آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳۸
بازديد روز قبل: ۱۹۳
بازديد هفته: ۷۱۶
بازديد ماه: ۴۲۱۹
بازديد کل: ۶۲۸۳۳۱۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
نظريات مشورتي > نظرات مشورتي اداره كل حقوقي و اسناد قوه قضائيه > ۱۳۸۸/۰۷/۰۱
۲۴۱ بازدید
 
   

فكّ قرار بازداشت متهم


سؤال ـ در بند (ط) ماده ۳ اصلاحی ۲۸/۷/۱۳۸۱ قانون آیین‎دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور كیفری گفته شده چنانچه در جرائم داخل در صلاحیت دادگاه كیفری استان تا ۴ ماه و در سایر جرائم تا دو ماه به علت صدور قرار تأمین، متهم در بازداشت به سربرده و در پرونده اتخاذ تصمیم نشود مرجع صادركننده قرار مكلف به فكّ یا تخفیف قرار تأمین متهم می‏باشد آیا منظور از فكّ قرار بازداشت آزادی بلاقید متهم است یا خیر؟


نظریه شماره ۷۲۷۷/۷ ـ ۳۰/۹/۱۳۸۳


نظریه اداره كل امور حقوقی و اسناد قوه قضائیه


         مقصود مقنن از فكّ قرار بازداشت موقت در بند(۱) ط ماده ۳ اصلاحی ۲۸/۷/۱۳۸۱ قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب، آزادی بلا قید متهم با وصف مذكور در استعلام نیست بلكه منظور این است كه با فكّ قرار بازداشت موقت متهم، نباید تأمینی از او گرفته شود كه منجر به‏بازداشت او گردد. این امر از نظر دادگاه عالی انتظامی قضات در موارد مشابه تخلف محسوب شده است.


منبع:
1ـ بند (ط) ماده 3 ـ هرگاه در جرائم موضوع صلاحيت دادگاه كيفري استان تا چهار ماه و در ساير جرائم تا دو ماه به علت صدور قرار تأمين در بازداشت به سربرده و پرونده اتهامي او منتهي به تصميم نهائي در دادسرا نشده باشد مرجع صادركننده قرار مكلف به فكّ يا تخفيف قرار تأمين متهم مي‏باشد مگر آنكه جهات قانوني يا علل موجهي براي بقاء قرار تأمين صادرشده وجود داشته باشد كه در اينصورت ...


نام
پست الکترونيک
پيام شما