آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۵
بازديد روز قبل: ۲۲
بازديد هفته: ۱۲۸
بازديد ماه: ۵۱۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۵۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
بيانات حضرت امام خميني (ره) > بيانات امام خميني (ره) در سال 66 > ۱۳۹۰/۰۲/۱۳
۹۳ بازدید
 
   

پاسخ استفتا دبیر شورای نگهبان "معادن مكشوفه در املاك شخصی " ۲/۸/۱۳۶۶


سئوال كننده : صافی ، لطف الله "دبیر شورای نگهبان "
[در پاسخ به استفتای دبیر شورای نگهبان كه طی آن سئوال شده است : "آیا معادن نفت به تبع ارض یااحیای مربوط به مالكیت خاص است یا از انفال محسوب می شود؟ و در صورت عدم تبعیت ، تصرف در زمینها جهت استخراج معادن جایز است یا خیر؟" امام خمینی چنین مرقوم فرموده اند: ]
بسم الله الرحمن الرحیم
حضرات حجج اسلام آقایان فقهای شورای نگهبان - دامت افاضاتهم
پس از اهدای سلام و تحیت ، اصل مسئله تبعیت اعماق زمین و نیز هوا نسبت به املاك شخصی تا حدود احتیاجات عرفی است . مثلا اگر كسی در خارج از محدوده منزل و یازمین شخصی و یا وقفی كانالی زده و از زیرزمین آنها عبور كند و یا تصرف نماید،دارندگان منازل و زمین و یا متولیان نمی توانند ادعایی بنمایند. و یا اگر كسی بالاتر ازمقدار متعارف بنایی ایجاد و یا رفت وآمد نماید، هیچ یك از مالكین و یا متولیان حق جلوگیری از او را ندارند.
و بالاخره ، تبعیت زمین شخصی به مقدار عرفی است ؛ و آلات جدیده هیچ گونه دخالتی در تعیین مقدار عرفی ندارد. ولی تبعیت كشور مقدار بسیار زیاد است ، و دولت حق دارد تا از تصرف بیش از حق عرفی شخص و یا اشخاص جلوگیری نماید.
بنابراین ، نفت و گاز و معادنی كه خارج از حدود عرفی املاك شخصی است تابع املاك نمی باشد.
و اما اگر فرض كنیم معادن و نفت و گاز در حدود املاك شخصی است - كه فرض بی واقعیت است - این معادن چون ملی است و متعلق به ملتهای حال و آینده است كه درطول زمان موجود می گردند، از تبعیت املاك شخصیه خارج است ؛ و دولت اسلامی می تواند آنها را استخراج كند، ولی باید قیمت املاك اشخاص و یا اجاره زمین تصرف شده را مانند سایر زمینها بدون محاسبه معادن در قیمت و یا اجاره بپردازد؛ و مالك نمی تواند از این امر جلوگیری نماید.
ان شاءالله موفق و موید باشید. والسلام علیكم .
۲/۸/۶۶
روح الله الموسوی الخمینی 


منبع:
جلد بيستم - صفحه 402
زمان : 2 آبان 1366 / 30 صفر 1408
مكان : تهران ، جماران
موضوع : معادن مكشوفه در املاك شخصي


نام
پست الکترونيک
پيام شما