آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
نظريات مشورتي > نظرات مشورتي اداره كل حقوقي و اسناد قوه قضائيه > ۱۳۸۸/۰۷/۱۱
۱۴۷۹ بازدید
 
   

منظور از فك قرار بازداشت در بند (ط) ماده ۳ اصلاحی قانون آئین دادرسی آزادی بلاقید متهم نیست. منظور تبدیل آن به قرار خفیف تر است.


« منظور از فك قرار بازداشت در بند (ط) ماده ۳ اصلاحی قانون آئین دادرسی آزادی بلاقید متهم نیست. منظور تبدیل آن به قرار خفیف تر است.»
        سؤال ـ در بند (ط) ماده ۳ اصلاحی ۲۸/۷/۱۳۸۱ قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور كیفری گفته شده چنانچه در جرائم داخل در صلاحیت دادگاه كیفری استان تا ۴ ماه و در سایر جرائم تا دو ماه بعلت صدور قرار تأمین، متهم در بازداشت به سر برده و در پرونده اتخاذ تصمیم نشود مرجع صادركننده قرار مكلف به فك یا تخفیف قرار تأمین متهم می باشد آیا منظور از فك قرار بازداشت آزادی بلاقید متهم است یا خیر؟


نظریه شماره ۷۲۷۷/۷ ـ ۳۰/۹/۱۳۸۳


نظریه اداره كل امور حقوقی و اسناد قوه قضائیه


مقصود مقنن از فك قرار بازداشت موقت در بند(۱) (ط) ماده۳ اصلاحی ۲۸/۷/۱۳۸۱ قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب، آزادی بلاقید متهم با وصف مذكور در استعلام نیست بلكه منظور این است كه با فك قرار بازداشت موقت متهم، نباید تأمینی از او گرفته شود كه منجر به بازداشت او گردد. این امر از نظر دادگاه عالی انتظامی قضات در موارد مشابه تخلف محسوب شده است.

 


منبع:
1ـ بند (ط) ماده3 ـ هرگاه در جرائم موضوع صلاحيت دادگاه كيفري استان تا چهارماه و در ساير جرائم تا دو ماه به علت صدور قرار تأمين در بازداشت به سر برده و پرونده اتهامي او منتهي به تصميم نهائي در دادسرا نشده باشد مرجع صادركننده قرار مكلف به فك يا تخفيف قرار تأمين متهم مي‌باشد مگر آنكه جهات قانوني يا علل موجهي براي بقاء قرار تأمين صادر شده وجود داشته باشد كه در اينصورت.....


نام
پست الکترونيک
پيام شما