آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۳۶۲
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۱۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
کتابخانه > بانك فهرست كتابهاي حقوقي > ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
۳۸۶ بازدید
 
   

کتاب "مبانی حقوق عمومی در ایران کهن"


کتاب مبانی حقوق عمومی در ایران کهن با ۱۶ گفتار، به سرآغاز، اسناد بازمانده از ایران کهن، تعریف حقوق عمومی، دولت، حاکمیت، کشور، سرزمین، ملت، حکمرانی مشروعیت قدرت سیاسی و... در ایران کهن پرداخته است.
 معرفی کتاب "مبانی حقوق عمومی در ایران کهن"
این کتاب توسط "محمد رسولی" حقوقدان و وکیل دادگستری تالیف شده است. عنوان این کتاب به شدت جلب توجه کننده است و با تورق آن و سپس با مطالعه آن بر شگفتی انسان که همراه با حس غرور ملی برای هر ایرانی است در آدمی بیشتر می شود.
 حقوق عمومی در واقع شاخه ای از حقوق است که به پدیده های سیاسی جامعه می پردازد. در واقع در این رشته پدیده ها و مسائل سیاسی از منظر حقوقی بررسی می شود. برای توضیح بیشتر در این شاخه از علم به انواع حکومت ها، دولت ها، و مسائلی از قبیل: نهاد قانونگذاری، حقوق اساسی، حاکمیت، حکمرانی، حقوق شهروندی، تابعیت، سرزمین ، کشور، قدرت سیاسی و مشروعیت آن و نهادهای کنترل کننده&#۱۶۲۰; قدرت و جامعه&#۱۶۲۰; سیاسی پرداخته می شود.
 اما نکته حائز اهمیت جوان بودن این رشته مطرح است. یعنی یکی از جوان ترین رشته های حقوق را حقوق عمومی می دانند. به گونه ای که می گویند در ایران عمر آن نهایتا از نهضت مشروطیت به بعد است و در اروپا نیز تقریبا در همین حدود.
 اما نویسنده این کتاب در کمال شگفتی مدعی شده که مفاهیم حقوق عمومی، در ایران عهد کهن (توجه داشته باشید ایران عهد کهن نه باستان! ) یعنی در زمانی نزدیک به چند هزار سال پیش در ایران وجود داشته است و جالب تر آنکه پس از مطالعه&#۱۶۲۰; کتاب خواننده متقاعد می شود که فرضیه&#۱۶۲۰; نویسنده آن درست است.
 آنگاه به آدمی یک حس غرور بابت ایرانی بودن دست می دهد. در عین حال این کنجکاوی پدید می آید که آن نیاکان ما چگونه چنین جامعه&#۱۶۲۰; سیاسی پیشرفته ای داشته اند که همه&#۱۶۲۰; مفاهیم حقوق عمومی که امروزه در حکومت های پیشرفته وجود دارد در جامعه&#۱۶۲۰; سیاسی ایران آن روزگار کهن در حدود پنج – شش یا حتی هفت هزار سال پیش از زایش مسیح (ع) وجود داشته است!
 کتاب مبانی حقوق عمومی در ایران کهن دارای ۱۶ گفتار با عناوین: سرآغاز، اسناد بازمانده از ایران کهن، تعریف حقوق عمومی، دولت، حاکمیت، کشور، سرزمین، ملت، حکمرانی مشروعیت قدرت سیاسی و... حقوق شهروندی در ایران عهد کهن وجود قانون و قانون اساسی در ایران کهن است.
  با مطالعه&#۱۶۲۰; این کتاب دریافته می شود که برخی از ابیات کتاب های قدیمی مثل شاهنامه و یا برخی اشارات در کٌتبی مثل ریگ ودا، اوستا و سایر متون کهن ریشه در یک واقعیات مهمی دارد. با مطالعه&#۱۶۲۰; کتاب مذکور پی برده می شود که اولین منشور حقوق بشر در حدود چهار هزار سال پیش توسط منوچهر یکی از پادشاهان سلسله&#۱۶۲۰; پیشدادی نوشته شد و به همگان ابلاغ شد که دو هزار سال پس از او، کوروش بزرگ (هخامنشی) در پیروی از منوچهر دوباره آن را بازنویسی کرده است.


منبع:
باشگاه خبرنگاران‌ 19/5/1393


نام
پست الکترونيک
پيام شما