آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۷
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۰۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
آموزش هاي حقوقي > استفتائات قضايي وحقوقي > ۱۳۹۱/۰۴/۱۷
۳۳۷ بازدید
 
   

استفتاء از رهبرمعظم انقلاب اسلامی درباره کالاهای آمریکایی و اسرائیلی


آیا وارد كردن كالاهاى اسرائیلى و ترویج آنها جایز است؟ در صورتى كه این كار هر چند بر اثر اضطرار صورت بگیرد، آیا فروش آنها جایزاست؟
پاسخ معظم له:
باید از معاملاتى كه به نفع دولت غاصب اسرائیل كه دشمن اسلام و مسلمین است، خوددارى شود و وارد كردن و ترویج كالاهاى آنان كه از ساخت و فروش آن سود مى برند، براى هیچكس جایز نیست و همچنین براى مسلمانان هم خرید آن كالاها بخاطر مفاسد و ضررهایى كه براى اسلام و مسلمین دارد جایز نیست.


*******
آیا وارد كردن كالاهاى اسرائیلى توسط تجار و ترویج آن در كشورى كه تحریم اقتصادى اسرائیل را لغو كرده، جایزاست؟
پاسخ معظم له:
واجب است افراد از وارد كردن و ترویج كالاهایى كه دولت حقیر اسرائیل از ساخت و فروش آن منتفع مى‏شود، خوددارى كنند.


*******
آیا براى مسلمانان خرید كالاهاى اسرائیلى كه در سرزمین اسلامى به فروش مى‏رسند، جایز است؟
پاسخ معظم له:
بر آحاد مسلمین واجب است كه از خرید و استفاده از كالاهایى كه سود تولید و فروش آنها عاید صهیونیست‏ها كه با اسلام و مسلمین در حال جنگ هستند، مى‏شود، اجتناب كنند.


*******
آیا گشایش دفترهاى مسافرت به اسرائیل در كشورهاى اسلامى جایز است؟ و آیا براى مسلمانان تهیه بلیط از این دفاتر جایزاست؟
پاسخ معظم له:
این كار به دلیل ضررهایى كه براى اسلام و مسلمین دارد، جایز نیست و همچنین مبادرت به انجام اعمالى كه نقض تحریم مسلمانان علیه دولتِ دشمن و محارب اسرائیل محسوب شود، براى هیچكس جایز نیست.


*******
آیا خرید تولیدات شركتهاى یهودى یا امریكایى یا كانادایى با وجود این احتمال كه شركتهاى مزبور به تقویت دولت اسرائیل مى‏پردازند، جایز است؟
پاسخ معظم له:
اگر خرید و فروش این تولیدات موجب تقویت دولت حقیر و غاصب اسرائیل شده و یا در راه دشمنى با اسلام و مسلمین بكار مى‏روند، خرید و فروش آنها براى هیچكس جایز نیست و الاّ اشكال ندارد.


*******
اگر كالاهاى اسرائیلى وارد كشورهاى اسلامى شود، آیا جایز است تاجران بخشى از آنها را خریده و به مردم بفروشند و آنها را ترویج كنند؟
پاسخ معظم له:
این كار براى آنان به علت مفاسدى كه دارد، جایز نیست.


*******
اگر كالاهاى اسرائیلى در فروشگاههاى عمومى یك كشور اسلامى عرضه شود، آیا خرید آنها توسط مسلمانان در صورتیكه تهیه كالاهاى غیراسرائیلى مورد نیاز كه از كشورهاى دیگر وارد شده‏اند، امكان داشته باشد، جایز است؟
پاسخ معظم له:
بر آحاد مسلمین واجب است كه از خرید و استفاده از كالاهایى كه منفعت تولید و خرید آنها عائد صهیونیست‏ها كه محارب با اسلام و مسلمین هستند، مى‏شود، اجتناب كنند.


*******
اگر بدانیم كه كالاهاى اسرائیلى بعد از تغییر گواهى مبدأ از طریق كشورهاى دیگرى مثل تركیه، قبرس و غیره مجدّدا صادر مى‏شوند تا خریداران مسلمان گمان كنند كه آنها غیر اسرائیلى هستند، زیرا مى‏دانند كه اگر مسلمانان بدانند كه آنها ساخت اسرائیل هستند، از خرید آنها خوددارى مى‏كنند، دراین صورت تكلیف مسلمانان چیست؟
پاسخ معظم له:
مسلمانان باید از خرید و ترویج و استفاده از آن كالاها خوددارى نمایند.


*******
خرید و فروش كالاهاى امریكایى چه حكمى دارد و آیا این حكم شامل همه كشورهاى غربى مثل فرانسه وانگلستان هم مى‏شود؟ و آیا آن حكم مخصوص ایران است و یا در همه كشورها جارى است؟
پاسخ معظم له:
اگر خرید كالاهاى وارداتى از كشورهاى غیراسلامى و استفاده از آنها باعث تقویت دولتهاى كافر و استعمارگر كه دشمن اسلام و مسلمین هستند، شود و یا قدرت مالى آنها را براى هجوم به سرزمین‏هاى اسلامى یا مسلمین در سرتاسر عالم، تقویت نماید، واجب است كه مسلمانان از خرید و بكارگیرى و استفاده از آنها اجتناب كنند، بدون اینكه فرقى بین كالایى با كالاى دیگر و دولتى با دولت دیگر از دولتهاى كافرى كه دشمن اسلام و مسلمین هستند، وجود داشته باشد و این حكم هم اختصاصى به مسلمانان ایران ندارد.


*******
كسانى كه در كارخانه‏ها و مؤسساتى كار مى‏كنند كه سود آنها به دولتهاى كافر مى‏رسد و باعث استحكام و تقویت آنها مى‏شود، چه تكلیفى دارند؟
پاسخ معظم له:
كسب درآمد با كارهاى مشروع فى‏نفسه اشكال ندارد هر چند از امورى باشد كه درآمد آن به دولت غیراسلامى مى‏رسد، مگر زمانى كه آن دولت در حال جنگ با اسلام و مسلمین باشد و از نتیجه كار مسلمانان در این جنگ استفاده كند.


منبع:
www.alqaza.com


نام
پست الکترونيک
پيام شما