناوری به (۵۰) برابر قیمت به ما می‌فروشند! در شرایط تحریم نیز با چندین واسطه می‌خریم. انتظار داشتیم در طول (۱۰۹) سال ما صاحب یك برند منحصربه‌فرد خودمان در صنعت نفت می‌شدیم.
قانون اساسی، خونبهای شهدا، در اصل (۴۳) تأكید بر استفاده از فنون، علوم، جلوگیری از سلطه اقتصادی بیگانه و تأكید بر افزایش تولیدات كشاورزی و دامی و صنعتی دارد. آقای زنگنه! چرا قانون حداكثری اصلاً در وزارتخانه شما اجرا نمی‌شود؟ هر چند كه حضرت‌عالی هم دستور صادر كرده‌اید و دیده‌ایم. اخیراً درخواست خرید پنج كشتی ید‌ك‌كش برای بردن سوخت و غذا به اسكله از وزارت صنعت‌، معدن و تجارت نموده‌اید. آنها گفته‌اند به كشتی‌سازان داخلی سفارش بدهید. گفته شده چون عجله داریم فعلاً مجوز خرید دو كشتی از خارج صادر ما سه كشتی دیگر را به داخلی‌ها سفارش خواهیم داد. دقیقاً این حیله صدها مرتبه تكرار شده، آیا نیاز واقعی شما آن دو كشتی نبوده؟ سفارش سه كشتی فیلم‌بازی نیست؟ عملیاتی نخواهد شد.
آقای وزیر! چرا در مناقصات شركتهای خارجی برنده می‌شوند؟ جای سؤال نیست؟ آقای وزیر! خرید خارجی برای تعدادی از همكاران شما مسافرت خارجی دارد، حق مأموریت با دلار دارد، هدیه دارد، فساد دارد ولی خرید داخلی رضایت‌الله دارد. آخرت را به دنیا نفروشیم. صنعت نفت صنعت بزرگی است،‌ به تجهیزات فراوانی نیاز دارد. آنچه در داخل تولید می‌شود حداقل آنها خریداری شود. با آنكه پكیج نمك‌زدایی سازنده داخلی دارند در فازهای (۲۲) و (۲۴) از كشور هلند، در فازهای (۱۷)، (۱۸) و (۱۹) پارس جنوبی از كشور كانادا خریداری شده است.
آقای زنگنه! همین تهران عزیز،‌ ام‌القرای مسلمین، در شهرك صنعتی شمس‌آباد انواع شیرآلات صنعتی، در هشتگرد انواع پمپهای صنعتی توسط شیرمردان و شیرزنان تحصیلكرده ایران بزرگ اسلامی تولید می‌شود. انواع رادیاتورها، پمپهای فیلدینگ، سالومترها كه تماماً توسط مهندسان عزیز جوان ایران تولید می‌شود. چرا پالایشگاه بندرعباس از چین و كره امسال خریداری كرده؟ چرا وزارت نفت با خاطیان طبق قوانین:
۱ ـ قانون ممنوعیت اخذ پورسانت در معاملات خارجی.
۲ ـ قانون مجازات تبانی در معاملات دولتی.
۳ ـ‌ قانون مجازات اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی.
۴ ـ‌ قانون تشدید مجازات مرتكبین ارتشا، اختلاس و كلاهبرداری.
۵ ـ قانون راجع به منع مداخله وزرا، نمایندگان مجلسین و كارمندان در معاملات دولتی و كشوری.
۶ ـ قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی برخورد نكردید؟
حاج‌آقای ابوترابی! بقیه صحبتهای من بعد از توضیح جناب آقای وزیر.
والسلام
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم. جناب آقای زنگنه در خدمتتان هستیم.
بیژن نامدارزنگنه (وزیر نفت) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
من از صحبتهای جناب‌ آقای قاضی‌پور خیلی به طور روشن درك نكردم و در نیافتم كه حالا به طور مشخص آن موضوع لوله كه گفته بودند در دوره وزارت من چه لوله‌ای از خارج خریداری شده؟ به عنوان مثال ما الان بیش از (۲) میلیون تن ورق از خارج خریداری كردیم كه دارد وارد می‌شود كه همه را هم به داخلی‌ها سفارش بدهیم تبدیل به لوله كنند و شركت گاز هم همان طور كه رسماً به من گزارش داده‌اند از سال ۸۹ به بعد لوله‌ای از خارج از كشور خریداری نكرده. من در اینجا باز هم تعهد خودم و علاقه‌مندی و اراده خودم و وزارت نفت را برای توسعه و پیشبرد فناوری ملی و استفاده از ظرفیتهای داخلی و بالا بردن این ظرفیتها اعلام می‌كنم.
لازم است در فرصتی كه دارم من با اجازه شما اشاره‌ای كنم به موفقیتهایی كه كشور در حوزه صنعت نفت در بخش ساخت داخل داشته است. در میانه سال ۷۶ كه من وارد وزارت نفت شدم و اولین قرارداد پارس جنوبی را با شركت توتال منعقد كردیم ما به زحمت در عمل توانستیم (۳۰) درصد از ارزش عملیات را ساخت داخلی و داخلی كنیم. یعنی چه خرید تجهیزات چه كارهای نصب و ساختمانی و راه‌اندازی. در میانه ۸۴ ما با مدیریتی كه شد به راحتی به بیش از (۶۰) درصد از ارزش رسیدیم و الان به نظر من به راحتی از رقم (۷۰) درصد ارزش یك پالایشگاه برای واگذاری به داخل برای ساخت عبور كرده‌ایم و این یك موفقیت بزرگی است. خانمها و آقایان!‌ در سال ۷۶ ما نمی‌توانستیم یك متر در دریا لوله‌گذاری كنیم و الان قدرت اول منطقه در دریا لوله‌گذاری در خلیج‌فارس ایران است و ما هیچ محدودیتی نداریم و الان بیش از نیازمان ظرفیت داریم. ما پایه‌های یك سكویی را كه باید در دریا نصب كنیم آن موقع نمی‌توانستیم در ایران بسازیم. الان نه‌تنها پایه‌ها ساخته می‌شود كه تمام عرشه‌ها هم ساخته می‌شود. حداقل چهار شركت توانمند داریم كه با هم رقابت می‌كنند و می‌توانیم تمام ظرفیتهای عرشه‌ها را ما در داخل بسازیم، اینها را حمل كنند كه باز مشكل داشتیم، جرثقیلها به اندازه كافی داریم كه اینها را نصب كنند، راه‌اندازی كنند و بهره‌برداری كنند.
حفاری در دریا ما به وضعیت بسیار خوبی رسیده‌ایم و ظرفیت بسیار بالایی داریم. در ساخت تجهیزات و برجهای سنگین مورد نیاز پالایشگاهها و پتروشیمی‌ها ما در وضعیت عالی در كشور قرار داریم. تولید توربین و كمپرسورها ظرفیت (۲۵) مگاواتی را شركت توربین كمپرسور نفت انجام می‌دهد. همه این تجهیزات برق و كنترل توسط ایرانیها انجام می‌شود.
نمایشگاه امسال صنعت نفت را كه در اردیبهشت‌ماه برگزار شد اگر دوستان تشریف برده باشند یك مشت نمونه خرواری آنجا به نمایش گذارده شده بود و شركتها و صدها شركتی كه حضور داشتند نشان‌دهنده توانمندی‌های ایرانیها بود و هركدام اینها را من در حدی كه فرصت داشتم صحبت كردم بالای (۱۰) میلیارد، (۲۰) میلیارد، (۳۰) میلیارد تومان كار از داخل داشتند. اما این معنی‌اش این نیست كه ما همه نیازهای صنعت نفت را از داخل تأمین می‌كنیم بخشی از نیازها را ما هنوز نمی‌توانیم در داخل تأمین كنیم. همان نزدیك (۲۵) تا (۳۰) درصد ارزشی نیازهایی كه در یك پالایشگاه یا یك تأسیسات پیچیده می‌خواهند.
ما (۱۱) قلم اصلی را احصا كرده‌ایم كه در داخل برای اینها برنامه ساخت بگذاریم و برای هر كدامش مسؤول تعیین كنیم، برای اینها با شركتها قرارداد ببندیم. مهمترین این اقلام ماشین‌های دوار است كه شامل توربین‌ها، كمپرسورها، انواع پمپهای ویژه و الكتروموتورهای خاص است. لوله‌ها و تجهیزاتی كه در درون چاهها استفاده می‌شود، این لوله‌هایی كه جناب آقای قاضی‌پور فرمودند بیشتر لوله‌های بدون درز است كه در روی زمین برای انتقال گاز یا نفت استفاده می‌شود، تجهیزاتی كه سر چاهها می‌گذارند، شیرآلات سنگین و تحت‌فشار و لوله‌های جداری مغزی، حفاری و جریانی. البته من باید این را اینجا عرض كنم كه مهمتر از ساخت داخل در كشور برای اینكه ما بتوانیم ظرفیتهایمان را ارتقا دهیم، مهمتر از اینكه تك‌تك اجزا را بپردازیم باید از تقویت شركتهای پیمانكاری عمومی حمایت كنیم. چیزهایی كه بخشهای نرم‌افزاری و دانش‌بنیان هستند و مدیریت عملیاتی اجرای پروژه‌ها را به عهده می‌گیرند. چیزهایی مثل مپنا كه مقام معظم رهبری حدوداً دو ماه پیش بود كه رفتند بازدید فرمودند، فرا و پتروپارس در صنعت نفت كه من خوشبختانه در تشكیل و فعال شدن همه اینها نقش داشته‌ام.
اما در موضوع ساخت داخل ما باید دو چیز را فراموش نكنیم و ما به آنها تأكید داریم: یكی كیفیت یا استاندارد است و دیگری رقابت. من گفتم كه ما الان بیش از (۲) میلیون تن ورق خریده‌ایم كه در اختیار سازندگان داخلی بگذاریم كه اینها را تبدیل به لوله كنیم. البته ما تأكید داریم كه حتماً با كیفیت مناسبت انجام بدهند، استاندارد چیزی است كه در نفت نمی‌شود از آن صرف‌نظر كرد. دوم قیمت است. ببینید! من اگر بتوانم از خارج بدهم یك تن ورق را تبدیل به لوله كنند و اینها الان بین (۱۲۰) دلار تا (۱۵۰) دلار هزینه می‌گیرند، خیلی خوب، حالا ما این لوله‌ای را كه گرفته‌ایم فرض می‌كنیم آنجا با هزینه حمل زیاد كه لوله را به جای ورق باید بیاوریم آوردیم، سود بازرگانی و گمرگی هم دادیم از گمرك آوردیم بیرون. ایرانی باید با این رقابت كند، اگر ایرانی آمد خواست دوبرابر و نیم پول بگیرد دارد رانت‌خواری می‌كند، این دارد از قدرت انحصاری‌اش استفاده می‌كند.
ما نباید اجازه بدهیم كه ساخت داخل ما با رانت زندگی كند و از شرایط تحریمی كه كشور دارد و شرایط مشكلی كه كشور دارد كسی بخواهد علیه منافع ملی ما استفاده كند. من مخلص ساخت داخل و سازندگان داخلی هستم، صددرصد از همه آنها حمایت می‌كنم اما به نظر من رانت‌خواری كار بدی است. یعنی باید ما كاری كنیم كه اینها رقابتی عمل كنند وگرنه اینها تولیدكنندگانی خواهند شد كه مصرف‌كننده اول و آخرشان خود شركت نفت و شركتهای داخلی ما خواهند بود، نمی‌توانند یك متر لوله به خارج از كشور صادر كنند، نمی‌توانند جنسهای دیگرشان را به خارج كشور صادر كنند. لذا ما بر این تأكید داریم، آنچه هم كه در سیاستهای اقتصاد مقاومتی در بند (۸) آمده است باز مقام معظم رهبری بر ترویج مصرف كالاهای داخلی همراه با برنامه‌ریزی برای ارتقای كیفیت و رقابت‌پذیری در تولید تأكید فرموده‌اند. دوباره در بند (۲۴) بر افزایش پوشش استاندارد برای كلیه كارها تأكید می‌فرمایند.
