آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳
بازديد روز قبل: ۱۴
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۶۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۷۰
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
بيانات حضرت امام خميني (ره) > بيانات امام خميني (ره) در سال 66 > ۱۳۹۰/۰۲/۱۰
۹۸ بازدید
 
   

سخنرانی در جمع ائمه جمعه سراسر كشور "رسیدن به مقام قرب خداوندی " ۷/۷/۱۳۶۶


بسم الله الرحمن الرحیم
تفسیر كلمه شریفه "حسنه " در قرآن من قبلا از آقای مشكینی گله كنم : ما آن قدری كه گرفتار به نفس خودمان هستیم كافی است ، دیگر مسائلی نفرمایید كه انباشته بشود در نفوس ما و ما را به عقب برگرداند. شمادعا كنید كه آدم بشویم ، دعا كنید كه حتی به همین ظواهر اسلام عمل بكنیم . ما كه دستمان به آن بواطن نمی رسد، لااقل به این ظواهر عمل بكنیم .
من زاید می دانم كه در خدمت آقایان كه هستم ، مطلبی بگویم . من دعا می كنم و بنایم هم بر این است كه به دعا كفایت كنم . من دعا می كنم كه خداوند تبارك و تعالی ما را ازقید و بند نفس اماره نجات بدهد. من عرض می كنم كه خداوندا، ما گرفتار هستیم ؛ گرفتاردر دست خودمان هستیم ؛ گرفتار به نفوس خودمان هستیم و گرفتار به نفوس خبیثه ای كه بر ضد اسلام و مسلمین عمل می كند، ما را و همه را از این گرفتاری نجات بده . خداوندا،تو فرمودی كه ما دعا كنیم و تو استجابت كنی ؛ ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه . (۱) و من باید عرض كنم كه احتمالا حسنه این نیست كه ما حسنه دنیا؛ مال و اموال تهیه كنیم ، ما مقام تهیه كنیم . در این آیه شریفه ، خیلی نكات هست ، ولی من حال گفتنش را ندارم . ولی اجمالا این كه "حسنه " عبارت از این است . حتی حسنه دنیا ربنا اتنا فی الدنیا حسنه ، حسنه دردنیا این است كه انسان در هر قدمی كه بر می دارد، در هر مقامی كه پیدا می كند، در هر نعمتی از خدای تبارك و تعالی كه به او عطا می شود، آنها را برگرداند به صاحبش . اگرمقام و دنیا، هر چه پیش ما به ما اقبال كند، اگر ما به او اقبال كردیم ، این حسنه نیست .روایات مختلفی كه در این باب هست و تالیف شده است ، مصادیقی را ذكر كرده اند -اختلاف ندارند این روایات - آنها مصادیق را ذكر می كنند و لهذا، مصادیق مختلفه درروایات ذكر شده است و در لسان مفسرین هم جهات مختلف گفته شده است . لكن آن چیزی كه من احتمال می دهم حسنه ، آن هم به طوری كه كانه یك حسنه در كار است ،یك حسنه است كه این حسنه در دنیا هست و حسنه واحد است بر آخرت و همه عبارت از این است كه ما به مقام قرب خدا برسیم . ما بفهمیم كه چه بكنیم ! اگر مقامی ما را توجه به دنیا داد، به عالم ماده داد، این حسنه نیست . اگر نماز بخوانیم برای رسیدن به یك ماربی (۲)- ولو در آخرت - این هم حسنه نیست . حسنه عبارت از این است كه ما را برساند به آنجایی كه عقل ما نمی رسد.
دعوت به اتحاد و اجتناب از اختلافات شما آقایان توجه دارید و من نباید عرض كنم كه ما امروز گرفتار هستیم به چه گرفتاریهایی ؛ تمام تبلیغات بر ضد ماست ، تمام دنیا به ضد اسلام قیام كرده اند. ما بایدبرای خاطر خدا، برای به دست آوردن حسنه خودمان باهم باشیم ، تمام قشرهای ملت باهم باشند، تمام علمای اعلام و تمام ائمه جمعه با هم باشند؛ پشتیبان هم باشند، پشتیبان دولت باشند، پشتیبان مجلس باشند، پشتیبان قوه قضایی باشند، پشتیبان قوه اجرایی باشند.آنها خدمتگزار باشند به مردم و ما هم خدمتگزار. اینها بندگان خدا هستند. خدمت به بندگان خدا خدمت به خداست . و خدمت به بندگان خدا امروز این است كه همه مجتمعادر صدد این باشند كه با كلمه واحده از اسلام و مسلمین و خصوصا از مستضعفان جهان وملت شریف ایران ، پشتیبانی كنند. شما آقایان نفوذ كلمه دارید در بین مردم ؛ حرف شمادر بین مردم گوش شنوا دارد. باید مردم را دعوت كنید به اینكه وحدت باهم داشته باشند، دعوت كنید به اینكه پشتیبان هم باشند، پشتیبان دولت باشند، پشتیبان مجلس باشند. واین طور نباشد كه هر كدام با دیگری مخالفت كنند و ان شاءالله ، نمی كنند هم . لكن شماها وهمه ما باید، موظف هستیم كه مردم را به همه این مسائل دعوت كنیم .
این دنیا از دست ما می رود؛ نزدیك و دور دارد، من زودتر و شما بتدریج . آن چیزی كه باقی می ماند حسنه است . این دنیا نیست این ، حسنه است ؛ آنی كه انبیا هم دنبالش هستند. و آن حسنه مطلقه عبارت از رسیدن به مقامی است كه ما نمی توانیم بفهمیم . اوباقی می ماند و هر چی كه از ما باقی بماند، حسنات است كه باقی می ماند. البته ما ازرحمت خدا مایوس نیستیم . ما ناقصیم ، لكن خدای تبارك و تعالی جبران می كند.خداوند وعده فرموده است به ما رحمت را. رحمتش سعه دارد بر همه موجودات . لكن توجه به این معنا لازم است كه انسان خودبین نباشد؛ توجه به خودش نداشته باشد. تمام گرفتاریهایی كه در عالم هست از همین نقطه است ؛ از نقطه خود آدم است . این خود آدم است كه گرفتار است و گرفتار می كند. این نفسیت انسان است كه دنیا را به فساد كشانده ،دنیا را به هلاكت كشانده . و امیدواریم خداوند رحمتش را بر ما نازل كند. و ما را از جمله رحمت شدگان حساب كند و ما را هدایت كند به صراط مستقیم ، آن طوری كه فرموده است و ما را از ضالین (۳) و مغضوبین قرار ندهد، ان شاءالله .
والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته


منبع:
جلد بيستم - صفحه 394
زمان : صبح 7 مهر 1366 / 5 صفر 1408
مكان : تهران ، حسينيه جماران
موضوع : نيكي در دنيا و آخرت ، رسيدن به مقام قرب خداوندي
حضار: خامنه اي ، سيد علي "امام جمعه تهران " - مشكيني ، علي "امام جمعه قم " - اعضاي دبيرخانه مركزي و ائمه جمعه سراسر كشور، اعم از شيعه و سني
1- سوره بقره ، آيه 201: "اي پروردگار ما! ما را، هم در دنيا خيري بخش و هم در آخرت ".
2- احتياجات ، نيازها.
3- گمگشتگان .


نام
پست الکترونيک
پيام شما