آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۵۹
بازديد روز قبل: ۷۶
بازديد هفته: ۲۴۰
بازديد ماه: ۵۱۹۳
بازديد کل: ۶۲۸۲۷۷۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
نظريات مشورتي > نظرات مشورتي اداره كل حقوقي و اسناد قوه قضائيه > ۱۳۸۸/۰۷/۱۱
۳۰۲ بازدید
 
   

در صورتی كه دادگاه جرم ارتكابی را مشمول عنوان و ماده دیگری غیر از آنچه در كیفرخواست ذكر شده است بداند نباید از كیفرخواست تبعیت نماید.


سؤال ـ چنانچه كیفرخواست ازدادسرا باتهام خیانت در امانت صادر شده باشد ولی بنظر دادگاه اتهام متهم منطبق با مقررات مربوط به كلاهبرداری باشد تكلیف دادگاه چیست؟


نظریه شماره ۷۷۱۷/۷ ـ ۱۴/۱۰/۱۳۸۳


نظریه اداره كل امور حقوقی و اسناد قوه قضائیه


درست است كه طبق بند (ج) ماده(۱) ۱۴ اصلاحی قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب، دادگاههای عمومی جزائی و دادگاه انقلاب، فقط به جرائم مندرج در كیفرخواست وفق قانون آئین دادرسی مربوطه، رسیدگی می نمایند ولی این امر به این معنی نیست كه دادگاه در تطبیق مورد با قانون تابع كیفرخواست دادسرا باشد، بلكه همانگونه كه بعضاً در مورد جرائم مندرج در كیفرخواست دادگاه پس از رسیدگی معتقد به بی گناهی متهم شده و رأی به برائت صادر می كند، در تطبیق قانون با مورد هم، بدون اعاده پرونده به دادسرا، می تواند برخلاف تشخیص دادسرا، حكم به مجازات جرمی دهد كه خود تشخیص می دهد. مثلاً هرگاه در كیفرخواست تقاضای اعمال مجازات جرم خیانت در امانت شده باشد و دادگاه مورد را خیانت در امانت نداند و بزهی دیگر مثل كلاهبرداری تشخیص دهد، در این صورت دادگاه مطابق تشخیص خود عمل می نماید نه آنچه كه در كیفرخواست آمده.

منبع:
1ـ بند « ج» ماده 14 قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاههاي عمومي و انقلاب:دادگاههاي عمومي جزائي و انقلاب با حضور رئيس دادگاه يا دادرس علي‌البدل و دادستان يا معاون او يا يكي از دادياران به تعيين دادستان تشكيل مي‌گردد و فقط به جرائم مندرج در كيفرخواست وفق قانون آيين‌ دادرسي مربوط رسيدگي مي‌نمايد و انشاي رأي پس از استماع نظريات و مدافعات دادستان يا نماينده او وفق قانون به عهده قاضي دادگاه است.


نام
پست الکترونيک
پيام شما