آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۹
بازديد روز قبل: ۱۸
بازديد هفته: ۱۴۳
بازديد ماه: ۱۵۴۴
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۸۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۰۸/۱۶
۲۴۴ بازدید
 
   

جعبه سیاه هسته ای ایران


پایگاه بصیرت گروه ترجمه ـ پایگاه اینترنتی دیلی بیست ۳۰ اکتبر ۲۰۱۳ (۸ آبان) در مقاله ای به راهبردهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران پرداخت و نوشت: آژانس های اطلاعاتی غرب موفقیت بزرگی در کشف تأسیسات هسته ای پنهان ایران داشته اند. اما ایرانی ها نیز در پنهان سازی و پاک سازی مسیرها و ردپاهای خود بهتر عمل کرده اند. برخی از مقامات اطلاعاتی کنونی و بازنشسته آمریکا نیز با چنین باوری می گویند که برای جهان بسیار دشوار است در صورت تلاش ایران برای ساخت پنهان تسلیحات هسته ای، دوباره بتواند این اقدام ایران را تشخیص دهد. به باور این مقامات اطلاعاتی، از سال ۲۰۰۹ هنگامی که دومین تأسیسات غنی سازی ایران در قم فاش شد، ایران گام های مختلفی برای پنهان سازی بهتر برنامه تسلیحات هسته ای خود برداشته است. برای نمونه، ایران پس از حمله سایبری استاکس نت به تأسیسات هسته ای بوشهر، برای تقویت امنیت سایبری این مراکز تلاش کرده است.

در ادامه مقاله آمده است: همچنین ایران پس از ترور دانشمندان هسته ای، فرایندهای امنیتی برای حفاظت از پرسنل خود در برنامه هسته ای را ارتقا داده است. در نهایت، به موازات &#۶۵۵۳۳;&#۶۵۵۳۳;وسعه تأسیسات غنی سازی در نطنز و قم، زیرساخت های ساخت سانتریفیوژها نیز گسترش یافته است. مقامات اطلاعاتی کنونی و سابق آمریکا می گویند چنین مسئله ای به این معناست که ایران مواد برای تأسیسات مخفی را برای اهداف شریرانه تر خود به آسانی به کار خواهد گرفت. دیوید آلبرایت، بازرس سابق تسلیحاتی سازمان ملل و رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین الملل، می گوید: «در یافتن پایگاه های مخفی ایران موفقیت هایی حاصل شده است؛ اما می دانیم که آن ها در این موضوع بهتر عمل کرده اند... آن ها برای حفظ رازهای بهتر نیز بهتر عمل می کنند؛ در مجزاسازی و پراکندن برنامه خود و نیز امنیت سایبری نیز بهتر عمل می کنند.» رهبران ایران علناً گفته اند که تمایلی به ساخت تسلیحات هسته ای ندارند. برآورد رسمی جامعه اطلاعاتی آمریکا از سال ۲۰۰۷ این است که ایران کار ساخت کلاهک هسته ای را متوقف کرده است؛ در حالی که به روند چالش برانگیز غنی سازی اورانیوم در سطح نزدیک به ساخت تسلیحات هسته ای ادامه داده است.

در پایان مقاله آمده است: مطابق گفته مقامات اطلاعاتی کنونی و سابق آمریکا، آخرین برآورد آمریکا این است که ایران روند غنی سازی در سطوح بالا برای ساخت تسلیحات هسته ای را مدیریت کرده است. یکی از مقامات اطلاعاتی آمریکا که به تازگی بازنشسته شده است، می گوید که ایران برای ساخت تسلیحات هسته ای تلاش می کند؛ اما تأکید کرد که روند آن کند است. همچنین این مقام گفت که پنهان سازی تأسیسات هسته ای ایران در تأسیساتی در مرکز شهر تهران آسان است. برای آغاز، ردیابی غنی سازی اورانیوم از طریق اندازه گیری تغییرات در فضای اطراف یک تأسیسات دشوار است. به دلیل این نواقص و چالش ها، آمریکا باید بر سرمایه های انسانی برای جاسوسی استفاده کند ... نگرانی این است که تأسیسات پنهان، امری فرضی نیستند. مذاکره کنندگان هسته ای ایران نیز در گذشته از تصمیم این کشور برای ساخت تأسیسات هسته ای جدید سخن گفته بودند.    

بصیرت: این پایگاه آمریکایی همانند دیگر هم مسلکان غربی و صهیونیستی اش سعی دارد به مخاطبانش القا کند که بحث هسته ای ایران، نظامی است و ایران در پنهان سازی مراکز هسته ای غیرقانونی اش(!) زیریک تر از گذشته شده است. حال اینکه ایران همان گونه که بارها مقام معظم رهبری فرموده اند، ساخت سلاح هسته ای را حرکتی غیرانسانی و شرعاً حرام می داند وگرنه برای خوشایندی و ناخوشایندی آمریکا کاری انجام نمی دهد!

منبع:
http://www.basirat.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما