آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۳۹
بازديد روز قبل: ۴۱۳
بازديد هفته: ۳۰۴۰
بازديد ماه: ۶۷۹۰
بازديد کل: ۶۲۸۱۶۳۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۰۸/۱۸
۲۳۱ بازدید
 
   

روایت وزیر مختار فرانسه از سوء قصد به جان مدرس


روز ۳۰ اكتبر ۱۹۲۶ (هفتم آبان ۱۳۰۵) به سید حسن مدرس نماینده مجلس شورای ملی در تهران سوء قصد شد ولی از آن جان سالم به در برد . خودش شرح واقعه را این گونه بیان كرده است :
« .... جنب مدرسه سپهسالار اول طلوع آفتاب كه جهت تدریس به مدرسه می رفتم ، در همین ایام تقریبا ده نفر مرا احاطه كردند. فی الحقیقه مرا تیرباران كردند. از تیرهای زیاد كه انداختند ، چهار عدد كاری شد. سه عدد به دست چپ ، مقارن پهلو ، جنب همدیگر ، زیر مرفق ، و بالای مرفق و زیر شانه . حقیقتا تیرانداز قابلی بودند. در هدفگیری قلب ، خطا نكردند. ولی مشیت الله سبب را بی اثر نمود. یك عدد هم به مرفق دست راست خورد - ولا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم....»
ضاربین پیدا نشدند و خود مرحوم مدرس هم در باره اینكه چه كسانی ممكن است قصد كشتن او را كرده باشند سخنی نگفت ولی در جواب تلگرافی كه رضاشاه مبنی بر اظهار تاسف از این واقعه و احوالپرسی از او كرده بود ضمن تشكر این جمله را هم افزود : «به کوری چشم دشمنان مدرس نمرده است».
وزیر مختار فرانسه در ایران یك هفته پس از واقعه ، گزارشی برای وزارت امور خارجه فرانسه فرستاد كه متن آن را ملاحظه می فرمایید . در این گزارش سوء قصد به دربار نسبت داده شده است . مخبرالسلطنه هدایت نیز نوشته است « .... در كوچه سرداری مدرس حمله واقع شده زخمی به او وارد می آید . در این حال امام جمعه خویی می رسد ، مردم جمع می شوند ، پاسبانان او را به نظمیه می برند و از آنجا به مریضخانه دولتی . از خطر جان به در برد و از میدان به در نرفت . حكایاتی از سوء قصد به مدرس توسط پهلوی شایع است .... »
سفارت فرانسه در تهران واقعه سوء قصد به جان مدرس را یك هفته بعد از وقوع اینطور گزارش داده است :
تهران ، ۵ نوامبر ۱۹۲۶ ، شماره ۱۱۶
آخوندی كه من نام او را در گزارش شماره ۷ تاریخ ۱۳ ژوئن برده ام ، حسن مدرس مورد توجه بازاریان تهران و یكی از نمایندگان پرنفوذ مجلس مورد سوء قصد قرار گرفت . در خیابان با هفت تیر به او حمله كردند ولی قرآنی كه همراه داشت توانست به شكل معجزه آسایی او را از آسیب چهار گلوله نجات دهد . فقط دستش جراحت پیدا كرد . سوء قصد كنندگان ناپدید شدند . فقط مستخدمی مقابل درب منزلی كه مدرس برابر آن مورد حمله قرار گرفت ایستاده بود كه بازداشت شد . بدون تردید اگر در این ماجرا قربانی لازم باشد او را اعدام خواهند كرد . ولی هیچ چیز ، درست یا نادرست ، مردم را از این اندیشه كه باید مسئول واقعی حادثه را در كاخ جستجو نمود باز نخواهد داشت . مدرس در عین حال كه قهرمان گروه ملاهاست یكی از مدافعین چشمگیر آزادی پارلمانی محسوب می شود . او به نام قرآن و قانون اساسی هر لحظه قادر است مردم كوچه و بازار را به طغیان وادارد . بنابر این برای شاهی كه در سر هوای زورگویی دارد چه وسوسه ای است تا این حریف خطرناك و پرقدرت را از سر راه خویش بردارد . مخالفت مدرس با صعود رضاخان و نشستن بر تخت پادشاهی موجب این همه شهرت و قدرت امروزی وی گردید . شاه چنین وانمود می كرد كه لجبازی ها و مخالفت های مدرس را از یاد برده و از او كینه ای به دل ندارد . حتی هنگامی كه وی در انتخابات موفق گردید باز شاه با سكوت برگزار نمود و تسلیم شد و او را به مشورت دعوت كرد و كابینه فعلی را با نظر او تشكیل داد . اما برای مردم كوچه و بازار تهران مشكل است به خود بقبولانند كه افسر جزء پیشین كه از ۴۰ سال پیش عادت كرده زیر دستانش را چوب بزند حالا می تواند پادشاهی باشد كه به قانون اساسی احترام بگذارد و در ایفای نقش خویش صمیم و راستگو باشد . كردار و رفتار شاه در نظر من و همقطارانم واقعاً اسرارآمیز باقی مانده است . من در این نقطه نظر با مردم هم عقیده هستم . بریگاد قزاق كه رضاشاه در آن تربیت شده مدرسه ای نیست كه وی در آنجا احترام به مقررات پارلمانی را آموخته باشد . وانگهی منازعات میان مجلس و شاه درد كهنه و بیماری مزمنی است كه از بدو پیدایی پارلمان در ایران وجود داشته است .......


منبع:
www.dowran.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما