آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
۲۴۸ بازدید
 
   

فواید راه اندازی جنبش ضدتحریم


در کنار فعالیت های سیاسی و دیپلماسی راه اندازی جنبش مدنی ضدتحریم، اقدام بجایی بود که با محوریت استادان اقتصادی به راه افتاده است
پایگاه بصیرت،گروه اقتصادی:جهان بعد از تحمل تبعات و مشکلات سنگین جنگ جهانی دوم با ایجاد سه نهاد بین المللی (سازمان ملل متحد، بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی) به این فکر افتاد تا گام در راهی بگذارد که بر اساس اقتصاد آزاد بتواند صلح و دوستی را با همیاری همه ملل برای جهان به ارمغان آورد، اما هیچ گاه این ایده اتفاق نیفتاد. قدرت های بزرگ با نادیده گرفتن حقوق دیگران با وضع تحریم های مختلف در تلاش بودند خواسته های نام&#۶۵۵۳۳;&#۶۵۵۳۳;روع خود را بر آنان تحمیل کنند. جمهوری اسلامی ایران هم در طول سالیان گذشته تاکنون شاهد تحریم های بی سابقه اقتصادی بود که روزبه روز این روند رو به تزاید است. اگرچه دیپلماسی ایران در طول این سال ها برای عبور از تحریم ها و شکستن این سد، تلاش های درخور توجهی انجام داده است؛ اما در کنار فعالیت های سیاسی و دیپلماسی راه اندازی جنبش مدنی ضدتحریم، اقدام بجایی بود که با محوریت استادان اقتصادی به راه افتاده است که برای پیروزی آن باید همگی به شیوه های مختلف با این جنبش همکاری و همیاری داشته باشیم.
ابتکار دکتر موسی غنی نژاد در راه اندازی جنبش مدنی ضدتحریم در دهم تیرماه امسال در سرمقاله ای تحت عنوان «فراخوان اعتراض جهانی به تحریم ها علیه ایران» شروع شد. در این طرح، ضمن توجه دادن جهانیان به موضوع تحریم ها علیه ایران، می خواهد صدای مردم را به گوش رهبران و جامعه جهانی از جمله شهروندان کشورهای غربی برساند. بعد از طرح این ایده، تعدادی از اقتصاددانان مشهور کشور به آن پیوستند و برخی از مطبوعات با برگزاری نشست های کارشناسی به جوانب این طرح پرداختند و به نوعی راهکارها را هم بیان داشتند. این جنبش می تواند پیام مردم ایران را به اشکال مختلف به گوش جهانیان برساند. ارسال نامه و تحلیل های واقع بینانه به مجامع بین المللی، سازمان های حقوق بشر، اتحادیه های کارگری، سازمان های غیردولتی (NGOها) شخصیت های جهانی و سیاستمداران فعلی و پیشین، می تواند موج گسترده ای را علیه تحریم به راه اندازد.
 این جنبش با تبلیغات وسیع می تواند مدافعان تحریم را که به دنبال راه اندازی نافرمانی مدنی در ایران هستند، خلع سلاح کند. با ورود گسترده مردم و کارشناسان به صحنه، تحریم ها موضوعیت خود را از دست می دهند.چون مردم در این صورت، در جریان امور قرار می گیرند و به نوعی، بخشی از مدیریت به دست آنان می افتد. این جنبش با راه اندازی پایگاه اینترنتی و کمپین جمع آوری چند میلیون امضا، تهیه نامه، مصاحبه، نوشتن مقالات و فرستادن آن ها به سازمان ها و شخصیت ها می تواند خیلی سریع واکنش های مردم را به گوش جهانیان برساند. در پایان باید گفت این جنبش با وحدت و همدلی بدون حاشیه سازی و پرهیز از نگاه های جناحی و حزبی، جدای از دستگاه دیپلماسی دولتی به فعالیت های خود بپردازد. با فعالیت گسترده این جنبش و ایجاد موج وسیع از یک طرف و انتخاب هوشمندانه روش دیپلماسی از سوی دیگر، دیپلماسی در گرفتن حق و حقوق به ویژه حقوق هسته ای تسهیل و آسان خواهد شد.


منبع:
www.basirat.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما