آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳
بازديد روز قبل: ۵۱
بازديد هفته: ۱۶۸
بازديد ماه: ۵۸۱
بازديد کل: ۶۲۸۶۱۰۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مقالات حقوقي > حقوق جزا و جرم شناسي > ۱۳۹۱/۱۰/۰۷
۳۸۸ بازدید
 
   

عوامل بروز رفتارهای مجرمانه


بشر از آن جهت كه در اندیشه كمال مطلق است و خواسته های بی نهایت دارد مادیات محدود نه تنها پاسخگوی تمنیات نامحدود او نیست، بلكه با نیل به لذت ها و نعمت های مادی و دست یافتن به ثروت ها و مقامات دنیوی- كه بعضا عواقب سوئی به دنبال دارد و وی را آلوده به گناه می كند انسان با ایمان به عوامل آرامش زایی چون دعا و نماز مسلح است خلاصه کلام انسان مومن تبهکارنمی شود ظرفیت بالائی ازتحمل دارد-هیچ کاه نامید نیست چراکه مصدرقوت ونیروی اوازوجدان است.این امرباعث می شودکه دراجتماع امین مردم باشد ودیگران درپرتو امنیت او زندگی کنند. آیا انسانیکه به این مقام نائل شده می تواند رفتاری مجرمانه داشته باشد؟ در بعد پیشگیری چون خانواده نقش فوق العاده ای در شكل گیری شخصیت بزهكار و مجرم ایفا می كند به گونه ای كه پژوهش های متعدد ثابت كرده است وقتی فسادی موجب بروز اختلال در عمل طبیعی خانواده نسبت به طفل شود پس از مدتی شاهد بروز بزهكاری خواهیم بود.
قابل ذكر است كه عامل مزبور می تواند به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم در شكل گیری شخصیت كودك مجرم، تأثیر بگذارد اما در بیشتر موارد نفوذ جرم زایی خانواده به نحوی غیرمستقیم بر كودك اعمال می شود، از این رو اسلام نقش خانواده را در به وجود آمدن یا نیامدن تبهكاری و انحراف در حالات و مراحل متفاوت بسیار مهم دانسته و توصیه های پیشگیرانه متعدد و ارزشمندی را به پیروان خود و سایر افراد بشریت برای بهسازی نسل بیان كرده است. نقش عامل عطوفت خانوادگی و عدم انحرافات اخلاقی و منكرات در والدین و نقش عدم وجود موانع تربیت صحیح و وجود خلق نیك در والدین یا تأثیر بی مهری والدین بر بزهكاری فرزندان خردسال و بزرگسالشان، ابتلای والدین به مسكرات و میگساری كیفیت برقراری ارتباط جنسی آنها حتی نگاه های آنها به یكدیگر، تأثیر مسكن و جایگاه زندگی و روابط تنگاتنگ آنها بین اعضای خانواده همه و همه در صالح یا ناصالح شدن فرزندان مؤثر است و دین اسلام برای تمامی این موضوعات و مراحل و مراتب آنها دستورالعمل هایی داده است كه پاییبندی به آنها سد محكمی در برابر ارتكاب جرم است.
اساس و پایه همه مذاهب الهی بر دوستی و مهربانی، رحمت و مدارا استوار شده است.موضوعاتی چون محبت ودوستی صلح، صمیمیت و آرامش دربین اقشارجامعه ترویج وتحقیروترساندن ،خودپسندی و خودبینی نهی شود. به عبارتی رعایت مسائل اخلاقی، جامعه را سالم می كند اما وقتی اخلاق پشتوانه ای چون مذهب داشته باشد قوت ضمانت اجرایی آن بالا رفته و به مراتب از بروز و ظهور گناهان جلوگیری كرده و سهم بسزایی در كاهش جرائم خواهد داشت. وجود قوانین جزایی در مذهب، برای تربیت بزهكاران و برقراری نظم در جامعه ضروری و لازم است و هیچ چیز دیگری نمی تواند جانشین آن شود این كه شماری می گویند به جای كیفر دادن باید انسان بزهكار را تربیت كرد و به جای زندان باید دارالتأدیب ایجاد كرد، یك مغالطه است. تربیت و ایجاد دارالتأدیب لازم و ضروری است تربیت درست از بزهكاری ها می كاهد، سهل است كه امروزه جرم شناسان به این نكته رسیده اند كه باید مجرم را فردی مفید ساخت. قطعا و بدون تردید، همچنان كه نابسامانی های اجتماعی، یكی از علت ها و انگیزه های بزهكاری ها به شمار می آید و در برابر، با برقراری نظام های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی درست نیز، از بزهكاری ها كاسته می شود در اینها شكی نیست.
باتوجه به اینکه افراد به اندازه کمبودهایشان دیگران راآزارمی دهند حاكمیت دینی به عنوان دولت، وظیفه دارد زمینه لازم را برای حل مشكلات فراهم كند مشكلاتی كه سرانجام به جرائم منتهی می شوند چنانكه لازم است برای اشتغال افرادی كه توان انجام كار را دارند زمینه فراهم کند و امكانات و ابزار كار را در اختیارشان قرار دهد از این رو دولت های دینی عهده دار اجرای عدالت اجتماعی هستند دولت از یك سو، در تقویت فرهنگی دینی مردم می كوشد و از جانب دیگر، از اجحاف گروهی خاص بر خیل عظیم جامعه جلوگیری می كند دولت موظف است از انباشتن سرمایه های بادآورده، احتكار، غش در معاملات، ربا و ظلم و اجحاف و تعدی، استثمار كارگران توسط كارفرمایان جلوگیری كند و در صورت لزوم با وضع مالیات های جدید ضمن محدودكردن ثروت متمكنان، به رفع مشكلات اقشار آسیب پذیر بپردازد و فاصله طبقاتی را كم كند تا ضمن آن كه نیازها مرتفع می شوند، حقد و كینه نیز به حداقل برسد و صفا و دوستی در میان جامعه به وجود آید و انگیزه ارتكاب جرم به حداقل برسد.


منبع:
روزنامه حمايت ۷/۱۰/۱۳۹۱


نام
پست الکترونيک
پيام شما