من در نتیجه چیزی كه می‌خواهم عرض كنم این است كه ما از ساخت داخل در همه چیز حمایت می‌كنیم، برنامه مشخص برای این اقلامی كه هنوز گیر داریم دنبال می‌كنیم، من فرمایش ایشان را تأیید می‌كنم كه ما هرچه ظرفیتمان بالا برود در كشوری كه ما در مركز ثقل نفت دنیا و یكی از مركز ثقلهای بزرگ نفت دنیا ایران است و ایران می‌تواند كالا و خدمات به همسایه‌هایش صادر كند و ما باید این فرصت را استفاده كنیم و اینها برای اینكه چیزی صادر كنند اولین كسی كه از اینها خرید می‌كند باید صنعت نفت ایران باشد تا این مرجع یا رفرنس برای ارائه در آنجاها بشود. یك قانون حداكثر استفاده از ساخت داخل داریم. ما مكلف و موظف به اطاعت از آن قانون هستیم و تابع آن هستیم و ناظرش آن هم سازمان مدیریت و معاونت راهبردی است كه عمل می‌شود. من هم در این موارد سخت‌گیرم و آن قانون در مواردی و در حداقلهایی كه بتوانند واردات كنند اجازه می‌دهد و چاره‌ای هم نداریم.
ما شورای حمایت از ساخت داخل داریم، با كمیسیون صنایع در ارتباط هستیم، خود كمیسیون انرژی دوستان در ارتباطند. آن موضوع خرید كشتی هم كه گفتند ما از وزارت صنایع می‌پرسیم، اگر وزارت صنایع بگوید ما می‌سازیم ما هیچ اصراری برای خرید... حداقل من كه هیچ اصراری ندارم، همكاران درجه اول من هم ندارند، ما دلمان می‌خواهد صنعت داخلی فعال شود، داخلی كار كنند، اینها قوی‌ شوند و هر كاری در این جهت از من بربیاید وظیفه خودم می‌دانم. به هر حال من امیدوارم كه بتوانیم این كار در حین توسعه صنعت نفت و رسیدن به آن اهداف ورای تولید گاز از میدانهای مشتركمان، تولید نفت از میدانهای مشتركمان، ضمن اینكه آنها اصل و اساسند، ضمن این بتوانیم ظرفیتهای ملی خودمان را هم تقویت كنیم و ارزش افزوده‌ای هم در داخل داشته باشیم و از هر پیشنهادی هم حمایت می‌كنیم. در دوره من هم آنچه من تلاشم بوده این است كه اتفاقی كه خلاف مقررات باشد نیفتد و اگر هم بوده تا الان چیزی به من منعكس نشده. خیلی متشكر.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم. جناب آقای قاضی‌پور بفرمایید.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ‌ بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای ابوترابی! ما بحث شخصی با آقای زنگنه نداریم، ایشان وزیری بوده كه از جهاد آمده، به خودكفایی اعتقاد دارد. ما زیرمجموعه ایشان را بحث داریم كه دستورات ایشان را زیرمجموعه اجرا نمی‌كند. آقای وزیر! ما دغدغه‌های شما را داریم، همكاران عزیز! اگر آقای وزیر نیازهای خود را از داخل تهیه می‌كند چنان اتفاق خوبی می‌افتد امكان بهسازی صنایع، ارتقای فناوری بخش تولید فراهم می‌شود. بهره‌وری كل عوامل تولید بهبود یافته با رشد ملی اشتغال بهبود می‌یابد. پس یكی از عوامل مهم تعیین سطح و كیفیت تولیدات هر كشور میزان سفارشی است كه به بخش تولید داده می‌شود. آقای ابوترابی! حضرت‌عالی به عنوان رئیس جلسه می‌گفتید این كارگروه چكار كرده، چه تعهدی به مجلس دارد كه اینها تمام تولیداتی كه در داخل استاندارد تولید می‌شود از اینهاست. ما نمی‌خواهیم همه چیز را، آنچه در ایران استاندارد تولید می‌كنند اینها را بخرند. وزارت نفت گسترده‌ترین مسیر انتقال درآمد ارزی نفت به سمت تولیدكنندگان است، اگر بخواهیم درآمد ارزی نفت در خدمت اقتصاد ملی قرار گیرد وزارت نفت باید تمام تقاضای تجهیزات فنی و موارد مصرف خود را متوجه تولید داخل سازد مگر موارد بسیار استثنایی.
آقای وزیر! در تفاهم متقابل وزارت نفت و تولیدكنندگان داخلی ارز نفتی می‌تواند به عنوان وسیله پرداخت تجهیزات و مواد اولیه سرمایه جذب فناوریهای جدید برای بخش صنایع سنگین ما را تأمین كند. آقای وزیر! نماینده محترم بناب! بگذارید آقای وزیر گوش كنند. آقای ابوترابی! وزیر گوش نمی‌كند.
نایب‌رئیس ـ چرا، آقای وزیر گوششان به شماست. آقای باقری هم اجازه دهند. بفرمایید.
قاضی‌پور ـ آقای بنابی! اجازه بده. آقای وزیر! آیا سزاوار است (۱۹) كارخانه معتبر لوله‌سازی در تمام نقاط كشور با سرمایه‌گذاری میلیاردها دلار، با داشتن نیروهای متخصص و متعهد، جوانان عزیز تحصیلكرده به علت نداشتن سفارش تعطیل و یا با ظرفیت (۲۰) درصد فعالیت كند؟ آقای وزیر! طی سالهای اخیر با واردات بالغ بر (۱۰۰۰) كیلومتر لوله فولادی برای انتقال گاز ترش پارس جنوبی ضربه بزرگی به صنعت لوله‌سازی كشور وارد شده است. به رغم تلاش فراوان شركتهای لوله‌سازی اهواز و شركت لوله‌سازی ماهشهر كه هر دو تجهیزات و امكانات تولید لوله‌های انتقال گاز ترش را دارا بودند ولی كارفرما به بهانه‌های واهی و غیرواقعی از ارجاع كار به سازندگان داخلی امتناع ورزید، به كام واردات عمل نمود. این خیانت نیست؟! آقای وزیر! با چشم خودم در پارس جنوبی واردات لوله دست دوم از هند را مشاهده كردم، اینكه راوی خودم هستم.
به هر حال ما قسم خورده‌ایم از تولید ملی، اشتغال جوانان به هر قیمت دفاع كنیم هرچند خوشایند بعضی‌ها نیاید روز قیامتی هست. نمایندگان محترم! كارخانجات لوله‌سازی و پوشش لوله سدید، صفا، اهواز، كیان‌پرشیا، ماهشهر، ایران‌اسپیرال، دنیای فلز، صفا طوس، نورد و لوله ساوه و اسفراین، لوله و نورد خاورمیانه پاسارگاد، قائم، ماهشهر، سلفچگان، كوهپایه، ورزیران، نوآوا، اسپادانا همگی حداكثر زیر ظرفیت (۲۰) درصد كار می‌كنند. همكاران! می‌دانید این كارها سفارش از وزارت نفت و شركتهای وابسته نداشته باشد ورشكسته و بانكها آنها را تصاحب و تعطیل خواهند كرد؟ هزاران زن، مرد، كارگر، مهندس، مدیر بیكار خواهد شد؟ روز قیامت همه ما جوابگو هستیم. من و تو به فرمان رهبر عزیزمان لبیك نگوییم كی خواهد گفت؟ مگر این نیست لبیك یا خامنه‌ای لبیك یا حسین دیگر است!
همكاران عزیز! همكاران آورده‌اند انواع الكتروموتورها توسط شركت جامكو در ایران تولید می‌شود ولی آقایان رفته‌اند از آلمان خرید كرده‌اند چون كه خرید خارجی، آقای ابوترابی! حضرت‌عالی به این دقت كنید! خرید خارجی پورسانت دارد، هدیه دارد، دلار دارد، فساد دارد. ما از آقای زنگنه اگر گوش كند و نمایندگان اجازه دهند كارهای شخصی‌شان و سفارشات‌شان را كنار بگذارند و بروند دفترش كارشان را انجام بدهند، آقای زنگنه! با حضرت‌عالی هستم، نمایندگان خوزستان اجازه بدهند! ما دعوایمان دعوای شماست، حرف ما حرف شماست، این جلسه را تشكیل داده‌ایم تا زیرمجموعه شما بفهمد وزیر و مجلس و نظام همه با هم می‌خواهیم از تولید ملی دفاع كنیم. شما باید از این فرصت طلایی استفاده كنید. اگر آقای ابوترابی تعهد كند كارگروه تشكیل بدهد ما نظر دیگری داریم، آقای ابوترابی! اگر حضرت‌عالی تشكیل كارگروه ندهید ما نظر دیگری داریم با اجازه آقای محجوب منتظر نظر آقای ابوترابی هستیم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم. همان طور كه در بیانات سؤال‌كنندگان محترم جناب آقای قاضی‌پور و جناب آقای محجوب اشاره شد دغدغه همكاران ما در مجلس آن است كه هر قدر امكان دارد زمینه استفاده از تولیدات باكیفیت لازم در داخل كشور در همه عرصه‌ها خصوصاً در صنعت نفت ارتقا پیدا كند و در فرمایشات وزیر محترم نفت هم تأكید شد كه سیاست وزارت نفت بر این است كه هرقدر امكان دارد این فرصت را خلق كند و راه را برای استفاده از ظرفیتهای علمی و ظرفیتهای مدیریتی، ظرفیتهای سرمایه‌گذاری در عرصه صنعت نفت فراهم كنند و به دو نتیجه بزرگ برسند. اولاً با هزینه كمتر كارهای بزرگتری را انجام بدهند، ثانیاً بستر رشد اقتصادی كشور و رشد علمی را فراهم كنند. لذا دولت و مجلس در این حوزه نگاه مشترك دارند. آقای زنگنه هم صریحاً در فرمایشاتشان تأكید كردند كه بر این امر التزام دارند. ظاهراً همین‌طور هم هست. اگر جناب آقای زنگنه اراده‌ جدی شما هست بر اینكه از تمام ظرفیت داخل در صورتی كه از استانداردهای لازم برخوردار باشد و از نظر قیمت هم مقرون به صرفه استفاده كنید، همكاران ما نظرشان این است كه با این نظر شما ان‌شاءالله نظرشان را نسبت به اینكه آیا اعلام رأی باشد یا نه اعلام كنند. جناب آقای قاضی‌پور بفرمایید.
نادر قاضی‌پور (ارومیه) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
آقای ابوترابی! از حضرت‌عالی درخواست كردیم، بخواهید كارگروهی تشكیل بشود. از كمیسیون انرژی یك نماینده هم بر این اصلاح قانون استفاده از توان تولید ملی نظارت داشته باشد. ما تابع شما هستیم. اگر این كارگروه تشكیل بشود و نماینده از كمیسیون انرژی داشته باشد، آقای محجوب اجازه بدهند ما اعتراضی نداریم. به عشق امام حسین، یا حسین.
نایب‌رئیس ـ آقای مهندس زنگنه! موافق هستید یك كارگروهی از كمیسیون انرژی صنایع با همكاری شما موضوع را پیگیری كند؟ آقای قاضی‌پور! برای این كار اراده جدی هست، خود حضرت‌عالی هم هستید ما هم پیگیر هستیم. آقای قاضی‌پور! شما با این اقناع شدید. خیلی متشكر.
قاضی‌پور ـ ما تشكر می‌كنیم از حضرت‌عالی و از نمایندگان محترم كه وزیر هم تعهد كردند از تولید ملی قانون را رعایت كنند، ما اعتراض نداریم. والسلام
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر.
 
۸ ـ تصویب اصلاحیه كمیسیون در مورد طرح اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد كار معین با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار (اعاده‌شده از شورای نگهبان) (ثبت ۴۵۴)
نایب‌رئیس ـ آقای فرهنگی بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! تذكرات را نمی‌خواهید بخوانیم؟
نایب‌رئیس ـ بفرمایید حالا وارد بحث بشویم.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! با آن رأیی كه امروز گرفته شد ما الان مجوز داریم به موضوع بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت ورود پیدا بكنیم. آقای دكتر منادی لطف می‌كنید این صفحه پاك بشود؟ كسانی كه با گزارش كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مخالفتی دارند، باید ثبت كنند. سخنگوی محترم كمیسیون برای ارائه گزارش تشریف بیاورند.
نایب‌رئیس ـ بفرمایید.
غلامرضا كاتب (سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
همكاران عزیز خواهش می‌كنم چند لحظه دقت بكنید! در رابطه با این طرحی كه همكاران عزیز دادند، طرح دوفوریتی و در كمیسیون برنامه و بودجه و در صحن علنی به تصویب رسید شورای نگهبان چند تا ایراد ابهامی در این بحث داشت. فرموده كه «ماده واحده از این حیث كه تاریخ و مدت آن مشخص نیست» یعنی اینكه آیا این مصوبه مربوط به سال ۱۳۹۳ است یا سال ۹۴ است؟ اگر مربوط می‌شود به سال ۹۳ در واقع ایراد اصل (۷۵) را ندارد در نتیجه مشكلی پیش نمی‌آید. اگر «مربوط به سال ۱۳۹۳» قید نشود یعنی اینكه این قانون در واقع مربوط به سنوات آینده هم خواهد شد در نتیجه ایراد اصل (۷۵) به قوت خودش باقی خواهد ماند در نتیجه از این جهت ابهام دارد.
اولین ابهامش در این خصوص بود: «و همچنین معلوم نیست كه برای ردیف مرقوم محل مصرف دیگری در نظر گرفته شده است یا خیر؟» با توجه به اینكه این ردیف (۱۷ ـ ۵۵۰۰۰۰) مربوط می‌شود تحت عنوان اجرای طرح بازرسی كالا و خدمات بدون خدمات‌رسانی به نظارت بر امور اصناف و بازار، در نتیجه این طرح، طرح عام است. هم می‌تواند در این طرح هزینه‌هایی در رابطه با حقوق و مزایا پرداخت بشود، هم می‌تواند برای هزینه‌های اجاره وسیله نقلیه، خرید وسیله نقلیه و امكانات مورد نیاز اداری از این طرح بتوانند استفاده بكنند. در این خصوص باز ابهامی كه شورای نگهبان گرفته بود كه این آیا مصرف فقط حقوق و مزایا دارد یا مصرفی غیر از حقوق و مزایا هم دارد. مشخص شد كه این مصرف غیر از حقوق و مزایا هم دارد در نتیجه این ابهام را هم ما مرتفع كردیم.
اینكه چه مبلغ از این ردیف باقی مانده است؟ آیا مبلغ باقی‌مانده كفایت هزینه پرداخت حقوق و مزایا را می‌كند یا نه؟ ما هم در اینجا پیشنهاد را به صورتی آوردیم كه اگر به میزان بودجه‌ای كه وجود دارد بیاید تعدادی از افراد را جذب بكند یا به صورت قرارداد كار معین قرارداد ببندد.
 به همین خاطر، بخاطر اینكه این ایراد برطرف بشود، میزان تعداد (۳۵۰۰) نفر تكلیف نشده است به هر میزانی كه قانون اجازه می‌دهد بین موافقتنامه‌ای كه معاونت نظارت راهبردی و وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد می‌كند، می‌تواند این تعداد را قرارداد ببندد. به همین خاطر ما اصلاح كردیم به این صورت كه «به وزارت صنعت و معدن و تجارت اجازه داده می‌شود در سال ۱۳۹۳ در سقف بازرسان بكار گرفته‌شده در سال ۱۳۹۲ با تأمین اعتبار از محل ردیف (۱۷ ـ ۵۵۰۰۰۰) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ جهت اجرای طرح بازرسی كالا و خدمات بدون هزینه جدید اقدام نماید». یعنی این قانون فقط مربوط به سال ۱۳۹۳ است. یعنی اگر باز وزارت صنعت و معدن خواست با این اعضاء در سال ۱۳۹۴ قرارداد كار معین یا هر‌گونه قراردادی ببندد، اولاً باید در قانون بودجه ردیف آن، اعتبار آن پیش‌بینی بشود مجدداً باید قانون خاص خودش آورده بشود. با این اصلاحی كه انجام شد ایراد شورای نگهبان برطرف می‌شود. خواهش می‌كنم كه به این پیشنهاد رأی بدهید. جناب آقای رئیس! در خدمت شما هستیم.
نایب‌رئیس ـ متشكر هستیم، آقای فرهنگی مخالف را دعوت بفرمایید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ مخالف برادر عزیزم جناب آقای مصطفی افضلی‌فرد هستند، بفرمایید.
مصطفی افضلی‌فرد (اردبیل، نیر، نمین و سرعین) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
عزیزان و همكاران محترم عنایت بفرمایند! اولاً بر اساس اصل (۲۸) قانون اساسی شغل اشخاص از تعرض باید مصون و محفوظ باشد. ببینید عزیزان! اس و اساس كار این است كه بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت برای نوع قرارداد به مجلس مراجعه كرده‌اند. یعنی سازمان صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه‌ای قرارداد كار معین را لغو كرد و قرارداد با شركت‌ها را جایگزین كرد. مجلس بخاطر اینكه این نوع قرارداد را تنظیم بكند كه بر اساس قرارداد كار معین این قرارداد تنظیم بشود. در واقع خود این مصوبه كمیسیون نقض قرض هست، حذف كل زحمات دوستان مجلس است. بنابراین این مورد را من می‌خواهم بگویم كه اگر ما تأیید بكنیم كأنه مجلس كاری نكرده.
عزیزان، همكاران و نمایندگان محترم! اساس كار مجلس این بود كه این قرارداد مستقیماً با وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس قرارداد كار معین منعقد بشود. وقتی كه مصوبه كمیسیون قرارداد كار معین را لغو كرده، مجلس كاری نكرده، این اصلاح نیست این حذف است. بنابراین عزیزان! اگر شما می‌خواهید، اگر ما می‌خواهیم به واقع كلمه، امنیت شغلی را برای بازرسان صنعت، معدن و تجارت رقم بزنیم، می‌بایست عنوان «قرارداد كار معین» در طرح بیاید. اگر نیاید همه زحمات مجلس و همكاران محترم به هدر رفته، بنابراین پیشنهادم این است كه یا این به كمیسیون برگردد اصلاح بشود و به صحن برگردد و یا اینكه حتی اگر قرار باشد به مجمع تشخیص مصلحت برود، ضروری است این كار انجام بشود تا زحمات همكاران محترم به هدر نرود و فلسفه ورود مجلس كه قرارداد كار معین بود به قوت خود باقی باشد. سپاسگزارم.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكرم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ موافق برادر عزیزم جناب آقای مهرداد لاهوتی هستند، بفرمایید.
مهرداد بائوج‌لاهوتی (لنگرود) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
من در ابتدا پاسخ به مخالف محترم كه فرمودند اجازه بدهید كه امروز موضوع حل نشود، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع بشود. خوب، شما واقف هستید كه اگر واقعاً ما رفع ایراد شورای نگهبان نكنیم، فرآیند این مسیری كه باید به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود یعنی چه؟ یعنی (۲) سال دیگر، دوستان! ما (۳۵۰۰) نفر بازرس داریم كه در وزارت صنعت و معدن و تجارت كار می‌كردند نه اینكه ما یك آدم‌هایی را می‌خواهیم بیاوریم آنجا شاغل بشوند، كار می‌كردند. وزارت صنعت و معدن و تجارت اینها را اخراج كرد. ما در قالب یك طرح دوفوریت گفتیم، اینها را مجدداً بكارگیری بكنند. خوب، الان شورای محترم نگهبان ایراداتی وارد كرده، ما یا باید ایرادات شورای محترم نگهبان را برطرف بكنیم كه این بندگان خدایی كه الان بلاتكلیفند،. بلاتكلیفند، بلاتكلیفند، بلاتكلیفند، اینها به سركار خودشان بروند. اینها زن دارند، بچه دارند، زندگی دارند. سالها در این وزارتخانه داشتند كار می‌كردند. اینها بروند اگر هم ما می‌خواهیم استحكام بیشتری در جهت امنیت شغلی آنها ایجاد بكنیم، خوب فرصت داریم. در قالب طرحهای دیگری می‌توانیم مشكل اینها را حل بكنیم. الان اینها بلاتكلیفند، می‌خواهیم چه بكنیم؟ ما با ایراد شورای محترم نگهبان مخالفت بكنیم، برود مجمع تشخیص مصلحت نظام، دو سال دیگر اینها بیرون باشند، ببینیم مجمع تشخیص مصلحت نظام با قرارداد كار معین اینها موافقت می‌كند یا نه؟ (منادی‌سفیدان ـ خیلی ممنون آقای لاهوتی) اصلاً چنین چیزی امكان ندارد.
پس. بنابراین شورای محترم نگهبان ایرادی گرفته بود. ایرادش این بود كه باید شما تمدید قرارداد اینها را در بودجه سالیانه اعتبار برایش منظور بكنید. فرمایش شورای نگهبان هم درست بوده، امسال كه در قانون بودجه اعتبار دارند، سال آینده هم، همه شما كه مدافع هستید. سال آینده در بودجه سال آینده هم ما اعتبار برایشان منظور می‌كنیم. الان من خواهشم از دوستان این است، این زحمتی كه كشیدید این دوفوریت را تصویب كردید، این ایراد شورای نگهبان را هم برطرف بكنید. این عزیزانی كه در سراسر كشور (۳۵۰۰) نفر بلاتكلیف هستند، كار می‌كردند و اخراج شدند و الان می‌خواهند به كار خودشان اعاده بكنند و بروند مجدداً برگردند اینها را از این بلاتكلیفی شما را به خدا (منادی‌سفیدان ـ خیلی ممنون آقای لاهوتی) نجات بدهید. یك رأی بالا و مثبت بدهید.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! تمام شد، دولت، آقای رئیس!
نایب‌رئیس ـ اجازه بدهید، بفرمایید.
محمدرضا خباز (معاون تقنینی معاون امور مجلس رئیس‌جمهور) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام علیكم. طرح اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد قرارداد كار معین با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار در صحن جلسه علنی مجلس مطرح است. همان‌طور كه در اصل طرح هم در زمان تصویب به استحضار نمایندگان عزیز رسید كه این طرح بار مالی دارد و مطابق اصل (۷۵) قانون اساسی نمی‌توان بار مالی جدیدی را برای دولت متصور بود. علاوه بر آن به موجب تبصره ماده (۳۲) قانون مدیریت خدمات كشوری دستگاههای اجرایی می‌توانند در شرایط خاص با تأیید سازمان تا (۱۰) درصد پستهای سازمانی مصوب و بدون تعهد استخدامی به صورت كار ساعتی از وجود افراد حداكثر به مدت یك سال استفاده كنند. این آمادگی را وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد و در آن جلسه قبلی هم اعلام كرد كه ما از ظرفیت این قانون استفاده می‌كنیم نیاز به طرح جدیدی كه خلاف قانون اساسی باشد نیست. علاوه بر آن مطابق ماده (۵۱) قانون خدمات كشوری باز در تبصره‌اش هرگونه بكارگیری نیروی انسانی در دستگاههای اجرایی خارج از مجوز موضوع این ماده خلاف قانون محسوب می‌شود. بنابراین این (۲) ماده از مواد قانون خدمات كشوری.
در ماده (۵۲) باز همین قانون اعلام شده است كه این مصوبه و این طرح مطابق با آن هم نیست. علاوه بر همه اینها دوستان عزیز و نمایندگان محترم! اخیراً طرح یا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی كه به وسیله مقام معظم رهبری ابلاغ شد، دولت موظف شده و همه دستگاهها موظف شده‌اند در كوچك‌سازی بدنه دولت تلاش كنند. ما مأمور به این هستیم كه چابك‌سازی را در دولت حاكم كنیم. وظیفه عقلی و شرعی و منطقی ما بعد از ابلاغ سیاستها به وسیله معظم‌له این است كه تا جایی‌كه ممكن است از شغل‌های زائد بپرهیزیم و بدنه دولت را كوچك كنیم. در شور اول بیان شد یا در قسمت اول بیان شد كه (۸۵) درصد از بودجه كل كشور هزینه جاری می‌شود و این یك فاجعه بزرگ است كه دارد در كشور ما اتفاق می‌افتد. همه ما این مأموریت الهی را داریم كه دولت را كوچك كنیم. بنابراین این مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. در چند جای سیاست‌های ابلاغی آمده است كه دولت و دستگاههای اجرایی، طبیعتاً قوه مقننه هم مخاطب این فرمایش آقا هستند كه مبادا ما كمك كنیم تا بدنه دولت فربه و بزرگ بشود.
عرض كردم مهمتر از همه خود دستگاه مربوطه اعلام كرده كه ما این كار را انجام می‌دهیم ولی از راه قانونی خودش. آنها می‌گویند ما به وجود این بازرسان احتیاج داریم اجازه بدهید طبق قانونی كه خلاف مصوبات رسمی ابلاغی از سوی رهبری است، طبق آن قانون تصویب نكنید. به ما این اجازه را بدهید. به این رأی ندهید ما خودمان به تعدادی از آنها كه نیاز داریم، مراجعه می‌كنیم (نایب‌رئیس ـ متشكر) از آنها استقبال می‌كنیم و آنها را بكار می‌گیریم.
موضوع بعدی كه باز در این قسمت آمده است این است كه در قسمت آخر بیان كرده‌اند كه از بودجه سال ۱۳۹۲ هزینه شود. اینكه چاپ شده «۹۲» است حالا ایشان می‌فرمایند ۹۳، آن‌كه در اینجا چاپ شده كه الان دست شما و دست بنده است ۹۲ است. همه من و شما می‌دانیم كه قانون بودجه، قانون یك‌ساله است، ماهیت یك‌ساله دارد. اصلاً قانون بودجه سال ۹۲ وجود ندارد كه شما تكلیف جدیدی برای آن بیان كنید. بنابراین عرض ما این است كه دوستان عزیز! این خلاف مصوبات هست، یك. خلاف قانون اساسی هست، دو. اصل قانون خدمات كشوری را در چند ماده تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و مهمتر از همه اگر به این شما رأی بدهید، بدانید كه دستگاههای دیگر هم چنین خواسته‌ای از شما خواهند داشت و شما (نایب‌رئیس ـ متشكر) این «الفی» هست كه اگر بگویید بعداً باید به «ب» و تا آخر «ی» هم بروید. بنابراین من تقاضایم این است كه دوستان عزیز به این طرح رأی ندهند. ولی بدانید كه همان‌طور كه (نایب‌رئیس ـ متشكر، خیلی ممنون) وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد خودشان آمادگی دارند از ظرفیت قانون برای بكارگیری این عزیزان استفاده كنند. والسلام علیكم و رحمه الله
نایب‌رئیس ـ آقای فرهنگی برای أخذ رأی قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! من قبل از قرائت گزارش كمیسیون خدمت همكاران محترم یادآور می‌شوم كه...
نایب‌رئیس ـ اجازه بدهید، آقای ندیمی! ما برای اصل بحث پیشنهاد كمیسیون را باید رأی بگیریم. اگر رأی آورد كه تمام می‌شود. رأی نیاورد بعد رفع ابهامتان را مطرح می‌كنیم.
دبیر (منادی‌سفیدان) ـ آقای رئیس! آقای توكلی تذكر دارند، اجازه می‌دهید، یا بماند برای بعد؟
نایب‌رئیس ـ تذكر برای مورد بحثمان است؟ آقای توكلی! تذكر راجع به موضوع است؟ بفرمایید.
توكلی ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس! تذكر بنده راجع به همین سؤال و جوابی بود كه بین آقای قاضی‌پور و آقای...
نایب‌رئیس ـ خوب، آن را اجازه بدهید بعد از اینكه این بحثمان تمام شد در خدمتتان باشیم. آقای فرهنگی بفرمایید. اجازه بفرمایید، كمیسیون توضیحی دارید؟ بفرمایید. آقای دكتر فرهنگی! كمیسیون بحثی دارند، بفرمایید. توضیحی دارید، بفرمایید.
غلامرضا كاتب (سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات) ـ من خواهش می‌كنم فقط دوتا نكته را خلاصه عرض می‌كنم. یكی اینكه اشاره شده بودجه ۹۲ است، این اشكال چاپی است. منظور بودجه ۹۳ است. در نتیجه ردیف (۱۷ـ۵۵۰۰۰۰) مربوط به بودجه سال ۱۳۹۳ است. اصلاً این ردیف در بودجه ۹۲ وجود نداشت.
نكته دوم هم بحثی كه برادر عزیزم جناب آقای افضلی گفتند كه امنیت شغلی، اول این قانون صرفاً برای سال ۱۳۹۳ است، اصلاً برای سال ۱۳۹۴ نیست. سه‌ ماه هم از ۹۳ گذشته،  ۹۳ هم نه ماه باقی مانده، اینكه خواهش می‌كنم چون ما یك كاری را كه مجلس تصویب كرده برای ادامه‌اش اجازه بدهید كه همین تصویب بشود وگرنه ما برای سال ۱۳۹۴ نمی‌توانیم تصمیم بگیریم. مضافاً بر اینكه مجمع تشخیص مصلحت نظام هم هیچ كاری نمی‌تواند بكند. چون این ردیف فقط برای بودجه سال ۱۳۹۳ است. ممكن است دولت اصلاً برای سال ۹۴ ردیفی نیاورد، پیشنهادی نیاورد آن دیگر بحث خودش را دارد.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر، قرائت بفرمایید.
دبیر (فرهنگی) ـ بله، آقای رئیس! من قبل از قرائت متن یادآور می‌شوم بعضی از همكاران سؤال داشتند (۲) فراز از ماده (۲۰۱) را یادآوری می‌كنم كه «چنان‌‌چه در ماده‌ای كمیسیون نیز همراه پیشنهادهای دیگر پیشنهاد داده باشد، اول پیشنهاد كمیسیون به رأی گذاشته می‌شود و در صورت عدم تصویب پیشنهادهای دیگر مطرح می‌شود». در فراز بعدی گفته حتی پیشنهادهای جدید هم فی‌المجلس پذیرفته می‌شود. لذا الان مبنا گزارش كمیسیون است كه بنده قرائت می‌كنم. اگر رأی نیاورد می‌شود پیشنهادهای دیگر را مطرح كرد.
 ماده واحده به شرح زیر اصلاح می‌شود:
ماده واحده ـ به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده می‌شود در سال ۱۳۹۳ در سقف بازرسان بكارگرفته‌شده در سال ۱۳۹۲ با تأمین اعتبار از ردیف (۱۷ ـ ۵۵۰۰۰۰) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ جهت اجرای طرح بازرسی كالا و خدمات بدون هزینه جدید اقدام نماید.
 در صورتی كه این تصویب بشود عنوان طرح را هم باید عوض بكنیم.
نایب‌رئیس ـ حضار ۲۰۴ نفر، همكاران اعلام رأی بفرمایید. همكاران محترم پیشنهاد كمیسیون با رفع ایرادات شورای محترم نگهبان مطرح است. همكاران محترم اعلام رأی بفرمایید. پیشنهاد كمیسیون با رفع ایراد شورای نگهبان است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌كنم. تصویب شد. عرض كردم آقای ندیمی! اگر رأی نیاورد رفع ابهام می‌شد.
دبیر (صادقی) ـ آقای رئیس! اجازه می‌فرمایید یكی از میهمانان را اعلام كنم؟
نایب‌رئیس ـ بله بفرمایید تذكرات همكاران را داشته باشیم.
دبیر (فرهنگی) ـ آقای رئیس! دیگر «برای انعقاد قرارداد كار معین» باید از عنوان طرح حذف بشود بگوییم «بكارگیری بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار».
نایب‌رئیس ـ آقای صادقی! بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ بله، در بین تماشاگران دبیركل مجمع دانش‌آموزی كشور هستند كه میهمان مجلس شورای اسلامی هستند. به این عزیز هم خیر‌مقدم عرض می‌كنیم، خیلی خوش آمدید.
 
۹ ـ تذكر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
نایب‌رئیس ـ آقای سبحانی‌نیا بفرمایید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تذكرات شفاهی همكاران محترم نماینده جناب آقای جلیل سرقلعه نماینده محترم لردگان به مدت دو دقیقه بفرمایید.
مجید جلیل‌سرقلعه (لردگان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تذكر اولم بر اساس اصل (۸۴) قانون اساسی (نایب‌رئیس ـ باشد آقای توكلی تذكر شما را هم گوش می‌دهیم) وزیر امور خارجه جهت شركت در مراسم تحلیف حكومت مصر است. عزیزان نماینده! همه توجه داریم كه این حركت خلاف منویات نظام و انقلاب است. این حكومت با كودتا سر كار آمد و اشتباه فاحشی بوده كه از طرف وزارت امور خارجه انجام شده كه باید توضیح بدهند. اگر توجیه آقایان این است كه این حكومت با انتخابات سر كار آمد، بنده اذعان می‌كنم كه این انتخابات هم توسط حكومت كودتا اجرا شده یعنی مجری این انتخابات هم حكومت كودتا بوده، بنابراین خروجی این انتخابات با اینكه رئیس‌جمهور است، رئیس‌جمهور غیرقانونی بوده و نباید نماینده جمهوری اسلامی ایران در این تحلیف شركت می‌كرد.
تذكر بعدی من به هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در رابطه با ناوگان فرسوده حمل و نقل نمایندگان است. جناب آقای ابوترابی! در شأن نمایندگان و خود شما نیست كه این ناوگان در خدمت نمایندگان باشد گهگاهی ماشین‌های موتورپول كه وجود ندارند ما از ماشین‌های فرسوده حتی پیكان آردی استفاده می‌كنیم كه هم این ماشین‌ها فرسوده هستند در شأن نمایندگان نیست و هم رانندگان آنها از آدرس‌های پایتخت آگاه نیستند و ما دچار مشكل می‌شویم.
تذكر بعدی بنده به وزیر محترم كشور است در رابطه با بكارگیری بخشداران كه بخشنامه فرمودند كه همه از نیروهای وزارت كشور استفاده شود كه در شهرستان‌های كوچك و استان‌های كوچك چنان نیروهایی در بدنه وزارت كشور نیست و اگر شرط استفاده از بخشداران، توانمندی و همراهی با دولت است این دلیل آن نیست كه حتماً باید از نیروهای وزارت كشور استفاده شود ما دچار چنین مشكلی در شهرستان‌ها هستیم كه وزیر محترم كشور لطف كنند اصلاح كنند كه بتوانیم از نیروهای توانمند و همراه با دولت در دیگر وزارتخانه‌ها استفاده كنیم.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ‌ خیلی متشكر جناب آقای سرقلعه، جناب آقای نكو نماینده محترم رباط‌كریم و بهارستان بفرمایید.
ابراهیم نكو (رباط‌كریم و بهارستان) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ممنون هستم. از وزیر محترم كشور می‌خواهم نسبت به تبدیل روستاهای پرجمعیت اورین، همدانك، منجیل‌آباد و انجم‌آباد به شهر، تبدیل شهرهای پرجمعیت صالحیه و نصیرشهر به بخش و تبدیل شهر جدید پرند به شهرستان و همچنین نسبت به الحاق فرودگاه حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه)‌ به رباط كریم كه جزء اراضی این شهر و از مطالبات بحق مسؤولین و مردم می‌باشد دستورات لازم و بایسته را صادر نمایند.
از رئیس‌جمهور محترم می‌خواهم نسبت به وضعیت اسف‌انگیز و كاملاً هشدارآمیز طلاق در كشور كه خانواده‌های زیادی را از هم فرومی‌پاشد توجه كرده و دستورات لازم و اقدامات بایسته را صادر نمایند. طبق آمار رسمی فقط در دو ماه اول سال جاری تعداد طلاق‌های ثبتی حدود (۲۱) هزار اعلام شده كه با این روند پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری این رقم بر (۱۲۰) هزار طلاق بالغ گردد. یعنی (۲۴۰) هزار نفر با یأس و ناامیدی در انتظار حوادث و اتفاقات آینده‌اند. آیا وقت آن نرسیده كه نسبت به جداسازی حوزه جوانان از وزارتخانه ناتوان ورزش و جوانان اقدام صورت گرفته و وزارتخانه جدیدی به نام ازدواج و خانواده متولد شود؟
از هیأت‌رئیسه محترم می‌خواهم با شهامت جلوی بی‌حرمتی‌های قابل تأمل به دولت را از تریبون مقدس مجلس شورای اسلامی بگیرد و اجازه ندهید جایگاه و شأن مجلس زیر سؤال رود و بی‌انصافان بدانند كه شهدا و به ویژه شهدای مجلس نظاره‌گر رفتار آنان هستند و مردم در رابطه با ایشان تجدیدنظر می‌كنند. از دستگاه قضا و سایر دستگاه‌های دیگر می‌خواهم در معرفی نام خون‌آشامان اقتصادی از حروف اختصاری استفاده نكنند زیرا این حرمت نهادن به اعمال پلید آنان است و مردم این شیوه معرفی مفسدان اقتصادی را توهین به خود تلقی می‌كنند.
از هیأت دولت محترم می‌خواهم نسبت به استقرار كامل ادارات در شهرستان جدید‌التأسیس بهارستان اقدام نموده و نسبت به جابجایی مدیران ناهمسو وكج‌سلیقه اقدام نماید.
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ جناب آقای نكو! خیلی متشكر، جناب آقای وحید احمدی نماینده محترم كنگاور و صحنه و هرسین بفرمایید.
وحید احمدی (كنگاور، صحنه و هرسین) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
تلاش‌های بی‌وقفه دشمنان نظام اسلامی از یك سو، پیشرفت و استحكام جمهوری اسلامی و رسیدن به جایگاه قدرت برتر منطقه از سویی، شكست دشمنان در حوزه سیاسی و نظامی قطعاً استكبار و جنود شیطانی آن در دو حوزه اقتصادی و فرهنگی وارد یك كارزار مستمر و بی‌امان با مردم شریف و مقاوم ایران اسلامی‌ شده‌اند هر چند این تقابل از ابتدا وجود داشته لكن در سال‌های اخیر یك جنگ تمام‌عیار در حوزه اقتصادی و فرهنگی علیه ملت ایران شروع شده.
در حوزه فرهنگی با ترویج مفاسد اخلاقی و بی‌بند و باری اخلاقی و شكستن مرزهای اخلاقی، ایمان مردم را نشانه رفته‌اند لذا با سازماندهی و انواع تلاش‌های فرهنگی این تهاجم، شبیخون، براندازی، غارت و ناتوی فرهنگی كه سال‌هاست رهبری فرزانه زنگ خطر آن را به صدا درآورده‌اند و در یكی از نشست‌های اواخر سال گذشته با جمعی از مسؤولین و اصحاب فرهنگ مطالباتی را مطرح نموده‌اند شایسته است كمیسیون محترم فرهنگی مجلس در جایگاه قانونی و نظارتی و تخصصی خود از كلیه دستگاه‌های مربوطه ضمن حساب‌كشی، گزارش دقیقی را به مجلس ارائه دهند تا مجلس و دولت با همدلی و همراهی برای حفاظت و حراست از مرزهای عقیدتی، گام‌های عملی و مناسبی بردارند.
اما در حوزه اقتصادی: اگر دولت‌های گذشته توصیه دقیق و كارشناسانه رهبری خردمند و آگاه را كه پیش از دو دهه پیش مبنی بر تكیه اقتصاد كشور به منابع غیرنفتی و واریز درآمد نفتی به صندوق توسعه كشور به عنوان تصمیم استراتژیك را عمل می‌نمودند قطعاً در این سال‌های اخیر خصوصاً‌ در مقابله با تلاش دشمن كه به زعم خود تحریم‌های فلج‌كننده خواهد بود، شرایط دیگری داشتیم هرچند ملت عزیز مثل همیشه با مقاومت و ایستادگی خود دشمن را ناكام نموده امروز هم از مجلس و خصوصاً‌ از دولت محترم مطالبه جدی دارد تا با مبارزه جدی و معرفی مفسدین اقتصادی به سیستم قضائی و مبنا قرار دادن سیاست‌های عملی اقتصاد مقاومتی با تكیه بر توانمندی‌های داخلی بر مشكلات اقتصادی فائق آید.
تذكر به وزیر محترم كشاورزی درخصوص رفع مشكل نخودكاران، بررسی و پرداخت خسارت كشاورزان به واسطه سرمازدگی و همچنین (نایب‌رئیس ـ متشكریم) عذرخواهی می‌كنم، جناب آقای دكتر روحانی مشكل یازده سال وام زلزله مردم دینور كه دولت وقت آن را بخشوده‌شده اعلام نموده ولی سازوكار آن را اجرا ننموده رفع نمایند. و السلام
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ جناب آقای احمدی! خیلی متشكر، جناب آقای عمران علی‌محمدی نماینده محترم ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران و ملكشاهی بفرمایید.
عمران علی‌محمدی (ایلام، ایوان، شیروان و چرداول، مهران و ملكشاهی) ـ
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ضمن تقدیر و تشكر از موضع‌گیری قدرتمندانه ریاست محترم جمهور در مقابله با اقدامات وحشیانه داعش در منطقه.
 تذكر اولم به جناب آقای وزیر اقتصاد و وزیر محترم امور خارجه درخصوص هماهنگی با كشور عراق، برای صدور مجوز صادرات محصولات كشاورزی در مرز مهران است كه محصولات كشاورزان در حال خراب شدن است و ضروری است كه این اقدام انجام شود.
تذكر دوم بنده به وزیر محترم كشور در خصوص ناكافی بودن امكانات شهرستان‌ها و بخش‌های تازه‌تأسیس و كندی روند استقرار ادارات در آنها و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بخش‌های سیوان، زاگرس، شباب، كارازان و شهرستان سیروان و مكلشاهی و بدره هست.
تذكر سوم بنده به وزیر محترم جهاد كشاورزی و سازمان دامپزشكی كشور درخصوص مقابله با بیماری‌های دامی است كه اخیراً باعث خسارات فراوانی به روستاییان و دامداران عزیز ما در حوزه شمالی استان شده.
تذكر بعدی بنده به وزیر صنعت، معدن و تجارت و نیز به خاطر عدم توجه به شهرك‌های صنعتی استان است به خصوص شهرك صنعتی سیروان كه نیاز به تكمیل شدن و تأسیس پست (۶۳) كیلووات برق در آنجا هست.
تذكر بعدی بنده به وزیر محترم راه و شهرسازی به خاطر جاده‌های نامناسب استان، عدم توسعه آزادراه‌ها، آقای رئیس! یك كیلومتر آزادراه ما در استان ایلام نداریم، و عدم پیگیری طرح راه‌آهن استان از تهران به كرمانشاه، ایلام كه چند سال پیش كلنگش زده شده و متأسفانه تاكنون اقداماتی صورت نگرفته.
 و تذكر آخر بنده به وزیر محترم اقتصاد و ریاست محترم بانك مركزی جناب آقای سیف است كه متأسفانه هیچ توجهی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری برای ازدیاد نسل و همچنین حمایت از ازدواج جوانان متأسفانه بانك‌‌ها الان امكانات دارند، بانك‌ها الان بودجه در اختیار دارند، منتظر دستور ایشان هستند كه هم به وام ازدواج جوانان عزیز ما اضافه شود و هم اینكه اعتباری به بانك‌ها برای وام ازدواج جوانان تخصیص داده شود كه ان‌شاء‌الله مشكلا‌ت‌شان حل بشود. تشكر می‌كنیم.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ خیلی متشكر، جناب آقای زاهدی نماینده محترم كرمان بفرمایید.
محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ان‌شاء‌‌الله كه همگی ما از ماه‌های رجب و شعبان فیض لازم را برده و بهره معنوی را كسب كردیم تا ان‌شاء‌الله مهیای ورود به ماه مبارك رمضان شویم. جا دارد كه از علمای معظم شیعه و سنی در عراق تشكر كنیم كه در یك وحدت عملی اعلان جهاد و مبارزه علیه گروه تروریستی داعش را صادر نمودند و هم‌اكنون شیعه و سنی به مقابله با این گروه پرداخته‌اند. ان‌شاء‌‌الله كه به زودی خبر نابودی این گروهك ضد دین و ضد بشریت را شاهد باشیم.
تذكر به دولت محترم؛ هر چند كه با تلاش‌های به عمل آمده دولت در مهار تورم موفق عمل نموده كه از این بابت جای تشكر دارد؛ اما واقعیت تلخ آن است كه ركود نه‌تنها كم نشده بلكه به نظر می‌رسد كه افزایش یافته از تیم اقتصادی دولت انتظار داریم همانطور كه برای مهار تورم كار كرده‌اند برای شكستن ركود و رونق اقتصادی ان‌شاء‌الله و فضای كسب و كار مردم تلاش نمایند.
تذكر به دولت و برخی دستگاه‌ها و نهادها كه از بیت‌المال حقوق می‌گیرند و می‌پردازند، متأسفانه شاهد بوده‌ایم كه ظرف دو، سه ماه گذشته برخی از دستگاه‌ها و نهادها افزایش حقوق بی‌رویه‌ای را داشته‌اند به گونه‌ای كه برخی‌ها تا (۷۰) درصد افزایش دادند در حالی كه قشر عظیمی از كاركنان دولت و از جمله فرهنگیان با حقوق‌های پایین نمی‌توانند زندگی معمولی داشته باشند. انتظار آن است كه اعتدال و عدالت در این خصوص رعایت شود.
تذكر به وزارت نیرو، جهت تلاش مضاعف جهت اجرایی نمودن انتقال آب آشامیدنی به كرمان از مسیرهای توافق‌شده قبلی بهشت‌آباد و سد صفارود.
عزیزان، خواهران و برادران، وزیر محترم نیرو! كرمان تشنه است، كرمان با بحران جدی آب آشامیدنی مواجه است؛ اگر به آن نرسیم در چهار، پنج سال آینده یقیناً‌ با یك فاجعه انسانی مواجه خواهیم بود. ان‌شاء‌الله كه عملیات اجرایی سرعت مضاعف گیرد. (سبحانی‌نیا‌ ـ خیلی متشكر، آقای دكتر) دو مورد كوچك، تسریع در تخصیص بودجه در جهت گازرسانی به بخش‌های راین و گلباف از شهرستان كرمان و دهستان فیض‌آباد از شهرستان راور. دهستان‌های سه‌كنج و عرب‌آباد از بخش ماهان و همچنین بخش كوهساران از شهرستان راور.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ متشكر، آخرین نفر جناب آقای گروسی نماینده محترم شهریار، قدس وملارد بفرمایید.
حسین گروسی (شهریار، قدس و ملارد) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
چشم آلوده كجا، دیدن یار كجا
دل سرگشته كجا و صفای رخ یار كجا
قصه عشق من و زلف تو دیدن دارد
نرگس مست كجا همدمی خار كجا
تشكر می‌كنم از رهبر معظم انقلاب كه دیروز وقت عزیز و شریف‌شان را در اختیار (۱۲) نفر از نمایندگان شاهد عضو فراكسیون شاهد مجلس شورای اسلامی قرار دادند و در ماه شعبان، نشاط و انرژی خاصی به عزیزان شاهد بخشیدند و این عزیزان واقعاً بعد از دیدار خواستار این بودند كه هم تشكر كنیم و هم خدمت رهبر فرزانه و عزیزتر از جان‌مان اعلام كنیم كه ما فرزندان شهدای نماینده مجلس تنها مرجع و ملجأ خود را ولایت، رهبری و راه شهدا می‌دانیم و اجازه نمی‌دهیم خط‌كشی‌های سیاسی ما را از اتوبان حق و راهی كه پدران‌مان برای آن شهید شدند، جدا و خارج كند.
رهبر معظم انقلاب در طول چند سال گذشته مخصوصاً این سه، چهار سال اخیر فرمایشات بسیار گرانبها و حكیمانه‌ای را در راستای رفع مشكلات اساسی كشور ایراد فرمودند و ما انتظار داریم هم عزیزان شاهد، حاشیه نرویم و مسائل مهم كشور را كه دغدغه مردم عزیز، رهبر معظم و دولت خدمتگزار است در رأس كارهایمان قرار دهیم. مخصوصاً كشوری كه (۱۱) درصد از منابع طبیعی ذخایر جهان را در اختیار دارد، بیش از (۳۰۰۰) كیلومتر ساحل در جنوب و شمال كشور نیروی انسانی و فار‌غ‌التحصیل دانشگاهی؛‌ لذا با این فرصت‌های بسیار خوب ان‌شاء‌الله دولت تدبیر و امید این تذكر را در رأس كارها قرار بدهد كه دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و عزیزان شاهد و مردم عزیز مرتفع شود.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ متشكر و ممنون.
 
۱۰ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسؤولین اجرایی كشور
دبیر (سبحانی‌نیا) ـ تذكرات كتبی نمایندگان محترم به مسؤولین محترم اجرایی كشور:
ـ آقای عباس قائید‌رحمت (دورود و ازنا) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص تسریع در افتتاح دانشگاه دولتی دورود و پذیرش دانشجویان در سال تحصیلی جدید.
به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص تسریع در حل مشكلات اداره كل ارشاد اسلامی لرستان به ویژه تكمیل فرهنگسراهای نیمه‌كاره دورود و ازنا.
به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درخصوص تسریع در صدور مجوزهای لازم برای افتتاح و پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشكی دورود و همچنین تسریع در شبانه‌روزی شدن درمانگاه‌های شهرهای مؤمن‌آباد، ازنا و چالانچولان درود.
ـ آقای جعفر قادری (شیراز) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص لزوم نظارت و پیشگیری از ارتكاب كلاهبرداری به وسیله پیامك.
ـ آقایعبدالوحید فیاضی (نور و محمودآباد) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در تكمیل طرح راه‌سازی محور نور، چمستان، آمل.
ـ آقای جبار كوچكی‌نژادارم‌ساداتی (رشت) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم پرداخت وام ازدواج به جوانان و بازنگری در میزان سود تسهیلات بانكی.
به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درخصوص توضیح علت عدم اجرای طرح پزشك خانواده.
ـ ‌آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر نیرو درخصوص طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه فاز دوم زرینه‌رود.
به وزیر آموزش و پرورش درخصوص تسریع در استخدام معلمان پیش‌دبستانی، شركتی‌ها و نهضت سوادآموزی.
ـ آقای محمد سلیمانی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص جلوگیری از برخورد غیرمنصفانه با رسانه‌های منتقد.
ـ آقای احمد سالك‌كاشانی (اصفهان) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درخصوص تسریع در تعیین تكلیف حقوق بازنشستگان صنعت ذوب‌آهن فولاد.
ـ‌ آقای احمدعلی مقیمی (بهشهر، نكا و گلوگاه) ‌به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در ابلاغ نحوه اعطای تسهیلات مسكن روستایی توسط بانك مركزی.
ـ آقای جعفر قادری (شیراز) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درخصوص تسریع در حل مشكلات پذیرش دانشجوی دندانپزشكی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز.
ـ آقای حمید رسائی (تهران، ری، شمیرانات اسلامشهر) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم جلوگیری از سوء استفاده رسانه‌های دولتی از جمله‌ خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا و روزنامه ایران از منابع بیت‌المال جهت اهداف جناحی و سیاسی.
به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص توضیح علت عدم اعطای وام ازدواج به جوانان علی‌رغم تأكیدات مقام معظم رهبری برای حمایت از ازدواج آسان و افزایش جمعیت.
ـ آقای مجید منصوری‌بیدكانی (لنجان) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درخصوص توضیح علت عدم پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان صندوق فولاد كشور.
ـ آقای ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی (تربت‌‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه) به وزیر نیرو درخصوص تسریع در حل مشكل بحران شهرهای تربت‌حیدریه و فیض‌آباد خراسان رضوی.
ـ آقای حسن كامران‌دستجردی (اصفهان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص توضیح علت عزل غیرمترقبه و توهین‌آمیز مدیر كل شركت شهرك‌های صنعتی استان اصفهان.
ـ خانم‌ها: شهلا میرگلوی‌بیات (ساوه و زرندیه)،‌ فاطمه آلیا، زهره طبیب‌زاده‌نوری و فاطمه رهبر (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر)‌ و آقایان: محمدابراهیم رضائی (خمین)، عباس صلاحی (تفرش و آشتیان)، علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) به رئیس‌جمهور محترم و به وزیر كشور درخصوص توضیح علت برگزاری گردهمایی سیاسی انتخاباتی به بهانه بزرگداشت سالگرد انتخابات (۲۴) خرداد توسط فرماندار شهرستان ساوه.
نایب‌رئیس ـ حاج آقا! اگر صلاح می‌دانید سایر تذكرات را فردا محضر‌تان باشیم. ان‌شاء‌الله فردا وقت لازم را در اختیار داریم.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ بله، اشكال ندارد.
 
۱۱ ـ اعلام وصول (۴) فقره سؤال
نایب‌رئیس ـ جناب آقای ضرغام صادقی اعلام وصول را بفرمایید.
دبیر (صادقی) ـ‌ بسم‌الله الرحمن الرحیم
ـ سؤال ملی جناب آقای موسوی‌لارگانی نماینده محترم فلاورجان از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص علت صدور مجوز واردات كالاهای غیرضرور اعلام وصول می‌شود.
ـ سؤال ملی جناب آقای زاكانی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از وزیر اطلاعات درخصوص علت عدم محافظت از دانشمندان هسته‌ای اعلام وصول می‌شود.
ـ سؤال ملی جناب آقای ایرانپور نماینده محترم مباركه از وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص علت افزایش بی‌رویه مالیات‌های دریافتی از اصناف و عملكرد وزارت امور اقتصادی و دارایی در رابطه با توسعه شبكی بانكی اعلام وصول می‌شود.
ـ سؤال ملی جناب آقای موسوی‌لارگانی نماینده محترم فلاورجان از وزیر نیرو درخصوص علت عدم اجرای قانون تعیین تكلیف چاه‌های كشاورزی فاقد پروانه اعلام وصول می‌شود.
آقای رئیس اعلام‌ وصولی‌ها تمام شد.
 
۱۲ ـ اعلام وصول یك فقره طرح
نایب‌رئیس ـ جناب آقای بذرپاش بفرمایید.
دبیر (بذرپاش) ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس! یك طرح عادی كه به امضای حدود (۶۰) نفر از نمایندگان محترم رسیده با عنوان تأمین آب كشاورزی و شرب فلات مركزی، شرق و جنوب شرق ایران هم اعلام وصول می‌شود.
(ادامه تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسؤولان اجرایی كشور)
نایب‌رئیس ـ جناب آقای سبحانی‌نیا! ظاهراً یكی، دو تذكر هست كه دوستان اصرار دارند.
دبیر (سبحانی‌نیا)‌ ـ دوستان اصرار دارند، ضروری است.
ـ آقای بهرام بیرانوند (بروجرد) به وزیر كشور در خصوص لزوم بازگشت به كار فرماندار مستعفی بروجرد.
ـ آقای محمد دهقانی‌نقندر (چناران و بینالود) به وزیر كشور درخصوص اجرای قانون تقسیمات كشوری در خصوص ارتقای روستای (۷۰۰۰) نفری صیدآباد به شهر و دهستان صیدآباد به بخش.
ـ آقایان: علی ایرانپور (مباركه)‌ و محسن صرامی‌فروشانی (خمینی‌شهر) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌درخصوص لزوم نظارت بیشتر بر عملكرد مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان.
نایب‌رئیس ـ خیلی متشكر.
۱۳ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده
نایب‌رئیس ـ پایان جلسه علنی امروز را اعلام می‌كنم، جلسه بعدی ما فردا چهارشنبه (۲۸) خردادماه ساعت (۸) بامداد خواهد بود. دستور جلسه ادامه رسیدگی به دستور هفتگی مجلس شورای اسلامی است.
(جلسه ساعت ۱۲:۱۵ پایان یافت)
رئیس مجلس شورای اسلامی
علی اردشیرلاریجانی

۱۴ ـ ضمیمه:
الف ـ فهرست مصوبات

عنوان شماره ثبت كمیسیون اصلی توضیحات
طرح جامع کاداستر کشور ۲۵ قضایی و حقوقی به دلیل ادامه رسیدگی متعاقب دوره هشتم و جلسات ۲۱۶ و ۲۱۷ در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان تغییری ایجاد نمی‌نماید.
طرح استفساریه بند «ج» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ كل كشور ۴۶۴ برنامه و بودجه و محاسبات متعاقب جلسه ۲۱۷ تصویب و به شورای نگهبان ارسال گردید.
طرح اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد كار معین با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار ۴۵۴ برنامه و بودجه و محاسبات به دلیل ادامه رسیدگی متعاقب جلسات ۲۱۰ و ۲۱۱ جهت تأمین نظر شورای نگهبان مجدد تصویب و به آن شورا ارسال گردید لذا در آمار مصوبات ارسالی به شورا تغییری ایجاد نمی‌نماید

ب ـ فهرست تقاضای بعمل آمده

عنوان تقاضا جلسه اعلام وصول تقاضا نتیجه رسیدگی تقاضاكنندگان
تقاضای تغییر دستور درخصوص رسیدگی به طرح دوفوریتی اجازه به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انعقاد قرارداد با بازرسان شاغل در حوزه نظارت بر بازار ۲۱۸ تصویب تقاضا به استناد ماده (۴۴) آیین‌نامه داخلی

ج ـ فهرست سؤالات مطرح شده

عنوان اعلام وصول شماره و تاریخ  چاپ گزارش كمیسیون گزارش‌دهنده توضیحات
سؤال ملی درخصوص اینكه چرا از تولیدات شركت‌های داخلی وابسته به وزارت نفت در پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی استفاده نمی‌كنید جلسه ۱۸۹ شماره (۵۹)  ۲۴/۳/۹۳ انرژی  
 
اقناع نمایندگان سؤال كننده به علت تعهد وزیر

د ـ فهرست سؤالات اعلام وصول شده

عنوان وزرای مورد سؤال سؤال‌كنندگان
سؤال ملی درخصوص علت صدور مجوز واردات كالاهای غیرضرور صنعت، معدن و تجارت
(محمدرضا نعمت‌زاده)
سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان)
سؤال ملی درخصوص علت عدم اجرای قانون تعیین تكلیف چاه‌های كشاورزی فاقد پروانه نیرو
(حمید چیت‌چیان)
سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان)
سؤال ملی درخصوص علت افزایش بی‌رویه مالیات‌های دریافتی از اصناف و عملكرد وزارت امور اقتصادی و دارایی در رابطه با توسعه شبكی بانكی امور اقتصادی و دارایی
(علی طیب‌نیا)
علی ایرانپور (مباركه)
سؤال ملی درخصوص علت عدم محافظت از دانشمندان هسته‌ای اطلاعات
(سیدمحمود علوی)
علیرضا زاكانی (تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر)

ه‍ ـ فهرست طرح اعلام وصول شده

عنوان شماره ثبت كمیسیون اصلی كمیسیون فرعی امضا كنندگان
تأمین آب كشاورزی و شرب فلات مركزی، شرق و جنوب شرق ایران ۴۶۶ ارجاع كمیسیون مربوطه تحت بررسی است سیدباقر حسینی، زمانیان‌دهكردی، تاج‌گردون، موسی احمدی،  مقتدای‌خوراسگانی، حسن‌پور‌بیگلری، پژمانفر، دستغیب، امیری‌كهنوج، پورابراهیمی، داود محمدی،  قره‌سیدرومیانی، سیدراضی نوری، سجادی، منظری‌توكلی، ‌زارع،  قائیدرحمت، عبادی، نوباوه‌وطن، عباس ‌رجائی، مروی، عثمان احمدی، محمدزاده، نجف‌نژاد، قاسم‌جعفری، فیاضی، آقاجری، شریعت‌نژاد، افخمی، بیگلری، عبدی، پورمختار، بروجردی، منصوری‌آرانی، امیری‌خامكانی، رجبی، سبحانی‌فر، شجاعی‌كیاسری، علیپور‌خنكداری، احمدی‌لاشكی، نیازآذری، مقیمی، اسدالهی، قاضی‌پور، خسروی‌سهل‌آبادی، گروسی، قاضی‌زاده‌هاشمی، علیرضا‌خسروی، موسوی‌نژاد، فریدونی، عابد فتاحی، شوهانی، نكو، مظفر، عبدالهی، عبدالرضا عزیزی، مفتح، آذین، نظری‌مهر و حقیقت‌پور

عملكرد مجلس تا پایان جلسه دویست و هجدهم
الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

      جمع كل اعلام وصولی‌ها       ۴۶۳        
           
               
طرح‌های نمایندگان ۳۲۲   طرح‌های شورای عالی استان‌ها ۱۶     لوایح ۱۲۵
   
 
             
                                 

 

عنوان آخرین وضعیت طرح نمایندگان طرح شورای‌عالی استان‌ها لایحه جمع
مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ۱۷ ـ ۲۰ ۳۷
مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ۴ ـ ۱ ۵
مسكوت مانده ـ ـ ـ ـ
تحت بررسی در مجلس ۲۱۲ ۱۳ ۵۴ ۲۷۹
قوانین ابلاغی به دولت ۳۹ ـ ۳۱ ۷۰
مسترد شده ۱ ـ ۱۲ ۱۳
بایگانی شده ۴۹ ۳ ۷ ۵۹
جمع كل ۳۲۲ ۱۶ ۱۲۵ ۴۶۳
ب ـ وضعیت سؤال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها
      اعلام وصولی‌ها      
           
               
  سؤال‌ها ۱۴۷   استیضاح‌ها ۳   تحقیق و تفحص‌ها ۱۷  
   
                 
                         
 
عنوان آخرین وضعیت سؤال استیضاح تحقیق و تفحص
مسترد شده/ رد شده ۱۸ ۲ ۷
تحت بررسی ۹۱ ـ ۹
طرح در جلسه علنی ۳۸ ۱ ۱
جمع كل ۱۴۷ ۳ ۱۷


نام
پست الکترونيک
پيام شما