آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۹
بازديد روز قبل: ۱۴
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۶۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۷۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
بيانات حضرت امام خميني (ره) > بيانات امام خميني (ره) در سال 67 > ۱۳۹۰/۰۶/۰۵
۱۰۵ بازدید
 
   

نامه به آقای سید حمید روحانی "ماموریت تدوین تاریخ انقلاب اسلامی " ۲۵/۱۰/۱۳۶۷


جناب حجت الاسلام آقای آسید حمید روحانی "زیارتی " - دامت افاضاته
از شما می خواهم هر چه می توانید سعی و تلاش نمایید تا هدف قیام مردم را مشخص نمایید، چرا كه همیشه مورخین اهداف انقلابها را در مسلخ اغراض خود و یا اربابانشان ذبح می كنند. امروز همچون همیشه تاریخ انقلابها، عده ای به نوشتن تاریخ پر افتخارانقلاب اسلامی ایران مشغولند كه سر در آخور غرب و شرق دارند. تاریخ جهان پر است از تحسین و دشنام عده ای خاص ، له و یا علیه عده ای دیگر و یا واقعه ای در خور بحث .اگر شما می توانستید تاریخ را مستند به صدا و فیلم حاوی مطالب گوناگون انقلاب از زبان توده های مردم رنجدیده كنید، كاری خوب و شایسته در تاریخ ایران نموده اید. بایدپایه های تاریخ انقلاب اسلامی ما چون خود انقلاب بر دوش پابرهنگان مغضوب قدرتهاو ابرقدرتها باشد.
با تشكر از زحمات جنابعالی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و تلاش قابل تقدیرتان در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی ، امیدوارم بتوانید با دقت ، تاریخ حماسه آفرین وپر حادثه انقلاب اسلامی بی نظیر مردم قهرمان ایران را بدان گونه كه هست ثبت نمایید.
شما به عنوان یك مورخ باید توجه داشته باشید كه عهده دار چه كار عظیمی شده اید.اكثر مورخین ، تاریخ را آنگونه كه مایلند و یا بدان گونه كه دستور گرفته اند می نویسند، نه آنگونه كه اتفاق افتاده است . از اول می دانند كه كتابشان بنا است به چه نتیجه ای برسد ودر آخر به همان نتیجه هم می رسند.
بسم الله الرحمن الرحیم
شما باید نشان دهید كه در جمود حوزه های علمیه آن زمان كه هر حركتی را متهم به حركت ماركسیستی و یاحركت انگلیسی می كردند، تنی چند از عالمان دین باور دست در دست مردم كوچه و بازار، مردم فقیر و زجر كشیده گذاشتند و خود را به آتش و خون زدند و از آن پیروز بیرون آمدند.
حرف بسیار است ، و من حال نوشتن بیش از این را ندارم . خداوند به شما كه موردعلاقه من هستید و خود از ستم كشیده های این انقلابید، توفیق بندگی دهد تا بتوانید با درنظر گرفتن او - جل و علا - واقعیتها را برای نسل آینده ثبت كنید. من به شما دعا می كنم واز واحد فرهنگی بنیاد شهید تشكر می كنم كه به شما كمك می كند تا ان شاءالله بتوانیدكارتان را به پایان برسانید. والسلام .
شما باید نشان دهید كه چگونه مردم ، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپسگرایی قیام كردند و فكر اسلام ناب محمدی را جایگزین تفكر اسلام سلطنتی ، اسلام سرمایه داری ،اسلام التقاط و در یك كلمه اسلام امریكایی كردند.
شما باید به روشنی ترسیم كنید كه در سال ۴۱، سال شروع انقلاب اسلامی و مبارزه روحانیت اصیل در مرگ آباد تحجر و تقدس مابی چه ظلمها بر عده ای روحانی پاكباخته رفت ، چه ناله های دردمندانه كردند، چه خون دلها خوردند، متهم به جاسوسی و بی دینی شدند ولی با توكل بر خدای بزرگ كمر همت را بستند و از تهمت و ناسزا نهراسیدند وخود را به توفان بلا زدند و در جنگ نابرابر ایمان و كفر، علم و خرافه ، روشنفكری وتحجرگرایی ، سرافراز - ولی غرقه به خون یاران و رفیقان خویش - پیروز شدند.
۲۵/۱۰/۶۷
روح الله الموسوی الخمینی 


منبع:
جلد بيست و يکم - صفحه 239
زمان : 25 دي 1367 / 7 جمادي الثاني 1409
مكان : تهران ، جماران
مخاطب : روحاني "زيارتي "، سيد حميد
موضوع : ماموريت تدوين تاريخ انقلاب اسلامي


نام
پست الکترونيک
پيام شما