آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳
بازديد روز قبل: ۵۱
بازديد هفته: ۱۶۸
بازديد ماه: ۵۸۱
بازديد کل: ۶۲۸۶۱۰۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
نظريات مشورتي > نظريات مشورتي سازمان قضايي نيروهاي مسلح > ۱۳۹۱/۱۲/۱۶
۳۱۹ بازدید
 
   

قانونی بودن جرم و مجازات


تنبیه پرسنلی كه عمل آنان دارای دو جنبه جرم و تخلف باشد ، توسط فرماندهان یگان منع قانونی ندارد


سؤال :


دادسرای نظامی خراسان به ناحیه انتظامی استان مزبور اعلام نموده است بهنگام وقوع بزه از ناحیه پرسنل ، فرماندهان و رؤسای پرسنل حق اعمال تنبیه انضباطی ندارند و در صورت تنبیهات انضباطی نظیر بازداشت با عامرین به اتهام توقیف غیر قانونی برخورد خواهد شد . با توجه به این كه بعضی از جرایم علاوه بر جنبه كیفری دارای جنبه انضباطی هم می باشند . آیا تنبیه پرسنل توسط فرماندهان وفق آیین نامه انضباطی اشكال قانونی دارد یا خیر ؟


پاسخ :


جرایمی كه صرفاً جنبه كیفری دارند ، فرماندهان و مسئولین بایستی پس از وقوع بزه پرونده را سریعاً جهت رسیدگی به مرجع قضایی ذیصلاح ارسال دارد و جرایمی كه علاوه بر جنبه كیفری دارای جنبه انضباطی هم می باشند فرماندهان و مسئولین می توانند علاوه بر ارسال پرونده به مرجع قضایی ذیصلاح از جنبه انضباطی برابر آیین نامه انضباطی با خاطی برخورد و وی را تنبیه نمایند .


*************************
برداشت حقوق ایام فرار توسط شخص فراری فاقد جنبه كیفری است


سؤال :


با توجه به ماده ۹۶ قانون ارتش و ماده ۱۰۵ قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران و ماده ۹۰ قانون مقررات استخدامی نیروی انتظامی حقوق و مزایای پرسنل فراری از تاریخ غیبت قطع می شود . در صورتیكه حقوق شخص فراری قطع نگردد و او در پایان هر ماه به بانك مراجعه و با علم به این كه استحقاق دریافت حقوق ندارد ، وجه واریز شده به حساب خود را برداشت نماید . آیا عمل وی را می توان كسب مال از طریقی كه فاقد مشروعیت قانونی است دانست یا خیر ؟


پاسخ :


برداشت حقوق ایام فرار توسط شخص فراری از مصادیق ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتكبین اختلاس و ارتشاء و كلاهبرداری نمی باشد و فاقد عنوان جزایی است .


****************************
صرف نگهداری كارت شناسایی و بیمه توسط مستعفیان از خدمت جرم تلقی نمی شود.


سؤال :


بعضاً مشاهده می شود پرسنل پس از پایان مدت تعهد خدمتی و یا پس از پذیرش استعفا بدون تسویه حساب و عودت مدارك ( كارت شناسایی – كارت درمانی – دفترچه بنیاد تعاون و غیره ) از خدمت منفصل شده اند مستدعی است اعلام فرمایید اعلام آنان جنبه كیفری دارد یا خیر ؟


پاسخ :


در مورد  پرسنلی كه تعهد آنها به اتمام رسیده و یا با استعفاء آنان موافقت می گردد ، یگان ها باید ترتیب و تدابیری اتخاذ نمایند كه قبل از انفكاك از خدمت تسویه حساب نموده و كارت و دفاتر بیمه و سایر لوازمی كه به آنها سپرده شده است مسترد نمایند . مع الوصف نگهداری كارت و یا دفترچه بیمه جنبه جزایی ندارد لیكن اگر از آنها سوء استفاده بشود موضوع از لحاظ كیفری قابل پیگیری خواهد بود .


***************************
مفقود نمودن كارت شناسایی در اثر سهل انگاری جرم محسوب نمی شود


سؤال :


آیا مفقود شدن كارت شناسایی پرسنل نظامی و انتظامی جرم محسوب می شود یا خیر ؟


پاسخ :


مفقود شدن كارت شناسایی بر اثر سهل انگاری در نگهداری آن جرم نیست و در قانون برای آن مجازاتی پیش بینی نشده است و در صورتی كه كاركنان نیروهای مسلح كارت شناسایی خود را مفقود نماید از سوی فرماندهان مطابق آیین نامه انضباطی قابل تنبیه انضباطی می باشند .


منبع:
imj.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما