آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
نظريات مشورتي > نظرات مشورتي اداره كل حقوقي و اسناد قوه قضائيه > ۱۳۸۸/۰۷/۱۵
۱۰۱۵ بازدید
 
   

منظور از تأمین مناسب در ماده ۳۲۱ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ...


« منظور از تأمین مناسب در ماده ۳۲۱ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی آن است كه جبران خسارات احتمالی وارده به طرف مقابل را بنماید»
        سؤال ـ در ماده ۳۲۱ قانون آیین دادرسی مدنی صحبت از تأمین متناسب شده است منظور از چنین تأمینی چیست و آیا این تأمین باید وجه نقد باشد یا تأمین های دیگر نیز قابل پذیرش است و اگر تأمین دیگری علاوه بر وجه نقد می توان گرفت چگونه باید اقدام نمود؟


نظریه شماره۱۹۳۸/۷ ـ ۲۴/۲/۱۳۸۴


نظریه مشورتی اداره كل امور حقوقی و اسناد قوه قضائیه


منظور از تأمین مقرر در ماده (۱)۳۲۱ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی آن چنان تأمینی است كه به نظر دادگاه متناسب برای جبران خسارات وارده به طرف مقابل باشد كه دستور موقت به نفع وی صادر شده است و این تأمین اعم است از وجه نقد و یا وثیقه ملكی و چنانچه وثیقه ملكی باشد دادگاه باید مراتب بازداشت نمودن ملك را در قبال وجه مورد نظر به اداره ثبت محل اعلام نماید. كلیه اقدامات وفق مقررات قانون آیین دادرسی فوق الاشعار خواهد بود و مقررات آیین دادرسی كیفری در این موارد اجراء نمی شود.


منبع:
1ـ ماده 321 قانون آيين‌دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور مدني:
در صورتي كه طرف دعوي تأميني بدهد كه متناسب با موضوع دستور موقت باشد دادگاه در صورت مصلحت از دستور موقت رفع اثر خواهد نمود.


نام
پست الکترونيک
پيام شما