آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۳۷۷
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۳۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۰۸/۰۹
۲۵۹ بازدید
 
   

سناتورهای آمریکایی به دنبال کاهش صادرات نفت ایران!


پایگاه بصیرت گروه ترجمه ـ خبرگزاری رویترز ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ (۷ آبان) در مقاله ای به تحریم های جدید سنای آمریکا علیه ایران به منظور کاهش صادرات نفت ایران به نصف پرداخت و نوشت: یک سناتور با نفوذ این هفته گفت که تحریم های جدید علیه برنامه هسته ای ایران پشت درهای بسته مورد بحث قرار می گیرد که طی آن فروش نفت ایران طی یک سال پس از تصویب به عنوان قانون، به نصف کاهش خواهد یافت. رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، در نشستی با کمیته آمریکایی امور عمومی اسرائیل (آیپک) روز دوشنبه گفت که بسته ای از تحریم ها آماده است که هدف آن، کاهش صادرات نفتی ایران به حدود پانصد هزار بشکه در روز است. قانون شدیدتری نیز توسط مجلس نمایندگان در ماه ژوئیه به تصویب رسید که هدف آن، رساندن میزان صادرات ایران به تقریباً صفر است. قانون سنا که قرار است از سوی کمیته بانکداری ارائه شود، به طور گسترده ای ضعیف تر از قانون مجلس نمایندگان است که برخی تحلیل گران آن را غیرواقع گرایانه توصیف کرده بودند. از آغاز ۲۰۱۲ تحریم های آمریکا و اروپا، صادرات نفتی ایران را از ۵/۲ میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه رسانده است که این مسئله به تورم و بیکاری در ایران دامن زده است.

در ادامه مقاله آمده است: اما گفت وگوهای بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور احیا شده است. منندز گفت که ایران باید برنامه هسته ای خود را متوقف و اثبات کند که پیش از لغو تحریم ها، گام های اعتمادساز برمی دارد. آقای منندز به آیپک گفت که «زمان کاهش تحریم ها نیست» و تشریح کرد که به دولت اوباما گفته است که در صورت ضرورت آماده همکاری با سایر سناتورها به منظور پیشبرد تصویب بسته جدید تحریم ها است و تحریم ها، چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن (خریداران نفت ایران) را ملزم خواهد کرد که خرید نفت خام و سایر محصولات پتروشیمی از ایران را به طور جدی کاهش دهند. باب مک نالی، مشاور کاخ سفید در امور انرژی در دوره جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق، گفت که مجلس نمایندگان از نظر بسیاری از قانون گذاران، بسیار تهاجمی است... تنها مورد جدی تر از عشق به اسرائیل در کنگره، بیزاری از جنگی دیگر است... این نگرانی در کنگره وجود دارد که تشدید تحریم ها به جنگ منتهی خواهد شد.»

در پایان مقاله آمده است: طرح مورد نظر منندز می تواند همچنان با تغییراتی جدی در کمیته بانکداری همراه باشد و پیش از تصویب اعضای سنا، باید با قانون مجلس نمایندگان سازگار شود و اوباما آن را به عنوان قانون امضا کند. دولت اوباما، سنا را تحت فشار گذاشته تا تحریم های جدید به منظور دادن شانسی دیگر به گفت وگوها، به حالت تعلیق درآید. قرار است روز پنج شنبه جان کری، وزیر خارجه و جک لیو، وزیر خزانه داری، نشستی محرمانه با سناتورها در میزان پیشرفت گفت وگوهای هسته ای با ایران داشته باشند. هفتم و هشتم نوامبر نیز مطابق برنامه، آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه، آلمان (گروه۱+۵) دومین دور گفت وگوها با ایران را در ژنو برگزار خواهند کرد.منبع:
www.basirat.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما