آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۹
بازديد روز قبل: ۱۴
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۶۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۷۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
نظريات مشورتي > نظريات مشورتي سازمان قضايي نيروهاي مسلح > ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
۱۴۹ بازدید
 
   

جهت رسیدگی و صدور رأی نسبت به موضوع ماده (۲۱) قانون دیوان عدالت اداری نیازی به تقدیم دادخواست نیست .


شماره و تاریخ نظریه : ۱۶۱/۳۴/۷- ۲۵/۲/۸۴


سؤال :


با توجه به اینكه رسیدگی در دیوان عدالت اداری مطابق ماده (۱۲) قانون دیوان عدالت اداری، محتاج تقدیم دادخواست است ، نحوه رسیدگی و صدور رأی به استناد ماده (۲۱) همان قانون، در مورد استنكاف مأمورین واحدهای دولتی از اجرای احكام دیوان كه متضمن یك امر جزایی نیز می باشد، چگونه است ؟


نظریه كمیسیون :


تقدیم دادخواست موضوع ماده (۱۲) قانون دیوان عدالت اداری* ، مربوط به مرحله شروع به رسیدگی در دیوان عدالت اداری می باشد، لكن موضوع ماده (۲۱) قانون مزبور* مربوط به اجرای احكام دیوان عدالت اداری می باشد كه در این مرحله ضرورتی به تقدیم دادخواست نمی باشد . بنابراین، هریك از این دوماده قلمرو خاص خود را دارند و با یكدیگر تعارض ندارند .
*- ماده (۱۲)- رسیدگی در دیوان محتاج به تقدیم دادخواست است كه باید به زبان فارسی و در روی برگهای چاپ مخصوص نوشته شود. دادخواست باید به تعداد طرف دعوی به اضافه یك نسخه باشد. رونوشت یا فتوكپی مصدق مدارك و مستندات به تعداد دادخواستها باید ضمیمه دادخواست تسلیم گردد. اگر دادخواستی فاقد امضاء و شرایط مذكور باشد از طرف مدیر دفتر رد می شود و شاكی می تواند تجدیددادخواست نماید .


تبصره- دیوان موظف است برگهای مخصوص چاپی را مانند تمبر در سراسر كشور در اختیار مردم قرار دهد .


*- ماده (۲۱)- واحدهای دولتی اعم از وزارتخانه ها و سازمان ها و مؤسسات و شركتهای دولتی و شهرداریها و تشكیلات و مؤسسات وابسته به آنها و نهادهای انقلاب مكلفند احكام دیوان را در آن قسمت كه مربوط به واحدهای مذكور است اجراء نمایند و در صورت استنكاف، با حكم رئیس كل دیوان به انفصال از خدمات دولتی به مدت یك تا پنج سال محكوم می شوند .


منبع:
imj.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما