آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۰۹/۲۱
۲۸۶ بازدید
 
   

آسیب شناسی و اولویت های جنبش دانشجویی در دهه ی چهارم انقلاب اسلامی


 
جنبش دانشجویی باید صداها و نظرات مختلف را شنیده، بررسی کرده و با بصیرت آنها را ارزیابی کند

پایگاه بصیرت، گروه سیاسی/ در میان جنبش های اجتماعی فعال در کشور، جنبش دانشجویی از جایگاه ممتازی برخوردار بوده و در طول دهه های اخیر فعالترین آن نیز به حساب می آمده است. همین امر موجب شده تا مورد توجه صاحب نظران و کارشناسان مسایل سیاسی – اجتماعی قرار داشته و فراز و نشیب های آن از اهمیت زیادی برخوردار باشد. در این راستا با فرار رسیدن روز ۱۶ آذر که به نام روز دانشجو نامگذاری شده، بار دیگر نقد و بررسی موضوعاتی چون خاستگاه، ضرورت ها، ماموریتها، اولویتها و آسیب شناسی جنبش دانشجویی در صدر نوشتارها و گفتگوهای رسانه ها قرار می گیرد.
در همین راستا خبرنگار پایگاه بصیرت گفتگویی را با دکتر رضا روستا آزاد ریاست دانشگاه صنعتی شریف ترتیب داده که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم.
* اولویت های جنبش دانشجویی در دهه ی چهارم انقلاب اسلامی چه می تواند باشد؟
جنبش های دانشجویی ویژگی های خاصی دارد، در درون این جنبش مدیران آینده ی جامعه تربیت یافته و علم و تخصص خود را در دانشگاه کسب می کنند که همین نکته اولویتی است که متناسب با دنیای امروز در کشور و دنیا بتوانند علم و فناوری مورد نظر و مورد نیاز جامعه را بدست آورند.
ویژگی دوم آنها این است که نباید بی تفاوت باشند، کسی که علم، فناوری و تخصصی را کسب کرده نباید در فضایی از پازل عمومی دنیا بنشیند و به زندگی خود برسد در حالی که به او نیاز است. عزیزان و جوانان دانشجو همیشه نگاه با بصیرتی به کل دنیا داشته اند و مدام در این دغدغه به سر می برند که هنجار عمومی دنیا چیست؟ اینکه بدانند چرخش امور دنیا بر پاشنه ی عدالت یا ظلم است.
بنابراین ماموریت دوم جنبش دانشجویی این است که دانشجویان باید با دقت و بصیرت نگاه کنند که هنجار حاکم بر دنیا را بشناسند که مبادا عمله ی ظلم شوند بلکه تلاش کنند که سرباز عدالت باشند که این از ضروریات است و باید مورد توجه قرار گیرد.

ویژگی سوم جنبش دانشجویی این است که با توجه به جوانی، نشاط و شادابی محافظه کار نیستند و با شجاعت می تواند به عمل مبادرت ورزد. پس سومین انتظاری که از دانشجو می توانیم داشته باشیم این است که دانشجویان و نهضت جنبش دانشجویی بتوانند با شجاعت و با نشاط مدافع و حامی ملت خود باشند و بتوانند بدون هیچ ترس و زبونی در خدمت بشریت بوده و زبان گویا و عامل توانمندی ملت باشند.
*به چه طریقی می توان جریانات و احزاب سیاسی را از جنبش های دانشجویی فاصله داد و کمتر جنبش ها را سیاسی کرد؟
هر قدر که حرکت ها مبتنی بر بینش، منطق و علاقه به کشور و میهن باشد این جریانات سالم تر می شود. یکی از راهها این است که فضای شفاف منطقی را فراهم کنیم تا دیگر کسوت و قدرت حرفی نزند و منطق جایگزین آن شود. اگر جریانات بسته باشد و کسی مورد سوال قرار نگیرد و با شدت و قدرت حرف بزند این خطر وجود دارد که جریانات به سمت انحراف پیش بروند. به نظر بنده باید یک فضای مشخص، شفاف، قانونی و منطقی در کشور حاکم شود که در هر جریانی فرصت برای حرف زدن و پاسخگویی داشته باشد به این معنا که اگر حرفی زده یا حرکتی انجام داده است باید کسی مسؤلانه پاسخگو باشد. اگر در این فضا وارد شویم که هر جریانی هویت و مسئولیت مشخصی داشته باشد، بیانیه ها و مواضع آنها تبیین شده و در یک فضای بازی مورد سوال قرار گیرد به نظر من فضا؛ سالم، شفاف و دور از انحرافات می شود. هرچقدر فضا بسته تر شده و به فضای هیاهو ، التهابات، هنجارها و لشکرکشی بیانجامد، نهایتاً ممکن است به جریان انحرافی ختم شود.
*خطوط قرمز، بایدها و نبایدهایی جنبش های دانشجویی در فعالیت های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی چیست؟
مسئله ولایت از مهمترین خطوط قرمز به شمار می رود، همانطور که حضرت امام (ره) فرمودند: "دنبال ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت شما نرسد" با توجه به این فرمایش خط قرمز ما اصل ولایت فقیه است که یکی از الزامات قانون اساسی هم به شمار می رود.
خط قرمز دیگر عمل به کلیات قانون اساسی است چرا که هرگونه هرج و مرج و بی قانونی در کشور محکوم است.
خط قرمز دیگری که ما با آن مواجه هستیم منافع ملی و دینی ما هستند، تمام وجود ما، دین و اتصال به اهل بیت (علیهم السلام) است. مسائل دینی و ملی ما جزء خطوط قرمز به حساب می آیند که اگر در جنبش دانشجویی و مسؤلیت های خود این خطوط قرمز را رعایت کنیم کشورمان از ناملایمات و مسائل جدی مصون می ماند.
*حمایت از جنبش های دانشجویی چه دستاوردهایی برای نظام، دانشجویان و مردم به همراه دارد؟
جنبش دانشجویی متشکل از جوانان مومن ، متدین و علاقمند به کشور و دین است. حمایت از این جنبش دانشجویی در واقع حمایت از جوانان خودمان است که می توانند در آینده ی و حال کشور مشارکت مثبت داشته باشند. وقتی با انحرافاتی دست به گریبان هستیم، این جنبش با صدای بلند اینها را به زبان آورده و هشدار می دهد تا بقیه ی مردم متوجه شوند که این خود راهی برای جلوگیری از انحرافات است. جنبش های دانشجویی تجربه ی اجتماعی خوبی را ایجاد می کنند که قابل استفاده برای همین عزیزانی است که مدیران فردای کشور هستند، این ها می دانند پس از تصدی پست مدیریت باید در راستای منافع حرکت کرده و کشور خود را هیچ گاه از یاد نبرند. این جریان یک نوع تربیت کردن مدیران برجسته برای آینده ی کشور است. بنابراین حمایت از این جریان برای اینکه مسیر صحیح و بدون انحرافی را با تمسک به رهبری مقام معظم رهبری دنبال کنند بسیار موثر خواهد بود .
* عدم وابستگی سیاسی و جناحی چه تأثیری در جریان های جنبش دانشجویی خواهد داشت؟
جنبش دانشجویی باید صداها و نظرات مختلف را شنیده، بررسی کرده و با بصیرت ارزیابی کند. اینکه صداها و رویه های موجود را نبینیم و نشنویم درست نیست، مهم این است که شنیدن صدا با تدبیر همراه باشد. همانطور که قران کریم می فرماید " فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ " خداوند بشارت می دهد به بندگانی که اقوال و نظرات را می شنوند و از بهترین آنها پیروى مى‏كنند، اگر به این شکل باشد اشکالی ندارد. زمانی که یک جنبش دانشجویی خود را به جریان و حزب سیاسی متصل کند، اگر برداشت صحیحی از مواضع آنها نداشته باشد، نمی تواند استقلال خود راحفظ کند. لذا جنبش دانشجویی اگر خود را به دنباله ی احزاب و جریانات سیاسی بیرون از دانشگاه متصل کند دچار آفتی شده که خیلی خطرناک است. جوانان عزیز ما بایستی حرف ها را بشنوند، تحلیل کرده و با اعتقاد خود حرکت کنند در این صورت جریان دانشجویی جریان اصیل و پویایی می شود که برای کشور سرمایه ی با ارزشی به شمار می رود.

منبع:
www.basirat.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما