آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۵
بازديد روز قبل: ۲۲
بازديد هفته: ۱۲۸
بازديد ماه: ۵۱۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۵۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
بيانات حضرت امام خميني (ره) > بيانات امام خميني (ره) در سال 67 > ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
۱۳۴ بازدید
 
   

نامه به آقای خامنه ای "موافقت با طرح تقسیم كار در قوه قضاییه "۲۶/۱۱/۱۳۶۷


[بسم الله الرحمن الرحیم . محضر مبارك حضرت آیت الله العظمی امام خمینی ، رهبر كبیر انقلاب -مدظله العالی
۴- حوزه مسئولیت جناب آقای بجنوردی عبارت است از: دیوان عدالت اداری ، دادگاههای مدنی

با سلام و تحیت ، پیرو دستور مورخ ۲۳/۱۱/۶۷ حضرتعالی جلسه فوق العاده روسای سه قوه باحضور اعضای شورایعالی قضایی در ۲۴/۱۱/۶۷ تشكیل ، و طی سه ساعت بحث و تبادل نظر، تقسیم وظایف قضایی میان اعضای چهارگانه فعلی شورا به ترتیب زیر مورد توافق اكثریت "پنج نفر از هفت نفر" قرار گرفت :
۲- حوزه مسئولیت دادستان كل كشور(۲) عبارت است از: كلیه امور مربوط به دادسرای دیوانعالی كشور، دادسراها و دادگاههای عمومی "كیفری و حقوقی یك و دو"، دادسرا و دادگاه انتظامی قضات "بجز بخش مربوط به دادگاه انقلاب "، و رفع مشكلات قضایی و اداری آنها.

۱- حوزه مسئولیت رئیس دیوانعالی كشور(۱) عبارت است از: كلیه امور مربوط به شعب دیوانعالی كشور، دادگاه عالی قم ، دادسراها و دادگاههای انقلاب ، دادگاه انتظامی قضات "بخش مربوط به محاكم انقلاب "، بازرسی كل كشور، پلیس قضایی ، سازمان زندانهاو اقدامات تامینی و تربیتی و رفع مشكلات قضایی و اداری آنها.
۳- حوزه مسئولیت جناب آقای مقتدایی (۳) عبارت است از: دادسراها و دادگاههای نظامی ، سازمان ثبت [اسناد]، روزنامه رسمی .
صفحه : ۲۶۵
۵- حوزه مسئولیت وزیر دادگستری عبارت است از: كلیه امور اجرایی دادگستری ، پزشكی قانونی .
از زحمات جنابعالی تشكر می نمایم . طرح مورد اتفاق آقایان خلاف قانون اساسی است . با طرح تصویب شده در آن جمع توسط شورای محترم عالی قضایی موافقت می شود. روشن است كه تقسیم كار تنها مربوط به این دوره است . در دوره های بعد بایداعضای شورایعالی قضایی آن دوره تصمیم بگیرند. موفقیت آقایان را در اجرای حكم خدا آرزومند است .
رئیس دیوانعالی كشور رئیس شوراست ؛ و تعیین اوقات جلسات و تعداد جلسات در هفته و نظارت بر امور شورا و اعضای آن را به عهده دارد.
بسمه تعالی
خاص ، دانشكده علوم قضایی .
۶- حوزه مسئولیت شورا عبارت است از: تنظیم و تقسیم بودجه ، تلاش برای رفع كمبودهای مسكن قضات و كارمندان ، انجام فعالیتهای عمومی مانند تشكیل سمینارها و ارتباط با مجلس و دولت و. . . ،تعیین حقوقدانان شورای نگهبان ، تعیین نماینده قوه قضاییه در شورای سرپرستی صدا و سیما به پیشنهادوزیر دادگستری .
شایان ذكر است كه جلسه به اتفاق آرا ابراز عقیده كرد كه طرح تمركز وظایف ، بدین معنی كه یكی ازافراد شورایعالی قضایی مسئولیت كلیه فعالیتهای قضایی را برعهده گیرد و دیگر اعضا نقش مشاورداشته باشند، از طرح تقسیم وظایف میان اعضا بهتر و مفیدتر است . والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته .ارادتمند: سیدعلی خامنه ای - ۲۶/۱۱/۶۷]
والسلام علیكم و رحمه الله
جناب حجت الاسلام آقای خامنه ای - دامت افاضاته

منبع:
جلد بيست و يکم - صفحه 264
زمان : 26 بهمن 1367 / 8 رجب 1409
مكان : تهران ، جماران
موضوع : وظايف شورايعالي قضايي
مخاطب : خامنه اي ، سيدعلي "رئيس جمهور"
1- آقاي سيدعبدالكريم موسوي اردبيلي .
2- آقاي سيدمحمد موسوي خوئيني ها.
3- آقاي مرتضي مقتدايي .


نام
پست الکترونيک
پيام شما