آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۵
بازديد روز قبل: ۲۲
بازديد هفته: ۱۲۸
بازديد ماه: ۵۱۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۵۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
نظريات مشورتي > نظريات مشورتي سازمان قضايي نيروهاي مسلح > ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
۱۳۶ بازدید
 
   

در صورت گذشت شاكی خصوصی، دادسرا به استناد ماده (۸) ق .آ .د .ك ، نسبت به موقوف نمودن تعقیب امر جزایی برابر مقررات اقدام می نماید


شماره و تاریخ نظریه  : ۱۱۲۲/۳۴/۷- ۳/۱۰/۸۴


سؤال :


با عنایت به اینكه در ماده (۷۲۷)ق . م . ا ، صراحتاً قید شده است ، دادگاه می تواند مجازات جرایم مندرج در آن ماده را تخفیف دهد و یا از تعقیب مجرم صرف نظر نماید ، خواهشمند است در خصوص نحوه موقوف ساختن پیگرد توسط مقامات دادسرا به استناد ماده مزبور،این دادسرا را ارشاد فرمایید .


نظریه كمیسیون :


باتوجه به اینكه ماده (۷۲۷) ق.م. ا ، در زمان حاكمیت دادگاههای عمومی و انقلاب و فقدان نهاد تعقیب (دادسرا) در سیستم قضایی كشور به تصویب رسیده است، آوردن اصطلاح «دادگاه » در آن زمان كه عهده دار وظایف دادسرا نیز بوده امری طبیعی به نظر می رسد. لكن در حال حاضر با عنایت به احیای مجدد دادسرا در نظام قضایی كشور، برابر قانون اصلاح قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب سال ۸۱و حدود اختیارات دادسرا در تعقیب یا عدم تعقیب امر جزایی با الغای خصوصیت دادگاه كه در ماده (۷۲۷) ذكر شده است، در صورت گذشت شاكی خصوصی دادسرا به استناد ماده (۸) ق. آ.د.ك، ۱۲۹۰، نسبت به موقوف نمودن تعقیب امر جزایی برابر مقررات اقدام می نماید .


منبع:
imj.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما