آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۷
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۱۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
نظريات مشورتي > نظرات مشورتي اداره كل حقوقي و اسناد قوه قضائيه > ۱۳۸۸/۰۷/۰۱
۳۴۲ بازدید
 
   

دیه قتل غیرمسلمان در ماههای حرام


شماره۲۲۳/۷                                                            ۲۳/۱/۱۳۸۴
دیه قتل غیرمسلمان در ماههای حرام
         سؤال ـ
         ۱ـ آیا قتل غیرمسلمان نیز در ماههای حرام مشمول پرداخت یك‏سوم دیه مازاد است؟
         ۲ـ در صورتی كه ایراد صدمه در ماه غیرحرام و قتل در ماه حرام واقع شود و یا بالعكس، تكلیف چیست؟


نظریه شماره ۷۰۴۶/۷ـ ۲۲/۹/۱۳۸۳


نظریه اداره كل امور حقوقی و اسناد قوه قضائیه


         ۱ـ چون در ماده ۲۹۹(۱) قانون مجازات اسلامی هیچ تفاوتی بین مسلمان و كافر پیش‏بینی نشده است، لذا چنانچه قتل غیرمسلمان در یكی از ماههای حرام واقع شود مشمول حكم مقرر در ماده فوق خواهد بود.
         ۲ـ آنچه در ماده مذكور مورد نظر است وقوع قتل است نه ایراد صدمه بنابراین چنانچه ایراد صدمه موضوع ماده ۲۹۹ قانون مجازات اسلامی ایران در یكی از ماههای حرام لیكن نتیجه ایراد صدمه در غیر ماههای حرام باشد موضوع از شمول ماده فوق خارج و برعكس اگر ایراد صدمه در یكی از ماههای غیرحرام واقع شود لیكن نتیجه ایراد صدمه یعنی قتل در یكی از ماههای حرام واقع شود، مورد مشمول ماده ۲۹۹ خواهد بود. به‎عبارت دیگر آنچه مطمح نظر مقنن بوده، دماء است نه ایراد صدمه.


منبع:
۱ـ ماده 299 قانون مجازات اسلامي:
ديه قتل در صورتي كه صدمه و فوت هر دو در يكي از چهار ماه حرام (رجب ـ ذيقعده ـ ذيحجه ـ محرم) و يا در حرم مكّه معظّمه واقع شود علاوه بر يكي از موارد شش‏گانه مذكور در ماده 297 به عنوان تشديد مجازات بايد يك‏سوم هر نوعي كه انتخاب كرده است اضافه شود و ساير امكنه و ازمنه هر چند متبرك باشند داراي اين حكم نيستند.


نام
پست الکترونيک
پيام شما