آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۷
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۱۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
نظريات مشورتي > نظرات مشورتي اداره كل حقوقي و اسناد قوه قضائيه > ۱۳۸۸/۰۷/۱۱
۲۱۷ بازدید
 
   

قرار وثیقه صادره از دادیار یا بازپرس نظامی كه منتهی به بازداشت متهم شود..


« قرار وثیقه صادره از دادیار یا بازپرس نظامی كه منتهی به بازداشت متهم شود نیاز به موافقت دادستان ندارد ولی در مورد تبدیل تأمین چنانچه از بازداشت موقت به قرار دیگری باشد نیاز به موافقت دادستان دارد اما تبدیل قرار وثیقه یا كفالت به قرار خفیف تر احتیاج به موافقت دادستان نیست.»
        سؤال ـ آیا قرارهای صادره از دادیار یا بازپرس نظامی كه منتهی به بازداشت متهم شود نیاز به موافقت دادستان دارد یا خیر؟


نظریه شماره ۶۴۹۹/۷ ـ ۲۷/۸/۱۳۸۳


نظریه اداره كل امور حقوقی و اسناد قوه قضائیه

قرار وثیقه صادره از سوی دادیار یا بازپرس كه منتهی به بازداشت متهم شود با توجه به قسمت اخیر ماده۴۰ قانون آئین دادرسی كیفری، لزومی به موافقت دادستان ندارد لیكن با توجه به اینكه دادیار تحت نظر دادستان انجام وظیفه می نماید، اصلح آنست كه چنانچه قرار وثیقه منتهی به بازداشت متهم شود پرونده را به نظر دادستان برساند و در مورد تبدیل قرار تأمین چنانچه منظور تبدیل قرار بازداشت موقت باشد و بازپرس یا دادیار بخواهد قرار بازداشت موقت را به قرار دیگری تبدیل نماید، موافقت دادستان ضروری است. لیكن در مورد تبدیل قرار وثیقه یا كفالت به قرار خفیف تر، لزومی به موافقت دادستان نمی باشد.



نام
پست الکترونيک
پيام شما