آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۳۷۷
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۳۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
بانك موضوعات پژوهشي > سياسي و امنيتي > ۱۳۹۲/۰۶/۲۴
۲۳۲ بازدید
 
   

سکولارهای ترکیه محور تنشزدایی با مصر پس از مرسی


گروه ترجمه- پایگاه اینترنتی المونیتور ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۳ (۲۲ شهریورماه) در مقاله ای به سیاست های ترکیه در قبال سوریه پرداخت و نوشت: سیاست خارجی ترکیه فارغ از سیاست داخلی ممکن است تنها متمرکز بر ارتقای منافع ملی در محیط ژئوپلیتیک خطرناک باشد. با وجود این، در حال حاضر شاهد هستیم این شرایط به کشمکش سیاسی میان دولت اسلام گرای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و سکولارهای مخالف دولت این کشور منجر شده است. این کشمکش بار دیگر این هفته طی دیدار نمایندگان ارشد حزب خلق جمهوری خواه (حزب مهم مخالفان) از مصر ظهور کرد. در میان این نمایندگان، برجسته ترین دیپلمات های سابق ترکیه حضور داشتند. از جمله افراد حاضر در این هیئت نمایندگان، فاروغ لوگولو (دیپلمات باتجربه و سفیر سابق ترکیه در آمریکا) و عثمان کوروترک (سفیر ترکیه در آلمان و پاریس) بودند.
 
در ادامه مقاله آمده است: کوروترک به عنوان نماینده ویژه امور عراق از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ نخستین مقام رسمی بود که استدلال کرد کردهای عراق شرکای بالقوه برای ترکیه هستند؛ در حالی که ناسیونالیست های افراطی همچنان نظر منفی در مورد کردهای عراق دارند. آنکارا با پیروی از این منطق، روابط حسنه ای با دولت اقلیم کردستان برقرار کرد. لوگولو و کوروترک با وجود داشتن چنین دیدگاهی و نیز چنین پیشینه دیپلماتیکی از سوی اردوغان کم اهمیت پنداشته می شوند. از نظر اردوغان دیپلمات های ناتوان کسانی هستند که از سیاست خارجی سست حمایت می کنند که البته حزب عدالت و توسعه معتقد است که از چنین سیاستی پس از به قدرت رسیدن خلاص شده است. از یک سو، سیاست خارجی سست به روش سنتی آنکارا در حفظ فاصله ای شفاف از مناقشه های خاورمیانه اشاره دارد که مطابق آن، تلاش می شد ترکیه در این مورد بی طرف باشد که دلیل آن، محیط سیاسی بی ثبات و غیرقابل پیش بینی منطقه است. ترکیه نشان داده است که این بی ثباتی و غیرقابل پیش بینی بودن می تواند دولت ناآماده و بی تجربه را که حس بلندپروازی دارد، به یک برزخ دیپلماتیک بکشاند. به نظر می رسد این، مسئه امروز دولت اردوغان باشد. موضع گیری اعلامی دولت حزب عدالت و توسعه در قبال عراق، سوریه و مصر سبب شد ترکیه در این کشورها طرف مذاکره چندانی نداشته باشد. در عین حال، سایر قدرت های سنی منطقه نیز از تلاش های آنکارا برای مداخله های اخلاق محور در منطقه با تردید پیروی می کنند.
 
در پایان مقاله آمده است: این شرایط به جای هدایت به بازگشت به راهبردهای سیاست خارجی واقع گرایانه و متوازن مانند گذشته، مشاوران سیاست خارجی اردوغان را ترغیب کرده که عبارات جذابی مانند «انزوای ارزشمند» به منظور توجیه انزوای منطقه ای کنونی اردوغان ابداع کنند و به کار ببرند. با وجود این، واقعیت این است که دولت حزب عدالت و توسعه، تماسی با مصر ندارد؛ جدای از تماس با اعضای اخوان المسلمین که شانس بقای آن ها در قدرت ظاهرًا از بین رفته است. این شرایط فضای مناسبی را برای حزب خلق جمهوری خواه ایجاد کرد تا برای تضمین روابط ترکیه و مصر تلاش کند. همچنین گفتنی است آنکارا سفیر خود را هفته گذشته به رغم انتقادات شدید از کودتای نظامی به مصر بازگرداند. سفیر ترکیه در مصر به منظور اعتراض به کشتار حامیان اخوان المسلمین در ماه آگوست به کشور فراخوانده شده بود. بازگشت سفیر ترکیه نشان می دهد که دولت اردوغان نمی تواند تمام روابط خود با این کشور مهم عربی را به خطر بیندازد؛ به ویژه آنکه دولت کنونی مصر از حمایت سایر قدرت های منطقه ای برخوردار است. مشخص نیست که آیا حزب خلق جمهوری خواه در داخل در نتیجه این دیدار به امتیازات سیاسی دست خواهد یافت یا خیر؟. با وجود این، از اظهارنظرهای دو طرف و گزارش های رسانه ها مشخص است که لوگولو و کوروترک برخی از تنش های میان آنکارا و قاهره را کم کرده اند. ممکن است این موضوع برای اردوغان و دولت وی مطلوب نباشد، اما بی تردید برای روابط طولانی مدت مصر و ترکیه مطلوب خواهد بود.


منبع:
www.basirat.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما