آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۴
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۶۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۷۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
نظريات مشورتي > نظريات مشورتي > ۱۳۸۹/۰۸/۰۳
۱۲۹ بازدید
 
   

نشست قضایی دادگستری هشترود


پرسش:
چنانچه راننده وسیله نقلیه فاقد گواهینامه رانندگی باشد، با در نظر گرفتن بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین آیا می توان با استناد به ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامی و رعایت تخفیف، حکم به پرداخت کمتر از ۷۰ هزار و یک ریال صادر کرد؟


پاسخ:
اتفاق آرا
در بند ۱ ماده مرقوم قانون گذار به صدور حکم به جزای نقدی در تخلفات رانندگی از جمله نداشتن گواهینامه رانندگی به بیش از ۷۰ هزار و یک ریال تا یک میلیون ریال اشاره نموده و از این رو صدور حکم به کمتر از این مبلغ با استناد به ماده ۲۲ وجاهت قانونی ندارد و خلاف مـنـظـور قـانـون گـذار خواهد بود. بنابراین در مواردی که مجازات تعزیری در قانون به غیر از حبس، جزای نقدی هم می باشد، نمی توان به کمتر از ۷۰ هزار و یک ریال حکم داد؛ چراکه بند ۱ ماده یاد شده ناظر به کل مجازات تعزیری است و تعزیر اعم از حبس و جزای نقدی می باشد.


نظریه گروه
مجازات قانونی جرم رانندگی بدون پروانه برای بار نخست با توجه به ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی و بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب ۱۳۷۳، تنها جزای نقدی از ۷۰ هزار و یک تا یک میلیون ریال می باشد و هیچ منعی برای اعمال تخفیف این مجازات وجود ندارد. بنابراین با اعمال ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامی می توان جزای نقدی جرم مذکور را کمتر از این میزان تعیین نمود.

منبع:
www.maavanews.ir- دوشنبه 3 آبان 1389


نام
پست الکترونيک
پيام شما