آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳
بازديد روز قبل: ۱۴
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۶۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۷۰
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
بيانات حضرت امام خميني (ره) > بيانات امام خميني (ره) در سال 67 > ۱۳۹۰/۰۷/۰۵
۱۴۲ بازدید
 
   

بیانات خطاب به وزیر امور خارجه شوروی "در پاسخ به نامه گورباچف " ۷/۱۲/۱۳۶۷


تمامی اعضای هیات رهبری شوروی متن پیام جنابعالی را مطالعه كردند. شكی نیست كه ما درموارد عمده ای اتفاق نظر داریم اما مواردی هم است كه ما اختلاف نظر داریم . اما این مهم نیست .
در این دیدار ابتدا شواردنادزه گفت :
از حضرت امام بسیار متشكرم از این فرصتی كه برای ملاقات با شما به دست آوردم . ماموریت دارم پیام جوابیه میخائیل سرگئی گورباچف را تسلیم حضرت امام كنم . سعی خواهم كرد به طور خیلی مختصر محتوای این پیام را برای شما عنوان نمایم . ابتدا می خواستم عرض كنم كه خود واقعیات تبادل پیامها بین رهبران كشور ما یك پدیده منحصر به فرد در روابط فیمابین است . اعتقاد ما بر این است كه شرایط پیش آمده است تا روابط فیمابین دو كشور ما وارد یك مرحله كیفی جدیدی شود. كه برای همكاریها در تمامی زمینه ها.
آقای گورباچف در پیام خود اشاره می كنند كه پیام جنابعالی خطاب به دبیر كل كمیته مركزی حزب كمونیست اتحاد شوروی از مفاهیم فراوان سرشار است .
در پیام شما ملاحظات عمیق راجع به سرنوشت بشریت دارد. آقای گورباچف عقیده دارند كه ما درمهمترین مورد اتفاق نظر داریم یعنی انسانها باید یاور یكدیگر باشند تا بشریت فنا ناپذیری به خودبگیرد. چنانچه انسانها متحد نشوند خطر فاجعه برای بشریت وجود دارد، چون امكانات بالقوه برای به وجود آوردن چنین فاجعه توسط خود انسانها ایجاد شده است .
[در این دیدار وزیر امورخارجه شوروی ضمن تسلیم پیام كتبی میخائیل گورباچف به امام امت محتوای این پیام را به استحضار امام خمینی رساند.
آقای گورباچف معتقد است كه مبارزه در راه نیل به یك دنیای عاری از سلاح هسته ای و آزاد اززور وظیفه تمامی ملتهاست .
و اما راجع به سیاست خارجی اتحاد شوروی ، هدف ما تعمیم رجحان ارزشهای مشترك برای تمامی ملتها و برتری این ارزشها بر تمامی منافع دیگر چه طبقه ای و چه ملی است .
آقای گورباچف به شما می نویسد كه حرفهای امام راجع به حسن نیت رهبری ایران جهت داشتن روابط حسنه و حسن همجواری با اتحاد شوروی با واكنش خوب از طرف رهبران شوروی مواجه شده است . ما دارای یك مرز بسیار طولانی هستیم همچون دارای سنن دیرینه مناسبات و روابط فرهنگی بین دو ملت هستیم .
ما اساس خوبی داریم برای استمرار مناسبات ما بر پایه جدید. یعنی بر پایه اصول احترام متقابل ،تساوی حقوق و عدم مداخله در امور داخلی یكدیگر.
آقای گورباچف می نویسد كه در سیاست بین المللی ، ما پیرو یك اصل اساسی هستیم یعنی اصل احترام به آزادی انتخاب برای هر انسان و هر ملت . نتیجتا كشور ما و تمامی ملت ما از انقلاب بزرگ شماحسن استقبال كرده است . استبداد شاهنشاهی در ایران مردم خود را استثمار كرده و از روشهای واقعابربریت استفاده می كرده و شرافت و آبروی ملت خود را پایمال كرده برای جلب رضایت نیروهای خارجی . انقلاب شما انتخاب ملت شما بوده است و ما از این انتخاب همیشه پشتیبانی كرده و می كنیم .
آقای گورباچف در پیام خود می نویسند كه ملت ما نیز انتخاب خود را به عمل آورده و این در سال ۱۹۱۷ بود. در رهگذر ما هم مشكلات بزرگی بود و هم موفقیتهای چشمگیری بوده هم اشتباهات وخیمی بوده است و نقض حقوق بشر هم بوده كه ما این اشتباهات خود را اصلاح می كنیم و آن رامحكوم می كنیم . علی رغم تمامی مشكلات ما از دستاوردهای خود توانستیم دفاع كنیم چون انتخاب مردم راست بوده است .
می خواستم به استحضارتان برسانم كه مسئله آزادی انتخاب در دستور روز زندگی بین المللی كنونی نیز هست . ما برای خود سوالی داریم چرا كه راه برای ادامه رهگذر پیدا كنیم : آیا این راه ما راه كهنه و دگماتیك باشد یا راه جدید و انقلابی . انتخاب ما به نفع راه دوم است ، ما در كشورمان انقلاب داریم ، اما یك انقلاب مسالمت آمیز بدون سنگرها و بدون توسل به زور، ما می خواستیم كه حضرت ما از خاتمه جنگ ایران و عراق با صراحت حسن استقبال می كنیم ، برای همكاری با شما جهت استحكام صلح در خاورمیانه و نزدیك و تمامی جهان آمادگی داریم .
حضور وسیع نظامی در خلیج فارس مورد نگرانی ما است . منظورم حضور نظامی كشورهای خارج از منطقه است . این پدیده بسیار خطرناك است و باید آن را به اتمام رساند.
ما می خواهیم با موفقیت در امر حل و فصل عادلانه مناقشه افغانستان نیز با شما همكاری خوبی داشته باشیم ، بگذاریم كه مردم افغانستان سرنوشت خود را خودشان بدون دخالت از خارج تعیین نمایند.
شواردنادزه افزود: یك نكته دیگر از پیام آقای گورباچف ایشان اظهار آمادگی می كنند برای گسترش همكاریهای اقتصادی و همكاریهای ما در زمینه هایی كه ما قبلا همكاریهای خوبی داشته بودیم .
دعوت جنابعالی برای انجام سفر به قم به آگاهی علمای اسلام كشور ما رسید، تردیدی نداریم كه آنها از این دعوت جنابعالی استفاده خواهند كرد.
آقای گورباچف اشاره می كند كه تحولات عظیمی در جهان اخیرا پدید آمده فكر می كنیم می شودگفت كه ما در آستانه یك نظام جدید اقتصادی و سیاسی قرار داریم .
توافقهای بسیار مهم به امضا رسیده است یك كلاس از سلاحهای هسته ای از بین می رود.
دورنمای خوبی برای از بین بردن سلاح شیمیایی باز شده است و همین طور دورنمای خوبی برای جلوگیری از تقابل نظامی دولتها، اما این یك هدیه امپریالیستها نیست ، این اراده ملتهاست و اراده زمان است .
چاره دیگری وجود ندارد، مسابقه تسلیحاتی و آوردن آن به فضا منجر به فاجعه بشریت خواهدبود. در مناطق مختلف دنیا مناقشات خونین دارند به پایان می رسند.
ما برای برقراری و ادامه تماسها بین انسانها، نمایندگان محافل اجتماعی و روحانیون نیز آمادگی داریم .
امام بدانند كه در كشور ما روند تجدید و بازسازی ادامه دارد. بازسازی اقتصادی و سیاسی ، تجدیدارزیابیهای ما و طرز تفكر ما و تجدید نظریاتی كه ما قبلا داشتیم .
در پایان ، فرستاده ویژه رهبر شوروی گفت : این بود محتوای اصلی پیام آقای گورباچف .
ایشان بهترین آرزوها و سلام خود را به جنابعالی می رسانند.
ایشان خواهان طول عمر جنابعالی به نفع و سعادت ملت ایران هستند. ]
ان شاءالله سلامت باشند، ولی به ایشان بگویید كه من می خواستم جلوی شما یك فضای بزرگتر باز كنم .
[در خاتمه حضرت امام فرمودند: ] من می خواستم دریچه ای به دنیای بزرگ ، یعنی دنیای بعداز مرگ كه دنیای جاوید است را برای آقای گورباچف باز نمایم و محور اصلی پیام من آن بود. (۱) امیدوارم بار دیگر ایشان در این زمینه تلاش نمایند. [حضرت امام از خروج نیروهای شوروی از افغانستان استقبال كردند، و بر حسن همجواری و توسعه مناسبات قوی در ابعاد مختلف در مقابله با شیطنتهای غرب و خروج نیروهای بیگانه از خلیج فارس تاكید و آرزو كردند تا مردم شوروی و ایران همیشه در صلح و آرامش زندگی كنند. ]

منبع:
جلد بيست و يکم - صفحه 298
زمان : صبح 7 اسفند 1367 / 19 رجب 1409
مكان : تهران ، جماران
حضار: ادوارد شواردنادزه "وزير امورخارجه شوروي " - ولايتي ، علي اكبر "وزير امورخارجه "- لاريجاني ، محمدجواد - نوبري ، عليرضا "سفير جمهوري اسلامي ايران در شوروي "
موضوع : دريچه اي به دنياي بزرگ و جاويد
1- اشاره به پيام معروف امام خميني خطاب به گورباچف "11/10/1367" كه در آن فروپاشي كمونيسم راپيش بيني كرده و نسبت به درغلتيدن روسيه به دام سرمايه داري غرب و امريكا هشدار داده اند.


نام
پست الکترونيک
پيام شما