آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۵
بازديد روز قبل: ۲۲
بازديد هفته: ۱۲۸
بازديد ماه: ۵۱۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۵۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
بيانات حضرت امام خميني (ره) > بيانات امام خميني (ره) در سال 67 > ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
۱۰۴ بازدید
 
   

پیام به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام "اختیارات مجمع " ۸/۱۰/۱۳۶۷


بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت حضرات آقایان اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت - دامت افاضاتهم
با سلام و دعا و آرزوی موفقیت برای آن مجمع محترم ، از آنجا كه وضعیت جنگ به صورتی در آمده است كه هیچ مسئله ای آنچنان فوریتی ندارد كه بدون طرح در مجلس ونظارت شورای محترم نگهبان مستقیما در آن مجمع طرح گردد، لازم دیدم نكاتی رامتذكر شوم :
۱- آنچه تاكنون در مجمع تصویب شده است مادام المصلحه ، به قوت خود باقی است .
۳- پس از آن ، تنها در مواقعی كه بین مجلس و شورای نگهبان اختلاف است ، به همان صورتی كه در آیین نامه مصوب آن مجمع طرح شده بود عمل گردد. البته ماده پنج به همان صورتی كه اصلاح كرده بودم - جلسه با هفت نفر رسمیت پیدا می كند - باقی باشد. وماده ده بدین صورت اصلاح گردد: كلمه "مجددا" حذف گردد؛ و به جای آن "تنها یك بار" گذارده شود.
تذكری پدرانه به اعضای عزیز شورای نگهبان می دهم كه خودشان قبل از این گیرها،مصلحت نظام را در نظر بگیرند، چرا كه یكی از مسائل بسیار مهم در دنیای پرآشوب كنونی نقش زمان و مكان در اجتهاد و نوع تصمیم گیریها است . حكومت فلسفه عملی
۲- آنچه در دست تصویب است اختیار آن با خود مجمع است كه در صورت صلاحدید تصویب می نمایند.


۸ / ۱۰ / ۶۷
برخورد با شرك و كفر و معضلات داخلی و خارجی را تعیین می كند. و این بحثهای طلبگی مدارس ، كه در چهارچوب تئوریهاست ، نه تنها قابل حل نیست ، كه ما را به بن بستهایی می كشاند كه منجر به نقض ظاهری قانون اساسی می گردد. شما در عین اینكه باید تمام توان خودتان را بگذارید كه خلاف شرعی صورت نگیرد - و خدا آن روز رانیاورد - باید تمام سعی خودتان را بنمایید كه خدای ناكرده اسلام در پیچ و خمهای اقتصادی ، نظامی ، اجتماعی و سیاسی ، متهم به عدم قدرت اداره جهان نگردد. خداوند به همه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت توفیق دهد تا هرچه بهتر به اسلام خدمت كنید. والسلام علیكم و رحمه الله .
روح الله الموسوی الخمینی 


منبع:
جلد بيست و يکم - صفحه 217
مخاطب : اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام
زمان : 8 دي 1367 / 19 جمادي الاول 1409
مكان : تهران ، جماران
موضوع : اختيارات "مجمع تشخيص مصلحت نظام " و تذكر به شوراي نگهبان


نام
پست الکترونيک
پيام شما