آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۵
بازديد روز قبل: ۲۲
بازديد هفته: ۱۲۸
بازديد ماه: ۵۱۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۵۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
نظريات مشورتي > نظريات مشورتي > ۱۳۸۹/۰۸/۰۲
۱۰۴ بازدید
 
   

درخواست تجدیدنظر در زمان واخواهی حکم غیابی


پرسش:
شاکی نسبت به رأی غیابی صادر شده از سوی دادگاه بدوی که هنوز ابلاغ واقعی به محکوم علیه نشده و حق واخواهی نیز همچنان محفوظ می باشد، درخواست تجدیدنظرخواهی می نماید. محاکم بدوی در صورت ارسال پرونده به دادگاه تجدیدنظر با چه تکلیفی مواجه می باشند؟ در صورت صدور رأی از سوی دادگاه تجدیدنظر، رأی اصدار یافته حضوری است یا غیابی؟


پاسخ:
با توجه به بند (ب) ماده ۲۳۹ قانون آیین دادرسی کیفری، شاکی خصوصی می تواند نسبت به رأی صادر شده درخواست تجدیدنظر نماید؛ اعم از این که حکم صادر شده حضوری باشد یا غیابی. دادگاه تجدیدنظر نیز نسبت به تجدیدنظرخواهی شاکی رسیدگی و رأی مقتضی را صادر می کند و چنانچه محکوم علیه حضور نیافته و لایحه ای نیز نداده باشد، رأی دادگاه تجدیدنظر در مورد مشارالیه، غیابی خواهد بود.

منبع:
www.maavanews.ir- چهارشنبه 28مهر 1389


نام
پست الکترونيک
پيام شما