آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۳۶۴
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۱۹
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۱۱/۰۹
۲۴۸ بازدید
 
   

افزایش تسهیلات مسکن تیغ دو لبه


ماحصل تغییراتی که در ضوابط پرداخت تسهیلات خرید مسکن حاصل شده، بیشتر از همه به نفع زوج های جدید کم درآمد ساکن شهرهای کوچک کشور است.
پایگاه بصیرت، گروه اقتصادی/بعد از اعلام مصوبه شورای پول و اعتبار در زمینه افزایش وام مسکن، کارشناسان به اظهارنظر در این زمینه پرداختند. بیشتر کارشناسان این رقم را ناکافی دانستند. آن ها تاکید داشتند که این میزان افزایش وام مسکن در شهرهای بزرگ به خصوص در پایتخت نمی تواند کمکی به خانه دار شد افراد بکند.با این وضعیت نکاتی در رابطه با افزایش میزان وام باید مورد ملاحظه قرار گیرد. اولا با توجه به این که این وام هم برای خرید و هم برای ساخت است این مسئله باعث ایجاد اشتغال در صنعت ساختمان می شود.به عبارت دیگر افزایش تسهیلات شرایطی را به وجود می آورد تا بسیاری کارخانه های وابسته به صنعت ساختمان -که به دلیل رکود در حال تعطیلی هستند- دوباره به بازار کار برمی گردند. اما این یک روی سکه است که با این نگاه  می شود این اقدام را مثبت ارزیابی کرد اما روی دیگر سکه افزایش تسهیلات مسکن دوباره موجب افزایش قیمت در بحث زمین، خرید و فروش و رهن و اجاره بها و تاثیر پذیری بورس از این اقدام می شود. ثانیا افزایش سقف وام مسکن باید به گونه ای باشد که متقاضیان در بازپرداخت اقساط به مشکل برنخورند. بازپرداخت اقساط وام ۳۵ میلیونی ماهانه حدود ۵۲۵ هزار تومان خواهد شد بنابراین اگر زوج های جوان وام ۵۰ میلیون تومانی را دریافت نمایند حتما با مشکل بازپرداخت مواجه خواهند شد.جوانی که در ابتدای زندگی آنهم اگر توانسته باشد یک شغلی دست و پا پیدا کند ،چگونه می تواند توان این میزان اقساط را داشته باشد.
ثالثا احتمال افزایش قیمت اوراق هم وجود دارد که تا حدی فشار به خریداران مسکن وارد می سازد.در بازار فرابورس قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰هزار تومانی تسهیلات مسکن در حال حاضر ۳۹ هزار و ۶۰۰ تومان است، اما این قیمت سال گذشته به مرز ۷۰ هزار تومان هم رسیده بود. این روند افزایشی در چند روز فعالیت بورس کاملا مشهود است روزانه در حد ۵ درصد رشد داشته است.با این حال احتمال می رود تحت تاثیر افزایش تسهیلات مسکن و تقاضا برای دریافت آن، قیمت اوراق با تغییراتی روبه رو شود. اما حسن دیگر وام ۵۰میلیونی تشویق به ازدواج است، چون در ابلاغ مصوبه ای شورای پول واعتبار آمده است ، به کسانی که از ۱۷دی ماه۹۲ به بعد ازدواج کنند، به جای پرداخت ۳۵ میلیون وام خرید، تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی پرداخت می کند. وام خرید مسکن مخصوص زوج های جدید باز هم برای مخاطبان ساکن تهران، تسهیلات به معنای واقعی محسوب نمی شود، چونکه در حال حاضر با ملاک قرار دادن آمار رسمی، متوسط قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در تهران چهار میلیون تومان است و هزینه خرید آپارتمان ۵۰متری (برای خریداران کم درآمد) و همچنین هزینه خرید آپارتمان ۷۰متری (برای خریداران طبقه متوسط جامعه) به ترتیب ۲۰۰ میلیون تومان و ۲۸۰ میلیون تومان برآورد می شود که با این حساب وام ۴۵میلیونی (۳۵ میلیون وام خرید به اضافه ۱۰ میلیون وام تعمیرات) می تواند ۱۷ تا ۲۲ درصد قدرت خرید مسکن در شهر تهران را تامین کند.  اما قدرت خرید زوج های جوان را حداکثر به ۳۰درصد می رساند اما برای کم درآمدهای سایر شهرها که واحدهای متراژ کوچک خریداری می کنند، این وام نیمی از قیمت را پوشش می دهد. بنابراین ماحصل تغییراتی که در ضوابط پرداخت تسهیلات خرید مسکن حاصل شده، بیشتر از همه به نفع زوج های جدید کم درآمد ساکن شهرهای کوچک کشور است.


منبع:
علي قاسمي
www.basirat.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما