آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۶
بازديد روز قبل: ۲۴
بازديد هفته: ۱۳۳
بازديد ماه: ۵۴۵
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۹۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۰۹/۲۱
۲۷۲ بازدید
 
   

پنج دلیل مخالفت منتقدان با توافق هسته ای ایران


 
پایگاه بصیرت گروه ترجمه - پایگاه اینترنتی سی ان ان ۲۷ نوامبر ۲۰۱۳ (۶ آذر) در مقاله ای به دلایل مخالفت های منتقدان با توافق هسته ای ایران پرداخت و نوشت: این نخستین توافق بین المللی بر سر بلندپروازی های هسته ای ایران پس از یک دهه تلاش های ناموفق بوده است که به نزدیکی روابط ایران و آمریکا نیز منجر شده است. پرسش این است که چرا بسیاری خشمگین یا حداقل نگران توافق ژنو هستند؟ دلایل بسیار و پیچیده ای وجود دارد و منتقدان مختلفی از جمله اسرائیل[رژیم صهیونیستی] و قدرت های عربی و نیز جمهوری خواهان کنگره و برخی دموکرات های برجسته موضع گیری کرده اند. با توجه به موضوع و نیز بازیگران دخیل می توان گفت که مناقشه ناشی از توافق هسته ای غیرقابل اجتناب بود. این توافق که موقت به شمار می رود، به کاهش برخی تحریم های تحمیلی علیه ایران منجر شد، در حالی که ایران ملزم می شود به تعهدات خود پایبند باشد. مقامات آمریکایی می گویند هدف گفت &#۶۵۵۳۳;&#۶۵۵۳۳;گو در مورد توافقی جامع است که نتیجه آن، توقف توانایی ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای است که در مقابل تحریم های فلج کننده علیه ایران نیز لغو خواهد شد.
در ادامه مقاله آمده است: پنج دلیل وجود دارد که منتقدان، به مخالفت با توافق هسته ای برخاسته اند. نخست، رفتارهای ایران برای برخی مخالفان، مطلوب نیست. آمریکا این کشور را به عنوان حامی دولتی تروریسم در فهرست قرار داده و ایران دشمن قسم خورده اسرائیل نیز به شمار می رود. جو لیبرمن، سناتور سابق آمریکا می گوید: «ایران دشمن است... دست ایران به خون آمریکایی ها آغشته است.» اشاره وی به بمب گذاری حزب الله در سفارت بیروت در سال ۱۹۸۳ بود. آقای لیبرمن که حامی جدی اسرائیل و به لحاظ امور دفاعی محافظه کار است، می گوید ایرانی ها پیشینه بدی در عدم تعهد به توافق ها دارند و علناً دروغ می گویند. دوم، تحریم ها فشارهای زیادی به اقتصاد ایران آورده است. تحت توافق نامه جدید، ایران می تواند با لغو فوری تحریم ها به هفت میلیارد دلار دست پیدا کند. البته این میزان پول درصد اندکی از منابع مالی بلوکه شده ایران به شمار می رود. منتقدان توافق نامه جدید می گویند که هر گونه کاهش تحریم ها، خام و به لحاظ زمانی نامناسب است. چاک شومر، سناتور دموکرات می گوید: «ایران به سادگی توانمندی های هسته ای خود را متوقف می کند و در عین حال، ما تحریم ها را کاهش می دهیم... این توافق نامه ای متناسب نیست.» لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه نیز تشریح کرد که این توافق به ایران اجازه داد از دام بگریزد؛ درست پس از آنکه شانس زدن ضربه ای جدی داشتیم.

در پایان مقاله آمده است: سومین دلیل مخالفت منتقدان این است که این توافق به بلندپروازی های هسته ای ایران مشروعیت داد. اگرچه توافق نامه هسته ای جدید، غنی سازی و کار رآکتور در حال ساخت را مهار می کند، اما منتقدان معتقدند که این اقدامات نمی تواند توانمندی های کنونی ایران را متوقف کند. چهارم، این توافق نامه به ایران برای نقش آفرینی به عنوان بازیگر مهم خاورمیانه[غرب آسیا و شمال آفریقا] مشروعیت می دهد. شکاف شیعه و سنی در جهان اسلام با توجه به برنامه هسته ای ایران و توافق هسته ای جدید، ابعاد تازه ای به خود گرفته است؛ به ویژه قدرت های عربی سنی مانند عربستان مخالف حمایت ایران از گروه های تروریستی شیعه و رژیم بشار اسد هستند. آن ها از این نتیجه که ایران تسلیحات هسته ای بسازد، وحشت دارند. همچنین می دانند که پایان تحریم های نفتی علیه ایران به معنای افزایش رقابت برای صادرات نفتی است. یک مقام سعودی که نخواست نامش فاش شود، می گوید: دولت به بررسی این توافق نامه از نزدیک و با نگرانی ادامه می دهد... بسیاری در عربستان سعودی نگرانند که ایران صادق نیست و نگرانی در طول مذاکرات این بود که هر گونه توافقی به این معنا خواهد بود که ایران نفوذ خود در منطقه را افزایش خواهد داد (در کشورهایی مانند لبنان و بحرین) و به تهدیدی جدی تر بدل خواهد شد. منتقدان آمریکایی نیز نگرانی های مشابهی را مطرح کردند. پنجم، این موضوع مطرح است که دشمن اسرائیل دشمن من نیز به شمار می رود. سیاستمداران آمریکایی با فشار به منظور حمایت از مواضع اسرائیل در مخالفت با توافق نامه موقت روبه رو هستند. حتی دموکرات ها از جمله شومر که روابط محکمی با اوباما دارد، به طور شفاف گفت که آن ها نیز نگرانی هایی مشابه اسرائیل در مورد توافق با ایران دارند. آن ها به جمهوری خواهانی پیوستند که به طور سنتی از اسرائیل به عنوان متحد راهبردی آمریکا در خاورمیانه و یک دموکراسی کارآمد در منطقه حمایت می کنند.

منبع:
www.basirat.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما